KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Pakistan

Pakistan İslam Cumhuriyeti, Güney Asya'da yer alan ve 14 Ağustos 1947 tarihinde kurulan bir ülkedir. Ülkenin batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin Halk Cumhuriyeti ve doğusunda Hindistan yer almaktadır.

Günümüzde nüfus olarak dünya sıralamasında 6. sırada yer alan Pakistan, 1947 yılında İngiliz sömürgesi altında bulunan Hindistan'dan, kanlı bir mücadele ile ayrılarak bağımsızlık kazanmıştır.

Ülkenin başkenti İslamabad'dır ve ülke Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalete sahiptir.

2010 yılında yapılan sayımlara göre Pakistan'ın nüfusu yaklaşık 180 milyon olarak açıklanmıştır. Pakistan, nüfus bakımından Brezilya'nın gerisinde ve Rusya'nın önündedir. Pakistan Anayasası'na göre ücretsiz eğitim sağlamak devletin temel sorumluluklarından birisidir.

Ülkede yaşayan vatandaşların yaklaşık 173 milyonu İslam dinine, yaklaşık 3 milyon 200 bini Hinduizm dinine, yaklaşık 3 milyon 800 bini Hıristiyanlık dinine ve yaklaşık 20 bini de Sih dinine mensuptur.

Pakistan Haberleri

 • Trump'ı yalanlayarak, ilk kez Bin Ladin'i kabul ettiler!

  Dünya, 21 Kasım 2018

  Trump'ı yalanlayarak, ilk kez Bin Ladin'i kabul ettiler!

  Pakistan resmi olarak ilk defa El Kaide’nin kurucularından Usame Bin Ladin’in bulunmasındaki rolünü kabul ederek, ABD Başkanı Donald Trump'ın iddialarını yalanladı.

 • Pakistan'dan Trump resti: Dışişleri'ne çağırdılar!

  Dünya, 20 Kasım 2018

  Pakistan'dan Trump resti: Dışişleri'ne çağırdılar!

  Son dakika... Pakistan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Pakistan'ı hedef alan sözlerinin ardından ABD Maslahatgüzarı'nı Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

 • Trump resti çekti: Ahmaklar... Artık ödeme yapmayacağız

  Dünya, 19 Kasım 2018

  Trump resti çekti: Ahmaklar... Artık ödeme yapmayacağız

  ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan'a artık ödeme yapmayacaklarını belirtti. ABD Başkanı Donald Trump, "Pakistan'a artık milyarlarca dolar ödeme yapmayacağız çünkü paramızı alıp bizim için hiçbir şey yapmıyorlar" dedi

  Ölüm tehditleri alan diplomatlar ülkeyi terk ediyor!

  Dünya, 13 Kasım 2018

  Ölüm tehditleri alan diplomatlar ülkeyi terk ediyor!

  Hollanda, Pakistan'ın başkenti İslamabad’da bulunan büyükelçiliğindeki çok sayıda personeli ölüm tehditleri aldığı gerekçesiyle Hollanda'ya geri çağırdı.

  Halk sokaklara döküldü, Belçika sığınma teklif etti!

  Dünya, 05 Kasım 2018

  Halk sokaklara döküldü, Belçika sığınma teklif etti!

  Belçikalı milletvekili Peter Luykx, Pakistan Yüksek Mahkemesinin idam kararını iptal ettiği Asia Bibi için iltica hakkı talep etti.

 • İdamla yargılanan kadın, kararı duyunca şoke oldu

  Dünya, 31 Ekim 2018

  İdamla yargılanan kadın, kararı duyunca şoke oldu

  Pakistan'da 2009 yılında Hazreti Muhammed'e ve İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle idama mahkum edilen Asia Bibi’nin Anayasa Mahkemesinde görülen temyiz duruşmasında serbest bırakılmasının ardından ülke genelinde protestolar başladı.

 • İstanbul'da fidye operasyonu

  Gündem, 01 Ekim 2018

  İstanbul'da fidye operasyonu

  İstanbul Emniyeti'ne başvuran Pakistan Başkonsolosluğu, bir vatandaşının fidye için kaçırıldığını söyledi. Harekete geçen polis, bir haftadır rehin tutulan Pakistanlı'yı 6 saatte kurtardı.

 • Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'e şartlı tahliye!

  Dünya, 19 Eylül 2018

  Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'e şartlı tahliye!

  İslamabad Yüksek Mahkemesi, eski Başbakan Navaz Şerif, kızı ve damadının şartlı tahliye edilmesine karar verdi. Mahkemenin kararının Ravalpindi kentindeki Adiala cezaevine ulaşmasının ardından 500 biner Pakistan rupisi (yaklaşık 25 bin lira) ödeyecek Şerif, kızı ve damadının serbest bırakılacakları açıklandı.

  Pakistan yeni cumhurbaşkanını seçti!

  Dünya, 05 Eylül 2018

  Pakistan yeni cumhurbaşkanını seçti!

  Pakistan'da yapılan cumhurbaşkanı seçiminde, Pakistan Adalet Hareketinin adayı Arif Aliv, resmi olmayan sonuçlara göre ülkenin yeni cumhurbaşkanı gösteriliyor.

  Pakistan Dışişleri Bakanı'ndan ABD'ye sert tepki

  Dünya, 02 Eylül 2018

  Pakistan Dışişleri Bakanı'ndan ABD'ye sert tepki

  Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi, "Washington'ın vermekten vazgeçtiği parayı kendi kaynaklarımızdan harcadık. Şimdi ABD Pakistan'ın parasını geri ödemeli." dedi

 • ABD'den 'Pakistan açıklaması'

  Dünya, 18 Ağustos 2018

  ABD'den 'Pakistan açıklaması'

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, "Pakistan Başbakanı olarak yeni göreve gelen İmran Han'ın yemin törenini tanıyor ve memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

 • "Biz de Türkiye gibi saldırıya uğrayabiliriz"

  Dünya, 13 Ağustos 2018

  "Biz de Türkiye gibi saldırıya uğrayabiliriz"

  İtalya Başbakanlık Müsteşarı Giancarlo Giorgetti, ülkesinin tıpkı Türkiye gibi bir ekonomik saldırıya uğrayabileceğini söyledi. Giorgetti, "Yazın borsada az hareket olduğunda bu, ülkelere yönelik agresif girişimlere neden olabilir, tıpkı Türkiye'de olduğu gibi" dedi

 • Türkiye'ye bir destek mesajı daha!

  Dünya, 13 Ağustos 2018

  Türkiye'ye bir destek mesajı daha!

  Son dakika... Pakistan Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararını eleştirerek "Türkiye küresel ekonominin motoru ve önemli bir üyesidir. Pakistan halkı ve hükümeti, Türkiye'nin barış ve refah arayışına güçlü desteğini bir kez daha yineler ve bu ortak hedeflere ulaşma yolunda her zamanki gibi yanında olacaktır." açıklamasında bulundu.

  Düşmeden önce masraflar yüzünden tartışmış

  Gündem, 13 Ağustos 2018

  Düşmeden önce masraflar yüzünden tartışmış

  Pendik'te ayağında gömlek bağlı halde 3. kattan düşerek hayatını kaybeden Pakistan uyruklu Milal M.'nin psikolojik sorunları olduğu belirtilirken intihar ettiği ihtimali üzerinde duruluyor. Ev arkadaşı "Ruhsal sorunları vardı. Ben arka odadayken diğer arkadaşlarla ev masrafları nedeniyle tartıştılar. Ama kavga sesi duymadım. Ailesiyle konuştu, sonra çığlığını duydum" dedi.

  Kameralar önünde oy kullandı, başbakanlığı tehlikeye girdi!

  Dünya, 08 Ağustos 2018

  Kameralar önünde oy kullandı, başbakanlığı tehlikeye girdi!

  Resmi seçim sonuçlarını açıklayan Pakistan Seçim Komisyonu İmran Han'ın kazandığı 5 bölgenin 2'sinde sonucu bekletme kararı alırken 3'ünde de koşullu sonuçları yayımladı.

 • Kriket yıldızı, hızlı playboy, sosyetik koca ve nihayet Başbakan mı

  Dünya, 29 Temmuz 2018

  Kriket yıldızı, hızlı playboy, sosyetik koca ve nihayet Başbakan mı

  Pakistanlı eski kriket yıldızı İmran Han, zamanında bir İngiliz gülüyle evliydi, şimdi rakiplerine göre bir "rüzgar gülü" olarak iktidara yürüyor. Pakistan'da lideri olduğu Adalet Hareketi, genel seçimden birinci parti çıktı. İmran Han "Yeni Pakistan'ı kuracağız" diyerek zaferini ilan etti, ancak sandıkta hile iddiaları var. Bir yanda liberal ekonomiyi savunup diğer yanda dindar tabanı konsolide edecek Batı karşıtı çıkışlar yapan Han, popülistlikle suçlanıyor. Sosyetik eski eş Jemima ise tweet atıyor: "Çocuklarımın babası Pakistan'a başbakan oluyor..." Ayşe ÖZEK KARASU yazdı

 • Pakistan'da seçimler bitti, muhalefet oyunu ikiye katladı!

  Dünya, 26 Temmuz 2018

  Pakistan'da seçimler bitti, muhalefet oyunu ikiye katladı!

  Pakistan devlet televizyonu, federal meclis seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre İmran Han liderliğindeki Pakistan Adalet Hareketi’nin yarışı önde götürdüğünü bildirdi. Geçen seçimde iktidarı elde eden Şahbaz Şerif liderliğindeki Pakistan Müslüman Ligi-Navaz ve diğer partiler ise hile karıştırıldığı gerekçesiyle sonuçlara itiraz etti

 • Pakistan seçimlerinde muhalefet lideri İmran Han önde

  Dünya, 25 Temmuz 2018

  Pakistan seçimlerinde muhalefet lideri İmran Han önde

  Pakistan seçimlerinde resmi olmayan ilk sonuçlar muhalefet lideri İmhan Han'ı önde gösterirken diğer partiler sonuçlara itiraz etti

  Pakistan'da oy kullanma merkezine saldırı: 28 ölü

  Dünya, 25 Temmuz 2018

  Pakistan'da oy kullanma merkezine saldırı: 28 ölü

  Son dakika... Pakistan'da bir oy kullanma merkezine düzenlenen bombalı saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti