KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Yarımadası'nın güneydoğusunda yer alan ve Orta Doğu'da konumlanan, Umman ve Suudi Arabistan'la komşu olan ve yedi emirlikten oluşan bir ülkedir.

Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü'l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri'nde ülkenin en büyük şehri Dubai'dir ve aynı zamanda başkenti de Abu Dabi'dir.

Ülkenin resmi dili Arapça'dır ve Birleşik Arap Emirlikleri, Körfes ülkeleri arasında en liberal dış ticaret rejimine sahip olan ülkedir. Ülke, Monarşi ile yönetilen yedi emirlikten oluşmaktadır.

Ülkenin temel ve en önemli gelir kaynağı petroldür. 1992 yılında ülkede toplam 837 milyon petrol varil üretilmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri, petrolden hariç olarak ticarette alüminyum, inci, hurma ve kurutulmuş balık ihraç etmektedir.

İthal ettiği malların başında ise makineler, ulaşım araçları, elektrikli ve elektronik araçlar, dayanıklı tüketim malları, kimyasal maddeler, ilaç, gıda maddeleri, canlı hayvan gelir.

Sanayi alanından bakıldığında, ülkenin en önemli sanayi kuruluşları petrol arıtma tesisleridir. Ülkedeki en yaygın din ise %77'lik oranıyla İslam'dır. Azınlık dinleri olarak da %12 Hıristiyan, %4 Hindu ve diğer dinler takip ederler.

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri Haberleri

 • BAE'de kabine değişikliği! 6'sı birden...

  Dünya, 25 Eylül 2021

  BAE'de kabine değişikliği! 6'sı birden...

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümet kabinesinde revizeye gidilerek 6 bakanlıkta değişiklik yapıldığı bildirildi

 • Abu Dabi, aşılı tüm yolcular için karantinayı kaldırıyor

  Dünya, 02 Eylül 2021

  Abu Dabi, aşılı tüm yolcular için karantinayı kaldırıyor

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de karantina uygulaması tüm aşılı vatandaşlar, ziyaretçiler ve sakinler için 5 Eylül’den itibaren kaldırılıyor.

 • BAE ve Suudi Arabistan arasında neler oluyor?

  Dünya, 08 Temmuz 2021

  BAE ve Suudi Arabistan arasında neler oluyor?

  Arap Baharı süreci ile kurulan en önemli bölgesel ittifak olarak tanımlanan BAE-Suudi Arabistan cephesindeki ihtilaflar, son günlerde karşılıklı çıkar çatışmalarının tetiklediği restleşmelerle iyice görünür hale geldi. Son OPEC+ toplantısında BAE’nin üretim kotasında kendi lehine radikal bir değişim talep ederek OPEC’teki liderliğini "kırmızı çizgisi" olarak gören Riyad'a meydan okuması, Suudileri hayli kızdırmışa benziyor. Peki Birleşik Arap Emirlikleri Suudi Arabistan arasında neler oluyor? İşte detaylar...

  Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk kadın astronotu

  Dünya, 11 Nisan 2021

  Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk kadın astronotu

  Birleşik Arap Emirliklerin'de 27 yaşında makine mühendisi mezunu Nora Al Matrooshi, NASA 2021 Aday Sınıfı programına seçildi.

  Prenses Latife ile ilgili BAE'den açıklama

  Dünya, 19 Şubat 2021

  Prenses Latife ile ilgili BAE'den açıklama

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Londra Büyükelçiliği, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum'un kızı Prenses Latife'nin ailesi ve sağlık uzmanlarının desteğiyle evde bakıldığını açıkladı. Dubai Kraliyet Ailesi imzasıyla yapılan açıklamada, "Durumu iyileşmeye göstermeye devam ediyor ve uygun bir zamanda kamuoyu önüne yeniden çıkacağı konusunda umutluyuz" denildi.

 • Mars'a giden BAE'nin uzay aracından ilk fotoğraf!

  Dünya, 15 Şubat 2021

  Mars'a giden BAE'nin uzay aracından ilk fotoğraf!

  Birleşik Arap Emirlikleri´nin (BAE) 'Umut Uzay Aracı' (Hope Probe) Emirlik Mars Görevi kapsamında geçen salı günü kızıl gezegene ulaştı ve ilk denemesinde yörüngeye başarıyla girdi. 'Umut', Mars´tan ilk fotoğrafı dünyaya gönderdi.

 • Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlık başvuru şartları

  Gündem, 01 Şubat 2021

  Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlık başvuru şartları

  Birleşik Arap Emirlikleri, yabancılara vatandaşlık vermeye karar verdi. Peki, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlık başvuru şartları nelerdir?

 • BAE'den 'Katar' açıklaması

  İş-Yaşam, 07 Ocak 2021

  BAE'den 'Katar' açıklaması

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişlerinden sorumlu devlet bakanı Anwar Gargash 1 hafta içinde Katar'la ticarete başlayabileceklerini açıkladı

  Katar ablukası kalkıyor

  Enerji, 05 Ocak 2021

  Katar ablukası kalkıyor

  Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn'in sürpriz niteliğinde bir adımla, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini dondurması ve hava sahalarını Doha'ya kapatmalarıyla başlayan "Körfez krizi", 3,5 yılın ardından bugün resmi olarak sona eriyor

  Suudi Arabistan ve BAE'den onlarca gazeteciye casus yazılım!

  Dünya, 21 Aralık 2020

  Suudi Arabistan ve BAE'den onlarca gazeteciye casus yazılım!

  Suudi Arabistan ve BAE'nin, İsrail tarafından geliştirilen casus yazılımı kullanarak onlarca gazetecinin telefonunu hackledikleri iddia edildi.

 • BAE'den Arap karşıtı İsrail futbol takımına yatırım!

  Dünya, 08 Aralık 2020

  BAE'den Arap karşıtı İsrail futbol takımına yatırım!

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın oğlu, İsrail'in Arap karşıtı ve aşırı sağcılığıyla bilinen "Beitar Jerusalem" futbol takımının yüzde 50 hissesini satın aldı.

 • Yemen'de üst düzey komutan öldürüldü

  Dünya, 06 Aralık 2020

  Yemen'de üst düzey komutan öldürüldü

  Yemen'in güneyindeki Ebyen kentinde Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi'nden (GGK) üst düzey bir komutanın ve beraberindeki bazı kişilerin hükümet güçleriyle girilen çatışmada öldürüldüğü belirtildi.

 • BAE'li bakandan Türkiye itirafı!

  Dünya, 26 Kasım 2020

  BAE'li bakandan Türkiye itirafı!

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Doğu Akdeniz meselesinde Türkiye'ye karşı Mısır, Fransa ve Yunanistan ile çalışıp kendi jeostratejik bölgeleri olmayan alanlarda pozisyon aldıklarını itiraf etti.

  BAE, Sokotra'da iki askeri kamp inşa ediyor!

  Dünya, 08 Eylül 2020

  BAE, Sokotra'da iki askeri kamp inşa ediyor!

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Yemen'deki Sokotra Adası'nda iki askeri kamp inşa etmeye başladığı iddiası tepkilere neden oldu.

  "Siyasi suikast"

  Gündem, 15 Ağustos 2020

  "Siyasi suikast"

  İsrail'in Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaşmasına tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Birleşik Arap Emirlikleri'nin İsrail ile 'normalleşme' diyerek attığı bu adım, Filistin davasına yönelik siyasi bir suikasttır, hiçbir şekilde Filistin halkının yararına değildir. Uluslararası toplumun savunduğu iki devletli çözümü yok etme girişimidir" dedi.

 • Dışişleri'nden BAE'ye tepki!

  Dünya, 14 Ağustos 2020

  Dışişleri'nden BAE'ye tepki!

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail'in imzaladığı anlaşmaya tepki gösterildi

 • BAE 'siber ordu' kurma peşinde!

  Dünya, 16 Temmuz 2020

  BAE 'siber ordu' kurma peşinde!

  ABD ve İsrail'in kıdemli ajanlarından destek alan BAE, geliştirdiği program ve telefon uygulamalarıyla muhalif gazeteci, aktivist, siyasetçi ve bazen de düşman gördüğü ülkelerin kurumlarına siber saldırılar düzenleyip hassas bilgileri derliyor.

 • Yemenli Bakan, hükümete yönelik darbeye tepki olarak istifa etti

  Dünya, 22 Haziran 2020

  Yemenli Bakan, hükümete yönelik darbeye tepki olarak istifa etti

  Yemen Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed el-Meytemi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli silahlı grupların ülkeyi bölme ve hükümete yönelik darbeye tepki olarak istifa etti.

  BAE'nin Hafter'e askeri destek planının detayları çıktı!

  Dünya, 17 Mayıs 2020

  BAE'nin Hafter'e askeri destek planının detayları çıktı!

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli bir şirketin, Libya'daki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e destek vermek için Ürdün'de kurduğu bir şirket üzerinden en az 18 milyon dolar harcayarak satın aldığı 6 helikopter ve 2 botla Libya kıyıları açıklarında seyreden gemilere baskın düzenlemeyi hedeflediği ortaya çıktı