KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Danıştay

İmparatorluk döneminde 54 yıl görev yapan Danıştay’ın faaliyeti, 4 Kasım 1922 tarihinde İstanbul’daki bütün merkez kuruluşlarının TBMM Hükümetinin idaresine geçtiği sırada sona ermiş, Cumhuriyet devrinde 669 Sayılı Kanunla Danıştay yeniden kurulup, 6 Temmuz 1927 tarihinde çalışmaya başlamıştır. 669 Sayılı Kanuna göre Danıştay, üç idari bir dava dairesi olmak üzere, dört daireden oluşmaktaydı.

1961 Anayasası, mahkemelerin ve hakimlerin bağımsızlığını hem yasama ve hem de yürütme organlarına karşı koruyabilmek için gerekli hükümleri öngörmekte idi. Bu Anayasanın 114 üncü maddesinde, "İdarenin hiçbir eylem ve işlemi yargı mercilerinin denetimi dışında bırakılamaz" denilmiş ve 1982 Anayasası ile bazı kısıtlamalar getirilmişse de, temel ilke korunmuştur.

1982 yılında ayrıca, ilk derece idari yargı mercileri olan idare ve vergi mahkemelerinin kurulmasıyla, idari yargı örgütünün kuruluşu tamamlanmıştır. Bugün Danıştay, bu mahkemelerin üzerinde bir temyiz mercii olarak yargı görevine devam etmektedir.

Anayasa’da öngörülen Yüksek Mahkemelerden biri olan Danıştay, Anayasanın 155 inci maddesine göre, yürütme organına yardımcı bir inceleme, danışma ve karar organı olmanın yanısıra, yönetimin yargı yoluyla denetlenmesinde etkin ve önemli görev yapan bir yargı kuruluşudur.

Bugün Danıştay’ın idari görevleri ile yargı görevi birbirlerinden kesin olarak ayrılmış ve her iki görevi yürütecek daireler birbirinden tamamen ayrı olarak kurulmuşlardır. Yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini, idare ve vergi mahkemeleriyle birlikte, Danıştay’ın dava daireleri yürütmektedir.

Günümüzde Danıştay, 1982 yılında yürürlüğe giren 2575 sayılı Danıştay Kanunu’na göre örgütlenmiştir. Bu Kanuna göre Danıştay, on altı dava, bir idari olmak üzere on yedi daireden oluşmaktadır. Bugün Danıştay’da, Danıştay Başkanı, Başsavcı, Başkanvekilleri, Daire Başkanları ve Üyeler olarak, 195 yüksek mahkeme hakimi görev yapmaktadır.

Danıştay’da ayrıca, dava dosyalarını inceleyerek daire veya görevli kurullara gerekli açıklamaları yapmak, tutanakları hazırlamak ve karar taslaklarını yazmakla görevli, tetkik hakimleri ve davalar hakkında hukuki düşüncelerini bildirmek üzere savcılar bulunmaktadır.

Danıştay Haberleri

 • Ayasofya için gözler Danıştay'da

  Gündem, 10 Temmuz 2020

  Ayasofya için gözler Danıştay'da

  Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması için beklenen Danıştay kararının bugün açıklanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karardan sonra atılması gereken adım neyse ona göre gereken adımlar atılır" demişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da dün yaptığı açıklamada, Fransa'nın başkenti Paris'teki hem kilise hem de müze olan Notre Dame örneğini göstermişti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, "Bu ayıptan da kurtulacak Türkiye' demişti

 • Danıştay Ayasofya kararını daha sonra açıklayacak

  Gündem, 02 Temmuz 2020

  Danıştay Ayasofya kararını daha sonra açıklayacak

  Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 1934 yılında verilen Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay 10. Dairesine açılan davanın duruşması görüldü. Dairenin kararını ilerleyen günlerde açıklaması bekleniyor

 • Danıştay'dan 'belediyelerin yardım kampanyası' kararı

  Gündem, 24 Haziran 2020

  Danıştay'dan 'belediyelerin yardım kampanyası' kararı

  Pandemi sürecinin en tartışmalı başlıklarından biri belediyelerin yardım toplamasının engellenmesiydi… Yargı, İçişleri Bakanlığı’nın belediyelerin yardım toplamasını yasaklayan genelgesine vize verdi… Danıştay genelgenin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

  Danıştay'dan YKS kararı!

  Gündem, 19 Haziran 2020

  Danıştay'dan YKS kararı!

  Danıştay 8. Dairesi, YKS'nin yapılmasına ilişkin kararın iptali istemiyle açılan davayı reddetti. Yükseköğretim Kurumları Sınavı, planlandığı şekilde 27 ve 28 Haziran'da yapılacak.

  Ayasofya yargı gündeminde!

  Gündem, 07 Haziran 2020

  Ayasofya yargı gündeminde!

  İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü kutlamaları ile yeniden ibadete açılması gündeme gelen Ayasofya yargı gündeminde. Danıştay Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemli davayı gündemine aldı. Yüksek Mahkeme davayı 2 Temmuz’daki duruşmalı yargılamada karara bağlayacak.

 • Danıştay Başkanı'ndan 152'nci yıl mesajı

  Gündem, 10 Mayıs 2020

  Danıştay Başkanı'ndan 152'nci yıl mesajı

  Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Danıştayın, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin korunması, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanması ile adaletin süratle ve isabetle yerine getirilmesi konularında kararlı ve azimli olduğunu bildirdi.

 • Danıştay'ın yeni başkanı belli oldu!

  Gündem, 07 Mayıs 2020

  Danıştay'ın yeni başkanı belli oldu!

  Danıştay Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucunda, 8. Daire Üyesi Zeki Yiğit Danıştay Başkanı seçildi. Danıştay’ın 24. başkanı olan Yiğit 4 yıl bu görevi sürdürecek.

 • Danıştay'da başkanlık seçimiyle ilgili flaş gelişme!

  Gündem, 30 Nisan 2020

  Danıştay'da başkanlık seçimiyle ilgili flaş gelişme!

  Danıştay'ın yeni başkanının belirleneceği tarih belli oldu. Danıştay Genel Kurulu’nda 5 Mayıs’ta seçim yapılacak

  Fransız belediye başkanlarına koronavirüs engeli!

  Dünya, 17 Nisan 2020

  Fransız belediye başkanlarına koronavirüs engeli!

  Fransız basınında yer alan haberlere göre Danıştay, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında belediye başkanlarının yetkinlerini sınırlandıran karar aldı.

  Yargıtay ve Danıştay başkanları değişiyor

  Gündem, 23 Mart 2020

  Yargıtay ve Danıştay başkanları değişiyor

  Yüksek yargıda kritik değişim süreci başladı. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör yaş haddinden emekli oldu. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise bugün emekli oluyor. Yeni başkanları belirlemek için Yargıtay ve Danıştay’da seçim yapılacak

 • Yüksek yargıda seçim ayı!

  Gündem, 26 Şubat 2020

  Yüksek yargıda seçim ayı!

  Yüksek yargıda Mart ayında kritik değişimler yaşanacak. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve Danıştay Başkanı Zerrin Güngör yaş haddinden emekli oluyor. Yeni başkanları belirlemek için Yargıtay ve Danıştay’da seçim yapılacak. Yine Yargıtay’da bir Anayasa Mahkemesi üyeliğini belirlemek için seçime gidilecek

 • Depremde yıkılan binalardan kim sorumlu?
 • Yargıtay ve Danıştay’da seçim

  Gündem, 16 Ocak 2020

  Yargıtay ve Danıştay’da seçim

  Yargıtay ve Danıştay’da 6 yeni Yüksek Seçim Kurulu üyesinin belirlenmesi için seçim yapıldı. Yapılan oylamalar sonucunda sadece Yargıtay 21. Hukuk Dairesi Üyesi Ahmet Yener salt çoğunluğun üzerinde oy alarak, YSK üyesi seçildi. Geri kalan 5 üyenin belirlenmesi için oylamalara gelecek hafta devam edilecek.

  Danıştay'dan öğretmenevi kararı

  Gündem, 22 Aralık 2019

  Danıştay'dan öğretmenevi kararı

  Danıştay, öğretmenevlerinde kadın ve erkeğin aynı odada kalmasıyla ilgili tartışmada, “nikah cüzdanı şart” dedi. Evli olmayan çiftlerin öğretmenevlerinde aynı odada kalamayacaklarına ilişkin yönergenin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Fevzi Çakır'ın özel haberi...

  Danıştay'dan ÖSYM yasağına iptal!

  Gündem, 04 Aralık 2019

  Danıştay'dan ÖSYM yasağına iptal!

  Diyarbakır'da geçen yıl KPSS'ye kol saati ve yüzükle girdiği tespit edildiği gerekçesiyle sınavı geçersiz sayılan Veysel Gündoğan'ın açtığı davada Ankara 2. İdare Mahkemesi, sınavın geçersiz sayılmasını hukuka aykırı buldu. Kararın bozulması için yapılan temyiz başvurusunu değerlendiren Danıştay da mahkemenin kararını onadı. Ankara 2. İdare Mahkemesinin kararından: "Kopya çekildiği yönünde bir belirleme yapılmadan, sadece yasaklanan belirli objelerin sınav salonuna sokulduğunun tespiti üzerine sınavın geçersiz sayılması, ölçülülük ilkesi ile bağdaşmamaktadır"

 • Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi kesinleşti

  Gündem, 16 Ekim 2019

  Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi kesinleşti

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (İDDK), Sakarya Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı açılan davada son sözü söyledi. Yasemin Güneri'nin haberi...

 • Danıştay'a 'Netflix' davası

  Gündem, 06 Ağustos 2019

  Danıştay'a 'Netflix' davası

  Ankara Barosu, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) internet üzerinden yapılan yayınları denetlemesine imkan tanıyan yönetmelik değişikliğinin Anayasa'ya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesi'ne itiraz yoluyla başvurulması talebiyle Danıştay'a dava açtı

 • Danıştay eski üyesi Aydın'a hapis

  Gündem, 27 Haziran 2019

  Danıştay eski üyesi Aydın'a hapis

  Yargıtay 9. Ceza Dairesince, kapatılan YARSAV'ın Başkan Yardımcısı ve eski Danıştay üyesi Oktay Aydın'a FETÖ üyeliğinden 10 yıl hapis cezası verildi.

  Eski YSK ve Danıştay üyesi Demirci'ye hapis cezası

  Gündem, 29 Mayıs 2019

  Eski YSK ve Danıştay üyesi Demirci'ye hapis cezası

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, eski YSK ve Danıştay üyesi Ünal Demirci'yi, FETÖ üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı