KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Libya

Libya, Kuzey Afrika'da yer alan ve Akdeniz'in kıyısında bulunan bir ülkedir. Libya'nın doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad ve güneydoğusunda Sudan yer almaktadır.

Ülkenin eski adı Libya Sosyalist Halk Cumhuriyeti'dir; ancak 2011 yılında yaşanan "Arap Baharı" adlı halk ayaklanmasıyla ülkenin devrik lideri Muammer Kaddafi'nin öldürülerek iktidardan düşürülmesinden sonra adı Libya olarak kullanılmıştır. 2013'ün Ocak ayından itibaren ise ülkenin adı Libya Devleti olarak kullanılmaktadır.

Libya nüfusu Araplaşmış Berberiler, Türkler, saf Arap ve çöl kabilelerinden oluşan Bedeviler ile Tuaregler'den oluşmaktadır. Öte yandan ülke çok sayıda Orta Afrika göçmeni barındırmaktadır ve çok sayıda Mısırlı göçmen Libya'da yaşamaktadır.

Libya'nın resmi dili Arapça'dır ve ülkenin yüzde 80'i Arapça konuşmaktadır.

Arap Baharı adı altındaki iç savaş

Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi'nin kararına dayanarak Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nin önderliğinde Libya’ya karşı 18 Mart 2011 akşamı havadan askeri operasyon başlattı. Operasyonun gerekçesi, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin halka baskı ve şiddet uygulaması ile Libya'nın BM kararlarına riayet etmemesi olarak açıklandı.

BM ve halk 22 Ağustos 2011'de Kaddafi'yi devirdi. Ayaklanmanın sonlarında Sirte yakınlarında Kaddafi'nin konvoyuna NATO destekli saldırı düzenlenmiş, bu saldırıdan yara almadan kurtulan Kaddafi, saklandığı bir geçitte isyancılar tarafından yakalanarak linç edilmiştir.

Libya Haberleri

 • İkinci Berlin Konferansı'nda 'Libya seçimleri' vurgusu

  Dünya, 23 Haziran 2021

  İkinci Berlin Konferansı'nda 'Libya seçimleri' vurgusu

  Libya'daki siyasi süreç, 24 Aralık seçimleri ve ülkedeki güvenlik sorunlarının ele alındığı, Birleşmiş Milletler (BM) ve Almanya himayesinde düzenlenen İkinci Berlin Konferansı'nın yayımlanan sonuç bildirgesinde seçimlerin, öngörülen şekilde yapılması gerektiği bildirildi.

 • Libya Cumhurbaşkanlığı uçağı 7 yıl sonra ülkesine döndü

  Dünya, 21 Haziran 2021

  Libya Cumhurbaşkanlığı uçağı 7 yıl sonra ülkesine döndü

  Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, 7 yıldır Fransa tarafından tutulan Airbus A340 Cumhurbaşkanlığı uçağının ülkeye geldiğini duyurdu

 • Libya Siyasi Diyalog Forumu İsviçre'de toplanacak

  Dünya, 20 Haziran 2021

  Libya Siyasi Diyalog Forumu İsviçre'de toplanacak

  Birleşmiş Milletler (BM), Libya krizine siyasi çözüm için başlatılan Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun (LSDF), ülkede 24 Aralık'ta yapılması planlanan seçimlerin anayasal temelini görüşmek üzere İsviçre'de toplanacağını açıkladı.

  Hafter milisleri: Libya'nın güneyinde teröre karşı operasyon başlattık

  Dünya, 18 Haziran 2021

  Hafter milisleri: Libya'nın güneyinde teröre karşı operasyon başlattık

  Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler, ülkenin güneyindeki teröristlere karşı askeri operasyon başlattıklarını duyurdu

  Türkiye'den Libya'ya üst düzey ziyaret

  Dünya, 12 Haziran 2021

  Türkiye'den Libya'ya üst düzey ziyaret

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sayın Bakanımız, Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Sayın Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Sayın Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın ile birlikte bugün (12 Haziran) Libya´ya resmi ziyarette bulunmaktadır" denildi...

 • Türkiye, Rusya ve BM yetkililerinden Libya görüşmesi

  Dünya, 08 Haziran 2021

  Türkiye, Rusya ve BM yetkililerinden Libya görüşmesi

  Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye, Rusya ve Birleşmiş Milletler yetkililerinin Moskova'da Libya meselesini görüştüğü ifade edildi

 • Libya konulu konferansa çağrılmayan Yunanistan 'mutsuz'

  Dünya, 04 Haziran 2021

  Libya konulu konferansa çağrılmayan Yunanistan 'mutsuz'

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya konulu Berlin Konferansı'na çağrılmadıkları için "memnuniyetsizlik" duyduklarını bildirdi.

 • Macron'dan Libya'da Türkiye açıklaması!

  Dünya, 03 Haziran 2021

  Macron'dan Libya'da Türkiye açıklaması!

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Macron, Türkiye'nin ve Rusya'nın "yabancı paralı askerlerinin" Libya'yı terk etmesi gerektiğini öne sürdü

  Macron, Libya Başbakanı Dibeybe ile görüştü

  Dünya, 02 Haziran 2021

  Macron, Libya Başbakanı Dibeybe ile görüştü

  Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile Elysee Sarayı'nda görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libyalılar ve uluslararası ortaklarıyla iş birliği içinde Libya'nın istikrarını güçlendireceklerini belirtti

  ABD'den Libya'ya 2014'ten bu yana en üst düzey ziyaret

  Dünya, 18 Mayıs 2021

  ABD'den Libya'ya 2014'ten bu yana en üst düzey ziyaret

  ABD Dışişleri Müsteşar Vekili Joey Hood ve Libya Özel Temsilciliğine yeni atanan Richard Norland'ın, Libya'yı ziyaret ederek aralık ayında ülkede yapılacak seçimi desteklediklerini Libyalı liderlere ilettikleri bildirildi.

 • Libya açıklarında yakalanan 650'den fazla sığınmacı zorla geri gönderildi

  Dünya, 17 Mayıs 2021

  Libya açıklarında yakalanan 650'den fazla sığınmacı zorla geri gönderildi

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği(UNHCR), Libya açıklarında yakalanan sığınmacıların kötü muamelenin hüküm sürdüğü kamplara tekrar gönderildiğini bildirdi. Sivil toplum kuruluşları ve UNHCR yasa dışı geri itmeyi önlemek için çağrıda bulundu.

 • Şoke eden görüntüler! Araçla gezdirildi...

  Yaşam, 16 Mayıs 2021

  Şoke eden görüntüler! Araçla gezdirildi...

  Libya'nın başkenti Trablus’ta bir aracın kasasında gezdirilen aslan görenleri şaşırttı

 • Libya'ya ihracatta yüzde 228 artış!

  İş-Yaşam, 15 Mayıs 2021

  Libya'ya ihracatta yüzde 228 artış!

  Yılın ilk 4 ayda Libya'ya yapılan ihracat tutarı yüzde 58 artarak 826 milyon dolara ulaştı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, Nisan ayında ise Libya'ya yapılan ihracatın yüzde 228 artarak 263.3 milyon dolara yükseldiğini belirterek, "Dibeybe ve hükümetinin, Türk yatırımcılara olan ilgisinin etkilerini ihracat rakamlarında da görmeye devam ediyoruz. Libya'da hızla yatırım yapılabilecek (müteahhitlik dışında) diğer alanlar ise enerji, savunma sanayisi, gıda, geri dönüşüm ve kimyevi maddeler olarak sıralanabilir" dedi

  Trablus'ta otele silahlı baskın

  Dünya, 08 Mayıs 2021

  Trablus'ta otele silahlı baskın

  Libya Başkanlık Konseyi, başkent Trablus'ta Konsey toplantılarının yapıldığı otelin silahlı bir grup tarafından saldırıya uğradığını, olayda kimsenin zarar görmediğini açıkladı.

  Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan Mısır açıklaması

  Dünya, 06 Mayıs 2021

  Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan Mısır açıklaması

  Libya Dışişleri Bakanlığı, yaklaşık 8 yıllık aradan sonra Mısır ile ortak konsolosluk komitesinin çalışmalarına yeniden başladığını ilan etti.

 • Akar, Çavuşoğlu, Güler ve Fidan Libya'da

  Dünya, 03 Mayıs 2021

  Akar, Çavuşoğlu, Güler ve Fidan Libya'da

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler ve MİT Başkanı Hakan Fidan Libya'ya gitti. Bakan Çavuşoğlu ziyarette yaptığı açıklamada, "Libya'nın bütünlüğü, egemenliği, bağımsızlığı ve siyasi birliğinin muhafazasına önem veriyoruz" ifadelerini kullandı

 • Dibeybe'nin ziyaretine Hafter engeli

  Dünya, 26 Nisan 2021

  Dibeybe'nin ziyaretine Hafter engeli

  Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin engellemesi sonucu bugün Bingazi kentine yapacağı ziyareti iptal etti.

 • Libya Başbakanı Dibeybe, Bingazi ziyaretini iptal etti

  Dünya, 26 Nisan 2021

  Libya Başbakanı Dibeybe, Bingazi ziyaretini iptal etti

  Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin engellemesi sonucu bugün Bingazi kentine yapacağı ziyareti iptal etti

  Libya'dan kritik Türkiye açıklaması

  Dünya, 23 Nisan 2021

  Libya'dan kritik Türkiye açıklaması

  Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Türkiye ile Libya arasında imzalanan askeri anlaşmalara bağlı olduklarını açıkladı.