KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kremlin

Kremlin, Rus kentinin merkezinde bulunan sağlam ve güvenilir yapılara verilen isimdir. Rusya genelinde Kremlin denildiğinde ağırlıklı olarak akıllara Moskova Kremlini gelir.

Moskova'daki Kremlin Sarayı, Rus çarları tarafından devrim öncesinde kullanılan bir yapıydı. 15. yüzyıldan itibaren İtalyan mimari yapısıyla Kremlin'in yerine farklı bir saray yapıldı. Aynı zamanda 1487'de Beklemişhev Kulesi, 1490'da Borovitskaya Kulesi, Aziz Nikola, Aziz Flor kapıları, katedrallar, 1600'de Büyük İvan Çan Kulesi Rusya'da imar edildi ve günümüzde de hala ayaktadır.

Günümüzde bakıldığında Kremlin, Rusya Federasyonu'nun en tanınan yapılarından birisidir.

Kremlin Haberleri

 • Kremlin'den ABD'ye mesaj: Yaptırımlar yükü artıracak

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Kremlin'den ABD'ye mesaj: Yaptırımlar yükü artıracak

  Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarının iki ülke ilişkilerindeki yükü artıracağını ve daha fazla soruna neden olacağını söyledi

 • Rusya'dan ABD'deki seçimlere ilk yorum

  Dünya, 07 Kasım 2018

  Rusya'dan ABD'deki seçimlere ilk yorum

  Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, ABD Kongresi ara seçimleri sonucunun beklendiği gibi çıktığını söyledi. Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, "Seçimlerin sonucu herkes için aşağı yukarı beklendiği gibi oldu" dedi.

 • Kremlin'den ABD açıklaması!

  Dünya, 06 Kasım 2018

  Kremlin'den ABD açıklaması!

  Son dakika... Kremlin, ABD seçimleri ve Putin ve Trump'ın görüşmesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Kremlin'den yapılan açıklamada Rusya'nın, ABD seçimlerine müdahale iddiaları için bazı soyut analizleri dikkate alarak yanıt veremeyeceği, ABD ara seçimlerinin yakından takip edileceği, Paris'te planlanan Trump ve Putin görüşmesinin tam kapsamlı olmasının zor göründüğü fakat iki liderin Paris'te olası kısa karşılıklı görüşmeler yapabileceği söylendi.

  Kremlin'den ABD'ye saldırı suçlaması!

  Dünya, 25 Ekim 2018

  Kremlin'den ABD'ye saldırı suçlaması!

  Son dakika... Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, ABD’ye ait keşif uçağı tarafından koordine edilen silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) Rusya’nın Suriye’deki Hımeymim üssüne saldırı düzenlendiğini öne sürdü.

  Kremlin: Putin İstanbul'daki zirveye katılabilir!

  Dünya, 17 Ekim 2018

  Kremlin: Putin İstanbul'daki zirveye katılabilir!

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa liderlerinin katılacağı Suriye konulu dörtlü zirve için hazırlık yapıldığını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İstanbul'daki bu zirveye katılacağını söyledi.

 • Kremlin'den Fener Rum Patrikhanesine tepki!

  Dünya, 12 Ekim 2018

  Kremlin'den Fener Rum Patrikhanesine tepki!

  Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Fener Rum Patrikhanesinin, Ukrayna Ortodoks Kilisesinin, Moskova’daki Rus Ortodoks Kilisesinden ayrılma talebini kabul etme kararını endişeyle karşıladıklarını bildirdi.

 • Kremlin: ABD, Rusya'yı silah piyasasından uzaklaştırmak istiyor

  Dünya, 21 Eylül 2018

  Kremlin: ABD, Rusya'yı silah piyasasından uzaklaştırmak istiyor

  Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını “hasmane” bir tutum olarak niteleyerek, “ABD, silah ihracatında ana rakibini piyasadan uzaklaştırmak için uluslararası ticaret ilkelerine aykırı yöntemleri kullanmaya çalışıyor.” dedi.

 • Kremlin, Esad'ı doğruladı!

  Dünya, 20 Eylül 2018

  Kremlin, Esad'ı doğruladı!

  Kremlin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan telgraf alarak İL-20 uçağının düşüşü ile ilgili başsağlığı dilediğini doğruladı.

  Kremlin: Düşen uçak İdlib anlaşmasını etkilemeyecek

  Dünya, 18 Eylül 2018

  Kremlin: Düşen uçak İdlib anlaşmasını etkilemeyecek

  Kremlin Sözcüsü Peskov, İdlib anlaşması hakkında, "Suriye’de düşen Rus uçağı, bu anlaşmayı asla etkilemeyecek." dedi. Anlaşmanın önemine dikkat çeken Peskov, "Suriye krizinin çözümü için Moskova ve Ankara’nın fedakarlıklarda bulunarak uzlaşmacı ve etkili çözümler bulma kabiliyetini gösteriyor" diye konuştu.

  Peskov: ABD ülkeleri dolardan uzaklaştırıyor!

  Dünya, 14 Eylül 2018

  Peskov: ABD ülkeleri dolardan uzaklaştırıyor!

  Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, ticarette dolar kullanımının azaltılmasına ilişkin "Bu son derece doğal bir süreç ve ABD'nin uluslararası hukuk açısından öngörülemez ve çelişkili adımları bu sürecin nedenidir." açıklamasında bulundu.

 • Rusya'dan 'İstanbul'da zirve' açıklaması!

  Dünya, 05 Eylül 2018

  Rusya'dan 'İstanbul'da zirve' açıklaması!

  Kremlin Dış İlişkiler Danışmanı Yuriy Uşakov, daha önce de gündeme gelen Suriye konulu Türkiye, Rusya, Almanya, Fransa zirvesini yapmak için ülkelerin anlaşmaya vardığını söyledi. Uşakov, zirvenin İstanbul'da yapılacağını belirtti

 • Milli para çağrısına Kremlin'den yanıt!

  Dünya, 13 Ağustos 2018

  Milli para çağrısına Kremlin'den yanıt!

  Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ticareti milli para çağrısına yanıt veren Kremlin, bunu bütün ülkelerle gerçekleştirmek için çabaladıklarını, detaylı bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Çin, Rusya, İran, Ukrayna gibi ülkelerle ticaretin milli para birimleri üzerinden yapılmasının planlandığını bildirmiş, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD'nin doları siyasi bir enstrüman olarak kullanmasını eleştirmişti

 • Kremlin'den ABD yaptırımlarına yanıt!

  Dünya, 09 Ağustos 2018

  Kremlin'den ABD yaptırımlarına yanıt!

  Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını gayrimeşru gördüklerini belirterek, "ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları kesinlikle kabul edilemez." dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile bir araya gelecek!

  Dünya, 24 Temmuz 2018

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile bir araya gelecek!

  Son dakika... Kremlin'den gelen açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 26 Temmuz Perşembe günü Güney Afrika'da bir araya gelecek

  Kremlin'de Putin'le görüşen Netanyahu: İsrail'in Esad'la sorunu yok

  Dünya, 12 Temmuz 2018

  Kremlin'de Putin'le görüşen Netanyahu: İsrail'in Esad'la sorunu yok

  Kremlin iki gündür baş döndüren bir Suriye trafiğine sahne oluyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün İsrail Başbakanı Netanyahu'yu konuk ederken, bugün İran dini lideri Hamaney'in başdanışmanı Velayeti Kremlin'deydi. İsrail Başbakanı Netanyahu yaptığı açıklamada, İsrail'in Esad'la bir sorunu olmadığını söyledi

 • Putin-Trump üçüncü bir ülkede görüşecek

  Dünya, 27 Haziran 2018

  Putin-Trump üçüncü bir ülkede görüşecek

  Kremlin Dış Politika Danışmanı Uşakov, Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Trump'ın üçüncü bir ülkede görüşeceğini bildirdi

 • Rusya: ABD kendini dünyanın jandarması sanıyor

  Dünya, 13 Haziran 2018

  Rusya: ABD kendini dünyanın jandarması sanıyor

  Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya aleyhine ABD tarafından alınan yaptırım kararlarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "ABD kendisini dünyanın jandarması sanıyor" denildi

 • Putin Netanyahu ile Suriye'yi görüştü

  Dünya, 31 Mayıs 2018

  Putin Netanyahu ile Suriye'yi görüştü

  Kremlin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu ile Suriye'deki durumu telefon ile konuştuğunu bildirdi

  Rusya'dan NATO'nun genişlemesine tepki

  Dünya, 28 Mayıs 2018

  Rusya'dan NATO'nun genişlemesine tepki

  Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Yayılmacı eylem Rus tarafından karşı eyleme yol açar." dedi