Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; genç istihdamını kazanmak amacı ile hayata geçirdikleri proje kapsamında, 500 bin gence 1.502 TL maaş verileceğini açıklamıştı. Bu açıklamalara istinaden, 1.5 milyon kişiyi iş sahibi yapacak paketleri uygulamaya koyulmuştu.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK),İŞKUR ve diğer sektör temsilcileri ile çalışarak İş ve Meslek Danışmanlığı’na ilişkin Ulusal Yeterliliği yeniden yayımladı.

Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜSEM),yeni yeterliliğe göre sınav yapacak. Bu bağlamda İŞKUR, mevcut 3533 İş ve Meslek Danışmanına ilave olarak 3000 kadro açacak. Toplam 6533 iş ve meslek danışmanı ile kapı kapı dolaşarak iş arayanlara koçluk yapacak.

SAÜSEM Personel Belgelendirme Koordinatörü Öğretim Görevlisi Songül Döğer konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
İŞKUR’da istihdam edilen İş ve Meslek Danışmanlarınınçoğunluğunun belgelendirilmesi tarafımızdan gerçekleştirildi. İş ve Meslek Danışmanlığı sınavına lisans mezunu herkes katılabiliyor. 4 yıllık lisans diploması dışında hiçbir eğitim şartı yok. Sınav teorik ve performans (uygulamalı) olmak üzere iki aşamalı gerçekleştiriliyor. Yeni revizyon ile birlikte performans sınavı içerisinde üç farklı etkinlik ile tamamlanacak.

İş ve Meslek Danışmanları sadece İŞKUR’da değil özel istihdam bürolarında ve işletmelerin insan kaynakları departmanlarında da istihdam edilebiliyor. İlk sınavda başarısız olan adaylarımız, ikinci sınavda sadece başarısız oldukları alandan ücretsiz olarak sınava katılabilecekler.
Sakarya Üniversitesi- Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜSEM),25 Mart 2017 tarihlerinde, Sakarya Üniversitesi Kampüsünde gerçekleştirecek sınav için son başvuru tarihi 19 Mart 2017 veriliyor.