KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İngiltere

İngiltere, Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunan ve Birleşik Krallık'ı kuran dört ülkeden biri olan ülkedir. Ülkenin büyük bölümü alçak tepelerle kaplıdır fakat kuzeyde daha dağlık bölgeler yer almaktadır. Günümüzde başkenti Londra şehridir.

Tarihte bilinen ilk yerlileri Keltlerdir. Romalılar ise, Batı Avrupa'yı istila ettikleri dönemde İngiltereyi de fethederek buraya "Britania" adını verdiler. 400 yıl boyunca Roma egemenliği sürse de, ülke bu durumdan rahatsız olmadı ve 5. yüzyıldan itibaren de Anglus ve Sakson halkarının dağlık bölgelere göç etmesi başladı.

Anglosaksonlar 6 ve 7. yüzyıllarda birbirine rakip olan küçük krallıklar kurdu ve 8. yüzyılda Roma ve İrlanda'nın etkisi altında kalarak Hristiyanlık dinini seçtiler. 795 yılında başlayan İskandinav istilası, 11. yüzyıla kadar sürdü.

Danimarkalı Büyük Knud, tüm Büyük Britanya Adası'nı fethetti ve Anglosakson hanedanından olan Edward, İngiltere'nin bağımsızlığını ilan etti.

İngiltere yüzyıllar boyunca krallık olarak yönetildi ve günümüzde de hala Kraliyet Ailesi'nin gerçek mensupları temsili olarak yönetimde bulunmaktadır. Ülke, meşruti monarşi ile yönetilmektedir.

İ̇ngiltere Haberleri

 • O anlar gündem oldu: İki başbakan kapıda kaldı

  Dünya, 09 Aralık 2023

  O anlar gündem oldu: İki başbakan kapıda kaldı

  Hollanda'nın yakında görevi bırakacak başbakanı Mark Rutte, resmi ziyaret için gittiği İngiltere'de Başbakan Rishi Sunak ile bir araya geldi. Görüşme öncesi mevkidaşını ağırlayan Sunak ile Rutte'nin Başbakanlık Ofisi önünde kapıda kaldığı görüntüler ise gündem oldu.

 • İngiltere’de bir sürücü adayı 60 kez sınava girdi

  BBC, 04 Aralık 2023

  İngiltere’de bir sürücü adayı 60 kez sınava girdi

  İngiltere’de bir sürücü adayı, teori sınavını 59 kez geçemeyince gündem oldu. Adı açıklanmayan kişi, Birmingham yakınlarındaki Redditch'teki bir test merkezinde sınavı geçebilmek için 1380 sterlin ve yaklaşık 60 saat harcadı.

 • Kral Charles'tan dikkat çeken Yunanistan mesajı

  Dünya, 02 Aralık 2023

  Kral Charles'tan dikkat çeken Yunanistan mesajı

  İngiltere Başbakanlığı, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Londra'daki ünlü tarihi eserlerinin Atina'ya iadesi açıklaması sonrasında Miçotakis'in İngiltere ziyaretini iptal etmiş ve bu durum, iki ülke arasında diplomatik krize neden olmuştu. İngiltere-Yunanistan gerilimi sonrası İngiltere Kralı Charles'ın taktığı kravatın Yunanistan bayrağının renklerini ve sembollerini taşıması dünya basınında gündem oldu.

  İngiltere, Çin'den gelen pandalara veda ediyor

  Yaşam, 30 Kasım 2023

  İngiltere, Çin'den gelen pandalara veda ediyor

  İskoçya Kraliyet Zooloji Derneği, 12 yıl önce Çin'den çiftleşmek üzere Edinburgh'daki hayvanat bahçesine getirilen 2 pandanın Çin'e geri döneceğini duyurdu

  İngiltere'de yeni bir domuz gribi varyantının insandaki ilk vakası tespit edildi

  BBC, 27 Kasım 2023

  İngiltere'de yeni bir domuz gribi varyantının insandaki ilk vakası tespit edildi

  İngiltere'de sağlık yetkilileri, yeni bir domuz gribi varyantının ülkedeki ilk teyitli vakasının tespit edildiğini açıkladı.

 • İngiltere Başbakanı, Yunan mevkidaşıyla görüşmesini iptal etti

  Dünya, 27 Kasım 2023

  İngiltere Başbakanı, Yunan mevkidaşıyla görüşmesini iptal etti

  İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bugün yapacağı görüşmeyi iptal ettiği bildirildi

 • Cameron'ın ilk yurt dışı ziyareti Ukrayna'ya

  Dünya, 16 Kasım 2023

  Cameron'ın ilk yurt dışı ziyareti Ukrayna'ya

  İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı David Cameron, göreve başlamasının ardından ilk yurt dışı gezisinde Ukrayna'ya gitti. Burada Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya gelen Cameron, İngiltere'nin Ukrayna'ya desteğinin süreceğini vurguladı

 • Cameron'ın Türkiye ziyaretindeki Gazze açıklaması gündem oldu

  Dünya, 14 Kasım 2023

  Cameron'ın Türkiye ziyaretindeki Gazze açıklaması gündem oldu

  İngiltere'de Yeni Dışişleri Bakanı David Cameron'ın başbakanlığı döneminde gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde Gazze'yi 'bir esir kampı' olarak nitelendirdiği ve İsrail'in Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimlerini eleştirdiği konuşması gündem oldu.

  "İsrail, masum sivilleri korumak için tüm tedbirleri almalı"

  Dünya, 14 Kasım 2023

  "İsrail, masum sivilleri korumak için tüm tedbirleri almalı"

  İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'in kendisini savunurken "uluslararası hukuk çerçevesinde" hareket etmesi konusunda net olduklarını belirterek, "Hastaneler dahil masum sivilleri korumak için tüm tedbirleri almalı, Batı Şeria'da aşırılık yanlısı şiddeti durdurmalı ve Gazze'ye daha fazla yardım girmesine izin vermelidir" dedi

  İngiltere'de kabinede şok!

  Dünya, 13 Kasım 2023

  İngiltere'de kabinede şok!

  BBC'nin haberine göre, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İçişleri Bakanı Suella Braverman'ı görevden aldı. Braverman, Filistin'e destek gösterilerine karşı tutumuyla tartışmalara neden olmuştu. Görevden alınan İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın yerine, Dışişleri Bakanı James Cleverly'nin göreve getirildiği belirtildi. İngiliz medyası Cleverly'nin Dışişleri Bakanlığı görevini ise Eski İngiltere Başbakanı David Cameron'ın üstleneceğini açıkladı. Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, İngiltere'ye ziyareti kapsamında ülkenin yeni Dışişleri Bakanı David Cameron ile bir araya geldi

 • Kral Charles'tan Cumhuriyetin 100. yılı için kutlama mesajı

  Dünya, 28 Ekim 2023

  Kral Charles'tan Cumhuriyetin 100. yılı için kutlama mesajı

  İngiltere Kralı III. Charles, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir kutlama mesajı gönderdi.

 • Netanyahu: Gazze Savaşı uzun olacak

  Dünya, 19 Ekim 2023

  Netanyahu: Gazze Savaşı uzun olacak

  İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Perşembe günü destek amacıyla İsrail'e gitti. Sunak, ziyareti kapsamında İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşürken Netanyahu "Gazze Savaşı uzun olacak, İsrail'in Birleşik Krallık'ın desteğine ihtiyacı var" ifadelerini kullandı. İngiltere Başbakanı Sunak ise "Yardımların Gazze'ye ulaşmasına izin verme kararını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

 • İngiltere Dışişleri Bakanı Türkiye'ye gelecek

  Dünya, 19 Ekim 2023

  İngiltere Dışişleri Bakanı Türkiye'ye gelecek

  İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, İsrail-Filistin çatışmalarının bölgeye etkisini görüşmek için Türkiye, Mısır ve Katar'da temaslarda bulunacak.

  İngiltere'den İsrail'e donanma desteği

  Dünya, 12 Ekim 2023

  İngiltere'den İsrail'e donanma desteği

  İngiltere, İsrail'i desteklemek amacıyla Doğu Akdeniz'de, Kraliyet Donanmasına ait iki gemi ile deniz devriye ve gözetleme uçağı konuşlandıracağını duyurdu

  İngiliz Bakanın İsrail'deki panik anı!

  Dünya, 11 Ekim 2023

  İngiliz Bakanın İsrail'deki panik anı!

  İsrail'i ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Hamas saldırıları sonrası bölgede siren seslerini duyması üzerine sığınağa koştu

 • İngiltere'nin Oxford şehrinde patlama

  Dünya, 02 Ekim 2023

  İngiltere'nin Oxford şehrinde patlama

  İngiltere'nin Oxford şehri yakınlarında patlama olduğu belirtildi. Patlamanın, geri dönüşüm tesisindeki biyogaz tankına yıldırım isabet etmesi sonucu meydana geldiği bildirildi

 • İngiliz kraliyet ailesine siber saldırı

  Dünya, 02 Ekim 2023

  İngiliz kraliyet ailesine siber saldırı

  İngiliz basınında yer alan haberlerde, kraliyet ailesinin resmi internet sitesinin siber saldırıya uğradığı bildirildi. Siber saldırı nedeniyle siteye bir buçuk saat erişim sağlanamadı

 • İngiltere'de tek kullanımlık plastik yasağı başlıyor

  BBC, 29 Eylül 2023

  İngiltere'de tek kullanımlık plastik yasağı başlıyor

  İngiltere'de tek kullanımlık çatal, kaçık, bıçak, tabak ve strafor tepsi kullanımına getirilen yasak Pazar günü uygulanmaya başlıyor. Çevreciler yasağa "yetersiz" olduğu eleştirisi getirirken, sektör çalışanları yasaktan haberleri olmadığını söylüyor.

  11 yıl sonra sahibine kavuştu!

  Yaşam, 27 Eylül 2023

  11 yıl sonra sahibine kavuştu!

  İngiltere'de yaşayan Sian Sexton, 11 yıldır kayıp olan kedisi Daisy'e kavuştu