Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Adana'da, özellikle Karataş ve Yüreğir ilçelerindeki tarlalarda üretimi yapılan domates, kentte bu sene yaklaşık 33 bin dönümlük arazide ekildi.

Hasadı süren ve özellikle yurtiçi tüketimde kullanılan Adana domatesinde hasatların yoğunlaşmasıyla ürünün fiyatında da düşüş yaşandı.

Yaklaşık 1.5-2 ay önce marketteki fiyatı 10 liraya kadar yükselen ürünün fiyatı marketlerde 1 liraya kadar geriledi.
Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan yaptığı açıklamada, kentin Türkiye'nin en önemli turfanda üretim merkezlerinden olduğunu söyledi.Mayıs ayının sonlarında başlayan domates hasadının temmuz ayının sonuna kadar sürdüğünü belirten Doğan, "Adana'da yetişen domates, Antalya ve Mersin'deki sera domateslerinin ardından hasat edilir. Yerli domatestir, tadı, lezzeti ve aroması farklıdır" diye konuştu.Doğan, açık alanda yetiştiği için Adana'da domatesin ucuz olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

"Domatesin tarlada şu anda toptan fiyatı 50 kuruş. Türkiye'deki bütün tüketicilerimizin gönül rahatlığıyla yiyebileceği bir domates bu. Kentin genelde güney bölgesinde domates ekiliyor. Yaklaşık 33 bin dönümlük alanda ekimi yapıldı. Şu anda tarla domatesi çıktı, tarladan 50 kuruşa alınan ürün markette 1 liradan satılıyor""200 BİN TON ÜRÜN BEKLENİYOR"

Doğan, Adana domatesinin şeklinin ihracat için uygun olmamasından dolayı genellikle yurt içinde tüketildiğini dile getirdi.
Çiftçilerin bu sene rekolte konusunda sıkıntı yaşamadığını ifade eden Doğan, "Verim olarak sıkıntı yok. Bu yıl 200 bin ton ürün bekliyoruz. Fiyatlar her geçen gün aşağı iniyor, 50 kuruşun da altına inerse çiftçi para kazanamayacak" değerlendirmesini yaptı.Doğan, kentte havaların sıcak gitmesiyle hemen hemen her üründe verim bolluğu yaşandığını kaydetti.