KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Turkcell

Türkiye'de GSM temelli mobil iletişim, Şubat 1994'te Turkcell'in hizmete girmesiyle başladı. 27 Nisan 1998'de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalayan Turkcell, müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri sayısını da artırarak gelişimini sürdürdü.

Faaliyette bulunduğu dokuz ülkenin beşinde pazar lideri olan Turkcell, bölgesel bir liderdir. Hisseleri 11 Temmuz 2000'de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve New York Stock Exchange'de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlayan Turkcell, NYSE'ye kote olan ilk ve tek Türk şirketi unvanına sahiptir.

Turkcell'in yurt dışında da yatırımları bulunmaktadır. Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan gibi halen büyümekte olan pazarlardaki mobil operasyonlarına, %41,45'ine sahip olduğu Fintur aracılığıyla iştirak etmektedir. 1999 yılında hizmete giren %100 Turkcell iştiraki KKTCell ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Telekomünikasyon Dairesi ile gelir paylaşımı anlaşması çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

Turkcell'in Ukrayna'da %55 hissesine sahip olduğu Astelit markası Şubat 2005'de GSM hizmetleri vermeye başladı. Belarus'ta Turkcell, BeST'in hisselerinin %80'ini Belarus Cumhuriyet Devlet Varlık Komitesi'nden 2008'de satın aldı.

Turkcell'in tamamına sahip olduğu Almanya'daki iştiraki Turkcell Europe ise 2011 yılında faaliyetlerine başladı. Turkcell, 2010 yılında imzaladığı toptan trafik alım sözleşmesi ile 2011 yılının ilk çeyreğinde Almanya'da mobil sanal operatörlük hizmeti sunarak operasyonlarını dokuz ülkeye yaydı.

3G'de 110'dan fazla ülkede yaptığı anlaşmalar sonucu yurt dışı kullanımda dünyanın önde gelen operatörleri arasında yer alan Turkcell, ayrıca, GPRS dolaşımında 165'ten fazla ülkede anlaşma yapmıştır.

Turkcell Haberleri

 • Turkcell bağımsız yönetim kurulu üyeliğine yeni isim

  İş-Yaşam, 15 Haziran 2022

  Turkcell bağımsız yönetim kurulu üyeliğine yeni isim

  Turkcell KAP'a yaptığı bildirimde Serdar Çetin'in bağımsız yönetim kurulu üyeliğine atandığını açıkladı.

 • Ders gibi tablo: İnternet 101!

  Teknoloji, 18 Mayıs 2022

  Ders gibi tablo: İnternet 101!

  Son bir yılda dünyanın sabit internetteki ortalama hızı yüzde 31, Türkiye’nin ise yüzde 35 arttı. Ancak Türkiye’ye dünya sıralamasında yine 101.’lik kaldı!

 • Mobilde azami ücretlere zam!

  Teknoloji, 01 Ekim 2021

  Mobilde azami ücretlere zam!

  Mobil iletişim operatörlerin servis ücretlerinin üst sınırında bu yıl üçüncü kez artışa gidildi. 30 Ocak ve 1 Nisan’da yapılan artışların ardından hazırlanan yeni tarife 1 Ekim 2021 itibariyle yürürlüğe girdi. Yapılan bu son artışla birlikte, cep telefonu ile konuşma başta olmak üzere, SMS, SIM kart değişikliği, numara değişikliği, hat devir, açma/kapama gibi servislerin ücretlerindeki son bir yıllık artış yüzde 21 ile yıllık yüzde 19.25 olan TÜFE'yi geçti. İşte cepte yeni ücret tarifesi... Necdet Çalışkan'ın haberi...

  0850’li hatlarla ilgili önemli çağrı

  Teknoloji, 28 Mart 2022

  0850’li hatlarla ilgili önemli çağrı

  Tüketicilerin bazı tele satış ekipleri tarafından aranarak rahatsız edilmeleri ve yanlış bilgilendirilmeleri nedeniyle 0850’li numaraların suçlu ilan edilmemesi gerektiğini vurgulana TELKODER, “0850’li hatlar güvenilirdir, BTK 0850’li hatlara sahip çıkmalıdır” çağrısı yaptı.

  Turkcell savaşta yurtdışını kaybetti!

  Teknoloji, 24 Mart 2022

  Turkcell savaşta yurtdışını kaybetti!

  Turkcell Grubu, yurtdışı gelirlerinin yüzde 78’ini elde ettiği Ukrayna’daki son durumunu yatırımcılarla paylaştı: Yaklaşık 1000 baz istasyonu devre dışı kaldı. Mağazaların yüzde 55’i kapandı.

 • Turkcell’in Rus ortağından hamle!

  Teknoloji, 09 Mart 2022

  Turkcell’in Rus ortağından hamle!

  Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte Turkcell’in ortağı LetterOne’ın (L1) kurucuları Rus milyarderler yaptırım listesine alındı. Mikhail Fridman ve Petr Aven’in yanısıra şirketteki diğer Rus yönetim kurulu üyeleri de L1’den ayrıldı. “Derin köklerimiz var” diyen LetterOne, savaştan etkilenenler için 150 milyon dolarlık bağış yapacağını duyurdu. Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • lifecell'den Ukrayna mesajı

  Teknoloji, 24 Şubat 2022

  lifecell'den Ukrayna mesajı

  Rusya’nın sabahın erken saatlerinde başlattığı işgal hareketinden sonra Turkcell’in sahibi olduğu Ukrayna’nın en büyük 3. GSM operatöründen de açıklama geldi. Ülkede 9 milyonu aşkın abonesi olan lifecell, “Yalnızca resmi kaynaklara güvenin ve hiçbir şekilde panik yapmayın. Her şey Ukrayna için…” duyurusu yaptı.

 • Türkiye genel müdürü belli oldu

  Teknoloji, 20 Ocak 2022

  Türkiye genel müdürü belli oldu

  Türkiye’de faaliyetlerine başlamaya hazırlanan dijital yayın platformu HBO Max’in Türkiye Genel Müdürü, Turkcell TV+’ın başındaki isim olan Barış Zavaroğlu oldu.

 • Aylık internet tüketimi 197 GB'yi geçti!

  Teknoloji, 03 Temmuz 2021

  Aylık internet tüketimi 197 GB'yi geçti!

  Pandemi ile artan talep, Türkiye’de kullanıcı başına aylık ortalama internet tüketimini 200 GB’ye çıkardı. 2021’in ilk çeyreğinde sabit genişbantta aylık ortalama kullanım 197.2 GB’ye çıkarken; 50 Mbps ve üzerindeki hızları kullananların oranı yüzde 5 düzeyinde kaldı.

 • İşte Türkiye'nin en değerli markaları

  İş-Yaşam, 09 Haziran 2021

  İşte Türkiye'nin en değerli markaları

  Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'ın araştırmasına göre, 1 milyar 605 milyon dolarlık marka değeriyle Türk Hava Yolları 2021'de de "Türkiye'nin en değerli markası" oldu. Araştırmada ikinci sırayı marka değeri 1 milyar 585 milyon dolar olan Arçelik, üçüncülüğü 1 milyar 193 milyon dolarla İş Bankası aldı

 • ‘WhatsApp oyalama taktiği uyguluyor’

  Teknoloji, 13 Mayıs 2021

  ‘WhatsApp oyalama taktiği uyguluyor’

  WhatsApp’ın yeni kullanıcı sözleşmesi için açıklanan 15 Mayıs tarihi yaklaşırken, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, WhatsApp tartışmalarını BiP cephesinden değerlendirdi: “WhatsApp, Ocak’tan bu yana duruşunu sık sık değiştirdi, bu yarın da değişebilir. Yoğun tepkiler karşısında oyalama taktiği uyguluyorlar. İnsanların verilerini daha sessiz bir şekilde almaya ve diğer şirketlerle paylaşmaya başlayacaklar. Uygulamayı yavaş yavaş, hissettirmeden, toplu bir şekilde tepkiye maruz kalmadan yapacaklar.”

  Turkcell ilk çeyreği büyüme ile kapattı

  İş-Yaşam, 01 Mayıs 2021

  Turkcell ilk çeyreği büyüme ile kapattı

  Turkcell, bu yılın ilk çeyreğinde son 3 yılın en yüksek çeyreklik müşteri kazanımına imza atttığını bildirdi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Ocak-Mart döneminde konsolide bazda toplam gelirlerini geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 17.5 artışla 7.8 milyar TL’ye çıkaran Turkcell, bu dönemde net kârını da yüzde 26.6 artırarak 1.1 milyar TL’ye taşıdı. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, "Ortaya çıkan bu güçlü performansımızdaki en büyük motivasyon kaynağımız müşterilerimizin bize olan güveni ve teveccühü oldu” dedi

  AA Eski Genel Müdürü Kazancı, Turkcell yönetiminde

  İş-Yaşam, 16 Nisan 2021

  AA Eski Genel Müdürü Kazancı, Turkcell yönetiminde

  AA Eski Genel Müdürü Şenol Kazancı, Turkcell Yönetim Kurulu'na seçildi. Şirketin dün yaptığı genel kurulun ardından KAP'a yapılan açıklamada Varlık Fonu'nun gösterdiği adaylar neticesinde Bülent Aksu, Figen Kılıç, Hüseyin Aydın, Tahsin Yazar ve Şenol Kazancı 3 yıllığına seçildi

 • 'Cep'te tarifelere yüzde 17'lik zam!

  Teknoloji, 06 Nisan 2021

  'Cep'te tarifelere yüzde 17'lik zam!

  Mobil iletişim operatörlerin servis ücretlerinin üst sınırında yine artışa gidildi. BTK'nın yayınladığı karara göre yeni azami tarifeler son 3 ayda yüzde 11.5 artırıldı. Cep telefonu ile konuşma başta olmak üzere, SMS, SIM kart değişikliği, numara değişikliği, hat devir, açma/kapama gibi servislerin ücretlerindeki son bir yıllık artış ise yüzde 17.4 ile yıllık TÜFE'yi geçti. İşte cepte yeni tarife ücretleri... Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Sabancı’da dijital dönüşümüne yeni CEO

  Teknoloji, 03 Nisan 2021

  Sabancı’da dijital dönüşümüne yeni CEO

  Sabancı Holding’in bilgi teknolojileri ve dijital dönüşüm odaklı şirketi SabancıDX'in CEO'luğuna, Doğuş Kuran atandı. Türkiye telekom ve bilişim ekosisteminde 20 yılı aşkın tecrübesiyle üst düzey görevlerde bulunan Kuran, SabancıDX’te, siber güvenlik, IoT ve yapay zekâ gibi yeni nesil teknolojiler ışığında başta Sabancı Holding olmak üzere Türkiye’nin dijitalleşmesi için dönüşüm projelerine liderlik edecek.

 • Sizinki kaç GB?

  Teknoloji, 30 Mart 2021

  Sizinki kaç GB?

  Pandemi ile artan uzaktan eğitim ve evden çalışma Türkiye’nin internet kullanımını da zirveye taşıdı. Toplam internet trafiğinde yüzde 58’lik artış yaşanırken, artık ortalama bir kullanıcıya cepte 10 GB, evde ise 177 GB ancak yeter hale geldi.