KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Diyarbakır

Diyarbakır şehri, Türkiye'nin güneydoğu anadolu bölgesinde yer alan en kalabalık 12. şehirdir. 2014 nüfus sayımı verilerine göre 1 milyon 635 bin nüfusu bulunmaktaydı.

Tarihsel açıdan yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahip olan Diyarbakır ve Diyarbakır coğrafyası, tarih boyunca birçok medeniyete bağlı şehirlerden biri olmuştur. Yontma taş ve Mezolitik devirlerde Diyarbakır ve çevresinde bulunan mağaralardan eski tarihlerde burada çok eski medeniyetlerin bulunduğu arkeolojik kazılarla kanıtlanmıştır.

1507-1515 yılları arasında Anadolu Beylikleri, Memlükler ve İran Safevi Devletleri arasında Diyarbakır bölgesi için mücadeleler ve savaşlar yapıldı. Fakat Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim, Diyarbakır'ı bütün Güneydoğu Anadolu bölgesini Osmanlı topraklarına katmıştır.

Osmanlı Devleti döneminde önemli eyalet konumunda olan Diyarbakır şehri, doğuya yapılan sefer ve çıkarmalarda orduların hareket etme üssü ve kışla görevi görmüştür. Birinci Dünya Savaşı zamanlarında artan salgın hastalıklar ve sefalet yüzünden Diyarbakır şehri büyük sıkıntılar çekmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla büyük ve öneml imar yenilikleri yaşayan Diyarbakır, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda oldukça gelişmiştir. 1950'li yıllarda şehir yeniden kurulmuş, modern çağa ayak uydurarak yeni yollar, hastaneler ve modern yapılarla büyümüş ve gelişmiştir.

2 Eylül 1993'te çıkarılan kanun ile büyükşehir olmuştur.

Diyarbakır Haberleri

 • Diyarbakır'da asayiş uygulaması

  Gündem, 16 Kasım 2018

  Diyarbakır'da asayiş uygulaması

  Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde yapılan asayiş uygulamasında 5 kişi uyuşturucu madde ile yakalandı

 • İhbarla giden ekipler onu böyle buldu!

  Gündem, 15 Kasım 2018

  İhbarla giden ekipler onu böyle buldu!

  Dicle Elektrik’in sorumluluk bölgesinde bulunan Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde oturduğu binaya enerji sağlayan ana hattan kaçak yollarla elektrik çekmek isteyen bir kişi, akıma kapılarak yaralandı.

 • Kızları kaçırılan aileye şok! Karakolda gerçeği öğrendiler...

  Gündem, 14 Kasım 2018

  Kızları kaçırılan aileye şok! Karakolda gerçeği öğrendiler...

  Diyarbakır'da 15 yaşındaki kızlarının yanlarında misafir ettikleri ve adını 'Taner' olarak bildikleri şahıs tarafından kaçırıldığını iddia eden aile, şikayet için gittikleri karakolda bir şok daha yaşadı. Şahsın gerçek isminin farklı olduğunu öğrenen aile bir an önce kızlarının bulunmasını istiyor.

  4 yılda 7 kişi öldü ama hâlâ aynı şeyi yapıyorlar

  Gündem, 13 Kasım 2018

  4 yılda 7 kişi öldü ama hâlâ aynı şeyi yapıyorlar

  Diyarbakır'da son 4 yılda 7 kişi, tarihi surlardan düşerek hayatını kaybetti̇. Pazar günü surlarda 10 metre yükseklikten düşen baba ile oğlunun durumu ise ciddiyetini koruyor. Uyarılara ve önlemlere rağmen vatandaşlar surlara çıkmaktan vazgeçmi̇yor

  Diyarbakır'da adliye çıkışında silahlı saldırı

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Diyarbakır'da adliye çıkışında silahlı saldırı

  Diyarbakır Adliyesi önünde boşanma davası sonrasında çıkan silahlı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

 • Eşini kucağında çocuğu varken başından vurdu

  Gündem, 10 Kasım 2018

  Eşini kucağında çocuğu varken başından vurdu

  Diyarbakır'da işsiz Ömer Serdar İ., sokakta henüz belirlenemeyen bir nedenle tartıştığı eşi Rabia Senar İ.'yi, kucağında çocuğu da varken tabancayla başına ateş ederek yaraladı. Daha önce çalıştığı özel hastaneye kaldırılan 1 çocuk annesi Rabia Senar İ. yoğun bakıma alındı. Olaydan sonra kaçan Ö.S.İ., polis tarafından yakalandı.

 • Diyarbakır’da teröristlerin inlerine girildi! 13 sığınak imha edildi!

  Gündem, 10 Kasım 2018

  Diyarbakır’da teröristlerin inlerine girildi! 13 sığınak imha edildi!

  Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, yaklaşık 5 gün önce başlatılan operasyonlarda teröristlerin kullandığı biri 5 odalı 7 sığınak ve bir mağara tahrip edildi. Askerlerin dikkati sayesinde toprağa gömülü halde bulunan 10 el yapımı patlayıcı, güvenlik güçleri tarafından kullanılamaz hale getirildi

 • Diyarbakır'da sağ yakalanan teröristin üzerinden çıktı

  Gündem, 03 Kasım 2018

  Diyarbakır'da sağ yakalanan teröristin üzerinden çıktı

  Diyarbakır’da önceki gün düzenlenen operasyonda sağ olarak ele geçirilen büyükşehirlerde eylem hazırlığında oldukları ortaya çıkan teröristlerin üzerinden çıkan deodorant kutusunda patlayıcı olduğu anlaşıldı.

  Malatya'da bomba yüklü araç yakalandı!

  Gündem, 02 Kasım 2018

  Malatya'da bomba yüklü araç yakalandı!

  Son dakika! Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde, metropol illerde saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen PKK'lı 3 terörist, silah ve mühimmatları ile yakalandı. Sıcak gelişmenin hemen ardından Malatya'da da bomba yüklü araç yakalandı. Araçta 25 kilogramlık C-4 tipi patlayıcı düzeneği tespit edildi. Araç sahibi A.R.U'nun, 2012 yılında Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde BDP'den ilçe başkan yardımcılığı yaptığı belirlendi. Emniyet'ten yapılan açıklamaya göre “30 adet plastik patlayıcı olduğu değerlendirilen 28 kilo 26 gram beyaz renkli madde” ele geçirildi

  Yürüyerek gitti, cenazesi çıktı

  Gündem, 01 Kasım 2018

  Yürüyerek gitti, cenazesi çıktı

  Diyarbakır'da burun estetiği için ameliyat masasına yatan Erdi Öztürk (29), beyin damarlarında görülen anevrizma adı verilen baloncuk kanama yapınca komaya girdi. Yürüyerek hastaneye giren Öztürk, 5 gün sonra yoğun bakım ünitesindeki yaşam mücadelesini kaybetti

 • Son 24 saatte operasyonlarda 19 terörist öldürüldü!

  Gündem, 01 Kasım 2018

  Son 24 saatte operasyonlarda 19 terörist öldürüldü!

  İç güvenlik operasyonlarında son 24 saatte Șırnak'ta 10, Diyarbakır'da 4, Batman'da 4, Gaziantep'te 1 olmak üzere 19 terörist etkisiz hale getirildi.

 • Dev miras için 66 yıllık mücadele

  Gündem, 01 Kasım 2018

  Dev miras için 66 yıllık mücadele

  Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaşayan Şemdin Bin Mamo, binlerce dönümlü araziyi oğullarına bırakıp, kızını mirastan mahrum bıraktı. Kadının torunları 66 yıldır bir hukuk mücadelesi sürdürüyor. Bu süre içinde 20 hakim değişti. Davalı ve davacı sayısı 500'ün üzerine çıktı.

 • Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon

  Gündem, 01 Kasım 2018

  Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon

  Diyarbakır'ın Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerinde terör örgütü PKK'ya yönelik başlatılan operasyon tamamlandı.

  Mahkemeden 50 TL'lik nafaka!

  Gündem, 29 Ekim 2018

  Mahkemeden 50 TL'lik nafaka!

  Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde yaşayan 4 çocuklu Selma- İlyas Çınar çiftinin boşanma davasının görüldüğü mahkeme, kadın için aylık 50, her çocuk için ise aylık 25'er lira tedbir nafakası bağlanmasını kararlaştırdı. Karara tepki gösteren Selma Çınar'ın avukatı Suna Uysal Aydın, müvekkilinin geçimini evlere temizlik yaparak sağladığını belirterek, Mahkemenin müvekkilim için hükmettiği karar 25 liradır. 25 lira bir insana bir aylık nasıl yetebilir Çocukların giysisine mi harcanacak, okuldaki masraflarına mı harcanacak, yemek için mi kullanacak, meyve mi alınacak 25 lirayla yani ne alınabilir dedi.

  Diyarbakır Jandarma'dan "Huzur Güven Uygulaması"

  Gündem, 28 Ekim 2018

  Diyarbakır Jandarma'dan "Huzur Güven Uygulaması"

  Diyarbakır'da İl Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen uygulamada aranan 26 kişi yakalandı. Uygulamada 3 kilo 600 gram kubar esrar ile 20 gram toz esrar ele geçirildi

 • Yolcu otobüsü devrildi: Çok sayıda yaralı var

  Gündem, 25 Ekim 2018

  Yolcu otobüsü devrildi: Çok sayıda yaralı var

  Son dakika... Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde yağışın etkisiyle kayganlaşan yolda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği yolcu otobüsü devrildi. Çok sayıda yaralı olduğu öğrenildi

 • Doktor ve hemşireye büyük şok!

  Gündem, 25 Ekim 2018

  Doktor ve hemşireye büyük şok!

  Diyarbakır'da, çalıştıkları Aile Sağlığı Merkezi'nden çıkan Dr. Suzan Kuday Balık ve hemşire Özlem Duymaz, evlerine gitmek için yolda yürüdükleri sırada bastıkları yer büyük gürültüyle çöktü. Oluşan çukura düşerek hafif yaralanan doktor ve hemşireyi, yardıma koşan çevredekiler çıkarttı. O anlar, güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Öte yandan, Kayapınar Belediyesi'nin kaçak yapının bulunduğu iş yeri hakkında işlem başlattığı öğrenildi.

 • Terör örgütünün sözde İsveç sorumlusu Diyarbakır'da yakalandı

  Gündem, 23 Ekim 2018

  Terör örgütünün sözde İsveç sorumlusu Diyarbakır'da yakalandı

  Son dakika... İsveç'te yaşayan ve PKK/KCK terör örgütü adına oluşumlarda yönetici pozisyonunda olduğu belirtilen H.B., geldiği Diyarbakır'da MİT ve polisin ortak düzenlediği operasyonla yakalandı. H.B.'nin PKK/KCK terör örgütü ile bağlantılı bazı gizli görüşmeler yaptığı ve örgütün üst yönetiminden aldığı talimatlarla İsveç'e dönmeyi planladığı açıklandı

  Maden Tetkik Arama'dan analiz, doktordan tedavi

  Sağlık, 22 Ekim 2018

  Maden Tetkik Arama'dan analiz, doktordan tedavi

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde böbrek taşı görülme sıklığı Türkiye ortalamasının üzerinde. Operasyonla alınan böbrek taşları önce Maden Teknik Arama Enstitüsü'ne gönderilip analiz ediliyor. Doktorlar da bu analiz sonucuna göre taşın yeniden oluşmaması için tedavi başlatıyor.