KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • iPhone'lara zam!

  Teknoloji, 01 Temmuz 2020

  iPhone'lara zam!

  Apple Türkiye’de iPhone fiyatlarında yeni bir artışa gitti. En pahalı iPhone modelinin fiyatı 16 bin 349 TL’ye çıktı. Yapılan zamlar iPhone ile de sınırlı kalmazken, MacBook Air, Mac Pro, iPad, Apple Watch ve AirPods da fiyat artışlarından nasibini aldı. İşte model model zamlı iPhone fiyatları ve Apple ürünleri...

 • En yenilikçi artık o!

  Teknoloji, 24 Haziran 2020

  En yenilikçi artık o!

  2005 yılından bu yana açıklanan “En Yenilikçi 50 Şirket” listesinin 2020 yılı sonuçları açıklandı. Zirvenin geçen yılki sahibi Google tahtından olurken, en büyük çıkışı ise 42 sıra birden yükselen Çinli Huawei yaptı.

 • Çocuklarınızı tuzaklardan koruyun!

  Teknoloji, 23 Haziran 2020

  Çocuklarınızı tuzaklardan koruyun!

  Çocuklar bu yaz tatilinde daha çok eve kapanıp, daha çok akıllı cihazlarda vakit geçiriyor. Ancak siber zorbalar da boş durmuyor; Facebook’undan YouTube’una; sosyal medyasından, online video sitelerine sakıncalı içerik ve tehlikeli yöntemlerle çocukları tuzaklarına düşürmeye çalışıyor. Peki “Acaba çocuğum telefonda, tablette, internette ne yapıyor?” diye endişe duyan ebeveynler ne yapmalı? İşte çocuklarınızın gizliliğini ve mahremiyetini sağlayabileceğiniz uygulamalar, bunların yapabildikleri ve yapamadıkları... Necdet Çalışkan'ın haberi...

  Apple Mac'lerde kendi çipini kullanacak

  Teknoloji, 23 Haziran 2020

  Apple Mac'lerde kendi çipini kullanacak

  Apple bu yıl teslim edilecek yeni Mac'lerde kendi üretimi olan çipleri kullanacağını açıkladı. Apple CEO'su Tim Cook bunun yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirtti

  iPhone'lara iOS 14 ayarı!

  Teknoloji, 22 Haziran 2020

  iPhone'lara iOS 14 ayarı!

  Apple'ın iPhone'lar için geliştirdiği mobil işletim sistemi iOS'un yenisi iOS 14 resmen tanıtıldı. İşte iPhone kullananları yine sevindirecek, Android kullananlara ise yine ‘Bizde zaten var’ dedirtecek olan iOS 14'ün özellikleri, çıkacağı tarihi ve yüklenebileceği cihaz modelleri...

 • Apple'a AB'den soruşturma

  Teknoloji, 16 Haziran 2020

  Apple'a AB'den soruşturma

  AB Rekabet Kurumu Apple'ın App Store ve Apple Pay ürünleri hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmalardan birisi Spotify tarafından geçen yıl gündeme getirilen bir şikayet sonucu başlatıldı. Apple şikayetlerin 'temelsiz' olduğunu belirtti

 • Çinli markanın yeni 'orta'sı Türkiye'de

  Teknoloji, 12 Haziran 2020

  Çinli markanın yeni 'orta'sı Türkiye'de

  2019 yılında ulaştığı toplam 125.5 milyonun üzerinde satışla dünya akıllı telefon pazarında Apple'ın ardından 4. büyük oyuncu olan Çinli Xiaomi, yeni orta sınıf telefonu Redmi Note 9'u Türkiye'de satışa sundu. İşte Redmi Note 9'un özellikleri ve Türkiye fiyatı...

 • Apple bir barajı daha aştı!

  Teknoloji, 11 Haziran 2020

  Apple bir barajı daha aştı!

  ABD'li teknoloji devleri arasındaki 1 trilyon doların ardından 1.5 trilyon dolarlık ilk şirket olabilme yarışının kazananı da belli oldu. Bir teknoloji devi daha 1 trilyon dolar barajını aştı. 5 büyük teknoloji şirketinin toplam değeri ise 6 trilyon doları da geride bıraktı. Necdet Çalışkan'ın haberi

  'Korona' bu pazara yaradı

  Teknoloji, 04 Haziran 2020

  'Korona' bu pazara yaradı

  Akıllı telefon pazarının yüzde 20 daraldığı 2020 yılının ilk 3 ayında giyilebilir cihaz pazarındaki büyüme yüzde 30'a dayandı. Giyilebilir cihaz pazarının en büyük dört oyuncusundan en az büyüyenin bile satışları yüzde 55'ten fazla arttı. Apple'ın liderliğini koruduğu akıllı saat pazarında ise Huawei satışlarını yüzde 118.5 artırarak ikinciliğe yerleşti.

  Beşte birini 'korona' yedi!

  Teknoloji, 03 Haziran 2020

  Beşte birini 'korona' yedi!

  Koronavirüs salgınının en sert etkilediği alanlardan biri olan akıllı telefon pazarının beşte biri buhar oldu. Pazar bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 20 küçüldü. 2019'da günde ortalama 4.1 milyon akıllı telefon satışının gerçekleştiği pazarda 2020’de bu rakam 3.3 milyona düştü. Yaşanan daralmadan en sert etkilenenler ise pazarın en büyük iki oyuncusu Samsung ve Huawei oldu... Necdet Çalışkan'ın haberi

 • 2020 model iPhone Türkiye’de!

  Teknoloji, 29 Mayıs 2020

  2020 model iPhone Türkiye’de!

  Apple’ın geçen ay tanıttığı yeni iPhone modeli bugünden itibaren Türkiye’deki tüketicilere sunuldu. İşte 2020 model yeni iphone SE’nin özellikleri ve Türkiye fiyatları...

 • iPhone'lara maske güncellemesi!

  Teknoloji, 20 Mayıs 2020

  iPhone'lara maske güncellemesi!

  Apple’ın mobil işletim sistemi iOS güncelleniyor. iPhone kullanıcıları bugün hangi yeniliklerle tanışacak? İşte koronavirüs güncellemesi olarak da adlandırılan iOS 13.5 ile gelen yenilikler...

 • Apple bu işe de el attı!

  Teknoloji, 15 Mayıs 2020

  Apple bu işe de el attı!

  Apple, spor karşılaşmaları ve konserleri sanal gerçeklik teknolojisiyle canlı olarak yayınlayan NextVR’ı satın aldı. Yaklaşık 100 milyon dolarlık satın almayla birlikte Apple’ın VR ve AR alanına daha fazla odaklanması bekleniyor.

  Sen de mi Xiaomi!

  Teknoloji, 13 Mayıs 2020

  Sen de mi Xiaomi!

  Akıllı telefon pazarında son dönemin en hızlı yükselen markalarından olan Xiaomi hayranlarını üzen mesaj, bu kez şirketin CEO'sundan geldi. Xiaomi CEO'sunun sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda, gündelik hayatında iPhone kullandığı ortaya çıktı. Xiaomi CEO'su Lei Jun, gelen tepkiler üzerine paylaşımını sildi.

 • 3 büyükler eridi, o parladı!

  Teknoloji, 08 Mayıs 2020

  3 büyükler eridi, o parladı!

  Koronavirüse karşı mücadeleyle geçen bu yılın ilk çeyreğinde akıllı telefon satışları ne oldu? Apple, Samsung ve Huawei'ye olumsuz yansıyan bu dönemde hangi marka öne çıktı? İşte akıllı telefon pazarında marka ve model bazında güncel durum...

 • 'Korona' ile fiyatlar yüzde 25 düştü!

  Teknoloji, 21 Nisan 2020

  'Korona' ile fiyatlar yüzde 25 düştü!

  Koronavirüs sürecinde e-ticaret, insert ve reklam promosyonlarındaki fiyat trendleri analiz edildi. Buna göre Türkiye’de son dönemde en çok fiyat artışı tuvalet kağıdı, kahve makinesi, kağıt havlu gibi ürünlerde olurken akılı telefon ve elektrik süpürgesi fiyatları ise düştü. İşte Türkiye'de koronavirüs ile fiyatı en çok artan ve en çok düşen o ürünler..

 • Hayat eve sığar uygulaması yayında

  Teknoloji, 18 Nisan 2020

  Hayat eve sığar uygulaması yayında

  Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, 'Hayat eve sığar mobil uygulaması' Android ve App Store platformlarında yayına başladı. Uygulama, sokakta gezerken koronavirüs testi pozitif olan birisiyle karşılaşan kişiyi mesajla uyarıyor. Uygulama konum bilgilerini ve bluetooth ayarlarını kullanarak kullanıcılara bulundukları bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu gösterebildiği gibi sokakta karşılaştığını birinin koronavirüs pozitif çıkması durumunda da uyarıda bulunuyor

  Serveti dudak uçuklattı, maaşı güldürdü

  İş-Yaşam, 17 Nisan 2020

  Serveti dudak uçuklattı, maaşı güldürdü

  145 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengini olan ve dünkü hisse hareketiyle bir günde 5 milyar dolar kazanan Amazon'un patronu Jeff Bezos'un geçen yıl aldığı net maaş ortaya çıktı. Amazon'dan toplamda 1.6 milyon dolar görev tazminatı aldığı bildirilen Bezos'un yıllık taban maaşı sadece 81 bin 840, aylık 6820 dolar olarak kayıtlara geçti. Ünlü iş insanı, Amazon'un halka arz edildiği günden bu yana, 20 yıldır aynı net maaşa sahip