Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

ABD'nin en büyük e-ticaret şirketi olan Amazon, son yıllarda farklı alanlarda açılımlarıyla dikkat çekiyor. Bunlardan birisi de AmazonFresh ile taze gıda dağıtmaya başlaması oldu.

Los Angeles ve Seattle'da başlayan hizmet, internet üzerinden market alışverişi yapılmasını sağlıyordu. Daha sonra San Fransisko'da, İngiltere'de Londra, Almanya'da Berlin şehrinde de hizmet vermeye başlayan AmazonFresh'in şirketin faaliyet kapsamını genişletmesinin yanı sıra, Walmart gibi devlere de rakip olması hedefleniyordu.

Amazon, bu kapsamda elini güçlendirmek istedi ve organik gıda zinciri Whole Foods'a nisanda talip oldu. 21 eyalette hizmet veren şirketin değeri, o zaman yaklaşık 10,7 milyar dolar olarak kaydediliyordu. İşin içine Amazon adı girince, hisseleri de artış göstermeye başlayan Whole Foods konusunda sonunda el sıkışıldı.

ABD'Yİ DEĞİŞTİREN WHOLE FOODS TAM BİR KRİZDEYDİ

Whole Foods ise özellikle son günlerde başka bir konu sebebiyle gündemdeydi. Aktivist bir yatırım fonunun şirketten hisse aldıktan sonra, şirketi değişim için zorlamaya başlaması sonrasında, yönetim kurulunda adeta deprem oldu. Beş direktör şirketten gönderilirken, yeni bir Başkan ve CFO (Üst düzey finans yöneticisi) getirildi. Whole Foods, ayrıca operasyonlarda değişikliğe gideceğini ve mâliyetleri kısacağını açıkladı.

Bunlar, ABD toplumunun alışveriş ve beslenme alışkanlıklarını değiştirdiğine inanılan 37 yıllık şirketin yaşadığı ilk güven krizinin sonuçlarıydı. Bu esnada hissedarlar da şirketin yönetim ekibine baskı yapmaya başlayınca, ipler koptu.

Yapılan açıklamaya göre 13,7 milyar dolar karşılığında satın alınacak olan Whole Foods Market Inc için Amazon, hisse başı 42 dolar ödeyecek.

Amazon'un bugüne dek en büyük satın alması 2014 yılında internetten oyun canlı yayınları hizmeti sunan Twitch oldu. Amazon, Twitch'i 970 milyon dolar nakit para karşılığında satın aldı. Mart sonu verilerine göre, Seaatle merkezli Amazon'un kasasında 21,5 milyar dolar nakit ve eşdeğeri bulunuyor.