Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Tavuk eti fiyatları yüzde 20 arttı - İş-Yaşam Haberleri

    Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, (TÜİK) Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) madde sepetinde yer alan ortalama fiyatlara göre, geçen yıl tavuk etinin kilogram fiyatlarında Kurban Bayramı dolayısıyla eylül ve ekim aylarında düşüş meydana geldi.

    Geçen yıl ağustosta 8.08 lira olan tavuk etinin kilogram fiyatı eylülde yüzde 7.7 düşerek 7.45 liraya geriledi. Ekimde ise bir önceki aya göre yüzde 1.8 düşen beyaz et fiyatları 7.3 lira oldu.

    Ortalama fiyatlara göre geçen yıl temmuzda 8.3 lira olan tavuk etininin kilogramı bu yılın aynı ayında yüzde 20.5 artışla 10 liraya yükseldi.

    Aynı dönemde koyun eti kilogram fiyatı yüzde 28.14'lük yükselişle 43.65 liraya çıkarken, dana eti kilogram fiyatı da yüzde 15.07 artarak 43.77 lira oldu.

    "BAYRAMDAN SONRA TAVUK ETİ SATIŞLARINDA GERİLEME OLUR"

    Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, bu yılın 6 aylık döneminde tavuk eti sektörünün büyüdüğünün altını çizerek, söz konusu dönemde beyaz et ihracatının yaklaşık yüzde 20 artış gösterdiğini aktardı.

    Koca, bayramdan sonra okul sezonunun da açılacağına dikkati çekerek, "Kesilecek kurbanlardan dolayı vatandaşın dolabına et gireceği için Kurban Bayramı'ndan sonra geçici bir süre tavuk eti satışlarında biraz gerileme olur. Üretici fimaların bunu bildikleri için kendi tedbirlerini aldıklarını düşünüyorum" dedi.

    Tavuk eti fiyatlarının arz ve talebe bağlı olarak değişebileceğini belirten Koca, Türkiye'de tavuk eti sektöründe üretim ve tüketimin sürekli artacağını kaydetti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ