Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Bursaspor Ali Ay: "Kafama silah dayasanız pahalı transfer yaptıramazsınız" - Futbol Haberleri

    Yeşil beyazlı kulübün Divan Kurulu'nun olağan toplantısı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Muradiye Salonu'nda gerçekleştirildi. İdris Sevinç başkanlığındaki divan kurulu toplantısına tüzük ve hukuk komisyonu çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme yapılarak başladı.

    Daha sonra söz alan Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, idari, mali ve sportif konularda Divan Kurulu üyelerine bilgilendirmede bulundu. Göreve geldikleri günden bu yana Bursaspor'un mali açıdan ne durumda olduğunu ortaya çıkarmaya çalıştıklarını anlatan Başkan Ay, "Burası devasa bir holding. Gelir gider dengesi gözetilmediği için mali açıdan felaket tablosu ortaya çıkmış. Burası ticari işletme olsaydı kapıya kilit vurulmuştu. Attığımız her imzayı kamuoyu ile paylaştık. Herkes bilgi sahibi olsun diye. Bursaspor Kulübü'nü gelecekte ne bekliyor herkesin haberi olsun. Ne kadar borcun var bilmezsen meyve suyu bile alamazsın. Olmayan parayla marketi satın almışlar. Tarihin en büyük gelirini transfer satışından elde etmişken, sonucunda batağa saplanmışız" şeklinde konuştu.

    "AVUKAT ARKADAŞ GELDİĞİ ZAMAN 'EYVAH' DİYORUM"

    Bir futbolcunun yıllık ücretinin 1 milyon 800 bin Euro'yu bulduğunu anlatan Başkan Ay, "1 milyon Euro'nun üzerine 10'ar bin Euro maç başları var. Yüzde 10 menajerlik ücreti var. Artı bürütten yüzde 15 stopajı var. Bir futbolcu 1 milyon 800 bin Euro yapıyor" diyerek şöyle devam etti:

    "Bütün arkadaşlar daha iyi görsünler diye söylüyorum. Bugün ne ödeneceği, 1 yıl sonra kime ne borcunuz olduğunu bilmeden bu kulüp yönetilmez. Geçmiş dönemde görev yapan Ivankov'un 55 bin Euro borcunu getirdiler. Avukat arkadaş geldiği zaman 'eyvah' diyorum. Şampiyon olmuş bir kulübün hala doğru düzgün finans sistemi olmaması bütün Bursa'nın ayıbıdır. Ben şikayet etmek için gelmedim. Bunları anlatmamdaki tek amacım bilginiz olmasıdır. Bu kulüp ya düzelecek, ya düzelecek, başka yolu yok. Bursaspor kulübü yumurtayı bile para ödeyerek almış. Bugün söylesek 20 firma gönüllü olur. Temel tüketim ihtiyaçlarının karşılanması noktasında olumlu görüşler aldık."

    Bursaspor'un genel kurulunun yönetimi ibra etmeyerek görevi kendilerine verdiğini hatırlatan Başkan Ali Ay, "Son derece başarılı ve deneyimli bir Türk firması mali açıdan araştırmaya başladı. Buradan çıkacak karara göre hukuki süreci devam ettireceğiz. Bu son derece hayati bir görevdir ve gereken yapılmalıdır. Bu borcu bir çırpıda ortadan kaldırmak mümkün değil." dedi.

    PERFORMANSI DÜŞÜK, MALİYETİ YÜKSEK OYUNCULARLA YOLLARIMIZI AYIRACAĞIZ

    Transferde milyon Euro'lar harcama lükslerinin olmadığının altını çizen Bursaspor Başkanı Ali Ay, "Benim kafama silah dayasanız pahalı transfer yaptıramazsınız. Bunun bedelini ben ödüyorum." diyerek şunları söyledi:

    "Kulüpler Birliği'nde bizim bir tık altımızdaki takımlar 100 bin Euro civarı veriyor ve bizden üstteler. Yapacağımız iş belli. Önümüzdeki sezon performansı düşük, maliyeti yüksek oyuncularla yollarımızı ayıracağız. Deniz Yılmaz transferinde iki kulüp birbirleriyle çarpıştı ama galip gelen taraf biz olduk. Takıma yıllık harcayacağımız ücret 40-50 milyon lira. Kaynakları iyi kullanırsak 2 buçuk yıl sonra kulübün borcu kalmaz. 'Bursaspor'un borcunu 1 yıl sonra yarıya indirmezsem kongre kararı alırım' dedim. 5 tane daha benzin istasyonu yapacak yer bulacağız ve 150 milyon liranın üzerinde gelir elde edebileceğiz."

    "TAHMİNİ GİDER 201 MİLYON LİRA"

    Göreve geldikleri günden bu yana 43 milyon lira para ödediklerini ifade eden Başkan Ali Ay, "14 küsur milyon yönetici katkısıyla yaptık. Kredi aldık. Biz Sabancı değiliz. Ben sanayiciyim, ben hakka hukuka dikkat eden insanım. Hiç kimsenin parasıyla konuşacak insan değilim. Mart'ta ödenecek rakam 28 milyon 300 bin lira. Nisan'da 19 milyon 500 bin lira. Mayıs ayında 19 milyon lira. Haziran ayında 19 milyon 400 bin lira. Temmuz ayında 16 milyon 300 bin lira. Ödenecek rakam 102 milyon lira. Banka kredisi 85 milyon, yönetici katkımız 14 milyon. Toplam tahmini gider 201 milyon lira." dedi.

    Bursaspor kulübü olarak gelirlerinin ise 45 milyon lira olduğunun altını çizen Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, "TFF'den 10 milyon, Spor Toto'dan 1 buçuk milyon, müsabakadan 1 milyon, locadan 2 buçuk milyon, benzin istasyonu çekinden 9 milyon kredi, kapama çekleri de 21 milyon. Toplamda ise 45 milyon lira gibi bir gelirimiz var. Herkes bilançodan bahsediyor. Aradaki fark 155 milyon TL. Geçen '50 milyon doları olan arkadaş gelsin hemen kongre kararı alırım' dedim. Bursaspor'un ihtiyacı olan günü yakalayabilmemiz için 50 milyon dolar lazım." diyerek sözlerini tamamladı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ