Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam İstanbul'un elektriğine denizden destek - İş-Yaşam Haberleri

    Karada hızla süren çalışmaların ardından, daha önce Irak'ta görev yapan 126 Megawatt´lık gemi ürettiği elektriği artık Marmaraya iletmeye başlayacak. Dev jenaratör geminin elektriğini şehir şebekesinden alan Marmaray´ın neden olduğu elektrik kesintilerinin önüne geçmesi planlanıyor.

    JENERATÖR GEMİ YENİKAPI'YA DEMİRLEDİ

    Ortadoğu Afrika ve Güney Asya ülkelerinde yetmeyen elektrik ihtiyacını karşılamak için Karadeniz Holdingi tarafından başlatılan projede görev yapan 9 jeneratör gemiden biri olan Doğan Bey, geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'ne giriş yapmış ve Yenikapı açıklarına demirlemişti.

    GEMİDEN UZANAN ELEKTRİK TELLERİ KARAYA BAĞLANDI

    REKLAM

    126 Megawatt'lık bir santrali bünyesinde barındıran Doğan Bey gemisinin Yenikapı'ya demirlemesinin ardından hızla başlayan çalışmalarda gemiden uzatılan elektrik kablolarıyla karaya bağlandı. Karada yapılan çalışmalarda ise kıyıda bir elektrik aktarma istasyonu yapıldı. Bu istasyonda son çalışmaların yapıldığı ardından geminin ürettiği enerjinin önce şehir şebekesine oradan da Marmara´ya ulaşacağı öğrenildi.

    KAPALIÇARŞIDAKİ ELEKTRİK KESİNTİLERİ İÇİN GETİRİLDİ

    Elektrik enerjisini Eminönü Bölgesi´ndeki şehir santralinden alan Marmaray´ın, şehir elektrik şebekesinde kesintilerine neden oluyordu. Özellikle turistik bir bölge olan Kapalıçarşı ve çevresinde yapılan ve uzun süren elektrik kesintileri nedeniyle esnaf zor günler geçiriyordu.

    500 BİN NÜFUSLU YERLEŞİM YERİNE YETECEK ELEKTRİK ÜRETEBİLİYOR

    500 bin nüfuslu bir yerleşim yerinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güçte olan Karadeniz Powership Doğan Bey gemisi 126 Megawatt gücünde. Tuzla'da 2010 yılında üretilen ve Irak'ta görev yapan Doğan Bey gemisi üretildiği tarihten bu yana elektrik üretiyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ