KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği telefonlar!

  Teknoloji, 15 Ağustos 2018

  İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği telefonlar!

  Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile Apple yerine başka akıllı telefonların alınması gerektiğini belitti. İşte piyasadaki en uygun diğer akıllı telefonlarla birlikte fiyatları ve özellikleri...

 • Öbür tarafta Samsung var ama...

  Teknoloji, 14 Ağustos 2018

  Öbür tarafta Samsung var ama...

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Onların iPhone'u varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var” açıklamasıyla gözler Türkiye’deki iPhone kullanıcılarına çevrildi. Türk tüketicilerinin cep telefonu için toplam ödediği tutardan yüzde 29’luk payı kapan Apple'ın Türkiye’deki pazar payı ne? Kaç iPhone kullanıcısı var? Şu ana kadar iPhone’lar için ne kadar para ödedik? Devlete ne kadar vergi verdik? Türk tüketicilerinin cep telefonu için toplam ödediği tutardan yüzde 29’luk payı kaptı Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • iPhone fiyatlarında bir ilk!

  Teknoloji, 13 Ağustos 2018

  iPhone fiyatlarında bir ilk!

  7 TL’ye çıkan dolar kuru, Türkiye’deki Apple kullanıcılarına da bir ilki yaşattı. iPhone’unu yurtdışından yolcu beraberinde getirip, Türkiye’de kayıt ettirerek kullananlar eskiden iPhone modelleri için ortalama yüzde 25 daha az para ödüyordu. Artık yurtdışından iPhone getiren, Türkiye’den alana göre 454 TL daha fazla ödeyecek. iPhone X şu anda Türkiye’de 7499 TL’ye satılıyor. Peki bu durum nasıl ortaya çıktı? Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi...

  Apple, Tesla'ya kaptırdığı baş mühendisi geri aldı!

  Teknoloji, 10 Ağustos 2018

  Apple, Tesla'ya kaptırdığı baş mühendisi geri aldı!

  2 sene önce Tesla'da çalışmaya başlayan baş mühendis Doug Field'ın Apple'a geri döndüğü açıklandı. Eskiden Mac bilgisayarlarının donanımından sorumlu olan Field, son yıllardaki otonom tecrübesiyle Apple'ın sürücüsüz araç programı olan ‘Project Titan’da çalışacak

  Dolar artışı sonrası hangi telefona ne kadar zam gelecek?

  Teknoloji, 10 Ağustos 2018

  Dolar artışı sonrası hangi telefona ne kadar zam gelecek?

  Döviz kurlarındaki hızlı yükselişin ardından tamamen birbirine bağlı olduğu için akıllı telefon fiyatlarının etkilenmesi de olası. Apple geçtiğimiz ay yaptığı yüzde 25’lik zam ile fiyatlarda artışa gitmiş, ardından diğer firmalar da akıllı telefon modellerine çeşitli oranlarda zam yapmıştı. Bu sefer artan döviz kurları sonrası üreticilerin yapacağı zammı hesapladık. İşte önemli telefon modellerinin eski ve yeni fiyatları...

 • Apple'dan akıllı yüzme koçları

  Teknoloji, 10 Ağustos 2018

  Apple'dan akıllı yüzme koçları

  Yaz mevsiminin bu en sıcak günlerinde kendini suya atıp serinlerken harcadığınız kalorileri de hesaplamak istiyorsanız, App Store’da bu hafta yayınlanan Apple Watch ile yüzme koleksiyonuna bir göz atmayı unutmayın

 • Apple’ın kablosu başına dert oldu! USB yolda mı?

  Teknoloji, 09 Ağustos 2018

  Apple’ın kablosu başına dert oldu! USB yolda mı?

  Avrupa Komisyonu, sarj kabloları ve aletleri konunda üreticilere belli standartlar koymayı planlıyor. Peki bu durumda Apple, USB-C'ye mi geçecek?

 • Bu araçlar da artık Apple destekli!

  Teknoloji, 08 Ağustos 2018

  Bu araçlar da artık Apple destekli!

  Apple Carplay’i destekleyen 2018’teki araçları sizler için listeledik.

  iPhone için üretiyordu! İlk kez durdurdu

  Teknoloji, 06 Ağustos 2018

  iPhone için üretiyordu! İlk kez durdurdu

  Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC, bir virüs saldırısı yüzünden çoğu fabrikasında üretimi durdurmak zorunda kaldı. Saldırı, pek çok firmanın yeni ürünlerini piyasaya çıkarmaya hazırlandığı bir zamanda gerçekleşti. Şirket AMD, Apple, Nvidia ve Qualcomm gibi firmalar için üretim yapıyor

  Whatsapp’a sınır! Bugün başlıyor...

  Teknoloji, 06 Ağustos 2018

  Whatsapp’a sınır! Bugün başlıyor...

  WhatsApp’ın iOS sürümüne gelen yeni güncellemeyle birlikte mesajları ve medya öğelerini beşten fazla kişiye yönlendirmek mümkün olmayacak. Yeni gelen kısıtlamanın sebebinin ise yalan haberlerin önüne geçmek olduğu düşünülüyor.

 • iOS 12 Beta, iPhone X Plus'ı da açık etti!

  Teknoloji, 06 Ağustos 2018

  iOS 12 Beta, iPhone X Plus'ı da açık etti!

  iOS 12 Beta sürümü, Apple'ın yeni ürünlerine ilişkin detayları açık etmeye devam ediyor. Bu defa da iPhone X Plus'ın tasarımı, bir ikon üzerinden ortaya çıktı

 • 1000 TL yatıran 46 bin 500 lira kazandı!

  Teknoloji, 03 Ağustos 2018

  1000 TL yatıran 46 bin 500 lira kazandı!

  Apple’ın 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması, parasını bu şirkete yatıranı ihya etti. 11 yıllık rekor çıkışa dolardaki yükseliş de eklenince, Apple TL cinsinden bire tam 47.5 verdi. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • En iyi fotoğraf çeken 20 akıllı telefon!

  Teknoloji, 03 Ağustos 2018

  En iyi fotoğraf çeken 20 akıllı telefon!

  DxOMark'ın verilerine göre en yüksek fotoğraf performansı sunan akıllı telefonları sizler için derledik

  Huawei geride bıraktı ama Apple'da yüzler gülüyor

  Teknoloji, 03 Ağustos 2018

  Huawei geride bıraktı ama Apple'da yüzler gülüyor

  Huawei, Samsung'un ardından dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon şirketi oldu. Apple'ı geride bırakan şirketin bu başarıyı sağlamasında en önemli unsurların başında, P20 Pro modeli geliyor. Üçüncülüğe gerileyen Apple'da ise yüzler halen gülüyor

  Tarihin ilk 1.000.000.000.000 dolarlık şirketi!

  İş-Yaşam, 02 Ağustos 2018

  Tarihin ilk 1.000.000.000.000 dolarlık şirketi!

  Son dakika... ABD'li teknoloji devi Apple'ın piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaştı. Apple, tarihte bu seviyeye ulaşan ilk şirket oldu. Apple'ın salı günü açıklanan bilançosuna göre, bu yılın nisan-haziran döneminde geçen senenin aynı dönemine göre şirketin geliri yüzde 17,3 artarak 53,26 milyar dolara, net karı da yüzde 32,1 yükselerek 11,52 milyar dolara ulaştı

 • Apple'ın sıradaki tabletinde şaşırtan detay

  Teknoloji, 02 Ağustos 2018

  Apple'ın sıradaki tabletinde şaşırtan detay

  IOS 12 Beta 5, yeni iPhone'dan sonra yeni iPad Pro'ya dair de bazı detayları açık etti. Kullanılan ikonda cihazın tasarımı açıkça belli oluyor

 • Bunu yapanın 130 TL'ye iPhone 8'i oldu!

  Teknoloji, 01 Ağustos 2018

  Bunu yapanın 130 TL'ye iPhone 8'i oldu!

  İlk akıllı telefon modelini 2007’de çıkaran Apple, 11 yılda iPhone'dan 1.4 milyar adetlik satış, 893 milyar dolarlık gelir elde etti. İlk iPhone çıktığında 130 TL'lik Apple hissesi alanın şu anda tamı tamına 5500 TL'si var. Habertürk'ten Necdet Çalışkan, Apple'ı 1 trilyon dolarlık değere taşıyan bu uçuşunu analiz etti...

 • Kanıt ortaya çıktı! iPhone'da çift SIM kart dönemi!

  Teknoloji, 01 Ağustos 2018

  Kanıt ortaya çıktı! iPhone'da çift SIM kart dönemi!

  30 Temmuz'da yayınlanan IOS 12 Beta 5, çift SIM kartlı iPhone'ların yolda olduğunu ortaya çıkardı! Yazılımda çift SIM karta ilişkin kodlar bulundu

  Müthiş rekora sadece 1.28 dolar kaldı

  İş-Yaşam, 01 Ağustos 2018

  Müthiş rekora sadece 1.28 dolar kaldı

  Teknoloji devi Apple'ın nisan-haziran döneminde net kar ve geliri, geçen yılın aynı aylarına göre yükseldi. Apple'dan yapılan açıklamaya göre, bu senenin nisan-haziran dönemini bilançosunda üçüncü çeyrek olarak kabul eden şirketin geliri geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 17,3 artarak 53,26 milyar dolara ulaştı. Gelirlerde yaşanan bu artış Apple hisselerini de 197,67 dolara kadar çıkardı. Firmanın hisse başına değerinin 198,95 dolar seviyesine ulaşması durumunda, Apple tarihte 1 trilyon dolar piyasa değerine yükselen ilk şirket olacak