Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Emlak Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler - Emlak Haberleri

    Binaları, enerji kullanımı, yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ve sera gazı salımı düzeylerine göre derecelendiren ve mevcut yapılarda 2 Mayıs 2017’ye kadar alınması zorunluluğu bulunan enerji kimlik belgesi, satılık veya kiralık evlerin değerini de etkileyecek.

    Türkiye’de yalıtımda önde gelen şirketlerden GNYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Güney, enerji kimlik belgesi uygulamasına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

    GNYAPI olarak sekiz yıldır binaların enerji verimliliğine dönük çalışmalar sürdürdüklerini belirten Güney, bunun dört yılında bizzat enerji kimlik belgesi ile ilgili danışmanlık hizmetleri verdiklerini anlattı. Güney, "Ortalama 55 bin konutta binaları enerji verimli hale getirip tasarruf sağladık, bu yıl için 10 bin konutta yine enerji verimliliğini artırmaya dönük olarak hedeflenen bir çalışmamız bulunmakta” dedi.

    Enerji performans yönetmeliği doğrultusunda mevcut binalarda enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması için 2 Mayıs 2017 tarihine kadar enerji kimlik belgesi alınmasının zorunlu olduğunu hatırlatan Güney, şöyle devam etti:

    “Artık ev alırken, satarken veya kiralarken sadece konumuna, manzarasına, oda sayısına değil, enerji kimlik belgesinin değerine bakarak hareket edeceğiz. Tapuda işlemler artık bu belgeyle beraber yapılacak. Binaların ne kadar enerji harcadığını gösteren bu belge aynı zamanda sınıfını da belirleyecek. Daha yüksek sınıftaki bir daire için daha fazla ödemeye razı olacağız. Devlet bunlarla ilgili teşvikler öngörüyor. Örneğin, enerji kimlik belgesinde yüksek sınıfta yer alan binalara çevre ve emlak vergilerinde, elektrik ve doğalgaz faturalarında özel indirimler verilerek teşvik yoluna gidilecek.”

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ