KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz'de yer alan en büyük üçüncü adadır. De facto bağımsız bir devlettir fakat bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamaktadır.

Günümüzde birçok devlet, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanımamakla beraber aynı zamanda Türkiye'nin işgali altında olduğunu savunuyor.

1960'da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nde, Rum ve Türk toplumu her kurumda yeterli haklara sahipti ancak 30 Kasım 1963'te dönemin Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanı III. Makarios, 13 maddelik anayasa değişikliği önerisini sundu. Sunulan anayasa değişikliğinde Kıbrıs Türk'ü olan Başkan Yardımcısının veto hakkının ortadan kaldırılması, Temsilciler Meclisi'nde ayrı çoğunluklar ilkesinin ortadan kaldırılarak kararların basit çoğunlukla alınması, ayrı belediyelerin ortadan kaldırılması gibi kararlar yer almaktaydı.

Dönemin ABD başkanı Kennedy, Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Makarios'a anayasa değişikliğinden vazgeçmesinin önererek Türkiye'nin bu değişiklikleri kabul etmeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs Türkleri'nin de kabul etmemesi üzerine Kıbrıs Rumları, 21 Aralık 1963'te Kıbrıs Türkleri'ne karşı ada çapında saldırılar düzenleyerek katliam başlattı. Bir süre olaylar durulsa da 1967'de Rum katliamı yeniden başladı ve 15 bin Yunan Ordusu mensubu asker, gayri resmi şekilde adaya konuşlandırıldı.

Konuyla ilgili herhangi bir çıkış olmayınca ve Yunanistan-Türkiye başbakanları arasındaki toplantıdan da sonuç çıkmayınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi, hükümete askeri müdahale yetkisi verdi.

Türk uçakları Kıbrıs Adası üzerinde uçmaya başladı, donanma ve çıkarma birlikleri harekete geçti. Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğiyle Yunan birlikleri adadan çıkarıldı ve Türkiye de bunun üzerine harekatı durdurdu.

1964'ten beri Türkiye'de bulunan Rauf Denktaş, gizlice Kıbrıs'a gidince Yunan askerleri tarafından tutuklandı. Bunun üzerine Türkiye ve ABD'nin itiraz etmesiyle iade edildi.

1970'lerde Yunanistan'ı kontrol eden cunta yönetimi, II. Makarios'un tutumları nedeniyle memnun kalmadı ve 15 Temmuz 1974'te Kıbrıs Ulusal Muhafız Birliği'ne komutanının görevinden alınmasını ve ada kontrolünün Yunan subaylarının almasını istedi. Bu gelişmenin üzerine Yunan birlikleri Lefkoşa'daki Başkanlık Sarayı'nı basarak II. Makarios'u görevden aldı.

20 Temmuz 1974'te Türkiye, Kıbrıs'a karadan ve havadan harekat başlattı ve Türk birlikleri kısa bir süre içinde adanın büyük şehirlerinden olan Girne'yi ele geçirdi ve ardından Lefkoşa'ya ilerledi.

22 Temmuz'da taarruz sonucunda Türk birlikleri önce Girne'ye girdi, sonra da Lefkoşa'ya yöneldi. Geçici ateşkes ilan edilse de Rum birlikleri ateşkes kuralların uymadı ve 13 Ağustos'ta Türk birlikleri yeniden ilerlemeye başladı. 14 Ağustos'ta Lefkoşa, 15 Ağustos'ta ise Lefke ve Mağusa Türk askerleri tarafından ele geçirildi.

Ateşkesin ilan edilmesinin ardından 170.000 civarındaki Rum, kuzeydeki evlerinden göç ettirildi ve 50.000 Kıbrıslı Türk ve Türkiye'den gelen göçmenler, Rumlardan kalan evlere yerleştirildi.

Kıbrıs Harekatı'nın ardından 1976'da Kıbrıs Federe Devleti kuruldu, 15 Kasım 1983'te Kıbrıs Türk Federe Devleti meclisi oy birliği ile aldığı kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilan etti. KKTC'nin kurulma ilanını Rauf Denktaş okudu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 18 Kasım'da almış olduğu kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık kararını kınadı.

Kıbrıs Haberleri

 • Bahçeli: Kıbrıs'ta iki ayrı devlet kabul edilmeli

  Gündem, 26 Temmuz 2021

  Bahçeli: Kıbrıs'ta iki ayrı devlet kabul edilmeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Dün de, bugün de, yarın da Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır. Tarihin akış istikametinin hilafına kürek çekmek boşuna bir emektir. Ankara’yla Kıbrıs’ın kaderi birdir. Anadolu coğrafyası nasıl vatanımızsa, Kıbrıs’ta öyledir. Vaki gerçek hiçbir baskı ve tahakküm karşısında değişmeyecektir. Güvence, Kıbrıs Türklüğünün geleceğine sahip çıkma azmi, eşsiz dirayeti, kabına sığmayan vatan sevgisi, siyasi iradesinin de milli niteliğidir."dedi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kıbrıs için yol haritası: İki devletli çözüm

  Dünya, 21 Temmuz 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kıbrıs için yol haritası: İki devletli çözüm

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs'ta 20 Temmuz'da katıldığı programların ardından Habertürk TV Ankara Temsilcisi Sibel Erdem'in de aralarında bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda, "Müzakerelerin iki toplum arasında değil, iki devlet arasında yürütülmesinin de zamanı gelmiştir" ifadelerini kullandı. Afganistan'da Kabil Havalimanı ile ilgili durumu ve mülteci akınını değerlendiren Erdoğan, "Yoğun bir kampanya içindeyiz. Tabi nereye kadar netice alırız o da ayrı bir konu. Çünkü sıkıntının boyutu gerçekten büyük" dedi. Seçim yasasında son durum hakkında bilgi veren Erdoğan, "Cumhur İttifakının mutabakatı olmadan bizim tarafımızdan bir karar açıklanmaz. İttifakı sağlayıp ondan sonra açıklamamızı inşallah yapmış olacağız" dedi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kıbrıs ve 2023 mesajı

  Gündem, 21 Temmuz 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kıbrıs ve 2023 mesajı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'deki bayramlaşma töreninde "Vesayeti diriltme hayalleri de demokraside ve ekonomide elde ettiğimiz kazanımları geri götürme çabaları da beyhudedir" dedi. Kıbrıs ziyaretine değinen Erdoğan, "Artık bizim için Kuzey Kıbrıs- Güney Kıbrıs diye bir olay kalmamıştır. Adadaki iki günlük temaslarımız sırasında Kıbrıs Türk'ü kardeşlerimizi kararlı gördüm. Kıbrıs Türk devletinin geniş bir tanınırlığa sahip olması için her türlü gayreti göstereceğiz" ifadelerini kullandı. 2023 mesajı da verene Erdoğan, "Ülkemizi 19 yıldır sürdürdüğü ve yeni aşamasına geçtiği demokrasi ve kalkınma hamlesinden çıkarmak isteyenler son viraja girdiklerinin farkındalar. Biz de bunun önemini biliyoruz" ifadelerini kullandı

  Kıbrıs Rum kesiminde Meclis Başkanlığına ilk kez bir kadın seçildi

  Dünya, 11 Haziran 2021

  Kıbrıs Rum kesiminde Meclis Başkanlığına ilk kez bir kadın seçildi

  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY) Meclis Başkanlığı'na seçilen Annita Dimitriu, bu makama gelen ilk kadın oldu.

  Kıbrıs'ta sınır kapıları açıldı

  Dünya, 04 Haziran 2021

  Kıbrıs'ta sınır kapıları açıldı

  Kıbrıs'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) ile arasında bir yılı aşkın süredir bazıları tamamen kapalı olan, bazılarında da sınırlı geçişlerin yapılabildiği 9 sınır kapısı, bu sabah geçişlere yeniden açıldı.

 • Cumhurbaşkanı Tatar’dan Anastasiadis’e tokat gibi cevap!

  Dünya, 08 Mayıs 2021

  Cumhurbaşkanı Tatar’dan Anastasiadis’e tokat gibi cevap!

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, iki devletli çözüm için gittiği Cenevre görüşmelerinde Rum lider Nikos Anastasiadis’e, “Sen ne kadar egemensen, ben de o kadar egemenim. Sen ne kadar devletsen ben de o kadar devletim. Artı benim arkamda 85 milyon Türkiye var” dediğini açıkladı

 • BM Genel Sekreteri Guterres'ten Kıbrıs açıklaması!

  Dünya, 29 Nisan 2021

  BM Genel Sekreteri Guterres'ten Kıbrıs açıklaması!

  Son dakika... BM Genel Sekreteri Guterres, "Kıbrıs sorunun çözümü için resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin bulamadık" dedi.

 • Bakan Çavuşoğlu, Guterres ile görüştü

  Dünya, 28 Nisan 2021

  Bakan Çavuşoğlu, Guterres ile görüştü

  Cenevre'deki 5+1 formatındaki Kıbrıs konulu gayriresmi konferansa katılan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

  5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı Cenevre'de başlıyor

  Dünya, 27 Nisan 2021

  5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı Cenevre'de başlıyor

  BM öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferans bugün başlıyor.

  ABD, Kıbrıs müzakeresine 'doğrudan' angaje olacak

  Dünya, 11 Mart 2021

  ABD, Kıbrıs müzakeresine 'doğrudan' angaje olacak

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin süreci yakından takip ettiklerini belirterek, "Kıbrıs'ı iki toplumlu ve iki bölgeli federasyon olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı güçlü şekilde destekliyoruz." dedi.

 • İtalya'dan kritik Kıbrıs açıklaması

  Dünya, 10 Mart 2021

  İtalya'dan kritik Kıbrıs açıklaması

  İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Kıbrıs meselesinde, Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmaları ve kararlarının dışındaki çözümü sağlamaya yönelik tüm girişimleri şiddetle reddettiklerini ifade etti.

 • KKTC, kademeli açılımda ileri aşamaya geçecek

  Sağlık, 28 Şubat 2021

  KKTC, kademeli açılımda ileri aşamaya geçecek

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 1 Mart itibarıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri esnetilerek, "kademeli açılım" sürecinde bir ileri aşamaya geçilecek

 • İngiltere'den Kıbrıs açıklaması!

  Dünya, 04 Şubat 2021

  İngiltere'den Kıbrıs açıklaması!

  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Kıbrıs meselesinin çözülmesine yardımcı olma konusunda ülke olarak rollerini eksiksiz oynayacaklarını belirtti.

  Dışişleri'nden BMGK'ya Kıbrıs tepkisi!

  Dünya, 30 Ocak 2021

  Dışişleri'nden BMGK'ya Kıbrıs tepkisi!

  Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin, 50 yılı aşkın süredir çözümü mümkün kılmayan "iki kesimli, iki toplumlu federasyonda" ısrar etmesi ve esasen adadaki iki tarafın üzerinde uzlaşı sağlaması gereken çözüm hakkında peşin hüküm vermesinin "kabul edilemez" olduğunu bildirdi.

  O aileden 9 doktor çıkmış!

  Gündem, 23 Aralık 2020

  O aileden 9 doktor çıkmış!

  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, o dönem rütbesi Tabip Binbaşı olan babası Nihat İlhan'ın eşi ve 3 çocuğunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 1963 yılında Rumlar tarafından katledilmesinden sonra aileden kendisiyle birlikte 9 kişinin doktor olduğunu söyledi. Prof. Dr. İlhan, "Küçükken bu katliamı duyarak büyüdük. Aynı meslekten olmak aynı yolda insanlara yardım etmeye çalışmak bunlar bizim babamızdan öğrendiğimiz şeyler, biz de bunları gerçekleştirmeye çalışıyoruz" dedi

 • Avrupa Parlamentosu'ndan flaş Türkiye kararı!

  Dünya, 26 Kasım 2020

  Avrupa Parlamentosu'ndan flaş Türkiye kararı!

  Avrupa Parlamentosu'nda KKTC'deki kapalı Maraş'ın bir kısmının açılması kararından vazgeçilmesi, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye yaptırım uygulaması ve Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlatılması gibi taleplerin yer aldığı bağlayıcılığı olmayan bir tasarı kabul edildi. Ayrıca AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması da istendi.

 • BM'den Kapalı Maraş'a ilişkin "endişeliyiz" açıklaması

  Dünya, 17 Kasım 2020

  BM'den Kapalı Maraş'a ilişkin "endişeliyiz" açıklaması

  Birleşmiş Milletler (BM), Kapalı Maraş'taki gelişmeleri endişeyle izlediklerini bildirdi. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, "Kıbrıs'ta kalıcı bir çözümün yolu nihayetinde tarafların elinde" ifadesini kullandı

 • "Doğu Akdeniz'de oyun bozulmuştur"

  Gündem, 26 Ekim 2020

  "Doğu Akdeniz'de oyun bozulmuştur"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiren KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı resmi törenle karşıladı. Erdoğan ve Tatar daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ersin Tatar açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğu Akdeniz'de Hidrokarbon kaynakları nedeniyle iştahı kabaran uluslararası şirketler ve arkalarındaki yabancı güçler bu oyunun parçası olmakta beis görmemiştir. Ancak bu oyun artık bozulmuştur. Bu oyunun başarı şansı yoktur ve artık olmayacaktır. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise, "Federasyon masal olmaya devam ediyor. Kıbrıs'ın Rum tarafında da buna inanan yok. Ama bunu oyalamak için devam ediyorlar. Yeni bir, gerçeklere bağlı bir siyaset lazımdır. Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle Kıbrıs eski Kıbrıs değildir" diye konuştu. Türkiye'nin beşli konferans önerisi, Kıbrıs konusunda bir anlaşma için son şanstır" ifadelerini kullandı...

  Tatar'dan ikinci tur açıklaması: "Zafer bizim olacak"

  Dünya, 12 Ekim 2020

  Tatar'dan ikinci tur açıklaması: "Zafer bizim olacak"

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda partisinin zafer elde ettiğini söyledi. Tatar, "Şu anda yüzde 33 oy oranımız var ve birinciyiz. Herhalde bu kadar tecrübe, çalışma ve yürekli insanla, 1 hafta daha örgütlerimizi toparlayarak, yapacağımız sandık çalışmalarıyla inanıyorum ki 18 Ekim'de gerçek zafer bizlerin olacaktır." diye konuştu