KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kremlin

Kremlin, Rus kentinin merkezinde bulunan sağlam ve güvenilir yapılara verilen isimdir. Rusya genelinde Kremlin denildiğinde ağırlıklı olarak akıllara Moskova Kremlini gelir.

Moskova'daki Kremlin Sarayı, Rus çarları tarafından devrim öncesinde kullanılan bir yapıydı. 15. yüzyıldan itibaren İtalyan mimari yapısıyla Kremlin'in yerine farklı bir saray yapıldı. Aynı zamanda 1487'de Beklemişhev Kulesi, 1490'da Borovitskaya Kulesi, Aziz Nikola, Aziz Flor kapıları, katedrallar, 1600'de Büyük İvan Çan Kulesi Rusya'da imar edildi ve günümüzde de hala ayaktadır.

Günümüzde bakıldığında Kremlin, Rusya Federasyonu'nun en tanınan yapılarından birisidir.

Kremlin Haberleri

 • Kremlin'den tahıl anlaşması açıklaması

  Dünya, 25 Temmuz 2023

  Kremlin'den tahıl anlaşması açıklaması

  Kremlin'den yapılan açıklamada "Sona eren tahıl anlaşmasına geri dönülmesi şimdilik imkansız" denildi.

 • Ukrayna NATO için uyarı alarmı!

  Dünya, 29 Nisan 2014

  Ukrayna NATO için uyarı alarmı!

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "NATO üyeleri için Ukrayna’daki olaylar uyarı alarmı"

 • Putin ‘gönüllüler’e savaş açtı

  Dünya, 04 Şubat 2013

  Putin ‘gönüllüler’e savaş açtı

  Rusya’da insanların gönüllü yardımsever faaliyetlere destek vermesi Kremlin’i endişelendirdi

  Rusya'dan NATO açıklaması

  Dünya, 11 Temmuz 2023

  Rusya'dan NATO açıklaması

  Son dakika... Kremlin'den yapılan açıklamada, "İsveç'in NATO üyeliği hakkında Türkiye'nin NATO'ya karşı yükümlülükleri var. Türkiye ile görüş ayrılıklarımız olmasına karşılık ortak çıkarlarımız da mevcut. Rusya, aralarındaki görüş ayrılıklarına rağmen Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyor" denildi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise "Rusya, NATO'nun olası genişlemesine karşı uygun adımları atacak" ifadelerini kullandı.

  Kremlin'den Kılıçdaroğlu açıklaması

  Dünya, 12 Mayıs 2023

  Kremlin'den Kılıçdaroğlu açıklaması

  Kremlin'den Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun iddialarına yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, "Nasıl gündeme geldiğini bilmiyoruz, bu iddiaları ana muhalefet adayına ileten kişiler yalancıdır" ifadelerini kullandı

 • Kremlin'den tepki: Bir bir yalan

  Dünya, 30 Ocak 2023

  Kremlin'den tepki: Bir bir yalan

  Kremlin, eski İngiltere başbakanı Boris Johnson'ın Putin ile ilgili "Putin beni füze ile tehdit etti" sözlerinin gerçek dışı olduğunu söyledi. 

 • Rusya, yılbaşında Ukrayna'dan çekilecek mi?

  Dünya, 14 Aralık 2022

  Rusya, yılbaşında Ukrayna'dan çekilecek mi?

  Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya'nın yılbaşına kadar çekilip çekilmeyeceği konusunda dair yanıt verdi. Peskov, Rus askerlerinin yıl sonuna kadar Ukrayna’dan çıkma ihtimalinin söz konusu olmadığını söyledi. ABD medyasında yer alan Ukrayna'ya Patriot hava savunma sisteminin tedarik edilmesine ilişkin haberleri değerlendiren Peskov, "Patriot'lar Ukrayna'ya gönderilirse meşru hedefimiz olur" dedi.

 • Rusya'dan İngiltere'ye Kuzey Akım suçlaması

  Dünya, 01 Kasım 2022

  Rusya'dan İngiltere'ye Kuzey Akım suçlaması

  Kremlin Sözcüsü Peskov, Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntılardan İngiltere'nin sorumlu olduğuna dair güçlü kanıtlar olduğunu ve ciddi yaptırımları gözden geçirdiklerini belirtti.

  Kremlin'den TürkAkım açıklaması

  Dünya, 25 Ekim 2022

  Kremlin'den TürkAkım açıklaması

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, TürkAkım doğalgaz boru hattında var olan kapasitenin artırılması için önemli bir potansiyelin bulunduğunu belirterek, Türkiye’de gaz merkezi kurulması ve doğalgaz sevkiyatlarına yönelik görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

  Kremlin'den Zaporijya açıklaması

  Dünya, 02 Eylül 2022

  Kremlin'den Zaporijya açıklaması

  Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Zaporjiya Nükleer Santrali'ne giden UAEA heyetinin çalışmasını "çok olumlu" bulduklarını söyledi.

 • Kremlin'den tahıl anlaşması açıklaması

  Dünya, 04 Ağustos 2022

  Kremlin'den tahıl anlaşması açıklaması

  Kremlin Sözcüsü Peskov, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu mekanizma, tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder” dedi.

 • Kremlin'den ABD açıklaması

  Dünya, 28 Temmuz 2022

  Kremlin'den ABD açıklaması

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile ABD arasında tutuklu değişimine yönelik anlaşmanın henüz sağlanmadığını söyledi.

 • Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesi açıklaması

  Dünya, 27 Temmuz 2022

  Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesi açıklaması

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşmenin detaylarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Erdoğan ve Putin, Soçi'de Ortak Koordinasyon Merkezi'nin çalışmalarını ele alacak" dedi.

  Kremlin: Şoygu, Türkiye'de Ukrayna ile bir tahıl anlaşması imzalayacak

  Dünya, 22 Temmuz 2022

  Kremlin: Şoygu, Türkiye'de Ukrayna ile bir tahıl anlaşması imzalayacak

  Kremlin'den yapılan açıklamada "Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Cuma günü Türkiye'de Ukrayna ile bir tahıl anlaşması imzalayacak" ifadeleri kullanıldı.

  Kremlin'den tahıl görüşmelerine ilişkin açıklama

  Dünya, 19 Temmuz 2022

  Kremlin'den tahıl görüşmelerine ilişkin açıklama

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'dan tahılın çıkarılmasıyla ilgili müzakerelerin yakın zamanda devam etmesini beklediklerini söyledi.

 • Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesi açıklaması

  Dünya, 18 Temmuz 2022

  Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesi açıklaması

  Kremlin'den yapılan açıklamada "Erdoğan ve Putin Tahran'daki görüşmede tahıl ihracatını da ele alacak. Ukrayna'nın tahıl ihracatını kolaylaştırma çabaları sürecek" ifadelerini kullandı.

 • Kremlin'den Türkiye açıklaması

  Dünya, 09 Haziran 2022

  Kremlin'den Türkiye açıklaması

  Kremlin Sözcüsü Peskov, "Türkiye ile Ukrayna’nın tahıllarının Karadeniz üzerinden ihracatı ile ilgili bir anlaşma yapılmadı" dedi.

 • Kremlin'den gaz açıklaması

  Enerji, 27 Nisan 2022

  Kremlin'den gaz açıklaması

  Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, gaz sevkiyatının devamı için ülkelerin rubleyle ödeme yapması gerektiğini belirterek, "Doğal gaz için ödeme tarihi geldiğinde müşteriler yeni sistemle ödemeyi reddederse başkanın kararnamesi yürürlüğe girer." dedi.

  Kremlin'den müzakerelere ilişkin açıklama

  Dünya, 21 Nisan 2022

  Kremlin'den müzakerelere ilişkin açıklama

  Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin 'taslak belge' açıklamasına yanıt verdi, müzakerelere ilişkin son durumu aktardı. Peskov, Rusya-Ukrayna müzakerelerinin devam ettiğini ve Ukrayna tarafından taslak metne ilişkin yanıt beklediklerini söyledi.