KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ÖSYM

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kuruluna bağlı bir kuruluştur.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yükseköğretim kurumlarının isteği üzerine yükseköğretim kurumlarına anket, doçentlik sınavları dahil her düzeyde sınav ve değerlendirme ile öğrenci kayıt işlemlerini ve Yükseköğretim Kurulunca verilecek diğer işleri yapar.

Ösym Haberleri

 • KPSS ön lisans sonuçları ne zaman?

  Gündem, 12 Kasım 2018

  KPSS ön lisans sonuçları ne zaman?

  KPSS ön lisans sınav sonuçları, sınava giren adaylar tarafından araştırılıyor. KPSS ön lisans soru ve cevapları, ÖSYM tarafından 6 Kasım'dan itibaren 10 gün süreyle adayların erişimine açıldı. Adaylar verdikleri cevapları kıyaslayarak puanlarını tahmin etmeye çalışıyor. Peki puan hesaplama nasıl yapılır? KPSS ön lisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • KPSS Ön Lisans sonuçları tarihi açıklandı!

  Gündem, 11 Kasım 2018

  KPSS Ön Lisans sonuçları tarihi açıklandı!

  2018 KPSS Ön Lisans sınavı sonrası adaylar için sonuç heyecanı başladı. 04 Kasım 2018 tarihinde uygulanan KPSS Ön Lisans sınavına yönelik açıklama ÖSYM'den geldi. ÖSYM, KPSS Ön Lisans sınavının ne zaman açıklanacağını duyurdu. Diğer yandan ise adaylar KPSS soru ve cevaplarını bekliyorlar. İşte, KPSS Ön Lisans sınavına dair tüm ayrıntılar...

 • e-YDS sonuçları açıklandı!

  Gündem, 10 Kasım 2018

  e-YDS sonuçları açıklandı!

  e-YDS sonuçları, ÖSYM tarafından bugün akşam saatlerinde adayların erişimine açıldı. Adaylar ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden TC. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaptıklarında e-YDS sonuçlarını öğrenebilecek. İşte e-YDS sonuçlarına dair detaylar

  YKS sınav tarihi belli oldu!

  Gündem, 09 Kasım 2018

  YKS sınav tarihi belli oldu!

  Son dakika... Yüzbinlerce öğrencinin heyecanla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS'nin tarihi belli oldu. ÖSYM tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre YKS 15-16 Haziran 2019'da yapılacak.

  KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı!

  Gündem, 08 Kasım 2018

  KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı!

  KPSS ortaöğretim sınav sonuçları bugün ÖSYM tarafından adayların erişimine açıldı. Adaylar ÖSYM'nin resmi sitesine giriş yaparak puanlarını öğrenebiliyor. Ayrıca KPSS Ortaöğretim cevap kâğıtları ve aday cevapları da 10 gün süreyle erişime açıldı. İşte 2018 KPSS ortaöğretim sınav sonuçlarına dair detaylar...

 • KPSS Ortaöğretim sonuçları açıklandı!

  Gündem, 08 Kasım 2018

  KPSS Ortaöğretim sonuçları açıklandı!

  2018 KPSS Ortaöğretim sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Memur olmak isteyen adaylar KPSS Ortaöğretim sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilir. Ayrıca sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

 • KPSS Önlisans soru ve cevapları yayımlandı!

  Gündem, 07 Kasım 2018

  KPSS Önlisans soru ve cevapları yayımlandı!

  KPSS Önlisans sınav soru ve cevapları, dün ÖSYM tarafından öğrencilere açıldı. Sınav sorularının sadece yüzde 10'u paylaşıldı. Soruların hepsini sınava girenler görebiliyor. Sınava girenler ise cevapları tahmin ederek ortalama bir puan çıkarıyorlar. Öte yandan KPSS ön lisans sınav sonuçları için tarih de belirlendi. Peki, KPSS ön lisans sınav sonuçları ne zaman? İşte detaylar...

 • KPSS ön lisans soru ve cevapları yayımlandı!

  Gündem, 06 Kasım 2018

  KPSS ön lisans soru ve cevapları yayımlandı!

  KPSS ön lisans soru ve cevapları, ÖSYM tarafından bugün saat 16.15'ten itibaren adayların erişime açıldı. Adaylar verdikleri cevapları kıyaslayarak puanlarını tahmin etmeye çalışıyor. Peki KPSS ön lisans puan hesaplama nasıl yapılır? KPSS ön lisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS Önlisans sonuçları için tarih belli oldu!

  Gündem, 06 Kasım 2018

  KPSS Önlisans sonuçları için tarih belli oldu!

  KPSS Önlisans sonuçları geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen sınav sonrası en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. ÖSYM tarafından sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih çok önceden açıklandı. Peki, KPSS Önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, KPSS Önlisans sonuçları ile ilgili detaylar...

  KPSS Önlisans sınav sonuçları için tarih netleşti!

  Gündem, 06 Kasım 2018

  KPSS Önlisans sınav sonuçları için tarih netleşti!

  KPSS Önlisans sınavı 4 Kasım tarihinde; genel yetenek ve genel kültür testlerinden toplam 120 sorunun yer aldığı sınav uygulanarak toplamda 130 dakika sürdü. Adaylar şimdi KPSS Önlisans sınav sonuçlarını bekliyor. ÖSYM, KPSS Önlisans sınav sonuçları için tarih verdi. Peki KPSS soru ve cevapları yayımlandı mı?

 • EUS ve DUS tercih sonuçları açıklandı

  Gündem, 05 Kasım 2018

  EUS ve DUS tercih sonuçları açıklandı

  Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) ve Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS) tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı.

 • KPSS Önlisans sınav sonuçları için tarih verildi!

  Gündem, 05 Kasım 2018

  KPSS Önlisans sınav sonuçları için tarih verildi!

  04 Kasım 2018 tarihinde uygulanan 2018 KPSS Ön Lisans sınavı sonrası sonuç heyecanı başladı. ÖSYM, KPSS Önlisans sınavının ne zaman açıklanacağını duyurdu. Diğer yandan adaylar KPSS soru ve cevaplarını bekliyorlar. İşte Önlisans sınavı ile ilgili tüm ayrıntılar

 • KPSS Ön lisans sınavı saat kaçta yapılacak?

  Gündem, 04 Kasım 2018

  KPSS Ön lisans sınavı saat kaçta yapılacak?

  KPSS Ön lisans 2018 sınavı ne zaman ve saat kaçta yapılacağı, sınava sayılı saatler kala adaylar tarafından araştırılıyor. Memuriyet hayali kuran ön lisans mezunu adaylar Eylül ayında sınav başvurularını yapmıştı. ÖSYM'nin son yaptığı duyuruda, adayların sınav sırasında yanlarında bulundurmaları gereken belgeler listelendi. Peki, KPSS ön lisans 2018 sınavı ne zaman, saat kaçta?

  KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 04 Kasım 2018

  KPSS Ön Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS Ön Lisans sınav heyecanı yaşayan binlerce aday, sonuçların açıklanacağı tarihi merak ediyor. ÖSYM, 2018 KPSS Ön Lisans sınavını 4 Kasım tarihinde uyguladı. Adaylar, Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerine tabi tutuldu. ÖSYM, resmi internet sitesinden sınav sonuç tarihlerini duyurmuştu. Peki, KPSS Ön Lisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM, cevapları yayınladı mı?

  KPSS Ön lisans sınavı ne zaman yapılacak?

  Gündem, 03 Kasım 2018

  KPSS Ön lisans sınavı ne zaman yapılacak?

  ÖSYM 2018 KPSS Ön lisans sınavı ne zaman ve saat kaçta yapılacağı adaylar tarafından merakla takip ediliyor. Memur olmak için yarışan ön lisans mezunu adaylar eylül ayında sınav başvurularını yapmıştı. ÖSYM'nin dün paylaştığı açıklamada, adayların sınav sırasında yanlarında bulundurmaları gereken belgeler sıralandı. Peki 2018 KPSS ön lisans sınavı ne zaman, saat kaçta?

 • KPSS ön lisans sınavı için ÖSYM'den açıklama!

  Gündem, 01 Kasım 2018

  KPSS ön lisans sınavı için ÖSYM'den açıklama!

  KPSS ön lisans sınavı için geri sayım sürerken, ÖSYM'den sınava girecek adaylar için peş peşe açıklamalar geldi. ÖSYM'nin dün paylaştığı açıklamada, İl Nüfus Müdürlükleri'nin sınav günü de açık olduğu ifade edilirken, bugün yapılan yapılan açıklamada adayların sınav sırasında yanlarında bulundurmaları gereken belgeler sıralandı. Peki 2018 KPSS ön lisans sınavı ne zaman? KPSS ön lisans sınavı giriş belgesi nasıl alınır?

 • 2018 EKPSS branş sıralama sonuçları açıklandı!

  Gündem, 31 Ekim 2018

  2018 EKPSS branş sıralama sonuçları açıklandı!

  2018 EKPSS branş sıralama sonuçları açıklandı mı? sorusu birçok engelli memur adayı tarafından araştırılıyordu. Beklenen müjde ÖSYM'den geldi. 2018 Engelli Kamu Personel Seçme Sınavına (2018-EKPSS) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtıldı. Peki, memur adayları 2018 EKPSS sonuçlarını nasıl öğrenecek?

 • KPSS Ortaöğretim 2018 sonuçları ne zaman?

  Gündem, 31 Ekim 2018

  KPSS Ortaöğretim 2018 sonuçları ne zaman?

  2018 KPSS ortaöğretim sınavı ne zaman açıklanacak? sorusunun cevabı tüm adaylar tarafından merak ediliyor.2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim sınavı 7 Ekim Pazar günü tamamlanmıştı. Adaylar, sınav sonrası sonuçların açıklanacağı tarihe kitlendi. Peki, KPSS Ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

  KPSS Önlisans sınavı ne zaman yapılacak?

  Gündem, 29 Ekim 2018

  KPSS Önlisans sınavı ne zaman yapılacak?

  ÖSYM 2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Önlisans sınavı ne zaman yapılacağı adaylar tarafından merakla takip ediliyor. Memur olmak için yarışan önlisans mezunu adaylar eylül ayında sınav başvurularını yapmıştı. 2018 KPSS Önlisans sınavına girecek adaylar sınav giriş yerlerini merak ediyor. Peki ÖSYM KPSS önlisans sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM sınav tarihin açıkladı mı?