KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, Arap Yarımadası'nda yer alan en büyük ülkedir. Suudi Arabistan'ın kuzeybatısında Ürdün, kuzey ve kuzeydoğusunda Irak, doğusunda Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğusunda Umman, güneyinde yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz yer almaktadır.

Suudi Arabistan'ın ekonomisi, 1936'ya kadar Mekke ve Medine'yi ziyarete gelen hacılarla ve hurma satımına bağlıydı. Ancak 1936'da petrol bulunduktan sonra, günümüze kadar uzanan süreçte ekonomisi petrole bağlı olmuştur.

Nüfusun büyük bölümünü yerli kabilelerin soyundan gelen Araplar oluşturmaktadır ve Basra Körfezi yakınlarında bir İranlı azınlık topluluğu yaşamaktadır. Nüfusun tamamı Arapça ve çeşitli lehçelerini konuşmaktadır.

Nüfusun yüzde 97'si Müslümandır ve çoğunluğu Selefi mezhebinden olan Sünnilerdir. Nüfusun büyük bölümü Riyad, Cidde, Mekke, Taif, Medine, Dhahran, Dammam, El Huber ve Hufuf gibi büyük kentlerde toplanmıştır. Kırsal kesimde, göçebe Bedevilerin sayısı, yerleşik tarımcılarınkinden yüksektir. Rubülhali ve Nüfud çölleri bütünüyle ıssızdır; öteki yörelerde de çoğunlukla nüfus yoğunlukları düşüktür. Batı kıyısında, Riyad çevresinde ve doğudaki petrol alanlarındaysa, biraz daha yüksektir.

Suudi Arabistan, 13 idari bölgeye ayrılmış ve bu 13 idari bölge de 118 ile ayrılmıştır.

Suudi Arabistan Haberleri

 • Suudi Arabistan'da kabine değişikliği

  Dünya, 27 Eylül 2022

  Suudi Arabistan'da kabine değişikliği

  Suudi Arabistan Kralı, kraliyet kararnamesiyle kabinede değişikliğe gitti. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman başbakanlığa atanırken, Kral Salman'ın diğer oğlu Savunma Bakan Yardımcısı Khalid bin Salman da Savunma Bakanlığı'na getirildi.

 • Suudi kadına 45 yıl hapis cezası

  Dünya, 01 Eylül 2022

  Suudi kadına 45 yıl hapis cezası

  Suudi Arabistan'dan yaşayan Nourah bint Saeed al-Qahtani isimli kadına, sosyal medya paylaşımları ülkeye zarar verdiği iddiasıyla 45 yıl hapis cezası verildi.

 • Suudi kadın Twitter kullandığı için 34 yıl hapis cezası aldı

  Dünya, 17 Ağustos 2022

  Suudi kadın Twitter kullandığı için 34 yıl hapis cezası aldı

  Guardian'da yer alan habere göre, Suudi Arabistan'da bir kadın Twitter hesabında muhalifleri ve aktivistleri takip edip, paylaşımlarda bulunduğu için 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Suudi kardeşlerin Avustralya'daki sır ölümünde trajik detay

  Dünya, 05 Ağustos 2022

  Suudi kardeşlerin Avustralya'daki sır ölümünde trajik detay

  Avustralya'ya sığınmak isteyen Suudi iki kız kardeşin ölümleriyle ilgili gizem, kadınların ölümünden bir ay sonra bulunan toksikoloji testleri ve otopsilerden elde edilen sonuçların ardından daha da karmaşıklaştı.

  ABD, Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını onayladı

  Dünya, 03 Ağustos 2022

  ABD, Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını onayladı

  ABD Dışişleri Bakanlığı, silah satış anlaşmaları kapsamında Suudi Arabistan ve BAE'ye toplam değeri 5 milyar doları aşan silah satışını onayladı

 • Suudi kardeşlerin Avustralya'daki sır ölümünde yeni gelişme

  Dünya, 02 Ağustos 2022

  Suudi kardeşlerin Avustralya'daki sır ölümünde yeni gelişme

  Geçen ay Sydney'deki dairelerinde iki Suudi kız kardeş ayrı odalarda ölü bulunmuştu. Sır ölüme ilişkin yeni ayrıntılar paylaşıldı.

 • Suudi Veliaht Prens'ten Yunanistan'a kritik ziyaret

  Dünya, 26 Temmuz 2022

  Suudi Veliaht Prens'ten Yunanistan'a kritik ziyaret

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, Yunanistan'a kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Avrupa'ya Yunanistan üzerinden enerji transferi ele alınırken, birçok alanda iş birliği anlaşması imzalandı.

 • Suudi Arabistan'dan Youtube'a uyarı

  Dünya, 25 Temmuz 2022

  Suudi Arabistan'dan Youtube'a uyarı

  Suudi Arabistan yönetimi, İslami ve toplumsal değerlerle çelişen reklam içerikleri nedeniyle Youtube'u uyararak söz konusu reklamların kaldırılmasını istedi

  Başkan Biden'dan Suudi Arabistan'da kritik açıklamalar

  Dünya, 16 Temmuz 2022

  Başkan Biden'dan Suudi Arabistan'da kritik açıklamalar

  ABD Başkanı Biden, kritik Suudi Arabistan ziyaretinde Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi sonrasında yaşanan enerji krizinde, petrol üreten Suudi Arabistan'ın önemi artarken Biden, Suudi yetkililere petrol üretim kapasitelerini artırmalarını beklediklerini belirtti. Biden Prens bin Selman'a, "Cemal Kaşıkçı olayından sorumlu olduğunu düşünüyorum." dediğini ifade etti.

  Suudi Arabistan ve Irak arasında 'elektrik' anlaşması

  Dünya, 16 Temmuz 2022

  Suudi Arabistan ve Irak arasında 'elektrik' anlaşması

  Suudi Arabistan ile Irak, daha önce mutabakat zaptı yapılan elektrik şebekeleri bağlantı anlaşmasına ilişkin yürütme protokolüne imza attı.

 • Lübnan'da Suudi Arabistan muhalifi partinin kurucusu öldürüldü

  Dünya, 11 Temmuz 2022

  Lübnan'da Suudi Arabistan muhalifi partinin kurucusu öldürüldü

  Lübnan'da, diasporada faaliyet gösteren ve Suudi Arabistan'a muhalif olan bir siyasi partinin kurucusu, husumet yaşadığı kardeşleri tarafından bıçaklanarak öldürüldü

 • Biden, Veliaht Prens Selman ile görüşecek

  Dünya, 08 Temmuz 2022

  Biden, Veliaht Prens Selman ile görüşecek

  ABD Başkanı Joe Biden'ın önümüzdeki günlerde Suudi Arabistan'a yapacağı ziyarette Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman ile görüşeceği aktarıldı.

 • Suudi Arabistan'da iki kadına üst düzey görev

  Dünya, 04 Temmuz 2022

  Suudi Arabistan'da iki kadına üst düzey görev

  Suudi Arabistan'da Kral Selman Bin Abdülaziz tarafından çıkarılan kararnamelerle üst düzey görevlere kadınların da bulunduğu atamalar yapıldı

  Cemal Kaşıkçı davası düşürüldü

  Gündem, 25 Haziran 2022

  Cemal Kaşıkçı davası düşürüldü

  Suudi Arabistan Büyükelçiliği'nde öldürülen Gazeteci Cemal Kaşıkçı davası, Suudi Arabistan devredilmesinden sonra düşürüldü

  THY'den Suudi Arabistan açıklaması

  İş-Yaşam, 24 Haziran 2022

  THY'den Suudi Arabistan açıklaması

  THY sosyal medya Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Suudi Arabistan'ın yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bir süredir Türkiye'ye koyduğu uçuş yasağını kaldırdığını duyurdu

 • Bin Selman'ın Türkiye ziyareti Suudi Arabistan medyasında

  Dünya, 23 Haziran 2022

  Bin Selman'ın Türkiye ziyareti Suudi Arabistan medyasında

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman'ın dün Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi Suudi Arabistan medyasında da geniş yer buldu. Haberlerde, bin Selman'ın Türkiye ziyaretine ve iki ülke arasındaki tarihi ilişkilere övgülere yer verildi.

 • Suudi Veliaht Prens Selman Ankara'da

  Dünya, 22 Haziran 2022

  Suudi Veliaht Prens Selman Ankara'da

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman resmi ziyaret kapsamında Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı resmi törenle karşıladı. Baş başa görüşmeye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Beştepe'deki görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından ortak bildiri yayımlandı. Birçok alanda ikili işbirliğinin derinleştirilmesinde mutabık kalındığı vurgulanırken, iki ülke ilişkilerinin 'mükemmel' olduğu ifade edildi.

 • Prens Selman Türkiye'ye geliyor

  Dünya, 22 Haziran 2022

  Prens Selman Türkiye'ye geliyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Ankara'da Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman ile görüşecek. Görüşme öncesinde Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, "İlişkilerde normalleşme hedefleniyor. Yeni bir dönem başlayacak." dedi.

  Veliaht Prens bin Selman, Sisi ile görüştü

  Dünya, 21 Haziran 2022

  Veliaht Prens bin Selman, Sisi ile görüştü

  Yarın Türkiye'ye gelecek olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman, dün Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüştü.