KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • iPhone sahipleri sanal hırsızlara dikkat! İşte 4 adımda güvenlik

  Teknoloji, 21 Eylül 2018

  iPhone sahipleri sanal hırsızlara dikkat! İşte 4 adımda güvenlik

  Apple, yeni iPhone modelleriyle mobil işletim sistemi iOS’u da 12. ana sürüme güncelledi. Siber saldırganlar ise işletim sisteminin açıklarını bulmak için hummalı bir çalışmaya girdiler. Güvenliği elden bırakmamak için birkaç ayar yapmaktan zarar gelmez. Fotoğraflarınız, videolarınız, özel mesajlarınız, banka bilgileriniz gibi kritik veriler çalınmasın istiyorsanız yazımızdaki 4 adımı uygulayın...

 • Google’dan 1.4 milyar kişiyi ilgilendiren mektup

  Teknoloji, 21 Eylül 2018

  Google’dan 1.4 milyar kişiyi ilgilendiren mektup

  ABD’de açılan soruşturma kapsamında Amerikalı senatörlere bir mektup gönderen Google, dünyada 1.4 milyar kişinin kullandığı Gmail’deki kullanıcı verilerinin, uygulama geliştirici şirketlerle paylaşmaya devam edeceklerini duyurdu.

 • iOS 12 tamam, sırada watchOS 5 var

  Teknoloji, 18 Eylül 2018

  iOS 12 tamam, sırada watchOS 5 var

  iPhone'ların yeni işletim sistemi iOS 12'nin kullanıcılara açılmasının ardından Apple akıllı saati için watchOS 5'in önizleme sürümünü duyurdu. Apple Watch'a yeni özellikler kazandıran watchOS 5'te ve yeni Apple Watch modelinde yer alan bir dizi yeni özellik yeni işletim sistemiyle hayata geçiyor.

  İşte iPhone'ların yeni işletim sistemi iOS 12

  Teknoloji, 18 Eylül 2018

  İşte iPhone'ların yeni işletim sistemi iOS 12

  Apple'ın yeni mobil işletim sistemi iOS 12, büyük bir bekleyişin ardından iPhone, iPad ve iPod’lar için yayınlandı. iOS 11’in çalıştığı tüm cihazlara yüklenebilen Apple’ın yeni işletim sistemi, önemli özellikleri de beraberinde getiriyor. İşte o yenilikler...

  iPhone’a önemli güncelleme iOS 12 yayınlandı!

  Teknoloji, 18 Eylül 2018

  iPhone’a önemli güncelleme iOS 12 yayınlandı!

  Amerikan teknoloji devi Apple, iPhone ve iPad'ler için merakla beklenen iOS 12 güncellemesini yayınladı. Pek çok yeniliği de beraberinde getiren iOS 12 güncellemesi hangi cihazlarda kullanılabilecek? İşte iOS 12 hakkında merak edilenler...

 • 11 yılda 950 dolar zamlandı!

  Teknoloji, 13 Eylül 2018

  11 yılda 950 dolar zamlandı!

  En üst iPhone modeli olan iPhone Xs Max ile birlikte Apple akıllı telefonda fiyat çıtasını 1449 dolara kadar çıkardı. Apple, tam 11 yıl önce 499 dolarla başladığı akıllı telefon yolculuğunda iPhone fiyatlarını üçe katlayarak 1449 dolara yükseltti. Yeni iPhone'ların ardından borsadaki ilk işlem gününde ise Apple hisselerindeki artış yüzde 2.3'te kaldı. Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • iPhone Xs ve XR'yi yurt dışından getirmek kaça mal oluyor?

  Teknoloji, 13 Eylül 2018

  iPhone Xs ve XR'yi yurt dışından getirmek kaça mal oluyor?

  Apple yeni iPhone'larını yurt dışından getirecekler kaç parayı gözden çıkarmalı? İşte yurt dışı iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR'nin Türkiye'ye getirme maliyeti... Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberi

 • Apple’dan gece yarısı şok zam! Hem de hepsine...

  Teknoloji, 13 Eylül 2018

  Apple’dan gece yarısı şok zam! Hem de hepsine...

  Apple'dan yeni iPhone modellerini tanıtmasının ardından gece yarısı tüm ürünlerine şok zam geldi. En yüksek zam, fiyatı yüzde 70 artan Mac'lere yapıldı. İşte iPhone modellerinden, MacBook’lara, şarj kablosundan iPad’lere Türkiye'de zamlanan Apple ürünleri...

  Yeni iPhone Türkiye'ye kaça gelecek?

  Teknoloji, 13 Eylül 2018

  Yeni iPhone Türkiye'ye kaça gelecek?

  Apple’ın dün tanıttığı yeni iPhone modellerinin en üst versiyonu iPhone Xs Max oldu.En büyük ve en pahalı iPhone ünvanını alan iPhone Xs Max, ABD'de 1099 dolardan başlayan fiyatla satışa çıkacak. Cihazın Türkiye'deki başlangıç fiyatının ise 10 bin TL'yi aşmasına kesin gözüyle bakılıyor. 512 GB'lik iPhone Xs Max'te ise bu fiyat 14 bin TL'yi bulacak

  Yeni iPhone’ların en düşük fiyatlı modeli XR tanıtıldı

  Teknoloji, 13 Eylül 2018

  Yeni iPhone’ların en düşük fiyatlı modeli XR tanıtıldı

  Apple’ın tanıttığı yeni ürünler arasında en düşük fiyat seçeneğiyle yer alan iPhone XR, A12 Bionic Çip, 6.1 inç Liquid Retina Ekran ve altı renk seçeneğiyle geliyor.

 • Aleyna Tilki'nin şarkısının sahtesi için 100 bin dolarlık dava

  Magazin, 12 Eylül 2018

  Aleyna Tilki'nin şarkısının sahtesi için 100 bin dolarlık dava

  Aleyna Tilki'nin yapımcısı Samsun Demir, 'Dipsiz Kuyum'un sahtesini iTunes'da yayınlayan Apple'a açılacak tazminat davası için dün avukatlarıyla bir araya geldi. Yapılan toplantı sonrasında sahte şarkı için Apple'a 100 bin dolarlık tazminat davası açılmasına karar verildi

 • Yeni Apple Watch daha yetenekli, daha büyük, daha pahalı

  Teknoloji, 12 Eylül 2018

  Yeni Apple Watch daha yetenekli, daha büyük, daha pahalı

  Apple için yılın en büyük etkinliği olan 12 Eylül etkinliğinde spor, sağlık ve iletişim yönünden geliştirilmiş Apple Watch Series 4’ü tanıttı. Yeni saatlerin Türkiye fiyatları da açıklandı.

 • iPhone'lara rekor zam!

  Teknoloji, 12 Eylül 2018

  iPhone'lara rekor zam!

  Apple'ın yeni iPhone'ları tanıtmasının hemen ardından Türkiye'deki telefon fiyatlarına rekor zam yaptı. Fiyat değişikliklerinin ardından 64 GB'lik iPhone 8'in fiyatı 5199 TL'den 6499 TL'ye, 64 GB'lik iPhone 8 Plus'ın fiyatı ise 5899 TL’den 7499 TL’ye yükseldi. iPhone 7'nin başlangıç fiyatı 4199 TL’den 4999 TL’ye, iPhone 7 Plus'ın en düşük fiyatı ise 6299 TL’ye yükseltildi. iPhone X ise satış listesinden çıktı. iPhone X’un yerini iPhone Xs alırken, iPhone 6S ve iPhone SE de online satış kanalından çıkarılan diğer modeller oldu.

  Geri sayım başladı, Apple kapandı!

  Teknoloji, 12 Eylül 2018

  Geri sayım başladı, Apple kapandı!

  Yeni iPhone modellerinin tanıtılmasına saatler kala, Apple online mağazasını kapattı. Apple'ın sitesine girmeye çalışanlar, "Hemen döneceğiz" mesajıyla karşı karşıya kaldı

  Beklenen özellik yeni iPhone'larda olmayacak

  Teknoloji, 12 Eylül 2018

  Beklenen özellik yeni iPhone'larda olmayacak

  Teknoloji devi Apple, sanal gerçeklik teknolojisinde devrim yaratmanın peşinde. Time of Flight (ToF) teknolojisine sahip 3D sensörler, gelişmiş derinlik algısını bir adım ileriye taşıyacak. Ancak bu teknolojinin 2020'den önce çıkmayacağı konuşuluyor...

 • Apple'ın tanıtımı hangi mecrada canlı yayınlanacak?

  Teknoloji, 12 Eylül 2018

  Apple'ın tanıtımı hangi mecrada canlı yayınlanacak?

  Apple bu akşam Türkiye saati ile 20:00'da gerçekleştireceği lansmanda, yeni iPhone modelleri başta olmak üzere pek çok yeni ürün ve hizmetini tanıtacak. Tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu bu organizasyonu canlı izlemek mümkün mü?

 • iPhone fiyatlarına Trump ayarı!

  Teknoloji, 12 Eylül 2018

  iPhone fiyatlarına Trump ayarı!

  ABD Başkanı Donald Trump’ın Apple’a yaptığı “Ülkene dön” çağrısı gerçekleşip, teknoloji devi üretimini Çin'den ABD'ye kaydırırsa, iPhone fiyatları yüzde 20 artacak. Bank of America Merrill Lynch'in analizine göre Apple, Çin’deki iPhone üretiminin yüzde 10'unu ABD'ye taşırsa iPhone'un ortalama satış fiyatı yüzde 8 artacak. Üretiminin yüzde 50’sini ABD’ye taşırsa, iPhone fiyatlarındaki maliyet artışı yüzde 14 olacak.

 • Hangi iPhone ne zaman çıktı?

  Teknoloji, 11 Eylül 2018

  Hangi iPhone ne zaman çıktı?

  Yeni iPhone modellerinin tanıtılmasına saatler kala, Apple'ın şu ana kadar çıkardığı modelleri bir araya getirdik. Şu ana kadar kaç iPhone modeli tanıtıldı? Hangisi ne zaman satışa çıktı? Apple toplam ne kadar iPhone sattı? Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

  Apple'ın bugün iPhone Xr'ı tanıtması bekleniyor!

  Teknoloji, 11 Eylül 2018

  Apple'ın bugün iPhone Xr'ı tanıtması bekleniyor!

  12 Eylül'de 3 yeni iPhone'un tanıtımını gerçekleştirecek olan Apple'ın, uygun fiyatlı model olarak iPhone 9 değil, iPhone Xr adını kullanacağı iddia edildi