KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İran

İran İslam Cumhuriyeti, Arap yarımadasının kuzeyinde yer alan, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Pakistan, Irak, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınıra sahip olan ülkedir.

Milattan Önce 4000'li yıllara kadar dayanan büyük tarihe sahiptir. Dünyadaki en eski sürekli uygarlıklardan biri olan İran, Avrasya'daki konumu nedeniyle tarih boyunca bölgesel güç olarak yer almıştır.

1978 Ocak ayında başlayan Şah karşıtı gösteri ve halk protestoları durdurulamadı. Grev ve gösteriler ekonominin çökmesine sebep oldu ve İran Şah'ı 1979'un Şubat ayında ülkeden kaçtı. Büyük bir halk kitlesinin karşılamasıyla Ayetullah Humeyni İran'a geri döndü.

11 Şubat'ta İran ordusu, gerillalar ve militanlar sokak çatışmaları ve şiddetli savaşlarda Şah'a bağlı olan silahlı güçleri etkisiz hale getirdi ve 1 Nisan 1979'da resmi olarak İran İslam Cumhuriyeti adını aldı ve 1979'un Aralık ayında ülke teokratik bir anayasa ile yönetilmeye başlandı.

İran, günümüzde Birleşmiş Milletler, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve OPEC üye ülkelerinden birisidir. Başkenti Tahran olan İran'ın resmi dili Farsçadır.

İran Haberleri

 • ABD'den İran'a silah ambargosunu uzatma çağrısı

  Dünya, 30 Haziran 2020

  ABD'den İran'a silah ambargosunu uzatma çağrısı

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, BM Güvenlik Konseyi'nin İran oturumunda yaptığı konuşmada, uluslararası topluma 18 Ekim'de İran'a uygulanan silah ambargosunun yenilenmesi çağrısında bulundu. Rusya ve Çin, ABD'nin İran'a yönelik uluslararası silah ambargosunun uzatılması talebine destek vermeyeceklerini açıkladı.

 • İran'dan Trump hakkında yakalama kararı!

  Dünya, 29 Haziran 2020

  İran'dan Trump hakkında yakalama kararı!

  Son dakika... İran yargısı, Kasım Süleymani suikastıyla ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump hakkında yakalama kararı çıkardı. İranlı yetkililerin Interpol'e de konuyla ilgili başvuru yaptıkları ve Trump için kırmızı bülten çıkarılmasını talep ettikleri bildirildi. Interpol sözcüsü ise İran'ın talebini reddettiklerini açıkladı

 • İran'da maske zorunluluğu getirildi

  Dünya, 28 Haziran 2020

  İran'da maske zorunluluğu getirildi

  Koronavirüsün (Covid-19) en çok etkili olduğu ülkelerden biri olan İran'da, salgınla mücadele kapsamında maske zorunluluğu getirildi. Vaka sayılarının yüksek olduğu bölgelerde ise kısıtlamaların yeniden uygulanmasına karar verildi.

  İran'da korkutan artış!

  Dünya, 26 Haziran 2020

  İran'da korkutan artış!

  İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini geçti. Ülkede son 24 saatte ise 2 bin 595 yeni vaka tespit edildi. Hastalardan 2 bin 900'ünün durumunun ağır olduğu belirtildi

  Tahran'ın doğusunda dev patlama!

  Dünya, 26 Haziran 2020

  Tahran'ın doğusunda dev patlama!

  Son dakika haberi... İran'ın başkenti Tahran'ın doğusunda, büyük bir patlama meydana geldiği bildirildi. Patlamanın, İran Savunma Bakanlığına bağlı bir merkezin yakınlarındaki gaz deposunda meydana geldiği, olayda can kaybının yaşanmadığı açıklandı. Aynı saatlerde Şiraz kentindeki ana elektrik direklerinin birinde meydana gelen bir başka patlama sonucunda, kentin yarısı karanlığa gömüldü

 • ABD'den İran'a silah ambargosunun uzatılması için yeni adım!

  Dünya, 23 Haziran 2020

  ABD'den İran'a silah ambargosunun uzatılması için yeni adım!

  ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine İran'a yönelik uluslararası silah ambargosunun yenilenmesini öngören bir karar tasarısı sundu. BM Güvenlik Konseyinin 13 yıldır İran'a uyguladığı silah ambargosu ekim ayında sona eriyor.

 • Zarif: İngiltere, Fransa ve Almanya İran'a tavsiyede bulanacak konumda değil

  Dünya, 20 Haziran 2020

  Zarif: İngiltere, Fransa ve Almanya İran'a tavsiyede bulanacak konumda değil

  İran Dışişleri Bakanı Zarif, İran'a nükleer anlaşmaya tamamen uyma çağrısında bulunan İngiltere, Fransa ve Almanya'nın, İran'a tavsiyede bulunacak konumda olmadığını belirtti.

 • Almanya, Fransa ve İngiltere’den İran ile ilgili ortak açıklama

  Gündem, 19 Haziran 2020

  Almanya, Fransa ve İngiltere’den İran ile ilgili ortak açıklama

  Almanya, Fransa ve İngiltere'nin (E3 ülkeleri), İran'ı taahhütlerini tam olarak yerine getirmeye ikna etmek ve İhtilaf Çözüm Mekanizmasını değerlendirmek amacıyla bakanlar toplantısı yapmayı amaçladığı belirtildi.

  Ruhani'den artan vakalara ilişkin açıklama!

  Dünya, 18 Haziran 2020

  Ruhani'den artan vakalara ilişkin açıklama!

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüs vakalarının artmasının en önemli faktörü olan toplantıların engellenmesini ve maske kullanımına dikkat edilmesini istedi. Ruhani, yetkilileri bu konuda şeffaf ve dikkatli bir şekilde çalışma çağrısında bulundu

  İran: Libya'nın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli

  Dünya, 17 Haziran 2020

  İran: Libya'nın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli

  İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Libya'daki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Musevi, Libya'nın toprak bütünlüğüne ve birliğine saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti

 • Vakaların artmasının ardından Tahran yeniden evlere çekildi!

  Dünya, 16 Haziran 2020

  Vakaların artmasının ardından Tahran yeniden evlere çekildi!

  İran'da mayıs ayı başlarında 800'lere düşen vaka sayılarının yeniden 3 binlere çıkmasının ardından halkın çağrılara daha fazla uyduğu görülüyor.

 • Ruhani'den silah ambargosu açıklaması

  Dünya, 14 Haziran 2020

  Ruhani'den silah ambargosu açıklaması

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ekimde sona erecek BMGK'nin İran'a yönelik silah ambargosuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ruhani, "Silah ambargosunun ekim ayında sona ermesi nükleer anlaşmanın önemli bir kazanımıdır." dedi.

 • İran'dan Güney Kore'ye tepki

  Dünya, 12 Haziran 2020

  İran'dan Güney Kore'ye tepki

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları gerekçe göstererek milyarlarca dolar parasını banklarında bloke eden Güney Kore'ye tepki gösterdi.

  İran'dan Türkiye'ye ziyaret!

  Dünya, 11 Haziran 2020

  İran'dan Türkiye'ye ziyaret!

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in, Türkiye ve Rusya’yı ziyaret edeceği belirtildi.

  İran'da bir düğüne katılan 40 kişiye Kovid-19 bulaştı

  Dünya, 10 Haziran 2020

  İran'da bir düğüne katılan 40 kişiye Kovid-19 bulaştı

  İran'ın Çaharmahal-Bahtiyari eyaletindeki bir düğüne katılan 40 kişi Kovid-19'a yakalandı.

 • İran'da flaş değişiklik: Çin'i eleştirdi, görevden alındı!

  Dünya, 09 Haziran 2020

  İran'da flaş değişiklik: Çin'i eleştirdi, görevden alındı!

  İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur görevden alındı. Cihanpur, daha önce koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin Çin'i yanlış bilgi vererek dünyayı yanıltmakla suçlayınca ülkede bazı kesimlerce büyük eleştirilere maruz kalmıştı.

 • İran'dan ABD'ye çağrı: Yeni tutuklu takasına hazırız!

  Dünya, 07 Haziran 2020

  İran'dan ABD'ye çağrı: Yeni tutuklu takasına hazırız!

  İran resmi ajansına konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Tahran ile Washington arasındaki tutuklu takasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Abbas, ABD ile yeni tutuklu takasına hazır olduklarını ifade etti.

 • İran'dan "ABD ile doğrudan müzakere yapmadık" açıklaması

  Dünya, 07 Haziran 2020

  İran'dan "ABD ile doğrudan müzakere yapmadık" açıklaması

  ABD'de gözaltı merkezinde tutulduğu sırada yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan ve ardından serbest bırakılan İranlı bilim insanı Sirus Asgari, 3 Haziran Çarşamba günü ülkesine dönmüştü. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tutuklu takasında ABD ile doğrudan müzakere sağlamadıklarını, İsviçre'nin arabuluculuk yaptığını ifade etti.

  İran'dan ABD'ye: "Yanlışınızı düzeltmek size bağlı"

  Dünya, 05 Haziran 2020

  İran'dan ABD'ye: "Yanlışınızı düzeltmek size bağlı"

  ABD'nin nükleer anlaşma masasını terk ederek ahmakça bir kumar oynadığını söyleyen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, “Bu yanlışı düzeltmek Washington yönetimine bağlı” ifadelerini kullandı.