KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Rusya

Rusya Federasyonu, 25 Aralık 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla kurulan ve yüzölçümü olarak dünyanın en geniş ülkesidir.

Federal yarı başkanlık tipi ile yönetilen Rusya Federasyonu, 1917 Ekim Devrimi'nin ardından Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savaşı'nın zaferinde büyük rol oynayan süper güç kabul edilen Sovyeter Birliği'nin büyük ve öncü kurucularından biri oldu.

Sovyetler Birliği döneminde mükemmel derecede teknolojik gelişmelere imza atan Sovyetler Birliği, dünyanın ilk yapay uydusu ve ilk insanlı uzay uçuşu dahil olmak üzere birçok teknolojik gelişmeyi gerçekleştirmiştir.

Rusya Federasyonu, Sovyetler Birliği'nin 25 Aralık 1991'de dağılmasıyla kurulmuştur.

Günümüzde dünyanın en büyük dokuzuncu, silah alma gücü potansiyeline göre altıncı en büyük ekonimisine sahiptir. Doğal kaynaklar ve maden olarak ise dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarına sahip olan Rusya Federasyonu, dünyadaki en büyük petrol ve gaz üreticisidir.

Askeri savunma sistemleri anlamında beş nükleer silahlı devletten biridir ve dünyanın en büyük kitle imha silahlarına sahiptir.

Günümüzde Rusya Federasyonu'nun devlet başkanı Vladimir Putin'dir.

Rusya Haberleri

 • Beyaz Saray: Rusya'nın Taliban'a para teklifi istihbaratı hala teyit edilmedi

  Dünya, 02 Temmuz 2020

  Beyaz Saray: Rusya'nın Taliban'a para teklifi istihbaratı hala teyit edilmedi

  Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Rusya'nın Taliban bağlantılı militanlara Afganistan'daki Amerikan askerlerini öldürmeleri için para teklif ettiğine dair istihbaratın henüz teyit edilmediğini açıkladı.

 • Rusya'daki anayasa referandumundan ilk sonuçlar!

  Dünya, 01 Temmuz 2020

  Rusya'daki anayasa referandumundan ilk sonuçlar!

  Rusya'da Putin'in yeniden aday olmasını ve 2036'ya kadar iktidarda kalmasının önünü açan anayasa değişikliği referandumu sona erdi. İlk sonuçlara göre seçmenlerin yüzde 73'ü anayasa değişikliğini destekliyor...

 • Putin'den halka seçim çağrısı!

  Dünya, 30 Haziran 2020

  Putin'den halka seçim çağrısı!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Temmuz'da sona erecek oylamayla ilgili ulusa seslendi. Putin, halka, kendisini 2036'ya kadar başkan olma yolunu açacak anayasa değişikliği için oy verme çağrısında bulundu

  S-400 milli bir duruştur, pazarlık konusu yapılamaz

  Gündem, 30 Haziran 2020

  S-400 milli bir duruştur, pazarlık konusu yapılamaz

  ABD Senatosu'nda S-400'lerle ilgili "Bu sistemlerin parasını ABD Türkiye'ye verip satın alacak; Türkiye'den de bunu çöpe atmasını isteyecek" şekline özetlenebilecek teklif ne anlama geliyor? Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir yazdı: "İki küresel güçle oyun kurma mücadelesi içindeyseniz elinizdeki bütün stratejik kozları ve araçları kullanırsınız ancak S-400'ler için Türkiye, millet olarak çok bedel ödemişken, bunu basit bir pazarlık aracı olarak görmeniz mümkün değildir. Bunu kim söylüyor ve savunuyorsa çok yanılır..."

  ABD Senatosu'nda 'S-400'leri biz alalım' teklifi!

  Dünya, 29 Haziran 2020

  ABD Senatosu'nda 'S-400'leri biz alalım' teklifi!

  ABD'nin 2021 Yılı Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi için hazırlanan yasa tasarısına ek olarak S-400'ler ile ilgili bir teklif sunuldu. Teklifte Türkiye'nin NATO sistemleriyle uyumlu olmayan sistem almayacağının garantisi verilirse, Türkiye'de bulunan S-400'lerin satın alınabileceği ibaresi yer aldı.

 • Rusya uçuşları başlatmayı değerlendiriyor

  Turizm, 30 Haziran 2020

  Rusya uçuşları başlatmayı değerlendiriyor

  Rusya Ulaştırma Bakanı Ditrih, "Türkiye ile uçuşları başlatmayı değerlendiriyoruz" dedi. Ülke basınında, Rusya'nın 15 Temmuz itibarıyla 15 ülkeye uluslararası uçuşları tekrar başlatmayı planladığı belirtilmişti. Söz konusu ülkeler arasında Türkiye'nin de bulunduğu öne sürülmüştü.

 • AB, Rusya'ya yaptırımların süresini uzattı

  Dünya, 29 Haziran 2020

  AB, Rusya'ya yaptırımların süresini uzattı

  Avrupa Birliği Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırması nedeniyle AB'nin Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay uzatma kararı aldı.

 • "Rusya'nın Taliban'a teklifi ABD'li askerlerin ölümüne yol açtı"

  Dünya, 29 Haziran 2020

  "Rusya'nın Taliban'a teklifi ABD'li askerlerin ölümüne yol açtı"

  Rusya'nın Taliban bağlantılı militanlara Afganistan'daki Amerikan askerleri ve koalisyon güçlerini öldürmeleri için gizlice para teklifinin, bazı Amerikan askerlerinin ölümüne yol açtığı öne sürüldü

  Trump'tan iddialara cevap: Başka bir sahte Times işi!

  Dünya, 28 Haziran 2020

  Trump'tan iddialara cevap: Başka bir sahte Times işi!

  ABD Başkanı Donald Trump, ABD merkezli New York Times gazetesinin haberinde yer verdiği "Rusya'nın Taliban'a, Afganistan'da ABD askerlerini öldürmesi için ödül verdiği" iddialarını yanıtladı. Trump, "Kimse bana, Pence'e ya da Meadows'a, Rusya'nın Afganistan'daki ABD askerlerine "sözde saldırıları" olduğuna dair bilgi vermedi" dedi.

  2 Türk vatandaşı Rusya'dan getirildi

  Gündem, 27 Haziran 2020

  2 Türk vatandaşı Rusya'dan getirildi

  Rusya'da koronavirüse yakalanan 2 Türk hasta, Türkiye Sağlık Bakanlığınca gönderilen ambulans uçakla Bursa'ya getirildi

 • Rusya'da koronavirüs vakaları 627 bini geçti!

  Dünya, 27 Haziran 2020

  Rusya'da koronavirüs vakaları 627 bini geçti!

  Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilenlerin sayısı 627 bin 646’ya, ölü sayısı 8 bin 969’a yükseldi.

 • NYT: Rusya, ABD askerlerinin öldürülmesi için para teklif etti

  Dünya, 27 Haziran 2020

  NYT: Rusya, ABD askerlerinin öldürülmesi için para teklif etti

  New York Times gazetesinde yer alan haberde, Rusya'nın Taliban militanlarına ABD askerlerinin öldürülmesi için para teklif ettiği iddia edildi

 • Putin, Macron ile Libya'yı görüştü

  Dünya, 26 Haziran 2020

  Putin, Macron ile Libya'yı görüştü

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştüğü ifade edildi. Görüşmede, Libya, Suriye ve Ukrayna meselelerinin ele alındığı aktarıldı

  Rusya, Putin'e 2036'ya kadar iktidar yolunu açan düzenleme için sandık başında!

  Dünya, 25 Haziran 2020

  Rusya, Putin'e 2036'ya kadar iktidar yolunu açan düzenleme için sandık başında!

  Rusya Devlet Başkanı Putin’in 4 yıl sonra devlet başkanı seçiminde yeniden aday olmasına imkan sağlayacak ve ülkede siyasi sistemi değiştirecek anayasa değişikliği için halk oylaması başladı.

  Rusya'da maskesiz, mesafesiz geçit töreni!

  Dünya, 24 Haziran 2020

  Rusya'da maskesiz, mesafesiz geçit töreni!

  Rusya'da Sovyetler Birliği'nin 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası'na karşı zafer kazanmasının 75. yıl dönümü dolayısıyla askeri geçit töreni yapıldı. Törende görevliler, gazeteciler ve misafirler için maske ve sosyal mesafe kuralları uygulanırken, geçit törenine katılan askerler arasında mesafe bulunmaması ve bu askerlerin maske takmaması dikkat çekti.

 • NATO, Rusya'yı Libya'da yakından takip edecek

  Dünya, 23 Haziran 2020

  NATO, Rusya'yı Libya'da yakından takip edecek

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, müttefiklerin Rusya'nın Libya'da artan faaliyetlerinden endişe duyduğunu ve durumu yakından takip edeceklerini belirtti

 • Lavrov: Libya'da derhal ateşkesten başka seçenek görmüyorum

  Dünya, 23 Haziran 2020

  Lavrov: Libya'da derhal ateşkesten başka seçenek görmüyorum

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya’da derhal ateşkes dışında bir seçenek olmadığını söyledi.

 • İhracatı yarı yarıya arttı

  İş-Yaşam, 22 Haziran 2020

  İhracatı yarı yarıya arttı

  Türkiye'den bu yıl ocak-mayıs döneminde Rusya Federasyonu'na 83 bin 119 ton mandarin ihraç edilerek 50 milyon 790 bin 424 dolar gelir sağlandı. Böylece Rusya'ya mandarin ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 38, değer bakımından yüzde 50 arttı.

  Rusya'da sağanak yağış hastaneyi vurdu

  Dünya, 19 Haziran 2020

  Rusya'da sağanak yağış hastaneyi vurdu

  Rusya'nın St. Petersburg kentinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle Botkin Hastanesi'nin zemin katını su bastı. Yağış nedeniyle göle dönen hastanedeki suyun boşaltılmasının ise saatler sürdüğü belirtildi