KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

DEAŞ

DEAŞ, Irak ve Şam İslam Devleti'nin kısaltılmış ismidir. Ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinden olan Irak ve Suriye'de aktif olan bir terör örgütüdür. Etkin oldukları bölgede hiçbir güvenlik gücü, sivil, silahlı örgüt veya ülkeyi muhatap almayarak hilafet devleti kurmayı kendilerine amaç edinmişlerdir.

Irak ve Suriye'deki petrol kaynaklarına yakınlıkları sebebiyle en zengin silahlı terör örgütü olarak da bilinmekte olan DEAŞ, 20 Mart 2003 yılında başlayan Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulmuş ve ilk başlarda El-Kaide terör örgütüne bağlı kalmıştır.

2014 yılının Şubat ayında, El-Kaide'nin DEAŞ ile tüm bağlarını kestiğini duyurduktan sonra ise hiçbir gruba bağlı olmayarak DEAŞ adı altında etkin olmuştur.

Dünya genelinde binlerce Irak vatandaşı sivilin, Irak Hükümeti üyelerinin ve uluslararası müttefiklerin, çeşitli milletten askerlerin ölümünden ve Türkiye de dahil olmak üzere birçok bölgedeki bombalı intihar saldırılarından sorumlu tutulmaktadır.

Irak Savaşı'nın son dönemlerinde üye sayısı olarak gerilemeye başlamıştır fakat ABD'nin 2012'de Irak'tan tamamen çekilmesiyle gücünü yeniden toplamış ve iddialara göre üye sayısını iki katından fazla arttırdığı gözlemlenmiştir.

Gerçekleştirdikleri saldırılar ve suikastler

2006-2007

DEAŞ, 2006-2007 yılları arasında Bağdat şehrine yakın olan Dora'nın kontrolünü ele geçirdi ve birçok Hristiyan aile vergi ödememek için bölgeden kaçmak zorunda bırakıldı. ABD'nin uğraşları sonrasında örgüt Ekim 2007'de Dora şehrinden temizlendi. 2007 yılında yaptığı katliamlarda Irak'ta 2 bin sivili öldürdü, 9 Mart 2007'de Irak İçişleri Bakanı Ebu Ömer el-Bağdadi'nin Bağdat'ta yakalandığını açıkladı fakat daha sonrasında yakalanan kişinin o olmadığını bildirdi.

2009-2010

25 Ekim 2009'da DEAŞ'in Bağdat'ta gerçekleştirdiği bombalı intihar saldırısında 155 kişi öldü, 721 kişi yaralandı. 

8 Aralık 2009'da tekrar Bağdat'ta yapılan bombalı saldırıda 127 kişi öldü, 448 kişi yaralandı.

25 Ocak 2010'da Bağdat'ta meydana gelen saldırılarda 41 kişi öldü.

4 Nisan 2010'da Bağdat'ta yapılan saldırıda 42 kişi öldü, 224 kişi yaralandı.

17 Haziran 2010'da Irak Merkez Bankası'na yapılan saldırıda 18 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

2012

23 Temmuz 2012 tarihinde Irak'ın çeşitli bölgelerinde yapılan 32 saldırıda 116 kişi öldü, 299 kişi yaralandı.

2013

Temmuz 2013'te Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından olan Ebu Bassir El-Ceblavi, Lazkiye'de konvoyu DEAŞ tarafından durdurulup öldürüldü.

Ağustos 2013'te DEAŞ, Halep'in kuzey bölgesinde bulunan Menagh Hava Üssü'ne saldırı gerçekleştirdi.

Eylül 2013'te Ahrar el Şam komutanı Ebu Übeyde el Binnişi, kaçırılıp öldürüldü.

Eylül 2013'te DEAŞ, Halep'e bağlı Azez ilçesini, ÖSO güçlerinden aldı ve orada görev yapan bir Alman doktoru kaçırmaya çalıştı.

11 Mayıs 2013'te Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2 bombalı araç patlatıldı ve saldırı sonucunda 51 kişi öldü, 140 kişi yaralandı. Yapılan saldırı Türkiye Cumhuriyeti devlet sınırları içinde gerçekleştirilen tarihin en ölümcül saldırısı olarak kayda geçti.

2014

2014'ün Ocak ayında Anbar'daki çatışmalar sonucunda DEAŞ, Felluce'yi ve Ramadi'nin bir kısmını ele geçirdi. 2015 yılının sonunda Irak Ordusu Ramadi'yi geri alırken, Haziran 2016'da ise Felluce DEAŞ'tan kurtarıldı.

18 Şubat 2014 tarihinde Irak'taki Süleymanbeg polis merkezine düzenlenen saldırıda 3 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

17 Mart 2014'te Halep'in Sarin kasabasında YPG örgütüyle çıkan çatışmalar sonucunda bölgeyi kontrol altına alan DEAŞ, bölgede bulunan ve Türk toprağı sayılan Süleyman Şah Türbesi için bir video yayınlayarak Türk Ordusu'nun bölgeden çekilmesi için 3 gün süre tanıdı.

20 Mart 2014'te Niğde'nin Ulukışla ilçesinde güvenlik kontrolü yapan asker ve polislere ateş açılması sonucunda 2 asker ve 1 polis şehit oldu.

27 Nisan 2014'te Irak Ordusu mensubu helikopterler, Suriye sınırları içinde sekiz araçlık bir DEAŞ konvoyuna saldırı düzenledi.

10 Haziran 2014 tarihinde örgüt, Irak'ın büyük şehirlerinden olan Musul'da ve Ninova'da kontrolü ele geçirdi.

11 Haziran 2014'te, Musul'u ele geçiren DEAŞ, Türkiye Musul Başkonsolosluğu'nu ele geçirdi ve Başkonsolos ile beraber 49 kişinin rehin alındığını bildirdi.

20 Eylül 2014'te 11 Haziran'da rehin alınan 49 Türk vatandaşı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve bölgede bulunan yerel aşiretlerin de katıldığı bir operasyonla kurtarıldı ve Türkiye'ye geri getirildi.

Cihatçı John lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi, DEAŞ'ın Suriye'de en çok tanınan militanlarından birisiydi. DEAŞ tarafından infaz edilen rehinelerin video kayıtlarında sürekli görülen Cihatçı John'un şimdiye kadar yüzlerce kişiyi infaz ettiği iddia ediliyor.

2014'ün Kasım ayında bir videoda Suriyeli askeri infaz ederken, Amerikalı rehine Peter Abdurrahman Kissig'in infazında, Japon rehine Kenjki Goto'nun infazı gibi birçok kişinin öldürülmesinden sorumludur.

DEAŞ militanları, Ürdün vatandaşı olan pilot Muaz el-Kesasibe'yi diri diri yakarak öldürdü. İnfaz anını video olarak çekip internette yayınlayan DEAŞ, yaptığı açıklamada "Onlar bizim halkımıza, şehirlerimize, köylerimize, evlerimize yangın bombaları atıyorlardı. Ateş azabını onların da görmesini istedik." ifadelerini kullandı.

DEAŞ militanı olan "Cihatçı John" lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi'nin, 12 Kasım'da ABD tarafından DEAŞ'ın kalesi konumundaki Rakka'ya düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından DEAŞ da, Cihatçı John'un öldürüldüğünü doğruladı.

2015

DEAŞ, 2015 Ocak ayında Fransa'nın başkenti Paris'teki bir karikatür dergisi olan Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıları kutladı.

20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bombalı bir intihar saldırısı düzenledi. Yapılan saldırıda 34 Türk vatandaşı hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı.

10 Ekim 2015'te Türkiye başkenti Ankara'nın Ulus semtinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin el ölümcül intihar saldırısı DEAİ tarafından yapıldı. Saldırıda 109 vatandaş hayatını kaybederken 500'ün üzerinde yaralı oldu.

13 Kasım 2015 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te farklı bölgelerde DEAŞ'ın düzenlediği bombalı ve silahlı saldırılar sonucunda 130 kişi öldü, 300'den fazla kişi yaralandı.

2016

22 Mart 2016 tarihinde Brüksel saati ile 08:00 - 09:11 saat aralığında Belçika'nın Brüksel şehrinde bulunan Brüksel Havalimanı'nda meydana gelen bombalı intihar saldırısı sonucunda 32 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı. Yapılan saldırı Belçika tarihi boyunca gerçekleştirilen en büyük saldırı olarak kaydedildi.

Saldırının arından Belçika Hükümeti, 3 günlük ulusal yas ilan etti.

24 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı tarafından saat 04:00'de Fırat Kalkanı Operasyonu "Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DEAŞ'tan temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır." açıklaması ile duyuruldu. Açıklamanın ardından Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları 11 hedefi bombardıman ateşine tuttu.

Deaş Haberleri

 • Emekli özel harekat polisi DEAŞ emiri çıktı

  Gündem, 15 Ocak 2019

  Emekli özel harekat polisi DEAŞ emiri çıktı

  Konya'da 2017 yılında bir villaya düzenlenen operasyonda DEAŞ üyesi 5 terörist çıkan çatışmada öldürülmüştü. Olayla ilgili soruşturma kapsamında itirafçı olan 1 kişinin verdiği ifade doğrultusunda biri emekli polis 3 şüpheli yakalandı. Tutuklanan emekli özel harekat polisin DEAŞ emiri olduğu belirtildi

 • Trump'ın skandal tehdit mesajına Pompeo'dan ilk açıklama!

  Dünya, 14 Ocak 2019

  Trump'ın skandal tehdit mesajına Pompeo'dan ilk açıklama!

  Son dakika... ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye konusunda Türkiye'yi tehdit eden skandal açıklamasının ardından, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan ilk açıklama geldi

 • Türkiye hakkında haddini aşan tweet

  Dünya, 14 Ocak 2019

  Türkiye hakkında haddini aşan tweet

  Son dakika haberi... ABD'nin Suriye'den çekilme sürecine ilişkin tartışmalar devam ederken Trump'tan tepki çeken bir açıklama geldi. Trump, twitter hesabından yaptığı açıklamada; "Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz" dedi. Trump'ın Türkiye'yi tehdit eden skandal mesajına, Türkiye'den tepki yağdı

  Koalisyon duyurdu: Suriye'den çekilme başladı!

  Dünya, 11 Ocak 2019

  Koalisyon duyurdu: Suriye'den çekilme başladı!

  Son dakika... DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye'den çekilmeye başladığını duyurdu

  Rusya'da BBC’nin DEAŞ’ı desteklediği iddia edildi

  Dünya, 10 Ocak 2019

  Rusya'da BBC’nin DEAŞ’ı desteklediği iddia edildi

  Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu, BBC Rusya'nın internet kaynaklarında yaptığı denetlemede DEAŞ’ın ideolojisini yayınlayan haberler bulduğunu iddia etti. Rusya’da BBC televizyonuna yönelik de 14-31 Ocak’ta denetimler yapılacak

 • Fransa'dan Suriye'den çekilme açıklaması!

  Dünya, 10 Ocak 2019

  Fransa'dan Suriye'den çekilme açıklaması!

  Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını açıklamasından haftalar sonra, Suriye'de siyasi çözüm sağlanır sağlanmaz ülkeden çekileceğini açıkladı.

 • Pompeo'dan bir Suriye açıklaması daha!

  Dünya, 10 Ocak 2019

  Pompeo'dan bir Suriye açıklaması daha!

  Son dakika... ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Mısır ziyareti sırasında ABD'nin Suriye'den çekilme kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu

 • Çavuşoğlu: Bizim için tehdit olan terör örgütüne ABD destek veriyor

  Dünya, 10 Ocak 2019

  Çavuşoğlu: Bizim için tehdit olan terör örgütüne ABD destek veriyor

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye'de yaşanan gelişmeler ve ABD'nin çekilme süreci başta olmak üzere gündeme ilişkin soruları canlı yayında yanıtladı

  Terör saldırısında korkunç detay: Otopsi raporları çalındı!

  Dünya, 10 Ocak 2019

  Terör saldırısında korkunç detay: Otopsi raporları çalındı!

  Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Başsavcılık bürosundan 22 Mart 2016 tarihinde ülkede gerçekleşen ve 32 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ait otopsi raporlarının yer aldığı bir diskin çalındığı öğrenildi.

  Çavuşoğlu: Terörle mücadele kararlılığımızı sürdürüyoruz!

  Dünya, 09 Ocak 2019

  Çavuşoğlu: Terörle mücadele kararlılığımızı sürdürüyoruz!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'den çekilmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

 • Suriye'nin doğusuna DEAŞ saldırısı: 32 ölü!

  Dünya, 08 Ocak 2019

  Suriye'nin doğusuna DEAŞ saldırısı: 32 ölü!

  Son dakika... AFP haber ajansı, terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'nin doğusuna saldırı gerçekleştirdiğini, 32 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu

 • Kalın: Bolton'a iki dosya verdim!

  Dünya, 08 Ocak 2019

  Kalın: Bolton'a iki dosya verdim!

  Son dakika... Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve beraberindeki ABD heyeti, Türk yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere dün Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Bolton ve ABD heyeti ile görüşmesi sona erdi. Görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Kalın, görüşmenin ardından basın toplantısında önemli açıklamalara imza attı

 • Trump'ın Güvenlik Danışmanı Ankara'da!

  Dünya, 07 Ocak 2019

  Trump'ın Güvenlik Danışmanı Ankara'da!

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, beraberindeki heyetle Türkiye'ye geldi. Türk yetkililerle yapılacak görüşmelerde başta Münbiç ve Suriye olmak üzere, FETÖ ve PKK ile mücadele, Patriot savunma sistemleri ve ekonomik ilişkilerin ele alınması bekleniyor. Heyet Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ile görüşecek.

  ABD'den Suriye'ye 'kimyasal silah' uyarısı!

  Dünya, 05 Ocak 2019

  ABD'den Suriye'ye 'kimyasal silah' uyarısı!

  Son dakika... Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye hükümetini, ABD ordusunun Suriye'den çekilme kararının, kimyasal silah kullanımına bir davet olarak görmemesi gerektiği konusunda uyardı.

  'Kırmızı bülten'le aranan DEAŞ'lı kadın terörist: "DEAŞ dullar vakfı kurdu!"

  Gündem, 05 Ocak 2019

  'Kırmızı bülten'le aranan DEAŞ'lı kadın terörist: "DEAŞ dullar vakfı kurdu!"

  İnterpol tarafından kırmızı ve mavi bültenle aranan, Bursa polisi tarafından yakalanan terör örgütü DEAŞ mensubu Fransız vatandaşı 3 kadının ifadeleri ortaya çıktı. Suriye'de yaşadıklarını anlatan terör örgütü üyesi 3 kadın DEAŞ'ın Suriye'de eşleri ölen kadınları kontrol altında tutmak için 'Dullar Vakfı' kurduğunu itiraf etti

 • McGurk'ün yerine James Jeffrey atandı

  Dünya, 05 Ocak 2019

  McGurk'ün yerine James Jeffrey atandı

  Brett McGurk'ün istifası sonrasında ABD Başkanı DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilciliğine halen ABD Suriye Özel Temsilciliği görevini yürüten James Jeffrey atandı

 • ABD: Erdoğan ve Türk yönetimi ile çalışmamız gereken çok alan var!

  Dünya, 04 Ocak 2019

  ABD: Erdoğan ve Türk yönetimi ile çalışmamız gereken çok alan var!

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Başkan Donald Trump'ın Suriye'den çekilme konusundaki kararının net olduğunu belirterek, "Askerlerimiz oradan çıkacak. Başkan aynı zamanda, DEAŞ ile mücadeleye devam etmemiz gerektiğini ve Orta Doğu'da istikrar yaratacak şeyler yapmayı sağlamamız gerektiğini açık bir şekilde ortaya koydu." dedi.

 • Yılbaşını kana bulayacaklardı! DEAŞ'lı 7 terörist tutuklandı!

  Gündem, 03 Ocak 2019

  Yılbaşını kana bulayacaklardı! DEAŞ'lı 7 terörist tutuklandı!

  Adana'da yeni yılda eylem yapacağı değerlendirilerek gözaltına alınan terör örgütü DEAŞ üyesi olduğu ileri sürülen 8 zanlıdan 7'si tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada terör örgütü DEAŞ tarafından bastırılıp verilen sözde kimlikler de çıkmıştı

  Trump: Tüm parayı verdim ama...

  Dünya, 03 Ocak 2019

  Trump: Tüm parayı verdim ama...

  ABD Başkanı Donald Trump, kabine toplantısında, Suriye'den çekilme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Afganistan konusunda da "Generallerimize istedikleri tüm parayı verdim ancak Afganistan'da iyi iş çıkaramadılar." dedi.