KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • Takip etsin mi? Yoksa etmesin mi?

  Teknoloji, 08 Haziran 2021

  Takip etsin mi? Yoksa etmesin mi?

  iPhone kullanıcıları son dönemde pek çok popüler uygulamaya girerken “... eylemlerinizi takip etsin mi?” uyarısı alıyor. “Uygulama Beni Takip Etmesin” ve “İzin Ver” seçeneklerinden oluşan bir bildirim ile kullanıcıların karşısına çıkan Apple’ın bu yeni özelliği ne anlama geliyor? İzin verilirse ne ile karşılaşılır? Verilmezse ne olur? İşte “Uygulama Takibi Şeffaflığı” hakkında bilinmesi gerekenler...

 • İşte iOS 15'in yenilikleri

  Teknoloji, 08 Haziran 2021

  İşte iOS 15'in yenilikleri

  Apple’ın iPhone 6s ve daha üstü iPhone modelleri için geliştirdiği yeni yazılım güncellemesi iOS 15 duyuruldu. İşte SharePlay ve Live Text’e gibi yenilikler ile dikkat çeken iOS 15’in özellikleri...

 • iOS 14.6 çıktı, işte gelen yenilikler

  Teknoloji, 25 Mayıs 2021

  iOS 14.6 çıktı, işte gelen yenilikler

  Apple, iPhone ve iPad kullanıcıları için iOS ve iPadOS’un yeni sürümlerini yayınladı. İşte iOS 14.6 ve iPadOS 14.6 güncellemeleri ile gelen yenilikler ve giderilen sorunlar...

  Her 100 doların 38 doları ona gitti!

  Teknoloji, 22 Mayıs 2021

  Her 100 doların 38 doları ona gitti!

  2021 yılının ilk çeyreğinde 113 milyar dolarlık büyüklüğe erişen küresel akıllı telefon pazarında en çok satan modeller belli oldu. İşte hem gelirde hem de satış adedinde pastada en büyük payı alan akıllı telefonlar...

  Hint mutasyonu Apple’ı da vurdu!

  Teknoloji, 11 Mayıs 2021

  Hint mutasyonu Apple’ı da vurdu!

  Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle günlük vaka sayılarının 400 binleri, virüse bağlı günlük ölümlerin ise 4 binleri aştığı Hindistan’da yaşanan durum, Apple’ın üretimine de darbe vurdu. Foxconn’un iPhone 12 üreten Hindistan’daki fabrikasında üretim kapasitesi yüzde 50’den fazla düştü.

 • AirTag nasıl çalışıyor?

  Teknoloji, 07 Mayıs 2021

  AirTag nasıl çalışıyor?

  Apple’ın kaybolan eşyaları bulmak için geliştirdiği takip cihazı AirTag nasıl çalışıyor? İşte çanta, anahtar, cüzdan gibi eşyalara takılabilen AirTag'in özellikleri, fonksiyonları ve Türkiye'deki satış fiyatları...

 • 5G havacılığı değiştirecek!
 • AB'den Apple'a rekabet suçlaması

  Teknoloji, 30 Nisan 2021

  AB'den Apple'a rekabet suçlaması

  Avrupa Birliği (AB), Apple'ı uygulama mağazası App Store kuralları ile müzik veri akışı piyasasında hakim konumunu kötüye kullanmakla ve rekabet kurallarını çiğnemekle suçladı

  Akıllı telefonda nefes kesen rekabet!

  Teknoloji, 30 Nisan 2021

  Akıllı telefonda nefes kesen rekabet!

  Koronvirüsün pandemisi öncesinde günde ortalama 3 milyon adet olan küresel akıllı telefon satışları, bu yılın ilk çeyreğinde 4 milyona dayandı. Rekor üstüne rekor kıran 'Yeni Çinliler' yüzde 60’lık büyüme oranlarını da geçerek, Apple’ın ensesine yapıştı...

  48 milyar dolarlık telefon!

  Teknoloji, 29 Nisan 2021

  48 milyar dolarlık telefon!

  Apple bu yılın ilk 3 ayına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Gelirleri yüzde 54, net kârı ise yüzde 103 artan Apple'ın yılın sadece ilk çeyreğinde kasasına giren tutar 90 milyar dolara dayandı. Bu rakamın 48 milyar doları iPhone'dan geldi.

 • Google ve Apple'a uyarı

  Teknoloji, 28 Nisan 2021

  Google ve Apple'a uyarı

  Avustralya'nın rekabet kurumu, dünyanın en büyük uygulama mağazalarını işleten Google ve Apple'ın sektörden gelen endişeleri giderecek adımlar atmamaları halinde uygulama mağazalarını bağlayacak yeni düzenlemelere tabi kalabilecekleri uyarısında bulundu.

 • Rusya'da Apple'a ceza!

  Dünya, 27 Nisan 2021

  Rusya'da Apple'a ceza!

  Rusya Federal Tekelcilikle Mücadele Servisi (FAS), ABD'li teknoloji devi Apple şirketine, Rus antitekel yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle yaklaşık 12 milyon 88 bin dolar (906 milyon ruble) ceza verdi.

 • Artık sizi takip edemeyecekler!

  Teknoloji, 26 Nisan 2021

  Artık sizi takip edemeyecekler!

  Apple, iPhone’lar için geliştirilen iOS 14.5 yazılım güncellemesi tüm kullanıcılar için yayınlandı. İşte “Uygulama Takibi Şeffaflığı” özelliği başta olmak üzere iOS 14.5 güncellemesi ile gelen tüm yenilikler...

  Devlerin veri savaşı

  Teknoloji, 26 Nisan 2021

  Devlerin veri savaşı

  Bu hafta iPhone ve iPad'lere eklenecek yeni bir özellik Apple ile Facebook arasında büyük bir anlaşmazlığın da alevlenmesine yol açıyor.

  Apple-Facebook anlaşmazlığı

  BBC, 26 Nisan 2021

  Apple-Facebook anlaşmazlığı

  Bu hafta iPhone ve iPad'lere eklenecek yeni bir özellik Apple ile Facebook arasında büyük bir anlaşmazlığın da alevlenmesine yol açıyor.

 • Apple'ın son ürünü AirTag karşınızda

  Teknoloji, 21 Nisan 2021

  Apple'ın son ürünü AirTag karşınızda

  ABD'li tekonoloji şirketi Apple yeni ürünü AirTag'ı satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Şirket, AirTag ile "Kaybetme alışkanlığınız kayboluyor" sloganı ile karşımıza çıkıyor. Peki AirTag nedir, nasıl kullanılır? AirTag fiyatı ne kadar? İşte AirTag hakkında bilgiler...

 • Morardı! İşte Apple'ın yeni ürünleri

  Teknoloji, 20 Nisan 2021

  Morardı! İşte Apple'ın yeni ürünleri

  Apple’ın “Baharı getirdik” sloganıyla düzenlediği etkinlikte yeni ürünlerini tanıttı. İşte yeni iMac, yeni iPad Pro, mor iPhone 12, AirTag ve Apple TV 4K’nın özellikleri ve Türkiye için açıklanan satış fiyatları...

 • Pandemi onun can suyu oldu!

  Teknoloji, 19 Nisan 2021

  Pandemi onun can suyu oldu!

  Pandemi, yıllardır kan kaybeden tablet pazarını, son 8 yılın dibinden çıkardı. 2014 yılından bu yana sürekli düşen tablet satışları, 2020’deki koronavirüs pandemisi ile tekrar artışa geçti.

  İzinizi bırakmayın!

  Teknoloji, 17 Nisan 2021

  İzinizi bırakmayın!

  Arama motorunda merak ettiğimiz bir şeyi ararken, sosyal medya hesabımızdan durum güncellerken, ya da cep telefonumuza bir uygulamayı yükleyip kullanırken dijital ayak izlerimizi de bırakmış oluyoruz. Uzmanlar, internet kullanımının yoğunlaştığı ve veri ihlallerinin arttığı bu dönemde, kullanıcılara dijital ayak izlerini azaltmaları yönünde uyarıyor.