Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Enerji Gaz piyasalarında ABD-Rusya rekabeti başlayabilir - Enerji Haberleri

    Geliştirdiği kaya gazı çıkarma teknolojisi sayesinde dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi konumuna gelen ABD’den Avrupa’ya ilk sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) sevkiyatının, Portekiz limanına ulaşması bekleniyor.

    Avrupa, bu sevkiyatla ABD gazının ihraç edildiği üçüncü kıta konumuna gelirken, ülkenin gelecek yıl küresel LNG piyasalarında da yaklaşık yüzde 18’lik arz artışı sağlayacağı öngörülüyor.

    Rusya ile yaşanan kriz sonrasında yeni arayışlara giren Türkiye’nin de ocak ayında ABD'den 83 milyon metreküplük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı gerçekleştirdiği bildirilmişti.

    Doğalgazda en büyük müşterisi Avrupa piyasaları olan Rus enerji şirketi Gazprom’un ise, petrol fiyatlarındaki düşüş ve küresel ekonomik durgunluk nedeniyle halihazırda düşmekte olan gaz fiyatlarının yanı sıra ABD’nin de gaz ihracına başlamasıyla nasıl bir hamle yapacağı ise tekrar gündeme geldi.

    "RUSYA'NIN YENİ BİR STRATEJİYE İHTİYACI VAR"

    Societe Generale Avrupa Doğalgaz ve LNG Piyasaları Kıdemli Uzmanı Thierry Bros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya’nın Avrupa’ya ihracı başlayan ABD gazıyla rekabet edebilmek için yeni bir strateji geliştirmesi gerektiğini belirtti.

    Rusya’nın, pazar payı veya gaz fiyatı arasında bir seçim yapması gerektiğine işaret eden Bros, “Eğer pazar paylarını muhafaza etmek istiyorlarsa, ihraç ettikleri gaz hacmini arttırarak fiyatları daha da düşürmeleri gerekecek.” dedi.

    Merkezi Moskova'da bulunan Renaissance Capital'ın Petrol ve Doğalgaz Analisti İldar Davletshin de Gazprom’un geçmişte ABD kaya gazıyla ilgili gelişmeleri küçümsediğini ancak artık bu konunun çok daha ciddiye alındığını vurguladı.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ