KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • İnternetin şifresi: 251 GB, 35 Mbps!

  Teknoloji, 04 Ekim 2022

  İnternetin şifresi: 251 GB, 35 Mbps!

  Türkiye'de aylık ortalama genişbant internet kullanımı 251 GB'ye çıktı. Pandemi ile birlikte internet tüketimi ayda ortalama 70 GB arttı. Ancak hızda abonelerin yüzde 80'i 35 Mbps ve altında kaldı; 50 Mbps'nin üzerine çıkanların oranı ise yüzde 10'u bulamadı. Samsung, Apple ve Redmi'nin başını çektiği akıllı cihaz pazarında ise son rakamlar şöyle oluştu... Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • 100 milyonu geçti

  Teknoloji, 04 Ekim 2022

  100 milyonu geçti

  Apple, 7 yıl önce kullanıma sunduğu müzik servisi uygulaması Apple Music’in katalogundaki şarkı sayısının 100 milyona ulaştığını duyurdu.

 • iPhone kullananlara uyarı!

  Teknoloji, 29 Eylül 2022

  iPhone kullananlara uyarı!

  iPhone kullanıcılarına uyarı: Eğer telefonunuzda bunlar oluyorsa, cihazınız saldırıya uğramış olabilir... Peki telefonunun saldırıya uğradığından şüphelenen iPhone kullanıcıları ne yapmalı?

  İşte iPhone 14'lerin onarım ücretleri!

  Teknoloji, 19 Eylül 2022

  İşte iPhone 14'lerin onarım ücretleri!

  Türkiye’de ön siparişlerin alınmaya başlandığı iPhone 14 modelleri için resmi servis ve onarım ücretleri açıklandı. İşte ekran, pil, kamera ve arka cam hasarında ödenecek olan o rakamlar...

  Türkiye'de iPhone 14'ler ön siparişte

  Teknoloji, 16 Eylül 2022

  Türkiye'de iPhone 14'ler ön siparişte

  Apple’ın 7 Eylül’de tanıttığı ve Türkiye fiyatları 31 bin TL'lerden başlayıp, 57 bin TL'lerin üzerine kadar çıkan iPhone 14 modelleri için ön siparişler açıldı. Türkiye'de bugün ön sipariş verenlerin iPhone 14'lerine kavuşma süresi 7 Kasım'a kadar uzayabiliyor.

 • iOS 16 çıktı, iPhone'lar yenilendi!

  Teknoloji, 13 Eylül 2022

  iOS 16 çıktı, iPhone'lar yenilendi!

  Apple'ın iPhone 14'ü tanıtmasının ardından merakla beklenen iOS’un yeni sürümü iOS 16 yayınladın. İşte iPhone 8 ve üstü iPhone kullancılarının yükleyebildiği iOS 16 ile gelen dikkat çekici özellikler...

 • Apple online mağazası yeniden kapatıldı

  Teknoloji, 09 Eylül 2022

  Apple online mağazası yeniden kapatıldı

  Apple online mağazası Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde 'bazı güncellemeler' yapılmak üzere yeniden geçici olarak kapatıldı. Bunun nedeninin ise iPhone 14'ün bugün itibarıyla ABD başta olmak üzere pek çok ülkede ön siparişe açılacak olması olarak gösteriliyor

 • İşte Apple'ın 57 bin TL'lik iPhone 14'ü!

  Teknoloji, 07 Eylül 2022

  İşte Apple'ın 57 bin TL'lik iPhone 14'ü!

  Apple, yeni akıllı telefon serisi iPhone 14 ailesini tanıttı. İşte iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'tan oluşan yeni iPhone'un dikkat çeken özellikleri ve Türkiye'de 57 bin TL'yi bile aşarak dudak uçuklatan satış fiyatları...

  iPhone fiyatlarına zam!

  Teknoloji, 08 Eylül 2022

  iPhone fiyatlarına zam!

  iPhone 14 modellerini tanıtan Apple, Türkiye'deki iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinin satışına son verdi. iPhone SE, iPhone 12, iPhone 13 mini ve iPhone 13 Türkiye fiyatlarına ise yüzde 19 ile yüzde 26 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

  iPhone 14'ü nereden al(ama)malı?

  Teknoloji, 08 Eylül 2022

  iPhone 14'ü nereden al(ama)malı?

  Apple’ın yeni tanıttığı ve 23 Eylül’den itibaren Türkiye’de satışa sunulacak olan iPhone 14’lerin fiyatları 31 bin TL’den başlayıp, 57 bin TL’nin üzerine kadar çıkıyor. Peki iPhone 14’lerin ABD fiyatları ne kadar? ABD’den alıp, Türkiye’ye getirmek isteyenler ne kadar masrafı göze almalı? Daha da kritik olan soru ise ABD’den yolcu beraberinde iPhone getirip Türkiye’de kayıt ettirerek kullanmak ne kadar hesaplıya gelir? İşte merak edilen tüm bu soruların cevapları... Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • iPhone 14 öncesi bu fiyattan kapandı!

  Teknoloji, 07 Eylül 2022

  iPhone 14 öncesi bu fiyattan kapandı!

  Bu akşam tanıtılacak iPhone 14 öncesi Apple Store online satış işlemlerine geçici olarak kapatıldı. İşte iPhone 14'ün sahneye çıkmasına saatler kala Türkiye'de beklenen yeni zamlar öncesi iPhone modellerinin fiyatları...

 • iPhone 14 için tarih belli oldu

  Teknoloji, 25 Ağustos 2022

  iPhone 14 için tarih belli oldu

  Apple’ın yeni iPhone modellerini tanıttığı ve her yıl eylül ayında yapılan etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu. Bu yıl iPhone 14 serisinin sahne alacağı Apple’ın etkinliği 7 Eylül’de gerçekleştirilecek.

 • Apple'dan ciddi güvenlik açığı uyarısı

  Teknoloji, 19 Ağustos 2022

  Apple'dan ciddi güvenlik açığı uyarısı

  Apple, iPhone, iPad ve Macbook'ları etkileyen ciddi bir güvenlik sorunu tespit edildiğini duyurarak, kullanıcılarına cihazlarının işletim sistemlerini güncellemeleri çağrısı yaptı

  Apple'ın kârı düştü, Amazon zarar etti

  Teknoloji, 29 Temmuz 2022

  Apple'ın kârı düştü, Amazon zarar etti

  Apple, nisan-haziran döneminde gelirinin arttığını, kârının ise azaldığını açıklarken, Amazon gelirini artırmasına rağmen zarar bildirdi. Intel de aynı dönemde gelirinin azaldığını ve zarar ettiğini duyurdu.

  Yeni 'Kilitleme Modu' güvenli mi?

  Teknoloji, 28 Temmuz 2022

  Yeni 'Kilitleme Modu' güvenli mi?

  Apple’ın iPhone’ları yüksek nitelikli ve hedefli siber saldırılarından korumak için devreye aldığı 'Kilitleme Modu” (Lockdown) ne kadar güvenli? Siber güvenlik uzmanları analiz etti.

 • Windows'ta her gün karşılaşılan 5 tehdit

  Teknoloji, 28 Temmuz 2022

  Windows'ta her gün karşılaşılan 5 tehdit

  Yaklaşık yüzde 76'lık pazar payı ile Microsoft Windows en çok kullanılan işletim sistemi ancak siber saldırganların da bir numaralı hedefi. İşte en çok tercih edilen işletim sistemi Windows’u kullananların her gün karşılaştığı 5 büyük siber tehdit...

 • İşte en çok satan bilgisayar markaları

  Teknoloji, 13 Temmuz 2022

  İşte en çok satan bilgisayar markaları

  2022 yılının ikinci çeyreğinde küresel PC pazarı yüzde 15.3 daraldı. 71 milyonluk satış rakamının gerçekleştiği bu yılın ikinci çeyreğinde en çok satan bilgisayar markaları şu şekilde sıralandı...

 • Küresel telefon pazarını enflasyon vurdu!

  Teknoloji, 12 Temmuz 2022

  Küresel telefon pazarını enflasyon vurdu!

  Enflasyon, Rusya-Ukrayna krizi, tedarik sorunları, Çin’deki yavaşlama ve güçlü dolar ile küresel akıllı telefon satışları aylık bazda 100 milyonun altına düştü. 2013’ten sonra ikinci kez 100 milyon barajının altına gerileyen pazarda, yılın geri kalanı için umutlar Çin ve Hindistan'daki tatil dönemi promosyonları ile iPhone 14’e bağlandı.

  Taksilerde en çok neler unutuluyor?

  Teknoloji, 06 Temmuz 2022

  Taksilerde en çok neler unutuluyor?

  Uber’in her sene yayınladığı Kayıp Eşya Endeksi’ne göre, Türkiye’deki taksilerde en çok unutulan eşyaların başında telefon geliyor. Yastık, takma diş gibi sıradışı eşyalar da taksilerde unutulanlar arasında.