KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kuzey Kore

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya'da yer alan yüzölçümü 120.540 km2 olan ve sosyalizmle yönetilen ülkedir.

9 Eylül 1948 tarihinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ismiyle kuruldu. 1910-1945 arasında yaşanan Japon işgalinin ve İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin ve ABD'nin denetimi altına girdi. 1948'te Sovyet denetimi alan bölgede sosyalist bir rejim kuruldu fakat bu gelişmenin üzerine ABD'nin Güney Kore'ye çıkarma yapması bölgede büyük bir tehlike yarattı.

1950'de Kore Savaşı başladı. Kuzey Kore Sovyetler Birliği ve Çin'den destek alırken, Güney Kore de ABD, Birlik Krallık ve bazı NATO devletlerinden destek aldı. Savaşta 1 milyon 300 bin kişi öldü ve savaş 1953 yılında sona erdi.

Günümüzde Kuzey Kore'de resmi dil olarak Korece konuşulur. Ekonomi konusunda dünyanın sayılı kapalı ekonomilerinden birisine sahiptir. Kuzey Kore'de yer alan önemli kömür madenleri ve mineral yatakları, ülke başlıca temel ihtiyaçlarını sağlayamadığı için işlenememektedir.

Son yıllarda Kuzey Kore'de, gübre yetersizliği ve soğuk havalar nedeniyle tarımsal üretimde ciddi bir düşüş yaşanmış ve kıtlık başlamıştır. Günümüzde devletin lideri Kim Jong-un'dur.

Kuzey Kore Haberleri

 • Kuzey Kore'de büyük askeri tören! İlk defa gösterildi!

  Dünya, 15 Ocak 2021

  Kuzey Kore'de büyük askeri tören! İlk defa gösterildi!

  Kuzey Kore'de düzenlenen büyük askeri geçit törenine ilişkin fotoğraflar gündeme oturdu. Dünyanın en kapalı ülkesi Kuzey Kore'deki askeri geçit töreninde sergilenen denizaltıdan atılan yeni füzeler, devlet kanalındaki yayında "Dünyanın en güçlü silahı" olarak tanıtıldı.

 • Japonya'dan Kuzey Kore lideri Kim'e nükleer tepkisi!

  Dünya, 13 Ocak 2021

  Japonya'dan Kuzey Kore lideri Kim'e nükleer tepkisi!

  Japonya Kabine Baş Sekreteri Katsunobu, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un geliştirilmekte olan silah sistemlerini açıklaması gerektiğini söyledi. Katsunobu, Kim'in nükleer silah deposunu güçlendireceği tehdidinin "tamamıyla kabul edilemez" olduğunu bildirdi.

 • Kuzey Kore'den bir kez daha nükleer silah tehdidi!

  Dünya, 09 Ocak 2021

  Kuzey Kore'den bir kez daha nükleer silah tehdidi!

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geliştirilmekte olan yüksek teknolojili silah sistemlerinin listesini açıklayarak, nükleer silah deposunu güçlendirmekle tehdit etti.

  Kim Jong-un, Kuzey Kore'nin dış dünyayla bağlarını geliştirmek istiyor!

  Dünya, 08 Ocak 2021

  Kim Jong-un, Kuzey Kore'nin dış dünyayla bağlarını geliştirmek istiyor!

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesinin dış dünyayla bağlarını büyük ölçüde geliştirme ihtiyacını vurguladı.

  Kuzey Kore lideri Kim'den inanılmaz itiraf!

  Dünya, 06 Ocak 2021

  Kuzey Kore lideri Kim'den inanılmaz itiraf!

  Kuzey Kore lideri Kim Jong un İşçi Partisi'nin 8'nci olağanüstü kongresinde konuştu. Ekonomik başarısızlıklardan bahseden Kim Jong-un, 'hemen hemen her alanda' başarısız olduğunu ilk kez itiraf etti. Öte yandan 7 bin kişinin katıldığı toplantıda sosyal mesafenin hiçe sayılması dikkat çekti.

 • "Vaka yok" diyen Kuzey Kore aşı istedi!

  Dünya, 05 Ocak 2021

  "Vaka yok" diyen Kuzey Kore aşı istedi!

  Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıkmasından bu yana ülkede herhangi bir vaka görülmediğini iddia eden Kuzey Kore, Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı'ndan (GAVI) aşı talep etti.

 • Kim Jong Un'dan Kuzey Korelilere yılbaşı mektubu

  Dünya, 02 Ocak 2021

  Kim Jong Un'dan Kuzey Korelilere yılbaşı mektubu

  Kuzey Kore Devlet Ajansı (KCNA) tarafından verilen bilgiye göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, yeni yıl sebebiyle Kuzey Korelilere mektup gönderdi

 • Kim Jong Un hakkında şaşırtan iddia!

  Dünya, 01 Aralık 2020

  Kim Jong Un hakkında şaşırtan iddia!

  Merkezi Washington'da bulunan düşünce kuruluşu Ulusal Çıkar Merkezi araştırmacılarından Harry Kazianis'in haberine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un, Çin'de geliştirilen koronavirüs aşısını yaptırdığı öne sürüldü

  Kuzey Kore'de halka uyarı: 'Evden çıkmayın'

  BBC, 23 Ekim 2020

  Kuzey Kore'de halka uyarı: 'Evden çıkmayın'

  Çin'den geldiği ve ülkeye koronavirüs getireceği söylenen "sarı toz" bulutu nedeniyle halka evlerinden çıkmama uyarısı yapıldı. Uyarının ardından başkent Pyongyang'da sokakların tamamen boşaldığı görüldü.

  Japonya 'alıkonulmuş Japonlar' konusunda çözüm arıyor

  Dünya, 21 Ekim 2020

  Japonya 'alıkonulmuş Japonlar' konusunda çözüm arıyor

  Japonya, "alıkonulmuş Japonlar" sorununu çözüme kavuşturmak amacıyla Kuzey Kore'ye uzlaşmacı yaklaşım gösterdi

 • Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, halktan gözyaşları içinde özür diledi

  BBC, 12 Ekim 2020

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, halktan gözyaşları içinde özür diledi

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, iktidardaki İşçi Partisi'nin 75'nci kuruluş yıldönümünde, yaşadıkları zorluklar nedeniyle halktan gözyaşları içinde özür diledi. Kim, "Halkımız bana güvendi, gökyüzü kadar yüksek, denizler kadar derin umutlarını bana bağladı. Ama ben bunlara yeteri kadar yanıt veremedim. Bunun için çok üzgünüm" dedi.

 • Kim Jong-Un, Güney Kore'den özür diledi!

  Dünya, 25 Eylül 2020

  Kim Jong-Un, Güney Kore'den özür diledi!

  Geçtiğimiz pazartesi günü Kuzey Kore birliklerinin, Güney Kore Okyanus ve Balıkçılık Bakanlığı'nda görevli 47 yaşındaki adamın ateş açılarak öldürdüğü duyurulmuştu. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'e olayla ilgili bir mektup göndererek özür diledi

 • Kuzey Kore sularına giren bir Güney Koreli vurularak öldürüldü!

  Dünya, 24 Eylül 2020

  Kuzey Kore sularına giren bir Güney Koreli vurularak öldürüldü!

  Kore Yarımadası deniz sınırındaki Yeonpyeong Adası açıklarında Kuzey Kore sularına giren Güney Kore Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanlığı görevlisinin vurularak öldürdüğü bildirildi.

  Kuzey-Güney Kore arasında tehlikeli olay

  Dünya, 24 Eylül 2020

  Kuzey-Güney Kore arasında tehlikeli olay

  Kore Yarımadası deniz sınırındaki Yeonpyeong Adası açıklarında Kuzey Kore sularına giren Güney Kore Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanlığı görevlisinin vurularak öldürdüğü bildirildi.

  Trump'tan Kim Jong-un paylaşımı: Onu hafife almayın!

  Dünya, 10 Eylül 2020

  Trump'tan Kim Jong-un paylaşımı: Onu hafife almayın!

  Kuzey Kore lideri Ki Jong-un'un geçtiğimiz aylarda sağlık durumunun iyi olmadığına ilişkin söylentilerin çıkmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabında paylaşımda bulundu. Trump,"Kim Jong-un'un sağlıyı iyi. Onu hafife almayın" dedi

 • Kuzey Kore lideri Kim'den koronavirüs önlemi iddiası!

  Dünya, 29 Ağustos 2020

  Kuzey Kore lideri Kim'den koronavirüs önlemi iddiası!

  Radio Free Asia'da yer alan haberde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, koronavirüse (Covid-19) karşı önlem olarak ülkesinin Çin ile olan sınırlarındaki muhafızlara gerçek mermi dağıtılması ve 1 kilometreden fazla yaklaşanın vurulması emrini verdiği öne sürüldü.

 • Kuzey Kore lideri Kim'in komada olduğu iddia edildi

  Dünya, 24 Ağustos 2020

  Kuzey Kore lideri Kim'in komada olduğu iddia edildi

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un komada olduğu ve yetkilerinin bir kısmını kız kardeşi Kim Yo-jong'a devrettiği ileri sürüldü.

 • Kuzey Kore liderinden yeni talimat iddiası

  Dünya, 17 Ağustos 2020

  Kuzey Kore liderinden yeni talimat iddiası

  Daily Mail'de yer alan haberde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ülkedeki tüm evcil köpeklerin toplatılması talimatı verdiği öne sürüldü. Güney Kore'nin Chosun Ilbo gazetesine açıklama yapan bir kaynak, Kim'in, evcil köpekleri "burjuva ideolojisinin ve kapitalist yozlaşmanın sembolü" olarak gördüğünü söyledi.

  Kore Savaşı teknik olarak 70 yıldır devam ediyor

  Dünya, 27 Temmuz 2020

  Kore Savaşı teknik olarak 70 yıldır devam ediyor

  Kuzey Kore'nin 25 Haziran 1950'de Güney Kore'yi işgal etmesiyle başlayıp 27 Temmuz 1953'te sona eren "Kore Savaşı", birçok girişime rağmen bir barış anlaşması imzalanmadığı için teknik olarak sürüyor.