Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Otomobil üreticisi Opel'in yeni Üst Yöneticisi (CEO) Michael Lohscheller oldu.

Opel'den yapılan açıklamada, şirket CEO'su Karl-Thomas Neumann'ın Opel Yönetim Kurulu ve CEO görevlerinden istifa ettiği ve yerine daha önce şirkette Finans Direktörü (CFO) görevini yürüten Lohscheller'in atandığı bildirildi.

Şirkette Eylül 2012’den bu yana CFO görevini yürüten Lohscheller’in Denetleme Kurulu tarafından oy birliğiyle CEO seçildiği aktarıldı.

İstifa eden CEO Karl-Thomas Neumann

Açıklamada görüşlerine yer verilen Neumann, "Opel/Vauxhall ekibiyle PSA'ya geçişte devam etmemek zor bir kişisel karardı. Şimdiye kadar yaptığımız her şey için ekiple gurur duyuyorum ve şüphesiz ki PSA'ya geçmenin gelecekte Opel / Vauxhall'ı daha güçlü ve daha başarılı bir şirket yapacağını umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Yeni CEO Michael Lohscheller

Yeni CEO Lohscheller ise PSA Grubu'nun bir parçası olarak güç kazanmaya devam edeceklerini belirterek, "Beklenen geçiş işlemi tamamlandıktan sonra, yeni bir Avrupa şampiyonu ortaya çıkacak. 38 bin Opel / Vauxhall çalışanının ve paydaşlarının yararı için başarılı bir gelecek planı uygulamak amacıyla yeni göreve ve yönetim ekibi ile birlikte çalışmaya sabırsızlanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

İSTİFA İDDİASINI ALMAN BASINI DUYURMUŞTU

Opel'de Neumann'ın istifa edeceğine yönelik iddiayı ilk olarak Alman Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesi Cumartesi günü duyurmuştu. Gazete, kaynaklara dayandırdığı haberinde, Neumannn'ın istifasının GM'in Opel'i Fransız PSA Grup'a satma kararı ile ilgili olduğunu yazmıştı. 

Neumann'ın, Opel'in PSA'ya satışını doğru bir stratejik adım olarak gördüğü, ancak PSA'nın elektrikli otomobillerin gittikçe artan önemini hafife aldığından endişe ettiği belirtilmişti.