KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

DEAŞ

DEAŞ, Irak ve Şam İslam Devleti'nin kısaltılmış ismidir. Ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinden olan Irak ve Suriye'de aktif olan bir terör örgütüdür. Etkin oldukları bölgede hiçbir güvenlik gücü, sivil, silahlı örgüt veya ülkeyi muhatap almayarak hilafet devleti kurmayı kendilerine amaç edinmişlerdir.

Irak ve Suriye'deki petrol kaynaklarına yakınlıkları sebebiyle en zengin silahlı terör örgütü olarak da bilinmekte olan DEAŞ, 20 Mart 2003 yılında başlayan Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulmuş ve ilk başlarda El-Kaide terör örgütüne bağlı kalmıştır.

2014 yılının Şubat ayında, El-Kaide'nin DEAŞ ile tüm bağlarını kestiğini duyurduktan sonra ise hiçbir gruba bağlı olmayarak DEAŞ adı altında etkin olmuştur.

Dünya genelinde binlerce Irak vatandaşı sivilin, Irak Hükümeti üyelerinin ve uluslararası müttefiklerin, çeşitli milletten askerlerin ölümünden ve Türkiye de dahil olmak üzere birçok bölgedeki bombalı intihar saldırılarından sorumlu tutulmaktadır.

Irak Savaşı'nın son dönemlerinde üye sayısı olarak gerilemeye başlamıştır fakat ABD'nin 2012'de Irak'tan tamamen çekilmesiyle gücünü yeniden toplamış ve iddialara göre üye sayısını iki katından fazla arttırdığı gözlemlenmiştir.

Gerçekleştirdikleri saldırılar ve suikastler

2006-2007

DEAŞ, 2006-2007 yılları arasında Bağdat şehrine yakın olan Dora'nın kontrolünü ele geçirdi ve birçok Hristiyan aile vergi ödememek için bölgeden kaçmak zorunda bırakıldı. ABD'nin uğraşları sonrasında örgüt Ekim 2007'de Dora şehrinden temizlendi. 2007 yılında yaptığı katliamlarda Irak'ta 2 bin sivili öldürdü, 9 Mart 2007'de Irak İçişleri Bakanı Ebu Ömer el-Bağdadi'nin Bağdat'ta yakalandığını açıkladı fakat daha sonrasında yakalanan kişinin o olmadığını bildirdi.

2009-2010

25 Ekim 2009'da DEAŞ'in Bağdat'ta gerçekleştirdiği bombalı intihar saldırısında 155 kişi öldü, 721 kişi yaralandı. 

8 Aralık 2009'da tekrar Bağdat'ta yapılan bombalı saldırıda 127 kişi öldü, 448 kişi yaralandı.

25 Ocak 2010'da Bağdat'ta meydana gelen saldırılarda 41 kişi öldü.

4 Nisan 2010'da Bağdat'ta yapılan saldırıda 42 kişi öldü, 224 kişi yaralandı.

17 Haziran 2010'da Irak Merkez Bankası'na yapılan saldırıda 18 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

2012

23 Temmuz 2012 tarihinde Irak'ın çeşitli bölgelerinde yapılan 32 saldırıda 116 kişi öldü, 299 kişi yaralandı.

2013

Temmuz 2013'te Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından olan Ebu Bassir El-Ceblavi, Lazkiye'de konvoyu DEAŞ tarafından durdurulup öldürüldü.

Ağustos 2013'te DEAŞ, Halep'in kuzey bölgesinde bulunan Menagh Hava Üssü'ne saldırı gerçekleştirdi.

Eylül 2013'te Ahrar el Şam komutanı Ebu Übeyde el Binnişi, kaçırılıp öldürüldü.

Eylül 2013'te DEAŞ, Halep'e bağlı Azez ilçesini, ÖSO güçlerinden aldı ve orada görev yapan bir Alman doktoru kaçırmaya çalıştı.

11 Mayıs 2013'te Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2 bombalı araç patlatıldı ve saldırı sonucunda 51 kişi öldü, 140 kişi yaralandı. Yapılan saldırı Türkiye Cumhuriyeti devlet sınırları içinde gerçekleştirilen tarihin en ölümcül saldırısı olarak kayda geçti.

2014

2014'ün Ocak ayında Anbar'daki çatışmalar sonucunda DEAŞ, Felluce'yi ve Ramadi'nin bir kısmını ele geçirdi. 2015 yılının sonunda Irak Ordusu Ramadi'yi geri alırken, Haziran 2016'da ise Felluce DEAŞ'tan kurtarıldı.

18 Şubat 2014 tarihinde Irak'taki Süleymanbeg polis merkezine düzenlenen saldırıda 3 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

17 Mart 2014'te Halep'in Sarin kasabasında YPG örgütüyle çıkan çatışmalar sonucunda bölgeyi kontrol altına alan DEAŞ, bölgede bulunan ve Türk toprağı sayılan Süleyman Şah Türbesi için bir video yayınlayarak Türk Ordusu'nun bölgeden çekilmesi için 3 gün süre tanıdı.

20 Mart 2014'te Niğde'nin Ulukışla ilçesinde güvenlik kontrolü yapan asker ve polislere ateş açılması sonucunda 2 asker ve 1 polis şehit oldu.

27 Nisan 2014'te Irak Ordusu mensubu helikopterler, Suriye sınırları içinde sekiz araçlık bir DEAŞ konvoyuna saldırı düzenledi.

10 Haziran 2014 tarihinde örgüt, Irak'ın büyük şehirlerinden olan Musul'da ve Ninova'da kontrolü ele geçirdi.

11 Haziran 2014'te, Musul'u ele geçiren DEAŞ, Türkiye Musul Başkonsolosluğu'nu ele geçirdi ve Başkonsolos ile beraber 49 kişinin rehin alındığını bildirdi.

20 Eylül 2014'te 11 Haziran'da rehin alınan 49 Türk vatandaşı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve bölgede bulunan yerel aşiretlerin de katıldığı bir operasyonla kurtarıldı ve Türkiye'ye geri getirildi.

Cihatçı John lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi, DEAŞ'ın Suriye'de en çok tanınan militanlarından birisiydi. DEAŞ tarafından infaz edilen rehinelerin video kayıtlarında sürekli görülen Cihatçı John'un şimdiye kadar yüzlerce kişiyi infaz ettiği iddia ediliyor.

2014'ün Kasım ayında bir videoda Suriyeli askeri infaz ederken, Amerikalı rehine Peter Abdurrahman Kissig'in infazında, Japon rehine Kenjki Goto'nun infazı gibi birçok kişinin öldürülmesinden sorumludur.

DEAŞ militanları, Ürdün vatandaşı olan pilot Muaz el-Kesasibe'yi diri diri yakarak öldürdü. İnfaz anını video olarak çekip internette yayınlayan DEAŞ, yaptığı açıklamada "Onlar bizim halkımıza, şehirlerimize, köylerimize, evlerimize yangın bombaları atıyorlardı. Ateş azabını onların da görmesini istedik." ifadelerini kullandı.

DEAŞ militanı olan "Cihatçı John" lakaplı İngiliz vatandaşı Muhammed Emwazi'nin, 12 Kasım'da ABD tarafından DEAŞ'ın kalesi konumundaki Rakka'ya düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından DEAŞ da, Cihatçı John'un öldürüldüğünü doğruladı.

2015

DEAŞ, 2015 Ocak ayında Fransa'nın başkenti Paris'teki bir karikatür dergisi olan Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıları kutladı.

20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bombalı bir intihar saldırısı düzenledi. Yapılan saldırıda 34 Türk vatandaşı hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı.

10 Ekim 2015'te Türkiye başkenti Ankara'nın Ulus semtinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin el ölümcül intihar saldırısı DEAİ tarafından yapıldı. Saldırıda 109 vatandaş hayatını kaybederken 500'ün üzerinde yaralı oldu.

13 Kasım 2015 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te farklı bölgelerde DEAŞ'ın düzenlediği bombalı ve silahlı saldırılar sonucunda 130 kişi öldü, 300'den fazla kişi yaralandı.

2016

22 Mart 2016 tarihinde Brüksel saati ile 08:00 - 09:11 saat aralığında Belçika'nın Brüksel şehrinde bulunan Brüksel Havalimanı'nda meydana gelen bombalı intihar saldırısı sonucunda 32 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı. Yapılan saldırı Belçika tarihi boyunca gerçekleştirilen en büyük saldırı olarak kaydedildi.

Saldırının arından Belçika Hükümeti, 3 günlük ulusal yas ilan etti.

24 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı tarafından saat 04:00'de Fırat Kalkanı Operasyonu "Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DEAŞ'tan temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır." açıklaması ile duyuruldu. Açıklamanın ardından Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları 11 hedefi bombardıman ateşine tuttu.

Deaş Haberleri

 • Irak'ta koalisyon güçlerine ait uçak düştü

  Dünya, 20 Ağustos 2018

  Irak'ta koalisyon güçlerine ait uçak düştü

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon güçlerine ait bir uçağın düşmesi sonucu bir asker hayatını kaybetti

 • 'ABD kuvvetleri gerekli olduğu sürece Irak'ta kalacak'

  Dünya, 19 Ağustos 2018

  'ABD kuvvetleri gerekli olduğu sürece Irak'ta kalacak'

  ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Sean Ryan, ABD güçlerinin ihtiyaç duyulduğu sürece Irak'ta kalacağını söyledi.

 • Terör örgütü DEAŞ, ABD askerlerini hedef aldı!

  Dünya, 18 Ağustos 2018

  Terör örgütü DEAŞ, ABD askerlerini hedef aldı!

  Terör örgütü DEAŞ, Suriye'nin Irak sınırındaki Deyrizor ilinde üç eş zamanlı saldırı düzenledi. Ülkenin en büyük petrol sahasındaki ABD askerlerini hedef alan DEAŞ, diğer iki saldırıyı bir doğalgaz sahası ve bir sivil yerleşime düzenledi

  Suudi Arabistan 100 milyon dolar verdi, ABD memnun!

  Dünya, 17 Ağustos 2018

  Suudi Arabistan 100 milyon dolar verdi, ABD memnun!

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suudi Arabistan'ın Suriye'nin Rakka ilinin restorasyonu için terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyona 100 milyon dolar verdiğini duyurarak, Riyad yönetiminin "cömert katkısından" ötürü memnun olduklarını söyledi.

  Pentagon'dan Türkiye açıklaması

  Dünya, 15 Ağustos 2018

  Pentagon'dan Türkiye açıklaması

  ABD öncülüğündeki terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyon komutanlarından Felix Gedney, ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) düzenlenen basın toplantısında Türkiye ve ABD arasında son dönemde yaşanan diplomatik sorunların askeri ilişkileri etkilemediğini ifade etti. Gedney 'İncirlik Üssü'nün kullanımı konusunda bir değişiklik gözlemliyor musunuz?' şeklinde bir soru üzerine "Hayır, Türkiyeli müttefiklerimizle ilişkimizde bir değişiklik görmüyoruz." yanıtını verdi

 • 'Suriye ve Irak'ta 20 ile 30 bin DEAŞ'lı var'

  Dünya, 14 Ağustos 2018

  'Suriye ve Irak'ta 20 ile 30 bin DEAŞ'lı var'

  Birleşmiş Milletler, yenilgiye uğratılmasına rağmen Suriye ve Irak'ta hala 20 ile 30 bin civarında terör örgütü DEAŞ'lının olduğunu bildirdi.

 • Kuşatma altındaki İdlib'de örgütler savaşı

  Dünya, 10 Ağustos 2018

  Kuşatma altındaki İdlib'de örgütler savaşı

  İstihbarat birimlerine ulaşan son dakika bilgisine göre, 3 DEAŞ'lı terörist Türkiye'ye girip batıya yönelecekti. Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısında bekleyen 3 DEAŞ'lı kaçak yolla sınırı geçip, Hatay'a geldi. Girdikleri evler, bağlantı kurdukları isimler kayıt altına alındı. Baskında alınan 3 DEAŞ'lı "Biz Heyetül Tahrir Şam üyesiyiz" dedi. Sorguda terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları ortaya çıktı. Sonra da terör örgütünü ve son dönemde yaptıklarını anlattılar. Anlattıkları, örgütün yeni bir terör tarzı ile ayakta kalmaya çalıştığını gösteriyor. Buna göre, Hama ve İdlib çevresinde El Kaide'den ayrılan gruplar DEAŞ'a katılıyor. Örgüt canlı bomba, suikast ve yalnız kurt saldırıları dışında saldırı talimatı vermiyor. DEAŞ'ın hedefleri arasında Heyetül Tahrir Şam liderleri var.

 • Avustralya terör örgütü üyesi 5 kişiyi vatandaşlıktan çıkardı

  Dünya, 09 Ağustos 2018

  Avustralya terör örgütü üyesi 5 kişiyi vatandaşlıktan çıkardı

  Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, terör örgütü DEAŞ üyesi ve çift uyruklu 5 Avustralyalının vatandaşlıktan çıkarıldığını duyurdu

  Büyük darbe! 38 DEAŞ şüphelisi yakalandı!

  Gündem, 03 Ağustos 2018

  Büyük darbe! 38 DEAŞ şüphelisi yakalandı!

  Son dakika... Emniyet güçlerince dün gece Başakşehir, Eyüpsultan, Esenyurt, Pendik, Sancaktepe ve Tuzla’da 12 ayrı adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, DEAŞ’la bağlantılı tamamı yabancı uyruklu 38 şüpheli gözaltına alındı

  Filipinler'de bombalı araç saldırısı! Çok sayıda ölü ve yaralı var...

  Dünya, 31 Temmuz 2018

  Filipinler'de bombalı araç saldırısı! Çok sayıda ölü ve yaralı var...

  Filipinler'in güneyindeki Basilan bölgesinde bir araçla düzenlenen intihar saldırısında 11 kişi öldü, 5 kişi yaralandı. Saldırının terör örgütü DEAŞ bağlantılı Ebu Seyyaf örgütü tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor

 • 3 DEAŞ militanına 9'ar yıl hapis

  Gündem, 25 Temmuz 2018

  3 DEAŞ militanına 9'ar yıl hapis

  Son dakika... Mahkeme heyeti, sanıkları ayrı ayrı 9’şar yıl toplamda da 27 yıl hapis cezasına çarptırarak tutukluluklarının da devamına karar verdi

 • Kanada'daki silahlı saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi!

  Dünya, 25 Temmuz 2018

  Kanada'daki silahlı saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi!

  Son dakika... Kanada'da 2 kişinin öldüğü silahlı saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi. Saldırıda 18 ve 10 yaşlarındaki iki kişi hayatını kaybetmişti

 • Kerkük'te DEAŞ sonrası bölgelerin imarı için Türkiye'den destek talebi

  Dünya, 25 Temmuz 2018

  Kerkük'te DEAŞ sonrası bölgelerin imarı için Türkiye'den destek talebi

  Bölgede yaşayan Araplar, terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerin yeniden imarı için Türkiye'den destek bekliyor. Kerkük'teki Arap Meclisi üyesi Hatem et-Taii, "İnşaat ve imar alanında başarılı olan komşu ülke Türkiye'nin tahrip edilen bölgelerimizde kalkınma ve yatırım yapmasını istiyoruz" dedi

  Fransız General'den skandal açıklama: YPG'ye eğitim veriyoruz!

  Dünya, 25 Temmuz 2018

  Fransız General'den skandal açıklama: YPG'ye eğitim veriyoruz!

  ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sivil-asker faaliyetleri sorumlusu Fransız Tuğgeneral Frederic Parisot, Suriye'deki operasyonların ardınan elindeki toprakları kontrol altında tutmak için "Kuzey Suriye Savunma Gücü'ne (SDG ismini kullanan YPG/PKK)" eğitim verdiklerini söyledi

  DEAŞ operasyonu: 43 kişi gözaltına alındı

  Gündem, 23 Temmuz 2018

  DEAŞ operasyonu: 43 kişi gözaltına alındı

  İstanbul'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik 15 ayrı adrese özel harekat polisleriyle birlikte eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda 43 kişi gözaltına aldındı

 • Irak'ta hava saldırısı : Çok sayıda DEAŞ üyesi öldürüldü

  Dünya, 22 Temmuz 2018

  Irak'ta hava saldırısı : Çok sayıda DEAŞ üyesi öldürüldü

  Diyala polis gücünde görevli yüzbaşı Habib eş-Şemmeri, ''Irak Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının Diyala kentinin kuzeydoğusunda düzenlediği hava saldırısında 15 DEAŞ militanı öldürüldü." dedi

 • DEAŞ'lı terörist kaçmaya çalışırken yakalandı!

  Gündem, 22 Temmuz 2018

  DEAŞ'lı terörist kaçmaya çalışırken yakalandı!

  Son dakika... İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, DEAŞ terör örgütünün silahlı kanat üyesi olan Özbekistan uyruklu N.U.'nun yurt dışına kaçmaya çalışırken, Atatürk Havalimanı'nda yakaladı

 • 12 terörist için alarm!

  Gündem, 22 Temmuz 2018

  12 terörist için alarm!

  Son dakika... Türkiye, Suriye'deki cezaevinden firar eden DEAŞ üyesi teröristler için alarma geçti. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı İdlib'de cezaevinden kaçan DEAŞ'lı 12 teröristin Türkiye'ye geçmiş olması ihtimaline karşı güvenlik tedbirlerinin arttırılmasını istedi

  DEAŞ'lı Çeçen gelin ‘kırmızı bültenle' aranıyormuş

  Gündem, 20 Temmuz 2018

  DEAŞ'lı Çeçen gelin ‘kırmızı bültenle' aranıyormuş

  DEAŞ'ın öldürülen askeri kanat sorumlusu Tarkan Batıraşvili'nin eşi Seda Dudurkaeva'nın Rus İnterpolü tarafından kırmızı bültenle arandığı ortaya çıktı. Çeçenistan'ın eski bakanı Asu Dudurkaev'in kızı olan Seda Dudurkaeva'nın 2014 yılında DEAŞ'a katıldığı öğrenildi