KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz'de yer alan en büyük üçüncü adadır. De facto bağımsız bir devlettir fakat bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamaktadır.

Günümüzde birçok devlet, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanımamakla beraber aynı zamanda Türkiye'nin işgali altında olduğunu savunuyor.

1960'da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nde, Rum ve Türk toplumu her kurumda yeterli haklara sahipti ancak 30 Kasım 1963'te dönemin Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanı III. Makarios, 13 maddelik anayasa değişikliği önerisini sundu. Sunulan anayasa değişikliğinde Kıbrıs Türk'ü olan Başkan Yardımcısının veto hakkının ortadan kaldırılması, Temsilciler Meclisi'nde ayrı çoğunluklar ilkesinin ortadan kaldırılarak kararların basit çoğunlukla alınması, ayrı belediyelerin ortadan kaldırılması gibi kararlar yer almaktaydı.

Dönemin ABD başkanı Kennedy, Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Makarios'a anayasa değişikliğinden vazgeçmesinin önererek Türkiye'nin bu değişiklikleri kabul etmeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs Türkleri'nin de kabul etmemesi üzerine Kıbrıs Rumları, 21 Aralık 1963'te Kıbrıs Türkleri'ne karşı ada çapında saldırılar düzenleyerek katliam başlattı. Bir süre olaylar durulsa da 1967'de Rum katliamı yeniden başladı ve 15 bin Yunan Ordusu mensubu asker, gayri resmi şekilde adaya konuşlandırıldı.

Konuyla ilgili herhangi bir çıkış olmayınca ve Yunanistan-Türkiye başbakanları arasındaki toplantıdan da sonuç çıkmayınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi, hükümete askeri müdahale yetkisi verdi.

Türk uçakları Kıbrıs Adası üzerinde uçmaya başladı, donanma ve çıkarma birlikleri harekete geçti. Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğiyle Yunan birlikleri adadan çıkarıldı ve Türkiye de bunun üzerine harekatı durdurdu.

1964'ten beri Türkiye'de bulunan Rauf Denktaş, gizlice Kıbrıs'a gidince Yunan askerleri tarafından tutuklandı. Bunun üzerine Türkiye ve ABD'nin itiraz etmesiyle iade edildi.

1970'lerde Yunanistan'ı kontrol eden cunta yönetimi, II. Makarios'un tutumları nedeniyle memnun kalmadı ve 15 Temmuz 1974'te Kıbrıs Ulusal Muhafız Birliği'ne komutanının görevinden alınmasını ve ada kontrolünün Yunan subaylarının almasını istedi. Bu gelişmenin üzerine Yunan birlikleri Lefkoşa'daki Başkanlık Sarayı'nı basarak II. Makarios'u görevden aldı.

20 Temmuz 1974'te Türkiye, Kıbrıs'a karadan ve havadan harekat başlattı ve Türk birlikleri kısa bir süre içinde adanın büyük şehirlerinden olan Girne'yi ele geçirdi ve ardından Lefkoşa'ya ilerledi.

22 Temmuz'da taarruz sonucunda Türk birlikleri önce Girne'ye girdi, sonra da Lefkoşa'ya yöneldi. Geçici ateşkes ilan edilse de Rum birlikleri ateşkes kuralların uymadı ve 13 Ağustos'ta Türk birlikleri yeniden ilerlemeye başladı. 14 Ağustos'ta Lefkoşa, 15 Ağustos'ta ise Lefke ve Mağusa Türk askerleri tarafından ele geçirildi.

Ateşkesin ilan edilmesinin ardından 170.000 civarındaki Rum, kuzeydeki evlerinden göç ettirildi ve 50.000 Kıbrıslı Türk ve Türkiye'den gelen göçmenler, Rumlardan kalan evlere yerleştirildi.

Kıbrıs Harekatı'nın ardından 1976'da Kıbrıs Federe Devleti kuruldu, 15 Kasım 1983'te Kıbrıs Türk Federe Devleti meclisi oy birliği ile aldığı kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilan etti. KKTC'nin kurulma ilanını Rauf Denktaş okudu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 18 Kasım'da almış olduğu kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık kararını kınadı.

Kıbrıs Haberleri

 • KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Kıbrıs müzakerelerinde bir gelişme ancak haziranda yaşanabilir

  Dünya, 11 Ocak 2019

  KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Kıbrıs müzakerelerinde bir gelişme ancak haziranda yaşanabilir

  KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "Avrupa Parlamentosu seçimleri mayıs sonunda olacağından Kıbrıs müzakerelerinde herhangi bir gelişme ancak haziranda yaşanabilir. Tüm tarafların hazır olacağı tarih haziran gibi görünüyor" dedi

 • Sıla'nın yeni yıl dileği

  Magazin, 02 Ocak 2019

  Sıla'nın yeni yıl dileği

  Kuzey Kıbrıs’ta yeni yılı hayranlarıyla kutlayan Sıla, “Bu yılın her şeyden önce mutlu, kötülüklerin olmadığı bir yıl olmasını diliyorum” dedi

 • Emlakçı, teknik servis ve kıraathane... Her yerden çıktılar!

  Gündem, 21 Aralık 2018

  Emlakçı, teknik servis ve kıraathane... Her yerden çıktılar!

  İstanbul'da 5 ilçede yasadışı bahis oynatılan 'teknik servis, emlakçı, kıraathane, oyun salonu ve su satış bayi' görünümlü 21 iş yerine operasyon düzenlendi. Milyonlarca liralık vurgun yapan 14 kişi gözaltına alındı.

  ÇAYKUR'dan Kıbrıs açıklaması!

  İş-Yaşam, 23 Kasım 2018

  ÇAYKUR'dan Kıbrıs açıklaması!

  Çay İşletmeleri (ÇAYKUR) Genel Müdürü Ekrem Yüce, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) çay satışlarını artıracaklarını belirterek, "Ürünlerimizin satışını yüzde 50 artırarak Kıbrıs'taki hedeflerimizi daha emin adımlarla sürdürmeye gayret göstereceğiz." ifadesini kullandı

  Akşener: Gerekirse Ayşe yeniden tatile çıkacak

  Gündem, 20 Kasım 2018

  Akşener: Gerekirse Ayşe yeniden tatile çıkacak

  Son dakika... İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, "Suriyeli mültecilere Türk vatandaşlığı verilmeyeceğini açıklayın. Kaç sene kalırlarsa kalsınlar, Türk vatandaşı olamayacaklarını kesin bir dille açıklayın. Bu, bir bölümünün geri dönmesini sağlayacağı gibi vatandaşlık hayaliyle sınırımıza dayanan yeni göçlerin de önünü kesecektir" dedi. Akşener, Suriyelilerin dükkanlarında yerli malı satmasının zorunlu olması gerektiğini belirterek, "Elini kolunu sallayarak bir Suriye'ye, bir Türkiye'ye geçen fırsatçı akınını kesin" diye konuştu. Doğu Akdeniz'deki provokasyonlara değinen Akşener, "Gerekirse Ayşe yeniden tatile çıkacak" dedi

 • Dışişleri'nden Kıbrıs'ta arama yapan şirkete uyarı!

  Dünya, 18 Kasım 2018

  Dışişleri'nden Kıbrıs'ta arama yapan şirkete uyarı!

  Son dakika! Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kıbrıs açıklarında yapılan doğalgaz arama faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu

 • KKTC'den doğalgaz tepkisi: Seyirci kalmayacağız

  Dünya, 18 Kasım 2018

  KKTC'den doğalgaz tepkisi: Seyirci kalmayacağız

  KKTC Dışişleri Bakanlığınca Rum kesiminin tek yanlı doğal gaz arama faaliyetleri hakkında "Kıbrıs Türk halkının haklarının ihlali anlamına gelen bu gelişmelere seyirci kalmayacağız." açıklaması yapıldı.

 • Klasik tabloları daha önce böyle görmediniz!

  Kültür-Sanat, 15 Kasım 2018

  Klasik tabloları daha önce böyle görmediniz!

  Photoshop ile resim sanatının birleşiminden espirili kareler oluşturan Kıbrıslı görsel tasarımcı, dünyaca ünlü klasik resimleri sıradan insanlarla harmanlayarak eğlenceli tablolar ortaya çıkarıyor. Instagram'da 'Hayati'nin Evreni'nin hesabıyla paylaşım yapan tasarımcının en komik görsellerini bir araya getirdik!

  Kıbrıs'ta yeni sınır kapıları 8 yıl sonra açıldı!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Kıbrıs'ta yeni sınır kapıları 8 yıl sonra açıldı!

  Son dakika... Kıbrıs'ta yeni sınır kapıları 8 yıl sonra ilk kez açıldı. Derinya ve Aplıç sınır kapıları ile birlikte Ada'da Kuzey ve Güney'de açılan kapı sayısı 9'a çıktı.

  "Karım emin ellerde"

  Magazin, 29 Ekim 2018

  "Karım emin ellerde"

  Ünlü şarkıcı Serdar Ortaç, Kıbrıs'ta sahne aldı. Ortaç, eşinin sağlık durumu hakkında konuştu

 • Kıbrıs'ta iki yeni sınır kapısı açılıyor

  Dünya, 26 Ekim 2018

  Kıbrıs'ta iki yeni sınır kapısı açılıyor

  Son dakika... Kıbrıs'ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu (BMBG), Kıbrıs müzakerelerinde güven artırıcı önlemler kapsamda Derinya ve Aplıc sınır kapılarının 12 Kasım'da açılacağını duyurdu.

 • 200 bin dolara villa aldı

  Magazin, 19 Ekim 2018

  200 bin dolara villa aldı

  Ünlü şarkıcı Serdar Ortaç, 7 odalı yeni evine servet ödedi...

 • Çavuşoğlu'ndan Kıbrıs açıklaması!

  Dünya, 16 Ekim 2018

  Çavuşoğlu'ndan Kıbrıs açıklaması!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıbrıs'ta sırf müzakereye başlamak için tekrar masaya oturmak bizim için anlamlı değil. Sonuç alıcı olması lazım. Ada etrafında sondajlarımızı sürdüreceğiz. Derdimiz kimseyle kavga etmek değil, zenginliklerin hakça paylaşılmasıdır" açıklamasında bulundu

  Kıbrıs raporu 15 Ekim'de BMGK'ya sunulacak

  Dünya, 11 Ekim 2018

  Kıbrıs raporu 15 Ekim'de BMGK'ya sunulacak

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute'un taraflarla istişareler yürüterek hazırladığı raporu 15 Ekim'de BM Güvenlik Konseyine sunacağı açıklandı

  Türkiye'den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne tepki

  Gündem, 04 Ekim 2018

  Türkiye'den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne tepki

  Dışişleri Bakanlığından, Türkiye'nin hiçbir yabancı ülke, şirket veya geminin Doğu Akdeniz'deki yetki alanlarında izinsiz hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına fırsat vermeyeceği bildirildi

 • Oktay Kaynarca'dan bagaj tepkisi

  Magazin, 25 Eylül 2018

  Oktay Kaynarca'dan bagaj tepkisi

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gelen oyuncu Oktay Kaynarca, Ercan Havalimanı'nda bagaj için 45 dakika beklemesine tepki gösterdi

 • Kıbrıs'ın kayıp hayatları! 12 yıldır aranıyorlar!

  Gündem, 18 Eylül 2018

  Kıbrıs'ın kayıp hayatları! 12 yıldır aranıyorlar!

  Birleşmiş Milletler’in (BM) katılımıyla Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarının liderleri tarafından 1981 yılında kurulan Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK), 1963-1974 yılları arasında meydana gelen olaylar sonucunda kaybolan 2 bin 2 kişiyi arıyor. Bugüne kadar 890 kayıp bulunarak cenazeleri ailelerine teslim edildi

 • Vahşi cinayette kan donduran ayrıntılar!

  Gündem, 06 Eylül 2018

  Vahşi cinayette kan donduran ayrıntılar!

  Son dakika... Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa'da yaşanan bir cinayet kan dondurdu. Eşini öldüren koca, suçu 'daha az ceza alır' diye oğlunun üstlenmesini istediği ortaya çıktı. Eşini öldürdüğü tespit edilen Levent Sorver’e 35 yıl hapis cezası verilirken, cinayeti karartmak için babasına yardım edip, yalan beyanda bulunan oğlu Mehmet Sorver’e ise cinayet işlendiği dönemde yaşı 17 olduğu için 14 ay hapis cezası verildi

  Kıbrıs'ta casus yakalandı! Askeri birliğin fotoğrafını çekiyordu

  Gündem, 29 Ağustos 2018

  Kıbrıs'ta casus yakalandı! Askeri birliğin fotoğrafını çekiyordu

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Rumlarla iş birliği yaptığı belirlenince takibe alınan Mehmet Besimoğlu, Gazimağusa Limanı'ndaki askerler ile birliği fotoğraflarken yakalandı. Fotoğrafları irtibat halinde olduğu Rum için çektiğini itiraf eden Besimoğlu, 'casusluk'tan tutuklandı.