KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Fransa

Fransa, 843 yılında Verdun Anlaşması ile kurulan, günümüzde yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Avrupa Birliği üyesi ülkedir. Batı Avrupa'da yer alır ve dünyanın bir çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Akdeniz'de bulunan Korsika adası da Fransa'ya aittir.

Fransa, 17. yüzyıldan itibaren dünya genelinde uluslarası ilişkiler konusunda diğer ülkelerden önde olan bir ülke olmuştur. 18 ve 19. yüzyıllarda Fransa, dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurarak sınırlarını batı Afrika'dan, güneydoğu Asya'ya kadar genişletmiştir.

Sömürge olarak bulunduğu bölgelerde, topluma kültür ve siyasi anlamda belirgin izler bırakmıştır.

Fransa, 1789'da gerçekleşen Fransız Devrimi'ne kadar krallık sistemiyle yönetilmiştir. Devrimin ardından Fransa Kralı, kraliyet ailesi ve onlara yakın olan yüzlerce kişi öldürüldü ve 1799'da Napolyon Bonapart cumhuriyetin kontrolünü ele alarak kendisini devletin imparatoru olarak ilan etti.

1815'te Waterloo Savaşı'nda Napolyon'un son yenilgisinden sonra Fransa'da krallıkla yönetim biçimi yeniden geri döndü fakat kralın yetkilerine anayasa ile kısıtlamalar getirildi.

1830'da çıkan Temmuz Devrimi adlı sivil ayaklanmada Bourbon Hanedanı tümüyle yok edilerek anayasal krallığa dayanan Temmuz Monarşisi getirildi fakat 1848'e kadar sürdü. İkinci Cumhuriyet ise çok kısa sürdü ve 1852'de III. Napolyon İkinci İmparatorluğu kurulunca yıkıldı.

1870'de başlayan Fransa - Prusya Savaşı'nda kaybeden III. Napolyon, tahttan indirildi ve bu yönetim rejimi de Üçüncü Cumhuriyet'in kurulmasıyla fesh edildi.

1930'lu yıllarda Halk Cephesi Hükümeti'nin yapmış olduğu reform ve yenilikler, Fransa'ya damga vurmuş ve kalkınmasında etkili olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Dördüncü Cumhuriyet kurulmuş ve ülkenin mevcut durumu korunmaya çalışılmıştır.

1958'de istikrarsız ve zayıf durumda bulunan cumhuriyetin yerine, yeni bir anayasa oluşturulması teklif edilmiş ve cumhurbaşkanının yetkilerinin arttırılmasına karar verilerek günümüzde devam eden Beşinci Cumhuriyet kurulmuştur.

Fransa Haberleri

 • Fransızların Macron'dan umudu yok

  Dünya, 22 Ocak 2020

  Fransızların Macron'dan umudu yok

  Fransa'da yapılan bir ankette, halkın yarısından fazlasının Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 2022'de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması halinde yeniden cumhurbaşkanı seçilemeyeceği görüşünü paylaştığı ortaya çıktı.

 • 'Gümrük savaşı' sene sonuna ertelendi

  İş-Yaşam, 21 Ocak 2020

  'Gümrük savaşı' sene sonuna ertelendi

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD ile gümrük vergilerinin artmaması için çalışacaklarını açıkladı

 • Fransa, Ortadoğu'ya uçak gemisi gönderecek

  Dünya, 17 Ocak 2020

  Fransa, Ortadoğu'ya uçak gemisi gönderecek

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, uçak gemisi Charles De Gaulle'un Ortadoğu'ya gönderileceğini açıkladı

  Cinsel istismar zanlısı papaz kiliseyi suçladı

  Dünya, 17 Ocak 2020

  Cinsel istismar zanlısı papaz kiliseyi suçladı

  Fransa'da cinsel istismarla suçlanan Lyon Katolik Kilisesi'nin eski papazı Bernard Preynat, kiliseyi istismara eğilimi konusundaki uyarılarını dikkate almamakla suçladı

  Fransa polisi, bir kişiyi boğarak öldürdü

  Dünya, 08 Ocak 2020

  Fransa polisi, bir kişiyi boğarak öldürdü

  Fransa'nın başkenti Paris'te bir kişinin polis tarafından boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı.

 • Fransa: İran misillemelerden vazgeçmeli

  Dünya, 06 Ocak 2020

  Fransa: İran misillemelerden vazgeçmeli

  Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "İran misillemelerden vazgeçmeli, aynı zamanda (ABD ile İran arasında) müzakerelerin açılması ve İran'ın nükleer anlaşmaya geri dönmesi gerekiyor." dedi.

 • Fransa'da günlük hayat durma noktasına geldi!

  Dünya, 24 Aralık 2019

  Fransa'da günlük hayat durma noktasına geldi!

  Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un emeklilik reformuna karşı başlatılan grevler nedeniyle ülke genelinde günlük hayat giderek zorlaşıyor.

 • Tarihi itiraf mı manevra mı? Macron: "Sömürgecilik hataydı!"

  Dünya, 22 Aralık 2019

  Tarihi itiraf mı manevra mı? Macron: "Sömürgecilik hataydı!"

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, "Sömürgecilik, Fransa Cumhuriyeti'nin büyük ve ciddi bir hatasıydı" çıkışı, Afrikalı uzmanlar tarafından "Fransa'nın hakimiyetini sürdürme amaçlı bir manevra" olarak yorumlandı. Afrikalı ekonomistler, Batı Afrika'da CFA rangının para birimi olarak terk edilmesini de "Fransa'nın bir oyunu olarak" niteledi

  Fransa'dan 150 milyon Euro ceza

  Teknoloji, 20 Aralık 2019

  Fransa'dan 150 milyon Euro ceza

  Fransa Rekabet Kurumu, arama motorlarında reklamcılara yönelik rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle internet devi Google'a 150 milyon euro para cezası kesti.

  Fransa'da polise ilk kez şiddetten hapis cezası

  Dünya, 19 Aralık 2019

  Fransa'da polise ilk kez şiddetten hapis cezası

  Fransa'da sarı yeleklilerin 1 Mayıs'ta düzenlediği eylemde göstericiye şiddet uygulayan polis, iki ay tecilli hapis cezasına çarptırıldı.

 • 1 Fransız YTŞ sınır dışı edildi

  Gündem, 16 Aralık 2019

  1 Fransız YTŞ sınır dışı edildi

  Fransa uyruklu bir Yabancı Terörist Savaşçı ülkesine gönderildi.

 • Fransa'da sel! Ölüler ve yaralılar var!

  Dünya, 15 Aralık 2019

  Fransa'da sel! Ölüler ve yaralılar var!

  Fransa’nın güneybatısında şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde 2 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin yaralandığı belirtildi. 40 bin evin elektriksiz kaldığı felakette, 11 bölge için de 'turuncu' alarm verildiği öğrenildi

 • Sarı yelekliler yine sokakta

  Dünya, 14 Aralık 2019

  Sarı yelekliler yine sokakta

  Fransa'da sarı yelekliler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarını protesto etmek için yeniden sokağa çıktı

  Normandiya Dörtlüsü'nden Ukrayna anlaşması

  Dünya, 10 Aralık 2019

  Normandiya Dörtlüsü'nden Ukrayna anlaşması

  Ukrayna krizine çözüm arayışı için Paris’te yapılan Normandiya Dörtlüsü Liderler Zirvesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i bir araya getirdi. Dörtlü zirvenin ardından Macron, Merkel, Putin ve Zelenskiy, yıl sonuna kadar Ukrayna’nın doğusunda tam bir ateşkesin sağlanması konusunda karar aldı. Liderler, en geç yıl sonuna kadar Ukrayna ve Rusya arasında esir takası gerçekleşmesi hususunda anlaştı

  Fransa'da 350 kilometrelik araç kuyruğu

  Dünya, 06 Aralık 2019

  Fransa'da 350 kilometrelik araç kuyruğu

  Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un tartışmalı emeklilik reformunu protesto amacıyla, başta ulaşım olmak üzere pek çok sektörde başlatılan genel grevin ikinci gününde ülkede 350 kilometrelik araç trafiği oluştu. Yerel basın, dün şiddetli çatışmalara sahne olan gösterilerin ardından bugün toplu taşıma sistemlerinin sadece yüzde 15'inin hizmet verdiğini duyurdu.

 • Fransa'da hayat durdu

  Dünya, 05 Aralık 2019

  Fransa'da hayat durdu

  Fransa genelinde 250 farklı noktada gerçekleşen ve 806 bin kişinin katıldığı gösteriler ve grev nedeniyle hayat durma noktasına geldi. Gösterilerin odak noktası olan başkent Paris'te sendikalara göre, 1 milyon 500 bin kişi Macron yönetimini protesto etti. Ülkenin bazı şehirlerindeki gösterilerde polisle protestocular arasında arbede yaşandı. Başkent Paris'te 90 gösterici gözaltına alınırken, aralarında Türk foto muhabirinin de olduğu 3 gazeteci yaralandı. Sendikalar, ülkeyi adeta felce uğratan grevlerin Pazartesi gününe kadar süreceğini açıkladı

 • Fransa'dan siyonizm kararı

  Dünya, 04 Aralık 2019

  Fransa'dan siyonizm kararı

  Fransa Ulusal Meclisi, siyonizm karşıtlığını antisemitizmle eş değer sayan yasa tasarısını onaylandı

 • Lüks düşüş!

  Borsa, 03 Aralık 2019

  Lüks düşüş!

  ABD'nin Fransa'dan ithal ettiği aralarında kozmetik ve el çantalarının bulunduğu 2.4 milyar dolarlık ürüne ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıklaması Fransız lüks devlerinin hisselerinde düşüşe yol açtı. Çantalarıyla ünlü Hermes'teki kayıp yüzde 2.5'e yaklaştı

  AB misillemeye hazır

  Para, 03 Aralık 2019

  AB misillemeye hazır

  Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Marie, ABD'nin Fransa'dan ithal ettiği ürünlere ek tarife uygulaması durumunda AB'nin ABD'ye karşılık vereceğini belirtti. ABD Ticaret Temsilciliği daha önce 2.4 milyar dolarlık Fransız malına ek vergi getirmeyi değerlendirdiklerini açıklamıştı