KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz'de yer alan en büyük üçüncü adadır. De facto bağımsız bir devlettir fakat bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamaktadır.

Günümüzde birçok devlet, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanımamakla beraber aynı zamanda Türkiye'nin işgali altında olduğunu savunuyor.

1960'da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nde, Rum ve Türk toplumu her kurumda yeterli haklara sahipti ancak 30 Kasım 1963'te dönemin Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanı III. Makarios, 13 maddelik anayasa değişikliği önerisini sundu. Sunulan anayasa değişikliğinde Kıbrıs Türk'ü olan Başkan Yardımcısının veto hakkının ortadan kaldırılması, Temsilciler Meclisi'nde ayrı çoğunluklar ilkesinin ortadan kaldırılarak kararların basit çoğunlukla alınması, ayrı belediyelerin ortadan kaldırılması gibi kararlar yer almaktaydı.

Dönemin ABD başkanı Kennedy, Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Makarios'a anayasa değişikliğinden vazgeçmesinin önererek Türkiye'nin bu değişiklikleri kabul etmeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs Türkleri'nin de kabul etmemesi üzerine Kıbrıs Rumları, 21 Aralık 1963'te Kıbrıs Türkleri'ne karşı ada çapında saldırılar düzenleyerek katliam başlattı. Bir süre olaylar durulsa da 1967'de Rum katliamı yeniden başladı ve 15 bin Yunan Ordusu mensubu asker, gayri resmi şekilde adaya konuşlandırıldı.

Konuyla ilgili herhangi bir çıkış olmayınca ve Yunanistan-Türkiye başbakanları arasındaki toplantıdan da sonuç çıkmayınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi, hükümete askeri müdahale yetkisi verdi.

Türk uçakları Kıbrıs Adası üzerinde uçmaya başladı, donanma ve çıkarma birlikleri harekete geçti. Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğiyle Yunan birlikleri adadan çıkarıldı ve Türkiye de bunun üzerine harekatı durdurdu.

1964'ten beri Türkiye'de bulunan Rauf Denktaş, gizlice Kıbrıs'a gidince Yunan askerleri tarafından tutuklandı. Bunun üzerine Türkiye ve ABD'nin itiraz etmesiyle iade edildi.

1970'lerde Yunanistan'ı kontrol eden cunta yönetimi, II. Makarios'un tutumları nedeniyle memnun kalmadı ve 15 Temmuz 1974'te Kıbrıs Ulusal Muhafız Birliği'ne komutanının görevinden alınmasını ve ada kontrolünün Yunan subaylarının almasını istedi. Bu gelişmenin üzerine Yunan birlikleri Lefkoşa'daki Başkanlık Sarayı'nı basarak II. Makarios'u görevden aldı.

20 Temmuz 1974'te Türkiye, Kıbrıs'a karadan ve havadan harekat başlattı ve Türk birlikleri kısa bir süre içinde adanın büyük şehirlerinden olan Girne'yi ele geçirdi ve ardından Lefkoşa'ya ilerledi.

22 Temmuz'da taarruz sonucunda Türk birlikleri önce Girne'ye girdi, sonra da Lefkoşa'ya yöneldi. Geçici ateşkes ilan edilse de Rum birlikleri ateşkes kuralların uymadı ve 13 Ağustos'ta Türk birlikleri yeniden ilerlemeye başladı. 14 Ağustos'ta Lefkoşa, 15 Ağustos'ta ise Lefke ve Mağusa Türk askerleri tarafından ele geçirildi.

Ateşkesin ilan edilmesinin ardından 170.000 civarındaki Rum, kuzeydeki evlerinden göç ettirildi ve 50.000 Kıbrıslı Türk ve Türkiye'den gelen göçmenler, Rumlardan kalan evlere yerleştirildi.

Kıbrıs Harekatı'nın ardından 1976'da Kıbrıs Federe Devleti kuruldu, 15 Kasım 1983'te Kıbrıs Türk Federe Devleti meclisi oy birliği ile aldığı kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilan etti. KKTC'nin kurulma ilanını Rauf Denktaş okudu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 18 Kasım'da almış olduğu kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık kararını kınadı.

Kıbrıs Haberleri

 • Dışişleri Bakanlığı: BM kural ve ilkelerine aykırıdır

  Dünya, 28 Temmuz 2020

  Dışişleri Bakanlığı: BM kural ve ilkelerine aykırıdır

  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs'ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu'nun görev süresinin uzatılmasına ilişkin, "BMBG'nün Ada'daki varlığına dair Kıbrıs Türk tarafının rızasının yine alınmamış olması BM kural ve ilkelerine aykırıdır." ifadeleri kullanıldı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kıbrıs mesajı!

  Dünya, 20 Temmuz 2020

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kıbrıs mesajı!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Türk'ünün kararlı mücadelesinde her zaman yanında olan Anavatan Türkiye'nin 46 yıl önce olduğu gibi bugün de Kıbrıs Türk'ünün barış, istikrar ve huzurunun güvencesi olduğunu belirterek, ''Ada'da hakça ve kalıcı bir çözüme varılması ancak Kıbrıs Türk'ünün eşit statüsünün kabulüyle mümkündür.'' değerlendirmesinde bulundu.

 • Kıbrıs'ta, Covid-19 nedeniyle sınırlar kapatıldı

  Gündem, 28 Şubat 2020

  Kıbrıs'ta, Covid-19 nedeniyle sınırlar kapatıldı

  Kıbrıs’ta Covid-19 (koronavirüs) nedeniyle, kuzey ve güney arasında geçişleri sağlayan 4 sınır kapısının geçici olarak kapatılması kararı alındı. Rum kesiminde de 4 kadın koronavirüs şüphesiyle karantina altına alındı.

  Fransa'nın savaş gemisi Kıbrıs'ta gerilimi artırdı!

  Dünya, 23 Şubat 2020

  Fransa'nın savaş gemisi Kıbrıs'ta gerilimi artırdı!

  Doğu Akdeniz'de yaşanan doğalgaz geriliminde Rumların yanında yer alan Fransa, bölgeye 'Charles De Gaulle' isimli savaş gemisini gönderdi. Bölgede bir süre gezinen savaş gemisi Güney Kıbrıs'taki Limasol Limanı'na demirledi. ABD'nin de Güney Kıbrıs'a bir askeri üs inşa etmeye başladığı bildirildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, yaşananları "Hadsizlik" olarak değerlendirdi

  Bir yerli otomobil de 'Yavru Vatan'dan geldi

  Otomobil, 21 Şubat 2020

  Bir yerli otomobil de 'Yavru Vatan'dan geldi

  Türkiye'nin otomobilinin yarattığı heyecan tazeliğini korurken, bir yerli otomobil de 'yavru vatandan' geldi. Kuzey Kıbrıs'ın ilk yerli otomobilini geliştiren Günsel markası, 'B9' isimli otomobilini tanıttı. 2021'de piyasa çıkacak araç, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) tanıttığı otomobil gibi tam elektrikli olacak. İki ay arayla ortaya çıkan iki yerli otomobilin farklı segmentlerde yer alması ise, bu modellerin özelliklerinin de farklı olmasına yol açıyor. Fakat, önümüzdeki yıllarda piyasa çıkacak yeni modeller ile TOGG ve Günsel birer rakip haline gelecek. Bu noktada, elimizdeki bilgiler ışığında Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs'ın yerli otomobillerine yakından bakmakta fayda var. Yiğitcan Yıldız yazdı...

 • Başbakan Tatar'a konuk oldular

  Kültür-Sanat, 27 Ocak 2020

  Başbakan Tatar'a konuk oldular

  Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Yağmur Tanrısevsin'in 'Baba Parası'nın Kıbrıs galasında Başbakan Ersin Tatar'ı ziyaret etti

 • ABD Dışişleri: Pompeo Kıbrıs'a gidiyor

  Dünya, 30 Aralık 2019

  ABD Dışişleri: Pompeo Kıbrıs'a gidiyor

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 7 Ocak'ta Kıbrıs'a giderek KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile görüşecek.

 • Taşkınlık yaratan yolcuya 10 yıl hapis talebi

  Gündem, 25 Aralık 2019

  Taşkınlık yaratan yolcuya 10 yıl hapis talebi

  İstanbul'da Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan KKTC'ye gidecek uçakta taşkınlık yaptığı gerekçesiyle tutuklanmasına karar verilen kadın yolcu hakkında, "hava ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması" suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  Ünlü sanatçıya kara para aklamadan gözaltı

  Gündem, 20 Aralık 2019

  Ünlü sanatçıya kara para aklamadan gözaltı

  Kıbrıslı ünlü sanatçı Genco Ecer, 2 milyon Euro'luk para aklama suçuna karıştığı iddiasıyla gözaltına alındı. Üç gün poliste gözaltında kalan Genco Ecer, dün akşam kefaletle serbest bırakıldı

  Havada, karada ve denizde...

  Kültür-Sanat, 22 Kasım 2019

  Havada, karada ve denizde...

  İlker Ayrık, yeni filmi 'Müstakbel Damat'ın basın toplantısında büyük prodüksiyonlu bir yapıma imza attıklarını "Filmde uçak, gemi, helikopter gibi araçlar kullanıldı. Yani havada, karada ve denizde yavru vatan Kıbrıs'ta çekimler gerçekleştirdik" sözleriyle dile getirdi

 • Kıbrıs'ta Mesut Süre

  Kültür-Sanat, 14 Ekim 2019

  Kıbrıs'ta Mesut Süre

  Mesut Süre, BKM Mutfak'ın Kıbrıs şubesinin açılışında ‘Siz Hepiniz Ben Tek' adlı stand up gösterisini sahneledi. Açılışa KKTC Başbakanı Ersin Tatar da katıldı.

 • Yavuz, 7 Ekim'de sondaja başlıyor

  Enerji, 04 Ekim 2019

  Yavuz, 7 Ekim'de sondaja başlıyor

  Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Çağatay Erciyes, Yavuz sondaj gemisinin 7 Ekim'de Kıbrıs adasının güneyinde sondaja başlayacağını açıkladı.

 • Çin'den Kıbrıs açıklaması!

  Dünya, 25 Eylül 2019

  Çin'den Kıbrıs açıklaması!

  Çin Dışişleri Bakanlığından Kıbrıs meselesine ilişkin yapılan açıklamada, "Herhangi bir çözüm planının Kıbrıs Rum ve Türklerinin, iki toplumun çıkarlarına uygun olması gerektiğine inanıyoruz." denildi.

  Rum basını: Buzlar erirse Kıbrıs üçe bölünecek

  Dünya, 22 Ağustos 2019

  Rum basını: Buzlar erirse Kıbrıs üçe bölünecek

  National Geographic, dünyadaki bütün buzulların erimesiyle birlikte deniz seviyesinde 65 metre yükselmenin olacağı ile ilgili bir haber yayınladı. Rum basını, National Geographic'in haberini, 'Buzlar erirse Kıbrıs üçe bölünecek' başlığıyla verdi.

  Gişelerde Kıbrıs farkı

  Kültür-Sanat, 19 Ağustos 2019

  Gişelerde Kıbrıs farkı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜİK ile Box Office Türkiye'nin açıkladığı raporlarda filmlerin izleyici sayıları neden birbirinden farklı? Nedeni Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

 • Akar'dan çok sert Doğu Akdeniz mesajı!

  Dünya, 12 Ağustos 2019

  Akar'dan çok sert Doğu Akdeniz mesajı!

  Son dakika haberi... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz'deki sondaj gerilimi hakkında, "Hakkımızı, hukukumuzu sonuna kadar koruyacağımızı herkes bilmeli" açıklamasında bulundu.

 • Akar'dan Kıbrıs mesajı!

  Dünya, 10 Ağustos 2019

  Akar'dan Kıbrıs mesajı!

  Son dakika haberi... Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komuta kademesi KKTC'de askeri birlikleri denetledi. Akar, "Biz 'barış' dedikçe bu zafiyet gibi, 'Gerektiğinde hakkımızı alır, herhangi bir oldubittiye müsaade etmeyiz.' dedikçe de tehdit gibi algılanıyor. Dolayısıyla komşularımızın akıllarını başlarına toplamaları, olaya objektif bakmaları lazım." şeklinde konuştu.

 • Kıbrıs'ta 'İşbirliği yapmazsanız kendimiz ararız' vurgusu!

  Dünya, 10 Ağustos 2019

  Kıbrıs'ta 'İşbirliği yapmazsanız kendimiz ararız' vurgusu!

  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis ile yaptığı görüşme sonrasında, Rum tarafının fikir değiştirmediğini ve çıkış yolu önermediğini söyledi. Akıncı, Rum tarafının olumsuz tavrına karşı, "Ya bir şeyi birlikte yaparsanız ya da yapamadığınız noktada ayrı ayrı yaparsınız, yani şu anda olduğu gibi" dedi.

  Midesinden 36 poşet kokain çıktı

  Dünya, 29 Temmuz 2019

  Midesinden 36 poşet kokain çıktı

  Güney Kıbrıs'ta Larnaka Havalimanı’na gelen bir gencin midesinde 36 poşet kokain bulundu.