KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TSK

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Cumhuriyetini dışarıdan gelebilecek her türlü tehdide karşı savunma görevini üstlenmiş olan silahlı devlet kuvvetidir. Yaptırım gücünü, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alan TSK’nın Başkomutanı Cumhurbaşkanı’dır.

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı himayesinde; Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri olmak üzere üç ana kuvvetten oluşmaktadır. Barış döneminde İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan ve sefer durumunda Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine dahil olan Jandarma ve Sahil Güvenlik ise alt birimleridir.

KARA KUVVETLERİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin tarihi Asya Hun İmparatorluğuna kadar dayanmaktadır. Asya Hun İmparatoru Mete tarafından MÖ 209 yılında ilk defa düzenli bir ordu kurulmuş olup bu tarih Türk ordusunun ve Türk Kara Kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak kabul edilmiştir.

Günümüzde bünyesinde 4 Ordu, 14 Kolordu, 8 Mekanize Tümen, 11 Zırhlı Tugay, 23 Mekanize Piyade Tugayı, 15 Motorize Piyade Tugayı, 8 Komando Tugayı, 4 İnsani Yardım Tugayı, 5 Topçu Tugayı bulunan Kara Kuvvetlerinin asker sayısının ise yıllık 500.000 civarı olduğu tahmin edilmektedir.

DENİZ KUVVETLERİ

Deniz kuvvetlerinin tarihi Anadolu Selçuklu Devleti ile başlamıştır. 19 Mayıs 1090 tarihinde Çaka Bey'in Bizans donanmasını yendiği Koyun Adaları Zaferi, Türk Deniz Kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak kabul edilmiştir.

Deniz Kuvvetleri günümüzde bünyesinde bulundurduğu 27 Fırkateyn, 14 Denizaltı, 9 Korvet, 108 Hücumbot, 23 Füze Saldırı Gemisi, 102 Sahil Güvenlik Gemisi, 21 Mayın Gemisi ve 55.000 aktif çalışanı ile dünyanın 8. büyük deniz kuvvetidir.

HAVA KUVVETLERİ

Havacılık teşkilatının başlangıcı 1 Haziran 1911'de kurulan "Tayyare Komisyonu" ile olmuştur. Bu tarih günümüzde Hava Kuvvetlerinin kuruluş günü olarak kutlanmaktadır.

Türk Hava Kuvvetleri günümüzde savaş filoları bakımından Dünya sıralamasında ilk 10’da yer almaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Soğuk Savaşın bitiminin ardından Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu, Afrika ve Asya'da meydana gelen krizlerin çözümü için Birleşmiş Milletler ve NATO'nun şemsiyesi altında barışı koruma harekâtlarına ve diğer harekâtlara katılarak aktif rol oynamıştır

18 Şubat 1952'de NATO'ya katılan Türkiye Cumhuriyeti, Silahlı Kuvvetlerinde modernizasyon çalışmaları başlatmıştır. Caydırıcılık gücü sürekli artan Türk ordusu 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda güç ve yeteneğini bir kez daha kanıtlamıştır.

Tsk Haberleri

 • Bakan Akar'dan o sözlere tepki!

  Gündem, 17 Ocak 2023

  Bakan Akar'dan o sözlere tepki!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözleri için, “Anlamsız bahanelerle TSK’nin komuta kademesini hedef alanları, haksız ve ölçüsüz açıklamalarla kendi siyasi polemiklerine konu etmek isteyenleri, TSK’nin başarılarında büyük pay sahibi olan İHA/SİHA’lar ile onları üretenlere çamur atanları kınıyoruz ve asil milletimizin takdirlerine havale ediyoruz” derken, DEVA Partisi lideri Babacan'ın SİHA'lara yönelik sözleri için de “Yurt içinden bazılarının ülkemizin savunma sanayii alanında ulaştığı seviyeden rahatsız olmaları ve bunu açıkça dile getirmeleri kabul edilemez, büyük bir talihsizlik, yerli ve milli emek ve başarıya saygısızlıktır” ifadelerini kullandı

 • Fincancı için tahliye kararı

  Gündem, 11 Ocak 2023

  Fincancı için tahliye kararı

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 7,5 yıl hapis cezasıyla yargılandığı davada bugün hakim karşısına çıktı. TSK'ya yönelik açıklamaları nedeniyle, 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan yargılanan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak tahliyesine karar verildi. TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, saat 17.50 sıralarında cezaevinden çıktı.

 • İzmir merkezli 13 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu

  Gündem, 20 Aralık 2022

  İzmir merkezli 13 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu

  İzmir merkezli 13 ilde FETÖ'nün TSK yapılanması ve sivil unsurlarına yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde 30 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı

  İzmir merkezli FETÖ operasyonu: 28 gözaltı kararı

  Gündem, 08 Kasım 2022

  İzmir merkezli FETÖ operasyonu: 28 gözaltı kararı

  İzmir merkezli 12 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, asker ve sivil toplam 28 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi

  FETÖ'nün işkenceci subaylarına 'şok mangası' davası

  Gündem, 21 Ekim 2022

  FETÖ'nün işkenceci subaylarına 'şok mangası' davası

  Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) sızan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi 8 eski asker hakkında, örgüt üyesi olmayan öğrencilere 'şok mangası' yöntemiyle işkence uyguladıkları iddiası üzerine, 6 yıl 9 aydan 427 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı

 • Barış Pınarı harekatının 3'üncü yıldönümü

  Gündem, 08 Ekim 2022

  Barış Pınarı harekatının 3'üncü yıldönümü

  Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı Barış Pınarı harekatının üzerinden 3 yıl geçti. Terör örgütü DEAŞ'a yönelik başlatılan operasyon bölgesinin teröristlerden temizlenmesinin ardından, 250 bin Suriyeli topraklarına geri döndü

 • TSK vurdu! 140 km derinliğe harekat!

  Gündem, 29 Eylül 2022

  TSK vurdu! 140 km derinliğe harekat!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK'nın Kandil'de harekat düzenlediğini duyurdu. Sınırdan 140 km derinlikte gerçekleştirilen operasyonda, Asos'ta 16 mağara imha edildi.

 • Bakan Akar duyurdu! "Yeri ve zamanı gelince..."

  Gündem, 23 Ağustos 2022

  Bakan Akar duyurdu! "Yeri ve zamanı gelince..."

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'nin kuzeyine planlanan operasyon hakkında, "Terör örgütlerinin arkasında, önünde kim olursa olsun yeri ve zamanı gelince yapılır" dedi.

  YAŞ'ın perde arkası! Org. Güler'in görev süresi seneye de uzayabilir

  Gündem, 06 Ağustos 2022

  YAŞ'ın perde arkası! Org. Güler'in görev süresi seneye de uzayabilir

  Yüksek Askeri Şura kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası sonrası yürürlüğe girdi. Buna göre, Org. Yaşar Güler'in görev süresi 1 yıl uzatıldı, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları değişti... Bülent Aydemir, YAŞ kararlarının perde arkasını yazdı

  TSK'da FETÖ mücadelesi! 24 bin 388 ihraç

  Gündem, 13 Temmuz 2022

  TSK'da FETÖ mücadelesi! 24 bin 388 ihraç

  Milli Savunma Bakanlığı'nın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelesinde bugüne kadar 150'si general 24 bin 388 kişi ihraç edildi.

 • Bakan Akar ve TSK komuta kademesinden Süleyman Şah ziyareti

  Gündem, 09 Temmuz 2022

  Bakan Akar ve TSK komuta kademesinden Süleyman Şah ziyareti

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile beraberindeki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nu ziyaret etti. Burada inceleme ve denetlemelerde bulunan Bakan Akar ve TSK komuta kademesi, Mehmetçik ile bayramlaştı

 • Libya tezkeresi Meclis'te

  Gündem, 13 Haziran 2022

  Libya tezkeresi Meclis'te

  Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 18 ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

 • Türkiye için ilk olacak KN-12 tüfeği envantere giriyor

  Savunma Sanayi, 09 Haziran 2022

  Türkiye için ilk olacak KN-12 tüfeği envantere giriyor

  Türkiye'nin ilk değişken kalibreli keskin nişancı tüfeği bu ay Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek. MKE AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere, "8,59 milimetre mühimmatımızın da Gazi Fişek'te yerli ve milli olarak seri üretimine başladık" dedi. KN-12, 1500 metre menzile sahip.

  TSK'da FETÖ operasyonu! 36 gözaltı kararı

  Gündem, 13 Nisan 2022

  TSK'da FETÖ operasyonu! 36 gözaltı kararı

  İstanbul merkezli 10 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen, aralarında halen görevde olan askerlerin de bulunduğu 36 şüpheliden 21'i yakalandı.

  Bakan Akar: Zincirinin kilit halkası

  Gündem, 19 Mayıs 2022

  Bakan Akar: Zincirinin kilit halkası

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Pençe-Kilit Operasyonu bugüne kadar yaptığımız operasyonlar zincirinin kilit halkası. Mehmetçik diğerlerinde olduğu gibi bunu da başarıyla tamamlayacak, teröristleri inlerinde vuracak" dedi

 • TSK'ya yeni KARGU teslimatı

  Savunma Sanayi, 10 Nisan 2022

  TSK'ya yeni KARGU teslimatı

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, güvenlik güçlerinin harekat sahasında elini güçlendiren Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi KARGU'nun yeni teslimatlarının Türk Silahlı Kuvvetlerine gerçekleştirildiğini bildirdi.

 • 5 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 09 Şubat 2022

  5 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi

  Irak'ın kuzeyindeki Zap ve Avaşin bölgelerinde tespit edilen 5 PKK'lı terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi.

 • MSB açıkladı: TSK'dan 'Kış Kartalı' harekatı

  Gündem, 02 Şubat 2022

  MSB açıkladı: TSK'dan 'Kış Kartalı' harekatı

  MSB, Kış Kartalı Harekatı düzenlediğini bildirdi. Irak ve Suriye'nin kuzeyinde teröristler tarafından üs olarak kullanılan Derik, Sincar ve Karacak bölgelerindeki terör yuvalarına karşı hava harekatı icra edildi.

  Türk askerinin Aden Körfezi'ndeki görev süresi uzatıldı

  Gündem, 05 Şubat 2022

  Türk askerinin Aden Körfezi'ndeki görev süresi uzatıldı

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının, Aden Körfezi, Somali kara suları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerdeki görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin TBMM kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.