KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Rusya

Rusya Federasyonu, 25 Aralık 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla kurulan ve yüzölçümü olarak dünyanın en geniş ülkesidir.

Federal yarı başkanlık tipi ile yönetilen Rusya Federasyonu, 1917 Ekim Devrimi'nin ardından Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savaşı'nın zaferinde büyük rol oynayan süper güç kabul edilen Sovyeter Birliği'nin büyük ve öncü kurucularından biri oldu.

Sovyetler Birliği döneminde mükemmel derecede teknolojik gelişmelere imza atan Sovyetler Birliği, dünyanın ilk yapay uydusu ve ilk insanlı uzay uçuşu dahil olmak üzere birçok teknolojik gelişmeyi gerçekleştirmiştir.

Rusya Federasyonu, Sovyetler Birliği'nin 25 Aralık 1991'de dağılmasıyla kurulmuştur.

Günümüzde dünyanın en büyük dokuzuncu, silah alma gücü potansiyeline göre altıncı en büyük ekonimisine sahiptir. Doğal kaynaklar ve maden olarak ise dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarına sahip olan Rusya Federasyonu, dünyadaki en büyük petrol ve gaz üreticisidir.

Askeri savunma sistemleri anlamında beş nükleer silahlı devletten biridir ve dünyanın en büyük kitle imha silahlarına sahiptir.

Günümüzde Rusya Federasyonu'nun devlet başkanı Vladimir Putin'dir.

Rusya Haberleri

 • Putin İstanbul'a geliyor!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Putin İstanbul'a geliyor!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Türk Akımı'nın denizden geçen kısmının tamamlanması nedeniyle yapılacak törene katılmak için 19 Kasım'da İstanbul'a geleceği belirtildi

 • Kremlin'den ABD'ye mesaj: Yaptırımlar yükü artıracak

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Kremlin'den ABD'ye mesaj: Yaptırımlar yükü artıracak

  Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarının iki ülke ilişkilerindeki yükü artıracağını ve daha fazla soruna neden olacağını söyledi

 • Putin'den 'Avrupa ordusu'na destek!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Putin'den 'Avrupa ordusu'na destek!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Avrupa güçlü bir ekonomik oluşum ve ittifak. Bu nedenle üye ülkelerin savunma ve güvenlik alanlarında bağımsız ve egemen olma isteği çok doğal. Bunun çok taraflı dünyada olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum." dedi.

  Rusya'dan ABD'ye tepki: Silah zoruyla gözaltına alındı!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Rusya'dan ABD'ye tepki: Silah zoruyla gözaltına alındı!

  Rusya, ABD ara seçimlerini takip ederken ajan olduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Rus gazeteci Aleksandr Malkeviç hakkında açıklamada bulundu.

  Trump ile Putin Paris'te görüştü!

  Dünya, 11 Kasım 2018

  Trump ile Putin Paris'te görüştü!

  Son dakika... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump ile Paris'te bir görüşme gerçekleştirdiklerini duyurdu

 • Rusya'da yangın!

  Dünya, 10 Kasım 2018

  Rusya'da yangın!

  Son dakika... Rusya'nın St. Petersburg kentindeki bir AVM'de büyük çaplı yangın çıktı. Çalışanlar tahliye edildi

 • Trump'tan Macron'a "AB ordusu" tepkisi

  Dünya, 10 Kasım 2018

  Trump'tan Macron'a "AB ordusu" tepkisi

  ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için Avrupa'nın kendi ordusunu oluşturması gerektiğini" söylediğini belirterek, "Çok aşağılayıcı." ifadesini kullandı

 • Rusya ve Çin imzayı attı! İş birliğini büyütüyorlar

  Dünya, 09 Kasım 2018

  Rusya ve Çin imzayı attı! İş birliğini büyütüyorlar

  Rusya ve Çin, nükleer enerji alanında iş birliğini büyütüyor. Çin Ulusal Nükleer Şirketi (CNNC) ile Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom, hızlı nötron reaktörü CFR-600´ün Çin´de inşası ile Tianwan santralinin 7 ve 8´inci reaktörlerinin yapımının da aralarında bulunduğu 4 ayrı işbirliği anlaşması imzaladı

  Rusya'dan Avusturya'ya nota

  Dünya, 09 Kasım 2018

  Rusya'dan Avusturya'ya nota

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın, Avusturyalı emekli bir askerin Rusya'ya casusluk yaptığı iddialarına ilişkin açıklamaları nedeniyle Avusturya'ya protesto notası verdiği bildirildi.

  Rusya ile Avusturya arasında ajan krizi!

  Dünya, 09 Kasım 2018

  Rusya ile Avusturya arasında ajan krizi!

  Son dakika... Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avusturya büyükelçisinin, Avusturya'nın casusluk iddiaları nedeniyle bakanlığa çağrılacağını duyurdu

 • ABD'den Rusya'ya Kırım yaptırımları!

  Dünya, 09 Kasım 2018

  ABD'den Rusya'ya Kırım yaptırımları!

  ABD Hazine Bakanlığı, Kırım'ın ilhakıyla ilgili olarak üç kişi ve Rusya ile Ukrayna'da 9 kuruma yönelik yaptırımlar getirdi

 • Yakaladığı canlıya kimse inanamadı

  Yaşam, 08 Kasım 2018

  Yakaladığı canlıya kimse inanamadı

  Rusya'nın Murmansk şehrinde yaşayan ve balıkçılık yapan Roman Fedortsov, yakaladığı değişik deniz canlılarının fotoğraflarını çekerek sosyal medya üzerinden paylaşıyor

 • Rusya'dan 'kapalı kapılar ardında' görüşme talebi!

  Dünya, 08 Kasım 2018

  Rusya'dan 'kapalı kapılar ardında' görüşme talebi!

  Rusya Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği BM Güvenlik Konseyi'nde Kuzey Kore'ye karşı yaptırımlar konusunda kapalı formatta bir görüşme talep etti.

  Rusya'dan ABD'deki seçimlere ilk yorum

  Dünya, 07 Kasım 2018

  Rusya'dan ABD'deki seçimlere ilk yorum

  Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, ABD Kongresi ara seçimleri sonucunun beklendiği gibi çıktığını söyledi. Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, "Seçimlerin sonucu herkes için aşağı yukarı beklendiği gibi oldu" dedi.

  Rusya: İranlıların sabrının da sınırı var!

  Dünya, 07 Kasım 2018

  Rusya: İranlıların sabrının da sınırı var!

  Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, ABD'nin veya İsrail'in, İran'ın nükleer anlaşmayı ihlal ettiğine yönelik kanıt sunamadıklarını belirterek, "Yaptırım kararı nedeniyle büyük bir emek sarf edilerek ulaşılan şeyler raydan çıkabilir çünkü İranlıların sabrının da sınırı var." dedi.

 • Selfie kurbanı oldu!

  Dünya, 07 Kasım 2018

  Selfie kurbanı oldu!

  Rusya'da bir sanat galerisinde selfie çekmek isteyen 4 kadının yaslandığı duvar devrilince Salvador Dali ve Francisco Goya'nın tabloları zarar gördü.

 • Rusya-İsrail arasında S-300 gerilimi! İki lider görüşmekten vazgeçti

  Dünya, 07 Kasım 2018

  Rusya-İsrail arasında S-300 gerilimi! İki lider görüşmekten vazgeçti

  Rusya'nın Suriye'ye verdiği S-300 hava savunma füzeleri İsrail ile gerilime neden oldu. İsrail, Rus füzelerinin kendi uçaklarını hedef alması durumunda yanıt vereceklerini söyledi. Rusya'dan ise "Şam yönetimi karşılık verebilir" açıklaması geldi. Yaşanan bu gerilimin ardından, Paris'teki anma törenlerine katılması beklenen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin'in yapacağı görüşmenin iptal olduğu bildirildi.

 • Rusya'dan İran yaptırımları açıklaması!

  Dünya, 06 Kasım 2018

  Rusya'dan İran yaptırımları açıklaması!

  Son dakika... ABD'nin dün ikinci kez uyguladığı İran'a yaptırımlarla ilgili açıklamada bulunuldu. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların meşru olmadığını söyledi.

  Karadeniz'de gerilim! ABD ve Rusya'dan açıklama geldi!

  Dünya, 06 Kasım 2018

  Karadeniz'de gerilim! ABD ve Rusya'dan açıklama geldi!

  Rusya'ya ait Rus Su-27 tipi savaş uçağı, Karadeniz üzerinde keşif yapan ABD donanmasına ait EP-3 tipi uçağını engelledi. ABD Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada Rus uçağının ABD'ye ait uçağı Karadeniz üzeninde 25 dakika boyunca taciz ettiğini duyurdu.