Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol İspanya Lionel Messi'nin davası başladı - Futbol Haberleri

    Ünlü futbolcu, 2007 - 2009 yılları arasında telif haklarından kazandığı 10,1 milyon euro'yu İspanyol makamlarına beyan etmeyerek gelir vergisi ödemelerinden kaçmakla ve İspanya'yı 4,1 milyon euro zarara uğratmakla suçlanıyor. bbc'nin haberine göre dava, mali işlerden sorumlu baba Jorge Horacio Messi'nin yasa dışı işlemlerine odaklanıyor.

    Fakat İspanyol savcılar Lionel Messi'nin babasının faaliyetlerinden haberdar olduğu için davada yer aldığını söylüyorlar. Daha önce yapılan suçlamalar, Messi mali işleriyle kişisel olarak ilgilenmediğini savunduğu için düşürülmüştü.

    Bugüne kadar 5 kez FIFA'nın Altın Top ödülünü kazanan Messi, kendi mali işleriyle ilgilenmediğinin altını çizerken, babası da daha önce yaptığı açıklamalarda oğluna arka çıkarak, "Oğlumun tek yaptığı şey futbol oynamak." demişti.

    "BELGELERE BAKMADAN İMZALIYORDUM"

    2013'te hakim karşısına çıkan Messi, "Ben belgeleri imzalarken onlara bakmıyorum. Ne imzaladığımı bilmiyorum. Bu konularla babam ilgileniyor ve ona güveniyorum. Bana ne söylerse yapıyorum. Sadece yılın sonunda ne kadar kazandığımı öğrenmek için hesap özetlerine bakıyorum." demişti.

    Messi'nin avukatları da oyuncunun kontratları 'bir dakika bile okumaya, anlamaya ve değerlendirmeye zaman harcamadığını' söylüyor.

    İspanya vergi idaresi 4,1 milyon euro'luk vergi alacağının tahsil edilmesini, Messi ve babasının ise 22 ay 15 gün hapsini istiyor. Davanın üç gün sürmesi ve Messi'nin Perşembe günü ifade vermesi bekleniyor. Forbes dergisine göre Messi sadece 2015'te 74 milyon dolar kazanç elde etmişti. Messi vergi idaresine cezanın yarısını ödemiş durumda. Hapis cezası 2 yıldan az olduğu ve futbolcunun sicilinin temiz olması nedeniyle Messi'nin hapse girmeyeceği düşünülüyor.

    Vergi idaresiyle başı derde giren tek Barcelonalı oyuncunun Messi olmadığına da vurgu yapıldı. Mart'ta da Rio de Janeiro'daki bir mahkeme Brezilyalı Neymar'dan 52 milyon dolarlık vergisini ödemesini istemişti.

    2016'nın başlarında Barcelona'nın Arjantinli savunma oyuncusu Javier Macherano da bir milyon dolara yakın para cezasına ve vergi kaçırmaktan bir yıllık hapis cezasına çarptırılmıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ