KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • Nasdaq'ı bırak İstanbul'a bak: Zengin etti!

  Borsa, 19 Şubat 2020

  Nasdaq'ı bırak İstanbul'a bak: Zengin etti!

  BIST Teknoloji Endeksi 2020 genelinde yüzde 36.2 yükselerek teknoloji hisselerine yatırım yapanların yüzünü güldürdü. Buna karşılık ABD'li teknoloji devlerinin yer aldığı Nasdaq'taki yükseliş yüzde 10.2'de kaldı. Escort Bilgisayar hisseleri 2.5 ayda yüzde 147.5 yükselerek BIST Teknoloji'nin getiri şampiyonu oldu. 33.6 milyar lirayla endeksin en değerli şirketi olan ASELSAN'ın hisseleri de olumlu gelen mali sonuçların etkisiyle yüzde 39.4 yükseldi

 • 27 milyar $ buharlaştı

  Borsa, 19 Şubat 2020

  27 milyar $ buharlaştı

  Apple'ın koronavirüs salgını sebebiyle ilk çeyrekte gelir hedefini tutturamayacağını açıklamasıyla firmanın hisselerinde yüzde 1.83'lük düşüş yaşandı. Piyasa değeri böylece 27 milyar gerileyen Apple, en değerli Amerikan şirketi ve en değerli teknoloji şirketi unvanlarını Microsoft'a kaptırdı. Dün kapanış itibarıyla Microsoft'un piyasa değer 1.42, Apple'ın piyasa değeri ise 1.4 trilyon dolar oldu

 • Apple'da koronavirüs şoku!

  Teknoloji, 18 Şubat 2020

  Apple'da koronavirüs şoku!

  Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, ocak-mart dönemine ilişkin gelir beklentisini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tutturamayacağını duyurdu

  Google aldı, Koç ile geliyor

  Teknoloji, 14 Şubat 2020

  Google aldı, Koç ile geliyor

  Giyilebilir cihaz pazarının ABD merkezli oyuncusu Fitbit, Türkiye’ye Bilkom ile geliyor. Google’ın 2019 yılında satın aldığı Fitbit’in giyilebilir akıllı ürünlerinin Türkiye distribütörü Koç Holding şirketlerinden Bilkom oldu.

  Apple'ın ödülünü depremzedelere bağışladı

  Gündem, 13 Şubat 2020

  Apple'ın ödülünü depremzedelere bağışladı

  Mersin'in Erdemli ilçesinde Apple üzerinde 'sınırsız kredi' açığı bulan Çayan Temel, ücretli uygulamaları para vermeden indirmeyi keşfetti. Bu keşfini Apple ile paylaşan Temel'e 2 bin liralık ödül verildi. Temel ise bu 2 bin liralık ödülü Elazığ'daki depremzedelere bağışladı.

 • Ne iPhone ne Samsung ne de Huawei geçebildi!

  Teknoloji, 08 Şubat 2020

  Ne iPhone ne Samsung ne de Huawei geçebildi!

  Cep telefonu alırken telefon fiyatları kadar şarjının uzun süre gitmesi de önemli bir tercih nedeni. Bataryaların saatte iletebileceği enerji kapasitesini gösteren mAh değerleri bu anlamda ilk bakılanların başında gelse de ekran çözünürlüğü, ekran boyutu, yazılım gibi değişkenler nedeniyle yanıltıcı olabiliyor. Burada devreye performans testleri giriyor. İşte performans testlerine göre şarjı en uzun giden cep telefonları ve yeni Samsung ve Huawei modellerinin de eklendiği güncel liste

 • iPhone üreticisi maske işine girdi

  Teknoloji, 07 Şubat 2020

  iPhone üreticisi maske işine girdi

  Apple için iPhone üretimi yapan Çinli elektronik devi Foxconn, koronavirüs sebebiyle tıbbi maske üretimine başladı. Firma ilk aşamada 1 milyona yakın çalışanının maske ihtiyacını giderecek. Ardından vatandaşlara maske sağlayacak

 • Hileli yazılıma 25 milyon euro ceza

  Teknoloji, 07 Şubat 2020

  Hileli yazılıma 25 milyon euro ceza

  Eski model akıllı telefonlarında fonksiyonları yavaşlatan yazılım güncellemesi yaptığını itiraf eden ABD'li teknoloji şirketi Apple'a, Fransa'dan 25 milyon euroluk (27.4 milyon dolar) ceza geldi. Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre, mahkeme şirketin satışlarını artırmak için hileye başvurduğuna hükmetti

  Apple Watch, İsviçre saat endüstrisini solladı

  Teknoloji, 07 Şubat 2020

  Apple Watch, İsviçre saat endüstrisini solladı

  Apple'ın 2014 ilk kez piyasaya sürdüğü akıllı saat ürünü Apple Watch, geçen yıl 30 milyon adedin üzerinde sattı. Bu rakam geleneksel saat üretiminin merkezi konumundaki İsviçre saat endüstrisinin geçen yıl sattığı 21.1 milyon adedin üzerinde. İsviçre'nin saat ihracatı miktar bazında geçen yıl yüzde 13 geriledi. Ciro olarak İsviçre önde olsa da ülkenin geleneksel saat üreticilerinin akıllı saatleri Apple ve Huawei ile rekabet etmekte zorlanıyor

  İşte Dijital Hizmet Vergisi ödeyecekler

  Teknoloji, 06 Şubat 2020

  İşte Dijital Hizmet Vergisi ödeyecekler

  Türkiye’de oyundan, uygulamaya; müzikten, filme; reklamdan, e-ticarete internet üzerinden sunulan tüm hizmetlere getirilen “Dijital Hizmet Vergisi’nin detayları ortaya çıktı. İşte Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı tebliğe göre yüzde 7.5’lik dijital hizmet vergisine tabi olacak olanlar… Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • 20 milyona çıktı ama rakiplerinden fark yedi!

  Teknoloji, 05 Şubat 2020

  20 milyona çıktı ama rakiplerinden fark yedi!

  Google, geçen yaz Türkiye’de de kullanıma açtığı ücretli müzik ve video servisi YouTube Music ve YouTube Premium’un toplam abone sayısının 20 milyona ulaştığını açıkladı. YouTube'un 2018 yılının ortasında kullanıma sunduğu bu iki servis, aradan geçen 1.5 yılda ulaştığı abone sayısı ile Spotify ve Apple Music gibi rakiplerinin oldukça gerisinde kaldı.

 • Korona akıllı telefonları vurdu!

  Teknoloji, 03 Şubat 2020

  Korona akıllı telefonları vurdu!

  Koronavirüs salgınının akıllı telefon pazarında yol açtığı tahribatın ilk bilançosu ortaya çıkmaya başladı. Apple iPhone sevkiyatlarını kısarken, virüs nedeniyle ilk önlem olarak kapatılan mağaza ve satış noktalarının etkisiyle Çin’de akıllı telefon satışları yüzde 50 civarında düştü.

 • Dakikada 693 bin dolar kazanarak rekor kırdı

  Teknoloji, 29 Ocak 2020

  Dakikada 693 bin dolar kazanarak rekor kırdı

  Teknoloji devi Apple 2019'un ekim-aralık döneminde 91.8 milyar dolarla tarihinin en yüksek 3 aylık gelirini elde etti. Söz konusu dönemde firma böylece dakikada 692 bin 934 dolar kazandı. Apple'ın gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 yükseldi

  Teknoloji devlerinde ‘Korona’ alarmı

  Teknoloji, 28 Ocak 2020

  Teknoloji devlerinde ‘Korona’ alarmı

  Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şu ana kadar 100'den fazla kişinin ölümüne yol açan koronavinüs, teknoloji devlerini de alarma geçirdi: Apple Çin’deki üretim planlarını revize etmeye hazırlanıyor; Xiaomi, ülke genelindeki mağazaların kapattı; Huawei, geliştirici konferansını erteledi; Facebook ise çalışanlarına “Çin’e gitmeyin” uyarısı yaptı.

  Avrupa'da şarj aleti polemiği

  Teknoloji, 24 Ocak 2020

  Avrupa'da şarj aleti polemiği

  Avrupa Birliği yetkilileri farklı tipteki şarj cihazı, kablo ve adaptörlerinin devasa bir atık oluşturduğunu ve çevreyi tehdit ettiğini belirterek "evrensel şarj aleti" zorunluluğunu tartışıyor. Apple ise bunun ekonomiye zarar vereceği görüşünde. 2012 yılında Apple, Samsung ve Nokia gönüllü bir anlaşmaya imza atarak micro-USB (USB-C) standardında ürün çıkarırken Apple bir boşluktan faydalanarak 2012 yılında bir ucu micro-USB diğer ucu Apple cihazlara özgü lightning soketini piyasa sürmüş ve tartışma yaratmıştı. Apple açıklamasında, komisyonun Apple'ın "müşterilerine yeni teknolojiler sunma" kabiliyetini kısıtlayamayacağının altını çizdi

 • Apple'ın ensesinde

  Teknoloji, 23 Ocak 2020

  Apple'ın ensesinde

  Amazon, elektronik ticaret sektöründeki hakimiyetinin ardından Spotify ve Apple ile müzik alanındaki rekabette gaza bastı. Bir yılda yüzde 50'nin üzerinde büyüyen Amazon Music, neredeyse tamamı ücretli 55 milyon aboneye ulaştı ve 60 milyon abonesi olan Apple'a yaklaştı

 • iPhone üreten şirket araba üretecek

  Otomobil, 17 Ocak 2020

  iPhone üreten şirket araba üretecek

  ABD'li teknoloji devi Apple'in akıllı telefonu iPhone üreten firma olarak tanına Çin markezli Foxconn'un, Fiat Chrysler (FCA) ile işbirliğine gideceği öne sürüldü. Bloomberg'de yer alan habere göre, iki firma yüzde 50 ortaklı yeni bir şirket kurarak, elektrikli otomobil üretimi konusunda işbirliği yapacak

 • O da trilyon doları devirdi!

  Teknoloji, 17 Ocak 2020

  O da trilyon doları devirdi!

  Apple ve Microsoft’un ardından Google’ın çatı şirketi Alphabet de 1 trilyon dolarlık değeri aştı. Son bir yılda değerini 250 milyar dolar artıran Alphabet'in değeri dün ABD borsalarında kapanış itibariyle 1 trilyon 2 milyar dolara çıktı.

  'Katillerin telefonunun kilidini açmıyor'

  Teknoloji, 15 Ocak 2020

  'Katillerin telefonunun kilidini açmıyor'

  Teknoloji devi Apple'ın, mahkeme talebine rağmen silahlı bir saldırganın iPhone'unun kilidini açmayı reddetmesi Trump'ı sinirlendi. Trump "Biz Apple'a ticaret ve diğer konularda sürekli yardımcı oluyoruz ancak onlar katiller, uyuşturucu satıcıları ve diğer şiddet suçu işleyenlerin telefonlarının kilidini açmıyor" açıklamasında bulundu