KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, Arap Yarımadası'nda yer alan en büyük ülkedir. Suudi Arabistan'ın kuzeybatısında Ürdün, kuzey ve kuzeydoğusunda Irak, doğusunda Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğusunda Umman, güneyinde yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz yer almaktadır.

Suudi Arabistan'ın ekonomisi, 1936'ya kadar Mekke ve Medine'yi ziyarete gelen hacılarla ve hurma satımına bağlıydı. Ancak 1936'da petrol bulunduktan sonra, günümüze kadar uzanan süreçte ekonomisi petrole bağlı olmuştur.

Nüfusun büyük bölümünü yerli kabilelerin soyundan gelen Araplar oluşturmaktadır ve Basra Körfezi yakınlarında bir İranlı azınlık topluluğu yaşamaktadır. Nüfusun tamamı Arapça ve çeşitli lehçelerini konuşmaktadır.

Nüfusun yüzde 97'si Müslümandır ve çoğunluğu Selefi mezhebinden olan Sünnilerdir. Nüfusun büyük bölümü Riyad, Cidde, Mekke, Taif, Medine, Dhahran, Dammam, El Huber ve Hufuf gibi büyük kentlerde toplanmıştır. Kırsal kesimde, göçebe Bedevilerin sayısı, yerleşik tarımcılarınkinden yüksektir. Rubülhali ve Nüfud çölleri bütünüyle ıssızdır; öteki yörelerde de çoğunlukla nüfus yoğunlukları düşüktür. Batı kıyısında, Riyad çevresinde ve doğudaki petrol alanlarındaysa, biraz daha yüksektir.

Suudi Arabistan, 13 idari bölgeye ayrılmış ve bu 13 idari bölge de 118 ile ayrılmıştır.

Suudi Arabistan Haberleri

 • 'ABD istihbaratı Kaşıkçı hakkındaki belgeleri yayımlamalı'

  Dünya, 19 Ocak 2019

  'ABD istihbaratı Kaşıkçı hakkındaki belgeleri yayımlamalı'

  CNN'de yayımlanan makalede, ABD istihbaratının Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine dair belgeleri yayımlaması için yapılan çağrılar anımsatılarak, "Şüphesiz ki diğer baskıcı rejimler, Suudilerin duyduğu mesajın aynısını duyuyor, 'basın özgürlüğünün düşmanları, ABD'nin dostudur.' Eğer bu mesajın yerleşmesine izin verilirse basın özgürlüğünün yanı sıra dünyanın her yerindeki gazeteci ve muhalifler için dehşet verici bir durum olur. ABD'de Kongre ve mahkemeler, istihbarat belgelerinin açıklanması konusunda ısrarcı olarak, bu mesajın yerleşmemesine yardımcı olabilir." değerlendirmesinde bulunuldu.

 • Suudi kadın: Köle muamelesi görüyoruz, risk almaya değerdi!

  Dünya, 15 Ocak 2019

  Suudi kadın: Köle muamelesi görüyoruz, risk almaya değerdi!

  İltica talebini kabul etmesiyle Kanada’ya gelen Suudi Arabistanlı Rahaf Muhammed yaptığı açıklamada, kaçma eyleminin risk almaya değer olduğunu söyledi.

 • Yokluğunda darbe girişimi yaşanmıştı, Cumhurbaşkanı ülkesine dönüyor

  Dünya, 15 Ocak 2019

  Yokluğunda darbe girişimi yaşanmıştı, Cumhurbaşkanı ülkesine dönüyor

  Uzun süredir ortalarda görünmeyen, sağlık sorunları olduğu söylense de, hakkında öldüğü, Suudi Arabistan'da tutulduğu yönünde iddialar ortaya atılan ve geçen hafta askerlerin darbe teşebbüsünde bulunduğu Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo 2 aylık bir aradan sonra ülkesine geri dönüyor.

  Suudi Arabistan ziyaretine Kaşıkçı tepkisi!

  Dünya, 15 Ocak 2019

  Suudi Arabistan ziyaretine Kaşıkçı tepkisi!

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Suudi Arabistan ziyareti kapsamında, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti de dahil Suudi Arabistan hakkındaki insan hakları ihlalleri iddialarına değinmemesi, ABD'li uzmanların ve eski hükümet yetkililerinin tepkisini çekti.

  Suudi Arabistan Suriye'de büyükelçilik açacağı iddiasını yalanladı

  Dünya, 14 Ocak 2019

  Suudi Arabistan Suriye'de büyükelçilik açacağı iddiasını yalanladı

  Suudi Arabistan, Suriye'de büyükelçilik açacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

 • Pompeo ile Kral Selman yeniden bir arada!

  Dünya, 14 Ocak 2019

  Pompeo ile Kral Selman yeniden bir arada!

  Orta Doğu turu kapsamında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile Al-Yamamah Sarayı'nda bir araya geldi. Pompeo'nun ayrıca bir aile cenazesine katılmak için ABD'ye dönmek zorunda kalması nedeniyle Kuveyt ziyareti iptal edildi

 • Washington Post: Veliaht Prens Kaşıkçı cinayetinden ders almadı

  Dünya, 11 Ocak 2019

  Washington Post: Veliaht Prens Kaşıkçı cinayetinden ders almadı

  Washington Post Yazarı David Ignatius, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Cemal Kaşıkçı cinayetinden bir ders almadığını ve cinayetin baş şüphelilerden Suud El-Kahtani ile hala görüştüğünü iddia etti.

 • Veliaht Prens hakkında flaş iddia: Hala görüşüyor!

  Dünya, 11 Ocak 2019

  Veliaht Prens hakkında flaş iddia: Hala görüşüyor!

  Washington Post Yazarı David Ignatius, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Cemal Kaşıkçı cinayetinden bir ders almadığını ve cinayetin baş şüphelilerden Suud El-Kahtani ile hala görüştüğünü iddia etti

  Suudi Arabistan'ın ünlü komedyeni ve eşi de kayıp!

  Dünya, 09 Ocak 2019

  Suudi Arabistan'ın ünlü komedyeni ve eşi de kayıp!

  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan kaybolmasından sonra, dünya gözünü kaybolan kişilere doğru çevirdi. CNN International, Suudi komedyen Fahad el-Butairi ve insan hakları aktivisti eşi Loujain el-Hathloul'u manşete taşıdı, çünkü Krallığın sahne alan ilk komedyeni ve eşinden haber alınamıyor

  "Kaşıkçı cinayetinden bu yana Riyad'da hiçbir şey değişmedi"

  Dünya, 09 Ocak 2019

  "Kaşıkçı cinayetinden bu yana Riyad'da hiçbir şey değişmedi"

  Washington Post'ta, Yayın Kurulu imzasıyla, "Suudilerin Hasan Minhaj'ın Netflix'teki şovunu engellemesi Riyad'da hiçbir şeyin değişmediğini kanıtlıyor" başlıklı bir makale yayımlandı.

 • Suudi Arabistan'dan Yemen sınırına takviye güç

  Dünya, 08 Ocak 2019

  Suudi Arabistan'dan Yemen sınırına takviye güç

  Suudi Arabistan Ulusal Muhafız Bakanlığı, ülkenin güney sınırını savunan güçlere katılmak üzere takviye birliklerin yola çıktığını duyurdu.

 • Alıkonulan Suudi genç kadına Tayland'a giriş izni

  Dünya, 07 Ocak 2019

  Alıkonulan Suudi genç kadına Tayland'a giriş izni

  Bangkok'taki havalimanında alıkonulduktan sonra kendini bir otel odasına kapatan Suudi Arabistanlı genç kadın, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği gözetiminde havalimanından ayrıldı. Rahaf Muhammed El Kunun adlı 18 yaşındaki genç kadına, Tayland'a geçici olarak giriş izni verildi

 • Kraliyet aileleri üyeleri 'Hubara' için 200 bin dolar ödedi!

  Dünya, 07 Ocak 2019

  Kraliyet aileleri üyeleri 'Hubara' için 200 bin dolar ödedi!

  Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar kraliyet aileleri üyeleri, türü tehlikede olan Toygiller familyasına ait "Hubara" kuşunu avlamak için Pakistan'a 10 günlüğüne 200 bin dolar ödedi.

  Suudi kadınlar boşanacaklarını önceden bilecek!

  Dünya, 07 Ocak 2019

  Suudi kadınlar boşanacaklarını önceden bilecek!

  Suudi Arabistan'da eşleri tarafından habersiz bir şekilde boşanan kadınlar için yeni bir düzenleme getirildi. Riyad yönetimi, haklarında boşanma davası açılan kadınların cep telefonuna mesaj gönderecek.

  Pompeo, Ortadoğu turuna çıkıyor!

  Dünya, 04 Ocak 2019

  Pompeo, Ortadoğu turuna çıkıyor!

  Son dakika... ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 8-15 Ocak tarihleri arasında Ortadoğu turuna çıkacağı açıklandı

 • Netflix'in Suudi Arabistan sansürüne tepki büyüyor!

  Dünya, 04 Ocak 2019

  Netflix'in Suudi Arabistan sansürüne tepki büyüyor!

  Amerikan Washington Post gazetesi, Netflix'in, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen'deki iç savaş nedeniyle eleştirildiği programı Suudi Arabistan'da yayından kaldırmasının sadece Netflix için değil tüm uluslararası basın kuruluşları için sorun teşkil ettiğini yazdı.

 • İtalya Süper Kupası'nın Suudi Arabistan'da oynanmasına tepki

  Dünya, 04 Ocak 2019

  İtalya Süper Kupası'nın Suudi Arabistan'da oynanmasına tepki

  Juventus ve Milan takımları arasında 16 Ocak'ta Suudi Arabistan'da oynanacak İtalya Süper Kupası maçı öncesinde kadın futbolseverlere tribünde kısıtlama getirilmesi, tepkilere yol açtı.

 • Kaşıkçı davasında 5 idam istendi ama "Suçları sabit değilse" uygulanamaz!

  Dünya, 04 Ocak 2019

  Kaşıkçı davasında 5 idam istendi ama "Suçları sabit değilse" uygulanamaz!

  Suudi Arabistan'da, gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının ilk duruşması dün yapıldı. Yüksek Yargı Konseyi, zayıf delillere dayanan kararların önüne geçmek için suç ispatlanmadıkça şüphelilere herhangi bir cezanın uygulanamayacağı yönünde karar aldı

  Netflix'in Suudi Arabistan'daki sansürüne tepki!

  Dünya, 03 Ocak 2019

  Netflix'in Suudi Arabistan'daki sansürüne tepki!

  Küresel internet televizyon ağı Netflix'teki sohbet programı Suudi Arabistan'da yasaklanan Amerikalı komedyen Hasan Minhaj, "Açıkçası insanların bir şeyi izlemesini engellemenin en iyi yolu, onu yasaklayarak internet üzerinde trend haline getirmek ve sonra da Youtube'a yüklemek." dedi.