KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Whatsapp

WhatsApp, 2010 yılının Ocak ayında piyasaya sürülen, akıllı telefonlar için sesli ve görüntülü mesajlaşma uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iOS, Windows Phone platformlarında hizmet veren WhatsApp, dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir.

2G, 3G, 4G veya Wi-Fi ile çalışma özelliğine sahiptir ve kullanıcılar birbirine yazılı mesajdan hariç olarak; fotoğraf, video, ses, ücretsiz arama ve belge gönderebilir.

Şirket Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD'de Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur. Kısa süre içinde büyük bir kullanıcı sayısına ulaşan WhatsApp, dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı bazında en yüksek olan siber hizmetler arasında adını yazdırmıştır.

WhatsApp'ın popülaritesinin artmasıyla birlikte sosyal medya şirketi Facebook tarafından 4 Milyar dolar nakit para, 12 milyar dolar hisse senedi ve 3 milyar dolar sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere, 19 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır.

Web WhatsApp özelliği ile birlikte internet tarayıcıları ve masaüstü programıyla da kullanıcılarına hizmet sunan WhatsApp, 06 Nisan 2016 itibariyle uçtan uca şifreleme özelliği ile kullanıcılarına yüksek güvenlikli mesaj koruma sistemini sunmuş ve tüm konuşmaları güvenli hale getirmiştir.

Whatsapp Haberleri

 • WhatsApp iPhone'lar için güncellendi, işte 3 bomba yenilik

  Teknoloji, 07 Ocak 2019

  WhatsApp iPhone'lar için güncellendi, işte 3 bomba yenilik

  WhatsApp uygulamasının iOS sürümüne yeni yılın ilk büyük güncellemesi geldi. iPhone kullanıcıları artık WhatsApp'taki grup mesajlarını 'özel olarak cevapla seçeneği' ile yanıtlayabilecek. İşte WhatsApp'a gelen 3 büyük yenilik...

 • WhatsApp artık bu telefonları desteklemeyecek

  Teknoloji, 03 Ocak 2019

  WhatsApp artık bu telefonları desteklemeyecek

  Dünya genelinde 1.5 milyar aşkın kullanıcısı olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Nokia’nın 30’a yakın modeline artık destek vermeyecek. İşte o modeller...

 • Facebook, WhatsApp için kripto para geliştiriyor

  Teknoloji, 21 Aralık 2018

  Facebook, WhatsApp için kripto para geliştiriyor

  Sosyal ağ Facebook, WhatsApp uygulaması üzerinden para transferi için blockchain tabanlı bir sistem üzerinde çalışıyor. Uygulama şu anda Hindistan’da test ediliyor.

  Instagram’a yeni bir mesaj türü daha eklendi

  Teknoloji, 13 Aralık 2018

  Instagram’a yeni bir mesaj türü daha eklendi

  Sosyal ağ Instagram’a gelen son güncellemeyle artık kullanıcılar DM üzerinden sesli mesajlarını da gönderebilecek. Instagram'a gelen sesli mesaj özelliği ile 1 dakikaya kadar olan sesli kayıtlar paylaşılabilecek.

  Görüntülü asistan ile kimliği doğrulayacak

  Teknoloji, 11 Aralık 2018

  Görüntülü asistan ile kimliği doğrulayacak

  Devreye aldıkları “Görüntülü İşlem Asistanı” hizmeti hakkında bilgi veren Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, “Artık şubeye gitmeden, mobil uygulamamızı indirerek uzaktan banka müşterisi olabiliyorsunuz. Bulunduğunuz lokasyondan bağımsız olarak hesap açabiliyorsunuz” dedi.

 • Messenger'ın ardından WhatsApp bankacılığına başladı

  Teknoloji, 04 Aralık 2018

  Messenger'ın ardından WhatsApp bankacılığına başladı

  Yapı Kredi, WhatsApp’taki onaylı kurumsal hesabı üzerinden müşteri hizmeti vermeye başladı. Kullanıcılar, WhatsApp’ta bankanın yapay zeka tabanlı chatbot’u veya müşteri temsilcileriyle görüşebilecek.

 • WhatsApp yazışmaları, öldürülmesinde rol oynamış olabilir

  Dünya, 03 Aralık 2018

  WhatsApp yazışmaları, öldürülmesinde rol oynamış olabilir

  Amerikan yayın kuruluşu CNN International, Cemal Kaşıkçı'nın Kanada'nın Montreal kentinde yaşayan Suudi aktivist Ömer Abdülaziz'e WhatsApp'tan gönderdiği mesajlarda, Suudi Arabistan'ı ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı (MBS) sertçe eleştirdiği ve gazetecinin öldürülmesi için bu mesajlaşmaların da bir faktör olabileceğini ortaya çıkardı. Abdülaziz ile Kaşıkçı arasında mayıs ayında geçen bir konuşmada, bir grup Suudi aktivistin kendi ülkesinde tutuklanmasının ardından Kaşıkçı'nın, Veliaht Prens hakkında, "Ne kadar çok kurbanını yerse, daha fazlasını isteyen bir canavar 'Pac-Man' gibi. Bu zulüm, kendine destek veren kişilere dahi ulaşırsa şaşırmam." yazdığı görülüyor.

 • Facebook Türkiye’de merkez açıyor!

  Teknoloji, 29 Kasım 2018

  Facebook Türkiye’de merkez açıyor!

  Sosyal ağ Facebook, bugün küçük ve orta boyutlu işletmeler, topluluklar ve iş ortaklıkları aracılığıyla Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağı bir dizi yatırım girişimini duyurdu. “Sınırları Aşan Türkiye” adı verilen proje kapsamında gelecek yıl Türkiye’de hayata geçirilecek girişimcilik merkezi de bulunuyor.

  WhatsApp bir yeniliğini daha Snapchat’ten alıyor

  Teknoloji, 18 Kasım 2018

  WhatsApp bir yeniliğini daha Snapchat’ten alıyor

  Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın yeni özelliklerinin kaynağı haline gelen Snapchat, bir yeniliğini daha transfer ediyor. Edinilen bilgiye göre WhatsApp'ta kullanıcılara “Hikayeler”den sonra “kaybolan mesaj” özelliği de sunulacak.

  WhatsApp 10 Kasım'ı unutmadı!

  Teknoloji, 10 Kasım 2018

  WhatsApp 10 Kasım'ı unutmadı!

  İletişim devi mesajlaşma ve arama uygulaması olan WhatsApp'tan kullanıcılara 10 Kasım sürprizi geldi. Yayınlanan güncelleme ile Atatürk portresi çıkartma olarak gönderilebilecek.

 • Facebook merakla beklenen özelliği Messenger’a taşıyor

  Teknoloji, 08 Kasım 2018

  Facebook merakla beklenen özelliği Messenger’a taşıyor

  Facebook’un anlık mesajlaşma platformu Messenger’a, kullanıcıların yanlışlıkla gönderdiği veya sonradan pişman oldukları mesajları karşı taraftan da silebilecekleri yeni bir özellik geliyor.

 • WhatsApp kullanıcılarına kötü haber!

  Teknoloji, 01 Kasım 2018

  WhatsApp kullanıcılarına kötü haber!

  Facebook’un yönetimindeki WhatsApp, artık platformundaki kullanıcılara reklam gösterimine başlayacak. 1.5 milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp’ta reklamlar ilk olarak ‘durum güncellemesi’ sekmesine gelecek.

 • Sosyal ağ Facebook'un üçüncü çeyrek karnesi

  Teknoloji, 31 Ekim 2018

  Sosyal ağ Facebook'un üçüncü çeyrek karnesi

  Kullanıcı verilerinin güvenliği ve gizlilik skandallarıyla çalkanan Facebook, üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Sosyal ağ ABD’de yerinde saydı, Avrupa’da küçüldü ama toplam kullanıcı sayısını bu yıl 142 milyon artırmayı başardı. Bu yılın ilk 9 ayı sonucunda Facebook’un net kârı yüzde 30, gelirleri ise yüzde 40 arttı.

  WhatsApp sohbetleri çıkartmalarla renkleniyor

  Teknoloji, 26 Ekim 2018

  WhatsApp sohbetleri çıkartmalarla renkleniyor

  Kullanıcıların merakla beklediği bir yenilik daha WhatsApp'a eklendi. WhatsApp sticker özelliğini kullanıma sundu. Bu yeni özellikle kullanıcılar, sohbetlerinde çıkartma (sticker) kullanabilecek.

  Birer birer gidiyorlar!

  Teknoloji, 24 Ekim 2018

  Birer birer gidiyorlar!

  Geçen ay Instagram’ın kurucularının ayrılmasının ardından Facebook’tan bir istifa haberi daha geldi. Sosyal ağın 2014’te satın aldığı sanal gerçeklik şirketi Oculus’un kurucusu Brendan Iribe de şirketten ayrıldığını duyurdu.

 • Whatsapp'a 3 yeni özellik geliyor!

  Teknoloji, 22 Ekim 2018

  Whatsapp'a 3 yeni özellik geliyor!

  WhatsApp'a yepyeni 3 özellik geliyor. iOS uygulamasını güncelleyen WhatsApp, kullanıcıları memnun edecek 3 yeni özelliği yayınlarken, bir özelliği var ki kullanıcılar hava karardığında oldukça memnun kalacak. Peki, WhatsApp'a gelen 3 önemli özellik nedir? İşte haberin detayları...

 • Artık WhatsApp grup mesajları sizi rahatsız edemeyecek!

  Teknoloji, 18 Ekim 2018

  Artık WhatsApp grup mesajları sizi rahatsız edemeyecek!

  Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a iki yeni önemli özellik geliyor. Sessiz Mod ile artık mesaj bildirim logosu gösterilmeyecek. Platforma gelecek bir diğer yenilik ise “Tatil Modu”.

 • WhatsApp kullananlara müjde

  Teknoloji, 16 Ekim 2018

  WhatsApp kullananlara müjde

  WhatsApp’ta kullanıcıların gönderdikten sonra karşı taraftan da silmek istediği mesajlar için sunulan “Herkesten Sil” özelliğinde tanınan süre uzuyor. Artık yanlışlıkla gönderilen veya attıktan sonra pişman olunan mesajlar, 1 saat 8 dakika 16 saniye yerine, 13 saat 8 dakika 16 saniye içinde silinebilecek.

  Bunu yapmayanın WhatsApp yedekleri silinecek!

  Teknoloji, 12 Ekim 2018

  Bunu yapmayanın WhatsApp yedekleri silinecek!

  Google ve WhatsApp'ın anlaşması yürürlüğe giriyor. Bundan tam bir ay sonra WhatsApp ve Google, Android kullanıcılarının Google Drive’da depolanan eski WhatsApp sohbet ve medya yedeklerini silecek. Peki yedeklerini kaybetmek istemeyen kullanıcılar ne yapmalı?