KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

CIA

Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), ABD'nin tüm birimleri için gerekli olan dış ülkelerle ilgili veri ve istihbarat bilgilerini toplayan kurumdur. Merkezi Virginia eyaletindeki Langley'de bulunan CIA'in direktörlüğünü günümüzde John Brennan yürütmektedir. 

1947 yılında ABD Başkanlarından olan Harry Truman tarafından kurulmuştur ve CIA yasasına göre; kurum, iç yapısını, organizasyonlarını, görevlerini, personel sayısını ve maaş miktarlarını gizli tutma hakkında sahiptir.

Rusya ile geçen soğuk savaş döneminde ve sonrasında CIA birçok operasyonda görev almış ve siyasi rejimleri zayıflatmaya yönelik çalışmalar sürdürmüştür.

Günümüzde CIA, ABD içinde, bütün dünyada ve ağırlıklı olarak Orta Doğu bölgesinde faaliyet göstermektedir.

30 Eylül 2007 tarafından Orta Doğu ülkesi olan İran tarafından meclisten geçirilen kararla CIA, terörist örgütler arasına eklenmiştir.

Cia Haberleri

 • CIA'in onlarca muhbiri öldürülmüş

  Dünya, 06 Ekim 2021

  CIA'in onlarca muhbiri öldürülmüş

  CIA yetkilileri, dünyanın dört bir yanındaki tüm istasyonlara ve üslere gönderilen çok gizli bir telgrafta, ABD'nin casusluk yapmak için diğer ülkelerden topladığı çok fazla insanın kaybolduğunu söyledi. Başta Rusya, Çin, İran ve Pakistan olmak üzere yurt dışındaki onlarca muhbirinin son yıllarda yakalandığı, öldürüldüğü veya ikili çalıştırıldığı ortaya çıktı.

 • ABD ordusu ve istihbaratından karşılıklı Kabil suçlaması

  Dünya, 19 Eylül 2021

  ABD ordusu ve istihbaratından karşılıklı Kabil suçlaması

  ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, aynı aileden 7'si çocuk 10 sivilin hayatını kaybettiği Afganistan'ın başkenti Kabil'deki saldırıyı alınan acil istihbarat üzerine gerçekleştirdiklerini iddia ederken, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ise saldırıdan hemen önce saldırı alanında sivillerin bulunduğu konusunda orduyu uyardıklarını ileri sürdü

 • CIA: El-Kaide ABD'yi tehdit eder seviyeye gelebilir

  Dünya, 14 Eylül 2021

  CIA: El-Kaide ABD'yi tehdit eder seviyeye gelebilir

  ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktör Yardımcısı David Cohen, Afganistan'a yönelik bazı potansiyel hareketlilikler içinde olduğunu gördükleri El-Kaide'nin 1-2 yıl içinde ABD'yi tehdit eder seviyeye gelebileceğini söyledi.

  "CIA ile Taliban görüştü" iddiası!

  Dünya, 24 Ağustos 2021

  "CIA ile Taliban görüştü" iddiası!

  Washington Post'ta yer alan haberde, CIA direktörünün Taliban'ın önde gelen liderlerinden biriyle gizli bir görüşme gerçekleştirdiği öne sürüldü.

  CIA, Afganistan'a yakın yeni bir konum arıyor

  Dünya, 18 Ağustos 2021

  CIA, Afganistan'a yakın yeni bir konum arıyor

  Amerikan askeri varlığının Afganistan'dan çekilmesi sonrasında ülkedeki istihbarat faaliyetlerini sürdürmek isteyen ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatının (CIA) yeni yollar aradığı ve bölgeye komşu ülkelerdeki üs seçeneklerini araştırdığı belirtildi

 • Havana sendromu: CIA Başkanı Burns, 100 çalışanda rahatsızlık görüldüğünü söyledi

  BBC, 23 Temmuz 2021

  Havana sendromu: CIA Başkanı Burns, 100 çalışanda rahatsızlık görüldüğünü söyledi

  ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns, 100 CIA çalışanının, Havana sendromu olarak anılan rahatsızlığı yaşadığını söyledi. William Burns, olayda Rusya'nın sorumlu olabileceğini ancak kesin yargıya varmadan soruşturmanın ilerlemesini beklemek gerektiğini söyledi.

 • Eski CIA direktöründen flaş uzaylı açıklaması!

  Dünya, 06 Nisan 2021

  Eski CIA direktöründen flaş uzaylı açıklaması!

  ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın eski yöneticisi R. James Woolsey, uzaylıların varlığına yıllar önce yaşadığı bir olayın ardından inanmaya başladığını açıkladı.

 • CIA'in tepe ismi belli oldu

  Dünya, 18 Mart 2021

  CIA'in tepe ismi belli oldu

  ABD Senatosu, Başkan Joe Biden'ın Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğü'ne aday gösterdiği eski diplomat William Burns'e onay verdi.

  CIA Direktörü Haspel görevinden ayrıldı

  Dünya, 20 Ocak 2021

  CIA Direktörü Haspel görevinden ayrıldı

  ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel, Donald Trump’ın başkanlığının son gününde görevinden ayrıldığını duyurdu.

  Biden'ın CIA Başkanlığına adayı belli oldu

  Dünya, 11 Ocak 2021

  Biden'ın CIA Başkanlığına adayı belli oldu

  ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden'ın ekibinden yapılan açıklamada, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) Başkanlığına William J. Burns'ü aday gösterdiğini duyurdu.

 • Eski CIA Direktörü'nden 'uzaylı' açıklaması!

  Dünya, 23 Aralık 2020

  Eski CIA Direktörü'nden 'uzaylı' açıklaması!

  ABD´de Barack Obama başkanlığı döneminde CIA Direktörü olan John Brennan, katıldığı bir radyo programında UFO´larla ilgili gelen bir soruya, "İnsanlığın evrendeki tek yaşam formu olduğunu düşünmesi tedbirsizlik olur" yanıtını verdi.

 • Clinton'un Trump planı, eski CIA direktöründe

  Dünya, 07 Ekim 2020

  Clinton'un Trump planı, eski CIA direktöründe

  ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün Kongre'ye sunduğu eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan'ın notlarında, 2016 başkan seçimlerinde Demokrat aday Hillary Clinton'ın dikkatleri kendi e-mail skandalından uzaklaştırmak için Donald Trump'ı Rusya ile ilişkilendirme planından bahsettiği ortaya çıktı.

 • Trump'a sunulan 'Rusya istihbaratı raporları sınırlandırıldı' iddiası

  Dünya, 23 Eylül 2020

  Trump'a sunulan 'Rusya istihbaratı raporları sınırlandırıldı' iddiası

  Amerikan siyasi haber sitesi Politico'nun 9 CIA yetkilisine dayandırdığı haberine göre, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), Başkan Trump'a sunulan "Rusya ile ilgili istihbarat" akışını sınırlandırdığı iddia edildi

  ABD'de üst düzey istihbarat yetkilisinin intiharı gizlenmiş

  Dünya, 28 Ağustos 2020

  ABD'de üst düzey istihbarat yetkilisinin intiharı gizlenmiş

  ABD'de Ulusal İstihbarat Konseyi Üyesi ve eski CIA çalışanı üst düzey bir istihbarat yetkilisinin haziranda evinde intihar etmesinin gizlendiği ortaya çıktı.

  ABD, eski CIA çalışanını gözaltına aldı

  Dünya, 18 Ağustos 2020

  ABD, eski CIA çalışanını gözaltına aldı

  ABD, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) çalışanı bir kişiyi, Çin'e "gizli bilgi bilgi verme" suçlamasıyla gözaltına alındı.

 • Süleymani dosyasında bir kişi idam edildi!

  Dünya, 20 Temmuz 2020

  Süleymani dosyasında bir kişi idam edildi!

  İran, ABD tarafından öldürülen General Kasım Süleymani'nin güzergah bilgilerini paylaştığı ve İsrail istihbarat servisi MOSSAD ile ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) adına "casusluk yaptığı" iddiasıyla bir kişiyi idam etti.

 • İran'da flaş idam kararı!

  Dünya, 09 Haziran 2020

  İran'da flaş idam kararı!

  Son dakika... İran'da CIA ve Mossad adına çalıştığı iddia edilen ve Süleymani suikastında ABD'ye bilgi aktardığı öne sürülen bir İran vatandaşının kısa süre içerisinde idam edileceği duyuruldu

 • Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesi söylentilerinde yeni iddia

  Dünya, 13 Mayıs 2020

  Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesi söylentilerinde yeni iddia

  Fox News'in haberine göre, CIA eski Direktörü Brennan, Rusya'nın 2016'daki seçimleri Donald Trump'ın değil, Hillary Clinton'ın kazanmasını istediğine dair bilgisi olduğunu ancak bunu örtbas ettiğini öne sürdü. Öte yandan, Rusya'nın 2016'daki başkanlık seçimlerinde Trump'ın kazanmasını istediği için müdahale ettiğine ilişkin yürütülen dava geçen yıl kapanmıştı.

   CIA ajanı hakkında kırmızı bülten çıkarıldı

  Dünya, 11 Mayıs 2020

  CIA ajanı hakkında kırmızı bülten çıkarıldı

  İngiltere'de trafik kazasında bir gencin ölümüne neden olan ancak diplomatik dokunulmazlıkla ülkeden kaçan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ajanı hakkında kırmızı bülten çıkarıldığı bildirildi.