Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
İHA

En Zengin 100 Türk listesi, 12'nci kez FORBES Türkiye tarafından açıklandı. Listenin bu yıl birinci sıradaki ismi Murat Ülker oldu. İşte en zengin 100 Türk listesi...

FORBES 100'de 31 dolar milyarderi ve dokuz yeni isim yer aldı. Listede 3 milyar 700 milyon dolarlık servetiyle Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker birinci, 3 milyar dolarlık servetiyle Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ikinci olurken, 2 milyar 400 milyon dolarlık servetleriyle Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel ve Enka Holding Fahri Başkanı Şarık Tara üçüncü oldu. Listede Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç ise 2,2 milyar dolarlık servetiyle 6'ncı sırada yer aldı. Bu yıl listede 24 kadın yer alırken geçen yıl beş olan kadın milyarder sayısı da değişmedi. Kadınların toplam servet içindeki payı yüzde 19,3 olarak gerçekleşti.

Açıklanan listeye göre 118 kişinin 46'sı servetini artırdı. Toplam servet 8,2 milyar dolar artışla 102,9 milyar dolar oldu. Servetini Türkiye dışında kazananların FORBES 100'de tuttuğu yer giderek artıyor. Şirketi Samumed Osman Kibar listeye 2 milyar dolarla giriş yaptı. İnternet güvenlik şirketi Comodo'nun kurucusu Melih Abdulhayoğlu 700 milyon dolarlık servetiyle ABD'den listeye giren diğer yeni isim olarak göze çarptı. Cafer Mahiroğlu ise İngiltere'den FORBES 100'e girdi. Uzay mekiği tasarlayan Eren ve Fatih Özmen çifti, Chobani markasıyla Hamdi Ulukaya ve İzak Şenbahar geçen yıl da listedeydi. FORBES Türkiye'nin 'Uç Beyleri' olarak tanımladığı bu isimlerin toplam serveti ise 7 milyar doları geçti. FORBES Türkiye'nin açıkladığı 'FORBES 100' listesinde, dolar milyarderi olarak yer alan 31 ismin FORBES ABD'nin yakında açıklayacağı 'Global Milyarderler' listesine gireceği bildirildi.

EN ZENGİN 10 KİŞİ

1) Murat Ülker - 3,7 milyar dolar
2) Hüsnü Özyeğin - 3 milyar dolar
3) Semahat Arsel - 2,4 milyar dolar, Şarık Tara - 2,4 milyar dolar
4) Erman Ilıcak - 2,3 milyar dolar
5) Rahmi Koç - 2,2 milyar dolar
6) Ferit Şahenk - 2,1 milyar dolar
7) Osman Kibar - 2 milyar dolar, Suna Kıraç - 2 milyar dolar
8) Filiz Şahenk - 1,9 milyar dolar, Mustafa Küçük - 1,9 milyar dolar
9) Hamdi Ulukaya - 1,7 miyar dolar, Suat Günsel - 1,7 milyar dolar
10) Mehmet Nazif Günal - 1,6 milyar dolar, Nihat Özdemir - 1,6 milyar dolar