KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Whatsapp

WhatsApp, 2010 yılının Ocak ayında piyasaya sürülen, akıllı telefonlar için sesli ve görüntülü mesajlaşma uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iOS, Windows Phone platformlarında hizmet veren WhatsApp, dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir.

2G, 3G, 4G veya Wi-Fi ile çalışma özelliğine sahiptir ve kullanıcılar birbirine yazılı mesajdan hariç olarak; fotoğraf, video, ses, ücretsiz arama ve belge gönderebilir.

Şirket Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD'de Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur. Kısa süre içinde büyük bir kullanıcı sayısına ulaşan WhatsApp, dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı bazında en yüksek olan siber hizmetler arasında adını yazdırmıştır.

WhatsApp'ın popülaritesinin artmasıyla birlikte sosyal medya şirketi Facebook tarafından 4 Milyar dolar nakit para, 12 milyar dolar hisse senedi ve 3 milyar dolar sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere, 19 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır.

Web WhatsApp özelliği ile birlikte internet tarayıcıları ve masaüstü programıyla da kullanıcılarına hizmet sunan WhatsApp, 06 Nisan 2016 itibariyle uçtan uca şifreleme özelliği ile kullanıcılarına yüksek güvenlikli mesaj koruma sistemini sunmuş ve tüm konuşmaları güvenli hale getirmiştir.

Whatsapp Haberleri

 • Beklenen özellik nihayet Instagram'a geliyor

  Teknoloji, 14 Şubat 2019

  Beklenen özellik nihayet Instagram'a geliyor

  Kullanıcıların uzun zamandır istediği Instagram özelliği sonunda masaüstü versiyonuna geliyor. Popüler sosyal ağ uygulaması, masaüstü ve mobil web versiyonunda tarayıcı üzerinden direkt mesaj özelliğini için testlere başladı.

 • O olmasaydı, WhatsApp Facebook'un olmayacaktı!

  Teknoloji, 11 Şubat 2019

  O olmasaydı, WhatsApp Facebook'un olmayacaktı!

  Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2014'te 19 milyar dolara satın aldıkları WhatsApp ile ilgili ilginç detayı yıllar sonra paylaştı. Bakın WhatsApp’ın kurucu ortağı Jan Koum'un son anda masadan kalkmasını ne engellemiş?

 • WhatsApp ile ilgili çarpıcı rakam açıklandı

  Teknoloji, 09 Şubat 2019

  WhatsApp ile ilgili çarpıcı rakam açıklandı

  WhatsApp’ın yalan haberleri engelleyebilmek için her ay 2 milyon hesabı sildiği açıklandı. Bunların sadece yüzde 5’i şikayet üzerine silinirken, WhatsApp’ta spam hesaplara karşı mücadele eden ekibin yöneticisi, “Biz, insanların eline megafon vermek için değil, özel mesajlaşmalar için buradayız” dedi.

  Facebook 15. yaş gününü böyle kutladı

  Teknoloji, 07 Şubat 2019

  Facebook 15. yaş gününü böyle kutladı

  Sosyal ağ Facebook, bu hafta kuruluşunun 15. yıldönümünü kutluyor. 15 yılda 2.3 milyarlık kullanıcı sayısını geride bırakan sosyal ağ, 2004-2019 yılları arasındaki yaşadığı değişimi ve sunduğu yeni teknolojileri hazırladığı infrografik ile paylaştı.

  Beklenen özellik sonunda Messenger'a geldi

  Teknoloji, 06 Şubat 2019

  Beklenen özellik sonunda Messenger'a geldi

  Facebook’un anlık mesajlaşma uygulaması Messenger’a gönderilen mesajları karşı taraftan silme özelliği geldi. “Herkesten Sil” özelliği artık Faceboook Messenger’da da kullanılabilecek. Ancak bunun için bir süre sınırı olacak.

 • Hisseleri bir günde yüzde 25 arttı

  Teknoloji, 06 Şubat 2019

  Hisseleri bir günde yüzde 25 arttı

  2017 yılında halka arz edilen ancak Facebook, Instagram ve WhatsApp ile rekabet sonrası düşüşe geçen Snapchat, iki çeyrektir gerileyen kullanıcı sayısını 2018 yılının son çeyreğinde korumayı başardı. Gelirlerini de yüzde 36 artırdığını açıklayan Snapchat'in hisseleri haberler sonrası uçuşa geçti ve yüzde 25 değer kazandı. Yıl başından bu yana artış ise yüzde 48 oldu

 • Facebook 15 yaşında! Facebook’un ilk hali nasıldı?

  Teknoloji, 05 Şubat 2019

  Facebook 15 yaşında! Facebook’un ilk hali nasıldı?

  Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, kuruluşunun 15. yılını da geride bıraktı. Mark Zuckerberg’in üniversitedeyken yurttaki odasında 4 Şubat 2004’te açtığı ve 15 yılda devasa bir imparatorluk haline gelen Facebook’un ilk hali nasıldı? 15 yılda kullanıcı sayısı, geliri, kârı, piyasa değeri nereye geldi?

 • iPhone kullanıcılarına WhatsApp’ta yeni özellik!

  Teknoloji, 04 Şubat 2019

  iPhone kullanıcılarına WhatsApp’ta yeni özellik!

  Mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın iOS sürümüne güvenlik güncellemesi geldi. iPhone kullanıcıları için artık WhatsApp’ta Touch ID ile Face ID desteği verilecek.

  WhatsApp silinen mesajlar nasıl geri alınır?

  Teknoloji, 02 Şubat 2019

  WhatsApp silinen mesajlar nasıl geri alınır?

  WhatsApp'ta silinen mesajları gizlice okumanın yolu varmış! WhatsApp'ta silinen mesajlar meğer böyle okunuyormuş! Eğer birine mesaj gönderir ve kısa süre içinde bu mesajı silerseniz karşı taraf mesajı hiç görmemiş olsa bile okuyabiliyor! Nasıl mı?

  Ne skandallar ne de sızıntılar hızını kesti

  Teknoloji, 31 Ocak 2019

  Ne skandallar ne de sızıntılar hızını kesti

  Sosyal ağ Facebook, 2018 yılı sonuçlarını açıkladı. Kişisel verilerle ilgili skandallarla geçen 2018’de Facebook’un gelirleri yüzde 37, net kârı yüzde 39 arttı. Günde ortalama 523 bin yeni kullanıcıyı ağına çeken sosyal ağın aylık aktif kullanıcı sayısı 2.3 milyarı da geride bıraktı. Şirket, “Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger ailemizle, her ay 2.7 milyar insan bizi kullanıyor” açıklaması yaptı.

 • 'Facebook, WhatsApp ve Instagram mesajları birleşecek'

  Teknoloji, 25 Ocak 2019

  'Facebook, WhatsApp ve Instagram mesajları birleşecek'

  Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'in WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger'daki mesajları tek bir platform altında toplamayı planladığı öne sürüldü

 • Mobilde paramızı bu uygulamalar yedi!

  Teknoloji, 23 Ocak 2019

  Mobilde paramızı bu uygulamalar yedi!

  Türkiye’nin mobilde en fazla para harcadığı uygulamalara, tanışma ve görüntülü sohbet damgasını vurdu. 2018 yılında dünya genelinde 101 milyar doların harcandığı mobil oyun ve uygulama pazarında, Türk şirketler pastanın yüzde 1’ini aldı. İşte dünyanın ve Türkiye'nin en çok indirdiği oyun ve uygulamalar...

 • WhatsApp çöktü mü?

  Gündem, 22 Ocak 2019

  WhatsApp çöktü mü?

  Son dakika haberine göre, mesajlaşma ve sohbet uygulaması WhatsApp, yaşanan bir arıza nedeniyle bir süredir kullanılamadı. Türkiye saatiyle 21.15 civarında yaşanan arızada, Whatsapp'a giren kullanıcılar "Telefona bağlı değil" uyarısıyla karşılaştı. Kullanıcılar ise, internet üzerinde "WhatsApp çöktü mü?" ve "WhatsApp erişim sorunu" aramalarını arttırdı.

  BiP'ten WhatsApp'a 'Efeli' gönderme!

  Teknoloji, 22 Ocak 2019

  BiP'ten WhatsApp'a 'Efeli' gönderme!

  WhatsApp uygulamasına dünya genelinde erişim sorunu yaşandı. Türkiye'de de yaklaşık 15 dakika süren erişim sıkıntısı, yerli alternatiflerini de hemen harekete geçirdi. BiP, paylaştığı "Efeli" video ile WhatsApp'a "Biz ancak böyle çökeriz" mesajı verdi.

  WhatsApp mesajlarına sınırlama geldi

  Teknoloji, 21 Ocak 2019

  WhatsApp mesajlarına sınırlama geldi

  Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yalan ve yanlış haberlerle mücadele için kullanıcıların mesaj iletme hakkına sınırlama getirdi. Bundan böyle WhatsApp kullanıcıları, bir mesajı en fazla beş kişi ya da gruba aynı anda iletebilecek.

 • Google, Ulaştırma Bakanlığı ve BTK’dan davet

  Teknoloji, 21 Ocak 2019

  Google, Ulaştırma Bakanlığı ve BTK’dan davet

  Google Türkiye, çocukların bilinçli internet kullanımının geliştirilmesi ve nesiller arasındaki dijital diyaloğun güçlendirilmesine yönelik “İnternot Olmaya Var Mısın?”  platformunu duyurdu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın himayesi ve BTK işbirliği ile hayata geçirilen proje ile dijital çağın çocukları ile ebeveynler arasında bir diyalog köprüsü kurulması hedefleniyor

 • Bir yılda 34 milyar mesaj gönderdi

  Teknoloji, 21 Ocak 2019

  Bir yılda 34 milyar mesaj gönderdi

  Türk mühendislerin geliştirdiği yerli iletişim platformu BiP’i indiren kişi sayısı bir yılda yaklaşık ikiye katlanarak 34 milyona yaklaştı.  2018’de BiP ile gönderilen mesaj sayısı ise toplam 34 milyara çıktı.

 • WhatsApp iPhone'lar için güncellendi, işte 3 bomba yenilik

  Teknoloji, 07 Ocak 2019

  WhatsApp iPhone'lar için güncellendi, işte 3 bomba yenilik

  WhatsApp uygulamasının iOS sürümüne yeni yılın ilk büyük güncellemesi geldi. iPhone kullanıcıları artık WhatsApp'taki grup mesajlarını 'özel olarak cevapla seçeneği' ile yanıtlayabilecek. İşte WhatsApp'a gelen 3 büyük yenilik...

  WhatsApp artık bu telefonları desteklemeyecek

  Teknoloji, 03 Ocak 2019

  WhatsApp artık bu telefonları desteklemeyecek

  Dünya genelinde 1.5 milyar aşkın kullanıcısı olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Nokia’nın 30’a yakın modeline artık destek vermeyecek. İşte o modeller...