Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Otomobil Elektrikli araç bataryası için onay verildi - Otomobil Haberleri
    .png
    .png

    Bundan 4 ay önce elektrikli araçlar için batarya üretimi konusunda ortak hareket etmeye karar veren Toyota ve Panasonic'in, Türkiye'de bir şirket kurmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

    Söz konusu gelişme ise Rekabet Kurulu'nun bugün verdiği kararların arasında yer aldı.

    Kurulun karar metninde, "Toyota ve Panasonic tarafından, prizmatik lityum-iyon otomotiv akülerinin Ar-Ge, üretim ve satışı ile diğer otomotiv akü teknolojilerine yönelik Ar-Ge faaliyetleriyle iştigal edecek bir ortak girişim kurulması işlemine izin verildi" ifadesine yer verildi.

    Buna göre, Japon devlerin Türkiye'de kurmayı planladığı tesiste elektrikli otomobillerin 'kalbi' olan bataryaların üretimini gerçekleştireceği anlaşılıyor.

    Bu otomobillerin en pahalı parçalarından biri olan bataryaların Türkiye'de üretilme ihtimalinin ortaya çıkması ise, Türkiye'de üretilen yerli modelleri yakından ilgilendiriyor.

    Öyle ki, Japon firmalarınTürkiye fabrikasından çıkacak pilleri kullanması durumunda yerli üretim elektrikli otomobillerin fiyatlarının aşağı çekilme ihtimali bulunuyor.

    YERLİ OTOMOBİLİ DE İLGİLENDİRİYOR

    Türkiye'de henüz tam elektrikli otomobil üretimi gerçekleşmiyor. Fakat, 2016 yılından bu yana Toyota'nın C-HR modelinin hibrit versiyonu şirketin Sakarya fabrikasında üretiliyor.

    Japon üreticinin dünyada en çok satan modeli Corolla'nın hibrit motor seçeneği de Mart ayından beri aynı fabrikada üretiliyor. Önümüzdeki dönemde mevcut bataryalarını 'yerli üretim' olanlar ile değiştirme ihtimali bulunan iki modelin fiyatlarında ise, yaratılacak maliyet avantajının etkisiyle aşağı yönlü değişimyaşanacağı söylenebilir.

    REKLAM

    Toyota'nın yanı sıra, Fransız Renault'un lokomotif modeli olan Clio'nun hibrit versiyonunun Bursa'daki Oyak Fabrikası'nda üretilecekolması da, Japonlar için müşteri çeşitliliği sağlama ihtimali bulunuyor.

    Öte yandan,Toyota ve Panasonic'in Türkiye'de batarya üretimini gündemine alması, 2021'de yollara çıkacak yerli otomobili de ilgilendiriyor.

    Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) üreteceği otomobilin500kilometre menzillielektrikli bir model olacağı göz önüne alındığında, araçtaki bataryaların da yerli olma ihtimali doğmuş oldu.

    REKLAM

    Böyle bir durumda, yurtdışından ithal edilecek bir bataryaya göre önemli bir maliyet avantajı elde edilerek Türkiye'nin Otomobili'nin tüketicilerin karşısına daha uygun fiyat ile çıkmasının önü açılabilir.

    ÇİNLİLER İLE REKABET İÇİN KURULDU

    Japon devlerin Ocak ayında açıklanan ortak girişiminin yüzde 51'inin Toyota'nın, geri kalan kısmının ise Panasonic'e ait olacağı belirtilmişti. Söz konusu adım ileÇinli firmalar ile rekabette öne çıkmanın amaçlandığını kaydediliyor.

    Ayrıca, hali hazırda Tesla'ya batarya sağlayan Panasonic'in, Toyota ile işbirliği yaparak gelir kaynaklarını çeşitlendirmek istediği Amerikalı üreticiye olan bağımlılığını da bu sayede azaltmayı planladığı bildiriliyor.

    Toyota Türkiye Otomotiv Sanayi'nin eski CEO’su Hiroshi Kato, geçen yıl yaptığı açıklamada Corolla'nın hibrit versiyonunun Türkiye'de üretilmesi durumunda, ülkeye batarya üretimi için yatırım gelebileceğini belirtmişti.

    O dönem yaptığı açıklamada Kato, "Bizim maliyetlerimiz açısından yerel üreticiler daha ön planda. Türkiye’de kriterlerimizi karşılayan global bir pil üreticisi olması halinde ilk tercihimiz bu yönde olur” şeklinde konuşarak şirketin konuya bakış açısını özetlemişti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ