KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Yarımadası'nın güneydoğusunda yer alan ve Orta Doğu'da konumlanan, Umman ve Suudi Arabistan'la komşu olan ve yedi emirlikten oluşan bir ülkedir.

Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü'l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri'nde ülkenin en büyük şehri Dubai'dir ve aynı zamanda başkenti de Abu Dabi'dir.

Ülkenin resmi dili Arapça'dır ve Birleşik Arap Emirlikleri, Körfes ülkeleri arasında en liberal dış ticaret rejimine sahip olan ülkedir. Ülke, Monarşi ile yönetilen yedi emirlikten oluşmaktadır.

Ülkenin temel ve en önemli gelir kaynağı petroldür. 1992 yılında ülkede toplam 837 milyon petrol varil üretilmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri, petrolden hariç olarak ticarette alüminyum, inci, hurma ve kurutulmuş balık ihraç etmektedir.

İthal ettiği malların başında ise makineler, ulaşım araçları, elektrikli ve elektronik araçlar, dayanıklı tüketim malları, kimyasal maddeler, ilaç, gıda maddeleri, canlı hayvan gelir.

Sanayi alanından bakıldığında, ülkenin en önemli sanayi kuruluşları petrol arıtma tesisleridir. Ülkedeki en yaygın din ise %77'lik oranıyla İslam'dır. Azınlık dinleri olarak da %12 Hıristiyan, %4 Hindu ve diğer dinler takip ederler.

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri Haberleri

 • Dışişleri'nden BAE'ye tepki!

  Dünya, 14 Ağustos 2020

  Dışişleri'nden BAE'ye tepki!

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail'in imzaladığı anlaşmaya tepki gösterildi

 • BAE 'siber ordu' kurma peşinde!

  Dünya, 16 Temmuz 2020

  BAE 'siber ordu' kurma peşinde!

  ABD ve İsrail'in kıdemli ajanlarından destek alan BAE, geliştirdiği program ve telefon uygulamalarıyla muhalif gazeteci, aktivist, siyasetçi ve bazen de düşman gördüğü ülkelerin kurumlarına siber saldırılar düzenleyip hassas bilgileri derliyor.

 • Yemenli Bakan, hükümete yönelik darbeye tepki olarak istifa etti

  Dünya, 22 Haziran 2020

  Yemenli Bakan, hükümete yönelik darbeye tepki olarak istifa etti

  Yemen Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed el-Meytemi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli silahlı grupların ülkeyi bölme ve hükümete yönelik darbeye tepki olarak istifa etti.

  BAE'nin Hafter'e askeri destek planının detayları çıktı!

  Dünya, 17 Mayıs 2020

  BAE'nin Hafter'e askeri destek planının detayları çıktı!

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli bir şirketin, Libya'daki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e destek vermek için Ürdün'de kurduğu bir şirket üzerinden en az 18 milyon dolar harcayarak satın aldığı 6 helikopter ve 2 botla Libya kıyıları açıklarında seyreden gemilere baskın düzenlemeyi hedeflediği ortaya çıktı

  ABD'den BAE ve Mısır'a 2,8 milyar dolarlık askeri satış

  Dünya, 08 Mayıs 2020

  ABD'den BAE ve Mısır'a 2,8 milyar dolarlık askeri satış

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Mısır'a "AH-64 Apache" tipi helikopterlerini yenilemek üzere 2,3 milyar dolarlık ekipman satışına onay verdi.

 • BAE'de 190 metre yüksekliğindeki gökdelende yangın!

  Dünya, 05 Mayıs 2020

  BAE'de 190 metre yüksekliğindeki gökdelende yangın!

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Sharjah kentindeki 50 katlı bir gökdelende büyük çaplı yangın çıktı. Yangının 3 saat içerisinde söndürüldüğü, ilk belirlemelere göre can kaybı ve yaralanma olmadığı ifade edildi.

 • BAE'den Hafter'e askeri mühimmat desteği!

  Dünya, 03 Mayıs 2020

  BAE'den Hafter'e askeri mühimmat desteği!

  Birleşik Arap Emirlikleri, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e askeri mühimmat taşıyan 2 kargo uçağı gönderdi.

 • BAE'den kalkan 2 kargo uçağı Hafter'e ait üsse indi

  Dünya, 21 Şubat 2020

  BAE'den kalkan 2 kargo uçağı Hafter'e ait üsse indi

  BM nezdinde tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşik Arap Emirlikleri'nden kalkan 2 kargo uçağının Halife Hafter milislerine ait askeri üsse indiğini duyurdu

  BAE'de 2 kişide daha koronavirüs tespit edildi

  Dünya, 21 Şubat 2020

  BAE'de 2 kişide daha koronavirüs tespit edildi

  Birleşik Arap Emirlikleri'inde (BAE) 2 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid -19) tespit edilmesiyle birlikte ülkede virüse yakalananların sayısı 11'e yükseldi.

  Yemen cumhurbaşkanına darbe iddiası

  Dünya, 03 Ocak 2020

  Yemen cumhurbaşkanına darbe iddiası

  Yemen Ulaştırma Bakanı Salih el-Cebvani, "Başbakan Muin Abdulmelik'i Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğiyle Aden'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye karşı darbe yapmakla" suçladı

 • BAE geri adım attı! Ancak...

  Sağlık, 31 Ekim 2019

  BAE geri adım attı! Ancak...

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Türkiye'de kendi alanında uzman ve bilimsel başarılara imza atan ve Abu Dhabi'de düzenlenen tıbbi kongrede sunum yapmasına izin verilmeyen 18 üroloji uzmanı için onay çıktı

 • Husilerden Birleşik Arap Emirlikleri'ne: Hedef alanımız içindesiniz

  BBC, 19 Eylül 2019

  Husilerden Birleşik Arap Emirlikleri'ne: Hedef alanımız içindesiniz

  Suudi Arabistan'daki petrol tesislerinin vurulmasının ardından İran'la yaşanan gerilim sürerken, saldırıları üstlenen Husi milislerden Birleşik Arap Emirlikleri'ni hedef alan bir açıklama geldi. Milislerin sözcüsü Yahya Sarya, "BAE içinde birçok noktayı hedef olarak belirledik" dedi.

 • İran, Körfez'de bir tankere el koydu!

  Dünya, 16 Eylül 2019

  İran, Körfez'de bir tankere el koydu!

  Son dakika... İran Devrim Muhafızları, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 250 bin litre petrol kaçırdığı suçlamasıyla bir tankere el koydu

  BAE hava saldırısında ölü ve yaralı sayısı 300'ü aştı!

  Dünya, 30 Ağustos 2019

  BAE hava saldırısında ölü ve yaralı sayısı 300'ü aştı!

  Yemen Savunma Bakanlığı, Birleşik Arap Emirliklerinin hava saldırılarında ölen ve yaralanaların sayısının 300'ü aştığını duyurdu.

  Aden yeniden BAE destekli güçlerin eline geçti

  Dünya, 29 Ağustos 2019

  Aden yeniden BAE destekli güçlerin eline geçti

  Yemen'in geçici başkenti Aden, bir gün aradan sonra yeniden Birleşik Arap Emirlikleri'nin desteklediği ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyine bağlı güçlerin kontrolüne geçti

 • BAE'den Türkiye'deki vatandaşlarına uyarı!

  Dünya, 05 Ağustos 2019

  BAE'den Türkiye'deki vatandaşlarına uyarı!

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ankara Büyükelçiliği, sosyal medya hesabından Türkiye'deki vatandaşlarını ülkelerine dönmek istediklerinde telefonlarının SIM kartlarını 'güvenlik gerekçesiyle' iptal etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

 • BAE şeyhinin oğlunun cenazesinde ilginç detay!

  Dünya, 05 Temmuz 2019

  BAE şeyhinin oğlunun cenazesinde ilginç detay!

  Geçtiğimiz gün Birleşik Arap Emirliklerinden (BAE) Sharjah Emiri Şeyh Sultan bin Muhammed El Kasımi'nin ikinci oğlu, Veliaht Prens Halid El Kasımi'nin uyuşturucu kullanımına bağlı hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Cenazesinde Kasımi'nin siyah tüle sarıldığı detay dikkat çekti

 • Kayıp prenses nedeniyle diplomatik kriz kapıda!

  Dünya, 03 Temmuz 2019

  Kayıp prenses nedeniyle diplomatik kriz kapıda!

  Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Raşit Al Maktum'un karısı Prenses Haya'nın, kocasını terk ettiği ve saklandığı İngiltere'nin başkenti Londra'da "korku içinde yaşadığı" iddia edildi

  BAE şeyhinin oğlu Londra'da ölü bulundu!

  Dünya, 03 Temmuz 2019

  BAE şeyhinin oğlu Londra'da ölü bulundu!

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin Şarika kentinin Şeyhi Dr. Sultan bin Muhammed El Kasımi'nin oğlu Şeyh Halid bin Sultan El Kasımi, Londra'daki evinde ölü bulundu. BAE'deki bütün bayraklar yarıya indirildi ve üç gün yas ilan edildi