KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Azerbaycan

Azerbaycan, Batı Asya ve Doğru Avrupa'nın kesişme noktası olan Kafkasya'da konumlanan bir Güney Kafkasya ülkesidir. Aynı zamanda yüzölçümü olarak Güney Kafkasya'nın en büyük ülkesidir.

Doğusunda Hazar Denizi, batısında Ermenistan, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan ve güneyinde İran bulunmaktadır. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan Devleti'ne bağlıdır.

Azerbaycan, köklü tarihinden dolayı zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Azerbaycan 1918 yılında kurulsa da, 26 Nisan 1920 tarihinde Kızıl Ordu sınırı geçerek Azerbaycan'a girmiştir ve 28 Nisan 1920'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş ve Sovyetler Birliği toprağı olmuştur. Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanması 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla gerçekleşmiştir.

Azerbaycan, üniter bir anayasal cumhuriyettir. Aynı zamanda Türk Keneşi ve TÜRKSOY'un etkin bir üye ülkesidir. Günümüzde 158 ülkeyle diplomatik ilişkisi bulunmaktadır ve 38 uluslararası kuruluşa üyeliği vardır.

1992'den beri Birleşmiş Milletler'e üye olan bir ülkedir.  9 Mayıs 2006'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından İnsan Hakları Konseyi'nin üyeliğine seçilmiştir.

Azerbaycan, 1991'de bağımsız bir ülke olduktan sonra ilk yıllarında ekonomik alanda düşüşler yaşasa da verimli tarım arazileri, doğaz gaz, petrol ve demir cevheri bakımından zengin bir ülkedir ve bu kaynakları kullanarak kalkınmıştır.

Azerbaycan Haberleri

 • Ermenistan, Azerbaycan mevzilerine ateş açtı

  Dünya, 23 Eylül 2022

  Ermenistan, Azerbaycan mevzilerine ateş açtı

  Ermenistan askerlerinin Tovuz, Kelbecer ve Daşkesen illeri istikametinde bulunan Azerbaycan mevzilerini hedef aldığı belirtildi.

 • Azerbaycan, Arap Birliği Zirvesi'nin onur konuğu olacak

  Dünya, 23 Eylül 2022

  Azerbaycan, Arap Birliği Zirvesi'nin onur konuğu olacak

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cezayir'de düzenlenecek Arap Birliği Zirvesi'ne ev sahibi ülkenin Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun tarafından onur konuğu olarak davet edildi

 • Azerbaycanlı gazeteciden Pelosi'ye mektup

  Dünya, 22 Eylül 2022

  Azerbaycanlı gazeteciden Pelosi'ye mektup

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Ermenistan ziyaretinde yaptığı açıklamaların ardından Azerbaycanlı gazeteci Pelosi'ye mektup yazdı. Mektupta, "Hafızanızı biraz harekete geçirmenizi istiyorum. Ermenistan evinizi ve bahçenizi işgal edip harabeye çevirseydi, 30 yıl zorunlu yerinden edilmiş bir hayat yaşasaydınız ne yapardınız?" ifadelerini kullandı

  Blinken, Azerbaycanlı ve Ermeni mevkidaşları ile görüştü

  Dünya, 20 Eylül 2022

  Blinken, Azerbaycanlı ve Ermeni mevkidaşları ile görüştü

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile bir araya geldi. İki ülke arasındaki çatışmaların durdurulması gerektiğini belirten Bliken, barış sürecine dönülmesine vurgu yaptı

  Türkiye'den Pelosi'nin açıklamalarına tepki

  Dünya, 19 Eylül 2022

  Türkiye'den Pelosi'nin açıklamalarına tepki

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Ermenistan'daki açıklamalarına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan tepki geldi. Oktay, "Pelosi’nin Ermenistan ziyaretinde yaptığı, tarihi ve güncel gerçeklerle bağdaşmayan, iyi niyetten tamamen uzak, taraflı bakış açısını yansıtan ve diplomatik çabaları sabote eden açıklamalar asla kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

 • Azerbaycan'dan Pelosi'ye tepki

  Dünya, 19 Eylül 2022

  Azerbaycan'dan Pelosi'ye tepki

  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Pelosi'nin Ermenistan'daki açıklamalarına tepki gösterdi. Açıklamada, Pelosi'nin bölgedeki durumu çarpıtan açıklamalarının, Azerbaycan'a yönelik asılsız ve haksız suçlamaların kabul edilemez olduğu belirtildi.

 • Fransa'daki Azerbaycan Büyükelçiliği'ne saldırı

  Dünya, 19 Eylül 2022

  Fransa'daki Azerbaycan Büyükelçiliği'ne saldırı

  Azerbaycan'ın Paris Büyükelçisi, Ermeni protestocuların büyükelçilik binasına saldırdığını duyurdu.

 • Azerbaycan duyurdu: 71 asker hayatını kaybetti

  Dünya, 15 Eylül 2022

  Azerbaycan duyurdu: 71 asker hayatını kaybetti

  Son dakika... Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ile çatışmalarda hayatını kaybeden asker sayısının 71'e yükseldiğini duyurdu.

  Bahçeli'den Azerbaycan'a destek mesajı

  Gündem, 14 Eylül 2022

  Bahçeli'den Azerbaycan'a destek mesajı

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Can Azerbaycan, terör devleti Ermenistan ve arkasında duran zalimler karşısında asla yalnız değildir. Türk milleti soydaşlarının arkasındadır. Milliyetçi Hareket Partisi, Ermeni saldırılarını lanetlemekte, Karabağ’ın azatlığına uzanan ellerin kırılacağına inanmaktadır" dedi

  Azerbaycan ve Ermenistan son durum

  Dünya, 14 Eylül 2022

  Azerbaycan ve Ermenistan son durum

  Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ateşkes, Ermenistan'ın sabotajları sonrası bozuldu. Azerbaycan Ermenistan sınırında çıkan çatışmalar sonrası 50 Azerbaycan askeri şehit oldu. Peki, Azerbaycan ve Ermenistan çatışmasında son durum ne? İşte araştırılan detaylar...

 • Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma çıktı

  Dünya, 13 Eylül 2022

  Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma çıktı

  Son dakika haberi... Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın provokasyonu sonucu sınırda çatışmaların başladığını duyurdu. Azerbaycan ordusunun Ermenistan topraklarına müdahalesi ile ilgili haberlerin doğru olmadığını açıklayan Bakanlık, Ermenistan'ın provokasyonlarına yanıt olarak hayata geçirilen karşı önlemlerin lokal nitelikte ve askeri hedeflere yönelik olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov'la devlet sınırındaki provokasyonları ele aldıklarını aktardı.

 • Bakan Çavuşoğlu: "Ermenistan artık tahrikleri bırakmalı"

  Dünya, 13 Eylül 2022

  Bakan Çavuşoğlu: "Ermenistan artık tahrikleri bırakmalı"

  Azerbaycan-Ermenistan sınırında iki ülke askeri birlikleri arasında yoğun çatışmaların başlamasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşı ile görüştü. Çavuşoğlu, "Ermenistan artık tahrikleri bırakmalı. Azerbaycan'la vardıkları uzlaşı çerçevesinde barış müzakerelerine ve iş birliğine odaklanmalı." ifadesini kullandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, da Azerbaycanlı mevkidaşı Hasanov ile telefonda görüştü.

 • ABD'den Karabağ için 2 milyon dolar mayın temizleme yardımı

  Dünya, 12 Eylül 2022

  ABD'den Karabağ için 2 milyon dolar mayın temizleme yardımı

  ABD, Azerbaycan ve Ermeni güçleri arasındaki İkinci Karabağ Savaşı sonrasında bölgede bulunan mayınların temizlenmesi için 2 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Aliyev'e "Laçın" tebriği

  Dünya, 27 Ağustos 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Aliyev'e "Laçın" tebriği

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Laçin şehrinin Azerbaycan'a geçmesi dolayısıyla Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'i telefonla arayarak tebrik etti.

  Laçın şehri Azerbaycan'ın kontrolüne geçti

  Dünya, 26 Ağustos 2022

  Laçın şehri Azerbaycan'ın kontrolüne geçti

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Laçın şehrinin Azerbaycan kontrolüne geçtiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Laçın şehri ile Zabuh ve Sus köylerini mutabakat kapsamında Azerbaycan'a iadesinden mutluluk duyuyoruz." denildi.

 • Azerbaycan'ın Londra Büyükelçiliği saldırıya uğradı

  Dünya, 05 Ağustos 2022

  Azerbaycan'ın Londra Büyükelçiliği saldırıya uğradı

  Azerbaycan'ın Londra Büyükelçiliği, radikal bir dini grup tarafından saldırıya uğradı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İngiltere polisinin müdahalesinin ardından grup üyelerinin gözaltına alındığı bildirildi

 • Azerbaycan, AB'ye daha fazla doğalgaz iletecek

  Dünya, 18 Temmuz 2022

  Azerbaycan, AB'ye daha fazla doğalgaz iletecek

  Azerbaycan ile Avrupa Birliği arasında enerji alanında Stratejik Ortaklık Mutabakat Zaptı imzalandı.

 • Azerbaycan'da Kovid-19 tedbirleri yeniden sertleşebilir

  Dünya, 08 Temmuz 2022

  Azerbaycan'da Kovid-19 tedbirleri yeniden sertleşebilir

  Azerbaycan Sağlık Bakanlığı, ülkede son bir hafta içinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısında yüzde 48 artış olduğunu belirterek, koronavirüs tedbirlerinin yeniden sertleşebileceğini açıkladı

  Aliyev: Barış anlaşması teklifimiz cevapsız kaldı

  Dünya, 24 Haziran 2022

  Aliyev: Barış anlaşması teklifimiz cevapsız kaldı

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan ile imzalanan Kasım 2020 Bildirgesi'ne ilişkin, "Barış anlaşması teklifimiz cevapsız kaldı, yine de bu teklifin kabul edileceğini umuyoruz." dedi.