KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Avusturya

Avusturya, Orta Avrupa bölgesinde deniz kıyısı olmayan ve dokuz eyaletten oluşan bir ülkedir. Batısında Lihtenştayn ve İsviçre, güneyinde İtalya ve Slovenya, doğusunda Macaristan ve Slovakya ve kuzeyinde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti yer almaktadır.

Avusturya, çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Milattan önce 100'lü yıllarda Romalılar tarafından işgal edilen Avusturya, sonrasında 803 yılında Germen İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi ve "Doğu Marklığı" ünvanını elde etti. Ardından başa geçen Habsburg Hanedanı, ülke sınırlarını oldukça genişletmiştir.

15. yüzyılda Avrupa'nın ve Hristiyanların en güçlü devleti olan Avusturya, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı yapılan ve ardı arkası kesilmeyen saldırılara öncülük eden bir ülkedir. 16. yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu çeşitli seferlerle Macaristan'ı ve ardından Avusturya'yı yendi.

İmparator Birinci Ferdinand, Macaristan'ın Osmanlı İmparatorluğu'na bırakılması ve sende 30.000 duka altın vergi vermek şartları ile bir antlaşma imzaladı. Böylece anlaşmanın ardından Osmanlı saldırıları son buldu.

Günümüzde Avusturya, yaklaşık 9 milyonluk bir nüfusa sahiptir ve nüfusun yaklaşık yüzde 93'ü Avusturyalıdır. Nüfus dağılımında ise Türkler, Almanlar, Slavlar, Hırvatlar ve Macarlar bulunur. Kalan gruplar ise azınlık olarak değerlendirilir.

Ülke, ekonomisini sanayi, turizm ve tarımdan sağlamaktadır. Topraklarının çok az bir bölümü tarıma elverişlidir ve ülkenin alçak kısımlarında yer alan çayır alanlarda hayvancılık gelişmiştir.

Sanayi olarak da pik demir, ham çelik ve alüminyum üretimi ön plandadır. Aynı zamanda Avusturya sanayisinde kağıt, kimyasal madde ve plastik üretimi de sağlanmaktadır.

Avusturya Haberleri

 • Avusturya Başbakanı'ndan Türkiye açıklaması

  Dünya, 15 Mayıs 2022

  Avusturya Başbakanı'ndan Türkiye açıklaması

  Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, kendileri için birçok yönden önemli olan Türkiye ile ilişkileri daha iyi bir seviyeye taşıyacaklarını söyledi

 • Avusturya'da 100'den fazla çığ düştü!

  Dünya, 07 Şubat 2022

  Avusturya'da 100'den fazla çığ düştü!

  Avusturya'da 3 günde 100'den fazla çığ düşmesi sonucu 9 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer daha fazla çığ düşme riskine karşı vatandaşları uyardı.

 • Avusturya'da zorunlu aşı yasasına ilk onay

  Dünya, 21 Ocak 2022

  Avusturya'da zorunlu aşı yasasına ilk onay

  Avusturya Parlamentosu'nun alt kanadı Ulusal Konsey, koronavirüs aşısını zorunlu kılan yasa tasarısını onayladı. Karar federal parlamentodan geçerse 1 Şubat'tan itibaren 18 yaş üstündeki herkes için aşı zorunlu olacak

  'Türkiye'ye tatile' diye çıktı, 3 yıldır haber yok!

  Gündem, 24 Aralık 2021

  'Türkiye'ye tatile' diye çıktı, 3 yıldır haber yok!

  Avusturya'daki evinden "Türkiye'ye tatile gidiyorum" diyerek çıktıktan sonra en son Mersin'de görülen ve kendisinden 3 yıldır haber alınamayan gencin babası, her tatilini Türkiye'de oğlunu arayarak geçiriyor. Oğlunun kaybolduğunda yanında 7 bin Euro parası olduğunu anlatan acılı baba Kadir Bozdoğan, oğlunun öldürülmüş olabileceğini söyledi

  Eski Avusturya Başbakanı hakkında yeni iddia

  Dünya, 26 Aralık 2021

  Eski Avusturya Başbakanı hakkında yeni iddia

  İstifa eden Eski Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'ın Silikon Vadisi'nde bir firmada yöneticilik yapacağı ve yıllık 500 bin euro alacağı öne sürüldü.

 • Binlerce kişi Kovid-19 önlemlerine karşı sokağa çıktı!

  Dünya, 12 Aralık 2021

  Binlerce kişi Kovid-19 önlemlerine karşı sokağa çıktı!

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaklaşık 50 bin kişi, koronavirüse karşı ilan edilen sokağa çıkma kısıtlaması ve yürürlüğe girmesi planlanan aşı zorunluluğunu protesto etti. Gösteride aşırı sağcı grupla polis arasında arbede yaşandı.

 • Avusturya'da aşısızlar için sokağa çıkma kısıtlaması sürecek

  Dünya, 09 Aralık 2021

  Avusturya'da aşısızlar için sokağa çıkma kısıtlaması sürecek

  Avusturya'da koronavirüs kısıtlamaları kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması aşı yaptıranlar için 11 Aralık'ta sona erecek, aşı yaptırmayanlar için ise devam edecek.

 • Avusturya'da sokağa çıkma yasağına rağmen protesto!

  Dünya, 05 Aralık 2021

  Avusturya'da sokağa çıkma yasağına rağmen protesto!

  Avusturya’nın başkenti Viyana’da binlerce gösterici, ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen aşı zorunluluğu başta olmak üzere yeni tip koronavirüs önlemlerini protesto etti.

  Avusturya'da bir doktor hastanın yanlış ayağını kesti

  Dünya, 02 Aralık 2021

  Avusturya'da bir doktor hastanın yanlış ayağını kesti

  Avusturya'nın Linz kentinde bir hastanede, 82 yaşındaki hastanın yanlış ayağını kesen doktor, bölgesel mahkeme tarafından 2 bin 700 avro para cezasına çarptırıldı.

  Avusturya'da sokağa çıkma yasağı başladı

  Dünya, 22 Kasım 2021

  Avusturya'da sokağa çıkma yasağı başladı

  Avusturya'da koronavirüs vakalarının artması sonucu ilan edilen 10 günlük sokağa çıkma yasağı başladı. Sokağa çıkma yasağının başlamasıyla Viyana'da cadde ve sokaklar sessizliğe büründü.

 • Avusturya'da sokağa çıkma kısıtlamasına protesto

  Dünya, 20 Kasım 2021

  Avusturya'da sokağa çıkma kısıtlamasına protesto

  Avusturya’nın başkenti Viyana’da 50 bine yakın gösterici, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki artış nedeniyle ülke genelinde 20 gün süresince uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına tepki gösterdi. Şehrin önemli meydanlarından Heldenplatz’da toplanan göstericiler, Avusturya bayraklarının yanı sıra, "Kapanmaya hayır", "Aşı zorunluluğuna hayır" ve "Özgürlük" yazılı pankartlar açtı.

 • Avusturya'da sokağa çıkma kısıtlaması!

  Dünya, 19 Kasım 2021

  Avusturya'da sokağa çıkma kısıtlaması!

  Son dakika... Avusturya'da artan Kovid-19 vakaları nedeniyle 20 gün süresince ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Avusturya Başbakanı Schallenberg, "Ülke genelinde 1 Şubat 2022’den itibaren geçerli olacak şekilde aşı zorunluluğunun yürürlüğe girmesi için çalışmalar başlatıldı." açıklamasında bulundu.

 • Avusturya eski başbakanının dokunulmazlığı kaldırıldı

  Dünya, 19 Kasım 2021

  Avusturya eski başbakanının dokunulmazlığı kaldırıldı

  Avusturya Ulusal Meclisi, hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı ve eski Başbakan Sebastian Kurz’un dokunulmazlığının kaldırılmasına oy birliği ile karar verdi.

  Avusturya'da aşısızlara sokak kısıtlaması yarın başlıyor!

  Dünya, 14 Kasım 2021

  Avusturya'da aşısızlara sokak kısıtlaması yarın başlıyor!

  Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg koronavirüs aşısı yaptırmayanlara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasının yarından itibaren başlayacağını söyledi. Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein da dördüncü dalganın ülkeyi etkisi altına aldığını söyledi.

  O ülkede aşı yaptırmayanlara sokak kısıtlaması!

  Dünya, 12 Kasım 2021

  O ülkede aşı yaptırmayanlara sokak kısıtlaması!

  Son dakika... Yeni tip koronavirüs ile mücadelede dikkat çeken bir adım ortaya çıktı. Vaka sayılarının günlük 10 binin üzerine çıktığı Avusturya’da, pazartesinden itibaren Yukarı Avusturya ve Salzburg eyaletlerinde aşı yaptırmayanlara yönelik yürürlüğe girecek sokağa çıkma kısıtlamasının ülkenin tamamında uygulanması planlanıyor

 • Avusturya'da 'aşısızlar' restoran ve otellere giremeyecek

  Dünya, 05 Kasım 2021

  Avusturya'da 'aşısızlar' restoran ve otellere giremeyecek

  Avusturya'da 8 Kasım'dan itibaren kafe, restoran, kişisel bakım merkezleri, otel ve hastanelere, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yaptırmış ya da hastalığı geçirmiş kişilerin girişine izin verilecek.

 • Avusturya’da iş yerlerinde Kovid-19 aşısı ve test şartı

  Dünya, 26 Ekim 2021

  Avusturya’da iş yerlerinde Kovid-19 aşısı ve test şartı

  Avusturya'da yeni tip koronavirüs vaka sayılarındaki artış nedeniyle tüm çalışanlardan aşı, PCR testi ya da hastalığı geçirmişse bunu ibrazı istenecek.

 • Avusturya’da başbakan değişti ancak tepkiler sürüyor

  Dünya, 12 Ekim 2021

  Avusturya’da başbakan değişti ancak tepkiler sürüyor

  Avusturya’da eski Başbakan Sebastian Kurz’un yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifa etmesinin ardından göreve başlayan yeni Başbakan Alexander Schallenberg’in eski başbakanla yakın iş birliği içinde hareket edeceğini açıklaması, muhalefetin tepkisine yol açtı.

  Avusturya'da yeni başbakan göreve başladı

  Dünya, 11 Ekim 2021

  Avusturya'da yeni başbakan göreve başladı

  Avusturya'da hakkında açılan yolsuzluk soruşturmalarının ardından başbakanlıktan istifa eden Sebastian Kurz'un yerine eski Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg geldi. Schallenberg yemin ederek görevine başladı