Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

 

Türk Hava Yolları tarihinde ilk kez pilot arayışıyla ilgili rekor düzeyde 11 kapsamlı ilana çıktı.Bu ilanlardan en dikkat çekeni ise sürekli THY ile anılan filoda olmayan dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus 380 ve Boeing 747 dev uçakların tip eğitimi olan pilotların da başvurusunun kabul edileceğinin ilanı şirketin gelecekte yapacağı uçak hamlelerinin işareti oldu.

Habertürk Haber Merkezi'nden Gökhan Artan'ın haberine göre, ilanda NASA'nın uzay araçlarını taşımak için kullandığı Super Guppy adı verilen dev kargo uçağının tip eğitimine sahip pilotların da başvurusunun kabul edileceği detayı dikkat çekti.

İstanbul Yeni Havalimanı ile birlikte gelecekte THY'nin dev uçaklara sahip olması bekleniyor.THY ile sürekli anılan dev geniş gövdeli uçaklar Airbus 380 ve Boeing 747 ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

THY tarihinde ilk kez pilot alımıyla ilgili 11 ilana birden çıktı. Bu ilanlardan en dikkat çekeni ise THY'nin uçak filosunda yer almayan geniş gövdeli uçaklarla ilgili verilen kaptan ve ikinci pilot ilanlarında oldu.

Dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus 380,Boeing 747 gibi geniş gövdeli uçakların tip eğitimine sahip pilotların da başvurularının kabul edileceği ilanda belirtildi. İlanlar THY'nin gelecekte dev uçaklarla ilgili yapacağı hamlelerin işareti olarak yorumlandı.

DEV KARGO UÇAĞININ TİP EĞİTİMİNE SAHİP PİLOTLARIN BAŞVURUSU DA KABUL EDİLİYOR

Bu uçak tiplerinin yanı sıra dev kargo uçağı NASA'nın uzay araçlarını taşımak için kullandığı "Super Guppy" uçakların tip eğitimi olan pilotların başvurusunun da kabul edileceği ilanda yer aldı.Bu uçaklar dışında Airbus 300, Boeing 767, Boeing 787 uçak tipi eğitimine sahip pilotlar da aranıyor. Filoda yer almayan ancak gelecekte filoya katılacak Airbus 350 tipi uçak tip eğitimine de sahip pilotların başvurusu da kabul ediliyor.

GELECEK YIL 900 PİLOT ALACAK

THY'nin pilot arayışına şiddetle hız vermesi ise hem kur farkı nedeniyle çok sayıda yabancı pilotlardan ayrılanlar olması hem de İstanbul Yeni Havalimanı'nın da açılmasına paralelel olarak daha da büyüyecek olması.

Her yıl 500 pilot alan THY, İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte artacak filosuna parale olarak gelecek yıl 900 pilotu kokpitine dahil edececek.THY'den ayrılan yabancı pilotların birçoğu astronomik maaşlar teklif eden Körfez ülkelerinin yolunu tuttu.

Kendi pilotunu da yetiştiren THY testi geçemeyen adayların kurula girme süresini de 6 aydan 3'aya düşürdü.4 yıllık sayısal veya eşit ağırlık puan türleri grubuna dâhil olan lisans bölümlerinin(açık öğretim de dahil) herhangi birinden mezun olan adaylar değerlendirme sürecini geçmesi halinde THY'de pilot aday adayı olabiliyor.

11 PİLOT İLANI ŞÖYLE

1.Yetiştirilmek üzere 2'nci pilot aday adayı aranıyor
2.Farklı uçak tiplerinde tecrübesi olan 2'nci pilot dar gövde pilotu
3.Farklı uçak tiplerinde tecrübesi olan 2'nci pilot geniş gövde pilotu
4.Tecrübesiz 2'nci pilot(Boeing 737,A320 veya tip yetkisi olmayan)
5.Tecrübeli 2'nci pilot dar gövde(Boeing 737,A320)
6.Tecrübeli 2'nci pilot geniş gövde(Boeing 777,A330,A340)
7.Farklı uçak tiplerinde tecrübesi olan kaptan pilot dar gövde
8.Farklı uçak tiplerinde tecrübesi olan kaptan pilot geniş gövde
9.Kaptan pilot dar gövde(Boeing 737,Airbus 320)
10.Kaptan pilot geniş gövde((Boeing 777,A330,A340)
11.Simülatör Uçuş Eğitmeni