KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Avusturya

Avusturya, Orta Avrupa bölgesinde deniz kıyısı olmayan ve dokuz eyaletten oluşan bir ülkedir. Batısında Lihtenştayn ve İsviçre, güneyinde İtalya ve Slovenya, doğusunda Macaristan ve Slovakya ve kuzeyinde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti yer almaktadır.

Avusturya, çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Milattan önce 100'lü yıllarda Romalılar tarafından işgal edilen Avusturya, sonrasında 803 yılında Germen İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi ve "Doğu Marklığı" ünvanını elde etti. Ardından başa geçen Habsburg Hanedanı, ülke sınırlarını oldukça genişletmiştir.

15. yüzyılda Avrupa'nın ve Hristiyanların en güçlü devleti olan Avusturya, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı yapılan ve ardı arkası kesilmeyen saldırılara öncülük eden bir ülkedir. 16. yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu çeşitli seferlerle Macaristan'ı ve ardından Avusturya'yı yendi.

İmparator Birinci Ferdinand, Macaristan'ın Osmanlı İmparatorluğu'na bırakılması ve sende 30.000 duka altın vergi vermek şartları ile bir antlaşma imzaladı. Böylece anlaşmanın ardından Osmanlı saldırıları son buldu.

Günümüzde Avusturya, yaklaşık 9 milyonluk bir nüfusa sahiptir ve nüfusun yaklaşık yüzde 93'ü Avusturyalıdır. Nüfus dağılımında ise Türkler, Almanlar, Slavlar, Hırvatlar ve Macarlar bulunur. Kalan gruplar ise azınlık olarak değerlendirilir.

Ülke, ekonomisini sanayi, turizm ve tarımdan sağlamaktadır. Topraklarının çok az bir bölümü tarıma elverişlidir ve ülkenin alçak kısımlarında yer alan çayır alanlarda hayvancılık gelişmiştir.

Sanayi olarak da pik demir, ham çelik ve alüminyum üretimi ön plandadır. Aynı zamanda Avusturya sanayisinde kağıt, kimyasal madde ve plastik üretimi de sağlanmaktadır.

Avusturya Haberleri

 • Rusya'dan Avusturya'ya nota

  Dünya, 09 Kasım 2018

  Rusya'dan Avusturya'ya nota

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın, Avusturyalı emekli bir askerin Rusya'ya casusluk yaptığı iddialarına ilişkin açıklamaları nedeniyle Avusturya'ya protesto notası verdiği bildirildi.

 • Rusya ile Avusturya arasında ajan krizi!

  Dünya, 09 Kasım 2018

  Rusya ile Avusturya arasında ajan krizi!

  Son dakika... Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avusturya büyükelçisinin, Avusturya'nın casusluk iddiaları nedeniyle bakanlığa çağrılacağını duyurdu

 • Yurt dışından gelen kağıtla neye uğradığını şaşırdı

  Gündem, 09 Kasım 2018

  Yurt dışından gelen kağıtla neye uğradığını şaşırdı

  Samsun’da yaşayan 48 yaşındaki Muharrem Şengül, hiç gitmediği Avusturya’dan adresine 350 euroluk trafik cezası geldi. Cezayı görünce neye uğradığını şaşıran Şengül, haberlerde, ‘Ankara’daki adam Gaziantep’te ceza yedi’ diye olaylar görüyordum ama uluslararası bir yerde ceza yiyen ise ilk benim sanırım” dedi.

  Avusturya'dan Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklama

  Dünya, 07 Kasım 2018

  Avusturya'dan Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklama

  Avusturya Dışişleri Bakanı Kneissl, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin, "Hem biz hem de AB olayın kapsamlı, güvenilir ve tarafsız bir şekilde soruşturulmasını istiyoruz." dedi

  Avusturya’dan Suudi Arabistan’a silah satışını durdurma çağrısı!

  Dünya, 26 Ekim 2018

  Avusturya’dan Suudi Arabistan’a silah satışını durdurma çağrısı!

  Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl, Kaşıkçı cinayeti, Yemen savaşı ve Katar krizi nedeniyle Avrupa Birliği’nin (AB) Suudi Arabistan’a karşı ortak bir tutum sergilemesi gerektiğini belirterek, "Eğer biz bütün AB olarak Suudi Arabistan’a silah satışını durdursak, söz konusu çatışmaların durdurulmasına da katkı sağlamış oluruz.” ifadesini kullandı.

 • MHP'den 'bozkurt işareti' açıklaması

  Gündem, 12 Ekim 2018

  MHP'den 'bozkurt işareti' açıklaması

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Bozkurt işaretinin Hitler selamına benzetilmesi, akıl tutulmasıdır. Hitler selamı Almanların milli sembolü değildir ama bozkurt, Türk milletinin binlerce yıllık zengin kültüründe yer alan anlamlı, önemli ve kıymetli bir motiftir." ifadesini kullandı

 • Avusturya'dan sonra Almanya da yasaklamaya hazırlanıyor

  Dünya, 09 Ekim 2018

  Avusturya'dan sonra Almanya da yasaklamaya hazırlanıyor

  Almanya ve Avusturya Bozkurt ve Rabia işareti yapanlara para cezası ve bu işaretlerin yapılmasına yasak getirmeye hazırlanıyor.

 • Gurbetçi aile 9 aydır Türkiye’nin her yerinde kayıp oğullarını arıyor

  Gündem, 07 Ekim 2018

  Gurbetçi aile 9 aydır Türkiye’nin her yerinde kayıp oğullarını arıyor

  Avusturya’da ailesiyle yaşadığı evinden "Türkiye’ye tatile gideceğim' diyerek çıkan 21 yaşındaki gençten 9 aydır haber alınamıyor. Oğullarını bulmak için Türkiye’nin birçok yerine giden acılı anne ve baba son olarak Antalya’nın Alanya ilçesinde sesini duyurmaya çalıştı.

   Avusturya’da eski Cumhurbaşkanı'ndan hükümete sert eleştiri

  Dünya, 03 Ekim 2018

  Avusturya’da eski Cumhurbaşkanı'ndan hükümete sert eleştiri

  Eski Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer, hükümete yönelik olarak, "Çok fazla sağ popülist söylemin temsil edildiği, sağcı bir hükümet"ifadesini kullandı

  BM Genel Kurulu'na 5 dilde hitap etti

  Dünya, 30 Eylül 2018

  BM Genel Kurulu'na 5 dilde hitap etti

  Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, BM 73. Genel Kurulu'na Arapça hitapla başlayıp daha sonra konuşmasını Fransızca, İspanyolca, İbranice ve İngilizce olmak üzere 5 dilde yaptı

 • "Avusturya’da Müslümanları zor bir süreç bekliyor"

  Dünya, 18 Eylül 2018

  "Avusturya’da Müslümanları zor bir süreç bekliyor"

  Avusturya’da, ortaokul öğrencileri ve öğretmenlere yönelik başörtüsü yasağı tartışmaları, Müslüman azınlığın özgürlüklerini kısıtlayacak yeni uygulamaların hayata geçirileceği kaygısına neden oluyor

 • Havalimanında MİT ve polisten ortak operasyon

  Gündem, 08 Eylül 2018

  Havalimanında MİT ve polisten ortak operasyon

  Son dakika... İzmir MİT Bölge Başkanlığı Avusturya’da PKK/KCK dernekleri içinde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren H.Y.’nin İzmir’e geldiğini belirlemesi üzerine TEM Şube Müdürlüğü ekipleri ile ortak operasyon gerçekleştirdi. Havalimanındaki operasyonda H.Y. gözaltına alındı

 • Cinsiyetçi tweet Meclis kapısını kapattı!

  Dünya, 05 Eylül 2018

  Cinsiyetçi tweet Meclis kapısını kapattı!

  Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP) Türk kökenli milletvekili Efgani Dönmez’in Twitter hesabında yaptığı paylaşım kriz oldu. Kadına yönelik hakaret olarak değerlendirilen tweet sonrası Dönmez Meclis grubundan çıkarıldı

  MİT ve polisin ortak operasyonuyla yakalandı

  Gündem, 24 Ağustos 2018

  MİT ve polisin ortak operasyonuyla yakalandı

  Avusturya’da terör örgütü PKK/KCK adına faaliyet gösterdiği ve terör örgütü propagandası yaptığı öne sürülen K.B., İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda MİT İzmir Bölge Başkanlığı ile TEM Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonuyla yakalandı.

  Putin'i düğününe çağırdı! İstifası isteniyor

  Dünya, 17 Ağustos 2018

  Putin'i düğününe çağırdı! İstifası isteniyor

  Son dakika haberi... Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Rusya Devlet Başkanı Putin'i düğününe davet etti. Bu gelişmenin duyulmasının ardından Avusturya’nın Avrupa Parlamentosu Üyesi Michel Reimon, Kneissl'a istifa çağrısında bulundu. Kneissl'ın bu çağrıya ne yanıt vereceği merak konusu...

 • Beşiktaş, Avusturya'ya gitti

  Futbol, 15 Ağustos 2018

  Beşiktaş, Avusturya'ya gitti

  Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda yarın Avusturya temsilcisi LASK Linz ile yapacağı rövanş karşılaşması için bu ülkeye gitti.

 • İşte Beşiktaş'ın Linz kadrosu

  Futbol, 15 Ağustos 2018

  İşte Beşiktaş'ın Linz kadrosu

  UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda Avusturya'nın LASK Linz takımıyla rövanş karşılaşmasına çıkacak olan Beşiktaş'ın 23 kişilik kadrosu belli oldu

 • Beşiktaş - LASK Linz maçı ne zaman?

  Futbol, 09 Ağustos 2018

  Beşiktaş - LASK Linz maçı ne zaman?

  Beşiktaş - LASK Linz maçı ne zaman? sorusunun cevabını Beşiktaş'lı taraftarlar araştırıyor. 2017/2018 Spor Toto Süper Ligi 4. sırada tamamlayarak UEFA Avrupa Ligi'ne 4. eleme turundan katılmaya hak kazanan Beşiktaş ilk rakibi B36 Torshanv'nı toplam 8 golle geçmişti. Beşiktaş'ın 3. ön eleme turunda ki rakibi ise Avusturya temsilcisi LASK Linz maç ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta?

  Beşiktaş - LASK Linz maçı ne zaman?

  Futbol, 08 Ağustos 2018

  Beşiktaş - LASK Linz maçı ne zaman?

  Beşiktaş - LASK Linz maçı ne zaman? sorusunun cevabı Beşiktaş'lı taraftarlar tarafından araştırılıyor. Beşiktaş UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda Avusturya temsilcisiyle karşılaşacağı ilk maçta avantajlı skor elde etmek istiyor. Peki, maç ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta?