KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kremlin

Kremlin, Rus kentinin merkezinde bulunan sağlam ve güvenilir yapılara verilen isimdir. Rusya genelinde Kremlin denildiğinde ağırlıklı olarak akıllara Moskova Kremlini gelir.

Moskova'daki Kremlin Sarayı, Rus çarları tarafından devrim öncesinde kullanılan bir yapıydı. 15. yüzyıldan itibaren İtalyan mimari yapısıyla Kremlin'in yerine farklı bir saray yapıldı. Aynı zamanda 1487'de Beklemişhev Kulesi, 1490'da Borovitskaya Kulesi, Aziz Nikola, Aziz Flor kapıları, katedrallar, 1600'de Büyük İvan Çan Kulesi Rusya'da imar edildi ve günümüzde de hala ayaktadır.

Günümüzde bakıldığında Kremlin, Rusya Federasyonu'nun en tanınan yapılarından birisidir.

Kremlin Haberleri

 • ABD'nin Türkiye'ye Patriot açıklamasına Rusya'dan yanıt!

  Dünya, 19 Aralık 2018

  ABD'nin Türkiye'ye Patriot açıklamasına Rusya'dan yanıt!

  Son dakika... ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 3.5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin Türkiye'ye satışına onay vermesinin ardından Kremlin'den S-400 açıklaması geldi

 • Putin'in derdi rap müzik!

  Dünya, 17 Aralık 2018

  Putin'in derdi rap müzik!

  Rusya'da ünlü rap müzik gruplarının konserlerinin iptal edilmesi devreye Kremlin girmişti ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'de bunun sebebini araştırmaya başlamıştı. Rap müziğin içerisindeki uyuşturucu temasını 'bir ulusun yozlaşma yolu' olarak tanımlayan Rus lider, yasaklanmasının reklam etkisi yapacağını bu nedenle rapin kontrol altına alınması gerektiğini düşünüyor

 • Rusya'da müzik krizi: Putin devreye girdi!

  Dünya, 12 Aralık 2018

  Rusya'da müzik krizi: Putin devreye girdi!

  Rusya’nın en ünlü rap müzik gruplarının ülke genelindeki konserlerinin bir bir iptal edilmesinden sonra devreye Kremlin girdi.

  Putin ile Merkel telefonda görüştü

  Dünya, 10 Aralık 2018

  Putin ile Merkel telefonda görüştü

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Ukrayna ile Azak Denizi’nde yaşanan gerginliği görüştü

  Suriye konulu dörtlü zirvenin ikincisi yapılacak

  Dünya, 04 Aralık 2018

  Suriye konulu dörtlü zirvenin ikincisi yapılacak

  Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Suriye başlıklı dörtlü zirvenin ikincisinin yapılması konusunda anlaştığını duyurdu.

 • Bu kare çok konuşulmuştu! Kremlin’den açıklama gecikmedi

  Dünya, 03 Aralık 2018

  Bu kare çok konuşulmuştu! Kremlin’den açıklama gecikmedi

  Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın G-20 zirvesindeki samimi selamlaşmasıyla ilgili yaptığı açıklamada yakın kişisel ilişkilerin etkili ikili işbirliklerinin temeli olduğu bildirildi

 • Kremlin'den Trump’ın eski avukatıyla ilgili flaş açıklama!

  Dünya, 01 Aralık 2018

  Kremlin'den Trump’ın eski avukatıyla ilgili flaş açıklama!

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’in Rusya’daki bir inşaat projesi için Rusya başkanlık yönetimi ile iletişime geçtiğini doğruladı.

 • Kremlin'den Skripal açıklaması!

  Dünya, 23 Kasım 2018

  Kremlin'den Skripal açıklaması!

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın, İngiltere'nin Salisbury kentinde çifte ajan Rus Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın zehirlenmesi olayında kullanılan zehrin niteliği ve niceliği hakkında bilgisi olmadığını bildirdi.

  Kremlin: ABD'li senatörler INTERPOL seçimlerine müdahale ediyor

  Dünya, 20 Kasım 2018

  Kremlin: ABD'li senatörler INTERPOL seçimlerine müdahale ediyor

  Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD'li senatörlerin INTERPOL'e Rus başkan adayı karşıtı mektubuna ilişkin, "Bu uluslararası bir kurumun seçimlerine müdahale etmektir." dedi.

  Kremlin'den ABD'ye mesaj: Yaptırımlar yükü artıracak

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Kremlin'den ABD'ye mesaj: Yaptırımlar yükü artıracak

  Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarının iki ülke ilişkilerindeki yükü artıracağını ve daha fazla soruna neden olacağını söyledi

 • Rusya'dan ABD'deki seçimlere ilk yorum

  Dünya, 07 Kasım 2018

  Rusya'dan ABD'deki seçimlere ilk yorum

  Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, ABD Kongresi ara seçimleri sonucunun beklendiği gibi çıktığını söyledi. Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, "Seçimlerin sonucu herkes için aşağı yukarı beklendiği gibi oldu" dedi.

 • Kremlin'den ABD açıklaması!

  Dünya, 06 Kasım 2018

  Kremlin'den ABD açıklaması!

  Son dakika... Kremlin, ABD seçimleri ve Putin ve Trump'ın görüşmesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Kremlin'den yapılan açıklamada Rusya'nın, ABD seçimlerine müdahale iddiaları için bazı soyut analizleri dikkate alarak yanıt veremeyeceği, ABD ara seçimlerinin yakından takip edileceği, Paris'te planlanan Trump ve Putin görüşmesinin tam kapsamlı olmasının zor göründüğü fakat iki liderin Paris'te olası kısa karşılıklı görüşmeler yapabileceği söylendi.

 • Kremlin'den ABD'ye saldırı suçlaması!

  Dünya, 25 Ekim 2018

  Kremlin'den ABD'ye saldırı suçlaması!

  Son dakika... Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, ABD’ye ait keşif uçağı tarafından koordine edilen silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) Rusya’nın Suriye’deki Hımeymim üssüne saldırı düzenlendiğini öne sürdü.

  Kremlin: Putin İstanbul'daki zirveye katılabilir!

  Dünya, 17 Ekim 2018

  Kremlin: Putin İstanbul'daki zirveye katılabilir!

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa liderlerinin katılacağı Suriye konulu dörtlü zirve için hazırlık yapıldığını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İstanbul'daki bu zirveye katılacağını söyledi.

  Kremlin'den Fener Rum Patrikhanesine tepki!

  Dünya, 12 Ekim 2018

  Kremlin'den Fener Rum Patrikhanesine tepki!

  Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Fener Rum Patrikhanesinin, Ukrayna Ortodoks Kilisesinin, Moskova’daki Rus Ortodoks Kilisesinden ayrılma talebini kabul etme kararını endişeyle karşıladıklarını bildirdi.

 • Kremlin: ABD, Rusya'yı silah piyasasından uzaklaştırmak istiyor

  Dünya, 21 Eylül 2018

  Kremlin: ABD, Rusya'yı silah piyasasından uzaklaştırmak istiyor

  Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını “hasmane” bir tutum olarak niteleyerek, “ABD, silah ihracatında ana rakibini piyasadan uzaklaştırmak için uluslararası ticaret ilkelerine aykırı yöntemleri kullanmaya çalışıyor.” dedi.

 • Kremlin, Esad'ı doğruladı!

  Dünya, 20 Eylül 2018

  Kremlin, Esad'ı doğruladı!

  Kremlin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan telgraf alarak İL-20 uçağının düşüşü ile ilgili başsağlığı dilediğini doğruladı.

 • Kremlin: Düşen uçak İdlib anlaşmasını etkilemeyecek

  Dünya, 18 Eylül 2018

  Kremlin: Düşen uçak İdlib anlaşmasını etkilemeyecek

  Kremlin Sözcüsü Peskov, İdlib anlaşması hakkında, "Suriye’de düşen Rus uçağı, bu anlaşmayı asla etkilemeyecek." dedi. Anlaşmanın önemine dikkat çeken Peskov, "Suriye krizinin çözümü için Moskova ve Ankara’nın fedakarlıklarda bulunarak uzlaşmacı ve etkili çözümler bulma kabiliyetini gösteriyor" diye konuştu.

  Peskov: ABD ülkeleri dolardan uzaklaştırıyor!

  Dünya, 14 Eylül 2018

  Peskov: ABD ülkeleri dolardan uzaklaştırıyor!

  Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, ticarette dolar kullanımının azaltılmasına ilişkin "Bu son derece doğal bir süreç ve ABD'nin uluslararası hukuk açısından öngörülemez ve çelişkili adımları bu sürecin nedenidir." açıklamasında bulundu.