KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz'de yer alan en büyük üçüncü adadır. De facto bağımsız bir devlettir fakat bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamaktadır.

Günümüzde birçok devlet, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanımamakla beraber aynı zamanda Türkiye'nin işgali altında olduğunu savunuyor.

1960'da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nde, Rum ve Türk toplumu her kurumda yeterli haklara sahipti ancak 30 Kasım 1963'te dönemin Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanı III. Makarios, 13 maddelik anayasa değişikliği önerisini sundu. Sunulan anayasa değişikliğinde Kıbrıs Türk'ü olan Başkan Yardımcısının veto hakkının ortadan kaldırılması, Temsilciler Meclisi'nde ayrı çoğunluklar ilkesinin ortadan kaldırılarak kararların basit çoğunlukla alınması, ayrı belediyelerin ortadan kaldırılması gibi kararlar yer almaktaydı.

Dönemin ABD başkanı Kennedy, Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Makarios'a anayasa değişikliğinden vazgeçmesinin önererek Türkiye'nin bu değişiklikleri kabul etmeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs Türkleri'nin de kabul etmemesi üzerine Kıbrıs Rumları, 21 Aralık 1963'te Kıbrıs Türkleri'ne karşı ada çapında saldırılar düzenleyerek katliam başlattı. Bir süre olaylar durulsa da 1967'de Rum katliamı yeniden başladı ve 15 bin Yunan Ordusu mensubu asker, gayri resmi şekilde adaya konuşlandırıldı.

Konuyla ilgili herhangi bir çıkış olmayınca ve Yunanistan-Türkiye başbakanları arasındaki toplantıdan da sonuç çıkmayınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi, hükümete askeri müdahale yetkisi verdi.

Türk uçakları Kıbrıs Adası üzerinde uçmaya başladı, donanma ve çıkarma birlikleri harekete geçti. Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğiyle Yunan birlikleri adadan çıkarıldı ve Türkiye de bunun üzerine harekatı durdurdu.

1964'ten beri Türkiye'de bulunan Rauf Denktaş, gizlice Kıbrıs'a gidince Yunan askerleri tarafından tutuklandı. Bunun üzerine Türkiye ve ABD'nin itiraz etmesiyle iade edildi.

1970'lerde Yunanistan'ı kontrol eden cunta yönetimi, II. Makarios'un tutumları nedeniyle memnun kalmadı ve 15 Temmuz 1974'te Kıbrıs Ulusal Muhafız Birliği'ne komutanının görevinden alınmasını ve ada kontrolünün Yunan subaylarının almasını istedi. Bu gelişmenin üzerine Yunan birlikleri Lefkoşa'daki Başkanlık Sarayı'nı basarak II. Makarios'u görevden aldı.

20 Temmuz 1974'te Türkiye, Kıbrıs'a karadan ve havadan harekat başlattı ve Türk birlikleri kısa bir süre içinde adanın büyük şehirlerinden olan Girne'yi ele geçirdi ve ardından Lefkoşa'ya ilerledi.

22 Temmuz'da taarruz sonucunda Türk birlikleri önce Girne'ye girdi, sonra da Lefkoşa'ya yöneldi. Geçici ateşkes ilan edilse de Rum birlikleri ateşkes kuralların uymadı ve 13 Ağustos'ta Türk birlikleri yeniden ilerlemeye başladı. 14 Ağustos'ta Lefkoşa, 15 Ağustos'ta ise Lefke ve Mağusa Türk askerleri tarafından ele geçirildi.

Ateşkesin ilan edilmesinin ardından 170.000 civarındaki Rum, kuzeydeki evlerinden göç ettirildi ve 50.000 Kıbrıslı Türk ve Türkiye'den gelen göçmenler, Rumlardan kalan evlere yerleştirildi.

Kıbrıs Harekatı'nın ardından 1976'da Kıbrıs Federe Devleti kuruldu, 15 Kasım 1983'te Kıbrıs Türk Federe Devleti meclisi oy birliği ile aldığı kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilan etti. KKTC'nin kurulma ilanını Rauf Denktaş okudu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 18 Kasım'da almış olduğu kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık kararını kınadı.

Kıbrıs Haberleri

 • Kıbrıs'ın kayıp hayatları! 12 yıldır aranıyorlar!

  Gündem, 18 Eylül 2018

  Kıbrıs'ın kayıp hayatları! 12 yıldır aranıyorlar!

  Birleşmiş Milletler’in (BM) katılımıyla Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarının liderleri tarafından 1981 yılında kurulan Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK), 1963-1974 yılları arasında meydana gelen olaylar sonucunda kaybolan 2 bin 2 kişiyi arıyor. Bugüne kadar 890 kayıp bulunarak cenazeleri ailelerine teslim edildi

 • Vahşi cinayette kan donduran ayrıntılar!

  Gündem, 06 Eylül 2018

  Vahşi cinayette kan donduran ayrıntılar!

  Son dakika... Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa'da yaşanan bir cinayet kan dondurdu. Eşini öldüren koca, suçu 'daha az ceza alır' diye oğlunun üstlenmesini istediği ortaya çıktı. Eşini öldürdüğü tespit edilen Levent Sorver’e 35 yıl hapis cezası verilirken, cinayeti karartmak için babasına yardım edip, yalan beyanda bulunan oğlu Mehmet Sorver’e ise cinayet işlendiği dönemde yaşı 17 olduğu için 14 ay hapis cezası verildi

 • Kıbrıs'ta casus yakalandı! Askeri birliğin fotoğrafını çekiyordu

  Gündem, 29 Ağustos 2018

  Kıbrıs'ta casus yakalandı! Askeri birliğin fotoğrafını çekiyordu

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Rumlarla iş birliği yaptığı belirlenince takibe alınan Mehmet Besimoğlu, Gazimağusa Limanı'ndaki askerler ile birliği fotoğraflarken yakalandı. Fotoğrafları irtibat halinde olduğu Rum için çektiğini itiraf eden Besimoğlu, 'casusluk'tan tutuklandı.

  Konsere Nilüfer'in yırtmacı damga vurdu

  Müzik, 25 Ağustos 2018

  Konsere Nilüfer'in yırtmacı damga vurdu

  Usta şarkıcı Nilüfer bayramın son günü Kıbrıs'ta konser verdi. Unutulmaz şarkılarını hayranlarıyla hep bir ağızdan seslendiren şarkıcı, tercih ettiği derin yırtmaçlı kıyafetle dikkat çekti. Konserin ilerleyen dakikalarında sahneye bornozuyla giren Mehmet Ali Erbil etraftakileri kahkahaya boğdu

  Yıldız Tilbe'den Harbiye itirafı

  Müzik, 25 Ağustos 2018

  Yıldız Tilbe'den Harbiye itirafı

  Bayram konseri kapsamında Kıbrıslı hayranlarıyla buluşan Yıldız Tilbe'den Harbiye itirafı geldi. Geçtiğimiz ay hayranlarıyla Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde buluşan ünlü şarkıcı konser öncesi, "Halk yıllardır Harbiye'de sahne almamı bekliyordu' açıklamasını yaptı

 • Bir Ajda klasiği

  Müzik, 25 Ağustos 2018

  Bir Ajda klasiği

  Ajda Pekkan, Kurban Bayramı'nın 3'üncü günü Kıbrıs'taki tatilcileri coşturdu. Sanatçı, konserin bitiminde hayranları tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı

 • 44 yıllık vefa

  Sağlık, 12 Ağustos 2018

  44 yıllık vefa

  Kayıhan Çağlar, henüz 4 yaşındayken ailesiyle birlikte yaşadığı Kıbrıs'ta Lefke'de esir düşmüş, çadır kampında yaşıyordu. 1974 yılında düzenlenen barış harekatına katılan Türk askerleri tarafından kurtarıldı. Bu askerlerden biri de Hüseyin Temel'di. Çağlar büyüyünce genel cerrahi uzmanı oldu. Eskişehir'de görev yapan Çağlar 44 yıl önce kendilerini kurtaran o askerin eşi Nacide Temel'i yaptığı tiroid ameliyatı ile sağlığına kavuşturdu

 • Alişan, eşini orkestrasına mı alıyor?

  Magazin, 06 Ağustos 2018

  Alişan, eşini orkestrasına mı alıyor?

  Ünlü türkücü Alişan önceki gün Kıbrıs'ta sahne aldı. Konseri ön sıralardan takip eden Buse Varol, ilerleyen dakikalarda sahneye çıkarak eşiyle birlikte düet yaptı

  Mısır ve İsrail'den Türkiye'ye küstah tehdit: "Umarız askeri güç kullanmadan çözeriz"

  Dünya, 30 Temmuz 2018

  Mısır ve İsrail'den Türkiye'ye küstah tehdit: "Umarız askeri güç kullanmadan çözeriz"

  Mısır'ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Büyükelçisi Mai Taha Mohamed, Güney Kıbrıs'tan Mısır'a gaz taşınmasının yolunu açacak devletler arası işbirliği anlaşmasına yakın olunduğunu söyledi. Türkiye'nin Akdeniz'de attığı adımları kınayıp, Rumların arama çalışmalarını desteklediklerini söyleyen Mohamed, "Umarız bölgede askeri güç kullanacak noktaya gelmeyiz. Bu durumda Güney Kıbrıs'a her türlü yardımda bulunacağız" dedi. ABD Büyükelçisi ise konuyla ilgili Türkiye'nin tutumunun kabul edilemez olduğunu savundu.

  Kıbrıs üzerinden kaçacaklardı! Son anda yakalandılar...

  Gündem, 28 Temmuz 2018

  Kıbrıs üzerinden kaçacaklardı! Son anda yakalandılar...

  Türkiye'de FETÖ'den arandığı tespit edilen yaklaşık 45 kişi Kıbrıs üzerinden Yunanistan'a kaçmak üzereyken dün gece KKTC polisinin aldığı ihbar üzerine yakalandı.

 • Çavuşoğlu: Rumlar, Ada'nın tek sahibi gibi davranmaktan vazgeçmeli!

  Dünya, 24 Temmuz 2018

  Çavuşoğlu: Rumlar, Ada'nın tek sahibi gibi davranmaktan vazgeçmeli!

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen siyasi partilerin liderleriyle bir araya gelmek üzere KKTC Cumhurbaşkanlığı’na geldi. Çavuşoğlu, 24 Haziran seçimlerinden sonra bir kez daha dışişleri bakanlığı görevini üstlenmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini yaptığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ortak basın toplantısı düzenledi ve yaptığı konuşmada, "Rum tarafı Ada'nın tek sahibi gibi davranmaktan vazgeçmelidir" dedi.

 • Ebru Gündeş'e Harbiye baskısı

  Fiskos, 22 Temmuz 2018

  Ebru Gündeş'e Harbiye baskısı

  Önceki gün sahneye çıktığı Kıbrıs'ta mavi elbisesiyle göz kamaştıran Ebru Gündeş'e İstanbullu hayranları Harbiye Açıkhava'da konser vermesi için baskı yapmaya başladı. Beş yıldır Açıkhava'da konsere çıkmayan şarkıcının sevenleri, konser için çağrıda bulundular. Gündeş'in sosyal medyadaki paylaşımlarının altına bu konuyla ilgili yorum yağdırıyorlar.

 • Hükümetten Kıbrıs'a 'yanındayız' mesajı!

  Dünya, 20 Temmuz 2018

  Hükümetten Kıbrıs'a 'yanındayız' mesajı!

  Son dakika... Kıbrıs Barış Harekatı'nın 44. yılıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamada bulundu. "Türkiye garantör ülke olarak uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanacak. Hiçbir oldu bittiye izin vermeyeceğiz. Kıbrıslı soydaşlarımızın yanındayız!" mesajı verildi.

  Facianın ardından 19 göçmenin cenazesi Mersin'e getirildi!

  Dünya, 18 Temmuz 2018

  Facianın ardından 19 göçmenin cenazesi Mersin'e getirildi!

  Son dakika... KKTC'nin Yeni Erenköy açıklarında 150 civarında mülteciyi taşıyan teknenin battığı bildirildi. Faciada ilk belirlemelere göre, 19 kişi hayatını kaybederken, 25 kişinin kaybolduğu belirtildi. Yaralılar Türkiye'ye getiriliyor. Kayıplar ise Akdeniz'de aranıyor. Gemide Suriye'deki iç savaştan kaçan en az 150 mültecinin olduğu ifade ediliyor. KKTC açıklarında batan tekneden kurtarılan 102 göçmen ve ulaşılan 19 göçmenin cenazesi Mersin'in Silifke ilçesine getirildi

  Şampiyon maratoncu katil çıktı!

  Gündem, 12 Temmuz 2018

  Şampiyon maratoncu katil çıktı!

  Adana'da 27 yıl önce okul bahçesinde sigara içme meselesi yüzünden tartıştığı öğretmeni öldüren ve ömür boyu hapis cezası alan bir kişi kaçıp yaşam koçluğu yapıp maratoncu olarak bir çok madalya aldığı KKTC'de yakalandı. İşlemlerinin ardından Keklik, cezaevine gönderildi

 • Avrupa Parlamentosu raporunda Kıbrıs şartı

  Dünya, 04 Temmuz 2018

  Avrupa Parlamentosu raporunda Kıbrıs şartı

  AP, kişisel bilgilerin paylaşımı konusunda AB ile Türkiye arasında müzakerelerin başlatılabilmesi için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile tam, geçerli ve ayrım gözetmeden iş birliğinin gerekli olduğunu şart koştu

 • Yeni dışişleri bakanının masasında bulacağı 5 sıcak dosya!

  Dünya, 03 Temmuz 2018

  Yeni dışişleri bakanının masasında bulacağı 5 sıcak dosya!

  Türkiye, 24 Haziran seçimlerini geride bıraktı ve gözler oluşturulacak yeni kabineye çevrildi. Yeni kabinenin yeni dışişleri bakanını ise birbirinden önemli birçok dış politika konusu bekliyor. Türkiye'de yeni döneme damgasını vurabilecek ve dış politikaya yön verme potansiyeli olan 5 önemli gündem maddesini derledik...

 • Rusya'nın BM Temsilcisi'nden Kıbrıs açıklaması

  Dünya, 28 Haziran 2018

  Rusya'nın BM Temsilcisi'nden Kıbrıs açıklaması

  Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Türkiye'de 24 Haziran seçimlerinin Kıbrıs sorununda sürece ivme kazandırmasını umut ettiklerini söyledi

  Ünlü yıldız Kıbrıs'ta

  Dünyadan, 26 Haziran 2018

  Ünlü yıldız Kıbrıs'ta

  The Coronation Street dizisinin yıldızı Lucy Fallon, erkek arkadaşı Tom Leech ile Kıbrıs'ta tatil yapıyor. Ünlü yıldızın leopar desenli mayosu dikkat çekti