Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Galatasaray Galatasaray'dan "borca batık" açıklaması - Galatasaray Haberleri

    Galatasaray, KAP'a yaptığı açıklamada takımda yer alan futbolcuların toplam değerlerinin 149 milyon avro olduğunu duyurdu.

    Galatasaray'ın KAP'a yaptığı açıklamada, "borca batık durumunu tespit etmek amacıyla" ifadesi dikkatlerden kaçmadı.

    İşte yapılan açıklama;

    "Şirket, Türk Ticaret Kanunu'nun 376. Maddesi karşısında borca batık olma durumunu tespit etmek amacıyla varlıkların muhtemel satış fiyatı üzerinden değerlendirildiği bilanço hazırlamıştır.

    Galatasaray Sportif maddi olmayan duran varlıklar altında muhasebeleştirilen profesyonel futbolcu lisans bedellerinin değer tespiti için 31 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla SPK Değerleme Hizmetleri Lisansına sahip ATIG Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'ye değer tespiti çalışması yaptırmıştır.

    BORCA BATIK AÇIKLAMASI NE DEMEK?

    Türk Ticaret Kanunu'na göre;

    "Şirketin borca batık durumda bulunduğu şüphesini uyandıran işaretler varsa, yönetim kurulu, aktiflerin hem işletmenin devamlılığı esasına göre hem de muhtemel satış fiyatları üzerinden bir ara bilanço çıkartır. Bu bilançodan aktiflerin, şirket alacaklılarının alacaklarını karşılamaya yetmediğinin anlaşılması hâlinde, yönetim kurulu, bu durumu şirket merkezinin bulunduğu yer asliye ticaret mahkemesine bildirir ve şirketin iflasını ister. Meğerki, iflas kararının verilmesinden önce, şirketin açığını karşılayacak ve borca batık durumunu ortadan kaldıracak tutardaki şirket borçlarının alacaklıları, alacaklarının sırasının diğer tüm alacaklıların sırasından sonraki sıraya konulmasını yazılı olarak kabul etmiş ve bu beyanın veya sözleşmenin yerindeliği, gerçekliği ve geçerliliği, yönetim kurulu tarafından iflas isteminin bildirileceği mahkemece atanan bilirkişilerce doğrulanmış olsun. Aksi hâlde mahkemeye bilirkişi incelemesi için yapılmış başvuru, iflas bildirimi olarak kabul olunur."

    Kısaca bu ifade "Bir ticari işletmenin varlıklarının borçlarını karşılayamaması durumunu ifade eder" anlamına gelir.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ