KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Avusturya

Avusturya, Orta Avrupa bölgesinde deniz kıyısı olmayan ve dokuz eyaletten oluşan bir ülkedir. Batısında Lihtenştayn ve İsviçre, güneyinde İtalya ve Slovenya, doğusunda Macaristan ve Slovakya ve kuzeyinde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti yer almaktadır.

Avusturya, çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Milattan önce 100'lü yıllarda Romalılar tarafından işgal edilen Avusturya, sonrasında 803 yılında Germen İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi ve "Doğu Marklığı" ünvanını elde etti. Ardından başa geçen Habsburg Hanedanı, ülke sınırlarını oldukça genişletmiştir.

15. yüzyılda Avrupa'nın ve Hristiyanların en güçlü devleti olan Avusturya, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı yapılan ve ardı arkası kesilmeyen saldırılara öncülük eden bir ülkedir. 16. yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu çeşitli seferlerle Macaristan'ı ve ardından Avusturya'yı yendi.

İmparator Birinci Ferdinand, Macaristan'ın Osmanlı İmparatorluğu'na bırakılması ve sende 30.000 duka altın vergi vermek şartları ile bir antlaşma imzaladı. Böylece anlaşmanın ardından Osmanlı saldırıları son buldu.

Günümüzde Avusturya, yaklaşık 9 milyonluk bir nüfusa sahiptir ve nüfusun yaklaşık yüzde 93'ü Avusturyalıdır. Nüfus dağılımında ise Türkler, Almanlar, Slavlar, Hırvatlar ve Macarlar bulunur. Kalan gruplar ise azınlık olarak değerlendirilir.

Ülke, ekonomisini sanayi, turizm ve tarımdan sağlamaktadır. Topraklarının çok az bir bölümü tarıma elverişlidir ve ülkenin alçak kısımlarında yer alan çayır alanlarda hayvancılık gelişmiştir.

Sanayi olarak da pik demir, ham çelik ve alüminyum üretimi ön plandadır. Aynı zamanda Avusturya sanayisinde kağıt, kimyasal madde ve plastik üretimi de sağlanmaktadır.

Avusturya Haberleri

 • Kayserispor, Türkiye'ye dönüyor

  Futbol, 31 Temmuz 2019

  Kayserispor, Türkiye'ye dönüyor

  İstikbal Mobilya Kayserispor, 15 gün süren Avusturya kampını tamamladı ve bugün akşam saatlerinde Kayseri'ye gelecek

 • Beşiktaş, Avusturya yolcusu

  Futbol, 23 Temmuz 2019

  Beşiktaş, Avusturya yolcusu

  Yeni sezon hazırlıklarının İstanbul etabını tamamlayan Beşiktaş, ikinci etap kampı için yarın Avusturya'ya gidecek

 • Fenerbahçe, Avusturya'da ilk antrenmanını yaptı

  Futbol, 22 Temmuz 2019

  Fenerbahçe, Avusturya'da ilk antrenmanını yaptı

  Yeni sezon hazırlıklarına Avusturya'da devam eden Fenerbahçe, bugün ilk antrenmanını gerçekleştirdi

  Kıran kırana antrenman!

  Futbol, 21 Temmuz 2019

  Kıran kırana antrenman!

  Galatasaray yeni sezon hazırlıklarına Avusturya kampında yaptığı idmanla devam etti. İdmanda çift kale maçta 1 gol atan Yunus Akgün, performansıyla ön plana çıktı. Çift kale maçta Donk'un yardımcı antrenör Hasan Şaş'a, Ozornwafor'un ise Atalay Babacan'a sert müdahaleleri dikkati çekti

  Avusturya'da uçak düştü: 3 ölü

  Dünya, 19 Temmuz 2019

  Avusturya'da uçak düştü: 3 ölü

  Avusturya’nın Tirol eyaletine bağlı Leutasch kasabası yakınlarında düşen uçakta ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti.

 • Medipol Başakşehir, Avusturya'ya gitti

  Futbol, 08 Temmuz 2019

  Medipol Başakşehir, Avusturya'ya gitti

  Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Medipol Başakşehir, yeni sezon hazırlık çalışmaları kapsamında Avusturya'ya gitti

 • Viyana’da patlama! 10 yaralı

  Gündem, 26 Haziran 2019

  Viyana’da patlama! 10 yaralı

  Avusturya’nın başkenti Viyana'da gaz sıkışması sonucu meydana geldiği düşünülen bir patlamada 10 kişi yaralandı

 • Avusturya'da 'Rusya' alarmı!

  Dünya, 20 Mayıs 2019

  Avusturya'da 'Rusya' alarmı!

  Avusturya'da hükümetin aşırı sağcı ortağı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache'nin zengin bir Rus kadınla, 2017'deki genel seçimler öncesi partisine yardım yapılması hususunda yaptığı görüşmeyi içeren kamera görüntülerinin yansıması üzerine başbakan yardımcılığı başta olmak üzere, parti başkanlığı dahil bütün görevlerinden istifa ettiğini açıklamıştı. Avusturya'da koalisyonun parçalanmasına neden olan gizli kamera görüntüleri Avrupa'da 'Rusya alarmı'na neden oldu.

  Avusturya Başbakanı'ndan AB’ye ağır eleştiri

  Dünya, 13 Mayıs 2019

  Avusturya Başbakanı'ndan AB’ye ağır eleştiri

  Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, "İnsanları yeniden Avrupa için heveslendirmek istiyorsak Brüksel'deki vesayeti sonlandırmalıyız" dedi. NEOS Genel Başkanı Beate Meinl-Reisinger, ise "Brüksel vesayeti ya da AB düzenlemelerinin çokluğu gibi eleştiriler, milliyetçi ve sağ popülistlerin kilit söylemleri" ifadelerini kullandı

  Avusturya'dan PKK pankartı açıklaması!

  Dünya, 02 Mayıs 2019

  Avusturya'dan PKK pankartı açıklaması!

  Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, bir grup terör örgütü PKK yandaşının Viyana'da düzenlenen 1 Mayıs etkinliğinde örgüte ait yasaklı sembollerin bulunduğu pankartlar açmasına tepki göstererek, "Avusturya'da, bu terörist aşırı sol ideolojinin (PKK) yeri olamaz." ifadelerini kullandı.

 • Irkçı örgüte 1.1 milyon Euro bağış!

  Dünya, 19 Nisan 2019

  Irkçı örgüte 1.1 milyon Euro bağış!

  Avusturya'da faaliyet gösteren, yabancı karşıtlığıyla bilinen "Kimlikçiler Hareketi"nin, üniversite profesörlerinden ordu mensuplarına kadar ülkenin çeşitli kesimlerinden geçen yıl 1 milyon Euro'yu aşkın bağış topladığı ortaya çıktı. Örgüte bağış yapan isimlerse şaşkınlık yarattı

 • 'Maşa ile Koca Ayı' Almanya'da

  Kültür-Sanat, 30 Mart 2019

  'Maşa ile Koca Ayı' Almanya'da

  'Maşa ile Koca Ayı' serisinin Türkiye'de gördüğü ilgi Almanya'da faaliyet gösteren dağıtım şirketi AF Media'yı harekete geçirdi. Ali Fidan'ın Almanca dublaj yaptırdığı serinin 3'üncü filmi 'Maşa ile Koca Ayı: Yepyeni Maceralar' Almanya ve Avusturya'da gösterime girecek

 • Teröristin Avusturya ile bağlantısı ne?

  Dünya, 27 Mart 2019

  Teröristin Avusturya ile bağlantısı ne?

  Avusturya emniyet güçleri, aşırı sağcı "Kimlikçiler Hareketi" sözcüsü Martin Sellner'in evinde, Yeni Zelanda'da 50 Müslüman'ı katleden Avustralyalı teröristle bağlantısı olduğu gerekçesiyle arama yaptı.

  Trump çağrıda bulunmuştu: İsveç ve Avusturya'dan DEAŞ kararı!

  Dünya, 07 Mart 2019

  Trump çağrıda bulunmuştu: İsveç ve Avusturya'dan DEAŞ kararı!

  İsveç Başbakanı Stefan Löfven, terör örgütü DEAŞ'a katılanların İsveç’e dönebileceklerini söylemişti. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde son günlerde tartışmalara yol açan, Suriye'de yakalanan Avrupa kökenli DEAŞ'lıların ülkelerine dönmeleri ya da onlara çeşitli yardımların yapılması konusuna ilişkin, "Terörist organizasyonlara katılmış kişilere yönelik konsolosluk yardımı yapılmayacak." dedi.

  İlber Ortaylı Viyana'da 2. Abdülhamid'i anlattı

  Gündem, 07 Mart 2019

  İlber Ortaylı Viyana'da 2. Abdülhamid'i anlattı

  Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, II. Abdülhamid'in önemli bir devlet adamı ve diplomasi dehası olduğuna işaret ederek, "Almanların diplomasiden anlayan tek devlet adamı (Dönemin Alman Başbakanı) Bismarck, 2. Abdülhamid için 'Avrupa'nın en büyük diplomatıdır' diyor." İfadesini kullandı

 • Tulum güzeli

  Dünyadan, 02 Mart 2019

  Tulum güzeli

 • Avusturya'da 'Bozkurt' işareti artık yasak!

  Dünya, 01 Mart 2019

  Avusturya'da 'Bozkurt' işareti artık yasak!

  Avusturya’da "aşırıcılık ve siyasal İslam ile mücadele" gerekçesiyle aralarında "Bozkurt" sembolünün de bulunduğu, çeşitli gruplara ait işaret ve sembollerin kullanımını yasaklayan "Sembol Yasası" yürürlüğe girdi.

 • Avusturya'dan mültecilere yönelik sert karar!

  Dünya, 26 Şubat 2019

  Avusturya'dan mültecilere yönelik sert karar!

  Avusturya'da aşırı sağcı hükümet, mültecilere yönelik "sokağa çıkma yasağı ve güvenlik hapsi" gibi sert uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

  Avusturya'dan camiler hakkında karar!

  Dünya, 15 Şubat 2019

  Avusturya'dan camiler hakkında karar!

  Viyana bölge mahkemesi, Arap Din Cemaatine ait 6 caminin kapatılmasına ilişkin kararın hukuka aykırı olduğuna hükmetti