KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kuzey Kore

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya'da yer alan yüzölçümü 120.540 km2 olan ve sosyalizmle yönetilen ülkedir.

9 Eylül 1948 tarihinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ismiyle kuruldu. 1910-1945 arasında yaşanan Japon işgalinin ve İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin ve ABD'nin denetimi altına girdi. 1948'te Sovyet denetimi alan bölgede sosyalist bir rejim kuruldu fakat bu gelişmenin üzerine ABD'nin Güney Kore'ye çıkarma yapması bölgede büyük bir tehlike yarattı.

1950'de Kore Savaşı başladı. Kuzey Kore Sovyetler Birliği ve Çin'den destek alırken, Güney Kore de ABD, Birlik Krallık ve bazı NATO devletlerinden destek aldı. Savaşta 1 milyon 300 bin kişi öldü ve savaş 1953 yılında sona erdi.

Günümüzde Kuzey Kore'de resmi dil olarak Korece konuşulur. Ekonomi konusunda dünyanın sayılı kapalı ekonomilerinden birisine sahiptir. Kuzey Kore'de yer alan önemli kömür madenleri ve mineral yatakları, ülke başlıca temel ihtiyaçlarını sağlayamadığı için işlenememektedir.

Son yıllarda Kuzey Kore'de, gübre yetersizliği ve soğuk havalar nedeniyle tarımsal üretimde ciddi bir düşüş yaşanmış ve kıtlık başlamıştır. Günümüzde devletin lideri Kim Jong-un'dur.

Kuzey Kore Haberleri

 • ABD'de mini güvenlik zirvesi

  Dünya, 10 Ocak 2020

  ABD'de mini güvenlik zirvesi

  ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin nükleersizleşmesi süreci ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Japon ve Güney Koreli üst düzey güvenlik yetkilileriyle bir araya geldi.

 • Kim Jong Un 2018'i 'füze taşıyıcı' üreterek geçirmiş

  Dünya, 24 Aralık 2019

  Kim Jong Un 2018'i 'füze taşıyıcı' üreterek geçirmiş

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, geçen yıl şubat ayında aralarında çok sayıda füze taşıyıcı ve fırlatıcı araç üretilmesi emrini verdiği bildirildi.

 • Kim'den ABD'yi kızdıracak deneme

  Dünya, 14 Aralık 2019

  Kim'den ABD'yi kızdıracak deneme

  Kuzey Kore uydu fırlatma sahasında yeni bir deneme gerçekleştirdiğini duyurdu, ancak denemenin içeriğini açıklamaktan kaçındı.

  Kuzey Kore için esneklik teklifi

  Dünya, 12 Aralık 2019

  Kuzey Kore için esneklik teklifi

  ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Kuzey Kore ile müzakereleri sürdürmek istediklerini belirterek, ''somut adımlar atmaya ve esneklik göstermeye'' hazır olduklarını söyledi

  Trump çıkışı: 'Sabırsız yaşlı adam'

  Dünya, 09 Aralık 2019

  Trump çıkışı: 'Sabırsız yaşlı adam'

  ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için sarfettiği "Kaybedecek çok şeyi var" sözlerine Pyongyang yönetiminden cevap geldi. "Kaybedecek bir şeyimiz yok" diyen Kuzey Kore Trump için "Sabırsız yaşlı adam" benzetmesini yaptı.

 • Kim'in 'ütopyası' gerçek oldu

  BBC, 03 Aralık 2019

  Kim'in 'ütopyası' gerçek oldu

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, "sosyalist ütopya" olarak tasarlanan ve devlet medyası tarafından "modern uygarlık timsali" diye nitelenen Samjiyon kentinin açılışını yaptı. Resmi haber ajansı KCNA, Kim'in en iddialı inşaat projesi olarak görülen kentin açılışının havai fişeklerle kutlandığını bildirdi.

 • Kim'den Şükran Günü 'sürprizi'

  Dünya, 29 Kasım 2019

  Kim'den Şükran Günü 'sürprizi'

  Washington'la yürüttüğü nükleer müzakerelerin çıkmaza girmesinden rahatsız olan Kuzey Kore yönetimi, ABD'de 'Şükran Günü' kutlanırken iki füze denemesi gerçekleştirdi.

 • 'Topları ateşleyin'

  Dünya, 25 Kasım 2019

  'Topları ateşleyin'

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un orduya, komşuları Güney Kore ile tartışmalı denizi sınırına yakın bölgede top atışı talimi yapmaları emri verdi. Siyasi analistler, Kim'in kararının arkasında, ABD'nin son 2 yılda Pyongyang yönetimiyle nükleer programına ilişkin bir anlaşma imzalamamasının yarattığı 'sabırsızlığın' yattığını düşünüyor.

  Kuzey Kore ve Rusya karar aldı

  Dünya, 21 Kasım 2019

  Kuzey Kore ve Rusya karar aldı

  Kuzey Kore ile Rusya, ABD'nin Pyongyang yönetimiyle nükleer müzakereleri yeniden başlatma arayışında olduğu kritik dönemde, "stratejik diyaloğu güçlendirme" kararı aldı.

  ABD'den Kuzey Kore'ye teklif

  Dünya, 14 Kasım 2019

  ABD'den Kuzey Kore'ye teklif

  Kuzey Kore, ABD'nin aralıkta nükleer müzakereleri yeniden başlatmayı teklif ettiğini bildirdi.

 • Kuzey Kore'den, ABD ve Güney Kore'ye suçlama

  Dünya, 11 Kasım 2019

  Kuzey Kore'den, ABD ve Güney Kore'ye suçlama

  Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilcisi Kim Song, ABD'yi siyasi ve askeri provokasyon yapmakla, Güney Kore'yi de ikili oynamakla suçladı

 • 'Kutsal dağda' at bindi

  Dünya, 16 Ekim 2019

  'Kutsal dağda' at bindi

  Kuzey Kore medyası, Devlet Başkanı Kim Jong-un'un, ülkenin en kutsal yerlerinde Paektu Dağı'nda at binerken çekilen görüntülerini yayınladı. Görüntüler Kim'in, bir kez daha tüm dünyayı şaşırtacak 'büyük bir operasyon' hazırlığında olduğu şeklinde yorumlandı. Kim, Paektu'yu son ziyaretinin ardından komşusu Güney Kore'yle barış görüşmelerine başlamıştı.

 • Kore derbisinde gol yok!

  Futbol, 15 Ekim 2019

  Kore derbisinde gol yok!

  Kuzey Kore ile Güney Kore'yi başkent Pyongyang'da 29 yıl sonra karşı karşıya getiren 2022 FIFA Dünya Kupası Asya Eleme Grubu maçı, 0-0 sona erdi

  5 ülkeden Kuzey Kore'ye balistik füze çağrısı

  Dünya, 08 Ekim 2019

  5 ülkeden Kuzey Kore'ye balistik füze çağrısı

  BMGK'deki AB üyesi İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya, Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerini kınayarak, Pyongyang'a nükleer silahsızlanma ve füze programından vazgeçme konusunda "somut adımlar atma" çağrısı yaptı.

  Kuzey Kore'den ABD'ye müzakere resti

  Dünya, 06 Ekim 2019

  Kuzey Kore'den ABD'ye müzakere resti

  Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin düşmanca tutumu sona ermeden Kuzey Kore'nin yeniden müzakere masasına dönmeyeceğini bildirdi

 • Kuzey Kore'den balistik füze denemesi

  Dünya, 02 Ekim 2019

  Kuzey Kore'den balistik füze denemesi

  Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin, Doğu Denizi'ne iki füze fırlattığını bildirdi. Füzelerin, denizaltından fırlatılan balistik füze olduğu belirlendi. Güney Kore ordusu yetkilileri, olası yeni bir füze denemesine karşı hazırlıklı olduklarını ifade etti

 • Kim: Nükleer müzakerelerin başarısı ABD'ye bağlı

  Dünya, 30 Eylül 2019

  Kim: Nükleer müzakerelerin başarısı ABD'ye bağlı

  Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilcisi Kim, nükleer müzakerelere ilişkin, "Kuzey Kore-ABD müzakereleri yeni bir fırsat penceresi mi olacak yoksa krizi derinleştirecek mi? Bu tamamen ABD'ye bağlı." dedi.

 • Brezilyalı model Kuzey Kore'de cesur pozlar

  Dünya, 19 Eylül 2019

  Brezilyalı model Kuzey Kore'de cesur pozlar

  Amerikalı rapçi Chris Brown'a dava açan Brezilyalı model Liziane Gutierrez, bir askerin şapkasını çalarak ve Pyongyang'daki otelinde tahrik edici fotoğraflar çekerek Kuzey Kore kanunlarına meydan okudu.

  Kim'den Trump'a Pyongyang daveti

  Dünya, 16 Eylül 2019

  Kim'den Trump'a Pyongyang daveti

  ABD Başkanı Trump, Pyongyang'a giderse Kuzey Kore'nin başkentini ziyaret eden ilk ABD başkanı olacak.