KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İzmir

İzmir şehri, Türkiye'nin en batısında bulunan bölgelerden olan ve en kalabalık üçüncü şehir ünvanını elinde bulunduran şehirdir. Toprak olarak bakıldığında Türkiye'nin en büyük 23. büyük şehridir.

İzmir, Roma İmparatorluğu'nun elinde bulundurduğu topraklardan biridir ve o döneme ait Efes Antik Kenti gibi birçok tarihi ve turistik mekana ev sahipliği yapmaktadır. Birçok devletin ele geçirdiği ve toplumların barındığı İzmir, 1081'de Selçuklu akıncılarının ve Çaka Bey'in zaferiyle ilk kez Türk olmuştur. Ardından Çaka Bey'in ölümüyle Bizanslılar şehri yeniden ele geçirir. 1310'da Aydınoğlu Umur bey bütün İzmir'i ele geçirse de zaman içinde İzmir'in farklı yerlerden toprakları kaybedilir.

1422'de ise II. Murad, şehri kuşatır ve İzmir'i ele geçirerek Osmanlı İmparatorluğu'na katar. 1620 yılında yabancı tanınan kapitülasyonların ardından İzmir şehri, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı'nın ardından 15 Mayıs 1919'da Yunanlılar tarafından işgal edilir ancak bu işgal sadece 3 yıl sürer. 9 Eylül 1922'de İzmir'in Kurtuluşu olayı ile işgal durumu yok olur. Fakat 13 Eylül 1922 sabahı çıkan şiddetli yangın İzmir'de 2.600.000 metrekarelik bir alanı yok eder. Yangının çıktığı alanda 20 bin ev ve iş yeri zarar görür.

İzmir şehri, Cumhuriyet'in kurulmasından bir kaç ay önce gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi'ne ev sahipliği yapmıştır.

1984'te çıkan kanun ile büyükşehir ünvanı kazanan İzmir, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı bir şehirdir. İkliminde ise tipik Akdeniz İklimi görülmektedir.

İzmir Haberleri

 • Yanmış halde erkek cesedi bulundu

  Gündem, 19 Kasım 2018

  Yanmış halde erkek cesedi bulundu

  İzmir'in Tire ilçesinde şarampole yuvarlanmış ve yanmış otomobilde erkek cesedi bulundu

 • Yol ortasında bir garip sandalye

  Gündem, 18 Kasım 2018

  Yol ortasında bir garip sandalye

  İzmir'in Konak ilçesinde, yolda altyapı çalışmaları nedeniyle kazılan ancak üzeri kapatılmayan çukurların trafik için tehlike oluşturduğunu farkeden bir vatandaş, evinden getirdiği sandalyeyle güvenlik önlemi aldı

 • Tam 1800 yıllık ve benzeri yok... Yarım litresi 30 bin TL!

  Gündem, 18 Kasım 2018

  Tam 1800 yıllık ve benzeri yok... Yarım litresi 30 bin TL!

  Türkiye'deki en yaşlı zeytin ağaçlarının bulunduğu İzmir Seferihisar'da dünyadaki tek zeytinyağı müzayedesi yapıldı. Teos Antik Kenti içerisindeki bin 800 yıllık ağacın zeytinlerinden elde edilen yağ ise açık artırma sonrasında yarım litresi 30 bin TL'ye alıcı buldu

  Uçakta hostese yapılan şaka ortalığı karıştırdı

  Gündem, 17 Kasım 2018

  Uçakta hostese yapılan şaka ortalığı karıştırdı

  İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda kalkışa hazırlanan uçakta bir yolcunun sarf ettiği sözler, acil eylem planının devreye alınmasına ve uçağın yaklaşık 4 saat rötar yapmasına neden oldu.

  Annesini bıçakladı, serbest bırakıldı, intihar etti

  Gündem, 17 Kasım 2018

  Annesini bıçakladı, serbest bırakıldı, intihar etti

  İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, annesi Kadriye Ç.'yi sırtından ve kafasından bıçaklayarak ağır yaralayan Selma Ç.(35), evinin bulunduğu 6 katlı apartmanın çatısından kendisini boşluğa bırakarak yaşamına son verdi.

 • Kahreden konuşmayı böyle anlattı

  Gündem, 16 Kasım 2018

  Kahreden konuşmayı böyle anlattı

  İzmir’de okul servis minibüsünde unutularak yaşamını yitiren minik Alperen’in gittiği anaokulunda görevli olan öğretmen Nurcan A., “Annesi bana ‘Çocuğu ben size verdiğimde burnu bile kanamıyordu’ dedi. Ben anneye ‘Çocuğunuz serviste unutuldu’ diyemedim. Ahmet S. beni aradı. Savcıya olayın uyku odasında olduğunu söylememi istedi” diye konuştu.

 • Mahkeme, AVM otoparkını "kara yolu" kabul etti

  Gündem, 16 Kasım 2018

  Mahkeme, AVM otoparkını "kara yolu" kabul etti

  İzmir 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, bir sigorta şirketinin, alışveriş merkezinin otoparkında meydana gelen hasarlı trafik kazası sonrası oluşan zararı "olayın kara yolunda meydana gelmediği" gerekçesiyle karşılamaması üzerine açılan davada, otoparktaki kazanın "kara yolu"nda olduğuna karar verdi.

 • İzmir'de FETÖ'nün esnaf yapısına darbe: 17 gözaltı

  Gündem, 16 Kasım 2018

  İzmir'de FETÖ'nün esnaf yapısına darbe: 17 gözaltı

  İzmir'de FETÖ'nün esnaf yapılanmasına yönelik operasyonda 17 şüpheli yakalanırken, şahısların ikametlerinde yakalanmaları halinde sorguda nasıl davranacaklarına yönelik dokümanlarda ele geçirildi

  Öfkeli eşten inanılmaz FETÖ planı!

  Gündem, 16 Kasım 2018

  Öfkeli eşten inanılmaz FETÖ planı!

  Boşanmak istemeyen kadın, “Eşim FETÖ üyesi” diye iftira attı. 6 ay tutuklu kalan koca, boşanma davası açtı. Kadın bu kez de “Beni aldatıyor” diyerek 350 bin lira tazminat istedi. Çifti boşayan mahkeme, kadının tüm taleplerini reddetti.

  Yolda giderken kolonya sürdü başına gelmeyen kalmadı

  Gündem, 15 Kasım 2018

  Yolda giderken kolonya sürdü başına gelmeyen kalmadı

  İzmir'in Seferihisar ilçesindeki trafik uygulamasında 425 promil alkollü çıkması nedeniyle ehliyetine el konulan ve hakkında dava açılan sürücünün, eli ve yüzüne sürdüğü kolonyanın ölçüm sonucunu etkilediği gerekçesiyle beraatine karar verildi.

 • 8 kurşun isabet etti, '13 dakika boyunca aramadın' dediler!

  Gündem, 15 Kasım 2018

  8 kurşun isabet etti, '13 dakika boyunca aramadın' dediler!

  İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, boşandığı Salih Kapıdere'nin tabancayla vurarak ağır yaraladığı avukat Jale Soydan, hakkında koruma kararı bulunmasına rağmen devletin kendisini koruyamadığı gerekçesiyle 200 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat davası açtı. İdare Mahkemesi'nin reddettiği kararı Bölge İdare Mahkemesi de onadı. Benzer bir dava için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği kararı da emsal gösteren Soydan, hukuk mücadelesini sürdürmek için davayı Danıştay'a taşıdı.

 • Öz çocuğunu evlatlık aldı!

  Gündem, 15 Kasım 2018

  Öz çocuğunu evlatlık aldı!

  İzmir'de yaşayan İdris-Hicran Özel çifti, hastanede kaçırılan kızları Kader’i çocuk esirgeme kurumunda buldu. Yıllar sonra nüfus müdürlüğüne giden Kader, evlatlık olduğunu öğrendi. DNA testinde annenin biyolojik anne, babanın ise olmadığı ortaya çıktı. Kader'in doğduktan sonra kaçırılması ve sonrasında yaşadığı süreç herkesi hayrete düşürdü.

 • Gazinoda silahlı kavga: 2 yaralı

  Gündem, 14 Kasım 2018

  Gazinoda silahlı kavga: 2 yaralı

  Ödemiş ilçesinde bir gazinoda 2 kişiyi silahla yaraladıktan sonra kaçan şüpheli gözaltına alındı

  Kontrolden çıkan araç beton bariyerlerde parçalandı

  Gündem, 14 Kasım 2018

  Kontrolden çıkan araç beton bariyerlerde parçalandı

  İzmir'in Bayraklı ilçesinde bir otomobilin bariyerlere çarpması nedeniyle sürücü ağır yaralandı

  İzmir merkezli 16 ilde "çete" operasyonu

  Gündem, 13 Kasım 2018

  İzmir merkezli 16 ilde "çete" operasyonu

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülen suç örgütü soruşturmasının ardından bu sabah düğmeye basıldı. Suç örgütü kurmak ve üye olmak iddiasıyla 16 ilde 33 şüpheli için gözaltı kararı verildi. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti ve 13 şüpheli gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmalar devam ediyor

 • 16 ilde FETÖ operasyonu!

  Gündem, 13 Kasım 2018

  16 ilde FETÖ operasyonu!

  İzmir Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ’ye yönelik 16 ilde 25 şüpheliye yönelik operasyon başlattı. Operasyonda, aralarında FETÖ’nün üst düzey sorumlularında bulunduğu 15 kişi yakalandı. Yakalanan kişiler arasında, GATA’dan ayrılan doktorlar, öğretmenler, TÜBİTAK görevlisi ve muvazzaf askerlerin bulunduğu bildirildi

 • Pansuman için gitti, hayatı kabusa döndü!

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Pansuman için gitti, hayatı kabusa döndü!

  İzmir'de, özel davetlerde aşçılık yapan Yağmur Güney Hıncal, yemek hazırlığında kesilen parmağına pansuman yaptırmak için gittiği Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisinde, iddiaya göre, kadın sağlık görevlisi, yarayı incelediği sırada parmağa aniden bastırıp, hızla hareket ettirince eklem kırıldı, kemik dışarı çıktı, tendonlar koptu. Ameliyatı saatler süren Hıncal, aylarca işini yapamayacağını, parmağını da bir daha kullanamayabileceğini söyledi. Hıncal, savcılığa suç duyurusunda bulunurken, toplam 100 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat davası açtı.

 • Göçmen teknesi battı! Kayıplar aranıyor...

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Göçmen teknesi battı! Kayıplar aranıyor...

  Son dakika! İzmir'in Dikili ilçesi açıklarında düzensiz göçmenlerin bulunduğu tekne battı. Teknede bulunduğu belirtilen 15 kişiden 2'sinin cansız bedenine ulaşıldı. 2 göçmen de yüzerek karaya ulaştı

  Tamamen temizlendi!

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Tamamen temizlendi!

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler özel kepçeyle deniz marulundan tamamen temizledi. Bir iş makinesinin detaylı temizlik için suda çalıştığı görüldü