KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Pakistan

Pakistan İslam Cumhuriyeti, Güney Asya'da yer alan ve 14 Ağustos 1947 tarihinde kurulan bir ülkedir. Ülkenin batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin Halk Cumhuriyeti ve doğusunda Hindistan yer almaktadır.

Günümüzde nüfus olarak dünya sıralamasında 6. sırada yer alan Pakistan, 1947 yılında İngiliz sömürgesi altında bulunan Hindistan'dan, kanlı bir mücadele ile ayrılarak bağımsızlık kazanmıştır.

Ülkenin başkenti İslamabad'dır ve ülke Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalete sahiptir.

2010 yılında yapılan sayımlara göre Pakistan'ın nüfusu yaklaşık 180 milyon olarak açıklanmıştır. Pakistan, nüfus bakımından Brezilya'nın gerisinde ve Rusya'nın önündedir. Pakistan Anayasası'na göre ücretsiz eğitim sağlamak devletin temel sorumluluklarından birisidir.

Ülkede yaşayan vatandaşların yaklaşık 173 milyonu İslam dinine, yaklaşık 3 milyon 200 bini Hinduizm dinine, yaklaşık 3 milyon 800 bini Hıristiyanlık dinine ve yaklaşık 20 bini de Sih dinine mensuptur.

Pakistan Haberleri

 • Pakistan'da enerji krizi

  Dünya, 26 Haziran 2022

  Pakistan'da enerji krizi

  Pakistan'da temmuzda, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarik edememesi sebebiyle enerji krizinin derinleşeceği bildirildi

 • Afganistan'da korkutan deprem! Pakistan'da da hissedildi

  Dünya, 22 Haziran 2022

  Afganistan'da korkutan deprem! Pakistan'da da hissedildi

  Afganistan doğusunda bulunan Host kentinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 10 kilometre derinlikte kaydedilen deprem, Pakistan'ın bazı kentlerinde de hissedildi

 • Pakistan ile işbirliği mesajı

  Dünya, 01 Haziran 2022

  Pakistan ile işbirliği mesajı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Köklü bağlardan güç alan ilişkilerimiz Pakistan'ın kurulduğu 1947 yılından beri dostluk ve kardeşlik temelinde gelişmektedir. Bu sene diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 75. yılını idrak ediyoruz. İkili ilişkilerimiz, bölgesel ve küresel meseleleri kapsamlı şekilde ele aldık" diye konuştu. Pakistan Başbakanı Şerif de, "Güçlü bir iş dünyası temsilcilerinden oluşacak heyet önümüzdeki Haziran ayında Pakistan'ı ziyaret edecek. Bizler de görüşmelerin yapılması için gereken hazırlıkları yapacağız. Çok verimli, sağlam sonuçların elde edilmesini sağlayacağız" ifadelerini kullandı

  Pakistan Başbakanı Şerif Türkiye'de

  Dünya, 01 Haziran 2022

  Pakistan Başbakanı Şerif Türkiye'de

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif'i resmi törenle karşıladı.

  Pakistan Başbakanı Şerif Türkiye'ye geliyor

  Dünya, 01 Haziran 2022

  Pakistan Başbakanı Şerif Türkiye'ye geliyor

  Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak

 • Pakistan'da Han destekçileriyle polis arasında çatışma!

  Dünya, 26 Mayıs 2022

  Pakistan'da Han destekçileriyle polis arasında çatışma!

  Pakistan'ın başkenti İslamabad'da eski Başbakan İmran Han'ın destekçileriyle polis arasındaki çatışmalar yaşandı. Han, seçim tarihi belirlemesi ve meclisin feshedilmesi için hükümete 6 gün süre tanıyarak başkent İslamabad'da yürüyüşüne son verdi.

 • Pakistan'da rekor sıcaklık: "Canımızı almasından korkuyorum"

  Dünya, 26 Mayıs 2022

  Pakistan'da rekor sıcaklık: "Canımızı almasından korkuyorum"

  Pakistan'da bir süredir artan sıcaklıklar sebebiyle vatandaşlar zor günler yaşarken, Jacobabad şehrinde sıcaklık 51 dereceyle rekor kırdı. Şehirde yaşayan bir kişi, "Sıcaklık dayanılmaz hale geldi, önümüzdeki yıllarda canımızı almasından korkuyorum." dedi.

 • Pakistan'da eski Başbakan Han'ın destekçileri polisle çatıştı

  Dünya, 25 Mayıs 2022

  Pakistan'da eski Başbakan Han'ın destekçileri polisle çatıştı

  Pakistan'da eski Başbakan İmran Han'ın başkent İslamabad'da yapmayı planladığı yürüyüşü engellemek isteyen polislerle Han destekçileri arasında olaylar çıktı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pakistan Başbakanı Şerif'e tebrik

  Dünya, 12 Nisan 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pakistan Başbakanı Şerif'e tebrik

  Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Meclisi'nin takdiri çerçevesinde Başbakan seçilen Şahbaz Şerif ile telefonda görüşerek tebriklerini iletti

  Pakistan yeni başbakanı yarın seçecek

  Dünya, 10 Nisan 2022

  Pakistan yeni başbakanı yarın seçecek

  Pakistan Başbakanı İmran Han hükümetinin güvensizlik oylaması sonucu görevden düşmesinin ardından yarın yeni başbakan seçilecek. Öte yandan Pakistan'ın 75 yıllık tarihinde hiçbir başbakan 5 yıllık görev süresini tamamlayamadı.

 • Pakistan'da Imran Khan'ın destekçileri sokaklara döküldü

  Dünya, 11 Nisan 2022

  Pakistan'da Imran Khan'ın destekçileri sokaklara döküldü

  Pakistan Ulusal Meclis'inde yapılan güven oylamasında hükümetinin güven oyu alamaması üzerine görevden alınan Başbakan Imran Khan’ın destekçileri sokaklara çıkarak, kararı protesto etti

 • Pakistan'ın yeni başbakanı belli oldu

  Dünya, 11 Nisan 2022

  Pakistan'ın yeni başbakanı belli oldu

  Son dakika... Pakistan Parlamentosu güvensizlik oylaması sonucu düşürülen İmran Han yerine Şahbaz Şerif'i başbakan seçti. Muhalefet bloğunun adayı Şahbaz Şerif, Pakistan'ın yeni başbakanı oldu.

 • Pakistan'da Meclis feshedildi

  Dünya, 03 Nisan 2022

  Pakistan'da Meclis feshedildi

  Pakistan'da Başbakan İmran Han'a karşı güvensizlik oylaması Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle reddedildi. Pakistan'da Cumhurbaşkanı Arif Alvi, erken seçim isteyen Başbakan İmran Han'ın çağrısı üzerine Meclisi feshetti.

  Termometreler 45 dereceyi gösterdi

  Dünya, 30 Nisan 2022

  Termometreler 45 dereceyi gösterdi

  Pakistan’da 45 dereceye kadar ulaşan sıcaklıklar nedeniyle halka uyarılarda bulunuldu

  Hindistan ve Pakistan'da sıcak hava dalgası!

  Dünya, 30 Nisan 2022

  Hindistan ve Pakistan'da sıcak hava dalgası!

  Dünya nüfusunun beşte birinin yaşadığı Hindistan ve Pakistan'da son günlerde etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle hava sıcaklığının 45 ila 50 dereceği bulabileceği öngörülüyor.

 • Pakistan uyruklu fidyeciler tutuklandı

  Gündem, 27 Nisan 2022

  Pakistan uyruklu fidyeciler tutuklandı

  Son dakika haberi: Taksim Meydanı'nda gezerken Pakistan uyruklu 6 kişi tarafından kaçırılan 4 Nepalli turist, polisin yaptığı operasyonla kurtarıldı. Fidye için kaçırıldıktan sonra 3 gün boyunca bir evde tutulan turistlerin kurtarılma anları kameralara yansıdı. Gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 6 Pakistanlı şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi

 • Suudi Arabistan'dan Pakistan'ın yeni başbakanına destek

  Dünya, 16 Nisan 2022

  Suudi Arabistan'dan Pakistan'ın yeni başbakanına destek

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Pakistan'ın yeni Başbakanı Şahbaz Şerif'le yaptığı görüşmede, ülkesinin Pakistan'ın destekçisi olduğunu söyledi.

 • İmran Han'dan erken seçim çağrısı

  Dünya, 14 Nisan 2022

  İmran Han'dan erken seçim çağrısı

  Pakistan'ın eski Başbakanı İmran Han, erken seçim yapılması çağrısında bulunarak aksi halde halkı sokağa çıkaracağını söyledi

  Pakistan'ın yeni başbakanından Türkiye mesajı

  Dünya, 11 Nisan 2022

  Pakistan'ın yeni başbakanından Türkiye mesajı

  Pakistan'da bugün mecliste yapılan oylamada ülkenin 23. Başbakanı seçilen Şahbaz Şerif, Türkiye ile Pakistan'ın ayrılmaz bağlara sahip olduğunu ifade ederek, Ankara'nın daima İslamabad'ın yanında durduğunu söyledi