KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Fransa

Fransa, 843 yılında Verdun Anlaşması ile kurulan, günümüzde yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Avrupa Birliği üyesi ülkedir. Batı Avrupa'da yer alır ve dünyanın bir çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Akdeniz'de bulunan Korsika adası da Fransa'ya aittir.

Fransa, 17. yüzyıldan itibaren dünya genelinde uluslarası ilişkiler konusunda diğer ülkelerden önde olan bir ülke olmuştur. 18 ve 19. yüzyıllarda Fransa, dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurarak sınırlarını batı Afrika'dan, güneydoğu Asya'ya kadar genişletmiştir.

Sömürge olarak bulunduğu bölgelerde, topluma kültür ve siyasi anlamda belirgin izler bırakmıştır.

Fransa, 1789'da gerçekleşen Fransız Devrimi'ne kadar krallık sistemiyle yönetilmiştir. Devrimin ardından Fransa Kralı, kraliyet ailesi ve onlara yakın olan yüzlerce kişi öldürüldü ve 1799'da Napolyon Bonapart cumhuriyetin kontrolünü ele alarak kendisini devletin imparatoru olarak ilan etti.

1815'te Waterloo Savaşı'nda Napolyon'un son yenilgisinden sonra Fransa'da krallıkla yönetim biçimi yeniden geri döndü fakat kralın yetkilerine anayasa ile kısıtlamalar getirildi.

1830'da çıkan Temmuz Devrimi adlı sivil ayaklanmada Bourbon Hanedanı tümüyle yok edilerek anayasal krallığa dayanan Temmuz Monarşisi getirildi fakat 1848'e kadar sürdü. İkinci Cumhuriyet ise çok kısa sürdü ve 1852'de III. Napolyon İkinci İmparatorluğu kurulunca yıkıldı.

1870'de başlayan Fransa - Prusya Savaşı'nda kaybeden III. Napolyon, tahttan indirildi ve bu yönetim rejimi de Üçüncü Cumhuriyet'in kurulmasıyla fesh edildi.

1930'lu yıllarda Halk Cephesi Hükümeti'nin yapmış olduğu reform ve yenilikler, Fransa'ya damga vurmuş ve kalkınmasında etkili olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Dördüncü Cumhuriyet kurulmuş ve ülkenin mevcut durumu korunmaya çalışılmıştır.

1958'de istikrarsız ve zayıf durumda bulunan cumhuriyetin yerine, yeni bir anayasa oluşturulması teklif edilmiş ve cumhurbaşkanının yetkilerinin arttırılmasına karar verilerek günümüzde devam eden Beşinci Cumhuriyet kurulmuştur.

Fransa Haberleri

 • Fransa'dan İsrail'e uyarı: Felaket olur

  Dünya, 21 Eylül 2018

  Fransa'dan İsrail'e uyarı: Felaket olur

  Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, "İsrail'in Han el-Ahmer'i yıkma kararının sonucu felaket olur. Siyasi anlamda geri alınamaz sonuçları olabilir." dedi. İsrail mahkemesi Han el-Ahmer için yıkım kararı almıştı.

 • Aşırı sağcı siyasetçiye psikiyatri testi!

  Dünya, 20 Eylül 2018

  Aşırı sağcı siyasetçiye psikiyatri testi!

  Fransa'da mahkemenin, aşırı sağ Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen'e "psikiyatri testi" uygulanması talebinde bulunduğu ortaya çıktı

 • Fransa'dan Güney Kıbrıs'a üs!

  Dünya, 20 Eylül 2018

  Fransa'dan Güney Kıbrıs'a üs!

  İngiltere'nin ardından Doğu Akdeniz'deki enerji sahalarının paylaşımı ve bölgedeki olağanüstü hareketlilik üzerine Fransa'nın Larnaka'da deniz güçlerini daimi olarak Kıbrıs'ta ağırlayacak bir üs kurmak için hazırlandığı belirtiliyor.

  Rusya'dan İsrail'e: Sizi uyarmıştık, cevap verme hakkımızı saklı tutuyoruz

  Dünya, 18 Eylül 2018

  Rusya'dan İsrail'e: Sizi uyarmıştık, cevap verme hakkımızı saklı tutuyoruz

  Son dakika... Rusya Savunma Bakanlığı, İl-20 model Rus askeri uçağının dün gece Akdeniz üzerinde radardan kaybolduğunu duyurmuştu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Uçağımızı Suriye düşürdü. Buna İsrail sebep oldu" ifadelerine yer verildi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise İsrailli mevkidaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde, uçağın düşmesinin tek sorumlusunun İsrail olduğunu söyledi ve cevap verme hakkını saklı tuttuklarını belirtti

  Vahşice saldırdılar!

  Dünya, 18 Eylül 2018

  Vahşice saldırdılar!

  Fransa’da bir alışveriş merkezinin önünde yaşanan park kavgası sonrası 3 çocuk babası Türk vatandaşı Ali Ünlü'nün, çocuklarının gözleri önünde darp edilerek öldürüldüğü öğrenildi. Ünlü'ye saldıran şüphelilerden 2'sinin yakalandığı, saldırganların talihsiz adamın çocuklarını da darp ettiği belirtildi

 • Macron azarladı: Yolun karşısına geçsem iş bulurum!

  Dünya, 17 Eylül 2018

  Macron azarladı: Yolun karşısına geçsem iş bulurum!

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iş bulamamaktan şikayet eden bir gence, "Yolun karşısına geçsem size iş bulurum, motivasyonunuz varsa bulursunuz" dedi.

 • Depardieu: Türk vatandaşı olacağım!

  Dünya, 17 Eylül 2018

  Depardieu: Türk vatandaşı olacağım!

  2013 yılında Rusya vatandaşlığına geçen ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu, Ekim ayında Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini belirtti ve Türk vatandaşlığı almak istediğini söyledi.

 • İran'ın Paris Büyükelçiliğine saldırı!

  Dünya, 15 Eylül 2018

  İran'ın Paris Büyükelçiliğine saldırı!

  Son dakika... İran, Fransa'nın başkenti Paris'teki İran Büyükelçiliği önünde gösteri düzenleyen bir grup eylemcinin büyükelçilik binasına saldırdığını açıkladı.

  1400 kişi 3 saat mahsur kaldı!

  Dünya, 14 Eylül 2018

  1400 kişi 3 saat mahsur kaldı!

  Paris metrosundaki enerji hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle, içinde 1400 kişi bulunan bir tren yeraltı tünelinde mahsur kaldı. Trenin içindeki kişiler 3 saat sonra tahliye edilebildi

  Sanat okulunda skandal fotoğraf!

  Dünya, 14 Eylül 2018

  Sanat okulunda skandal fotoğraf!

  Fransa’da bir sanat okulu, çok kültürlü bir okul olduğunu göstermek amacıyla tanıtım fotoğrafında bazı beyaz öğrencileri siyaha boyadı.

 • İstanbul'daki kritik zirvenin ardından açıklama

  Dünya, 14 Eylül 2018

  İstanbul'daki kritik zirvenin ardından açıklama

  Dolmabahçe Sarayı çalışma ofisinde Türkiye, Fransa, Almanya ve Rusya'nın temsilcilerinin katıldığı Suriye konulu dörtlü zirve için hazırlık toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "(İdlib) Herkesin ortak kanaati çözümün askeri değil siyasi olması gerektiği." dedi. Kalın, İdlib’e yapılacak saldırının sonuçlarının ağır olacağını ve göç olursa bunun sadece Türkiye’nin yükü olmayacağını söyledi. Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi'ye yapacağı ziyaret ve sonrasındaki girişimlerin önem arz ettiğini sözlerine ekledi

 • Macron'un 'işkence' itirafının ardından ilk görüşme!

  Dünya, 14 Eylül 2018

  Macron'un 'işkence' itirafının ardından ilk görüşme!

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayirli mevkidaşı Abdulaziz Buteflika ile yaptığı telefon görüşmesinde Mali ve Libya'daki güvenlik durumunu ele aldı

 • Fransa'dan İdlib açıklaması!

  Dünya, 12 Eylül 2018

  Fransa'dan İdlib açıklaması!

  Son dakika... Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "İdlib'de gelişigüzel bombardıman savaş suçu sayılmalı" dedi.

  Çavuşoğlu, Fransız mevkidaşıyla Suriye Zirvesi'ni görüştü!

  Dünya, 12 Eylül 2018

  Çavuşoğlu, Fransız mevkidaşıyla Suriye Zirvesi'ni görüştü!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile görüştü. Cuma günü İstanbul'da yapılacak Suriye Zirvesi'ni konuştular

  Atlas Okyanusu’na, Manş Denizi’ne ve Akdeniz’e kıyısı olan tek ülke hangisi?

  Gündem, 11 Eylül 2018

  Atlas Okyanusu’na, Manş Denizi’ne ve Akdeniz’e kıyısı olan tek ülke hangisi?

  Eyfel Kulesi'ne ev sahipliği yapan ve Atlas Okyanusu’na, Manş Denizi’ne ve Akdeniz’e kıyısı olan tek ülke, Hadi bilgi yarışmasının bu akşamki ipucusu olarak duyuruldu. Hadi sorusu için yayınlanan ipucu bugün saat 12.30'daki yarışmaya katılacak yarışmacılar için önem arz ediyor. İşte Hadi ipucu sorusu için, Eyfel Kulesi'nin bulunduğu ve Atlas Okyanusu’na, Manş Denizi’ne ve Akdeniz’e kıyısı olan tek ülke hangisidir?

 • Mona Lisa'nın gizemli bakışı bu rahatsızlığa işaret olabilir!

  Sağlık, 11 Eylül 2018

  Mona Lisa'nın gizemli bakışı bu rahatsızlığa işaret olabilir!

  MAYO Clinic isimli tıp dergisinde yayımlanan bir makalede Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa tablosundaki gizemli gülüş ve bakışının altında bir rahatsızlık yatabileceği belirtildi.

 • Balotelli tatilden 100 kilo döndü!

  Futbol, 11 Eylül 2018

  Balotelli tatilden 100 kilo döndü!

  Kariyerini Fransa Ligue 1 ekiplerinden Nice'te sürdüren ve bu yaz biten sözleşmesini yenileyen Mario Balotelli'yle ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı. L'Equipe'in haberine göre 88 kilo olması gereken İtalyan santrfor, yaz tatilden 100 kilo döndü

 • Fransa'da panik: Araç havalimanı pistine girdi!

  Dünya, 10 Eylül 2018

  Fransa'da panik: Araç havalimanı pistine girdi!

  Son dakika... Fransa'nın Lyon kentinde St Exupery Havalimanı'nda alarm verildi. Fransa'nın Lyon kentinde bir şahıs, aracıyla bariyerleri aşarak Saint-Exupery Havalimanı'nın pistine girdi

  Zidane geleceğini değerlendirdi

  Futbol, 10 Eylül 2018

  Zidane geleceğini değerlendirdi

  Fransız teknik direktör Zinedine Zidane, futbolun içinde yer almaya devam edeceğini söyledi. Zidane, "Hayatım boyunca futbolun içinde yer aldım ve almaya devam edeceğim" dedi