KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

PTT

İlk Posta Teşkilatı Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devletinin tüm halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Nezaret olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. İlk Postahane ise İstanbul'da Yeni Camii avlusunda Postahane-i Amire adı ile açılmış İlk memurlar Süleyman Ağa, tahsildar Sofyalı Ağyazar Türkçe dışında yazılmış gönderilerin adreslerini tercüme etmek üzere mütercim olarak atanmışlardır.

1843 yılında telgrafın icadını müteakip 11 yıl sonra ülkemizde de telgraf hizmeti başlamış, bu hizmeti disipline etmek üzere 1855 yılında ayrı bir Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur.

1871 yılında ise Posta Nazırlığı ile Telgraf Müdürlüğü birleştirilerek Posta ve Telgraf Nezaretine dönüştürülmüştür.

1876 yılında milletlerarası posta nakli şebekesi kurulmuş, 1901 yılında ise koli ve havale işleminin kabulüne başlanmıştır.

23 Mayıs 1909 tarihinde ilk manüel telefon santralının İstanbul'da hizmete verilmesinden sonra Posta ve Telgraf Nezareti, 1909 yılında Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti haline dönüştürülmüş, 1913 yılında da Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını almıştır.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan PTT Genel Müdürlüğü 1933 yılında katma bütçeli bir idare olarak Bayındırlık Bakanlığına, 1939'da ise Ulaştırma Bakanlığına bağlanarak hizmetine devam etmiştir.

1954 Yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olan PTT Genel Müdürlüğü, 1984 yılında Kamu İktisadi Devlet Teşebbüslerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili olarak çıkarılan 233 sayılı KHK ile Kamu İktisadi Kuruluşu (KİK) statüsüne geçirilmiştir.

18.06.1994 tarih ve 4000 sayılı Kanun ile PTT İşletmesi Genel Müdürlüğünün, T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi şeklinde yeniden yapılanması öngörülmüş olup, 24.04.1995 tarihinden itibaren T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü müstakilen çalışmaya başlamıştır. 29.01.2000 tarih ve 23948 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4502 sayılı kanunun 24. maddesi ile "T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü" olan Kuruluşun adı "T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü" (PTT) olarak değiştirilmiştir.

01.11.2011 tarih, 28102 (Mükerrer) sayılı ve KHK/655 karar sayısı ile Resmi Gazete'de yayınlanan "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" ile Bakanlığın teşkilat yapısı değişmiş olup Bakanlık "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı" olarak hizmetlerine devam etmektedir.

23.05.2013 tarih ve 28655 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6475 sayılı "Posta Hizmetleri Kanunu" ile Kuruluşun görevleri yeniden düzenlenmiş ve "Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi" adı ile yeniden yapılandırılmıştır.

Ptt Haberleri

 • PTT personel alımı ne zaman?

  Gündem, 28 Aralık 2018

  PTT personel alımı ne zaman?

  PTT personel alımı başvuruları için bekleyen adaylar detayları öğrenmek için araştırmalarını yapıyor. PTT KPSS şartsız 1100 personel alımı yapacağını duyurmuştu. Adaylar başvuruların nereye ve nasıl yapılacağını merak ediyor. Peki, PTT personel alımı hangi kadrolara ve hangi şehirlerde yapılacak?

 • PTT personel alımı ne zaman?

  Gündem, 27 Aralık 2018

  PTT personel alımı ne zaman?

  PTT KPSS şartsız personel alımı duyurusu adaylarda büyük heyecan yarattı. PTT personel alımı için başvuru yapmak isteyen adaylar detayları araştırıyor. PTT KPSS şartsız 1100 personel alımı ne zaman yapılacak? Şartlar neler olacak?

 • PTT personel alımı ne zaman?

  Gündem, 26 Aralık 2018

  PTT personel alımı ne zaman?

  PTT personel alımı için başvuru yapmak isteyen adaylar detayları araştırıyor. PTT KPSS şartsız 1100 personel alımı için harekete geçti. Peki, PTT personel alımı başvuruları ne zaman, nasıl yapılacak?

  PTT personel alımı ne zaman?

  Gündem, 24 Aralık 2018

  PTT personel alımı ne zaman?

  PTT 1100 personel alımı için düğmeye bastı. PTT bünyesinde KPSS şartsız istihdam edilmek isteyenler, başvuruların nereye ve nasıl yapılacağını araştırıyor. Peki, PTT personel alımını hangi kadrolara alım yapacak? Başvurular ne zaman başlayacak?

  PTT personel alımı ne zaman?

  Gündem, 23 Aralık 2018

  PTT personel alımı ne zaman?

  PTT kendi bünyesine çeşitli departmanlarda görevlendirmek üzere 1100 personel alımı yapacağını duyurmasının ardından ilana başvurmak isteyen memur adayları gerekli şartları yerine getirip ilana başvuru yapmak istiyor. Peki, PTT personel alımını hangi kadrolara alım yapacak, KPSS şartı var mı?

 • PTT personel alımı ne zaman?

  Gündem, 22 Aralık 2018

  PTT personel alımı ne zaman?

  PTT'nin 1100 personel alımı yapacağını öğrenen vatandaşlar gerekli şartları yerine getirmek istiyor. Peki, PTT personel alımı ne zaman, şartlar neler? PTT 1100 personel alımı hangi kadrolara yapılacak?

 • Abonelik alacakları için flaş karar! 50 kuruşa yapılabilecek

  İş-Yaşam, 19 Aralık 2018

  Abonelik alacakları için flaş karar! 50 kuruşa yapılabilecek

  Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Abonelik sözleşmelerinden ve tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan hizmetten kaynaklı para alacaklarına ilişkin haciz yoluyla ilamsız icra takipleri UYAP bünyesinde oluşturulan Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılacak. Merkezi Takip Sistemi'ne yönelik düzenlemeler 1 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe girecek. Konkordato raporunu verecek denetim kuruluşları daraltılacak. Ticari alacak ve tazminat davalarında, dava açılmadan önce arabulucuya başvurulacak.

 • PTT'deki Hazine hisseleri Türkiye Varlık Fonu'na aktarıldı

  İş-Yaşam, 12 Aralık 2018

  PTT'deki Hazine hisseleri Türkiye Varlık Fonu'na aktarıldı

  Cumhurbaşkanı Kararı ile PTT sermayesinde bulunan Hazine'ye ait hisselerin tamamının Türkiye Varlık Fonu'na aktarılması kararlaştırıldı

  PTT sermayesindeki hisseler Varlık Fonuna devredildi

  Gündem, 12 Aralık 2018

  PTT sermayesindeki hisseler Varlık Fonuna devredildi

  Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) sermayesinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamının Türkiye Varlık Fonuna aktarılmasına karar verildi

  PTT personel alımı ne zaman başlayacak?

  Gündem, 03 Aralık 2018

  PTT personel alımı ne zaman başlayacak?

  PTT personel alımına devam ediyor. PTT en son yayınladığı duyuru da 1100 personel alacağını açıklamıştı. Personel adayları heyecanda PTT'den gelecek açıklamayı bekliyorlar. Peki, PTTPAL 1100 personel alımı başvurusu ne zaman başlayacak?

 • PTT personel alımı ne zaman?

  Gündem, 26 Kasım 2018

  PTT personel alımı ne zaman?

  PTT personel alımı için son duyurusu da yayınlandı. PTT, iştiraki PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri (PTTPAL) AŞ'de, zırhlı araçlarda görevlendirilmek üzere bin 100 personel alacak. Güvenlik görevlisi ve operasyon görevlisi olmak üzere iki kademede gerçekleşecek alımlar için PTT personel alımı başvuru şartları neler?

 • PTT personel alımı ne zaman?

  Gündem, 25 Kasım 2018

  PTT personel alımı ne zaman?

  PTT personel alımı için duyurularını yapmaya devam ediyor. PTT, iştiraki PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri (PTTPAL) AŞ'de, zırhlı araçlarda görevlendirilmek üzere bin 100 personel alacak. Güvenlik görevlisi ve operasyon görevlisi olmak üzere iki kademeden gerçekleşecek alımlar için en az ortaokul mezunu olmak şartı aranıyor. Peki PTT personel alımı başvuruları ne zaman?

 • PTT, bin 100 personel alımı yapıyor!

  Gündem, 24 Kasım 2018

  PTT, bin 100 personel alımı yapıyor!

  PTT AŞ'nin iştiraki PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri (PTTPAL) AŞ'de, zırhlı araçlarda görevlendirilmek üzere bin 100 personel alacak. PTT, güvenlik görevlisi ve operasyon görevlisi olmak üzere iki kademeden gerçekleşecek alımlar için en az ortaokul mezunu olmak şartı aranıyor. Peki, başvuru şartları neler, ne zaman başlayacak? İşte, haberin detayları...

  PTT, bin 100 personel alımı yapacak!

  Gündem, 23 Kasım 2018

  PTT, bin 100 personel alımı yapacak!

  PTT AŞ'nin iştiraki PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri (PTTPAL) AŞ, zırhlı araçlarda görevlendirilmek üzere bin 100 personel alacak. PTT güvenlik görevlisi ve operasyon görevlisi olmak üzere iki kademeden personel alımı için başvuru şartları neler? Başvurular ne zaman başlayacak? İşte, haberin detayları...

  PTT'den personel alımı için sınav! 15 Aralık'ta sona erecek...

  İş-Yaşam, 23 Kasım 2018

  PTT'den personel alımı için sınav! 15 Aralık'ta sona erecek...

  PTT AŞ'nin iştiraki PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri (PTTPAL) AŞ, zırhlı araçlarda görevlendirilmek üzere bin 100 personel alacak

 • PTT "akıllı pazar yerini" tanıttı

  İş-Yaşam, 22 Kasım 2018

  PTT "akıllı pazar yerini" tanıttı

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Coğrafi avantajlarını İstanbul Havalimanı, Avrasya Tüneli, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi dev ulaşım ve altyapı yatırımlarıyla destekleyen Türkiye, lojistiğin de çok önemli bir unsur olduğu e-ticaret ekosisteminde bölgesel ve küresel bir aktör niteliğindedir." dedi

 • TV programına gelen telefon sonrası dosya yeniden açıldı

  Gündem, 15 Kasım 2018

  TV programına gelen telefon sonrası dosya yeniden açıldı

  Karaman'da PTT dağıtıcısı Ahmet Uysal 2 yıl önce kaybolunca babası Ramazan Uysal kayıplarla ilgili bir TV programına katıldı. Canlı yayında programa telefonla bağlanan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir kişi 'Ahmet'in dövülerek otomobiliyle birlikte Fisundan barajına atıldığını duydum' deyince polis arama çalışmalarını bugün yeniden başlattı

 • Türk Telekom faizleri sıfırlıyor!

  Teknoloji, 13 Kasım 2018

  Türk Telekom faizleri sıfırlıyor!

  Türk Telekom, ödenmemiş faturaları bulunan aboneler için “Faizleri Sıfırlıyoruz” kampanyası başlattı. Bu kapsamda 31 Aralık 2017 tarihinden önce telefon, internet ve mobil hattı iptal edilmiş ancak kuruma halen borcu olan müşterilerin geçmişe dönük borçlarının faizleri silinecek.

  PTT 55 bin personel alımı ne zaman?

  Gündem, 06 Kasım 2018

  PTT 55 bin personel alımı ne zaman?

  PTT personel alımı detayları için araştırmalar sürüyor. PTT geçtiğimiz ay açıklanan sınav sonuçlarıyla 5 bin personeli bünyesine katmıştı. Kuruma 55 bin personel alımı daha yapılacak. Peki PTT personel alımı ne zaman yapılacak?