KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Yarımadası'nın güneydoğusunda yer alan ve Orta Doğu'da konumlanan, Umman ve Suudi Arabistan'la komşu olan ve yedi emirlikten oluşan bir ülkedir.

Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü'l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri'nde ülkenin en büyük şehri Dubai'dir ve aynı zamanda başkenti de Abu Dabi'dir.

Ülkenin resmi dili Arapça'dır ve Birleşik Arap Emirlikleri, Körfes ülkeleri arasında en liberal dış ticaret rejimine sahip olan ülkedir. Ülke, Monarşi ile yönetilen yedi emirlikten oluşmaktadır.

Ülkenin temel ve en önemli gelir kaynağı petroldür. 1992 yılında ülkede toplam 837 milyon petrol varil üretilmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri, petrolden hariç olarak ticarette alüminyum, inci, hurma ve kurutulmuş balık ihraç etmektedir.

İthal ettiği malların başında ise makineler, ulaşım araçları, elektrikli ve elektronik araçlar, dayanıklı tüketim malları, kimyasal maddeler, ilaç, gıda maddeleri, canlı hayvan gelir.

Sanayi alanından bakıldığında, ülkenin en önemli sanayi kuruluşları petrol arıtma tesisleridir. Ülkedeki en yaygın din ise %77'lik oranıyla İslam'dır. Azınlık dinleri olarak da %12 Hıristiyan, %4 Hindu ve diğer dinler takip ederler.

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri Haberleri

 • BAE ile İsrail, kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması imzaladı

  Para, 11 Aralık 2022

  BAE ile İsrail, kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması imzaladı

  İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması imzaladığı belirtildi

 • BAE'nin yeni devlet başkanı belli oldu

  Dünya, 14 Mayıs 2022

  BAE'nin yeni devlet başkanı belli oldu

  BAE'nin hayatını kaybeden Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın yerine Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, yeni Devlet Başkanı olarak seçildi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 6 partili görüşme mesajı

  Gündem, 16 Şubat 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 6 partili görüşme mesajı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. 6 siyasi parti liderinin bir araya gelmesini değerlendiren Erdoğan, "Bunlar daha çok bir araya gelirler ama bunlardan bir şey çıkmaz" dedi. Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizi, Ege adalarındaki silahlanma, enflasyonla mücadele, fahiş fiyat ve sosyal medya düzenlemesi ile seçim yasası düzenlemesi hakkında konuştu

  Suriye rejiminin lideri Esad, BAE'yi ziyaret etti

  Dünya, 19 Mart 2022

  Suriye rejiminin lideri Esad, BAE'yi ziyaret etti

  Suriye'deki rejimin lideri Beşşar Esad'ın, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yaptığı ziyarette Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum ile görüştüğü bildirildi

  BAE'den Lübnan'daki vatandaşlarına çağrı

  Dünya, 31 Ekim 2021

  BAE'den Lübnan'daki vatandaşlarına çağrı

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ile Lübnan yönetimleri arasında yaşanan diplomatik kriz üzerine, Lübnan'daki vatandaşlarını en kısa sürede ülkeye geri dönmeye çağırdı

 • BAE'de kabine değişikliği! 6'sı birden...

  Dünya, 25 Eylül 2021

  BAE'de kabine değişikliği! 6'sı birden...

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümet kabinesinde revizeye gidilerek 6 bakanlıkta değişiklik yapıldığı bildirildi

 • Abu Dabi, aşılı tüm yolcular için karantinayı kaldırıyor

  Dünya, 02 Eylül 2021

  Abu Dabi, aşılı tüm yolcular için karantinayı kaldırıyor

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de karantina uygulaması tüm aşılı vatandaşlar, ziyaretçiler ve sakinler için 5 Eylül’den itibaren kaldırılıyor.

 • BAE ve Suudi Arabistan arasında neler oluyor?

  Dünya, 08 Temmuz 2021

  BAE ve Suudi Arabistan arasında neler oluyor?

  Arap Baharı süreci ile kurulan en önemli bölgesel ittifak olarak tanımlanan BAE-Suudi Arabistan cephesindeki ihtilaflar, son günlerde karşılıklı çıkar çatışmalarının tetiklediği restleşmelerle iyice görünür hale geldi. Son OPEC+ toplantısında BAE’nin üretim kotasında kendi lehine radikal bir değişim talep ederek OPEC’teki liderliğini "kırmızı çizgisi" olarak gören Riyad'a meydan okuması, Suudileri hayli kızdırmışa benziyor. Peki Birleşik Arap Emirlikleri Suudi Arabistan arasında neler oluyor? İşte detaylar...

  Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk kadın astronotu

  Dünya, 11 Nisan 2021

  Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk kadın astronotu

  Birleşik Arap Emirliklerin'de 27 yaşında makine mühendisi mezunu Nora Al Matrooshi, NASA 2021 Aday Sınıfı programına seçildi.

  Prenses Latife ile ilgili BAE'den açıklama

  Dünya, 19 Şubat 2021

  Prenses Latife ile ilgili BAE'den açıklama

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Londra Büyükelçiliği, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum'un kızı Prenses Latife'nin ailesi ve sağlık uzmanlarının desteğiyle evde bakıldığını açıkladı. Dubai Kraliyet Ailesi imzasıyla yapılan açıklamada, "Durumu iyileşmeye göstermeye devam ediyor ve uygun bir zamanda kamuoyu önüne yeniden çıkacağı konusunda umutluyuz" denildi.

 • Mars'a giden BAE'nin uzay aracından ilk fotoğraf!

  Dünya, 15 Şubat 2021

  Mars'a giden BAE'nin uzay aracından ilk fotoğraf!

  Birleşik Arap Emirlikleri´nin (BAE) 'Umut Uzay Aracı' (Hope Probe) Emirlik Mars Görevi kapsamında geçen salı günü kızıl gezegene ulaştı ve ilk denemesinde yörüngeye başarıyla girdi. 'Umut', Mars´tan ilk fotoğrafı dünyaya gönderdi.

 • Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlık başvuru şartları

  Gündem, 01 Şubat 2021

  Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlık başvuru şartları

  Birleşik Arap Emirlikleri, yabancılara vatandaşlık vermeye karar verdi. Peki, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlık başvuru şartları nelerdir?

 • BAE'den 'Katar' açıklaması

  İş-Yaşam, 07 Ocak 2021

  BAE'den 'Katar' açıklaması

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişlerinden sorumlu devlet bakanı Anwar Gargash 1 hafta içinde Katar'la ticarete başlayabileceklerini açıkladı

  Katar ablukası kalkıyor

  Enerji, 05 Ocak 2021

  Katar ablukası kalkıyor

  Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn'in sürpriz niteliğinde bir adımla, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini dondurması ve hava sahalarını Doha'ya kapatmalarıyla başlayan "Körfez krizi", 3,5 yılın ardından bugün resmi olarak sona eriyor

  Suudi Arabistan ve BAE'den onlarca gazeteciye casus yazılım!

  Dünya, 21 Aralık 2020

  Suudi Arabistan ve BAE'den onlarca gazeteciye casus yazılım!

  Suudi Arabistan ve BAE'nin, İsrail tarafından geliştirilen casus yazılımı kullanarak onlarca gazetecinin telefonunu hackledikleri iddia edildi.

 • BAE'den Arap karşıtı İsrail futbol takımına yatırım!

  Dünya, 08 Aralık 2020

  BAE'den Arap karşıtı İsrail futbol takımına yatırım!

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın oğlu, İsrail'in Arap karşıtı ve aşırı sağcılığıyla bilinen "Beitar Jerusalem" futbol takımının yüzde 50 hissesini satın aldı.

 • Yemen'de üst düzey komutan öldürüldü

  Dünya, 06 Aralık 2020

  Yemen'de üst düzey komutan öldürüldü

  Yemen'in güneyindeki Ebyen kentinde Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi'nden (GGK) üst düzey bir komutanın ve beraberindeki bazı kişilerin hükümet güçleriyle girilen çatışmada öldürüldüğü belirtildi.

 • BAE'li bakandan Türkiye itirafı!

  Dünya, 26 Kasım 2020

  BAE'li bakandan Türkiye itirafı!

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Doğu Akdeniz meselesinde Türkiye'ye karşı Mısır, Fransa ve Yunanistan ile çalışıp kendi jeostratejik bölgeleri olmayan alanlarda pozisyon aldıklarını itiraf etti.

  BAE, Sokotra'da iki askeri kamp inşa ediyor!

  Dünya, 08 Eylül 2020

  BAE, Sokotra'da iki askeri kamp inşa ediyor!

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Yemen'deki Sokotra Adası'nda iki askeri kamp inşa etmeye başladığı iddiası tepkilere neden oldu.