KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Beyaz Saray

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının Washington'da bulunan resmi ikametgahıdır ve resmi binalar arasında en önemli olan binadır.

ABD'nin ilk başkanı George Washington, başkenti onaylayıp Beyaz Saray'ın mimari çizimini yaptırmıştır. Ancak kurulan Beyaz Saray'da 1799 yılında öldüğü için hiç oturamamıştır. Ölümünden 1 yıl sonra Beyaz Saray'ın açılışı yapıldı ve bina tamamen beyaza boyandı.

John Adams'tan beri bütün ABD başkanları burada oturmuştur. Beyaz Saray, büyük bir park içinde bulunmaktadır. 2,5 katlı bir binadır ve binaya ilk banyo 1877'de ilave edilmiştir.

1949'da Harry Truman döneminde yaşamak için güvensiz olarak belirlenen Beyaz Saray, yeniden inşa edildi. Dış duvarlar bırakıldı ve tüm iç duvarlar yıkıldı. Çelik ve beton bir çerçeve üzerinde yeniden inşa eedildn Beyaz Saray, modern tesisat ve yeni imkanlar ilave edilmiş bir şekilde kullanılmaktadır.

Beyaz Saray Haberleri

 • Beyaz Saray'dan Reisi açıklaması

  Dünya, 21 Haziran 2021

  Beyaz Saray'dan Reisi açıklaması

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, insan hakları ihlalleri suçlamasıyla ABD'nin yaptırım listesinde bulunan, İran'da yeni seçilen Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile ilgili "Yeni Cumhurbaşkanı, işlediği insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulacak." diye konuştu.

 • Beyaz Saray'dan Ukrayna iddialarına ret

  Dünya, 19 Haziran 2021

  Beyaz Saray'dan Ukrayna iddialarına ret

  Beyaz Saray, Ukrayna için hazırlanan 100 milyon dolar değerindeki askeri yardım paketinin, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 16 Haziran'da yapılan zirve öncesi askıya alındığı iddialarını yalanladı.

 • Beyaz Saray yetkilisinden Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama

  Dünya, 15 Haziran 2021

  Beyaz Saray yetkilisinden Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama

  Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın dünkü görüşmesinde, S-400 konusunun gündeme geldiğini ancak S-400'ler ile Türkiye'nin Kabil Havalimanı'ndaki mevcudiyeti konusu arasında herhangi bir bağ olmadığını bildirdi.

  ABD'den görüşmeye ilişkin açıklama!

  Dünya, 10 Haziran 2021

  ABD'den görüşmeye ilişkin açıklama!

  Son dakika haberi... Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın ilk yurt dışı ziyaret programında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi öncelik edindiğini belirterek, 14 Haziran'daki görüşmenin "yüz yüze diplomasi için bir fırsat" olacağını vurguladı

  Beyaz Saray'dan İsrail'de hükümet değişikliği ile ilgili açıklama

  Dünya, 03 Haziran 2021

  Beyaz Saray'dan İsrail'de hükümet değişikliği ile ilgili açıklama

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, İsrail'de koalisyon hükümeti kurulmasının ABD-İsrail ilişkilerini etkilemeyeceğini ve bu ülkenin "önemli bir stratejik ortak" olmaya devam edeceğini söyledi.

 • Beyaz Saray'dan UFO yorumu!

  Dünya, 26 Mayıs 2021

  Beyaz Saray'dan UFO yorumu!

  Son günlerde medyada yer alan UFO görüntülerine ilişkin Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki'den açıklama geldi. Psaki, söz konusu istihbarat raporunu da ciddiye aldıklarını ​​​​​​​ve raporu beklediklerini kaydetti.

 • Beyaz Saray'dan Belarus açıklaması: Kınıyoruz

  Dünya, 24 Mayıs 2021

  Beyaz Saray'dan Belarus açıklaması: Kınıyoruz

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Belarus'ta Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yönetiminin gazetecilere yönelik eylemlerini kınadıklarını söyledi. Birleşmiş Miletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, "şeffaf ve bağımsız soruşturma yürütülmesi" çağrısı yaptı.

 • İç ve dış tepkilere rağmen ABD İsrail'i savunmaya devam ediyor

  Dünya, 14 Mayıs 2021

  İç ve dış tepkilere rağmen ABD İsrail'i savunmaya devam ediyor

  ABD'de Başkan Joe Biden'ın partisi Demokratlardan itirazlar gelse de Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını "meşru müdafaa" olarak nitelendirerek, İsrail'e desteğini yineledi. ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) İsrail ve Filistin arasında giderek yükselen gerilimi ve Gazze'ye yönelik hava saldırılarını görüşmek için toplanmasına karşı çıkıyor.

  Beyaz Saray ve Pentagon'dan İsrail açıklaması

  Dünya, 10 Mayıs 2021

  Beyaz Saray ve Pentagon'dan İsrail açıklaması

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, işgal altındaki Doğu Kudüs'te devam eden şiddet olaylarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Doğu Kudüs'ten "İsrail" olarak bahseden Psaki, "İsrail'de devam eden şiddet olaylarını yakından takip ediyoruz. Son günlerde gördüğümüz şiddetli çatışmalar dahil, bölgedeki durumdan endişeliyiz." ifadelerini kullandı.

  Boru hattına sızdılar, fidye istediler

  Teknoloji, 10 Mayıs 2021

  Boru hattına sızdılar, fidye istediler

  Siber korsanlar, ABD'nin en önemli boru hattı şebekesine saldırdı. Şu ana kadar bir altyapı tesisinde görülen en geniş kapsamlı aksamaya yol açan fidye yazılımı saldırısı Beyaz Saray’ı harekete geçirdi. Siber saldırı, petrol fiyatlarını da yükseltti.

 • Beyaz Saray'da gizemli hastalık!

  Dünya, 30 Nisan 2021

  Beyaz Saray'da gizemli hastalık!

  ABD'li yetkililerin yakın zamanda Beyaz Saray yetkililerini hedef alan, "Havana sendromu" olarak adlandırılan iki gizemli rahatsızlık vakasını araştırdığı belirtildi.

 • Beyaz Saray'dan Rusya'ya "Navalny" çıkışı

  Dünya, 07 Nisan 2021

  Beyaz Saray'dan Rusya'ya "Navalny" çıkışı

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rus muhalif Aleksey Navalny'ın açlık grevine başladığı haberlerinden rahatsız olduklarını belirterek, "Navalny'ın sağlığı ve iyiliğinden Rusya yönetimi sorumludur." açıklamasında bulundu.

 • ABD'den Süveyş Kanalı açıklaması

  Dünya, 26 Mart 2021

  ABD'den Süveyş Kanalı açıklaması

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan Süveyş Kanalı'nda karaya oturarak deniz trafiğinin durmasına neden olan "The Ever Given" isimli yük gemisine ilişkin Mısır'a yardım teklif ettiklerini açıkladı.

  Beyaz Saray'dan "katil" açıklaması

  Dünya, 18 Mart 2021

  Beyaz Saray'dan "katil" açıklaması

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e "katil" dediği için pişman olmadığını söyledi.

  Beyaz Saray'dan göçmen krizi ve Kuzey Kore açıklaması

  Dünya, 15 Mart 2021

  Beyaz Saray'dan göçmen krizi ve Kuzey Kore açıklaması

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Meksika sınırında sayıları her geçen gün artan refakatsiz yasa dışı göçmen çocuklarla ilgili eski Başkan Donald Trump yönetiminin göçmen politikalarını suçladı. Kuzey Kore yönetimi ile iletişime geçmeye çalıştıklarına dair basına yansıyan iddiaları da doğrulayan Psaki, karşı taraftan henüz bir yanıt alamadıklarını belirtti.

 • Beyaz Saray'dan Uygur Müslümanları açıklaması

  Dünya, 12 Mart 2021

  Beyaz Saray'dan Uygur Müslümanları açıklaması

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Çin ile yapacakları görüşmelerde Sincan Uygur Özerk Bölgesinde, Uygur Türklerine yönelik muamelenin konu başlıklarından biri olacağını söyledi.

 • Beyaz Saray’dan Prens Harry ve Markle röportajı hakkında yorum!

  Dünya, 09 Mart 2021

  Beyaz Saray’dan Prens Harry ve Markle röportajı hakkında yorum!

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, İngiltere'yi sarsan Prens Harry ve Meghan Markle'ın röportajına yönelik değerlendirmede bulundu. Psaki, çiftin sivil ABD vatandaşı olduğunu belirterek, "İngiliz hükümetiyle birçok konuda özel bir ilişkimiz var ve bu devam edecektir." dedi.

 • Biden çiftinin köpekleri Beyaz Saray'ı karıştırdı

  Dünya, 09 Mart 2021

  Biden çiftinin köpekleri Beyaz Saray'ı karıştırdı

  ABD Başkan Joe Biden ve First Lady Jill Biden Beyaz Saray'a birlikte taşındıkları köpeklerini Delaware'e göndermek zorunda kaldı. Yıllardır iki Alman çoban köpeğiyle yaşayan çiftin, köpeklerinden birinin bir Beyaz Saray görevlisini ısırması sonucu bu kararı vermek zorunda kaldığı belirtildi

  Beyaz Saray: Erdoğan ve Biden görüşecek

  Dünya, 05 Mart 2021

  Beyaz Saray: Erdoğan ve Biden görüşecek

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden'ın "bir noktada" telefon görüşmesi yapacağını söyledi.