KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Turkcell

Türkiye'de GSM temelli mobil iletişim, Şubat 1994'te Turkcell'in hizmete girmesiyle başladı. 27 Nisan 1998'de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalayan Turkcell, müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri sayısını da artırarak gelişimini sürdürdü.

Faaliyette bulunduğu dokuz ülkenin beşinde pazar lideri olan Turkcell, bölgesel bir liderdir. Hisseleri 11 Temmuz 2000'de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve New York Stock Exchange'de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlayan Turkcell, NYSE'ye kote olan ilk ve tek Türk şirketi unvanına sahiptir.

Turkcell'in yurt dışında da yatırımları bulunmaktadır. Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan gibi halen büyümekte olan pazarlardaki mobil operasyonlarına, %41,45'ine sahip olduğu Fintur aracılığıyla iştirak etmektedir. 1999 yılında hizmete giren %100 Turkcell iştiraki KKTCell ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Telekomünikasyon Dairesi ile gelir paylaşımı anlaşması çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

Turkcell'in Ukrayna'da %55 hissesine sahip olduğu Astelit markası Şubat 2005'de GSM hizmetleri vermeye başladı. Belarus'ta Turkcell, BeST'in hisselerinin %80'ini Belarus Cumhuriyet Devlet Varlık Komitesi'nden 2008'de satın aldı.

Turkcell'in tamamına sahip olduğu Almanya'daki iştiraki Turkcell Europe ise 2011 yılında faaliyetlerine başladı. Turkcell, 2010 yılında imzaladığı toptan trafik alım sözleşmesi ile 2011 yılının ilk çeyreğinde Almanya'da mobil sanal operatörlük hizmeti sunarak operasyonlarını dokuz ülkeye yaydı.

3G'de 110'dan fazla ülkede yaptığı anlaşmalar sonucu yurt dışı kullanımda dünyanın önde gelen operatörleri arasında yer alan Turkcell, ayrıca, GPRS dolaşımında 165'ten fazla ülkede anlaşma yapmıştır.

Turkcell Haberleri

 • AA Eski Genel Müdürü Kazancı, Turkcell yönetiminde

  İş-Yaşam, 16 Nisan 2021

  AA Eski Genel Müdürü Kazancı, Turkcell yönetiminde

  AA Eski Genel Müdürü Şenol Kazancı, Turkcell Yönetim Kurulu'na seçildi. Şirketin dün yaptığı genel kurulun ardından KAP'a yapılan açıklamada Varlık Fonu'nun gösterdiği adaylar neticesinde Bülent Aksu, Figen Kılıç, Hüseyin Aydın, Tahsin Yazar ve Şenol Kazancı 3 yıllığına seçildi

 • 'Cep'te tarifelere yüzde 17'lik zam!

  Teknoloji, 06 Nisan 2021

  'Cep'te tarifelere yüzde 17'lik zam!

  Mobil iletişim operatörlerin servis ücretlerinin üst sınırında yine artışa gidildi. BTK'nın yayınladığı karara göre yeni azami tarifeler son 3 ayda yüzde 11.5 artırıldı. Cep telefonu ile konuşma başta olmak üzere, SMS, SIM kart değişikliği, numara değişikliği, hat devir, açma/kapama gibi servislerin ücretlerindeki son bir yıllık artış ise yüzde 17.4 ile yıllık TÜFE'yi geçti. İşte cepte yeni tarife ücretleri... Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Sabancı’da dijital dönüşümüne yeni CEO

  Teknoloji, 03 Nisan 2021

  Sabancı’da dijital dönüşümüne yeni CEO

  Sabancı Holding’in bilgi teknolojileri ve dijital dönüşüm odaklı şirketi SabancıDX'in CEO'luğuna, Doğuş Kuran atandı. Türkiye telekom ve bilişim ekosisteminde 20 yılı aşkın tecrübesiyle üst düzey görevlerde bulunan Kuran, SabancıDX’te, siber güvenlik, IoT ve yapay zekâ gibi yeni nesil teknolojiler ışığında başta Sabancı Holding olmak üzere Türkiye’nin dijitalleşmesi için dönüşüm projelerine liderlik edecek.

  Sizinki kaç GB?

  Teknoloji, 30 Mart 2021

  Sizinki kaç GB?

  Pandemi ile artan uzaktan eğitim ve evden çalışma Türkiye’nin internet kullanımını da zirveye taşıdı. Toplam internet trafiğinde yüzde 58’lik artış yaşanırken, artık ortalama bir kullanıcıya cepte 10 GB, evde ise 177 GB ancak yeter hale geldi.

 • 'Sohbet Taşıma' özelliği geliyor

  Teknoloji, 26 Mart 2021

  'Sohbet Taşıma' özelliği geliyor

  Anlık iletişim platformu BiP’in indirilme sayısı 76 milyonu aştı. Yılbaşından bu yana 15.8 milyonu yurtdışından olmak üzere toplam 31 milyonluk yeni kullanıcıyı çeken BiP ile ilgili güncel verileri paylaşan Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, “Önümüzdeki günlerde, rakip uygulamalardaki mevcut sohbet geçmişlerinin ve grupların BiP’e taşıması için ‘Sohbet Taşıma’ özelliğini kullanıma sunacağız” dedi.

 • Turkcell liderliği kaybetmek üzere…
 • Turkcell'den WhatsApp'a mesaj: İzin vermeyeceğiz!

  Teknoloji, 22 Şubat 2021

  Turkcell'den WhatsApp'a mesaj: İzin vermeyeceğiz!

  Turkcell’in BiP, TV+, fizy, lifebox gibi dijital servislerinin hepsini ayrı ayrı şirketleştirdiklerini belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Şimdi, çoğunluğun bizde kalması kaydıyla, isteyen istediği şirketimize ortak olabilir” dedi. Şirketin pandeminin damga vurduğu 2020 yılındaki sonuçlarını ve 2021 yılı hedeflerini paylaşan Erkan, WhatsApp konusunda yaşanan tartışmalar konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizim üzerimizden para kazanmalarına izin vermeyeceğiz.”

 • Kanadını açtı!

  Teknoloji, 03 Şubat 2021

  Kanadını açtı!

  Üst üste gelen çift ekranlı akıllı telefon LG Wing Türkiye’de satışa çıktı. Sosyal medya fenomenleri ve oyunseverler için farklı işlevsellikleri bir arada sunan LG Wing’te  Gimbal hareket kamerası da bulunuyor. “Temel Mod” ve “Döndürme Modu” olmak üzere iki farklı moda sahip olan LG Wing’in Türkiye fiyatı ve tüm özellikleri ise şöyle...

 • TL'ye güven mesajı

  Para, 03 Şubat 2021

  TL'ye güven mesajı

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın Bloomberg HT yayınında Gökhan Şen'in sorularını yanıtladı. TL'ye güven mesajı veren Aydın yılın kalanında iyileşme sürecinin devam edeceğini; enflasyon ve faizlerin gerileyeceğini tahmin etti. Aydın, bankacılık sektörünün sermaye artırımına ihtiyaç duymadığını, ancak geri ödeme sıkıntısı çeken bazı kredileri yüzdürdüğünü söyledi. Aydın, bankaların sorunlu kredilerin devredileceği kötü banka olarak nitelenen formülün rafa kalmadığını, ancak şu anki sorunlu kredi seviyelerine göre ihtiyaç olmadığını kaydetti. Aydın, Virgin Adaları'na verilen krediyle ilgili olarak ''Biz orada Çukurova Grubu'na kredi verdik. Krediyi de tahsil ettik. Artık riskimiz yok. 1.6 milyar dolar kredi dışında teminat verdik. Yaptığımız işlem büyük riskti. Bunun altına imza atmak mangal gibi yürek ister. Bu sürecin sağlıklı tamamlanmasıyla Turkcell yönetilebilir bir hale geldi. Krediyi verdiğim zaman Turkcell yönetim kurulu üyesi değildim. Çok sonra girdim." dedi. Aydın görev zararıyla ilgili iddialara ise "Kamu bankaları ne görev zararı, ne de zarar ediyor. Görev zararı kavramı yanlış" cevabını verdi.

 • Patentte uçmuş!

  Teknoloji, 22 Ocak 2021

  Patentte uçmuş!

  Son dönemde WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesi sonrası başlayan kullanıcı gizliliği tartışmaları sürecinde BiP ile indirme rekorları kıran Turkcell, özellikle son bir yılda kişisel verilerle ilgili onlarca patent başvuru yapmış. Bunlar arasında kullanıcıların yazışmalarını analiz eden teknoloji de var, cihaz sensöründen cinsiyetini, aile içinde karar alıcı olan kişiyi tahmin eden de... Ve hatta kullanıcıların sosyal ağlardaki paylaşımların kamuda önemli konumda olan kişilere yapacağı negatif etkilerini öngören sistem için bile patent başvurusu yapılmış.

  'Siliyoruz' tepkisi lafta kaldı!

  Teknoloji, 16 Ocak 2021

  'Siliyoruz' tepkisi lafta kaldı!

  WhatsApp’ın 4 Ocak’ta duyurduğu yeni gizlilik sözleşmesi sonrası artan tepkiler, hangi mesajlaşma uygulamasını nasıl etkiledi? Kaç kişi gerçekten WhatsApp’ı sildi? Kaç kişi gerçekten Telegram ve BiP’e geçti? İşte 10 günlük toz dumanın ardından gelen ilk rakamlar… Necdet Çalışkan yazdı...

 • WhatsApp'a karşı tarihi anlaşma

  Teknoloji, 15 Ocak 2021

  WhatsApp'a karşı tarihi anlaşma

  öncüleri Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları için dev bir iş birliğine imza attı. Bu kapsamda Türk Telekom müşterileri Türkiye’nin iletişim ve yaşam platformu BiP’i, Turkcell kullanıcıları ise Türk Telekom’un yeni nesil sosyal medya platformu Yaay’ı internet kotalarından harcama yapmadan kullanacaklar. Her iki uygulama aynı zamanda diğer uygulamalarla birlikte Vodafone’un İletişim Pass paketinde ücretsiz sunulacak.

 • BiP için bu tabloyu WhatsApp yarattı!

  Teknoloji, 15 Ocak 2021

  BiP için bu tabloyu WhatsApp yarattı!

  WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesinin ardından kullanıcıların alternatif uygulamalara yönelmesi, Turkcell’in BiP’ini Çin, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş gibi dünyanın en kalabalık ülkelerinde zirveye çıkardı. 3.3 milyarı aşkın bir nüfusu temsil eden bu ülkelerdeki uygulama mağazalarında WhatsApp’ı geride bırakan BiP, unicorn olmaya da göz kırptı... Necdet Çalışkan yazdı...

 • Ziraat Bankası'ndan açıklama

  İş-Yaşam, 08 Ocak 2021

  Ziraat Bankası'ndan açıklama

  Ziraat Bankası, bazı yazılı/görsel medya organları ve bazı sosyal medya hesaplarında bankayla ilgili haberler nedeniyle açıklama yaptı. Söz konusu haberlerin tamamen karalama kastı taşıdığı belirtildi. Ziraat Bankası'nın faaliyet ve mali verilerini, detayları ile birlikte 3 ayda bir düzenli olarak kamuoyu ile paylaştığı vurgulandı. ''Ülkemizin en önemli aktifleri arasında bulunan, reel sektöre kesintisiz imkan sağlayan, gerçekleştirdiği faaliyetlerin tamamı BDDK, bağımsız denetim kuruluşları tarafından sürekli denetlenen ve kamuoyu ile denetim sonuçları paylaşılan şeffaf bir ticari kuruluş olan Ziraat Bankası, amaçlarından sapmadan çalışmaya devam edecektir'' denildi

  WhatsApp'ın şartı ona yaradı!

  Teknoloji, 08 Ocak 2021

  WhatsApp'ın şartı ona yaradı!

  WhatsApp’ın tepki çeken yeni gizlilik şartının ardından Turkcell, BiP’i bir günde 100 bin kişinin indirdiğini açıkladı. BiP’teki tüm iletişimin şifreli bir şekilde taşındığıni belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Bugün BiP üzerinden gelen tüm verileri, Türkiye’deki veri merkezlerimizde güvenle saklıyoruz” dedi.