Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
İHA

İstanbul Kapalıçarşı'da 3,6290 liradan alınan dolar 3,6310 liradan, 3,8420 liradan alınan euro ise 3,8440 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 3,6240, liradan, euro ise 3,8490 liradan satılmıştı.

GÖZLER FED ÜYELERİNİN VE TRUMP'IN KONUŞMASINDA

Küresel piyasalar genel olarak pozitif görünümünü korurken, bugün açıklanacak imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin yatırımcıların odak noktasında olacağı belirtiliyor.

ABDde dün resmi tatil nedeniyle piyasalarda işlem yapılmazken, dolar endeksi uluslararası piyasalarda, cuma günkü yükseliş eğilimini sürdürerek 101 seviyesinin üzerine çıktı. Brent petrol ve altının ons fiyatları ise bugün Asya piyasalarında, içinde bulundukları dar bantta yatay bir seyir izliyor.

Analistler, bugün ABD ve Avrupada açıklanacak imalat sanayi PMI verileri ile ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmalarının takip edileceğini belirterek, ABD Başkanı Donald Trump'n kabinesine ve atacağı adımlara ilişkin belirsizliklerin özellikle dolar üzerinde baskı yarattığını ifade etti.

Avrupa'da dün açılanan tüketici güven endeksinin beklentilerin altında kalmasına karşın son dönemde makroekonomik verilerin ekonomideki toparlanmaya işaret etmesinin yatırımcılarda risk iştahını artırması ile Almanyada DAX endeksi yüzde 0,60 yükseldi. İngiltere ve Fransa borsalarında ise yatay bir seyir izlendi.

Bugün Japonyada açıklanan imalat sanayi PMI verisinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7 ve Çinde Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 değer kazandı.

Yurt içinde, Borsa İstanbulda dün BIST 100 endeksinin analistlerin önemli direnç olarak nitelendirdiği 89.500 seviyesinde etkisini artıran kar satışlarının, döviz kurlarındaki düşüş eğilimiyle sınırlandığı gözlendi. Endeks, dün günü yüzde 0,27 azalışla 88.588 puandan tamamladı.

Dün 3,6132 ile son 1,5 ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 3,6320 seviyelerinde dengelendi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

11.30 Almanya, şubat ayı imalat sanayi PMI

12.00 Avro Bölgesi şubat ayı imalat sanayi ve imalat dışı PMI

17.45 ABD, şubat ayı imalat sanayi PMI

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

1 EURO KAÇ LİRA OLDU?

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ

İŞTE ALTIN FİYATLARI