KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Süleyman Soylu

Süleyman Soylu, 21 Kasım 1969 yılında İstanbul’da doğdu. Plevne Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu.

1987 yılında DYP İstanbul İl Gençlik Kolları'nda siyasete başlayan Soylu, 1987–1990 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini üstlendi. 1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe Yönetim Kurulu üyesi oldu. 17 Temmuz 1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı seçildi. 18 Nisan 1999’da Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı olan Soylu, 29 Nisan 1999’da DYP İstanbul İl Başkanlığı görevine atandı.

Soylu, 6 Ocak 2008 tarihinde yapılan Demokrat Parti'nin 4. Olağanüstü Kongresinde Genel Başkanlığa seçildi ve 29 Mart mahalli seçimlerine katıldı. 16 Mayıs 2009’da kendi talebiyle gerçekleşen Olağanüstü Kongre’de Genel Başkanlık görevi sona erdi.

Genel Başkanlık görevi sona erdikten sonra siyasi faaliyetlerini sürdüren Süleyman Soylu, 12 Eylül 2010 Referandumu sürecinde  “evet” oyu tercihini anlatmak ve yapılmak istenen demokratik gelişim reformuna toplumsal bilinci arttırarak katkıda bulunmak amacıyla “Demokrasi Buluşmaları” adı altında bir dizi toplantı düzenledi ve Türkiye’yi dolaştı.

5 Eylül 2012 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı.30 Eylül 2012 tarihinde yapılan Ak Parti 4. Olağan Genel Kurulunda Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğine ve ardından da Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Süleyman Soylu, 1,5 yıl Ar-Ge Başkanlığı görevini üstlendikten sonra 14 Nisan 2014 tarihinde Teşkilat Başkanlığı görevine atandı.

25 ve 26. Dönemlerde Trabzon Milletvekili seçildi. 64. Hükümet'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapan Soylu, 65. Hükümet'te yeniden görevine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak seçildi.

31 Ağustos 2016 tarihinde İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın görevinden istifasıyla boşalan İçişleri Bakanlığı görevine Süleyman Soylu getirildi. Soylu'dan boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına da Mehmet Müezzinoğlu'nun getirildi.

Süleyman Soylu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Süleyman Soylu Haberleri

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023 Haziran bizim çok önemli bir sınav

  Gündem, 16 Ocak 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023 Haziran bizim çok önemli bir sınav

  AK Parti Sinop İl Başkanlığı Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı'na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun araması üzerine telefonla bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2023 Haziran bizim çok önemli bir sınav” dedi.

 • Bakan Soylu'dan 'teftiş' açıklaması

  Gündem, 13 Ocak 2022

  Bakan Soylu'dan 'teftiş' açıklaması

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB'deki terörle iltisaklı oldukları belirtilen çalışanlar hakkında başlatılan teftişe ilişkin "Göreceğiz önümüzdeki günlerde. Teftiş yapılıyor. Bakalım neler çıkıyor? Kamu gücünü insanlar kendi siyasi ikballeri için kullanmazlar. Kamu gücü bu ülkenin, milletin geleceği, devletin bekası içindir" ifadelerini kullandı.

 • Soylu 2022'de Türkiye için 3 tehdidi açıkladı

  Gündem, 11 Ocak 2022

  Soylu 2022'de Türkiye için 3 tehdidi açıkladı

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2022 yılına ilişkin terör örgütleriyle ilgili en büyük tehditleri açıkladı. Soylu, Van ve Ağrı'nın ötesinde oluşturulan karargahlara, Irak ve Suriye'den sızmalara ve terör örgütünün şehir için yapılanmalarına işaret etti

  Bakan Soylu açıkladı: e-İmza kimliklere yerleştirilecek

  Gündem, 06 Ocak 2022

  Bakan Soylu açıkladı: e-İmza kimliklere yerleştirilecek

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 Ocak Pazartesi günü itibarıyla 50 ilde nüfus idarelerinde e-İmzanın kimliğe yerleştirilmesi işlemine başlanılacağını açıkladı.

  İçişleri'nden "randevu" açıklaması

  Gündem, 03 Ocak 2022

  İçişleri'nden "randevu" açıklaması

  İçişleri Bakanı Soylu'nun Müşaviri Burak Gültekin, bir soruşturma kapsamında tutuklanan iş insanı Şeyhmus Özkan'a, "terör örgütü PKK tarafından tehdit edildiği ve haraç istendiği" gerekçesiyle 3 yıl önce randevu verildiğini, bu randevunun Bakan Süleyman Soylu ile Özkan'ın ilk ve son görüşmesi olduğunu açıkladı.

 • İçişleri Bakanı Soylu yeni yıla Cudi Dağı'nda girdi

  Gündem, 01 Ocak 2022

  İçişleri Bakanı Soylu yeni yıla Cudi Dağı'nda girdi

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2022'ye 2 bin 100 rakımlı Cudi Dağı'nda girdi

 • Bakan Soylu: Kılıçdaroğlu'na suç duyurusunda bulunuyoruz

  Gündem, 29 Aralık 2021

  Bakan Soylu: Kılıçdaroğlu'na suç duyurusunda bulunuyoruz

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı

 • 20 binden fazla eser ele geçirildi

  Kültür-Sanat, 22 Aralık 2021

  20 binden fazla eser ele geçirildi

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Anadolu Operasyonu' ile 2 bin 955 tarihi eserin iadesiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi

  Bakan Soylu göçmenlerle bir araya geldi

  Gündem, 19 Aralık 2021

  Bakan Soylu göçmenlerle bir araya geldi

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uluslararası Göçmenler Günü sebebiyle, Başakşehir'de Türkiye'de yaşayan göçmenler tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı. Soylu törende göçmenlere hitap ederek, “Hep birlikte bir sınavdan geçiyoruz ve bu sınavda Allah'ın tebligatlarına uyan bir liderimiz var. Herkes bir şey söylüyor ama o Allah'ın sözlerine onun cümlelerine talip" dedi.

  "Tahir Güven'in kanı yerde kalmayacak"

  Gündem, 11 Aralık 2021

  "Tahir Güven'in kanı yerde kalmayacak"

  Uğradığı Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Meman Aşireti Lideri Tahir Güven’in taziyesine katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanı yerde kalmayacak, Bu kalleşliği, bu büyük tuzağı kim yaptıysa devletimiz güçlüdür, bunun hesabını sormaya muktedirdir” dedi

 • Zehir tacirlerine dev darbe!

  Gündem, 09 Aralık 2021

  Zehir tacirlerine dev darbe!

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Hakkari Yüksekova'da jandarmanın 270 kg eroin, 25 kg Metamfetamin ele geçirildiğini duyurdu.

 • Bakan Soylu: Hesabını vereceksiniz

  Gündem, 09 Aralık 2021

  Bakan Soylu: Hesabını vereceksiniz

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak'ın Cizre ilçesinde eski AK Parti İlçe Başkanı Cihan Güven'in kardeşi Tahir Güven'in katledildiği saldırıda pusuyu kuran Mehmet Miraç Dinç'i, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz'ın evinde yakaladıklarını söyledi

 • Meclis'te kavga: Sezgin Baran Korkmaz fotoğrafı tartışma yarattı

  Gündem, 08 Aralık 2021

  Meclis'te kavga: Sezgin Baran Korkmaz fotoğrafı tartışma yarattı

  CHP'li Erkan Aydın'ın İçişleri Bakanı Soylu'ya yönelik Sezgin Baran Korkmaz sözleri üzerine Meclis'te kavga çıktı

  Terör örgütünün sözde sorumlusu öldürüldü!

  Gündem, 07 Aralık 2021

  Terör örgütünün sözde sorumlusu öldürüldü!

  Terör örgütü PKK'nun sözde Gap-Rıha Eyalet Sorumlusu "Rubar" kod adlı Ferhat Tunç öldürüldü.

  Bakan Soylu'dan 'metruk bina' mesajı: 2019'da çıkan bir kanun var

  Gündem, 06 Aralık 2021

  Bakan Soylu'dan 'metruk bina' mesajı: 2019'da çıkan bir kanun var

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, metruk binaların yıkılması hakkında yaşanan tartışma için, "019'da çıkan bir kanun var. İmar kanunun 39'uncu maddesi açık bir yetki vermiş. eğer böyle bir metruk bina görürseniz, asayişe, kamu düzenine yönelik bir anlayış eksiliği görüyorsanız yıkabilme kabiliyetine sahipsiniz" ifadelerini kullandı. Bakan Soylu daha önce de "Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin" demiş, Adalet Bakanı Gül ise "Bizim rehberimiz hukuktur. Biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil, hukuk önden yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti" diye konuşmuştu

 • Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na: Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı mekan basmaya gitmez

  Gündem, 03 Aralık 2021

  Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na: Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı mekan basmaya gitmez

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) binasına giderek açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu'na bir diğer tepki de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Soylu, "Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı PKK, DHKP-C ve organize suç örgütlerinin ağına düşüp, onlara özenip, mekan basmaya gitmez" dedi.

 • "Türkiye'nin içinde 170 terörist var"

  Gündem, 29 Kasım 2021

  "Türkiye'nin içinde 170 terörist var"

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "170 terörist var Türkiye'nin içerisinde. Teslim olsalar ve Türk adaletine teslim isteseler, burada inanın bambaşka bir tablo başlar. Biz terörle mücadeleyi şunun için yapıyoruz; çocuklarımızın aklını bir daha kimse çelmesin, buna bir daha kimse tevessül etmesin, dünya ne kadar güçlü olursa olsun karşımızda bir daha aklından böyle bir şey geçmesin, bir daha bu ülkenin başına böyle bir iş gelmesin" dedi

 • "Kılıçdaroğlu seçim akşamı genel merkeze gelemeyecek"

  Gündem, 26 Kasım 2021

  "Kılıçdaroğlu seçim akşamı genel merkeze gelemeyecek"

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir'de yaptığı konuşmada, "2023'te bir işimiz var. Neymiş? Bizi tehdit edecekler. 2023'te hesap soracak. Kılıçdaroğlu, biz o günleri unutmadık. Adamlarınla beraber 2018 seçimlerinde, 2019 seçimlerinde de her evden PKK'ya, HDP'ye oy istedin unutmadık. Şimdi 2023'te bu millet sana güzel bir hediye hazırlıyor. 2023 akşamı öyle bir hezimete uğrayacaklar ki Kılıçdaroğlu evinden genel merkeze gidemeyecek" ifadelerini kullandı

  Soylu ile Özkoç arasında gerginlik

  Gündem, 22 Kasım 2021

  Soylu ile Özkoç arasında gerginlik

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sunum yaptı. Soylu'nun, terörle mücadele konusundaki açıklamaları sırasında tartışma çıktı. Soylu, CHP'li Engin Özkoç'a "Oradan sürekli bana gülerek bakma" derken, Özkoç da Soylu'ya "Haddini bil" diye karşılık verdi