KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kuzey Kore

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya'da yer alan yüzölçümü 120.540 km2 olan ve sosyalizmle yönetilen ülkedir.

9 Eylül 1948 tarihinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ismiyle kuruldu. 1910-1945 arasında yaşanan Japon işgalinin ve İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin ve ABD'nin denetimi altına girdi. 1948'te Sovyet denetimi alan bölgede sosyalist bir rejim kuruldu fakat bu gelişmenin üzerine ABD'nin Güney Kore'ye çıkarma yapması bölgede büyük bir tehlike yarattı.

1950'de Kore Savaşı başladı. Kuzey Kore Sovyetler Birliği ve Çin'den destek alırken, Güney Kore de ABD, Birlik Krallık ve bazı NATO devletlerinden destek aldı. Savaşta 1 milyon 300 bin kişi öldü ve savaş 1953 yılında sona erdi.

Günümüzde Kuzey Kore'de resmi dil olarak Korece konuşulur. Ekonomi konusunda dünyanın sayılı kapalı ekonomilerinden birisine sahiptir. Kuzey Kore'de yer alan önemli kömür madenleri ve mineral yatakları, ülke başlıca temel ihtiyaçlarını sağlayamadığı için işlenememektedir.

Son yıllarda Kuzey Kore'de, gübre yetersizliği ve soğuk havalar nedeniyle tarımsal üretimde ciddi bir düşüş yaşanmış ve kıtlık başlamıştır. Günümüzde devletin lideri Kim Jong-un'dur.

Kuzey Kore Haberleri

 • Kim'den Trump'a Pyongyang daveti

  Dünya, 16 Eylül 2019

  Kim'den Trump'a Pyongyang daveti

  ABD Başkanı Trump, Pyongyang'a giderse Kuzey Kore'nin başkentini ziyaret eden ilk ABD başkanı olacak.

 • Kuzey Kore kısa menzilli füze denedi

  Dünya, 10 Eylül 2019

  Kuzey Kore kısa menzilli füze denedi

  Kuzey Kore'nin, ABD'ye nükleer görüşmelerin bu ayın sonunda yeniden başlaması yönünde yeşil ışık yakmasının hemen ardından kısa menzilli füze denemesi yaptığı bildirildi.

 • Kuzey Kore'den ABD ile müzakerelere yeşil ışık

  Dünya, 09 Eylül 2019

  Kuzey Kore'den ABD ile müzakerelere yeşil ışık

  Kuzey Kore, ABD'ye nükleer görüşmelerin bu ayın sonunda yeniden başlaması yönünde yeşil ışık yaktı. Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son Hui yaptığı açıklamada, "ABD ile eylül sonunda kararlaştırılacak yer ve zamanda karşılıklı oturmaya ve şimdiye kadar müzakere ettiğimiz meseleleri kapsamlı şekilde ele almaya istekliyiz" ifadelerini kullandı

  Kuzey Kore yeni 'süper büyük' çoklu füze fırlatma sistemini denedi

  Dünya, 25 Ağustos 2019

  Kuzey Kore yeni 'süper büyük' çoklu füze fırlatma sistemini denedi

  Kuzey Kore, dün fırlattığı füzelerin, yeni "süper büyük" çoklu füze fırlatma sistemiyle yapıldığını duyurdu.

  Trump'tan şaşırtan Kim Jong Un açıklaması!

  Dünya, 24 Ağustos 2019

  Trump'tan şaşırtan Kim Jong Un açıklaması!

  Kuzey Kore bu sabah bir kez daha füze denemesi yapınca Güney Kore ve Japonya teyakkuza geçti. ABD Başkanı Donald Trump ise Kuzey Kore'nin kısa menzilli füze denemesinin yasak olmadığını, herkesin denediğini söyleyerek, bu açıklamasıyla şaşırttı

 • Üç ülkeden füze denemesi!

  Dünya, 24 Ağustos 2019

  Üç ülkeden füze denemesi!

  Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya, Kuzey Kore'nin Japon Denizi'ne 2 balistik füze atışı yaptığını söyledi. İran Devrim Muhafızları Ordusu, yeni bir füze denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rus denizaltıları, 'Bulava' ve 'Sineva' isimli balistik füzeleri fırlattı.

 • Kuzey Kore, Güney Kore ile müzakereleri sonlandırdı!

  BBC, 16 Ağustos 2019

  Kuzey Kore, Güney Kore ile müzakereleri sonlandırdı!

  Kuzey Kore'nin, bugün iki füze denemesi gerçekleştirdiği bildirildi. Füze denemeleri Pyongyang'ın, Washington ile Soel'ün ortak askeri tatbikat yapması nedeniyle nükleer müzakereleri sonlandırmasının hemen ardından geldi.

 • Trump: Kim füzeler için özür diledi

  Dünya, 10 Ağustos 2019

  Trump: Kim füzeler için özür diledi

  ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim'in kendisine gönderdiği mektupta kısa menzilli füze denemeleri için "özür dilediğini" ve Kim ile çok yakında görüşmeyi umut ettiğini belirtti.

  Kuzey Kore'den bir füze denemesi daha!

  Dünya, 06 Ağustos 2019

  Kuzey Kore'den bir füze denemesi daha!

  Güney Kore, Kuzey Kore'nin, "tanımlanamayan" kısa menzilli füzeler fırlatarak 2 hafta içinde dördüncü kez bu tür bir deneme yaptığını duyurdu.

  Trump: Başkan Kim beni hayal kırıklığına uğratmak istemez

  Dünya, 03 Ağustos 2019

  Trump: Başkan Kim beni hayal kırıklığına uğratmak istemez

  ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin füze denemeleriyle ilgili, "Kuzey Kore'nin füze denemeleri Singapur'da imzalanan anlaşmayı ihlal etmiyor" dedi.

 • Kuzey Kore'den bir haftada iki füze denemesi!

  Dünya, 31 Temmuz 2019

  Kuzey Kore'den bir haftada iki füze denemesi!

  Güney Kore merkezli Yonhap haber ajansı, Kuzey Kore'nin doğu kıyısından iki balistik füze fırlatıldığını bildirdi.

 • Kuzey Kore'den ABD'ye uyarı

  Gündem, 16 Temmuz 2019

  Kuzey Kore'den ABD'ye uyarı

  Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin gelecek ay düzenlemeyi planladığı ortak askeri tatbikatın, ABD ile yeniden başlaması konusunda anlaşmaya varılan görüşmeleri olumsuz etkileyeceği uyarısını yaptı

 • Trump: Obama, Kim'le görüşmek için yalvarıyordu

  Dünya, 02 Temmuz 2019

  Trump: Obama, Kim'le görüşmek için yalvarıyordu

  Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile Kuzey ve Güney Kore arasında bulunan "silahsızlandırılmış bölge"de düzenlenen görüşmesinin hemen ardından gazetecilere konuşan ABD Başkanı Donald Trump, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın da Kim'le görüşmek istediğini ama reddedildiğini ileri sürdü.

  Trump-Kim görüşmesinde gerginlik!

  Dünya, 01 Temmuz 2019

  Trump-Kim görüşmesinde gerginlik!

  Beyaz Saray'ın yeni basın sözcüsü Stephanie Grisham, dün ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında gerçekleşen görüşme esnasında Kuzey Koreli korumalarla gazeteciler arasındaki itiş kakış sırasında yaralandı

  'Tanımlanamayan bir uçan cisim' var!

  Dünya, 01 Temmuz 2019

  'Tanımlanamayan bir uçan cisim' var!

  Güney Kore ordusu, Trump-Kim görüşmesinden bir gün sonra Askerden Arındırılmış Bölge'de (DMZ) "gökyüzünde tanımlanamayan bir cismin uçuş izlerinin tespit edildiğini" açıkladı

 • Trump ile Kim bir araya geldi!

  Dünya, 30 Haziran 2019

  Trump ile Kim bir araya geldi!

  ABD Başkanı Donald Trump, hem kendisinin hem de Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore-Kuzey Kore sınırında yer alan "silahsızlandırılmış bölgede" görüştü. Trump, "Kısa olacak fakat bir el sıkışma çok şey demektir. Bu, Kore Yarımadası'nda barış süreci için büyük bir dönüm noktası olur" demişti

 • Trump'ın teklifine açık kapı!

  Dünya, 29 Haziran 2019

  Trump'ın teklifine açık kapı!

  Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Kuzey ve Güney Kore arasında bulunan silahsızlandırılmış bölgede görüşme yapma teklifine "çok ilginç bir öneri" yanıtını verdi.

 • Trump’tan Kim’e yeni teklif

  Dünya, 29 Haziran 2019

  Trump’tan Kim’e yeni teklif

  G-20 Zirvesi kapsamında Japonya'da bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a görüşme teklifinde bulundu. Trump yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore lideri bunu görüyorsa, kendisiyle sınırdaki silahsızlandırılmış bölgede buluşarak elini sıkmak ve merhaba demek istiyorum" ifadelerini kullandı

  Kim, Trump'tan "Çok güzel" mektup aldı

  Dünya, 23 Haziran 2019

  Kim, Trump'tan "Çok güzel" mektup aldı

  Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un ABD Başkanı Donald Trump'tan "çok güzel içerikli" bir mektup aldığı duyuruldu