KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Rusya

Rusya Federasyonu, 25 Aralık 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla kurulan ve yüzölçümü olarak dünyanın en geniş ülkesidir.

Federal yarı başkanlık tipi ile yönetilen Rusya Federasyonu, 1917 Ekim Devrimi'nin ardından Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savaşı'nın zaferinde büyük rol oynayan süper güç kabul edilen Sovyeter Birliği'nin büyük ve öncü kurucularından biri oldu.

Sovyetler Birliği döneminde mükemmel derecede teknolojik gelişmelere imza atan Sovyetler Birliği, dünyanın ilk yapay uydusu ve ilk insanlı uzay uçuşu dahil olmak üzere birçok teknolojik gelişmeyi gerçekleştirmiştir.

Rusya Federasyonu, Sovyetler Birliği'nin 25 Aralık 1991'de dağılmasıyla kurulmuştur.

Günümüzde dünyanın en büyük dokuzuncu, silah alma gücü potansiyeline göre altıncı en büyük ekonimisine sahiptir. Doğal kaynaklar ve maden olarak ise dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarına sahip olan Rusya Federasyonu, dünyadaki en büyük petrol ve gaz üreticisidir.

Askeri savunma sistemleri anlamında beş nükleer silahlı devletten biridir ve dünyanın en büyük kitle imha silahlarına sahiptir.

Günümüzde Rusya Federasyonu'nun devlet başkanı Vladimir Putin'dir.

Rusya Haberleri

 • Bakan Pekcan açıkladı! Rusya'dan 'domates' hamlesi

  İş-Yaşam, 20 Ocak 2021

  Bakan Pekcan açıkladı! Rusya'dan 'domates' hamlesi

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya'nın Türkiye'nin domates ihracatına uyguladığı kotanın 200 bin tondan 250 bin tona yükseltildiğini bildirdi.

 • Putin dondurucu soğukta buz gibi suda!

  Dünya, 20 Ocak 2021

  Putin dondurucu soğukta buz gibi suda!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hz. İsa'nın vaftiz edilişinin yıl dönümü nedeniyle yapılan ayinde -14 derecedeki havada buzlu suya girdi.

 • Yer: Rusya... Hiç düşünmeden -20 derecedeki suya atladı

  Yaşam, 20 Ocak 2021

  Yer: Rusya... Hiç düşünmeden -20 derecedeki suya atladı

  Rusya'da kışı geçiren hayvanlar hakkında çekim yapan gazeteci Alexander Sashnev buz tutan gölde boğulma tehlikesi geçiren bir köpek olduğunu görünce kıyafetleriyle suya atlayarak köpeği kurtardı

  Pelosi'nin bilgisayarı Ruslar'da mı? FBI araştırıyor

  Dünya, 19 Ocak 2021

  Pelosi'nin bilgisayarı Ruslar'da mı? FBI araştırıyor

  ABD Kongresi'nin Donald Trump yanlıları tarafından işgal edilmesine ilişkin soruşturmayı yürüten FBI'nin Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ofisinden çalındığı belirtilen diz üstü bilgisayarın Rus istihbaratına satılmaya çalışılıp çalışılmadığını incelediği belirtildi.

  Rusya: Batı, Navalny'ı bahane ediyor!

  Dünya, 18 Ocak 2021

  Rusya: Batı, Navalny'ı bahane ediyor!

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus muhalif Aleksey Navalny’ın gözaltına alınmasına ilişkin Batı’nın tepkisini, bu ülkelerin kendi içindeki krizi örtme çabası olarak yorumladı.

 • Rusya'dan ABD ve AB'ye Navalny tepkisi!

  Dünya, 18 Ocak 2021

  Rusya'dan ABD ve AB'ye Navalny tepkisi!

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Rus muhalif Aleksey Navalny'ın Moskova’da gözaltına alınmasına tepki gösteren ABD ve Avrupa Birliği'ne (AB), "Egemen devletlerin ulusal yasalarına tecavüz etmeyin, kendi ülkenizdeki sorunlarla uğraşın." karşılığını verdi.

 • Moskova'ya dönen Navalny gözaltında!

  Dünya, 17 Ocak 2021

  Moskova'ya dönen Navalny gözaltında!

  Rus muhalif Aleksey Navalny, zehirlendiği iddiasıyla tedavi gördüğü Almanya’dan ülkesine döndü. Moskova’ya dönüş yolundayken havaalanında bekleyen bazı destekçileri gözaltına alınırken, uçak indikten sonra kendi de gözaltına alındı.

 • Arızalanan Antalya-Moskova uçağından zorlu iniş

  Dünya, 17 Ocak 2021

  Arızalanan Antalya-Moskova uçağından zorlu iniş

  Antalya’dan, Moskova’ya hareket eden tarifeli yolcu uçağının iniş takımlarında arıza meydana gelince Moskova’ya güçlükle inişi gerçekleşti

  Rusya'dan İrini Operasyonu kapsamında durdurulan gemiye ilişkin AB'ye tepki

  Dünya, 16 Ocak 2021

  Rusya'dan İrini Operasyonu kapsamında durdurulan gemiye ilişkin AB'ye tepki

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Adler" isimli Rus kargo gemisinin Akdeniz'de AB'nin İrini Operasyonu kapsamında Yunan donanmasınca aranmasına tepki gösterdi.

  Rusya'da mutasyonlu virüs paniği!

  Dünya, 15 Ocak 2021

  Rusya'da mutasyonlu virüs paniği!

  Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu tarafından yapılan açıklamada, ülkede bin 500'e yakın farklı türde koronavirüs mutasyonunun tespit edildiği duyuruldu.

 • SMO, İdlib'deki sızma girişimini püskürttü

  Dünya, 15 Ocak 2021

  SMO, İdlib'deki sızma girişimini püskürttü

  Suriye Milli Ordusu (SMO), Rus Özel Kuvvetleri ile Beşşar Esad rejimi güçlerinin, Suriye'nin İdlib ilinin güneyindeki cephe hatlarına düzenlediği sızma girişimini engelledi

 • Rusya'dan buğday ihracatına ek vergi

  İş-Yaşam, 14 Ocak 2021

  Rusya'dan buğday ihracatına ek vergi

  Rusya Tarım Bakanlığı ülkedeki gıda fiyatlarındaki artışı durdurmak için buğday ihracatına ek vergi getirmeyi teklif etti. Rus buğdayının en büyük alıcıları arasında Türkiye de bulunuyor

 • Tartışma yaratmıştı: Stalin Döner kapatıldı!

  Dünya, 13 Ocak 2021

  Tartışma yaratmıştı: Stalin Döner kapatıldı!

  Rusya'nın başkenti Moskova'da açılan Stalin Döner adlı büfe, tepkiler üzerine bir gün sonra kapatıldı.

  'Paşinyan ile baş etmek zor olmadı!'

  Dünya, 12 Ocak 2021

  'Paşinyan ile baş etmek zor olmadı!'

  Rusya’nın başkenti Moskova’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Dağlık Karabağ konusundaki üçlü görüşme Rusya basınında geniş yer buldu. Kommersant gazetesinde yer alan haberde, "Ermeni muhalefetinin baskısına rağmen Paşinyan ile baş etmenin o kadar zor olmadığı görüldü" ifadeleri kullanıldı.

  Rusya'da kamyon askeri otobüslerin arasına girdi

  Dünya, 11 Ocak 2021

  Rusya'da kamyon askeri otobüslerin arasına girdi

  Rusya'nın başkenti Moskova bölgesinde bir kamyonun askeri otobüslerin arasına girmesi sonucu meydana gelen zincirleme kazada 4 asker öldü, 45 asker yaralandı.

 • Karabağ zirvesinde ortak bildiri!

  Dünya, 11 Ocak 2021

  Karabağ zirvesinde ortak bildiri!

  Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan'ın işgali döneminde kapanan ekonomi ve ulaşım bağlantılarını canlandıracak ortak bildiri imzalandı.

 • Estonya'da "Rusya'yla birleşme referandumu" krizi

  Dünya, 11 Ocak 2021

  Estonya'da "Rusya'yla birleşme referandumu" krizi

  Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden Estonya´da, ülkenin Rusya´yla birleşmesi için referanduma gidilmesi teklifi ortalığı karıştırdı. Muhalefetteki Reform Partisi´nin önerisinin ardından konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Jüri Ratas, bu önerinin tüm siyasi partiler tarafından kınanması çağrısı yaptı.

 • Rus Özel Kuvvetleri'nden İdlib'e sızma girişimi!

  Dünya, 11 Ocak 2021

  Rus Özel Kuvvetleri'nden İdlib'e sızma girişimi!

  Rus Özel Kuvvetleri, Suriye'nin İdlib ilinin güneyinde Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) cephe hatlarına sızma girişiminde bulundu.

  Moskova'da kritik Dağlık Karabağ zirvesi!

  Dünya, 10 Ocak 2021

  Moskova'da kritik Dağlık Karabağ zirvesi!

  Son dakika... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunu yarın Moskova’da görüşecek.