KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kuzey Kore

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya'da yer alan yüzölçümü 120.540 km2 olan ve sosyalizmle yönetilen ülkedir.

9 Eylül 1948 tarihinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ismiyle kuruldu. 1910-1945 arasında yaşanan Japon işgalinin ve İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin ve ABD'nin denetimi altına girdi. 1948'te Sovyet denetimi alan bölgede sosyalist bir rejim kuruldu fakat bu gelişmenin üzerine ABD'nin Güney Kore'ye çıkarma yapması bölgede büyük bir tehlike yarattı.

1950'de Kore Savaşı başladı. Kuzey Kore Sovyetler Birliği ve Çin'den destek alırken, Güney Kore de ABD, Birlik Krallık ve bazı NATO devletlerinden destek aldı. Savaşta 1 milyon 300 bin kişi öldü ve savaş 1953 yılında sona erdi.

Günümüzde Kuzey Kore'de resmi dil olarak Korece konuşulur. Ekonomi konusunda dünyanın sayılı kapalı ekonomilerinden birisine sahiptir. Kuzey Kore'de yer alan önemli kömür madenleri ve mineral yatakları, ülke başlıca temel ihtiyaçlarını sağlayamadığı için işlenememektedir.

Son yıllarda Kuzey Kore'de, gübre yetersizliği ve soğuk havalar nedeniyle tarımsal üretimde ciddi bir düşüş yaşanmış ve kıtlık başlamıştır. Günümüzde devletin lideri Kim Jong-un'dur.

Kuzey Kore Haberleri

 • Rusya'dan ABD'ye misilleme hazırlığı!

  Dünya, 17 Ağustos 2018

  Rusya'dan ABD'ye misilleme hazırlığı!

  Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin barış sürecini baltalayarak, Kuzey Kore'ye yardım eden bir Rus şirketine yaptırım uygulamasının ardından Moskova'nın Washington'a misilleme yapmaya hazırlandığını açıkladı.

 • Kim Jong Un'un üvey ağabeyi cinayetinde yeni gelişme!

  Dünya, 16 Ağustos 2018

  Kim Jong Un'un üvey ağabeyi cinayetinde yeni gelişme!

  Malezya'da mahkeme, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un üvey ağabeyi Kim Jong-nam cinayeti ile suçlanan Endonezyalı Siti Ayşe ve Vietnamlı Doan Thi Huong'un savunmalarını hazırlamalarını istedi.

 • ABD’den 2 ülkede şirketlere yaptırım

  Dünya, 15 Ağustos 2018

  ABD’den 2 ülkede şirketlere yaptırım

  ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore ile ilişkili olarak 1 kişi ve 3 kuruluşu yaptırım listesine eklediğini duyurdu. Ayrıca, Rus Profinet Pte Ltd. adlı şirket ile Rus asıllı genel müdürü Vasili Aleksandrovich Kolchanov'un da yaptırım listesine dahil edildiği bildirildi

  Ülkelerin birbirinden değişik kuralları

  Dünya, 15 Ağustos 2018

  Ülkelerin birbirinden değişik kuralları

  Her ülke kendi düzenine ait hukuk kurallarını uyguluyor. Bir ülkede uyuşturucu ticareti büyük bir suçken başka bir ülkede sakız çiğnemenin büyük bir suç olduğunu görmek mümkün.

  Güney Kore'den birleşme çağrısı!

  Dünya, 15 Ağustos 2018

  Güney Kore'den birleşme çağrısı!

  Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Özgürlük Günü münasebetiyle yaptığı konuşmada Kore barışına vurgu yaparak Güneydoğu Asya'nın barış ve refahının köşe taşı olarak Kore ile demir-yolları, enerji ve ekonomik alanda işbirliği yapma çağrısı yaptı.

 • Rusya'dan Kuzey Kore'ye mesaj!

  Dünya, 15 Ağustos 2018

  Rusya'dan Kuzey Kore'ye mesaj!

  Kuzey Kore resmi haber ajansının yayınladığı mesaja göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın gelecekte Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile bölgesel meseleleri konuşmak üzere görüşmeye hazır olduğu bildirildi

 • Çin'den Koreler arası zirveye destek

  Dünya, 15 Ağustos 2018

  Çin'den Koreler arası zirveye destek

  Çin Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, Güney Kore ile Kuzey Kore'nin gelecek ay Pyongyang'da liderler zirvesi düzenleme kararı almasından memnuniyet duyduğu bildirildi

 • Zirvede anlaştılar: Bu kez Kim Jong Un ağırlayacak!

  Dünya, 13 Ağustos 2018

  Zirvede anlaştılar: Bu kez Kim Jong Un ağırlayacak!

  Japonya sömürgesi dönemini izleyen 1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı'nda bu yana Güney Kore toprağına ayak basan ilk Kuzey Kore lideri olan Kim Jong Un, Güney Kore lideri Moon Jae in ile bir araya gelmişti. Kuzey ve Güney Koreli yetkililer, zirveyi görüşmek üzere bugün Panmunjom sınır kasabasında üst düzey müzakerelerde bulundular. Güney Kore Birleşme Bakanlığı Kuzey ve Güney Kore'nin Eylül ayında Pyongyang'da zirve yapma konusunda anlaştıklarını belirtti.

  Kuzey Kore lideri fanilayla fabrika denetledi

  Dünya, 11 Ağustos 2018

  Kuzey Kore lideri fanilayla fabrika denetledi

  Hwanghaenum-do kentindeki balık turşusu fabrikasına alışılmışın dışında Mao ceketi yerine, hasır şapka ve kısa kollu gri bir takımla gelen Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, sıcaklardan bunalınca ziyaretini fanilayla tamamladı, ceketini ise karısına verdi

  Kuzey Kore'den ABD'ye tepki: Çağdışı senaryo!

  Dünya, 10 Ağustos 2018

  Kuzey Kore'den ABD'ye tepki: Çağdışı senaryo!

  Kuzey Kore, Amerikalı bazı yetkililerin Pyongyang yönetimine yönelik uluslararası yaptırımları artırma çalışmasının, nükleer silahların yok edilmesi sürecinde kesintiye yol açacağı uyarısında bulundu.

 • Kuzey Koreli bakan Tahran'a geldi, Ruhani uyardı!

  Dünya, 09 Ağustos 2018

  Kuzey Koreli bakan Tahran'a geldi, Ruhani uyardı!

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Tahran'a gelen Kuzey Kore Dışişleri Bakanı ile görüştüğü ve Kuzey Koreli diplomatı ABD'nin 'güvenilmez' bir ülke olduğu konusunda uyardığı belirtildi. İran yönetimi geçtiğimiz günlerde ABD'den gelen görüşme teklifini reddetmişti

 • ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan pasifik diplomasisi

  Dünya, 04 Ağustos 2018

  ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan pasifik diplomasisi

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a hitaben yazdığı mektubu Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho'ya ilettiği bildirildi

 • Kuzey Kore'den ABD'ye yaptırım tepkisi!

  Dünya, 04 Ağustos 2018

  Kuzey Kore'den ABD'ye yaptırım tepkisi!

  Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, ülkesinin "iyi niyet jestlerine" rağmen ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları sürdürmesini kınadı.

  'ABD, herhangi bir gevşemeyi çok ciddiye alıyor'

  Dünya, 04 Ağustos 2018

  'ABD, herhangi bir gevşemeyi çok ciddiye alıyor'

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bugün Singapur’da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer silah programını sona erdirmenin zaman alacağını, ancak iki ülke lideri tarafından belirlenen takvime göre bunun başarılacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi

  ABD'den Rusya'ya Kuzey Kore yaptırımlarını ihlal suçlaması

  Dünya, 03 Ağustos 2018

  ABD'den Rusya'ya Kuzey Kore yaptırımlarını ihlal suçlaması

  ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya'yı, nükleer programı nedeniyle ambargo uygulanan Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarını ihlal etmekle suçladı

 • Rusya yaptırımları ihlal mi etti?

  Dünya, 03 Ağustos 2018

  Rusya yaptırımları ihlal mi etti?

  Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Rusya'nın BM yaptırımlarına rağmen geçen eylül ayından bu yana 10 binden fazla Kuzey Koreli'ye çalışma izni verdiğini iddia etti

 • Trump'tan Kim Jong Un'a teşekkür: İple çekiyorum!

  Dünya, 02 Ağustos 2018

  Trump'tan Kim Jong Un'a teşekkür: İple çekiyorum!

  ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan askerlerine ait kalıntıların ülkesine gönderilmesindeki katkılarından dolayı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a teşekkür ederek, onunla yeniden görüşmeyi iple çektiğini belirtti.

 • Yalnızca birinde asker künyesi bulundu!

  Dünya, 01 Ağustos 2018

  Yalnızca birinde asker künyesi bulundu!

  Kuzey Kore'nin, ABD'ye iade ettiği, 1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı sırasında ölen Amerikan askerlerinin kalıntılarından yalnızca birinde asker künyesi olduğu bildirildi.

  Barış Evi'nde buluştular: İlgilenilmediğinde buğday büyümez!

  Dünya, 31 Temmuz 2018

  Barış Evi'nde buluştular: İlgilenilmediğinde buğday büyümez!

  Güney Kore ve Kuzey Kore askeri heyetleri, iki ülke arasındaki gerilimi azaltmak ve sınır ötesi ilişkileri ilerletmek üzere bir araya geldi. Beşer kişilik askeri heyetlere, Güney Kore'den Tümgeneral Kim Do-gyun ile Kuzey Kore'den Korgeneral An Ik-san başkanlık etti.