KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Rusya

Rusya Federasyonu, 25 Aralık 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla kurulan ve yüzölçümü olarak dünyanın en geniş ülkesidir.

Federal yarı başkanlık tipi ile yönetilen Rusya Federasyonu, 1917 Ekim Devrimi'nin ardından Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savaşı'nın zaferinde büyük rol oynayan süper güç kabul edilen Sovyeter Birliği'nin büyük ve öncü kurucularından biri oldu.

Sovyetler Birliği döneminde mükemmel derecede teknolojik gelişmelere imza atan Sovyetler Birliği, dünyanın ilk yapay uydusu ve ilk insanlı uzay uçuşu dahil olmak üzere birçok teknolojik gelişmeyi gerçekleştirmiştir.

Rusya Federasyonu, Sovyetler Birliği'nin 25 Aralık 1991'de dağılmasıyla kurulmuştur.

Günümüzde dünyanın en büyük dokuzuncu, silah alma gücü potansiyeline göre altıncı en büyük ekonimisine sahiptir. Doğal kaynaklar ve maden olarak ise dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarına sahip olan Rusya Federasyonu, dünyadaki en büyük petrol ve gaz üreticisidir.

Askeri savunma sistemleri anlamında beş nükleer silahlı devletten biridir ve dünyanın en büyük kitle imha silahlarına sahiptir.

Günümüzde Rusya Federasyonu'nun devlet başkanı Vladimir Putin'dir.

Rusya Haberleri

 • Papa'dan Rusya'ya "Şiddeti durdurun" çağrısı

  Dünya, 02 Ekim 2022

  Papa'dan Rusya'ya "Şiddeti durdurun" çağrısı

  Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Papa Rusya'ya "Şiddeti durdurun", Ukrayna'ya ise "Barış önerilerine açık olun" çağrısında bulundu

 • Zelenskiy duyurdu: Bir kent Rus güçlerinden temizlendi

  Dünya, 02 Ekim 2022

  Zelenskiy duyurdu: Bir kent Rus güçlerinden temizlendi

  Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Donetsk bölgesindeki Liman şehrinin Rus güçlerinden tamamen temizlendiğini duyurdu

 • Rusya'dan İtalya'ya gaz akışı durdu

  Dünya, 01 Ekim 2022

  Rusya'dan İtalya'ya gaz akışı durdu

  İtalyan enerji şirketi ENI, Rus enerji şirketi Gazprom'dan gaz akışının bugün itibarıyla durduğunu bildirdi.

  İlhak kararı sonrası Putin'den gövde gösterisi

  Dünya, 01 Ekim 2022

  İlhak kararı sonrası Putin'den gövde gösterisi

  Rusya Devlet Başkanı Putin; Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya tarafından ilhak edilmesine yönelik imzaladığı anlaşmaların ardından Moskova'da Kızıl Meydan'da etkinlik düzenlendi. Putin, meydanda düzenlenen etkinliğe de katıldı.

  İlhak açıklamasından saatler sonra gözaltına alındı

  Dünya, 01 Ekim 2022

  İlhak açıklamasından saatler sonra gözaltına alındı

  Ukrayna'nın nükleer enerji sağlayıcısı Energoatom, Avrupa'nın en büyük nükleer santralinin başkanı Ihor Murashov'un Rusya tarafından gözaltına alındığını açıkladı.

 • Putin'in ilhak açıklamasına dünyadan ilk tepkiler

  Dünya, 30 Eylül 2022

  Putin'in ilhak açıklamasına dünyadan ilk tepkiler

  Rusya Devlet Başkanı Putin; Zaporijya, Herson, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin artık Rusya’ya dahil olduğunu açıkladı. AB'den konuya ilişkin ilk açıklamada "İlhak tamamen yasa dışıdır. Rusya'nın Ukrayna topraklarını ilhakını asla tanımayacağız" denildi. Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak da, Rusya'nın Ukrayna'ya ait 4 bölgeyi ilhak etmesine ilişkin, 'çalışmaya devam ettiklerini ve Ukrayna topraklarını kurtardıklarını' belirtti. ABD Başkanı Biden ise kararın ardından yaptığı ilk açıklamada "Rusya uluslararası hukuku ihlal ediyor, dünya bu yasa dışı ilhak girişimini reddetmeli" ifadelerini kullandı. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, Putin'in kararı sonrası Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitti. 

 • Putin 4 bölgenin ilhakını açıkladı

  Dünya, 30 Eylül 2022

  Putin 4 bölgenin ilhakını açıkladı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun Ukrayna’da ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzalamasının ardından düzenlenen törende Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'nın ilhakını resmen açıkladı. Putin, "Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya bizim halkımızdır" dedi. Putin, "Yeni bölgelerimizdeki kardeşlerimizi desteklemek için her şeyi yapacağız. Zafer bizim olacak" ifadelerini kullandı

 • Ukrayna'dan NATO'ya başvuru

  Dünya, 30 Eylül 2022

  Ukrayna'dan NATO'ya başvuru

  Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "NATO üyeliği için resmen başvuru yaptık" açıklamasında bulundu. Zelenskiy "Bugün Ukrayna, yasal olarak bağlayıcı hale getirmek için NATO'ya başvuruyor. Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzalayarak kararlı bir adım atıyoruz" ifadelerini kullandı. NATO'ya son olarak İsveç ve Finlandiya katılmak için başvurmuştu. İsveç, Finlandiya ve Ukrayna'nın da NATO'ya tam üyeliğinin gerçekleşmesi durumunda üye ülke sayısı 33'e yükselecek. NATO lideri Stoltenberg ise, Rusya'nın Ukrayna'da kazanmasına izin verirlerse 'felaket olacağını' ifade etti.

  Putin talimat verdi: Hatalar düzeltilecek

  Dünya, 30 Eylül 2022

  Putin talimat verdi: Hatalar düzeltilecek

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki kısmi askeri seferberlik sürecinde yaşanan hataların düzeltilmesi yönünde talimat verdi.

  Zaporijya'ya füze saldırısı: En az 23 sivil öldü

  Dünya, 30 Eylül 2022

  Zaporijya'ya füze saldırısı: En az 23 sivil öldü

  Reuters'ın son dakika haberine göre Rusya'nın Zaporijya'ya füze saldırısında bir insani konvoydaki 23 sivil hayatını kaybetti, 28 kişi yaralandı.

 • Finlandiya Ruslara kapılarını kapattı!

  Dünya, 29 Eylül 2022

  Finlandiya Ruslara kapılarını kapattı!

  Finlandiya hükümeti, Rus vatandaşlarının 30 Eylül'den itibaren ülkeye girişinin yasaklanacağını ve Rusya sınırındaki yolcu trafiğinin önemli ölçüde sınırlanacağını duyurdu

 • AB'den Rusya'ya yeni yaptırımlar

  Dünya, 28 Eylül 2022

  AB'den Rusya'ya yeni yaptırımlar

  Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını da içeren sekizinci yaptırım paketi teklif etti. Paketin uygulamaya girmesi için AB üyesi 27 ülke tarafından onaylanması gerekiyor.

 • ABD'den vatandaşlarına: Rusya'yı derhal terk edin

  Dünya, 28 Eylül 2022

  ABD'den vatandaşlarına: Rusya'yı derhal terk edin

  ABD'nin Moskova Büyükelçiliği, vatandaşlarına Rusya'yı derhal terk etmeleri çağrısında bulundu.

  Kuzey Akım’a sabotaj tartışmaları sürüyor

  Dünya, 28 Eylül 2022

  Kuzey Akım’a sabotaj tartışmaları sürüyor

  Kuzey Akım botu hatlarındaki sızıntılara ilişkin taraflar birbirini suçlamaya devam ediyor. Kremlin sözcüsü Peskov'un sızıntıların sabotaj nedeniyle yaşanmış olabileceğini belirtmesi sonrası AB'den açıklama geldi. Avrupa Birliği, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarındaki gaz sızıntılarının kasıtlı bir eylemin sonucu olduğunu, tesadüfi olmadığını bildirdi. Kremlin'den bugün yapılan açıklamada ise sabotajı kendilerinin yaptığı iddiaları "absürt ve aptalca" olarak değerlendirildi.

  Referandum sonrası açıklama: Rusya'ya hoşgeldiniz

  Dünya, 28 Eylül 2022

  Referandum sonrası açıklama: Rusya'ya hoşgeldiniz

  Rusya'da ayrılıkçı bölgelerde referandum sonuçlarının ardından Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Telegram üzerinden yaptığı ilk açıklamada "Referandumlar sona erdi. Evinize, Rusya'ya hoşgeldiniz" dedi. 

 • Gürcistan sınırındaki kalabalık böyle görüntülendi

  Dünya, 27 Eylül 2022

  Gürcistan sınırındaki kalabalık böyle görüntülendi

  Putin'in kısmi askeri seferberlik ilan etmesinin ardından Rus vatandaşları ülkeden ayrılmaya çalışıyor. Rus vatandaşları Gürcistan, Kazakistan ve Moğolistan sınırlarına akın ederken, Gürcistan'daki araç kalabalığı böyle görüntülendi. AB sınır ajansından yapılan açıklamaya göre, son dört gün içinde 30 bin Rus ise Finlandiya'ya giriş yaptı.

 • Sınırdan geçişlerin ardından Rusya'dan yeni hamle

  Dünya, 27 Eylül 2022

  Sınırdan geçişlerin ardından Rusya'dan yeni hamle

  Rusya İçişleri Bakanlığı, Gürcistan sınırında askerlik ve seferberlik ofisi açacak. Bu yöntemle, sınırdan geçenlerin seferberlik kapsamında olup olmadığının da incelenmesi amaçlanıyor.

 • Kremlin'den kritik doğalgaz açıklaması

  Dünya, 27 Eylül 2022

  Kremlin'den kritik doğalgaz açıklaması

  Rusya'dan doğalgaz taşıyan Kuzey Akım 2 boru hattında sızıntı olduğu iddiaları sonrası Kremlin'den yanıt gecikmedi. Kremlin "Hasarın sabotaj nedeniyle oluşmuş olabileceği göz ardı edilemez" dedi. Öte yandan İsveç Ulusal Sismoloji Merkezi, İsveç ve Danimarka'daki ölçüm istasyonlarının sızıntının yaşandığı bölgede güçlü deniz altı patlamaları tespit ettiğini söyledi. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Baltık Denizi'nde, Rusya'dan Avrupa'ya giden boru hattında üç sızıntı oluşmasında sabotaj ihtimalini "göz ardı edemeyeceğini" belirtti.

  Rusya, Ukraynalı Naftogaz’a yaptırım uygulayabilir

  Enerji, 27 Eylül 2022

  Rusya, Ukraynalı Naftogaz’a yaptırım uygulayabilir

  Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından başlayan enerji krizi ve Gazprom'un Avrupa'ya taşıdığı doğalgazın miktarındaki düşüş birçok ülkeyi zor durumda bırakırken, Rusya'nın Ukrayna ulusal şirketi Naftogaz’a yaptırım uygulayabileceği belirtildi.