KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

DEAŞ

DEAŞ, Irak ve Şam İslam Devleti'nin kısaltılmış ismidir. Ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinden olan Irak ve Suriye'de aktif olan bir terör örgütüdür. Etkin oldukları bölgede hiçbir güvenlik gücü, sivil, silahlı örgüt veya ülkeyi muhatap almayarak hilafet devleti kurmayı kendilerine amaç edinmişlerdir.

Irak ve Suriye'deki petrol kaynaklarına yakınlıkları sebebiyle en zengin silahlı terör örgütü olarak da bilinmekte olan DEAŞ, 20 Mart 2003 yılında başlayan Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulmuş ve ilk başlarda El-Kaide terör örgütüne bağlı kalmıştır.

2014 yılının Şubat ayında, El-Kaide'nin DEAŞ ile tüm bağlarını kestiğini duyurduktan sonra ise hiçbir gruba bağlı olmayarak DEAŞ adı altında etkin olmuştur.

Dünya genelinde binlerce Irak vatandaşı sivilin, Irak Hükümeti üyelerinin ve uluslararası müttefiklerin, çeşitli milletten askerlerin ölümünden ve Türkiye de dahil olmak üzere birçok bölgedeki bombalı intihar saldırılarından sorumlu tutulmaktadır.

Irak Savaşı'nın son dönemlerinde üye sayısı olarak gerilemeye başlamıştır fakat ABD'nin 2012'de Irak'tan tamamen çekilmesiyle gücünü yeniden toplamış ve iddialara göre üye sayısını iki katından fazla arttırdığı gözlemlenmiştir.

Gerçekleştirdikleri saldırılar ve suikastler

2006-2007

DEAŞ, 2006-2007 yılları arasında Bağdat şehrine yakın olan Dora'nın kontrolünü ele geçirdi ve birçok Hristiyan aile vergi ödememek için bölgeden kaçmak zorunda bırakıldı. ABD'nin uğraşları sonrasında örgüt Ekim 2007'de Dora şehrinden temizlendi. 2007 yılında yaptığı katliamlarda Irak'ta 2 bin sivili öldürdü, 9 Mart 2007'de Irak İçişleri Bakanı Ebu Ömer el-Bağdadi'nin Bağdat'ta yakalandığını açıkladı fakat daha sonrasında yakalanan kişinin o olmadığını bildirdi.

2009-2010

25 Ekim 2009'da DEAŞ'in Bağdat'ta gerçekleştirdiği bombalı intihar saldırısında 155 kişi öldü, 721 kişi yaralandı. 

8 Aralık 2009'da tekrar Bağdat'ta yapılan bombalı saldırıda 127 kişi öldü, 448 kişi yaralandı.

25 Ocak 2010'da Bağdat'ta meydana gelen saldırılarda 41 kişi öldü.

4 Nisan 2010'da Bağdat'ta yapılan saldırıda 42 kişi öldü, 224 kişi yaralandı.

17 Haziran 2010'da Irak Merkez Bankası'na yapılan saldırıda 18 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

2012

23 Temmuz 2012 tarihinde Irak'ın çeşitli bölgelerinde yapılan 32 saldırıda 116 kişi öldü, 299 kişi yaralandı.

2013

Temmuz 2013'te Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından olan Ebu Bassir El-Ceblavi, Lazkiye'de konvoyu DEAŞ tarafından durdurulup öldürüldü.

Ağustos 2013'te DEAŞ, Halep'in kuzey bölgesinde bulunan Menagh Hava Üssü'ne saldırı gerçekleştirdi.

Eylül 2013'te Ahrar el Şam komutanı Ebu Übeyde el Binnişi, kaçırılıp öldürüldü.

Eylül 2013'te DEAŞ, Halep'e bağlı Azez ilçesini, ÖSO güçlerinden aldı ve orada görev yapan bir Alman doktoru kaçırmaya çalıştı.

11 Mayıs 2013'te Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2 bombalı araç patlatıldı ve saldırı sonucunda 51 kişi öldü, 140 kişi yaralandı. Yapılan saldırı Türkiye Cumhuriyeti devlet sınırları içinde gerçekleştirilen tarihin en ölümcül saldırısı olarak kayda geçti.

2014

2014'ün Ocak ayında Anbar'daki çatışmalar sonucunda DEAŞ, Felluce'yi ve Ramadi'nin bir kısmını ele geçirdi. 2015 yılının sonunda Irak Ordusu Ramadi'yi geri alırken, Haziran 2016'da ise Felluce DEAŞ'tan kurtarıldı.

18 Şubat 2014 tarihinde Irak'taki Süleymanbeg polis merkezine düzenlenen saldırıda 3 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

17 Mart 2014'te Halep'in Sarin kasabasında YPG örgütüyle çıkan çatışmalar sonucunda bölgeyi kontrol altına alan DEAŞ, bölgede bulunan ve Türk toprağı sayılan Süleyman Şah Türbesi için bir video yayınlayarak Türk Ordusu'nun bölgeden çekilmesi için 3 gün süre tanıdı.

20 Mart 2014'te Niğde'nin Ulukışla ilçesinde güvenlik kontrolü yapan asker ve polislere ateş açılması sonucunda 2 asker ve 1 polis şehit oldu.

27 Nisan 2014'te Irak Ordusu mensubu helikopterler, Suriye sınırları içinde sekiz araçlık bir DEAŞ konvoyuna saldırı düzenledi.

10 Haziran 2014 tarihinde örgüt, Irak'ın büyük şehirlerinden olan Musul'da ve Ninova'da kontrolü ele geçirdi.

11 Haziran 2014'te, Musul'u ele geçiren DEAŞ, Türkiye Musul Başkonsolosluğu'nu ele geçirdi ve Başkonsolos ile beraber 49 kişinin rehin alındığını bildirdi.

20 Eylül 2014'te 11 Haziran'da rehin alınan 49 Türk vatandaşı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve bölgede bulunan yerel aşiretlerin de katıldığı bir operasyonla kurtarıldı ve Türkiye'ye geri getirildi.

Cihatçı John lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi, DEAŞ'ın Suriye'de en çok tanınan militanlarından birisiydi. DEAŞ tarafından infaz edilen rehinelerin video kayıtlarında sürekli görülen Cihatçı John'un şimdiye kadar yüzlerce kişiyi infaz ettiği iddia ediliyor.

2014'ün Kasım ayında bir videoda Suriyeli askeri infaz ederken, Amerikalı rehine Peter Abdurrahman Kissig'in infazında, Japon rehine Kenjki Goto'nun infazı gibi birçok kişinin öldürülmesinden sorumludur.

DEAŞ militanları, Ürdün vatandaşı olan pilot Muaz el-Kesasibe'yi diri diri yakarak öldürdü. İnfaz anını video olarak çekip internette yayınlayan DEAŞ, yaptığı açıklamada "Onlar bizim halkımıza, şehirlerimize, köylerimize, evlerimize yangın bombaları atıyorlardı. Ateş azabını onların da görmesini istedik." ifadelerini kullandı.

DEAŞ militanı olan "Cihatçı John" lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi'nin, 12 Kasım'da ABD tarafından DEAŞ'ın kalesi konumundaki Rakka'ya düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından DEAŞ da, Cihatçı John'un öldürüldüğünü doğruladı.

2015

DEAŞ, 2015 Ocak ayında Fransa'nın başkenti Paris'teki bir karikatür dergisi olan Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıları kutladı.

20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bombalı bir intihar saldırısı düzenledi. Yapılan saldırıda 34 Türk vatandaşı hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı.

10 Ekim 2015'te Türkiye başkenti Ankara'nın Ulus semtinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin el ölümcül intihar saldırısı DEAİ tarafından yapıldı. Saldırıda 109 vatandaş hayatını kaybederken 500'ün üzerinde yaralı oldu.

13 Kasım 2015 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te farklı bölgelerde DEAŞ'ın düzenlediği bombalı ve silahlı saldırılar sonucunda 130 kişi öldü, 300'den fazla kişi yaralandı.

2016

22 Mart 2016 tarihinde Brüksel saati ile 08:00 - 09:11 saat aralığında Belçika'nın Brüksel şehrinde bulunan Brüksel Havalimanı'nda meydana gelen bombalı intihar saldırısı sonucunda 32 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı. Yapılan saldırı Belçika tarihi boyunca gerçekleştirilen en büyük saldırı olarak kaydedildi.

Saldırının arından Belçika Hükümeti, 3 günlük ulusal yas ilan etti.

24 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı tarafından saat 04:00'de Fırat Kalkanı Operasyonu "Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DEAŞ'tan temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır." açıklaması ile duyuruldu. Açıklamanın ardından Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları 11 hedefi bombardıman ateşine tuttu.

Deaş Haberleri

 • DEAŞ'ın sözde Sincar askeri emiri Kayseri'de kağıt toplarken yakalandı

  Gündem, 18 Eylül 2018

  DEAŞ'ın sözde Sincar askeri emiri Kayseri'de kağıt toplarken yakalandı

  Kayseri polisi tarafından düzenlenen operasyonda, terör örgütü DEAŞ'ın sözde Sincar askeri emiri ile Telafer'de savaşçı olarak faaliyet yürüten oğlu gözaltına alındı. Türkiye'ye bir yıl önce giriş yapan zanlıların kağıt ve hurda toplayıcılığı yaptığı öğrenildi

 • YPG/PKK gençleri zorla silah altına alıyor

  Dünya, 17 Eylül 2018

  YPG/PKK gençleri zorla silah altına alıyor

  Terör örgütü YPG/PKK, Deyrizor'da DEAŞ'a karşı savaştırmak için Rakkalı Arap gençleri zorla silah altına alıyor. DEAŞ, Irak sınırındaki Deyrizor'da son kalesini kaybetmemek için YPG/PKK'ya tüm gücüyle karşılık veriyor. ABD ve Fransa'nın desteklediği YPG/PKK'nın kayıpları artıyor

 • Başkent’te DEAŞ operasyonu: 9 gözaltı

  Gündem, 14 Eylül 2018

  Başkent’te DEAŞ operasyonu: 9 gözaltı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca DEAŞ Silahlı Terör Örgütü ile irtibatları tespit edilen 9 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

  CHP yürüyüşüne saldırı planı davası ertelendi

  Gündem, 12 Eylül 2018

  CHP yürüyüşüne saldırı planı davası ertelendi

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığı yürüyüşü hedef alan saldırı girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 11 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.

  Zaharçenko cinayetinde terör örgütü DEAŞ şüphesi!

  Dünya, 10 Eylül 2018

  Zaharçenko cinayetinde terör örgütü DEAŞ şüphesi!

  Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Aleksandr Zaharçenko suikastini DEAŞ'ın üstlendiği iddia edildi. Rus İstihbarat Servisi (FSB) tarafından suikast sonrasında başlatılan soruşturma neticesinde ilk bulgular terör örgütü DEAŞ'ı gösterdi.

 • ABD'den Esad'ın petrol tedarik ağına yaptırım

  Dünya, 07 Eylül 2018

  ABD'den Esad'ın petrol tedarik ağına yaptırım

  ABD Hazine Bakanlığından, Esad rejimi ile terör örgütü DEAŞ'ın petrol ve silah ticaretine aracılık eden Qatirji Company adlı nakliyat şirketi ve sahibi Muhammed el-Qatirji'nin yaptırım listesine alındığı açıklandı. Öte yandan, Suriye rejimine petrol ve doğalgaz sağladıkları gerekçesiyle iki kişi ve üç şirkete daha yaptırım uygulanacağını bildirdi

 • 'Hayalet' Türkiye'ye girer girmez yakalandı

  Gündem, 06 Eylül 2018

  'Hayalet' Türkiye'ye girer girmez yakalandı

  Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısının ‘hayalet' ismi Suriye uyruklu A.A.H. Gaziantep'te yakalanarak İstanbul'a getirildi. A.H.H.'nin canlı bomba Nabil Fadli ile olayda kullanılan canlı bomba yeleğini Türkiye'ye sokarak İstanbul'a gönderen kişi olduğu öğrenildi.

 • DEAŞ'la mücadele "dörtlü koalisyonu" Irak'ta toplandı

  Dünya, 02 Eylül 2018

  DEAŞ'la mücadele "dörtlü koalisyonu" Irak'ta toplandı

  Irak, İran, Rusya ve Esed rejiminden oluşan koalisyonun güvenlik toplantısı Irak'ın başkenti Bağdat'ta başladı

  'Irak'ta ABD müdahalesiyle kurulacak hükümeti düşürürüz'

  Dünya, 31 Ağustos 2018

  'Irak'ta ABD müdahalesiyle kurulacak hükümeti düşürürüz'

  ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak'ta, İran yanlısı olarak bilinen Fetih Koalisyonu lideri ve Haşdi Şabi'nin Bedir grubu komutanı Hadi Amiri ile görüştü. Görüşmede, Amiri'nin McGurk'a, "Irak'ta ABD müdahalesi sonucu kurulacak bir hükümeti iki ay içerisinde düşürürüz" dedi.

  ABD'nin Suriye'deki yabancı uyruklu DEAŞ'lıları Guantanamo'ya göndereceği iddiası

  Dünya, 30 Ağustos 2018

  ABD'nin Suriye'deki yabancı uyruklu DEAŞ'lıları Guantanamo'ya göndereceği iddiası

  ABD yönetiminin Suriye'de tutukladığı DEAŞ'ın yabancı uyruklu teröristlerini Irak'taki bir hapishaneye ve Guantanamo'daki gözaltı merkezine göndereceği iddia edildi

 • DEAŞ'ın sözde tarım bakanı ile ilgili yeni gelişme!

  Gündem, 28 Ağustos 2018

  DEAŞ'ın sözde tarım bakanı ile ilgili yeni gelişme!

  Son dakika... DEAŞ'ın 'sözde' tarım bakanı Tarık Ahmed el Haccı'nın tahliye talebi reddedildi. Mahkeme heyeti, verdiği ara kararla 2 sanığın da tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 21 Eylül'e ertelendi

 • Emniyet bu 251 aracın peşinde! Her yerde aranıyor

  Gündem, 27 Ağustos 2018

  Emniyet bu 251 aracın peşinde! Her yerde aranıyor

  Emniyet plakaları çalınan, ikiz plaka tespiti yapılan ya da sahte plaka kullanan 251 ticari araç hakkında çalışma başlattı. Söz konusu araçların plakaları değiştirilirken, halen yollarda olduğundan şüphelenilen 251 plaka aranıyor

 • Kemal nasıl ‘terörist’ öldü?

  Dünya, 24 Ağustos 2018

  Kemal nasıl ‘terörist’ öldü?

  36 yaşındaki Kemal Salhi, perşembe sabahı, Paris yakınlarındaki Yvlines’e bağlı Trappes’da cami yakınındaki müstakil evlerinden dışarı fırladı. Elinde bir bıçak, dilinde “tekbir.” Ajanslar hemen haberi geçti... Neredeyse saniyesinde Deaş “saldırı”yı üstlendi! Fakat şöyle bir sorun çıktı; hem şabloncular için hem Deaş için... Umur Talu yazdı

  Öldürüldüğü öne sürülen Bağdadi'den ses kaydı iddiası!

  Dünya, 24 Ağustos 2018

  Öldürüldüğü öne sürülen Bağdadi'den ses kaydı iddiası!

  Daha önce öldürüldüğü yönünde birçok iddia ortaya atılan terör örgütü DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi'ye ait olduğu öne sürülen bir ses kaydı yayınlandı

  Rusya: Afganistan'da DEAŞ'a silah taşıyan helikopter tespit ettik

  Dünya, 23 Ağustos 2018

  Rusya: Afganistan'da DEAŞ'a silah taşıyan helikopter tespit ettik

  Son dakika... Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Afganistan'da terör örgütü DEAŞ'a silah taşıyan hangi ülkeye ait olduğu bilinmeyen helikopter tespit ettiklerini duyurdu

 • Irak'ta koalisyon güçlerine ait uçak düştü

  Dünya, 20 Ağustos 2018

  Irak'ta koalisyon güçlerine ait uçak düştü

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon güçlerine ait bir uçağın düşmesi sonucu bir asker hayatını kaybetti

 • 'ABD kuvvetleri gerekli olduğu sürece Irak'ta kalacak'

  Dünya, 19 Ağustos 2018

  'ABD kuvvetleri gerekli olduğu sürece Irak'ta kalacak'

  ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Sean Ryan, ABD güçlerinin ihtiyaç duyulduğu sürece Irak'ta kalacağını söyledi.

 • Terör örgütü DEAŞ, ABD askerlerini hedef aldı!

  Dünya, 18 Ağustos 2018

  Terör örgütü DEAŞ, ABD askerlerini hedef aldı!

  Terör örgütü DEAŞ, Suriye'nin Irak sınırındaki Deyrizor ilinde üç eş zamanlı saldırı düzenledi. Ülkenin en büyük petrol sahasındaki ABD askerlerini hedef alan DEAŞ, diğer iki saldırıyı bir doğalgaz sahası ve bir sivil yerleşime düzenledi

  Suudi Arabistan 100 milyon dolar verdi, ABD memnun!

  Dünya, 17 Ağustos 2018

  Suudi Arabistan 100 milyon dolar verdi, ABD memnun!

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suudi Arabistan'ın Suriye'nin Rakka ilinin restorasyonu için terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyona 100 milyon dolar verdiğini duyurarak, Riyad yönetiminin "cömert katkısından" ötürü memnun olduklarını söyledi.