Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Beşiktaş'ta yeni sezon öncesi Vodafone Arena'nın inşası devam ederken, Beşiktaş başkanı Fikret Orman, Lig TV canlı yayınında sorulara cevap verdi.

"Daha hızlı olmamız lazımdı, çok daha önde olmamız lazımdı. Çeşitli sıkıntılar oldu. Zeminde kayalar çıktı, sağlamlık açısından önemli ama, zorlaıyoruz yapmakta. Süratimizi yavaşlattı. Gece, gündüz harıl harıl çalışyoruz. 146 loca var, 96 tanesini saatık. Kombine satışı Haziran başında başlayacak. Kale arkaları bildiğim kadarıyla 800-850 lira olacak sezonluk. Locaları, VIP tribünleri ve 1903 tribünlerini 3 sezonluk satacağız"

"4-5 AY İÇERİSİNDE YARISINI BİTİRDİK"
"Bu gibi yatırımları devletler yaparlar. F.Bahçe kendisi yaptı ve 4-5 senede yaptı. Bir tarafı Koç grubu yaptı. Biz ise kendimiz yapıyoruz her şeyi. Burası etrafından günde 250 bin araba geçen bir yer. Bir kampon gidiyor, geri gelmesi 3-4 saat sürüyor. Şehrin merkezinin, merkezinin, merkezi olan bir yerde bunu yapmak zor. Artık bütün Türk kamuoyu da buraya bir stad yapılacağını anladı. Bunun ne zaman biteceği ile ilgili tartışmalar var. 2013'ün Aralık ayında temeli attık biz. 4-5 ay içerisinde yarısını bitirmiş durumdayız kabai inşaatın."

"ÇOK GÜZEL BİR STAT OLACAK"
"Sahaya çok hakim bir stat burası. Torino'daki stada Juve'nin stadına benzer bir stat olacak. Çok güzel bir stat olacak burası. Başlayamaz, izin alamaz, yıkamaz denen, hayal edilemeyen şeyleri somut olarak yaşıyoruz. Beni üzen şeyler hakim olamadığım şeyler. Bazı hatalar yapıyoruz bunlar üzüyor. Bir de abuk subuk dedikodular yaratılıyor."

"BEŞİKTAŞ HEP ŞAMPİYON OLMALI"
"Beşiktaş Başkanı'nı 3. olmak memnun etti dersek küçümsemiş oluruz. Beşiktaş hep şampiyon olmalı, genetiği de böyledir. Stadı olmayan, maçları kapanan, 5-6 maç seyircisiz oynadık. Özellikle ba yabancı oyuncularımızdan hiç verim alamadık. Hiç bir şey yapmadılar bu sene. Bu olumsuzluklara baksak bile, yine iyi göremem. En kötü 2. bitirmemiz lazımdı."

"İSTİKRAR YAŞAMAZSAK, BAŞARI ŞANSLA GELİR"
"Her sene bir hoca değişmez. İstikrar yaşamazsak, anca şansla başarı gelir. Şansla gelen şeyler, şanssızlıkla gidemez. İstikrar lazım. Futbol takımının, oyuncu, teknik heyet, bütün ekip olarak istikrar lazım. Bilic alışma dönemini iyi geçirdi. Bizle olan diyaloğu, camia ile iyi bir birliktelik oluşturdu. Gelecek sezon Bilic'i belirler."

"Bu hafta seri toplantılarımız var. İbrahim beni aradı ve ne olacak dedi. Benim tavrım dönmelerinden yana. Bunlar da köle değiller, Beşiktaş da para ödüyor. Netleştireceğiz."

"TRANSFERİ BİZZAT BEN YÖNETECEĞİM"
"Transferleri bizzat ben yöneteceğim. Önder Özen koordine ediyor. Ama görüşmeler açısından 1 ay benim yürüteceğim bir dönem başlıyor. Önder Özen'in istifasını verdiği palavradan başka bir şey değil. İyi bir insan, iyi bir teknik adam. Bu namuslu bir arkadaştır. Bizim onunla çalışmalarımız günlük gel-gitlerle ilgili olmaz. Onun da performansını göstereceği sezon bu yıldır. Bizim onu getirmemiz büyük bir risktir. Ancak bir fırtınada bunu bitirecek değiliz.

Bizim söylediğimiz 5+0+3'tü. Ben bir Türk vatandaşı olarak tribünde oturmasına oyuncunun karşıyım. Benim için bir sıkıntı yok."

"BİZ DIEGO'YA 2.5 MİLYON EURO ÖNERMİŞTİK"
Sözleşmesi biten oyuncular pazara çıkıyorlar. Bu teklif yaptığımız oyuncu hemen imza atacak değil. Diego bizim 1. alternatifimiz değildi, 2. sıradaydı. Bizim 1. alternatifimiz var. O ismi şu anda yapıldıktan sonra duyarsınız. Kesinlikle telaffuz etmeyeceğiz. Diego'ya senelik 2,5 milyon euroya oynaması yönünde teklif yaptık. Tavan ücretimiz oradadır. Cuzi de bir, 2, 2,5 milyon da imza parası önermiştik. F.Bahçe daha fazla önermiş ve önerdiyse de alır. F.Bahçe almasın diyip, dünya paralar verip, sonra nasıl göndereceğiz falan...

Bu trenlerden geçti Beşiktaş. Ben F.Bahçe verdi, biz de 1 milyon fazla veriyoruz diyebilirdim. O gitmiş çok daha yüksek bir kontrata imza atmış. Hayırlı olsun. Biz F.Bahçe ile dost bir camiayız ama rekabet var. Biz de dost olmayacağız sahada. Oyuncular içerisinde de bu olacak. İşin doğasında var. Bunlar futbolun içinde olan şeyler"

"CENK'İ F.BAHÇE DE ALMAK İSTEDİ, BİZ ALDIK"
"Oyuncular bir anda sakatlanabilir. Bizim aramızdaki dostluk bozulmaz. G.Saray ile de, Trabzonspor ile de aynı ilişkimiz var. Futbolun içinde olan şeyler bunlar. G.Antepspor'dan Cenk'i aldık biz. Orada oynamaya devam etti. Başkanları kızdı, üzüldü ama biz de rekabet içinde bunu yapmak zorundayız. F.Bahçe de almak istedi, biz aldık. Çok daha fazla par teklif ettiler. Onlar çok para harcadılarsa kendi genel kurullarında hesap verecekler. Beşiktaş böyle büyük bir yatırım yaparken, bir futbol siyaseti varken, bunu kişisel hırslar üzerinden oynatmam."

"OLCAN İLGİLENDİĞİMİZ BİR OYUNCU AMA..."
"Olcan ilgilendiğimiz bir oyuncu. Ancak her şeyden önce Gökhan Töre de ilgilendiğimiz bir oyuncu. 3-4 stratejimiz var. Bunların içinde yerli olmayanlar da var. Olcan 1 sene sözleşmesi kalmış kıymetli bir oyuncu. Beşiktaş'ta görmek ister miyiz, isteriz. Trabzon da göndermek isteyecekse, gönderecektir. Bizim ilgilendiğimiz bir oyuncu ama, "ay olmazsa olmaz" noktasında değil. Bu sene Cenk hariç 5 tane oyuncu alacağız. Bunların 3 tanesi yabancı. Rakiplerimizi ezdiğimiz, maçlar kazanabileceğimiz oyuncular alacağız."

DROGBA GÖNDERMESİ
"Taraftar yıldız istiyor tabii ki, ben de istiyorum. Ama sırf onları memnun etmek için 35 yaşında oyuncuya büyük paralar vermem. Ben başkan olurken de bunu söyledim ve genel kurul beni seçti. 2016 senesinde seçim var, ben aday olmak istersem yine çıkarım, genel kurul memnunsa beni seçer. Ben dediklerimi yaparak bu noktaya geldim. Bu sezon 10-11 milyon Euro civarında transfere para harcayacağız."

"FERNANDES HAYALKIRIKLIĞI OLDU"
"Galatasaray maçı bu sezon önemli bir maçtı. G.Saray maçından evvel bir Bursa maçı oynadık, tempolu. G.Saray maçının önemli bir yeri var bu sezonda. Ancak Fernandes hayalkırıklığı oldu. Hatta onun da üzerinde. Almeida daha profesyonel davrandı, bir yerlere gelmek için uğraş verdi. Aynısını Fernandes'te göremedik. Yabancı oyuncular farklılık yaratmalı. Beşiktaş'ta yaratıcılık anlamında Fernandes önemliydi. Onun yokluğunda Sezer'in kadro dışı kalması da etki etti. Oğuzhan ileriye gitti bu arada. Geldiğimiz nokta burası."

"TÜRK MENŞEİLİ BİRİ OLMASINI İSTERİM"
"Bizim bir stilimiz ve tarzımız var. Slaven Bilic bir teknik direktör. Kendi çalışacağı ekibi de kendi seçmek zorunda. Benim arzum o yönde. Futbol takımının içinde bir Türk menşeeili birinin olmasını istiyorum. Bunu Bilic ve Özen çözecek."

"GÖKHAN TÖRE OLMAZSA OLMAZIMIZ DEĞİL"
"Gökhan Töre'yi ben seviyorum. Karakter olarak da seviyorum pırlanta gibi çocuk. Gökhan'da Beşiktaş'ın hakkı olduğunu düşünüyorum. Gökhan bütün kariyerinden daha fazla bizde oynadı. Biz istiyoruz ama Gökhan ile ilk etapta anlaşmadan böyle bir şey yapmam. Onun aklından geçenle bizimli uyuşmalı. Önerimizi yaptık menajerine. 31'ine kadar süre var. Anlaşırsak olur. Sağ tarafta ama 5 tane alternatifimiz var. Takımın bir dengesi var. Bizim bir fiyat aralığımız var. Onları bozmak açısından doğru bulmuyoruz. Gökhan'ı takımda görmek istiyoruz, ama olmazsa olmazımız değil"

"DEMİRÖREN'İN DE BİR AİLESİ VAR"
"Federasyon başkanı ile çok uzun zamandır konuşuyoruz. Ben yılmadan, baskılara rağmen konuştum, bir noktaya geldik. Yaklaşımı akılcı, mantıklı, anlaşılabilir olmalı. Tabii Yıldırım Demirören'in de bir ailesi var, onlarla konuşuyordur. Bir noktaya gelmeye çalışıyoruz. Yıldırım bey bunu bağışlayacağını söyledi. Bu konu çok uzadı artık. Bunu artık çözmek istiyorum. Sonuna geldik diye düşünüyorum. Bir kısmını bağış yapacak, bir kısmı sponsorluk, bir kısmını da geri ödeyeceğiz"

"TÜRKİYE'DE OYUNCULARDA SAHTEKARLIKLAR FALAN"
"Türkiye'deki oyunculardan memnun değilim. Çok iyi niyetli değiller. Sahtekarlıklar falan... Yabancısı da buradaki gibi oluyor. İngiltere'de böyle değil. Hakeme çok iş düşürüyorlar burada. Bazı konulardaki kifayetsizliklerinmi hakem üzerine atıyorlar. Bunu başkanlar da yapıyor. Türk hakemler bizim hakemlerimiz, bunlarla lig oynanıyor. Benim tek itirazım, bazı eyyamcılıklar yapıyorlar. Biz bunu görüyoruz. Etkileniyorlar. Ben kimseden etkilenmenize gerek yok diyorum. Çıkın, gördüğünüzü çalın diyorum. F.Bahçe maçında mesela, bir oyuncuyu attı, 2. yarıda da geldi Necip'i attı hiç bir şey yokken. Bunları geçecekler artık. Çok bağırana prim verince, herkesi isyan eden konuma getiriyorsunuz. Biz bu sene çok mağdur olduk bu işlerden."

"Gençlerbirliği maçının gelirini Soma'ya verdik. 2614 ilet satıldı. Biz de evimizde oynamak istiyoruz. Mesela otelde kalıyorsunuz, 2-3 gün sonra evinize gitmek istiyorsunuz. Biz de bir an önce evimize dönmeliyiz."

"KEŞKE FERNANDES'İ SATSAYDIM"
"Taraftarın içindeyim ben her dakika. Çoğu zaman şantiyedeyim, Anadolu'nun her tarafından gelirler. Beşiktaş'ı yöneten kişilerin taraftarla seviye açısından bir farkı olmalı. Bu öyle bir iştir. Biz ama onlarla zaten beraberiz.

Divan Kurulu'nda "Arkadaşlar, bizim de hatalarımız var" dedim. Futbolda keşke o kadar çok olur ki. Ben bazen Fernandes'i keşke satsaydık diyordum Bilic ve Özen'i dinlemeden. Sözleşmesi de bitiyordu. Birçok konu var böyle. Kendim açısından arkadaşlarımı başarılı buluyorum"

"CUMA GÜNÜ ALTYAPI TESİSİ AÇIYORUZ"
"Ben geri adım atan bir adım değilim. Benim istifa gibi bir niyetim olmaz. Cesur yapılı bir insanım. Öyle olmasa ne Beşiktaş böyle olurdu, ne de ben bu durumda olurdum. Ben Beşiktaş'ı aldığımda batmış bir durumdaydı. Bu stadı devletler yapamıyor. Bursa'da kaç senedir belediye finansı ile uğraşıp bitiremiyor. Konya da aynı şekilde. Biz böyle batmış bir kulübü alıp, hem transfer yap, hem tesisler yap. Cuma günü altyapı tesisimizi açıyoruz. Bunlar cesaret ister. Böyle olaylar beni hırslandırır. Ben Beşiktaş'a gökten gelmedim. Bunların hepsini biliyordum. İnternet sayfasından Beşiktaş'ın yönetmek isteyenler beni hırslandırıyor"

"BENDEN BAŞKA KİMSE YIKMAYA DAHİ CESARET EDEMEZDİ"
"Biz bu stadı şampiyon olmak için yapıyoruz. Taraftar gelecek, baskı altına alacağız, sonra şampiyon olacağız tabii ki. Gelir gelecek de ne yapacağız? Maç kazanacağız, UEFA Kupası'nı alacağız, Şampiyonlar Ligi kupasını alacağız gibi hedefler oluşuyor. Bizim stadın izni yoktu, izni var dediler. Başladığımızda 5 sene sonra bakalım diyebilirdik. Millet maketlere falan inandı. Ben ne dedim, yapacağım dedim. Benden başka kimse bırak yapmayı, yıkmaya cesaret edemezdi. Elinizden alınacak, gezi olayları bilmem ne falan... Başbakan da ağzından çıkanı yapan bir adamdır, bize tamam dedi. Biz de desteği aldık, gidiyoruz, götürüyoruz, yapıyoruz. Şimdi artık tribünleri yerine koymaya başladık. Artık görüntüler arkasına çıkmaya başlayacak. Elektirik, mekanik ince işlere başlayacağız"

"ÇILDIRT BİZİ BAŞKAN DİYORLARDI"
"Biz heralde 35 bin kombine satarız burada. 7 bin tanesini zaten elimizde tutacağız maç başı için .Yeni statla birlikte Beşiktaş taraftar kartı olmayanlara bilet, kombine satmayacağım. Beşiktaş'a zarar verecek isimleri bilmek istiyorum. Zarar veren kimseyi stada ssokmayacağım. Bu kombine alanların hakkı yok mu? Biz bu verilen zararlaro görmüyor muyuz? Aptal mıyız? Hakkının ne olduğunu bilen bir insan bu konularda çaresiz kalır mı? Ben kalmayacağım. Beşiktaş camiasını germek istemiyorum. Yıldırım Demirören'e şimdi hesap sor derken, şimdi Demirören'e şunu bunu deme olanların aynı kişi olduklarını söyleyebilirim.

Herkes gelsin, güzel güzel maçımızı izleyelim. Çerçeve belli, onun dışına da çıkmam. Seba gitsin diyen zihniyet de aynı değil mi? O gün onları diyen olmadı mı? F.Bahçe maçında Serdar Bilgili'ye olmadı mı? Demirören ile iyi ilişkiler kurdu da ne oldu? Başkanlığı bırakmadan "Çıldırt bizi başkan", bıraktıkran sonra "Yeter artık Demirören". Gidin bir gün de onla konuşun. Eminim ona da Fikret Orman'dan bıktık geri gel diyorlardır. Kendi kafalarında kuş kadar kafaları olan adamlar bunlar. Artık biliyoruz bunları. Bunlardan artık Beşiktaş kurtulacak"

"BENİ ESKİ TRİBÜNCÜLER BİLİRLER"
"Ben Beşiktaş taraftarıyım. Ben o kapıların önünde uyumuş adamım. Ben oralardan geldim. Eski tribüncüler bilirler. Ben oralardan gelmiş kişiyim. Şampiyonluk istemiyor muyum? İstiyorum tabii ki. Borçlu hissetmiyorum, ama şampiyonluk istiyorum. Ondan fazla UEFA şampiyonu istiyorum. Bu ama senelerin yıpranmışlığı falan, zor olacak. Basketbol sahası yaptık, altyapı tesisi yapıyoruz, Ümraniye'nin bütün sahalarını tekrar yaptık, şimdi sosyal tesis yapıyoruz. Bunlar devan ederek gidecek. Burada herkesin hayalini yapıyoruz. Büyük bir stat burası bize göre"

"SOMA İÇİN F.BAHÇE, CHELSEA 3'LÜ TURNUVA..."
Yabancı kulüplerle dostluklarım iyidir. Chelsea ile sohbet ediyoruz. Belki bu sene Soma için, F.Bahçe, biz Chelsea bir üçlü turnuva yapalım diyoruz. Daha netleşmedi. Biz her kulübü getiririz buraya. Kulüpten önemlisi taraftarı getirmek buraya. Biz olduktan sonra, gerisi teferruat. Burada Real Madrid'i görmek bir şey değil ki. Önemli olan koordine edinmil takımı ve taraftarları görmek.

"KAMERA KAYITLARINI İZLEDİM"
"Gökhan'a kızgınlığım çok fazla yok. O gün o olayla alakalı kamera kayıtlarını seyrettim. Her şeyi biliyorum. Hiç yerinden kalkmadan oturmuş orada. Sadece Beşiktaş takımının oyuncuları yok, başka takımlardan da var orada. Bunlar genç oyuncular. Gelecek sene daha sert ve daha kontrolüm altında olacak oyuncular"