KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, Arap Yarımadası'nda yer alan en büyük ülkedir. Suudi Arabistan'ın kuzeybatısında Ürdün, kuzey ve kuzeydoğusunda Irak, doğusunda Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğusunda Umman, güneyinde yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz yer almaktadır.

Suudi Arabistan'ın ekonomisi, 1936'ya kadar Mekke ve Medine'yi ziyarete gelen hacılarla ve hurma satımına bağlıydı. Ancak 1936'da petrol bulunduktan sonra, günümüze kadar uzanan süreçte ekonomisi petrole bağlı olmuştur.

Nüfusun büyük bölümünü yerli kabilelerin soyundan gelen Araplar oluşturmaktadır ve Basra Körfezi yakınlarında bir İranlı azınlık topluluğu yaşamaktadır. Nüfusun tamamı Arapça ve çeşitli lehçelerini konuşmaktadır.

Nüfusun yüzde 97'si Müslümandır ve çoğunluğu Selefi mezhebinden olan Sünnilerdir. Nüfusun büyük bölümü Riyad, Cidde, Mekke, Taif, Medine, Dhahran, Dammam, El Huber ve Hufuf gibi büyük kentlerde toplanmıştır. Kırsal kesimde, göçebe Bedevilerin sayısı, yerleşik tarımcılarınkinden yüksektir. Rubülhali ve Nüfud çölleri bütünüyle ıssızdır; öteki yörelerde de çoğunlukla nüfus yoğunlukları düşüktür. Batı kıyısında, Riyad çevresinde ve doğudaki petrol alanlarındaysa, biraz daha yüksektir.

Suudi Arabistan, 13 idari bölgeye ayrılmış ve bu 13 idari bölge de 118 ile ayrılmıştır.

Suudi Arabistan Haberleri

 • "Türkiye'deki Kaşıkçı cinayeti davası adalet için önemli"

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  "Türkiye'deki Kaşıkçı cinayeti davası adalet için önemli"

  Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin davanın adaletin sağlanması açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

 • İngiltere, Suudi Arabistan'a silah satışına devam edecek

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  İngiltere, Suudi Arabistan'a silah satışına devam edecek

  İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, Suudi Arabistan'ın uluslararası insani hukuka uyma konusunda samimi olduğunu belirterek, Arabistan'a silah satışlarının devam edeceğini duyurdu

 • BM Kaşıkçı Raportöründen Türkiye açıklaması

  Dünya, 03 Temmuz 2020

  BM Kaşıkçı Raportöründen Türkiye açıklaması

  Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Rapotörü Agnes Callamard, İstanbul Adliyesi'nde görülen ilk Kaşıkçı duruşmanın ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Callamard, Kaşıkçı davasında Türkiye'nin üstüne düşeni yaptığını, Türkiye'deki davanın Suudi Arabistan'daki davadan çok daha şeffaf ve adil olduğunu belirtti.

  Cemal Kaşıkçı davası başladı!

  Gündem, 03 Temmuz 2020

  Cemal Kaşıkçı davası başladı!

  Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın evlilik belgesi almak için gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin 20 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

  Husilerden Suudi Arabistan'a tehdit

  Dünya, 03 Temmuz 2020

  Husilerden Suudi Arabistan'a tehdit

  Yemen'de İran destekli Husiler, Suudi Arabistan'da kraliyete ait kurumları ve askeri noktaları vurmakla tehdit etti

 • DSÖ: Vaka sayısı 10 milyona ulaşacak!

  Dünya, 24 Haziran 2020

  DSÖ: Vaka sayısı 10 milyona ulaşacak!

  DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Kovid-19 vaka sayısının gelecek hafta 10 milyona ulaşmasını beklediklerini belirtti.Suudi Arabistan'ın hac kararını da değerlendiren Ghebreyesus, "Bu karar hacı adaylarının güvenliğini korumak ve bulaşma riskini en aza indirmek için. DSÖ, bu kararı destekliyor." dedi.

 • Suudi Arabistan'dan flaş hac açıklaması!

  Dünya, 22 Haziran 2020

  Suudi Arabistan'dan flaş hac açıklaması!

  Son dakika... Suudi Arabistan, Kovid-19 nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini duyurdu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Suudi Arabistan'ın hac kararına ilişkin, "2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kura hakları korunacaktır." ifadesini kullandı.

 • "İngiltere yasağa rağmen Suudi Arabistan'a silah satıyor"

  Dünya, 21 Haziran 2020

  "İngiltere yasağa rağmen Suudi Arabistan'a silah satıyor"

  The Guardian'da yer alan haberde, İngiltere'de hükümetin Yüksek Mahkemenin geçen yıl aldığı Suudi Arabistan'a silah satışını durdurma kararına uygun davranmadığını öne sürüldü.

  Mekke'de 3 ay sonra ilk namaz kılındı

  Dünya, 21 Haziran 2020

  Mekke'de 3 ay sonra ilk namaz kılındı

  Suudi Arabistan'da 23 Mart'tan bu yana yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı sona erdi. Mekke şehrinde 3 ay önce kapatılan camiler, sabah namazıyla yeniden ibadete açıldı.

  İki ülkeden Sisi'ye destek

  Dünya, 21 Haziran 2020

  İki ülkeden Sisi'ye destek

  Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden, (BAE) Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Libya konusundaki açıklamalarına destek geldi

 • Dünyadaki petrolün yüzde 20'sini ABD tüketti

  Enerji, 18 Haziran 2020

  Dünyadaki petrolün yüzde 20'sini ABD tüketti

  ABD, 6 yıl üst üste dünyanın en fazla petrol üreten ülkesi oldu. Petrol üretiminde Suudi Arabistan ikinci, Rusya ise üçüncü oldu

 • Tüm dünyadan Müslümanlar, Suudi Arabistan'ın hac kararını bekliyor

  Dünya, 17 Haziran 2020

  Tüm dünyadan Müslümanlar, Suudi Arabistan'ın hac kararını bekliyor

  Hac ibadetinin gerçekleşeceği takvime kısa bir süre kalırken, Müslüman nüfusun yoğun olduğu birçok ülke Riyad yönetimine hac organizasyonunun bu yıl yapılıp yapılmayacağıyla ilgili kararını bir an önce vermesi için baskı yapıyor. Suudi yönetiminin önünde sembolik bir organizasyon ve tamamen iptal olmak üzere iki seçenek bulunuyor. Riyad'ın son olarak 1798'de Napolyon'un işgali nedeniyle iptal edilen hac organizasyonunu iptal etmenin getireceği siyasi ve ekonomik sonuçlar nedeniyle kararsız olduğu belirtiliyor.

 • Suudlu futbolcuya paylaşım gözaltısı

  Dünya, 14 Haziran 2020

  Suudlu futbolcuya paylaşım gözaltısı

  Suudi Arabistan'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kapsamında alınan kararlarla ilgili sosyal medyadan görüş beyan eden milli futbolcu Fehd el-Hurifi gözaltına alındı

  Suudi Arabistan ve Rusya anlaştı, süre uzadı

  Enerji, 03 Haziran 2020

  Suudi Arabistan ve Rusya anlaştı, süre uzadı

  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) fiili lideri Suudi Arabistan ve OPEC üyesi olmayan ancak OPEC ile birlikte hareket eden Rusya mevcut kesintileri bir ay daha uzatma konusunda anlaştı

  Körfez ekonomisine virüs darbesi

  İş-Yaşam, 24 Mayıs 2020

  Körfez ekonomisine virüs darbesi

  Washington merkezli düşünce kuruluşu Arap Merkezi Başkanı Halil Jahshan, koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla başlayan ve petrol fiyatlarındaki tarihi düşüşlerle devam eden sürecin, Körfez ekonomileri üzerindeki olumsuz etkilerine değinerek, "Yemen, Libya gibi ülkelerdeki çatışmalara finansör olan Körfez ülkeleri için bu durum sürdürülebilir olmayacak. Pahalı operasyonlarına devam edemeyecek kadar ekonomik baskı altındalar ve gelecek vizyonlarını uygulayacakları yıllara milyon dolarlık borçlarla girmek istemezler." dedi.

 • Washington'ı ikiye bölen Suudi Arabistan kavgası!

  Dünya, 20 Mayıs 2020

  Washington'ı ikiye bölen Suudi Arabistan kavgası!

  ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Suudi Arabistan'a silah gönderebilmesi meselesi ve konuya dair inceleme yapan Dışişleri Bakanlığı Müfettişi Linick'in kovulmasına yönelik görüşme talebini reddedip, soruların yazılı halde gönderilmesini istedi.

 • Ünlü Suudi milyarder hayatını kaybetti

  Dünya, 19 Mayıs 2020

  Ünlü Suudi milyarder hayatını kaybetti

  Suudi Arabistanlı ünlü milyarder Salih Abdullah Kamil 79 yaşında vefat etti. Yapılan açıklamada, Kamil'in ramazan ayının son on gününde mübarek bir gecede vefat ettiği belirtildi.

 • Ruhani, ABD ve Suudi Arabistan'ı hedef aldı

  Dünya, 13 Mayıs 2020

  Ruhani, ABD ve Suudi Arabistan'ı hedef aldı

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın liderliğindeki hükümetin "ABD tarihinin en kötü hükümeti" olduğunu söyledi.

  Suudi Arabistan kemer sıkıyor

  İş-Yaşam, 11 Mayıs 2020

  Suudi Arabistan kemer sıkıyor

  Bütçesinin yüzde 70'i petrole dayanan, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve üretimde üçüncü sırada yer alan Suudi Arabistan bütçe açığını kapatmak için kemer sıkma önlemlerini artırdı. Ülkede Temmuz 2020'den itibaren katma değer vergisi oranı yüzde 5'ten yüzde 15'e yükseltilecek