KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Beyaz Saray

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının Washington'da bulunan resmi ikametgahıdır ve resmi binalar arasında en önemli olan binadır.

ABD'nin ilk başkanı George Washington, başkenti onaylayıp Beyaz Saray'ın mimari çizimini yaptırmıştır. Ancak kurulan Beyaz Saray'da 1799 yılında öldüğü için hiç oturamamıştır. Ölümünden 1 yıl sonra Beyaz Saray'ın açılışı yapıldı ve bina tamamen beyaza boyandı.

John Adams'tan beri bütün ABD başkanları burada oturmuştur. Beyaz Saray, büyük bir park içinde bulunmaktadır. 2,5 katlı bir binadır ve binaya ilk banyo 1877'de ilave edilmiştir.

1949'da Harry Truman döneminde yaşamak için güvensiz olarak belirlenen Beyaz Saray, yeniden inşa edildi. Dış duvarlar bırakıldı ve tüm iç duvarlar yıkıldı. Çelik ve beton bir çerçeve üzerinde yeniden inşa eedildn Beyaz Saray, modern tesisat ve yeni imkanlar ilave edilmiş bir şekilde kullanılmaktadır.

Beyaz Saray Haberleri

 • Beyaz Saray'da Kovid-19 endişesi!

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  Beyaz Saray'da Kovid-19 endişesi!

  Beyaz Saray'da pazartesi günü ve dün düzenlenen basın toplantılarına katılan bir muhabirin koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. Söz konusu muhabirin kimliği saklı tutulurken, bu kişinin Beyaz Saray'da bulunduğu sürede maske taktığı ve hastalık belirtisi göstermediği aktarıldı.

 • Beyaz Saray'dan maske zorunluluğu açıklaması

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Beyaz Saray'dan maske zorunluluğu açıklaması

  Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows, ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri çerçevesinde ulusal çapta maske takma zorunluluğu getirmeyeceklerini, bu kararı eyaletlerin vereceğini belirtti.

 • Beyaz Saray: Rusya'nın Taliban'a para teklifi istihbaratı hala teyit edilmedi

  Dünya, 02 Temmuz 2020

  Beyaz Saray: Rusya'nın Taliban'a para teklifi istihbaratı hala teyit edilmedi

  Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Rusya'nın Taliban bağlantılı militanlara Afganistan'daki Amerikan askerlerini öldürmeleri için para teklif ettiğine dair istihbaratın henüz teyit edilmediğini açıkladı.

  Beyaz Saray'dan Avrupa'ya yönelik seyahat açıklaması

  Dünya, 19 Haziran 2020

  Beyaz Saray'dan Avrupa'ya yönelik seyahat açıklaması

  Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bazı Avrupa ülkelerine uygulanan seyahat kısıtlamasını kaldırma planının olmadığını açıkladı.

  Bolton kitabında, Trump'ın yabancı liderlerle yaptığı özel görüşmeleri deşifre etti

  Dünya, 18 Haziran 2020

  Bolton kitabında, Trump'ın yabancı liderlerle yaptığı özel görüşmeleri deşifre etti

  Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Beyaz Saray anılarını yazdığı kitabında, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülke liderleri ile yaptığı özel görüşmeleri deşifre etti. Trump yönetimi ise federal mahkemeye kitap hakkında ihtiyati tedbir kararı başvurusunda bulundu.

 • Beyaz Saray'da sosyal medya kararnamesini sızdıran kişi kovuldu

  Dünya, 13 Haziran 2020

  Beyaz Saray'da sosyal medya kararnamesini sızdıran kişi kovuldu

  Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows, Başkan Donald Trump'ın geçen ay sosyal medya platformlarına ilişkin imzaladığı kararnameyi önden basına sızdıran federal çalışanın, işine son verildiğini açıkladı.

 • Beyaz Saray'dan polis teşkilatı reformu açıklaması!

  Dünya, 10 Haziran 2020

  Beyaz Saray'dan polis teşkilatı reformu açıklaması!

  Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, katıldığı canlı yayında George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından başlayan "polis teşkilatı reformu" tartışmaları konusunda değerlendirmelerde bulundu. McEnany, Başkan Trump'ın polis teşkilatı reformu için kararname imzalayabileceğini söyledi.

 • Beyaz Saray yakınlarındaki caddeye 'Siyahların Hayatı Önemli' yazıldı

  Dünya, 06 Haziran 2020

  Beyaz Saray yakınlarındaki caddeye 'Siyahların Hayatı Önemli' yazıldı

  ABD'nin başkenti Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, Başkan Donald Trump'a kentteki askeri birlikleri çekmesi için mektup yollarken, Beyaz Saray'a çıkan 16'ncı caddenin ortasına da büyük harflerle "Siyahların Hayatı Önemli" sloganını yazdırdı.

  Trump: Sığınağa gittim ama teftiş için

  Dünya, 04 Haziran 2020

  Trump: Sığınağa gittim ama teftiş için

  Trump, George Floyd gösterilerinde Beyaz Saray'daki sığınağa "teftiş amacıyla" gittiğini söyledi. Trump, "Orada çok az süre kaldım. Yalancı basın olayı yanlış aktarıyor" dedi.

  Beyaz Saray'dan "İsyan Yasası" açıklaması

  Dünya, 03 Haziran 2020

  Beyaz Saray'dan "İsyan Yasası" açıklaması

  Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, düzenlediği basın toplantısında ülkede siyahi George Floyd'un polis şiddetiyle ölmesinin ardından ülke genelinde düzenlenen protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu. McEnany ABD Başkanı Donald Trump'ın gerekli görmesi durumunda, ülkede devam eden protestolara karşı askeri güç kullanmanın yolunu açan İsyan Yasası'nı kullanacağını ancak Washington DC ve Minnesota'da Ulusal Muhafızların sahaya sürülmesinin olayların bastırılmasında etkili olduğunu söyledi.

 • Trump sığınağa neden gittiğini açıkladı!

  Dünya, 03 Haziran 2020

  Trump sığınağa neden gittiğini açıkladı!

  ABD Başkanı Donald Trump, pazar günü polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden George Floyd için düzenlenen gösterilerde, Beyaz Saray'daki sığınağa götürüldüğü iddialarına yanıt verdi. Trump, "Beyaz Saray'daki sığınağa teftiş için indim. Çok az bir süre orada kaldım. Yalancı basın, olayı yanlış aktarıyor." açıklamasında bulundu.

 • Beyaz Saray'dan protestolar için daha sert müdahale çağrısı!

  Dünya, 01 Haziran 2020

  Beyaz Saray'dan protestolar için daha sert müdahale çağrısı!

  Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, düzenlediği basın toplantısında protestolara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Siyahi George Floyd'un ölümünün ardından düzenlenen protestoların amacından saptırıldığını savunan McEnany, "Olanlara baktığımızda daha fazla adımın gerekli olduğunu görüyoruz. Ülkedeki valiler harekete geçmeli ve Amerikan toplumunu korumak için daha fazla Ulusal Muhafızı görevlendirmeli." dedi.

 • Beyaz Saray'daki protestolar sırasında Trump sığınağa inmiş

  Dünya, 01 Haziran 2020

  Beyaz Saray'daki protestolar sırasında Trump sığınağa inmiş

  ABD'nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu siyahi Floyd'un hayatını kaybetmesini protesto eden göstericilerin, cuma gecesi Beyaz Saray önünde toplandığı protestolar esnasında Başkan Trump'ın sığınağa götürüldüğü iddia edildi.

  Beyaz Saray önünde yüksek tansiyon! Trump'tan açıklama

  Dünya, 31 Mayıs 2020

  Beyaz Saray önünde yüksek tansiyon! Trump'tan açıklama

  ABD'nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd'un hayatını kaybetmesini protesto eden göstericiler Beyaz Saray önünde polisle karşı karşıya geldi. Beyaz Saray'ın önündeki parka girmek isteyen göstericilere polis engel oldu. Olaylara ilişkin açıklama yapan Trump, "Floyd'un ölümü, büyük bir trajediydi. Bu asla olmamalıydı. Bu olay, tüm Amerikalıları korku, öfke ve yasa boğdu. Ancak Amerikan adaleti hiçbir zaman kızgın kalabalık tarafından sağlanmadı. Kızgın kalabalıkların bu ülkeye hakim olmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı

  Trump'tan gösterilerle ilgili flaş açıklama!

  Dünya, 30 Mayıs 2020

  Trump'tan gösterilerle ilgili flaş açıklama!

  ABD Başkanı Donald Trump, dün gece Beyaz Saray önünde gerçekleştirilen gösterilerden sonra bu gece de kendi takipçilerini Beyaz Saray önüne çağırdı

 • ABD ayakta: Beyaz Saray tecrit altına alındı

  Dünya, 30 Mayıs 2020

  ABD ayakta: Beyaz Saray tecrit altına alındı

  ABD'nin Minnesota eyaletinde polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen siyahi George Floyd için Washington DC'de düzenlenen protestoda gösterilerle polis arasında arbede çıktı. Protestoların şiddetlenmesi üzerine Beyaz Saray tecrit altına alındı.

 • Beyaz Saray önünde 'Floyd' protestosu

  Dünya, 30 Mayıs 2020

  Beyaz Saray önünde 'Floyd' protestosu

  ABD'nin Minnesota eyaletinde polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen siyahi George Floyd için Washington DC'de düzenlenen protestoda göstericilerle polis arasında arbede çıktı. Polis göstericilerin Beyaz Saray'ın önüne gitmesini engellerken arbede yaşandı

 • Gerilim artıyor: Beyaz Saray'dan Twitter'a sert çıkış!

  Dünya, 29 Mayıs 2020

  Gerilim artıyor: Beyaz Saray'dan Twitter'a sert çıkış!

  Twitter'ın ABD Başkanı Donald Trump'ın tweetlerine "bilgiyi doğrula" etiketi koymasının ardından başlayan gerginlik, sosyal medya platformunun dün gece Minneapolis'teki olaylarda Trump ve Beyaz Saray'ın resmi hesaplarından yaptığı paylaşımlara "şiddeti yüceltme" uyarıları koyması ile tırmandı. Beyaz Saray, Twitter'ı "terörizme, diktatörlere ve yabancı propagandacılara izin vermekle" suçladı.

  Erdoğan-Trump görüşmesi açıklaması

  Dünya, 23 Mayıs 2020

  Erdoğan-Trump görüşmesi açıklaması

  Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmede, Suriye ve Libya başta olmak üzere ikili ve bölgesel konuların ele alındığını bildirdi