KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

DEAŞ

DEAŞ, Irak ve Şam İslam Devleti'nin kısaltılmış ismidir. Ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinden olan Irak ve Suriye'de aktif olan bir terör örgütüdür. Etkin oldukları bölgede hiçbir güvenlik gücü, sivil, silahlı örgüt veya ülkeyi muhatap almayarak hilafet devleti kurmayı kendilerine amaç edinmişlerdir.

Irak ve Suriye'deki petrol kaynaklarına yakınlıkları sebebiyle en zengin silahlı terör örgütü olarak da bilinmekte olan DEAŞ, 20 Mart 2003 yılında başlayan Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulmuş ve ilk başlarda El-Kaide terör örgütüne bağlı kalmıştır.

2014 yılının Şubat ayında, El-Kaide'nin DEAŞ ile tüm bağlarını kestiğini duyurduktan sonra ise hiçbir gruba bağlı olmayarak DEAŞ adı altında etkin olmuştur.

Dünya genelinde binlerce Irak vatandaşı sivilin, Irak Hükümeti üyelerinin ve uluslararası müttefiklerin, çeşitli milletten askerlerin ölümünden ve Türkiye de dahil olmak üzere birçok bölgedeki bombalı intihar saldırılarından sorumlu tutulmaktadır.

Irak Savaşı'nın son dönemlerinde üye sayısı olarak gerilemeye başlamıştır fakat ABD'nin 2012'de Irak'tan tamamen çekilmesiyle gücünü yeniden toplamış ve iddialara göre üye sayısını iki katından fazla arttırdığı gözlemlenmiştir.

Gerçekleştirdikleri saldırılar ve suikastler

2006-2007

DEAŞ, 2006-2007 yılları arasında Bağdat şehrine yakın olan Dora'nın kontrolünü ele geçirdi ve birçok Hristiyan aile vergi ödememek için bölgeden kaçmak zorunda bırakıldı. ABD'nin uğraşları sonrasında örgüt Ekim 2007'de Dora şehrinden temizlendi. 2007 yılında yaptığı katliamlarda Irak'ta 2 bin sivili öldürdü, 9 Mart 2007'de Irak İçişleri Bakanı Ebu Ömer el-Bağdadi'nin Bağdat'ta yakalandığını açıkladı fakat daha sonrasında yakalanan kişinin o olmadığını bildirdi.

2009-2010

25 Ekim 2009'da DEAŞ'in Bağdat'ta gerçekleştirdiği bombalı intihar saldırısında 155 kişi öldü, 721 kişi yaralandı. 

8 Aralık 2009'da tekrar Bağdat'ta yapılan bombalı saldırıda 127 kişi öldü, 448 kişi yaralandı.

25 Ocak 2010'da Bağdat'ta meydana gelen saldırılarda 41 kişi öldü.

4 Nisan 2010'da Bağdat'ta yapılan saldırıda 42 kişi öldü, 224 kişi yaralandı.

17 Haziran 2010'da Irak Merkez Bankası'na yapılan saldırıda 18 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

2012

23 Temmuz 2012 tarihinde Irak'ın çeşitli bölgelerinde yapılan 32 saldırıda 116 kişi öldü, 299 kişi yaralandı.

2013

Temmuz 2013'te Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından olan Ebu Bassir El-Ceblavi, Lazkiye'de konvoyu DEAŞ tarafından durdurulup öldürüldü.

Ağustos 2013'te DEAŞ, Halep'in kuzey bölgesinde bulunan Menagh Hava Üssü'ne saldırı gerçekleştirdi.

Eylül 2013'te Ahrar el Şam komutanı Ebu Übeyde el Binnişi, kaçırılıp öldürüldü.

Eylül 2013'te DEAŞ, Halep'e bağlı Azez ilçesini, ÖSO güçlerinden aldı ve orada görev yapan bir Alman doktoru kaçırmaya çalıştı.

11 Mayıs 2013'te Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2 bombalı araç patlatıldı ve saldırı sonucunda 51 kişi öldü, 140 kişi yaralandı. Yapılan saldırı Türkiye Cumhuriyeti devlet sınırları içinde gerçekleştirilen tarihin en ölümcül saldırısı olarak kayda geçti.

2014

2014'ün Ocak ayında Anbar'daki çatışmalar sonucunda DEAŞ, Felluce'yi ve Ramadi'nin bir kısmını ele geçirdi. 2015 yılının sonunda Irak Ordusu Ramadi'yi geri alırken, Haziran 2016'da ise Felluce DEAŞ'tan kurtarıldı.

18 Şubat 2014 tarihinde Irak'taki Süleymanbeg polis merkezine düzenlenen saldırıda 3 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

17 Mart 2014'te Halep'in Sarin kasabasında YPG örgütüyle çıkan çatışmalar sonucunda bölgeyi kontrol altına alan DEAŞ, bölgede bulunan ve Türk toprağı sayılan Süleyman Şah Türbesi için bir video yayınlayarak Türk Ordusu'nun bölgeden çekilmesi için 3 gün süre tanıdı.

20 Mart 2014'te Niğde'nin Ulukışla ilçesinde güvenlik kontrolü yapan asker ve polislere ateş açılması sonucunda 2 asker ve 1 polis şehit oldu.

27 Nisan 2014'te Irak Ordusu mensubu helikopterler, Suriye sınırları içinde sekiz araçlık bir DEAŞ konvoyuna saldırı düzenledi.

10 Haziran 2014 tarihinde örgüt, Irak'ın büyük şehirlerinden olan Musul'da ve Ninova'da kontrolü ele geçirdi.

11 Haziran 2014'te, Musul'u ele geçiren DEAŞ, Türkiye Musul Başkonsolosluğu'nu ele geçirdi ve Başkonsolos ile beraber 49 kişinin rehin alındığını bildirdi.

20 Eylül 2014'te 11 Haziran'da rehin alınan 49 Türk vatandaşı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve bölgede bulunan yerel aşiretlerin de katıldığı bir operasyonla kurtarıldı ve Türkiye'ye geri getirildi.

Cihatçı John lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi, DEAŞ'ın Suriye'de en çok tanınan militanlarından birisiydi. DEAŞ tarafından infaz edilen rehinelerin video kayıtlarında sürekli görülen Cihatçı John'un şimdiye kadar yüzlerce kişiyi infaz ettiği iddia ediliyor.

2014'ün Kasım ayında bir videoda Suriyeli askeri infaz ederken, Amerikalı rehine Peter Abdurrahman Kissig'in infazında, Japon rehine Kenjki Goto'nun infazı gibi birçok kişinin öldürülmesinden sorumludur.

DEAŞ militanları, Ürdün vatandaşı olan pilot Muaz el-Kesasibe'yi diri diri yakarak öldürdü. İnfaz anını video olarak çekip internette yayınlayan DEAŞ, yaptığı açıklamada "Onlar bizim halkımıza, şehirlerimize, köylerimize, evlerimize yangın bombaları atıyorlardı. Ateş azabını onların da görmesini istedik." ifadelerini kullandı.

DEAŞ militanı olan "Cihatçı John" lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi'nin, 12 Kasım'da ABD tarafından DEAŞ'ın kalesi konumundaki Rakka'ya düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından DEAŞ da, Cihatçı John'un öldürüldüğünü doğruladı.

2015

DEAŞ, 2015 Ocak ayında Fransa'nın başkenti Paris'teki bir karikatür dergisi olan Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıları kutladı.

20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bombalı bir intihar saldırısı düzenledi. Yapılan saldırıda 34 Türk vatandaşı hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı.

10 Ekim 2015'te Türkiye başkenti Ankara'nın Ulus semtinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin el ölümcül intihar saldırısı DEAİ tarafından yapıldı. Saldırıda 109 vatandaş hayatını kaybederken 500'ün üzerinde yaralı oldu.

13 Kasım 2015 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te farklı bölgelerde DEAŞ'ın düzenlediği bombalı ve silahlı saldırılar sonucunda 130 kişi öldü, 300'den fazla kişi yaralandı.

2016

22 Mart 2016 tarihinde Brüksel saati ile 08:00 - 09:11 saat aralığında Belçika'nın Brüksel şehrinde bulunan Brüksel Havalimanı'nda meydana gelen bombalı intihar saldırısı sonucunda 32 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı. Yapılan saldırı Belçika tarihi boyunca gerçekleştirilen en büyük saldırı olarak kaydedildi.

Saldırının arından Belçika Hükümeti, 3 günlük ulusal yas ilan etti.

24 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı tarafından saat 04:00'de Fırat Kalkanı Operasyonu "Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DEAŞ'tan temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır." açıklaması ile duyuruldu. Açıklamanın ardından Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları 11 hedefi bombardıman ateşine tuttu.

Deaş Haberleri

 • Mısır’daki saldırıyı DEAŞ üstlendi

  Dünya, 05 Haziran 2019

  Mısır’daki saldırıyı DEAŞ üstlendi

  Mısır’ın Sina Yarımadası'nda güvenlik noktasına düzenlenen 10 Mısır askerinin hayatını kaybettiği saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi.

 • DEAŞ şüphelileri yakalandı

  Gündem, 02 Haziran 2019

  DEAŞ şüphelileri yakalandı

  Adana'da kent merkezinde terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda, 3 şüpheli yakalandı

 • Adana'da operasyonla yakalandılar

  Gündem, 01 Haziran 2019

  Adana'da operasyonla yakalandılar

  Suriye'de terör örgütü DEAŞ'ın ağır silah ile mühimmat sorumlusu oldukları ve yasadı dışı yollardan Adana'ya gelerek Türkiye'de bombalı eylem yapacakları değerlendirilen iki zanlı operasyonla yakalandı.

  Türkiye'ye iade edilmek üzere yola çıktılar

  Dünya, 29 Mayıs 2019

  Türkiye'ye iade edilmek üzere yola çıktılar

  Son dakika... Irak, aileleri terör örgütü DEAŞ'a katılmış 188 çocuk Türkiye'ye iade edilmek üzere yola çıktı

  Suriye sınırında yakalandılılar

  Gündem, 21 Mayıs 2019

  Suriye sınırında yakalandılılar

  Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Akçakale ilçesinde DEAŞ'lı 2 kadın terörist yakalandı.

 • Kayseri'de 10 DEAŞ'lı gözaltında!

  Gündem, 21 Mayıs 2019

  Kayseri'de 10 DEAŞ'lı gözaltında!

  Kayseri'de, terör örgütü DEAŞ'a yönelik düzenlenen operasyonda 4'ü Irak, 6'sı Suriye uyruklu 10 şüpheli terörle mücadele polislerince gözaltına alındı. 10 şüpheli sorgulanmak üzerine emniyete götürüldü

 • '5 bin terörist Afganistan'a yığıldı'

  Dünya, 21 Mayıs 2019

  '5 bin terörist Afganistan'a yığıldı'

  Rusya'nın Rusya Federal Güvenlik Birimi (FSB) direktörü Alexander Vasilyevich Bortnikov, Afganistan'ın kuzeyinde Orta Asya'daki Sovyetler Birliği sonrası (Bağımsız Devletler Topluluğu) sınırına terör örgütü DEAŞ'a bağlı yaklaşık 5 bin teröristin yığıldığını, birçoğunun Suriye'de savaştığını belirtti.

 • Kimin teröristi?

  Dünya, 16 Mayıs 2019

  Kimin teröristi?

  Habertürk yazarı Çetiner Çetin, bugünkü yazısında terör örgütü DEAŞ'ın yeraltına indiğini belirterek, bölge ve Avrupa ülkeleri açısından oluşabilecek yeni sorunlara dikkat çekti. Çetiner Çetin, "Yaralı ve sağ ele geçirilmiş yabancı teröristler meselesi çözümsüzlüğünü koruyor. Avrupa ise Bağdat yönetimi ile terör örgütü PYD arasında pazarlıklarını sürdürüyor" ifadelerini kullandı

  DEAŞ Iraklı çiftçilerin ekinlerini ateşe verdi

  Gündem, 14 Mayıs 2019

  DEAŞ Iraklı çiftçilerin ekinlerini ateşe verdi

  Terör örgütü DEAŞ, haraç vermeyen Musullu çiftçilerin ekinlerini yakarak baskı uygulamaya çalışıyor

  Kayseri'de DEAŞ operasyonu!

  Gündem, 08 Mayıs 2019

  Kayseri'de DEAŞ operasyonu!

  Kayseri'de hakkında DEAŞ terör örgütüne üye olma ve dolandırıcılık suçundan yakalama kararı bulunan bir kişi gözaltına alındı

 • Hatay'da DEAŞ operasyonu

  Gündem, 02 Mayıs 2019

  Hatay'da DEAŞ operasyonu

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde DEAŞ üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli tutuklandı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklandı

 • DEAŞ'ın sözde "Adana emiri"ne hapis cezası

  Gündem, 02 Mayıs 2019

  DEAŞ'ın sözde "Adana emiri"ne hapis cezası

  Terör örgütü DEAŞ'ın sözde "Adana emiri" olduğu ileri sürülen ve Suriye'den gelen talimatları kurye kullanarak örgüt üyelerine ulaştırdığı tespit edilen Eyüp Baksi, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kurulan özel ekip tarafından yaklaşık 5 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından özel bir hastanenin bahçesinde geçen yıl eylül ayında yakalanan Eyüp Baksi hakkında örgüt yöneticiliği suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı

 • F-35'ler Irak’ta DEAŞ hedeflerini vurdu

  Dünya, 01 Mayıs 2019

  F-35'ler Irak’ta DEAŞ hedeflerini vurdu

  ABD Hava Kuvvetleri Irak’ta DEAŞ hedeflerini F-35A uçakları ile vurduğunu duyurdu. 388 ve 419 Avcı Filolarına bağlı iki F-35A uçağının Orta Doğu’ya sevk edildiği ve DEAŞ karşıtı koalisyonun Dole Şayi Vadisi'nde düzenlediği saldırılarda kullanıldığı ifade edildi. F-35A uçaklarının 15 Nisan’da Birleşik Arap Emirliklerindeki El Zafra Hava Üssüne gönderildiği kaydedildi

  Trump'tan Avrupa ülkelerine DEAŞ eleştirisi

  Dünya, 30 Nisan 2019

  Trump'tan Avrupa ülkelerine DEAŞ eleştirisi

  ABD Başkanı, Suriye'de esir alınan Avrupa kökenli terör örgütü DEAŞ militanlarını teslim almadıkları gerekçesiyle Avrupa ülkelerini eleştirdi. Trump açıklamasında, "Avrupa ülkeleri hiç yardımcı olmuyor. Kendi yararlarına olmasına rağmen mahkumları geri almayı reddediyorlar" ifadelerini kullandı

  Türkiye'ye kaçan DEAŞ’lı tutuklandı

  Gündem, 30 Nisan 2019

  Türkiye'ye kaçan DEAŞ’lı tutuklandı

  Eşi ile birlikte 6 yıl önce Suriye gidip terör örgütü DEAŞ’a katılan Tunus uyruklu Mohammad Ali R., yasa dışı yollarda geldiği Türkiye’de yakalandı. Ülkesine gitmek istediği ileri sürülen Mohammad Ali R. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

 • DEAŞ lideri 5 yıl sonra ortaya çıktı

  Dünya, 29 Nisan 2019

  DEAŞ lideri 5 yıl sonra ortaya çıktı

  DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen yeni görüntüler ortaya çıktı

 • Koalisyon güçleri 1600 sivili öldürdü!

  Dünya, 26 Nisan 2019

  Koalisyon güçleri 1600 sivili öldürdü!

  Uluslararası Af Örgütü ve Airwars platformu, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun 2017 yılında Rakka'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonunda bin 600 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Tanıklar ve saldırılardan kurtulan 400 kişiyle yapılan mülakatlara göre bombardıman sonucu 11 bin binanın yıkıldığı belirtildi

 • Sri Lanka hükümeti: Saldırılar Yeni Zelanda'ya cevap olarak yapıldı

  Dünya, 23 Nisan 2019

  Sri Lanka hükümeti: Saldırılar Yeni Zelanda'ya cevap olarak yapıldı

  Son dakika... Sri Lanka hükümetinden bir bakan, ülkede kilise ve otelleri hedef alan bombalı saldırıların Yeni Zelanda'daki cami saldırısına cevap olarak yapıldığını söyledi. Reuters haber ajansından geçen son dakika bilgisine göre, Sri Lanka saldırını terör örgütü DEAŞ üstlendi

  Kırmızı bültenle aranan DEAŞ'lılar tahliye oldu

  Gündem, 23 Nisan 2019

  Kırmızı bültenle aranan DEAŞ'lılar tahliye oldu

  Bursa’da TEM ekipleri tarafından yapılan operasyonda gözaltına alınan ve İnterpol tarafından kırmızı ve mavi bültenle arandıkları tespit edilen DEAŞ şüphelisi 3 kadın, ilk duruşmada adlî kontrol şartıyla tahliye edildi