KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

New York

New York, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), en kalabalık şehridir. Önemli bir uluslararası diplomasi merkezi olan New York şehri, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'ni barındırır ve dünyanın kültür başkenti olarak kabul edilir.

New York şehri, parçası olduğu New York Eyaleti ile karıştırıldığı için genelde New York City olarak geçer. Dünyanın en büyük doğal limanlarının üzerinde inşa edilen New York şehri, New York borough adı verilen 5 kısımdan oluşmaktadır.

Bir göçmen şehri olan New York'ta yaklaşık 170 farklı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülkede dünyaya gelmiştir. Şehirde 24 saat açık olan metro bulunması ve yoğun bir trafiğin olması, şehre "Asla Uyumayan Şehir" takma adını kazandırmıştır.

Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri şehrin ilgi çekici mekanlarıdır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla, New York turist çekmektedir.

New York Haberleri

 • New York'ta Kovid-19 kurallarına uymayanlara ceza

  Dünya, 13 Temmuz 2020

  New York'ta Kovid-19 kurallarına uymayanlara ceza

  New York Valisi Andrew Cuomo, ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının arttığı eyaletlerden gelip iletişim bilgilerini bildirmeyen ziyaretçilere 2 bin dolar ceza kesileceğini açıkladı.

 • New York Valisi: Salgının büyümesine Trump sebep oldu

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  New York Valisi: Salgının büyümesine Trump sebep oldu

  New York Valisi Cuomo, ABD'de Kovid-19 salgınının yayılmasından Başkan Trump'ı sorumlu tuttu ve "Koronavirüsü inkar etmek istiyor ve daha ilk günden yaptı bunu. Grip gibi olduğunu söyledi." dedi.

 • New York'ta polis departmanının bütçesinden 1 milyar dolar kesinti!

  Dünya, 01 Temmuz 2020

  New York'ta polis departmanının bütçesinden 1 milyar dolar kesinti!

  New York, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından reform kapsamında polis departmanının bütçesinde bir milyar dolar kesinti yapacak.

  ABD'de şaşırtan olay: 1 milyondan fazla ölüye çek!

  Dünya, 25 Haziran 2020

  ABD'de şaşırtan olay: 1 milyondan fazla ölüye çek!

  ABD'de koronavirüs nedeniyle ekonomik zorluk yaşamamaları için vergi mükelleflerine gönderilen destek paketi kapsamında 1,1 milyon ölüye de çek gittiği ortaya çıktı. Söz konusu kişilere giden çeklerin 1,4 milyon dolar olduğu vurgulandı

  New York'ta bulaş oranı en düşük seviyede

  Dünya, 12 Haziran 2020

  New York'ta bulaş oranı en düşük seviyede

  New York Valisi Cuomo düzenlediği basın toplantısında, New York'un ABD'de genelinde Kovid-19'un bulaşma oranının en düşük kaydedildiği eyalet olduğunu ifade etti.

 • Cuomo'dan kapsamlı polis reformu yasasına onay

  Dünya, 12 Haziran 2020

  Cuomo'dan kapsamlı polis reformu yasasına onay

  New York Valisi Andrew Cuomo, George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölmesinin ardından Eyalet Meclisi tarafından kabul edilen ve "en agresif polis reformu" olarak nitelendiren yasama paketini onayladı.

 • Arabalı sinemalarda 1 milyon dolar

  Kültür-Sanat, 10 Haziran 2020

  Arabalı sinemalarda 1 milyon dolar

  Korku türündeki 'The Wretched', mayıs ayı içerisinde çoğu arabalı sinemalarda olmak üzere gösterimlerinden 1 milyon dolar hasılat elde etti

 • New York polisinin disiplin kayıtları üzerindeki gizlilik kaldırıldı

  Dünya, 10 Haziran 2020

  New York polisinin disiplin kayıtları üzerindeki gizlilik kaldırıldı

  ABD'nin New York eyaletinde kolluk görevlilerinin disiplin kayıtlarını gizli tutan yasa yürürlükten kaldırıldı.

  ABD'de bir Floyd olayı daha: Hücresinde öldü!

  Dünya, 04 Haziran 2020

  ABD'de bir Floyd olayı daha: Hücresinde öldü!

  ABD'de Federal Cezaevleri Bürosundan yapılan açıklamada, New York şehrinde bir cezaevindeki siyahi mahkum Jamel Floyd'un, hücresinde biber gazıyla müdahale edilmesi sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi.

  New York'ta yüzlerce kişi gözaltına alındı!

  Dünya, 02 Haziran 2020

  New York'ta yüzlerce kişi gözaltına alındı!

  New York'ta, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösteriler nedeniyle 700'e yakın kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Öte yandan, Belediye Başkanı Bill de Blasio dün gece çok sayıda mağazanın yağmalanması üzerine sokağa çıkma yasağının uzatılması kararı alındığını açıkladı.

 • Trump'tan New York yönetimine çağrı: Ulusal Muhafızları çağırın!

  Dünya, 02 Haziran 2020

  Trump'tan New York yönetimine çağrı: Ulusal Muhafızları çağırın!

  ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, George Floyd'un polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından düzenlenen gösterileri değerlendirdi. New York yönetimini Ulusal Muhafızları göreve çağırmaya davet etti. New York Valisi Andrew Cuomo ve kardeşi CNN sunucusu Chris Cuomo'ya yüklenen Trump, "Dün, Cuomo kardeşler için çok kötü bir kötüydü" ifadesini kullandı.

 • New York'ta sokağa çıkma yasağı kararı

  Dünya, 02 Haziran 2020

  New York'ta sokağa çıkma yasağı kararı

  New York Valisi Andrew Cuomo, siyahi George Floyd’un ölümü ile ilgili protestoların artması üzerine New York şehir merkezinde sokağa çıkma yasağı kararı aldıklarını açıkladı.

 • New York'ta vakalar düştü, Cuomo tarih verdi!

  Dünya, 29 Mayıs 2020

  New York'ta vakalar düştü, Cuomo tarih verdi!

  Koronavirüs salgının yeni merkez üssü olan ABD'nin New York eyaletinde, 8 Haziran'a kadar sağlık kriterlerini karşılamasının ve normalleşmenin başlamasının beklendiği söylendi. New York Valisi Cuomo, eyalette son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 67 kişinin hayatını kaybettiğini ve bunun son iki ayda kaydedilen en düşük rakam olduğunu ifade etti.

  New York'ta 'ırkçılık' tartışması alevlendi

  Dünya, 26 Mayıs 2020

  New York'ta 'ırkçılık' tartışması alevlendi

  ABD'nin New York kentindeki Central Park'ta, köpeğini gezdiren beyaz bir kadın ile kuş gözlemcisi siyahi adam arasında yaşanan tartışma, ülkedeki ırkçılık tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

  New York'ta dikkat çeken sosyal mesafe çemberleri

  Dünya, 20 Mayıs 2020

  New York'ta dikkat çeken sosyal mesafe çemberleri

  Koronavirüs salgının yeni merkez üssü ABD'nin New York eyaletinde, bir parka çizilen sosyal mesafe çemberleri dikkat çekti. Parka gelen insanların çizilen çemberlerin içinde vakit geçirdiği görüntülendi.

 • Petrol yeniden kıymete bindi

  Enerji, 18 Mayıs 2020

  Petrol yeniden kıymete bindi

  Petrol fiyatları nisan ayında negatife düşerek tarihin en kötü günlerini yaşamasının üzerinden 1 ay geçtikten sonra hızla toparlandı. ABD'de azalan kuyu sayıları, OPEC'in üretimi kısması ve koronavirüs önlemlerinin hafifletilmesiyle dengelenen arz-talep, fiyatları hızla yukarı taşıdı. 20 Nisan -37 dolara kadar düşen WTI (Teksas petrolü) sadece bugün yüzde 11'in üzerinde değerlenerek 32 doları geçti. Brent petrol fiyatlarındaki artış ise yüzde 7'nin üzerinde ve 35 doları test ediyor

 • New Yorklular plajlara akın etti!

  Dünya, 16 Mayıs 2020

  New Yorklular plajlara akın etti!

  ABD’nin farklı eyaletlerinde koronavirüs kapsamında uygulanan yasaklara uymayan New Yorklular sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak sahile akın etti.

 • Times Meydanı'na korona sayacı asıldı

  Dünya, 15 Mayıs 2020

  Times Meydanı'na korona sayacı asıldı

  New York'ta Times Meydanı'na Kovid-19 ölümlerini sayan ve Trump'ı sorumlu tutan pano asıldı

  ABD'de salgın anketinde siyasi tutumlar öne çıktı

  Dünya, 11 Mayıs 2020

  ABD'de salgın anketinde siyasi tutumlar öne çıktı

  ABD'de koronavirüs salgınına ilişkin yapılan bir ankette, katılımcıların siyasi tutumunun bu konuya ilişkin görüşlerini ortaya koyduğu belirtildi.