KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, Arap Yarımadası'nda yer alan en büyük ülkedir. Suudi Arabistan'ın kuzeybatısında Ürdün, kuzey ve kuzeydoğusunda Irak, doğusunda Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğusunda Umman, güneyinde yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz yer almaktadır.

Suudi Arabistan'ın ekonomisi, 1936'ya kadar Mekke ve Medine'yi ziyarete gelen hacılarla ve hurma satımına bağlıydı. Ancak 1936'da petrol bulunduktan sonra, günümüze kadar uzanan süreçte ekonomisi petrole bağlı olmuştur.

Nüfusun büyük bölümünü yerli kabilelerin soyundan gelen Araplar oluşturmaktadır ve Basra Körfezi yakınlarında bir İranlı azınlık topluluğu yaşamaktadır. Nüfusun tamamı Arapça ve çeşitli lehçelerini konuşmaktadır.

Nüfusun yüzde 97'si Müslümandır ve çoğunluğu Selefi mezhebinden olan Sünnilerdir. Nüfusun büyük bölümü Riyad, Cidde, Mekke, Taif, Medine, Dhahran, Dammam, El Huber ve Hufuf gibi büyük kentlerde toplanmıştır. Kırsal kesimde, göçebe Bedevilerin sayısı, yerleşik tarımcılarınkinden yüksektir. Rubülhali ve Nüfud çölleri bütünüyle ıssızdır; öteki yörelerde de çoğunlukla nüfus yoğunlukları düşüktür. Batı kıyısında, Riyad çevresinde ve doğudaki petrol alanlarındaysa, biraz daha yüksektir.

Suudi Arabistan, 13 idari bölgeye ayrılmış ve bu 13 idari bölge de 118 ile ayrılmıştır.

Suudi Arabistan Haberleri

 • Suudi Arabistan'dan Yüzyılın Anlaşması planına destek

  Dünya, 29 Ocak 2020

  Suudi Arabistan'dan Yüzyılın Anlaşması planına destek

  Suudi Arabistan, "ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistin-İsrail barış planına ilişkin çabalarını takdir ettiğini" bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Filistin meselesine ilişkin adil ve kapsayıcı her türlü çabanın destekleneceği teyit edildi

 • Bin Selman ve Jeff Bezos ile ilgili bomba iddia!

  Dünya, 22 Ocak 2020

  Bin Selman ve Jeff Bezos ile ilgili bomba iddia!

  Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden 5 ay önce, gazetecinin çalıştığı Washington Post’un patronunu Jeff Bezos'un telefonunu "hacklettiği" iddia edildi

 • FBI: Suudi Arabistan ABD'de suç işleyen vatandaşlarını kaçırıyor

  Dünya, 18 Ocak 2020

  FBI: Suudi Arabistan ABD'de suç işleyen vatandaşlarını kaçırıyor

  ABD Federal Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan raporda, Suudi Arabistan hükümetinin ülkesinin imajını korumak için, ABD’de ağır suçlara karışan vatandaşlarını yargıdan kaçırdığı bildirildi.

  Feci kaza hayatına mal oldu

  Motor Sporları, 12 Ocak 2020

  Feci kaza hayatına mal oldu

  Portekizli motosiklet sürücüsü Paulo Gonçalves, Suudi Arabistan'da gerçekleştirilen 2020 Dakar Rallisi'nin 7. etabında yaptığı kaza sonucu hayatını kaybetti.

  Suudi Arabistan'dan İran'a kınama

  Dünya, 09 Ocak 2020

  Suudi Arabistan'dan İran'a kınama

  Suudi Arabistan, İran yönetiminin koalisyon askerlerinin de bulunduğu Irak'taki ABD üslerine yönelik saldırısını kınadı.

 • Şeyma Subaşı Riyad gecelerinde!

  Dünya, 22 Aralık 2019

  Şeyma Subaşı Riyad gecelerinde!

  Suudi Arabistan'da veliaht prens Muhammed bin Selman'ın imaj düzeltme çalışmaları sürüyor. Dünya çapındaki çok sayıda fenomeni ülkeye davet eden MbS yönetimi, son olarak Instagram'da çok sayıda takipçisi olan Şeyma Subaşı'nı da Riyad'a davet etti. Subaşı'nın bir gün önce paylaştığı kareler arasında dans ettiği fotoğraflar da yer alıyor.

 • 2 trilyon doları gördü

  Borsa, 12 Aralık 2019

  2 trilyon doları gördü

  Saudi Aramco'nun hisseleri dün yüzde 10 değerlenmesinin ardından bugün de açılışta aynı şekilde yüzde 10 yükseldi. Böylece şirketin piyasa değeri 2 trilyon doları geçti. Ancak hisselerin kazancının bir kısmını geri vermesiyle Aramco'nun piyasa değeri 2 trilyon doların biraz altına düştü

 • 2 trilyon dolara koşuyor

  Borsa, 11 Aralık 2019

  2 trilyon dolara koşuyor

  Bugün borsada işlem görmeye başlayan Saudi Aramco hisseleri hemen açılışta yüzde 10 değerlenerek günlük tavan fiyatına ulaştı. Böylece şirketin değeri 1.88 trilyon dolara yükseldi. Suudi Arabistan hükümetinin 2 trilyon dolarlık hedefine yaklaşılmış oldu

  Sonunda aynı kapıdan girebilecekler

  BBC, 09 Aralık 2019

  Sonunda aynı kapıdan girebilecekler

  Suudi Arabistan'da restoranlardan artık, kadınlar ve erkekler için ayrı giriş kapıları bulundurmaları istenmeyecek. Hükümetin aldığı son karar uyarınca kadınlar, erkeklerle birlikte aynı kapıdan geçerek restorana girebilecek.

  Katar'dan sürpriz ziyaret

  Dünya, 29 Kasım 2019

  Katar'dan sürpriz ziyaret

  Suudi Arabistan'la uzun süredir araları bozuk olan Katar'ın Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman el Sani'nin geçen ay başkent Riyad'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiği iddia edildi.

 • Yemen sınırında iki Suudi Arabistan askeri öldürüldü

  Dünya, 17 Kasım 2019

  Yemen sınırında iki Suudi Arabistan askeri öldürüldü

  Suudi Arabistan, Yemen sınırında iki askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

 • Sahnede bıçaklı saldırı

  Dünya, 12 Kasım 2019

  Sahnede bıçaklı saldırı

  Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da sergilenen müzikal sırasında sahneye çıkan bıçaklı bir kişi, oyunculardan üçünü yaraladı. Yemen vatandaşı olduğu belirlenen saldırganın gözaltına alındığı belirtildi.

 • Riyad Twitter'a casus sokmuş

  Dünya, 07 Kasım 2019

  Riyad Twitter'a casus sokmuş

  Mikro mesajlaşma sitesi Twitter'ın Suudi kökenli iki çalışanı, para karşılığında Riyad yönetimine, Suudi muhaliflerin kişisel bilgilerini satmakla suçlanıyor.

  İki Suudi bakan görevden alındı

  Dünya, 23 Ekim 2019

  İki Suudi bakan görevden alındı

  Suudi Arabistan Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları Kraliyet kararıyla görevden alındı.

  Suudi Arabistan’dan kadınlar için Umre açıklaması!

  Dünya, 20 Ekim 2019

  Suudi Arabistan’dan kadınlar için Umre açıklaması!

  Suudi Arabistan Hac ve Umre Komitesi Genel Sekreteri Mazen Darrar, kadınların yanlarında bir erkek bulunmadan Umre ibadetini yerine getirebilmelerini sağlayacak bir kararname üzerinde çalıştıklarını duyurdu

 • Suudi Arabistan'dan ABD teklifine onay

  Dünya, 13 Ekim 2019

  Suudi Arabistan'dan ABD teklifine onay

  Suudi Arabistan yönetimi, ABD'nin "bölgesel risklere" ve "İran tehdidine" karşı göndermeyi planladığı askeri gücü ülkeye kabul etme kararı aldı

 • İran tankerine ilişkin ilk açıklama

  Dünya, 12 Ekim 2019

  İran tankerine ilişkin ilk açıklama

  Suudi Arabistan Sahil Güvenlik güçlerinin, Cidde kenti açıklarında, Kızıldeniz'de seyir halindeyken saldırıya uğrayan İran bandıralı petrol tankerine yardım etmek istediği ancak gemiyle iletişim kuramadığı açıklandı

 • ABD'den Suudi Arabistan'a asker ve ekipman takviyesi

  Dünya, 11 Ekim 2019

  ABD'den Suudi Arabistan'a asker ve ekipman takviyesi

  Pentagon, Suudi Arabistan’a 2 savaş uçağı filosu, 2 Patriot füze bataryası, 1 hava seferi filosu ve 1 THAAD savunma sistemi gönderilmesine onay verdi.

  Suudi Arabistan'da yabancı kadınlara otelde kalma izni

  Dünya, 06 Ekim 2019

  Suudi Arabistan'da yabancı kadınlara otelde kalma izni

  Suudi Arabistan'da yabancı kadınlar, beraberlerinde eş ya da yakını olmaksızın otellerde ikamet edebilecek