KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İngiltere

İngiltere, Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunan ve Birleşik Krallık'ı kuran dört ülkeden biri olan ülkedir. Ülkenin büyük bölümü alçak tepelerle kaplıdır fakat kuzeyde daha dağlık bölgeler yer almaktadır. Günümüzde başkenti Londra şehridir.

Tarihte bilinen ilk yerlileri Keltlerdir. Romalılar ise, Batı Avrupa'yı istila ettikleri dönemde İngiltereyi de fethederek buraya "Britania" adını verdiler. 400 yıl boyunca Roma egemenliği sürse de, ülke bu durumdan rahatsız olmadı ve 5. yüzyıldan itibaren de Anglus ve Sakson halkarının dağlık bölgelere göç etmesi başladı.

Anglosaksonlar 6 ve 7. yüzyıllarda birbirine rakip olan küçük krallıklar kurdu ve 8. yüzyılda Roma ve İrlanda'nın etkisi altında kalarak Hristiyanlık dinini seçtiler. 795 yılında başlayan İskandinav istilası, 11. yüzyıla kadar sürdü.

Danimarkalı Büyük Knud, tüm Büyük Britanya Adası'nı fethetti ve Anglosakson hanedanından olan Edward, İngiltere'nin bağımsızlığını ilan etti.

İngiltere yüzyıllar boyunca krallık olarak yönetildi ve günümüzde de hala Kraliyet Ailesi'nin gerçek mensupları temsili olarak yönetimde bulunmaktadır. Ülke, meşruti monarşi ile yönetilmektedir.

İ̇ngiltere Haberleri

 • "Londra'da binlerce kişi evsiz kalabilir"

  Dünya, 11 Ağustos 2020

  "Londra'da binlerce kişi evsiz kalabilir"

  Londra Belediye Başkanı Sadık Khan, koronavirüs ile mücadele kapsamında alında "kiracılara 3 ay boyunca tahliye işlemi başlatılamayacağı' kararının 23 Ağustos'ta sona ereceğini hatırlattı. Khan, her 4 kişiden birinin kirasını ödemekte zorlandığını belirterek, Londra'da binlerce kişinin evsiz kalabileceğini uyarısında bulundu

 • İngiltere'de okullar Eylül ayında açılacak

  Dünya, 09 Ağustos 2020

  İngiltere'de okullar Eylül ayında açılacak

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson bugün yaptığı açıklamada, İngiltere'deki okulların Eylül ayında yeniden açılacağını duyurdu. Jonhson, "Okullarımızı kesinlikle gerekenden daha uzun süre kapalı tutmak sosyal açıdan tahammül edilemez, ekonomik açıdan sürdürülemez ve ahlaki açıdan savunulamaz" dedi.

 • Türkiye'nin korona mücadelesi İngiltere'de haber oldu

  Sağlık, 06 Ağustos 2020

  Türkiye'nin korona mücadelesi İngiltere'de haber oldu

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İngiliz televizyon kanalı SKY NEWS'in Türkiye'nin koronavirüs ile mücadeledeki başarısını anlattığı habere yer verdi

  İngiltere, Belçika'yı 'karantinadan muaf tutulan ülkeler listesinden' çıkardı

  Dünya, 06 Ağustos 2020

  İngiltere, Belçika'yı 'karantinadan muaf tutulan ülkeler listesinden' çıkardı

  İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayılarını düşük tutmak istediklerini belirterek, Belçika'dan gelecek yolculara 14 gün karantina şartının getirileceğini bildirdi.

  İngiliz uzmanlardan okulların açılmasına yönelik uyarı!

  Dünya, 04 Ağustos 2020

  İngiliz uzmanlardan okulların açılmasına yönelik uyarı!

  İngiltere'de sağlık uzmanları, Ulusal Sağlık Servisi'nin (NHS) test ve izleme kapasitesini geliştirmezse okulların açılmasının "facia" ile sonuçlanabileceğini duyurdu.

 • İngiltere kısıtlamaları gevşetmeyi erteledi!

  BBC, 31 Temmuz 2020

  İngiltere kısıtlamaları gevşetmeyi erteledi!

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede koronavirüs vakalarının artmaya başladığını söyledi. Johnson; bowling salonları, buz pateni pistleri ve kumarhaneler gibi mekanların açılmasının en az 15 Ağustos'a kadar ertelendiğini açıkladı.

 • İngiltere'nin eski Ankara Büyükelçisi, MI6 başkanı oldu!

  Dünya, 29 Temmuz 2020

  İngiltere'nin eski Ankara Büyükelçisi, MI6 başkanı oldu!

  2014-2017 yılları arasında İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi olan Richard Moore, MI6 adıyla da bilinen Gizli İstihbarat Servisi SIS'in başkanlığına getirildi.

 • Türkiye'nin yerli otomobili İngiliz basınında

  Dünya, 21 Temmuz 2020

  Türkiye'nin yerli otomobili İngiliz basınında

  İngiliz The Telegraph gazetesi, Türkiye'nin yerli otomobilinin üretileceği fabrikayla ilgili yaptığı haberini, günün fotoğrafları arasında servis etti. Telegraph'ın Bursa'daki üretim tesisinden yer alan bir fotoğrafla yayınladığı haberi, TOGG da resmi sayfasından paylaştı.

  İngiliz hükümetinden potansiyel aşı için 60 milyon doz sipariş!

  Dünya, 29 Temmuz 2020

  İngiliz hükümetinden potansiyel aşı için 60 milyon doz sipariş!

  İngiliz hükümeti ile Fransız ilaç şirketi Sanofi ve İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline arasında, iki şirket tarafından geliştirilen potansiyel Kovid-19 aşısından 60 milyon adet tedarik edilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

  İngiltere'de ilk kez evcil hayvanda Kovid-19 tespit edildi

  Dünya, 27 Temmuz 2020

  İngiltere'de ilk kez evcil hayvanda Kovid-19 tespit edildi

  İngiltere Veterinerlik Ofisinden yapılan açıklamada, ülkede ilk kez evde bakılan kedide koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

 • İngiltere'den ikinci dalga açıklaması!

  Dünya, 26 Temmuz 2020

  İngiltere'den ikinci dalga açıklaması!

  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İspanya'nın 14 gün karantinadan muaf tutulan ülkeler listesinden çıkarılması kararını savunarak, "Önlemler alınmadığı takdirde Kovid-19 vakalarında ikinci dalgayı yaşayabiliriz" ifadelerini kullandı

 • Meğer doğruymuş!

  Sağlık, 23 Temmuz 2020

  Meğer doğruymuş!

  İngiltere'de yapılan bir araştırma, yüzmenin iştah açtığını doğruladı. Yüzmenin neden bu kadar iştah açtığının tam olarak bilinmediğini aktaran çalışma ekibinin lideri Dr. James King, "Vücut ısısı kaybı ile gıda alımı arasındaki bağlantıdan kaynaklanabilir. Termojenez olarak bilinen bu süreçte vücut ısı üretmek için gıdayı kullanıyor" dedi

 • Johnson ve Pompeo'dan önemli görüşme!

  Dünya, 21 Temmuz 2020

  Johnson ve Pompeo'dan önemli görüşme!

  İngiltere Başbakanı ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Londra'da bir araya geldi. İngiltere Başbakanlık Ofisi, Çin’in Hong Kong ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki eylemleri, İran'daki durum ve Orta Doğu barış süreci ile serbest ticaret anlaşması konularının görüşüldüğünü aktardı

  Rusya'dan İngiltere'nin suçlamalarına tepki!

  Dünya, 21 Temmuz 2020

  Rusya'dan İngiltere'nin suçlamalarına tepki!

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İngiltere Parlamentosu İstihbarat ve Güvenlik Komitesinin, Rusya'nın İngiltere siyasetine müdahalesiyle ilgili rapora tepki gösterdi. Zaharova, "Rapor sansasyon olmadı. Bu, sahte kılıfta Rusofobi" dedi.

  İngiltere'den Rusya'ya 'iç siyasete müdahale' suçlaması!

  Dünya, 21 Temmuz 2020

  İngiltere'den Rusya'ya 'iç siyasete müdahale' suçlaması!

  İngiltere Parlamentosu İstihbarat ve Güvenlik Komitesi (ISC), Rusya'nın İngiltere'yi en büyük istihbarat hedeflerinden biri olarak gördüğünü ve hükümetin Rusya tehdidini görmezden geldiğini bildirdi.

 • Oxford Üniversitesi'nden aşı haberi!

  Dünya, 20 Temmuz 2020

  Oxford Üniversitesi'nden aşı haberi!

  Oxford Üniversitesi tarafından çalışmaları devam eden potansiyel koronavirüs aşısının güvenli olduğu açıklandı. Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamada, faz 1 ve 2 aşamalarında elde ettikleri verilerde aşının güvenli olduğunu ve beklenmedik reaksiyonlar gözlemlemedikleri ifade edildi.

 • En uzun süre korona tedavisi gören hasta iyileşti

  Sağlık, 20 Temmuz 2020

  En uzun süre korona tedavisi gören hasta iyileşti

  İngiltere’de 130 gündür koronavirüs (Covid-19) tedavisi gören Fatima Bridle iyileşti. Bridle, 40 gün boyunca komada akciğer iltihabı, koronavirüs ve sepsis ile mücadele etmişti

 • İngiltere´de Kıbrıslı Türk genç kızın trajik ölümü!

  Dünya, 18 Temmuz 2020

  İngiltere´de Kıbrıslı Türk genç kızın trajik ölümü!

  İngiltere´de aracı alev alan 24 yaşındaki Kıbrıslı Türk Azra Kemal,araçtan indiği sırada köprüden düşerek hayatını kaybetti.

  İngiltere, Noel'de "normale dönmeyi" umuyor

  Dünya, 17 Temmuz 2020

  İngiltere, Noel'de "normale dönmeyi" umuyor

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs salgını sebebiyle getirilen kısıtlamalara yönelik yeni gevşetme kararlarını açıkladı. Johnson, Noel'de "normale önemli ölçüde dönmeyi" umduklarını dile getirdi.