KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İran

İran İslam Cumhuriyeti, Arap yarımadasının kuzeyinde yer alan, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Pakistan, Irak, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınıra sahip olan ülkedir.

Milattan Önce 4000'li yıllara kadar dayanan büyük tarihe sahiptir. Dünyadaki en eski sürekli uygarlıklardan biri olan İran, Avrasya'daki konumu nedeniyle tarih boyunca bölgesel güç olarak yer almıştır.

1978 Ocak ayında başlayan Şah karşıtı gösteri ve halk protestoları durdurulamadı. Grev ve gösteriler ekonominin çökmesine sebep oldu ve İran Şah'ı 1979'un Şubat ayında ülkeden kaçtı. Büyük bir halk kitlesinin karşılamasıyla Ayetullah Humeyni İran'a geri döndü.

11 Şubat'ta İran ordusu, gerillalar ve militanlar sokak çatışmaları ve şiddetli savaşlarda Şah'a bağlı olan silahlı güçleri etkisiz hale getirdi ve 1 Nisan 1979'da resmi olarak İran İslam Cumhuriyeti adını aldı ve 1979'un Aralık ayında ülke teokratik bir anayasa ile yönetilmeye başlandı.

İran, günümüzde Birleşmiş Milletler, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve OPEC üye ülkelerinden birisidir. Başkenti Tahran olan İran'ın resmi dili Farsçadır.

İran Haberleri

 • İran, ülkeden kaçan şirketleri uyardı

  İş-Yaşam, 16 Şubat 2020

  İran, ülkeden kaçan şirketleri uyardı

  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi "ABD'nin siyasetine tabi olup İran halkını yalnız bırakanları halk unutmayacaktır. Bu şirketler, İran'ın ekonomik geleceğinde önceliğe sahip olmayacaklardır" dedi. LG ve Samsung, geçen günlerde İran firmalarıyla işbirliklerini sonlandırdıklarını duyurmuştu

 • ABD, silah dolu İran teknesine el koydu

  Dünya, 13 Şubat 2020

  ABD, silah dolu İran teknesine el koydu

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD kuvvetlerinin Umman Denizi'nde, İran'a ait bota el koyduklarını ve botta büyük miktarda ağır silah ele geçirdiklerini duyurdu.

 • ABD Senatosu'ndan Trump'ın İran'a yönelik savaş yetkilerini kısıtlayan tasarıya onay

  Dünya, 13 Şubat 2020

  ABD Senatosu'ndan Trump'ın İran'a yönelik savaş yetkilerini kısıtlayan tasarıya onay

  ABD Senatosu, Başkan Donald Trump'ın İran'a yönelik savaş yetkilerini "Kongrenin onayı olmaksızın" kullanmasını engelleyen karar tasarısını kabul etti.

  ABD 'İran petrolü' satanı affetmedi

  Enerji, 12 Şubat 2020

  ABD 'İran petrolü' satanı affetmedi

  ABD Adalet Bakanlığı İran'a uygulanan petrol yaptırımlarını delen 5 kişi hakkında yasal işlem başlattıklarını duyurdu

  İran, Raad-500 balistik füzesini tanıttı

  Dünya, 09 Şubat 2020

  İran, Raad-500 balistik füzesini tanıttı

  İran'ın "Raad-500" adı verilen balistik füze ve yeni nesil uydu taşıyıcı roketleri düzenlenen törende tanıtıldı.

 • Kabus devam ediyor! O ülke de uçuşlarını durdurdu!

  Sağlık, 31 Ocak 2020

  Kabus devam ediyor! O ülke de uçuşlarını durdurdu!

  İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, yeni tip koronavirüs salgını (2019-nCoV) nedeniyle Çin'e karşılıklı tüm uçuşların durdurulduğunu açıkladı.

 • ABD'den İdlib saldırılarına kınama

  Dünya, 28 Ocak 2020

  ABD'den İdlib saldırılarına kınama

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İdlib halkı ve batı Halep bölgesine yönelik Rusya, İran, Hizbullah ve Beşşar Esed rejiminin geniş çaplı saldırılarının bölgede ateşkesin sağlanmasını engellediğini belirterek, "Acil ateşkes ve saldırılardan etkilenen bölgelere insani yardımların ulaştırılması için giriş izni verilmesi çağrısında bulunuyoruz." ifadesini kullandı

 • İran'da yolcu uçağı pistten çıktı!

  Dünya, 27 Ocak 2020

  İran'da yolcu uçağı pistten çıktı!

  İran Sivil Havacılık Kurumu Sözcüsü Rıza Caferzade, Caspian Havayollarına ait yolcu uçağının pistten çıktığını bildirdi.

  İran'dan 'Trump Anlaşması' teklifine tepki

  Dünya, 23 Ocak 2020

  İran'dan 'Trump Anlaşması' teklifine tepki

  İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, nükleer anlaşmanın yerine "Trump Anlaşması" yapılması yönündeki öneriye tepki göstererek, bunun "bağnazlığın bir göstergesi" olduğunu ifade etti.

  İran: "Türkiye yanımızda olursa dik durabiliriz!"

  Dünya, 23 Ocak 2020

  İran: "Türkiye yanımızda olursa dik durabiliriz!"

  Türkiye-İran arasındaki ilişkiyi ‘kadim’ olarak tanımlayan İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sorena Sattari, “Türkiye sayesinde bölgede ayaklarımızın üzerinde durup, ABD ambargolarını reddedebiliriz. Bu işbirlikleri için her türlü altyapıyı sağlamaya hazırız” diye konuştu...

 • İran cenazeleri Ukrayna’ya teslim etti

  Dünya, 19 Ocak 2020

  İran cenazeleri Ukrayna’ya teslim etti

  İran yönetimi, başkent Tahran’da düşürülen uçakta hayatını kaybeden Ukrayna vatandaşlarının cenazelerini ülkeye teslim etti

 • Hamaney: ABD'nin süper gücünü hedef aldık

  Dünya, 17 Ocak 2020

  Hamaney: ABD'nin süper gücünü hedef aldık

  İran lideri Ali Hamaney, Irak'taki ABD üssüne yapılan saldırıyı "ABD'nin itibarına ve süper gücüne yapılan bir saldırı" şeklinde niteledi.

 • İran'dan Avrupa'ya 'Trump' tepkisi!

  Dünya, 16 Ocak 2020

  İran'dan Avrupa'ya 'Trump' tepkisi!

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının geri getirilmesini tetikleyecek İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı devreye sokan Avrupa ülkelerini ABD'nin tehditlerine boyun eğerek nükleer anlaşmayı satmakla suçladı

  ABD Senatosu'na sunulan Süleymani önergesinden: Türkiye'de de saldırı planladı

  Dünya, 15 Ocak 2020

  ABD Senatosu'na sunulan Süleymani önergesinden: Türkiye'de de saldırı planladı

  ABD Senatosu'na Kasım Süleymani suikastından 1 hafta sonra sunulan önergede, İranlı generalin Irak ve Afganistan'daki ABD vatandaşlarına yönelik saldırıların yanı sıra, Türkiye, Almanya, Bosna ve Bulgaristan gibi ülkelerde de saldırılar planladığı iddia edildi. Barış Kaygusuz'un haberi...

  İran'da şimdi de spiker isyanı!

  Dünya, 15 Ocak 2020

  İran'da şimdi de spiker isyanı!

  İran'da sivil bir yolcu uçağının düşürülmesiyle büyüyen rejim karşıtı kriz devam ediyor. Son olarak devlet yayıncısı IRIB'de görev yapan 3 spiker görevlerinden istifa ederek, yalan söyledikleri için özür dileyen açıklamalarda bulundu

 • Boris Johnson'dan İran çağrısı: Trump anlaşması yapalım

  Dünya, 14 Ocak 2020

  Boris Johnson'dan İran çağrısı: Trump anlaşması yapalım

  Boris Johnson'dan İran'la yapılan nükleer anlaşmanın değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, "Gelin anlaşmayı değiştirmek için birlikte çalışalım ve yerine bir Trump anlaşması koyalım" dedi

 • İran'da 90 milletvekilinin adaylığı reddedildi

  Dünya, 13 Ocak 2020

  İran'da 90 milletvekilinin adaylığı reddedildi

  İran Anayasayı Koruyucular Konseyi Sözcüsü Abbas Ali Kedhudayi, İran Meclisi'ndeki 90 milletvekilinin genel seçim aday adaylıklarının reddedildiğini söyledi.

 • Üç liderden İran açıklaması

  Dünya, 12 Ocak 2020

  Üç liderden İran açıklaması

  İngiltere, Almanya ve Fransa liderleri, İran'ı nükleer anlaşmanın hükümlerine tam uymaya ve şiddet eylemlerinden kaçınmaya çağırdı.

  3 ağır yaptırım

  İş-Yaşam, 12 Ocak 2020

  3 ağır yaptırım

  İran’ın, Ukrayna uçağının insan hatası sonucu düşürüldüğünü açıklamasının ardından gözler, bu ülkeyi bekleyen ceza ve yaptırımlar ile havacılık sektörüne ilişkin sonuçlara çevrildi. Eski Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, HABERTÜRK’e yaptığı açıklamada, bu olayın İran açısından önemli sonuçları olacağını belirterek, “Birincisi gerek olayda yaşamını yitirenlerin aileleri, gerekse de Ukrayna hükümeti, İran’dan yüklü miktarda tazminat talep edecektir. İkincisi ilgili taraflar (aileler, Ukrayna ve ABD), olaydan sorumlu olan İranlı yetkililerin uluslar arası mahkemelerde yargılanmasını gündeme getirecektir. Üçüncüsü, İran’ın hava sahası bu olayla birlikte riskli hale geldi. Bu nedenle savaş riski sigortası kapsamına alınabilir. Sigorta şirketleri, bu bölgeye yönelik uçuşlarda uçaklara ya sigorta yapmayacaktır ya da sigorta primini önemli ölçüde yükseltecektir. Bu, İran’a yönelik uçuşların azalacağı ya da hiç uçuş yapılmayacağı anlamına da gelir” dedi.