KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Turkcell

Türkiye'de GSM temelli mobil iletişim, Şubat 1994'te Turkcell'in hizmete girmesiyle başladı. 27 Nisan 1998'de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalayan Turkcell, müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri sayısını da artırarak gelişimini sürdürdü.

Faaliyette bulunduğu dokuz ülkenin beşinde pazar lideri olan Turkcell, bölgesel bir liderdir. Hisseleri 11 Temmuz 2000'de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve New York Stock Exchange'de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlayan Turkcell, NYSE'ye kote olan ilk ve tek Türk şirketi unvanına sahiptir.

Turkcell'in yurt dışında da yatırımları bulunmaktadır. Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan gibi halen büyümekte olan pazarlardaki mobil operasyonlarına, %41,45'ine sahip olduğu Fintur aracılığıyla iştirak etmektedir. 1999 yılında hizmete giren %100 Turkcell iştiraki KKTCell ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Telekomünikasyon Dairesi ile gelir paylaşımı anlaşması çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

Turkcell'in Ukrayna'da %55 hissesine sahip olduğu Astelit markası Şubat 2005'de GSM hizmetleri vermeye başladı. Belarus'ta Turkcell, BeST'in hisselerinin %80'ini Belarus Cumhuriyet Devlet Varlık Komitesi'nden 2008'de satın aldı.

Turkcell'in tamamına sahip olduğu Almanya'daki iştiraki Turkcell Europe ise 2011 yılında faaliyetlerine başladı. Turkcell, 2010 yılında imzaladığı toptan trafik alım sözleşmesi ile 2011 yılının ilk çeyreğinde Almanya'da mobil sanal operatörlük hizmeti sunarak operasyonlarını dokuz ülkeye yaydı.

3G'de 110'dan fazla ülkede yaptığı anlaşmalar sonucu yurt dışı kullanımda dünyanın önde gelen operatörleri arasında yer alan Turkcell, ayrıca, GPRS dolaşımında 165'ten fazla ülkede anlaşma yapmıştır.

Turkcell Haberleri

 • Turkcell’den dijitalleşme için yeni şirket

  Teknoloji, 17 Ocak 2019

  Turkcell’den dijitalleşme için yeni şirket

  Turkcell’in, kurumlara bilgi teknolojileri hizmeti sağlayacak olan yeni, şirketi Turkcell Dijital İş Servisleri faaliyetlerine başladı. Şirket, toplam büyüklüğü 1.5 milyar doları bulan Türkiye bilgi teknolojileri hizmetleri pazarında, kurumlara bulut bilişim, siber güvenlik, nesnelerin interneti (IoT), büyük veri ve yapay zekâ çözümleri sunacak.

 • Turkcell’den mobil hotspot açıklaması

  Teknoloji, 15 Ocak 2019

  Turkcell’den mobil hotspot açıklaması

  Turkcell’in mobil internet paylaşımındaki yeni uygulaması bugün itibariyle başladı. Buna göre ‘Hızlı Giriş’i kullanarak hotspot işlemlerini yapan aboneler, internet kotalarını ek bir ücret ödemeden paylaşabilecekler

 • Ortak altyapıyla internet fiyatları daha da düşer

  Teknoloji, 11 Ocak 2019

  Ortak altyapıyla internet fiyatları daha da düşer

  AKK sonrası internet paketlerini ve mobil hotspot uygulamasını Turkcell’e sorduk. Fiyatların daha düşük seviyelere gelmesi için altyapı yatırımlarının ortak yapılması gerektiğini belirten Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş, “İnternet fiyatlarını daha da düşürmek için ortak altyapı olmazsa olmaz. Yatırım maliyetleri düşerse bu tüketiciye de yansır... Mevcudu paylaşsak ve bundan sonrakileri beraber yapsak bu hikâye 2 milyar dolara bitecek bir şey” diye konuştu. 'Hızlı Giriş'li mobil hotspot için ise Yiş, "Her konuda olduğu gibi bu konuda da müşterilerimizi dinledik. Kendilerine en uygun çözümü sunduk. Onları dinlemeye devam edeceğiz” dedi. Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın röportajı...

  AKK kalktı, AST geldi! Limitsiz internetin hızını ne düşürecek?

  Teknoloji, 03 Ocak 2019

  AKK kalktı, AST geldi! Limitsiz internetin hızını ne düşürecek?

  Turkcell Superonline ve Türk Telekom’un ardından Türksat Kablonet’in de limitsiz internet tarifeleri belli oldu. Yasal zorunluluk gereği AKK uygulamasını kaldıran Kablonet, limitsiz paketlerde günün saatine göre hızın düşürüldüğü Akıllı Sınırsız Tarife’ye (AST) geçti. Sınırsız tarifelerde ise 100 Mbps için aylık fiyatını tam 499.99 TL olarak duyurdu.

  Yılbaşı gecesinde 'cep'ten 1.2 milyonu yarıştırdı

  Teknoloji, 02 Ocak 2019

  Yılbaşı gecesinde 'cep'ten 1.2 milyonu yarıştırdı

  Mobil canlı bilgi yarışması Hadi’nin yılbaşı gecesi düzenlediği ödüllü yarışmaya 1.2 milyon kişi katıldı. 33 bin 653 kişinin ödül kazandığı yarışmada, toplam 201 bin 900 TL’lik para ödülü ve 201 bin 900 GB cepten internet dağıtıldı. Hadi Kurucu Ortağı Emre Ulusoy da üye sayılarının 6 ayda 7 milyonu geçtiğini söyledi.

 • 8 maddede Türkiye’nin interneti

  Teknoloji, 02 Ocak 2019

  8 maddede Türkiye’nin interneti

  Türkiye'nin internet kullanımı profilini çıkardık. Hızımız ne kadar? Ayda ortalama faturamız ne? Sabit ve mobilde ayda ne kadarlık internet kullanıyoruz? İnternette en büyük şikayetimiz ne? İşte 8 temel tabloda Türkiye'deki internetin güncel durumu... Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Türk Telekom limitsiz internet fiyatlarını indirdi!

  Teknoloji, 31 Aralık 2018

  Türk Telekom limitsiz internet fiyatlarını indirdi!

  Son dakika haberi: Türkiye'de yarın hayata geçecek olan Adil Kullanım Kotası sınırlaması olmayan limitsiz internet uygulaması öncesi Türk Telekom tepki çeken fiyatlarında indirime gitti. İşte Türk Telekom'un yeni limitsiz internet paketleri ve fiyatları... Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Yılbaşı gecesinde 201 bin TL ödül dağıtacak

  Teknoloji, 30 Aralık 2018

  Yılbaşı gecesinde 201 bin TL ödül dağıtacak

  Mobil canlı bilgi yarışması Hadi’de yılbaşı gecesi Turkcell’in katkılarıyla 2019’a özel 201 bin 900 TL para ödülü verilecek. Ayrıca katılımcılar için 201.900 GB internet kazanma fırsatı da sunulacak.

  Bir yılda 80 milyon yayını dijitalden okuttu

  Teknoloji, 29 Aralık 2018

  Bir yılda 80 milyon yayını dijitalden okuttu

  Dijital yayın platformu Dergilik üzerinden yıl boyunca 80 milyondan fazla yayın okundu. Platformun açıkladığı verilere göre dijital yayın okunma oranı ise 2017’ye göre üç kat artış gösterdi.

  Limitsiz internet paketi fiyatlarını duyurdu

  Teknoloji, 27 Aralık 2018

  Limitsiz internet paketi fiyatlarını duyurdu

  Türk Telekom’un ardından, Turkcell Superonline da limitsiz (AKK’siz) internet paketlerinin yeni fiyatlarını duyurdu. Buna göre Superonline’da taahhütlü fiyatlar 15 Mbps için 79.90 TL’den başlarken, 100 Mbps hızında ise 199.90 TL oldu. Aynı paketlerin taahhütsüz kullanılması durumunda ise aylık internet maliyeti 449 TL’ye kadar çıkıyor.

 • Kitlelerden 4.6 milyon liralık destek aldılar

  Girişimcilik, 27 Aralık 2018

  Kitlelerden 4.6 milyon liralık destek aldılar

  Yenilikçi teknoloji projelerini destekçilerle buluşturan Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, platformdaki girişimlerin 2018 yılında 783.9 bin TL destek topladığını duyurdu. Kurulduğu günden beri 6 bin projenin başvuru yaptığı Arıkovanı'nda, bugüne kadar 66 girişim toplamda 4.6 milyon liralık finansman sağladı

 • Türk Telekom'dan 'Hotspot' açıklaması

  Teknoloji, 26 Aralık 2018

  Türk Telekom'dan 'Hotspot' açıklaması

  Mobil internet paylaşımı ile ilgili olarak Türk Telekom'dan da resmi açıklama geldi. Şirket, 1 Ocak 2019'dan itibaren hotspot özelliğini kullanarak internetini paylaşanlardan herhangi bir ücret talep etmeyeceğini ve cihaz sınırlaması da uygulamayacağını duyurdu.

 • İnternet paylaşımı artık ücretli mi?

  Teknoloji, 25 Aralık 2018

  İnternet paylaşımı artık ücretli mi?

  Mobil internet paylaşımı artık ücretli olacak. Hotspot VPN olarak bilinen mobil üzerinden internet paylaşımı bu zamana kadar ücretsizdi. Akıllı telefonlarındaki mobil internet paketini başka cihazlarla paylaşanlara ek ücret gelecek. 15 Ocak 2019’dan itibaren mobil hotspot kullananlara aylık ek ücret yansıtılacak. Turkcell'den ise konuya ilişkin önemli bir açıklama geldi. Peki ücret hangi operatörlerde geçerli olacak?

  Mobil internet paylaşımı ile ilgili son dakika açıklaması

  Teknoloji, 25 Aralık 2018

  Mobil internet paylaşımı ile ilgili son dakika açıklaması

  Mobil internet paylaşımıyla ilgili olarak Turkcell'den açıklama geldi. Buna göre aboneler internetlerini paylaşırken açılacak sayfaya ‘Hızlı Giriş’ teknolojisi üzerinden giriş yapmaları durumunda, paketlerindeki interneti ek ücret ödemeden ve cihaz sınırı olmadan kullanabilecekler. ‘Hızlı Giriş’ üzerinden giriş yapılmadan başka cihazlarla internet paylaşımı yapıldığında aylık 9 TL’ye, mevcut paketteki internete ek olarak 2 GB’lık paylaşımlı internet paketi devreye girecek.

 • Mobil internetini paylaşanlara kötü haber!

  Teknoloji, 24 Aralık 2018

  Mobil internetini paylaşanlara kötü haber!

  Akıllı telefonlarındaki mobil internet paketini başka cihazlarla paylaşanlara ek ücret geliyor. 15 Ocak 2019’dan itibaren mobil hotspot kullananlara aylık ek ücret yansıtılacak. Mobil internet paylaşımı aylık 9 TL olarak ücretlendirilecek.

 • Türkiye'nin Uygulamaları platformu açıldı

  Teknoloji, 21 Aralık 2018

  Türkiye'nin Uygulamaları platformu açıldı

  Turkcell’in tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen BiP, fizy, lifebox, Dergilik, TV+, Yaani, Upcall ve Paycell gibi 19 uygulaması www.turkiyeninuygulamalari.com sitesinde bir araya toplandı. Platforma, geliştiriciler de kendi uygulamalarını yükleyebilecek.

 • Yaşasın Kadınlar sigortası

  Sigorta, 19 Aralık 2018

  Yaşasın Kadınlar sigortası

  Turkcell’in finansal hizmetler alanındaki yeni grup şirketi Financell Sigorta, ilk ürününükadınlara özel akıllı telefon uygulaması SiM için tasarladı. En zor zamanlarında kadınların yanında olmayı hedefleyen ‘Yaşasın Kadınlar’ sigortası,kadınlara özgü kanser hastalıklarına yakalanılması durumunda, onları finansal güçlüklere karşı destekleyecek. Sigortaya dahil olmak için tüm operatör kullanıcılarına açık olan Turkcell’in kadınlara özel uygulaması SiM’den başvuru yapılması yeterli.

  Turkcell'de üst düzey atama

  İş-Yaşam, 19 Aralık 2018

  Turkcell'de üst düzey atama

  Turkcell Bireysel Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş, mevcut görevine ek olarak Turkcell Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı görevine vekaleten atandı