KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

DEAŞ

DEAŞ, Irak ve Şam İslam Devleti'nin kısaltılmış ismidir. Ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinden olan Irak ve Suriye'de aktif olan bir terör örgütüdür. Etkin oldukları bölgede hiçbir güvenlik gücü, sivil, silahlı örgüt veya ülkeyi muhatap almayarak hilafet devleti kurmayı kendilerine amaç edinmişlerdir.

Irak ve Suriye'deki petrol kaynaklarına yakınlıkları sebebiyle en zengin silahlı terör örgütü olarak da bilinmekte olan DEAŞ, 20 Mart 2003 yılında başlayan Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulmuş ve ilk başlarda El-Kaide terör örgütüne bağlı kalmıştır.

2014 yılının Şubat ayında, El-Kaide'nin DEAŞ ile tüm bağlarını kestiğini duyurduktan sonra ise hiçbir gruba bağlı olmayarak DEAŞ adı altında etkin olmuştur.

Dünya genelinde binlerce Irak vatandaşı sivilin, Irak Hükümeti üyelerinin ve uluslararası müttefiklerin, çeşitli milletten askerlerin ölümünden ve Türkiye de dahil olmak üzere birçok bölgedeki bombalı intihar saldırılarından sorumlu tutulmaktadır.

Irak Savaşı'nın son dönemlerinde üye sayısı olarak gerilemeye başlamıştır fakat ABD'nin 2012'de Irak'tan tamamen çekilmesiyle gücünü yeniden toplamış ve iddialara göre üye sayısını iki katından fazla arttırdığı gözlemlenmiştir.

Gerçekleştirdikleri saldırılar ve suikastler

2006-2007

DEAŞ, 2006-2007 yılları arasında Bağdat şehrine yakın olan Dora'nın kontrolünü ele geçirdi ve birçok Hristiyan aile vergi ödememek için bölgeden kaçmak zorunda bırakıldı. ABD'nin uğraşları sonrasında örgüt Ekim 2007'de Dora şehrinden temizlendi. 2007 yılında yaptığı katliamlarda Irak'ta 2 bin sivili öldürdü, 9 Mart 2007'de Irak İçişleri Bakanı Ebu Ömer el-Bağdadi'nin Bağdat'ta yakalandığını açıkladı fakat daha sonrasında yakalanan kişinin o olmadığını bildirdi.

2009-2010

25 Ekim 2009'da DEAŞ'in Bağdat'ta gerçekleştirdiği bombalı intihar saldırısında 155 kişi öldü, 721 kişi yaralandı. 

8 Aralık 2009'da tekrar Bağdat'ta yapılan bombalı saldırıda 127 kişi öldü, 448 kişi yaralandı.

25 Ocak 2010'da Bağdat'ta meydana gelen saldırılarda 41 kişi öldü.

4 Nisan 2010'da Bağdat'ta yapılan saldırıda 42 kişi öldü, 224 kişi yaralandı.

17 Haziran 2010'da Irak Merkez Bankası'na yapılan saldırıda 18 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

2012

23 Temmuz 2012 tarihinde Irak'ın çeşitli bölgelerinde yapılan 32 saldırıda 116 kişi öldü, 299 kişi yaralandı.

2013

Temmuz 2013'te Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından olan Ebu Bassir El-Ceblavi, Lazkiye'de konvoyu DEAŞ tarafından durdurulup öldürüldü.

Ağustos 2013'te DEAŞ, Halep'in kuzey bölgesinde bulunan Menagh Hava Üssü'ne saldırı gerçekleştirdi.

Eylül 2013'te Ahrar el Şam komutanı Ebu Übeyde el Binnişi, kaçırılıp öldürüldü.

Eylül 2013'te DEAŞ, Halep'e bağlı Azez ilçesini, ÖSO güçlerinden aldı ve orada görev yapan bir Alman doktoru kaçırmaya çalıştı.

11 Mayıs 2013'te Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2 bombalı araç patlatıldı ve saldırı sonucunda 51 kişi öldü, 140 kişi yaralandı. Yapılan saldırı Türkiye Cumhuriyeti devlet sınırları içinde gerçekleştirilen tarihin en ölümcül saldırısı olarak kayda geçti.

2014

2014'ün Ocak ayında Anbar'daki çatışmalar sonucunda DEAŞ, Felluce'yi ve Ramadi'nin bir kısmını ele geçirdi. 2015 yılının sonunda Irak Ordusu Ramadi'yi geri alırken, Haziran 2016'da ise Felluce DEAŞ'tan kurtarıldı.

18 Şubat 2014 tarihinde Irak'taki Süleymanbeg polis merkezine düzenlenen saldırıda 3 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

17 Mart 2014'te Halep'in Sarin kasabasında YPG örgütüyle çıkan çatışmalar sonucunda bölgeyi kontrol altına alan DEAŞ, bölgede bulunan ve Türk toprağı sayılan Süleyman Şah Türbesi için bir video yayınlayarak Türk Ordusu'nun bölgeden çekilmesi için 3 gün süre tanıdı.

20 Mart 2014'te Niğde'nin Ulukışla ilçesinde güvenlik kontrolü yapan asker ve polislere ateş açılması sonucunda 2 asker ve 1 polis şehit oldu.

27 Nisan 2014'te Irak Ordusu mensubu helikopterler, Suriye sınırları içinde sekiz araçlık bir DEAŞ konvoyuna saldırı düzenledi.

10 Haziran 2014 tarihinde örgüt, Irak'ın büyük şehirlerinden olan Musul'da ve Ninova'da kontrolü ele geçirdi.

11 Haziran 2014'te, Musul'u ele geçiren DEAŞ, Türkiye Musul Başkonsolosluğu'nu ele geçirdi ve Başkonsolos ile beraber 49 kişinin rehin alındığını bildirdi.

20 Eylül 2014'te 11 Haziran'da rehin alınan 49 Türk vatandaşı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve bölgede bulunan yerel aşiretlerin de katıldığı bir operasyonla kurtarıldı ve Türkiye'ye geri getirildi.

Cihatçı John lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi, DEAŞ'ın Suriye'de en çok tanınan militanlarından birisiydi. DEAŞ tarafından infaz edilen rehinelerin video kayıtlarında sürekli görülen Cihatçı John'un şimdiye kadar yüzlerce kişiyi infaz ettiği iddia ediliyor.

2014'ün Kasım ayında bir videoda Suriyeli askeri infaz ederken, Amerikalı rehine Peter Abdurrahman Kissig'in infazında, Japon rehine Kenjki Goto'nun infazı gibi birçok kişinin öldürülmesinden sorumludur.

DEAŞ militanları, Ürdün vatandaşı olan pilot Muaz el-Kesasibe'yi diri diri yakarak öldürdü. İnfaz anını video olarak çekip internette yayınlayan DEAŞ, yaptığı açıklamada "Onlar bizim halkımıza, şehirlerimize, köylerimize, evlerimize yangın bombaları atıyorlardı. Ateş azabını onların da görmesini istedik." ifadelerini kullandı.

DEAŞ militanı olan "Cihatçı John" lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi'nin, 12 Kasım'da ABD tarafından DEAŞ'ın kalesi konumundaki Rakka'ya düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından DEAŞ da, Cihatçı John'un öldürüldüğünü doğruladı.

2015

DEAŞ, 2015 Ocak ayında Fransa'nın başkenti Paris'teki bir karikatür dergisi olan Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıları kutladı.

20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bombalı bir intihar saldırısı düzenledi. Yapılan saldırıda 34 Türk vatandaşı hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı.

10 Ekim 2015'te Türkiye başkenti Ankara'nın Ulus semtinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin el ölümcül intihar saldırısı DEAİ tarafından yapıldı. Saldırıda 109 vatandaş hayatını kaybederken 500'ün üzerinde yaralı oldu.

13 Kasım 2015 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te farklı bölgelerde DEAŞ'ın düzenlediği bombalı ve silahlı saldırılar sonucunda 130 kişi öldü, 300'den fazla kişi yaralandı.

2016

22 Mart 2016 tarihinde Brüksel saati ile 08:00 - 09:11 saat aralığında Belçika'nın Brüksel şehrinde bulunan Brüksel Havalimanı'nda meydana gelen bombalı intihar saldırısı sonucunda 32 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı. Yapılan saldırı Belçika tarihi boyunca gerçekleştirilen en büyük saldırı olarak kaydedildi.

Saldırının arından Belçika Hükümeti, 3 günlük ulusal yas ilan etti.

24 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı tarafından saat 04:00'de Fırat Kalkanı Operasyonu "Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DEAŞ'tan temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır." açıklaması ile duyuruldu. Açıklamanın ardından Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları 11 hedefi bombardıman ateşine tuttu.

Deaş Haberleri

 • Bakan Akar'dan o fotoğrafa tepki

  Gündem, 17 Kasım 2018

  Bakan Akar'dan o fotoğrafa tepki

  Son dakika... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD askerlerinin YPG'li teröristlerle fotoğrafını eleştirdi, "ABD’den söz verdiği gibi terör örgütü YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz" dedi.

 • MSB: 68 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 16 Kasım 2018

  MSB: 68 terörist etkisiz hale getirildi

  Milli Savunma Bakanlığından yapılan haftalık bilgilendirmede, yurt içi ve dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadeleye ilişkin bilgi verildi. Son bir haftada yurt içi ile Irak'ın kuzeyindeki operasyonlarda 68 terörist etkisiz hale getirildi

 • Atatürk Havalimanı'na saldırı davasında karar

  Gündem, 16 Kasım 2018

  Atatürk Havalimanı'na saldırı davasında karar

  Son dakika... Atatürk Havalimanı'nda, 28 Haziran 2016'da 45 kişinin yaşamını yitirdiği, 163 kişinin yaralandığı terör örgütü DEAŞ'ın saldırısıyla ilgili 46 sanığın yargılandığı davada, 6 sanığın "anayasayı ihlal" ile 45 kişiyi "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan 46 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verildi

  Terör örgütüne dev darbe! Tam 2 bin 388...

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Terör örgütüne dev darbe! Tam 2 bin 388...

  İçişleri Bakanlığı, haftalık iç güvenlik operasyonları faaliyetlerinin detaylarını açıkladı. Yapılan açıklamada, 14 teröristin etkisiz hale getirildiği, bir haftada 2 bin 388 operasyon düzenlendiği duyuruldu. Ayrıca 747 terör şüphelisi de gözaltına alındı

  Bıçaklı saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi!

  Dünya, 10 Kasım 2018

  Bıçaklı saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi!

  Avusturalya'nın Melbourne kentinde bir kişi bıçaklı saldırı düzenlemiş, bıçaklanan kişi olay yerinde hayatını kaybetmişti. Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi

 • 'Mülakat odaları'nda yakalandılar! 3 bini geçti

  Gündem, 08 Kasım 2018

  'Mülakat odaları'nda yakalandılar! 3 bini geçti

  İstanbul'daki havalimanları ve otogarda DEAŞ’a karşı kurulan 'mülakat' odalarında ibre PKK'lı teröristlere döndü. Son iki yılda 3 binin üzerinde şüpheli çapraz sorguya alınırken, PKK/PYD'li teröristlerin sayısında ciddi artış yaşandı

 • "Aracı Kılıçdaroğlu'nun üzerine sürecektim"

  Gündem, 07 Kasım 2018

  "Aracı Kılıçdaroğlu'nun üzerine sürecektim"

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde gerçekleştirilen 'Adalet Yürüyüşü'ne, kiraladıkları araçla saldırı planı yaptıkları iddiasıyla 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' ve 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçlarından yargılanan, aralarında terör örgütü DEAŞ üyesi olduğu ileri sürülen Oğuzhan Korkmaz'ın da bulunduğu tutuklu 5 sanık, Kocaeli'den yetkisizlik kararı ile Kayseri'ye gönderilen davada, hakim karşısına çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast girişimi sırasında yakalanan Oğuzhan Korkmaz, ilk duruşmada, "Eğer yakalanmasaydım Kılıçdaroğlu'nun üzerine arabayı sürüp, manevra yapacaktım" dedi

 • İzmir'de DEAŞ operasyonu: 9 gözaltı

  Gündem, 07 Kasım 2018

  İzmir'de DEAŞ operasyonu: 9 gözaltı

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığ talimatı üzerine DAEŞ terör örgütü faaliyetleri içerisinde yer alarak sosyal medya üzerinden örgüt propagandası yapan ve çatışma bölgeleri ile irtibatlı kişişlerle ilgili çalışma başlattı

  200'den fazla toplu mezar bulundu!

  Dünya, 06 Kasım 2018

  200'den fazla toplu mezar bulundu!

  Son dakika... Birleşmiş Milletler, Irak'ta daha önce terör örgütü DEAŞ'in kontrol ettiği bölgelerde 200'den fazla mezar bulunduğunu duyurdu

  11 ilde DEAŞ operasyonu: Yüklü miktarda döviz ve TL ele geçirildi

  Gündem, 05 Kasım 2018

  11 ilde DEAŞ operasyonu: Yüklü miktarda döviz ve TL ele geçirildi

  Son dakika... Diyarbakır merkezli 11 ilde DEAŞ terör örgütü üyelerine yönelik operasyonda 24 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerle birlikte 579 bin 608 dolar, 5 bin 300 euro ve 1 milyon 304 bin lira ele geçirildi.

 • DEAŞ'tan YPG/PKK’ya bombalı saldırı! 50 ölü

  Dünya, 04 Kasım 2018

  DEAŞ'tan YPG/PKK’ya bombalı saldırı! 50 ölü

  Suriye’nin Rakka şehrinde DEAŞ tarafından YPG/PKK’nın kontrol noktasına bombalı araçla düzenlenen saldırıda ölü sayısının 50’ye yükseldiği aktarıldı

 • DEAŞ infazcısı Hatay'da yakalandı

  Gündem, 02 Kasım 2018

  DEAŞ infazcısı Hatay'da yakalandı

  Hatay'ın Belen ilçesinde, terör örgütü DEAŞ'ın infazcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli tutuklandı.

 • DEAŞ mağduru köylülere tazminat ödenecek

  Dünya, 01 Kasım 2018

  DEAŞ mağduru köylülere tazminat ödenecek

  Irak'ın Kerkük kentinin güneyinde, köyleri ve evlerine DEAŞ terör örgütü tarafından zarar verilen ailelere tazminat ödeneceği belirtildi

  Deyrizor'da DEAŞ-YPG çatışması 50'nci gününde!

  Dünya, 30 Ekim 2018

  Deyrizor'da DEAŞ-YPG çatışması 50'nci gününde!

  Suriye'nin Irak sınırına hakim Deyrizor ilinde terör örgütleri YPG/PKK ile DEAŞ arasındaki çatışmalar sürüyor.

  Trump'tan gazeteciye sert sözler: Hasta kadın!

  Dünya, 30 Ekim 2018

  Trump'tan gazeteciye sert sözler: Hasta kadın!

  ABD Başkanı Donald Trump, kendisini terör örgütü DEAŞ'a oranla daha fazla kişiyi radikalleştirmekle suçlayan gazeteci Julia Ioffe için 'hasta kadın' ifadesini kullandı.

 • DEAŞ'e şafak operasyonu: 5 şüpheli yakalandı

  Gündem, 26 Ekim 2018

  DEAŞ'e şafak operasyonu: 5 şüpheli yakalandı

  Adana'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı

 • İzmir’de DEAŞ operasyonu: 5 gözaltı

  Gündem, 24 Ekim 2018

  İzmir’de DEAŞ operasyonu: 5 gözaltı

  İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaptığı operasyonda, terör örgütü DEAŞ üyesi olduğu belirlenen 5 kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin Suriye’deki çatışma bölgeleri ile irtibatlı olduklarını ileri sürüldü.

 • Japon Başbakandan Türkiye ve Katar'a teşekkür

  Dünya, 24 Ekim 2018

  Japon Başbakandan Türkiye ve Katar'a teşekkür

  Terör örgütü DEAŞ'ın elinde rehin olduğu tahmin edilen gazeteci Jumpei Yasuda’nın serbest kalarak Türkiye’ye ulaştığı haberini değerlendiren Japonya Başbakanı Shinzo Abe, başta Türkiye ve Katar olmak üzere dayanışma gösteren ülkelere teşekkür etti.

  DEAŞ ve El Kaide ile bağlantılı kişilerin mal varlıkları donduruldu

  Gündem, 24 Ekim 2018

  DEAŞ ve El Kaide ile bağlantılı kişilerin mal varlıkları donduruldu

  Terör örgütleriyle bağlantısı bulunan kişilerin tasarrufunda bulunan mal varlıklarının dondurulmasını öngören kararda değişiklik yapılmasını içeren Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı