KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

GATA

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA), 1898 yılında 34. Osmanlı padişahı II. Abdülhamid tarafından "Gülhane Seririyat Hastanesi" adıyla kurulan askeri sağlık komutanlığıdır.

30 Ağustos 1898 tarihi, Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in doğum günüdür ve bu tarihte açılan Gülhane Askeri Tıp Akademisi, sağlık bilimleri alanında askeri personel yetiştiren ve askeri personelin tedavisi için hizmet vermekteydi.

1908'de İkinci Meşrutiyetin ilanının ardından tıp ve sağlık konusunda yapılmak istenen reform ve yenillik girişimleri sonucunda askeri ve sivil tıp okulları birleştirilerek 1909'da kurulan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne Gülhane öğretim üyelerinin bir bölümü transfer olmuştur.

1914'te hekimlik eğitimleri artmış ve hastanenin adı "Gülhane Tatbikat-ı Askeriye Tatbikat Mektebi ve Seririyatı" olarak değiştirilmiş; burada yetişen modern hekim ve sağlık personeller Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşı'nda yıllarca orduda görev almıştır.

2016 Türkiye askeri darbe girişiminin ardından kapatılmıştır. 2016 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı olan Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA), 31 Temmuz 2016 tarihinde Sağlık Bakanlığı'na devredilmiştir.

Gata Haberleri