Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Trabzonspor Kuddusi Müftüoğlu: "Bitnel için yaptırım uygulayacağız" - Trabzonspor Haberleri

    Galatasaray-Trabzonspor maçının yankıları sürüyor... MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, Deniz Ateş Bitnel'in gösterdiği performanslailgili basın toplantısı düzenledi. İşte Müftüoğlu'nun açıklamaları:

    "Maçın tamamlanmasının ardından her şeyi takip ettim. Trabzonspor cephesinde yaşanan infialin farkındayız. Lafı dolandırmaya gerek yok Deniz Ateş Bitnel kötü bir maç yönetmiştir. Trabzonspor'un mağdur olduğunu söyleyebiliriz. Deniz Ateş Bitnel, ilk kez Trabzonspor maçı yönetmiyor. Bu yıl iki kez Trabzon maçı yönetti. Osmanlıspor ve Fenerbahçe maçları. ikisi de kamuoyu tarafından takdir edildi. Özellikle Fenerbahçe maçında gösterdiği performans takdir edildi. Bitnel, bizim hakemlikte değişim öğelerimizden biridir. Potansiyeli yüksek bir hakemdir, daha önce daha zorlu bir karşılaşma yönetmiş hakemi bu maça atanmasından daha doğal bir şey olamaz. Dünkü performans bizi üzmüştür, biz de en az tüm futbolseverler kadar üzgünüz. Üzüntümüz ile kalmayacağız, sorumluluğumuzun farkındayız. Yaptırımlarımız olacaktır."

    "Maçtan sonra kimseyle görüşmedim, hakemimiz dün hatalar yapmıştır, bu doğrultuda da hakemimize gereken yaptırımları uygulayacağız. Bundan sonra bütün hakemlerimiz sadece Trabzonspor değil tüm maçlarda objektif maçlar yönetecektir."

    "SALİH'İN KAHRAMAN OLMASI DOĞRU DEĞİL"

    "Görüntü hoş değil. (Salih'in kırmızı kart göstermesi ile ilgili) Bu konuda kurulllar gereken cezaları verir. Deniz Ateş Bitnel'in performansının kötü olduğunu belirttim, zamanla yaptırımların ne olduğunu göreceksiniz. Salih Dursun'un dünkü hareketinden dolayı kahraman olmasını doğru bulmuyoruz."

    "Bizim en önemli çalışmamız, Türk hakemliğini gençleştirme projesi. Önümüzdeki yıl Süper Lig'de 22 arkadaşımız görev yapacak, bu arkadaşlarımızın bir kısmı tecrübeli, bir kısmı da genç hakemler olacak. Dünkü görüntülerden dolayı üzüldüm, Türk hakemliği adına üzüldüm."

    "DEMİRÖREN VE YÖNETİM KURULU ARKAMIZDA"

    "Sayın başkan Demirören ve yönetim kurulu ile görüştük ve tüm hakemliği için geliştirdiğimiz projenin arkasında olduklarını söylediler. Görev vere vere genç hakemleri kazanmaya çalışıyoruz, yeni yüzlere ihtiyacımız var. Kurul başkanı olarak en son kararı ben veriyorum atamalar konusunda. Kurul kararları en son bana geliyor ve değerlendirmeleri yaparak karar veriyorum."

    "GENEL OLARAK HAKEMLERİ BAŞARILI BULUYORUM"

    "15 yıl Süper Lig'de görev yaptım, 8 aydır da bu görevdeyim. Hakem hataları her dönemde oluyor ama bu dönemde spesifik hatalar çok konuşuldu. Hatalarımız var, bunları kabul ediyoruz ama geçtiğimiz yılki hatalar ile bu yılki hatalar arasında ciddi bir fark yok, bunu istatistikler de söylüyor. Diğer büyük liglerde de aynı hatalar yapılıyor, Süper Lig'de de olabildiğince az hatalar yapılıyor. Dün Leverkusen - Dortmund maçını izledim, orada da birçok hakem hatası oldu. Genel olarak hakemleri başarılı buluyorum."

    "BİTNEL'İN GÖZLEMCİ PUANI, BU SEZONUN EN KÖTÜSÜ"

    "Biz de ceza sistemi yok, hakemimizi dinlendiriyoruz. Başarısız olan hakem, bir süre dinleniyor. FIFA kokartı takılan hakemlerde ilk etapta bir performans düşüklüğü oldu, bende de aynı şey olmuştu. FIFA kokartının ağırlığı, Deniz Ateş Bitnel'i biraz etkili olmuş olabilir, dünkü maçta da bunu fazlasıyla hissetmiş olabilir. FIFA listesini hazırlarken bir takım kurallarımız var, teknik danışmanımız ile yaptığımız görüşmeler sonucunda iki arkadaşı listeden çıkarttık, iki arkadaşımızı ekledik. Deniz Ateş Bitnel'in performans anlamında FIFA kokartını hak ettiğini düşünüyorum. Gözlemci puanını da bu sezonun en kötüsü, 7'nin altında."

    "Hakem arkadaşlarımız ile yolları ayırma durumumuz Ocak ve Haziran aylarında oluyor. Haziran ayında Süper Lig'e 22 hakem oluşturacağız, bunları oluştururken sadece bu yılki performanslara göre değil, önceki yıllardaki performanslara bakarak oluşturacağız. Kurulda 9 arkadaşımız özenli ve özverili bir şekilde çalışıyoruz, bunu çok içtenlikle söyleyebilirim."

    "İSTİFA KONUSU AKLIMDAN GEÇMEDİ"

    "İstifa konusu hiç aklımdan geçmedi, sadece önümüzdeki hafta maçlarına konsantre oldum. Hakemlerimizi diri ve moralli tutmak zorundayız. Çarşamba ve Perşembe günü hakem arkadaşlarımız ile bir araya geleceğiz ve konuşacağız."

    "BAHİS ŞİKESİ İLE İLGİLİ BELGESİ OLAN GETİRSİN"

    "Çok net bir şey söylüyorum, elinde belgesi olan varsa bize getirsin ve tüm işlemleri yaparız. Böyle bir belge, bilgi duymadık ve kaldı ki biz kendi hakemlerimize güveniyoruz. Bu iddiayı ortaya atanlar ispatlamak zorunda. Maçın uzatma süresinin kısa tutulmasında herhangi bir art niyet olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir maçtan sonra bir hakemin üzüntüsünü en iyi ben bilirim, herkesin üzüntüsünden daha da üzüntülüdür. Sıcağı sıcağına değil bir süre sonra konuştuk, kendisi çok üzgün."

    "Hatalar olacak, sonuca etki eden hatalar olmaması için arkadaşlarımız ile görüşeceğiz. Belki kamplar düzenleyeceğiz ve o arkadaşlarımızı diri tutmak için her şeyi yapacağız. Somut olarak her gün bir aktivite var. Geride kalan haftalarda değerlendirmelerimizi daha sık yaparak hataları azaltmaya çalışacağız. Hakemlerden her zaman şunu istiyoruz, oyunu okumak ve oyunun gerektiği tüm kararları vermek olacak."

    "Serdar Çakır, hakem atamalarında etkili değildir. Serdar Çakır, 9 arkadaşımızın koordinasyonunu sağlıyor. Hakem atamalarını ben yapıyor. Dünkü maçtan sonra, hakem ataması konusunda da hata yaptığımı düşünmüyorum, biz atama konusunda hata yapmadık ama maçta hakem hataları oldu, burada da yapacak bir şeyimiz yok."

    "TRABZONSPOR BAŞKANI İLE GÖRÜŞEBİLİRİZ"

    "Trabzonspor Başkanı ile görüşebiliriz, başkanımızın düşüncelerine de saygı duyuyoruz. Sorun, herkesin hatalara odaklanması ve sanırım biraz da futbol odaklı düşünürsek daha farklı konulabiliriz. Türk hakemliği kabuk değiştiriyor, yeni hakemler görev alırken; hatalar yapabiliyor. Tecrübeli arkadaşlarımız da tabii hatalar yapıyor. Genel müsabakaları takip ettiğim zaman hakemlerin genel olarak başarılı olduğunu söyledim, spesifik hatalar oluyor tabii ki."

    "Hakemin performansının kötü olduğunu söyledik, gözlemci değerlendirmelerinin de kötü olduğunu vurguladık. Bitnel, dünkü maçta kötü bir performans sergiledi, bunu da kabul ediyoruz. Dikkat ederseniz, biz de yetenekli hakemleri arıyoruz ve alt liglerden de başlayarak yetenekli hakemleri yukarı çıkartmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızın hepsi zeki, sadece oyunu okuma konusunda sıkıntılarımız var, bunları da düzelteceğiz."

    "Bundan sonra Trabzonspor'un oynayacağı maçlarda rakiplerinin tedirgin olmasına gerek yok, asla olamaz. Her hafta 9 Süper Lig maçı var ve hepsi birbirinden değerli. Hakemlerimizin değerlendirmesinde geçmiş maçlar diye bir şey olamaz. Geçmişten bugüne hakemlerin performanslarının yukarı doğru gittiğini söyleyebiliriz, rakamlar olarak da bunu görebiliyoruz. Dün akşama özgü değil ama ilave yardımcı hakemliğin sayısız katkıları var. Yabancı hakeme her zaman olumsuz baktım, bundan sonra da olumsuz bakacağım. Bu görüşe katılmıyorum."

    "HAKEMLERİN TELEFONU KAPALI"

    "Hakemlerimizin maç içerisinde, maçtan sonra telefonları kapalıdır, talimat budur. Bu iddiaları ortaya atanlar ispatlamak zorundadır. Biz, hakemlere verdiğimiz talimatları son ana kadar takip ediyoruz. Bu kadar büyük baskının olduğu yerde hakemlerimiz de hata yapabiliyor. Telefon ve diğer konularda hakemlerimiz çok net bir şekilde hiç kimseyle konuşmuyor, bunu net olarak söyleyebilirim."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ