KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Beyaz Saray

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının Washington'da bulunan resmi ikametgahıdır ve resmi binalar arasında en önemli olan binadır.

ABD'nin ilk başkanı George Washington, başkenti onaylayıp Beyaz Saray'ın mimari çizimini yaptırmıştır. Ancak kurulan Beyaz Saray'da 1799 yılında öldüğü için hiç oturamamıştır. Ölümünden 1 yıl sonra Beyaz Saray'ın açılışı yapıldı ve bina tamamen beyaza boyandı.

John Adams'tan beri bütün ABD başkanları burada oturmuştur. Beyaz Saray, büyük bir park içinde bulunmaktadır. 2,5 katlı bir binadır ve binaya ilk banyo 1877'de ilave edilmiştir.

1949'da Harry Truman döneminde yaşamak için güvensiz olarak belirlenen Beyaz Saray, yeniden inşa edildi. Dış duvarlar bırakıldı ve tüm iç duvarlar yıkıldı. Çelik ve beton bir çerçeve üzerinde yeniden inşa eedildn Beyaz Saray, modern tesisat ve yeni imkanlar ilave edilmiş bir şekilde kullanılmaktadır.

Beyaz Saray Haberleri

 • Beyaz Saray'dan Türkiye'ye kritik mesajlar

  Dünya, 28 Kasım 2022

  Beyaz Saray'dan Türkiye'ye kritik mesajlar

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta gerçekleştirdiği Pençe-Kılıç Hava Harekatı ile ilgili, "Türkiye'nin terör tehditlerine karşı kendini ve vatandaşlarını savunma hakkı var ancak Türkiye’den veya başka ülkelerden, Amerikalıların canını tehlikeye atacak hareketler istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

 • ABD'den Ankara'da Rusya ile yapılan görüşmeyle ilgili açıklama

  Dünya, 18 Kasım 2022

  ABD'den Ankara'da Rusya ile yapılan görüşmeyle ilgili açıklama

  Beyaz Saray üst düzey yöneticilerinden John Kirby, Rusya Dış İstihbarat Servisi'yle Ankara'da yapılan görüşmenin amacının 'iletişim kanallarını açık tutmak' olduğunu söyledi. Kirby, ABD’nin Rusya ile Ukrayna olmaksızın savaşın sonlandırılması gibi konuları konuşmayacaklarını belirtti.

 • "Her yıl Kovid-19 aşısı yaptırılması gerekebilir"

  Dünya, 06 Eylül 2022

  "Her yıl Kovid-19 aşısı yaptırılması gerekebilir"

  Beyaz Saray, insanların tıpkı grip aşıları gibi her yıl Kovid-19 destek dozu aşısı yaptırması gerekebileceğini açıkladı.

  ABD, Rusya'yı 'teröre destekçisi ülke' ilan etmeyecek

  Dünya, 06 Eylül 2022

  ABD, Rusya'yı 'teröre destekçisi ülke' ilan etmeyecek

  Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Rusya'nın "terör destekçisi ülke" ilan edilmesinin hem Ukrayna hem de tüm dünya için "istenmeyen sonuçları" olabileceğini söyledi.

  ABD'den İran ile anlaşmaya yeşil ışık

  Dünya, 31 Ağustos 2022

  ABD'den İran ile anlaşmaya yeşil ışık

  2015 yılında imzalanan, ancak Donald Trump'ın ABD Başkanı olmasının ardından iptal edilen İran Nükleer Anlaşması, Avrupa Birliği'nin koordinasyon görevini üstlenmesinin ardından tekrar mutabakat noktasına yaklaştı. Beyaz Saray, anlaşmanın imzalanmasına yeşil ışık yaktı.

 • Beyaz Saray'ın önüne yıldırım düştü

  Dünya, 05 Ağustos 2022

  Beyaz Saray'ın önüne yıldırım düştü

  ABD'de Beyaz Saray'ın yakınındaki parka yıldırım düşmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti.

 • Beyaz Saray'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

  Dünya, 26 Temmuz 2022

  Beyaz Saray'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Ukrayna'dan tahıl çıkarılması konusunda Müşterek Koordinasyon Merkezinin kurulmasındaki çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

 • Biden "kanser oldum demişti, Beyaz Saray'dan açıklama

  Dünya, 21 Temmuz 2022

  Biden "kanser oldum demişti, Beyaz Saray'dan açıklama

  Katıldığı bir etkinlikte kansere yakalandığını söyleyen ABD Başkanı Biden'ın sözlerine ilişkin Beyaz Saray'dan açıklama yapıldı. Açıklamada Biden'ın başkanlık görevine gelmeden önce geçirdiği cilt kanserini işaret ettiği belirtildi

  Beyaz Saray'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

  Dünya, 19 Temmuz 2022

  Beyaz Saray'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

  Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından, Ukrayna'nın dünyaya tahıl ihracının bloke edilmesi sonrası oluşan gıda krizinde çözüm için diplomasi yürüten Türkiye'ye ABD'den teşekkür geldi.

  ABD Kovid-19 destek aşılarının kapsamını genişletiyor

  Dünya, 12 Temmuz 2022

  ABD Kovid-19 destek aşılarının kapsamını genişletiyor

  Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının dünya çapında yeniden yükselmesi sebebiyle ABD tedbirleri artırıyor. Destek aşılarının kapsamı, tüm yetişkinleri içerecek şekilde genişletilecek.

 • Beyaz Saray'dan 'Boris Johnson' açıklaması

  Dünya, 07 Temmuz 2022

  Beyaz Saray'dan 'Boris Johnson' açıklaması

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın istifasının ardından yakın müttefiki ABD'den yorum geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın istifasının Ukrayna'ya yardımları etkilemeyeceğini söyledi.

 • Beyaz Saray'dan kritik Türkiye açıklaması

  Dünya, 23 Haziran 2022

  Beyaz Saray'dan kritik Türkiye açıklaması

  ABD Ulusal Güvenlik Strateji İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD'nin Türkiye'nin Ukrayna'dan tahıl koridoru için bir anlaşmaya aracılık etmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

 • ABD, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda iyimser

  Dünya, 15 Haziran 2022

  ABD, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda iyimser

  Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminin ardından değişen dengeler sebebiyle NATO üyesi olmak isteyen AB üyesi iki ülke, Finlandiya ve İsveç'in üyeliklerine Türkiye'nin karşı çıkmasının ardından ABD'den yeni bir açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusundaki endişelerinin çözüleceği ve söz konusu iki ülkenin İttifaka katılacağı konusunda iyimser oldukların belirtti.

  Beyaz Saray'dan Türkiye'ye 'Finlandiya ve İsveç' mesajı

  Dünya, 16 Mayıs 2022

  Beyaz Saray'dan Türkiye'ye 'Finlandiya ve İsveç' mesajı

  Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerine soğuk bakması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından, Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre; Türkiye ve ABD dışişleri bakanlarının Berlin'de bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda NATO ülkelerinin bir konsensusa ulaşacağına inandıklarını bildirdi.

  Beyaz Saray, Al Jazeera muhabirinin öldürülmesini kınadı

  Dünya, 11 Mayıs 2022

  Beyaz Saray, Al Jazeera muhabirinin öldürülmesini kınadı

  Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Karine Jean-Pierre, Al Jazeera televizyonu muhabiri Şirin Ebu Akile'nin, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentinde görevi sırasında öldürülmesini şiddetle kınadı ve olayın soruşturulması çağrısında bulundu.

 • Beyaz Saray: Rusya savaşı çoktan kaybetti

  Dünya, 04 Mayıs 2022

  Beyaz Saray: Rusya savaşı çoktan kaybetti

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya'nın Ukrayna'da en başta koyduğu hedeflere ulaşamadığını ve savaşı kendi açısından çoktan kaybettiğini söyledi.

 • Biden'dan Beyaz Saray’da Ramazan Bayramı resepsiyonu

  Dünya, 03 Mayıs 2022

  Biden'dan Beyaz Saray’da Ramazan Bayramı resepsiyonu

  ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da Ramazan Bayramı için düzenlediği resepsiyonda, “Amerikalı Müslümanlar ülkemizi daha da güçlü kılıyor” mesajı verdi

 • Beyaz Saray'dan Almanya'ya teşekkür

  Dünya, 26 Nisan 2022

  Beyaz Saray'dan Almanya'ya teşekkür

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Almanya'nın Ukrayna'ya "Gepard" tipi uçaksavar tank vereceği açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

  ABD: Rusya'nın saldırıları devam edecek

  Dünya, 12 Nisan 2022

  ABD: Rusya'nın saldırıları devam edecek

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rus birliklerinin Ukrayna'nın doğusunda yoğunlaştığını belirterek, "Rusya'nın, askeri ve ekonomik hasara yol açmak için Ukrayna'nın diğer bölgelerinde hava ve füze saldırılarına devam etmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.