KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

KYK

Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurt içinde ve dışında yüksek öğrenim gören öğrencilere bu kanun gereğince kredi vermek, yurtlar yaptırmak ve yurt işletmesini sağlamak suretiyle Türk gençlerinin yüksek öğrenimlerini, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırma amacını taşımaktadır.

Cumhuriyet Döneminde ise 6 Mart 1924 tarihinde yürürlüğe giren 430 sayılı Kanun ile medrese ve imaretler kapatılmıştır. Bu durum, yüksek öğrenim öğrencilerinin barınma, yemek vb. ihtiyaçlarının giderilmesinde sıkıntı yaşatmışsa da Cumhuriyet Hükümetleri, bazı okulları yatılı (leyli) hale getirmiş ve bir kısım medreselerin barınma yerlerinden yararlanmak suretiyle sıkıntının hafifletilmesine çalışmıştır.
 
İstanbul ve Ankara'da yükseköğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin sayılarının artmasıyla, barınma ve beslenme ihtiyaçlarının giderilmesinde süre gelen sıkıntılar karşısında il özel idareleri, belediyeler, dernekler ve özel kişilerce yurtlar açılmaya başlanmıştır. Ancak; bu şekilde açılmış olan yurtlar, yüksek öğrenim öğrencilerinin barınma sorununu çözememiştir. Bu gelişmeler sonucunda, kamusal nitelik taşıyan yurt işletmeciliğini denetim altına almak üzere yeni düzenlemelere gidilmiştir.
 
03 Mayıs 1949 tarihinde yürürlüğe giren 5375 sayılı Yüksek Öğretim Öğrenci Yurtları ve Aşevleri Kanunu ile "Yurt ve Aşevleri" konusu Milli Eğitim Bakanlığının yönetim ve sorumluluğuna verilmiş, bu kanuna ek olarak çıkarılan 01.04.1950 tarihli ve 5661 sayılı Kanun ile de özel ve tüzel kişilere ait yurtların açılmasına izin verilmesi ve denetlenmesi bu Bakanlığın görevleri arasına alınmıştır.

1961 Anayasasının 50’nci maddesinde “Devlet maddi imkanlardan yoksun başarılı öğrencilerin, en yüksek öğrenim derecelerine kadar çıkmalarını sağlamak amacıyla burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar” hükmü yer almaktadır.
 
Anayasa ile Devlete ait olduğu bildirilen bu görevlerin yerine getirilmesi için 22 Ağustos 1961 tarihinde yürürlüğe giren 351 sayılı Kanun ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu kurulmuştur.

Kurum, Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetiminde iken 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devredilmiştir.

Kyk Haberleri

 • KYK burs ve kredileri ne zaman ödenecek?

  Gündem, 05 Ocak 2019

  KYK burs ve kredileri ne zaman ödenecek?

  KYK burs ve kredi sonuçları 2018 yılının Kasım ayında açıklanmıştı. KYK bursu kazanan öğrenciler taahhütname onaylarını 30 Kasım'a kadar yapmıştı. Yeni yılın gelmesiyle birlikte üniversite öğrencileri burs ücretlerinin ne zaman ödeneceğini merak ediyor. Peki, KYK burs ücretleri ne zaman ödenecek? 2019 KYK burs ücretleri ne kadar? İşte, cevabı...

 • KYK bursları ne zaman yatacak?

  Gündem, 29 Kasım 2018

  KYK bursları ne zaman yatacak?

  2018 KYK sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite öğrencileri tarafından KYK burs ücretleri ve ödemelerin ne zaman olacağı merak konusu oldu. Birçok üniversite öğrencisini yakından ilgilendiren burs ve kredi imkanı oldukça büyük önem taşıyor. Peki, KYK bursları ne zaman yatacak? 2018 KYK burs ücretleri ne kadar olacak?

 • KYK taahüt işlemlerinde son gün!

  Gündem, 28 Kasım 2018

  KYK taahüt işlemlerinde son gün!

  KYK burs ve KYK kredi başvuru sonuçları açıklandı. Sonuçlarının açıklanması ile KYK burs başvurusunda bulunan öğrenciler bursun ne zaman yatırılacağını araştırıyorlar. Peki; KYK taahütname süresi ne zaman sona erecek? İşte, e-Devlet KYK taahütname işlemleri sayfası

  KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak?

  Gündem, 20 Kasım 2018

  KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak?

  KYK burs ve KYK kredi başvuru sonuçları açıklandı! sonuçların açıklanması ile beraber üniversite öğrencileri KYK burs ve kredilerinin ne zaman yatırılacağını araştırıyor. Öte yandan KYK kredi taahhütname onayı için sona yaklaşıldı. Peki; KYK bursları ne zaman yatacak? İşte e-Devlet KYK kredi taahütname sayfası

  KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak?

  Gündem, 20 Kasım 2018

  KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak?

  KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak? soruları üniversite öğrencileri tarafından araştırılıyor. KYK burs ve kredi alma hakkı kazanan öğrenciler Pazar günü gece yarısına kadar taahhütname onaylama işlemini yaptı. Peki 2018 - 2019 burs ve kredileri ne kadar? KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak?

 • KYK burs ve kredileri ne zaman ödenecek?

  Gündem, 18 Kasım 2018

  KYK burs ve kredileri ne zaman ödenecek?

  KYK burs ve kredi sonuçları açıklandıktan sonra üniversite öğrencileri burs ücretlerinin ne zaman ödeneceğini merak ediyor. KYK bursu kazanan öğrenciler öncelikle taahhütname onayı yapmaları gerekecek. Taahhütname onayı yapmayan öğrenciler, kazandıkları KYK burs veya kredi hakkını kaybedecek. Peki, KYK burs ücretleri ne zaman ödenecek? KYK taahhütname onayı nasıl yapılır?

 • KYK'dan burs ve kredi alacaklar dikkat!

  Gündem, 17 Kasım 2018

  KYK'dan burs ve kredi alacaklar dikkat!

  KYK burs sonuçları erişime açıldıktan sonra burs veya kredi hakkı kazanan öğrenciler için son 2 gün çok önemli. Taahhütname onayı yapmayan öğrenciler, kazandıkları KYK burs veya kredi hakkını kaybedecek. Peki KYK taahhütname onayı nasıl yapılır?

 • KYK taahhütname onaylama nasıl yapılır?

  Gündem, 15 Kasım 2018

  KYK taahhütname onaylama nasıl yapılır?

  KYK burs sonuçları erişime açıldıktan sonra burs veya kredi hakkı kazanan öğrenciler iki önemli başlığı araştırıyor. KYK burs ve kredi ödemelerinin ne zaman yapılacak? Taahhütname onayı nasıl yapılır? İşte KYK burs ve kredi işlemleriyle ilgili detaylar

  KYK taahhütname onaylama nasıl yapılır?

  Gündem, 14 Kasım 2018

  KYK taahhütname onaylama nasıl yapılır?

  KYK burs sonuçları dün KYK tarafından adayların erişimine açıldı. KYK burs ve kredi sonuçlarını öğrenen adaylar, kendilerine tanınan haktan faydalanmak için taahhütname onayı yapmalılar. Peki KYK burs ve kredi taahhütname onayı nasıl yapılır?

  KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı!

  Gündem, 13 Kasım 2018

  KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı!

  KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu binlerce üniversiteli öğrenci tarafından merakla araştırılıyordu. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Üniversite öğrencileri sonuçları öğrenmek için Bakanlığın resmi sayfasına akın etti. İşte, KYK burs ve Kredi sorgulama ekranı

 • KYK burs sonuçları açıklandı mı?

  Gündem, 13 Kasım 2018

  KYK burs sonuçları açıklandı mı?

  KYK burs sonuçlarını büyük bir heyecan ile bekleniyor. Geçtiğimiz sene KYK burs sonuçları 12-13 Kasım tarihleri aralığında açıklanmıştı. Öğrenciler bugün büyük heyecan ile ekranlara kitlendi. Peki, Kasım ayının ikinci haftasında KYK burs ve kredi başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • KYK burs sonuçları açıklandı!

  Gündem, 12 Kasım 2018

  KYK burs sonuçları açıklandı!

  KYK burs sonuçları açıklandı! Son dakika gelişmesine göre Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklama ile KYK burs sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Açıklama sonrası "KYK burs sonuçları açıklandı mı?" sorusu cevabını buldu. İşte, KYK burs sonuçları sorgulama sayfası

 • KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı mı?

  Gündem, 12 Kasım 2018

  KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı mı?

  KYK burs ve kredi başvuruları 15 - 21 Ekim tarihleri gerçekleşti. Öğrenciler KYK burs ve kredi başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyorlar. 2017 yılında burs ve kredi sonuçları 12 Kasım tarihinde açıklanmıştı.

  KYK sonuçları açıklandı mı?

  Gündem, 08 Kasım 2018

  KYK sonuçları açıklandı mı?

  KYK sonuçları yani 2018 KYK yurt ve burs başvuru sonuçları, geçtiğimiz ay sona eren başvuruların ardından en çok arananlar arasında yer alıyor. Peki; KYK burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı mı? ya da KYK sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte; KYK başvuruları ile ilgili detaylar...

  KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 01 Kasım 2018

  KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KYK burs ve kredi başvuru sonuçları, üniversite öğrencileri tarafından merakla araştırılıyor. KYK'dan edinilen bilgiye göre gözler 12 - 13 Kasım tarihine çevrildi. Birçok üniversite öğrencisini yakından ilgilendiren burs ve kredi imkanı oldukça büyük önem taşıyor. Peki, KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuya dair detaylar...

 • KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 30 Ekim 2018

  KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KYK burs başvuru sonuçları üniversite öğrencileri tarafından en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki; KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Gözler 12 - 13 Kasım tarihlerine çevrildi. İşte KYK burs başvuru sonuçları ile ilgili detaylar...

 • KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 29 Ekim 2018

  KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KYK burs ve kredi başvuruları 21 Ekim Pazar günü sona erdi. Adaylar, KYK'nın burs ve kredi sonuçlarını açıklayacağı tarihi merakla takip etmeye başladı. Birçok üniversite öğrencisini yakından ilgilendiren burs ve kredi imkanı oldukça büyük önem taşıyor. Peki, KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman?

  Gündem, 26 Ekim 2018

  KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman?

  KYK burs ve kredi başvuru sonuçları için bekleyiş sürüyor. Üniversite öğrencileri başvurularını 21 Ekim Pazar gününe kadar yapmıştı. Şimdi gözler KYK'nın burs ve kredi sonuçlarını açıklayacağı tarihte. Burs ve kredi imkanı pek çok üniversite öğrencisi için oldukça önemli. Peki KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman?

  Gündem, 23 Ekim 2018

  KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman?

  KYK burs ve kredi başvuruları 21 Ekim Pazar günü sona erdi. Şimdi gözler KYK'nın burs ve kredi sonuçlarını açıklayacağı tarihte. Burs ve kredi imkanı pek çok üniversite öğrencisi için oldukça önemli. Peki KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak?