KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Fransa

Fransa, 843 yılında Verdun Anlaşması ile kurulan, günümüzde yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Avrupa Birliği üyesi ülkedir. Batı Avrupa'da yer alır ve dünyanın bir çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Akdeniz'de bulunan Korsika adası da Fransa'ya aittir.

Fransa, 17. yüzyıldan itibaren dünya genelinde uluslarası ilişkiler konusunda diğer ülkelerden önde olan bir ülke olmuştur. 18 ve 19. yüzyıllarda Fransa, dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurarak sınırlarını batı Afrika'dan, güneydoğu Asya'ya kadar genişletmiştir.

Sömürge olarak bulunduğu bölgelerde, topluma kültür ve siyasi anlamda belirgin izler bırakmıştır.

Fransa, 1789'da gerçekleşen Fransız Devrimi'ne kadar krallık sistemiyle yönetilmiştir. Devrimin ardından Fransa Kralı, kraliyet ailesi ve onlara yakın olan yüzlerce kişi öldürüldü ve 1799'da Napolyon Bonapart cumhuriyetin kontrolünü ele alarak kendisini devletin imparatoru olarak ilan etti.

1815'te Waterloo Savaşı'nda Napolyon'un son yenilgisinden sonra Fransa'da krallıkla yönetim biçimi yeniden geri döndü fakat kralın yetkilerine anayasa ile kısıtlamalar getirildi.

1830'da çıkan Temmuz Devrimi adlı sivil ayaklanmada Bourbon Hanedanı tümüyle yok edilerek anayasal krallığa dayanan Temmuz Monarşisi getirildi fakat 1848'e kadar sürdü. İkinci Cumhuriyet ise çok kısa sürdü ve 1852'de III. Napolyon İkinci İmparatorluğu kurulunca yıkıldı.

1870'de başlayan Fransa - Prusya Savaşı'nda kaybeden III. Napolyon, tahttan indirildi ve bu yönetim rejimi de Üçüncü Cumhuriyet'in kurulmasıyla fesh edildi.

1930'lu yıllarda Halk Cephesi Hükümeti'nin yapmış olduğu reform ve yenilikler, Fransa'ya damga vurmuş ve kalkınmasında etkili olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Dördüncü Cumhuriyet kurulmuş ve ülkenin mevcut durumu korunmaya çalışılmıştır.

1958'de istikrarsız ve zayıf durumda bulunan cumhuriyetin yerine, yeni bir anayasa oluşturulması teklif edilmiş ve cumhurbaşkanının yetkilerinin arttırılmasına karar verilerek günümüzde devam eden Beşinci Cumhuriyet kurulmuştur.

Fransa Haberleri

 • Fas Kralı uyudu, Trump sinirlendi!

  Dünya, 14 Kasım 2018

  Fas Kralı uyudu, Trump sinirlendi!

  Dünya liderleri Birinci Dünya Savaşı'nın sona erdirilmesinin 100. yıldönümünde Fransa'da toplandı. Büyük buluşmaya, Macron konuşurken uyuklayan Fas Kralı'na, Trump'ın sinirli bakışları damga vurdu.

 • Gece kulübü işletmeciliğinden Elysee Sarayı'na...

  Dünya, 14 Kasım 2018

  Gece kulübü işletmeciliğinden Elysee Sarayı'na...

  Fransa'da çıkan yeni bir biyografi kitabı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un danışmanlarından olan eski magazin yazarı, paparazi fotoğrafçısı ve gece kulübü işletmecisi olan, 'Mimi' adıyla bilinen Michele Marchand'ı bir anda gündeme taşıdı.

 • Fransa'dan ses kayıtlarına ilişkin açıklama!

  Dünya, 13 Kasım 2018

  Fransa'dan ses kayıtlarına ilişkin açıklama!

  Son dakika... Fransa Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Türkiye'ye ilişkin dün yaptığı açıklamanın yanlış anlaşıldığını öne sürdü.

  Trump'tan Macron'a çok sert Avrupa Ordusu tepkisi!

  Dünya, 13 Kasım 2018

  Trump'tan Macron'a çok sert Avrupa Ordusu tepkisi!

  Son dakika... ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa Ordusu kurulması önerisine sert tepki gösterdi

  Yaşlı kadın, Merkel'i Macron'un eşi sandı

  Dünya, 13 Kasım 2018

  Yaşlı kadın, Merkel'i Macron'un eşi sandı

  Birinci Dünya Savaşı'nı sonlandıran Ateşkes Anlaşması'nın 100'üncü yıldönümü vesilesiyle hafta sonu 47 devlet ve 23 hükümet başkanı Paris’te toplandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ev sahipliği yaptığı zirvede Merkel ve Macron ile ilgili ilginç bir an yaşandı. Yaşlı bir kadın, Merkel'i Macron'un eşi zannetti

 • Fransa'dan 100 Ezidi kadına sığınma hakkı

  Dünya, 13 Kasım 2018

  Fransa'dan 100 Ezidi kadına sığınma hakkı

  Fransa, Nobel Barış Ödülü sahibi Ezidi aktivist Nadia Murad'ın başlattığı Sincar bölgesini yeniden yapılandırma fonuna 2 milyon avro destekte bulunacağını ve 100 Ezidi kadına sığınma hakkı vereceğini duyurdu

 • Sosyal medya hesapları incelenecek! Fransa 'zengin avı'na çıkıyor!

  Dünya, 13 Kasım 2018

  Sosyal medya hesapları incelenecek! Fransa 'zengin avı'na çıkıyor!

  Maliye Bakanı Gerald Darmanin, vergi yolsuzluğuyla mücadele kapsamında yılbaşından itibaren vatandaşların sosyal medya paylaşımlarının incelenmeye başlanacağını açıkladı

 • Fransa Facebook ile iş birliği yapacak

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Fransa Facebook ile iş birliği yapacak

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin sosyal medyada nefret içerikli paylaşımlara karşı mücadele amacıyla Facebook'la iş birliği yapacağını açıkladı

  Fransa'ya Kaşıkçı tepkisi!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Fransa'ya Kaşıkçı tepkisi!

  Son dakika! Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın Kaşıkçı cinayetinin ses kayıtları ile ilgili yaptığı değerlendirmeye tepki gösterildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan da bir açıklama geldi. Çavuşoğlu, "Bu cinayeti kapatmaya mı çalışıyorlar? Fransız Bakan doğruyu söylemiyor. Bunlar yakında Kaşıkçı cinayetini inkar ederlerse hiç şaşırmayın" dedi.

  Trump'tan Paris ziyareti sonrası flaş açıklama!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Trump'tan Paris ziyareti sonrası flaş açıklama!

  Son dakika... ABD Başkanı Donald Trump, Paris zirvesi sorası Twitter hesabından sert açıklamalarda bulundu.

 • Putin'den 'Avrupa ordusu'na destek!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Putin'den 'Avrupa ordusu'na destek!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Avrupa güçlü bir ekonomik oluşum ve ittifak. Bu nedenle üye ülkelerin savunma ve güvenlik alanlarında bağımsız ve egemen olma isteği çok doğal. Bunun çok taraflı dünyada olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum." dedi.

 • Netanyahu, Fransa ziyaretini yarıda kesti

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Netanyahu, Fransa ziyaretini yarıda kesti

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Fransa ziyaretini yarıda keserek, İsrail'e dönme kararı aldığı açıklandı

 • Trump'tan olay hareket!

  Dünya, 10 Kasım 2018

  Trump'tan olay hareket!

  ABD Başkanı Donald Trump havanın yağmurlu olmasını gerekçe göstererek 1. Dünya Savaşı’nda ölen ABD askerler için Fransa’daki ABD mezarlığında düzenlenen törene katılmadı. Trump'ın bu davranışı sosyal medyada büyük tepki görürken, Birleşik Krallık Parlamento Üyesi Soames de sert sözlerle eleştiride bulundu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Paris'te ilk temas!

  Dünya, 10 Kasım 2018

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Paris'te ilk temas!

  Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen zirveye katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk temasını gerçekleştirdi. Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile basına kapalı bir görüşme yaptı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Fransa'da coşkulu karşılama!

  Dünya, 10 Kasım 2018

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Fransa'da coşkulu karşılama!

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSİ 18.15'te Fransa'ya ulaştı. Erdoğan'ın kalacağı otelin önünde toplanan vatandaşlar büyük sevgi gösterisinde bulundu. Erdoğan, aracından indikten sonra vatandaşların yanına giderek selamladı

 • Macron'a suikast planının detayları basına sızdı!

  Dünya, 10 Kasım 2018

  Macron'a suikast planının detayları basına sızdı!

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a suikast planladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 kişiden 4'ünün suçlarını itiraf ettikler ve 7 Kasım'da yapılacak etkinlikte Macron'a bıçakla saldıracaklarını söyledikleri belirtildi

 • Türkiye'den 118 ülkeye fındık ihracı

  İş-Yaşam, 10 Kasım 2018

  Türkiye'den 118 ülkeye fındık ihracı

  Yılın 10 aylık döneminde 118 ülkeye 1,3 milyar dolarlık fındık satıldı. Bu dönemde en fazla ihracat 316 milyon 488 bin dolarla Almanya'ya yapıldı. Bu ülkeyi 219 milyon 350 bin dolarla İtalya, 85 milyon 656 bin dolarla Fransa izledi.

 • Macron-Trump zirvesine Kaşıkçı damgası!

  Dünya, 10 Kasım 2018

  Macron-Trump zirvesine Kaşıkçı damgası!

  Birinci Dünya Savaşı'nı bitiren "Ateşkes Günü" anma etkinlikleri için Fransa'ya gelen ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un görüşmesi gergin başladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tapeleri herkese verdik!

  Dünya, 10 Kasım 2018

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tapeleri herkese verdik!

  Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un davetlisi olarak Paris'e gitmeden önce havaalanında bir konuşma yaptı