KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • Dünyanın en değerli markası açıklandı

  İş-Yaşam, 22 Ocak 2019

  Dünyanın en değerli markası açıklandı

  Brand Finance'ın "Dünyanın En Değerli 500 Markası" araştırmasında, bu alandaki değerini geçen yıla göre yüzde 25 artıran "Amazon" liderliğini korudu. 188 milyar dolarlık marka değerine ulaşan Amazon'u, 154 milyar dolarla Apple, 143 milyar dolarla Google takip ederken, Türk markaları ilk 500'e giremedi. İlk kez yapılan "Kuruluş CEO'ları" araştırmasında, markasını en iyi temsil eden Amazon üst yönetici Jeff Bezos oldu

 • Düşen iPhone satışları sonrası Apple'dan kritik karar

  Teknoloji, 21 Ocak 2019

  Düşen iPhone satışları sonrası Apple'dan kritik karar

  Apple’ın ilk çeyrekteki gelir tablosuna ve iPhone’ların tatil dönemindeki satış raporlarını okuyan Tim Cook, şirketle ilgili önemli bir karara imza atarak işe alımların azaltılmasını istedi.

 • Bu uygulamalar size 'iyi' gelecek

  Teknoloji, 19 Ocak 2019

  Bu uygulamalar size 'iyi' gelecek

  Kullanıcılara sağlıktan, spora, beslenmeden, seyahat ve yeni şeyler öğrenmeye kadar farklı alanlarda en faydalı olabilecek iPhone uygulamalarını bir araya getirdik. Cem Sünbül, 2019’daki hedeflerinize ulaşmak için yararlanabileceğiniz popüler iOS uygulamalarından bir seçki hazırladı. İşte o uygulamalar...

  Çinli markanın yeni telefonu 10x zoom ile gelecek

  Teknoloji, 17 Ocak 2019

  Çinli markanın yeni telefonu 10x zoom ile gelecek

  Asya'dan çıkıp, küresel akıllı telefon pazarının beş büyük oyuncusu arasına girmeyi başaran Oppo, 10x zoom lense sahip yeni kamera teknolojisini duyurdu.

  iPhone’ların batarya sorununa Apple’dan 999 TL’lik çözüm!

  Teknoloji, 17 Ocak 2019

  iPhone’ların batarya sorununa Apple’dan 999 TL’lik çözüm!

  Apple, batarya sıkıntısı yaşayan kullanıcıları için yeni bir aksesuarını satışa sunuyor. iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR için üretilen akıllı batarya kılıfı (Smart Battery Case) Türkiye'de 999 TL’ye satılacak.

 • Apple ile Qualcomm arasında 6 dolarlık kavga

  Teknoloji, 16 Ocak 2019

  Apple ile Qualcomm arasında 6 dolarlık kavga

  Qualcomm'un yeni iPhone'lar için 5G destekli modem satmayı reddetmesi ve modem ücreti olarak yüksek rakamlar istemesi dolayısıyla sıkıntılı günler yaşayan Apple, yonga üreticisini mahkemeye verdi.

 • iPhone satışlarını düşüren neden bulundu!

  Teknoloji, 15 Ocak 2019

  iPhone satışlarını düşüren neden bulundu!

  Apple’ın iPhone satışlarıyla birlikte ciro beklentisini düşüren nedenin arka planından pil değişimi çıktı. Şirketin 2018’de başlattığı 29 dolar karşılığındaki iPhone pil değişimi programından 11 milyon kullanıcı yararlandı. Normal yıllarda ise bu sayı 1-2 milyon seviyesindeydi.

 • Artık daha az üretecek!

  Teknoloji, 14 Ocak 2019

  Artık daha az üretecek!

  Önce ciro beklentisini düşüren Apple, şimdi de tedarikçilerine “iPhone üretimini düşürün” çağrısı yaptı. Konuya yakın kaynaklara göre Apple bu çeyrekteki iPhone üretimini yüzde 10 azaltacak.

  Hangisinin saati daha akıllı?

  Teknoloji, 12 Ocak 2019

  Hangisinin saati daha akıllı?

  Kullanıcılar için 2018 yılı giyilebilir teknolojik cihazlar açısından verimli geçti. Bu verimliliği sağlayan ve en çok kullanılan giyilebilir teknoloji cihazı ise kuşkusuz akıllı saatler oldu. Geçen yılın son çeyreğinde pazarın iki güçlü oyuncusu iki akıllı saat ile tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan biri olan Apple Watch Series 4, daha geniş ekranı, kullanıcı dostu arayüzü ve EKG (Henüz Türkiye’de aktif olmasa da) ile beğenilere sunulurken, Samsung Galaxy Watch ise pil ömrü ve tasarımı ile dikkatleri çekti. Peki, hangisinin hangi özelliği, diğerine göre daha iyi? Sizler için detaylı olarak karşılaştırdık.

  Teknoloji şovu başlıyor!

  Teknoloji, 08 Ocak 2019

  Teknoloji şovu başlıyor!

  Dünyanın en büyük teknoloji şovu CES 2019, ABD'nin Las Vegas kentinde kapılarını açtı. Yapay zeka, sanal asistanlar, 5G'li cihazlar, 8K'lı TV'ler ve geleceğin otomobillerinin boy gösterdiği CES 2019'un ilk hamlesi fuara katılmayan Apple'dan geldi

 • Katlanabilir ekranla televizyon sıfırlandı!

  Teknoloji, 08 Ocak 2019

  Katlanabilir ekranla televizyon sıfırlandı!

  Güney Koreli teknoloji üreticisi LG, dünyanın ilk kıvrılabilen OLED TV'sini CES 2019’da tanıttı. İşte ekranı katlanarak kullanıcılara 3 farklı seçenek sunan LG Signature OLED TV R’nin özellikleri...

 • Apple’dan sonra sıra Samsung’a geldi!

  Teknoloji, 08 Ocak 2019

  Apple’dan sonra sıra Samsung’a geldi!

  Akıllı telefon pazarında 2018 yılında umduğunu bulamayanlar arasında Apple'ın ardından ezeli rakibi Samsung da katıldı. Güney Koreli şirket, kâr tahminlerini yüzde 29 indirdi.

 • Yeniden "dünyanın en değerli şirketi" oldu

  İş-Yaşam, 08 Ocak 2019

  Yeniden "dünyanın en değerli şirketi" oldu

  Küresel online perakende devi Amazon, Wall Street'te dün gerçekleşen işlemler sonrasında dünyanın en değerli şirketi oldu

  Bu yıl çeyrek milyar insan akıllı hoparlör kullanacak

  Teknoloji, 08 Ocak 2019

  Bu yıl çeyrek milyar insan akıllı hoparlör kullanacak

  Deloitte’un ‘Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu’na göre 2019’da akıllı hoparlör kullananların sayısı, 250 milyonu geçecek. Bu yıl akıllı hoparlörlere 4.3 milyar dolar harcanacak. 2020’de dünya çapında 50 operatör 5G hizmeti sunacak.

  Apple ile Samsung iTunes için el sıkıştı

  Teknoloji, 07 Ocak 2019

  Apple ile Samsung iTunes için el sıkıştı

  Apple'ın iTunes'una artık Samsung akıllı televizyon modellerini kullananlar da erişebilecek. Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre 2018 ve 2019 model Samsung Smart TV'lere iTunes desteği verilecek.

 • Türkçe Google Asistan iPhone’lara da geldi

  Teknoloji, 05 Ocak 2019

  Türkçe Google Asistan iPhone’lara da geldi

  Google'ın sesli akıllı asistanı Google Asistan, iPhone ve iPad kullanıcılarına da sunuldu. Geçen ay Android için çıkan uygulamanın iOS sürümü çıktı. Peki Google Asistan ile Türkçe olarak neler yapabilirsiniz? İşte cevabı...

 • Lüks markalara iPhone darbesi

  İş-Yaşam, 04 Ocak 2019

  Lüks markalara iPhone darbesi

  Teknoloji devi Apple, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkisiyle yaklaşık 20 senedir ilk kez satış tahminini düşürdü. Apple CEO'su tarafından yapılan açıklama sonrası, şirketin piyasa değeri yaklaşık 75 milyar dolar erirken, Apple cephesinde ortaya çıkan olumsuz tablonun Avrupa'nın lüks perakende markalarına da yansıdığı gözlendi. Öyle ki, dünyanın en büyük lüks tüketim pazarı olan Çin'deki iPhone talebinin azalmasını, saat, ayakkabı ve çanta gibi lüks perakende satışlarının da düşeceği şeklinde beklenti yaratması, Louis Vuitton, Gucci ve Fendi gibi Avrupalı markaların borsada kayıplar yaşamasına neden oldu. Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberi...

 • Apple’a bir kötü haber de Almanya’dan

  Teknoloji, 04 Ocak 2019

  Apple’a bir kötü haber de Almanya’dan

  Qualcomm, Almanya’da Apple’ın iPhone satışına kalıcı tedbir kararı uygulatmak üzere 1.3 milyar Euro'luk kefalet bonosuna imza attı. Münih Mahkemesi, Qualcomm’un pil ömrünü uzatan özelliğin kullanıldığı tüm iPhone’ların satışa sunulması, satışı ve ithalini yasaklama yönünde vermişti.

  O eski halinden eser yok şimdi!

  Teknoloji, 04 Ocak 2019

  O eski halinden eser yok şimdi!

  “iPhone satışları iyi gitmiyor, bunu öngöremedik, ciro beklentimizi düşürüyoruz” açıklaması Apple’a borsada son 6 yılın en kötü gününü yaşattı. Şirketin bir günlük kaybı 75 milyar doları bulurken, Eylül 2018’de 1.1 trilyon doları da geçen Apple’ın değerinin yüzde 39'u buhar oldu. Diğer bir deyişle Apple, Türkiye'nin bir yıllık toplam Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın yaklaşık yarısına karşılık gelen 427 milyar doları son dört ayda kaybetti.