KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Nokia

1865 yılında Güney Batı Finlandiya bölgesinde, maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından kurulan Nokia, Mobil cihazlar(Cep telefonları, Smartphone, Multimedya bilgisayar), aparatları, network çözümleri ve mobil yazılım sektörü üzerine üretim yapmakta ve hizmet vermektedir.

Çatısı altında faaliyet gösteren firmalar arasında; Nokia-Siemens Networks, Navteq, Symbian, Vertu ve Qt Software firmaları yer almaktadır. Merkezi Finlandiya'nın güney bölgesinde yer alan Esboo şehrinde yer alır.

Nokia’nın kökenleri, Güney Batı Finlandiya’da, maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından bir orman sanayi işletmesinin kurulduğu 1865 yılına kadar uzanmaktadır. 1898 yılında başka bir yerde Finnish Rubber Works Ltd kurulmuş ve 1912 yılında Finnish Cable Works faaliyetine başlamıştır. Bu iki şirketin ve Nokia’nın mülkiyeti yavaş yavaş birkaç kişinin eline geçmiştir. Son olarak 1967 yılında, üç şirket Nokia Corporation olarak birleşmiştir.

1980’lerin sonlarında, Nokia, Ericsson’un veri sistemleri bölümünü satın alarak ıskandinavya’daki en büyük bilgi teknolojisi şirketi haline geldi. 1989 yılında, Nokia, Hollandalı kablo şirketi NKF’yi satın alarak kablo sanayini Kıta Avrupası’na açtı. 1990 ’ların başından bu yana, Nokia bilgi teknolojisi ve temel sanayi faaliyetlerini ayırarak ana işi olan telekomünikasyon üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Nokia Haberleri