KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Azerbaycan

Azerbaycan, Batı Asya ve Doğru Avrupa'nın kesişme noktası olan Kafkasya'da konumlanan bir Güney Kafkasya ülkesidir. Aynı zamanda yüzölçümü olarak Güney Kafkasya'nın en büyük ülkesidir.

Doğusunda Hazar Denizi, batısında Ermenistan, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan ve güneyinde İran bulunmaktadır. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan Devleti'ne bağlıdır.

Azerbaycan, köklü tarihinden dolayı zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Azerbaycan 1918 yılında kurulsa da, 26 Nisan 1920 tarihinde Kızıl Ordu sınırı geçerek Azerbaycan'a girmiştir ve 28 Nisan 1920'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş ve Sovyetler Birliği toprağı olmuştur. Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanması 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla gerçekleşmiştir.

Azerbaycan, üniter bir anayasal cumhuriyettir. Aynı zamanda Türk Keneşi ve TÜRKSOY'un etkin bir üye ülkesidir. Günümüzde 158 ülkeyle diplomatik ilişkisi bulunmaktadır ve 38 uluslararası kuruluşa üyeliği vardır.

1992'den beri Birleşmiş Milletler'e üye olan bir ülkedir.  9 Mayıs 2006'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından İnsan Hakları Konseyi'nin üyeliğine seçilmiştir.

Azerbaycan, 1991'de bağımsız bir ülke olduktan sonra ilk yıllarında ekonomik alanda düşüşler yaşasa da verimli tarım arazileri, doğaz gaz, petrol ve demir cevheri bakımından zengin bir ülkedir ve bu kaynakları kullanarak kalkınmıştır.

Azerbaycan Haberleri

 • ABD'den Azerbaycan ile Ermenistan'a destek

  Dünya, 22 Şubat 2024

  ABD'den Azerbaycan ile Ermenistan'a destek

  ABD yönetimi, Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden barış sürecine destek verdiğini ve anlaşmanın mümkün olduğuna inandığını bildirdi

 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Ankara'da

  Dünya, 19 Şubat 2024

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Ankara'da

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ikili düzeydeki ilk yurt dışını gerçekleştirmek üzere Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’i resmi törenle karşıladı. İki lider görüşme sonrası ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Karabağ’da işgalin sonra ermesiyle birlikte bölgemizde kalıcı barış için tarihi bir fırsat penceresi açıldı. Bu fırsat penceresinin kapanmaması çok önemlidir. Azerbaycan ve Ermenistan arasında kalıcı barış anlaşmasının imzalanmasının bölgemiz ve dünyada istikrar için yeni bir umut kaynağı olacağı şüphesizdir" derken Aliyev "Türkiye bugün dünya çapında söz sahibidir. Türk dünyasının birleşmesi, ortak kültürlere sahip halkların bir arada olması, her bir Türk Devletleri Teşkilatı üyesinin gücüne güç katacak" dedi.

 • Aliyev, Anıtkabir'i ziyaret etti

  Dünya, 19 Şubat 2024

  Aliyev, Anıtkabir'i ziyaret etti

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, beraberindeki heyetle Anıtkabir'i ziyaret etti

  Aliyev ile Paşinyan Münih'te bir araya geldi

  Dünya, 17 Şubat 2024

  Aliyev ile Paşinyan Münih'te bir araya geldi

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştü.

  Dışişleri'nden AKPM'ye 'Azerbaycan' tepkisi

  Dünya, 16 Şubat 2024

  Dışişleri'nden AKPM'ye 'Azerbaycan' tepkisi

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin, Azerbaycan Ulusal Heyeti'nin yetki belgelerini onaylamama yönündeki kararından esef duyuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

 • Aliyev yemin ederek görevine başladı

  Dünya, 14 Şubat 2024

  Aliyev yemin ederek görevine başladı

  7 Şubat'ta Azerbaycan'da gerçekleşen cumhurbaşkanı seçiminde beşinci kez cumhurbaşkanı seçilen Aliyev, yemin ederek resmen görevine başladı

 • Azerbaycan'dan Ermenistan'a "kısas operasyonu" yanıtı

  Dünya, 13 Şubat 2024

  Azerbaycan'dan Ermenistan'a "kısas operasyonu" yanıtı

  Azerbaycan, Ermenistan'ın sınırdaki askerlerine ateş açması üzerine "kısas operasyonu" düzenlediğini duyurdu

 • Azerbaycan yarın sandık başına gidecek

  Dünya, 06 Şubat 2024

  Azerbaycan yarın sandık başına gidecek

  Azerbaycan, cumhurbaşkanı seçimi için yarın sandık başına gidecek. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in de aday olduğu seçimde, 7 aday, 7 yıl ülkeyi yönetmek için yarışacak

  Azerbaycan'dan "Ermenistan ile barış" açıklaması

  Dünya, 05 Ocak 2024

  Azerbaycan'dan "Ermenistan ile barış" açıklaması

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı danışmanı Hikmet Hacıyev, ülkesinin Ermenistan ile barış sağlamayı amaçladığını söyledi

  SOCAR Türkiye, 15. yılını kutladı

  İş-Yaşam, 21 Aralık 2023

  SOCAR Türkiye, 15. yılını kutladı

  Türkiye'nin en büyük dış yatırımcısı ve entegre endüstri grubu SOCAR Türkiye, 15. yılını kutladı. SOCAR Türkiye CEO'su Elchin Ibadov da şirketin, 15 yıllık sürede yaklaşık 18 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirerek Türkiye'nin en büyük dış yatırımcısı ve entegre sanayi grubu olmayı başardığını söyledi.

 • Trendyol'un sonraki hedefi Doğu Avrupa

  İş-Yaşam, 05 Aralık 2023

  Trendyol'un sonraki hedefi Doğu Avrupa

  Trendyol, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen, InMerge Innovation Summit’in ana destekçileri arasında yer aldı. Zirvede gazetecilerle bir araya gelen Trendyol Grubu CEO’su Erdem İnan, yurtdışına sattıkları ürünlerin yüzde 80'inin Türkiye'de üretildiğini belirterek 42 bini ilk kez olmak üzere 51 bin küçük üreticinin kendileri vasıtasıyla ihracat yaptığını aktardı. İnan, hedeflerinin e-ticaret yoluyla 750 milyon dolar olan ihracatlarını 2 milyar dolara çıkarmak olduğunu belirterek “Amacımız Avrupa, Orta Doğu ve Körfez Ülkeleri’nin de içinde olduğu bölgenin lider e-ticaret şirketi olmak ve 300 binden fazla yerli üretici ve esnafımızı bu bölgeye satış  yapar hale getirmek” dedi.

 • Ermenistan'a müzakere çağrısı

  Dünya, 21 Kasım 2023

  Ermenistan'a müzakere çağrısı

  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, barış anlaşması müzakereleri için Ermenistan'a doğrudan ikili müzakerelere başlama çağrısında bulundu

 • Azerbaycan tezkeresi Resmi Gazete'de

  Gündem, 17 Kasım 2023

  Azerbaycan tezkeresi Resmi Gazete'de

  Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

  Azerbaycan'ın kültür başkenti

  Yaşam, 16 Kasım 2023

  Azerbaycan'ın kültür başkenti

  Hem çok sayıda tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olması hem de çok sayıda seçkin bilim ve kültür insanının burada doğması nedeniyle Şuşa, Azerbaycanlılar için bir kültür başkenti...

  Yapı anlaşması Resmi Gazete'de

  Gündem, 11 Kasım 2023

  Yapı anlaşması Resmi Gazete'de

  Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan Kahramanmaraş'ta konut, ilköğretim okulu, anaokulu ve kültür merkezi yapımı ile ilgili iş birliği anlaşması Resmi Gazete'de yayımlandı

 • Karabağ Zaferi'nin 3. yıl dönümü

  Dünya, 08 Kasım 2023

  Karabağ Zaferi'nin 3. yıl dönümü

  Azerbaycan'da başkenti Bakü'de Karabağ Zaferi'nin 3. yıl dönümü kutlanıyor. Azerbaycan ordusunun, yaklaşık 30 yıl Ermenistan'ın işgali altında bulunan Karabağ ve çevresindeki illeri kurtarmasının üzerinden 3 yıl geçti

 • Bakan Lavrov, Azerbaycanlı mevkidaşıyla görüştü

  Dünya, 24 Ekim 2023

  Bakan Lavrov, Azerbaycanlı mevkidaşıyla görüştü

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov telefon görüşmesi gerçekleştirdi

 • Aliyev: Karabağ sorunu ebediyen kapandı

  Dünya, 17 Ekim 2023

  Aliyev: Karabağ sorunu ebediyen kapandı

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ sorununun ebediyen kapandığını söyledi.

  Aliyev, Hankendi ve Hocalı'da Azerbaycan bayrağını göndere çekti

  Dünya, 15 Ekim 2023

  Aliyev, Hankendi ve Hocalı'da Azerbaycan bayrağını göndere çekti

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 19 Eylül'de gerçekleştirilen antiterör operasyonuyla Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçen bölgeleri ziyaret etti. Aliyev, Hankendi ve Hocalı'da Azerbaycan bayrağını göndere çekti.