KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Japonya

Japonya, Doğu Asya'da bulunan, parlementer monarşi ile yönetilen ve 377.944 km2'lik yüzölçümüne sahip olan ülkedir.

10 Mart 1854'te Amerikan Donanmasına ait olan Siyah Gemi'ler, Kanagawa Sözleşmesi ile Japonya'nın dış dünyaya açılmasını zorladı ve daha sonra Batı ülkeleriyle yapılan anlaşmalar sonrasında ekonomi ve siyasi krizler arrttır.

Günümüzde Japonya'nın yönetim biçimi anayasal monarşidir ancak ülkede imparatorun yetkileri çok kısıtlıdır. Anayasaya göre imparator "devletin ve halkın birliğinin sembolü" olarak tanımlanır ve herhangi bir egemenlik hakkı yoktur.

Ülkenin yaklaşık 4 trilyon dolarlık milli geliri bulunmaktadır ve bu rakamlar dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahiptir. İkinci Dünya Savaşı'nda yenilse de, savaşın ardından hızlı gelişen Japonya'nın başarısı örnek olarak gösterilmektedir.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından şirketler, devlet ve vatandaşlar bir güç birliği oluşturmuş ve bu sayede toparlanarak dünyanın en iyi ve en büyük ekonomileri listesine adını yazdırmıştır. Japonya'nın bu kadar hızlı toparlayarak güçlü bir ülke olması, diğer ülkeler tarafından "Japon mucizesi" olarak tanımlanır.

Nükleer santraller kurarak enerji kullanımını da doğru bir şekilde yapmak isteyen Japonya'da 2005 yılı itibariyle petrol, kömür, doğal gaz ve nükleer enerji kullanılmaktadır.

Ülkenin ortalama yaşı 44,7'dir ve bu rakamlar dünyanın en yaşlı nüfusu olarak kayıtlara geçmiştir. Japonya nüfusunun %30,1'i 60 yaşından daha yaşlı olup 60+ yaş grubuna girenlerin dünyanın en yüksek yüzde oranına sahiptir.

Japonya Haberleri

 • 5 yılda 44 milyon dolar kaçırmış!

  Otomobil, 20 Kasım 2018

  5 yılda 44 milyon dolar kaçırmış!

  Japonya'da tutuklanması büyük ses getiren Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Carlos Ghosn hakkında yürütülen soruşturmanın detayları netleşmeye başladı. Tokyo Savcılığı'ndan yapılan açıklamada, ünlü CEO'nun Tokyo Haneda Havalimanı'na inen özel jetinin içinde göz altına alındığı bildirildi. 2010-2014 döneminde 88 milyon dolardan fazla gelir elde eden Ghosn'un, bu tutarın sadece yarısını beyan ederek vergi kaçırdığı gerekçesiyle tutuklandığını belirtilirken, Nissan çalışanlarının da soruşturmaya destek verdikleri açıklandı. Gelişmelerin ardından perşembe günü toplanacak Nissan Yönetim Kurulu, Ghosn'un görevden alınmasını görüşecek. Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberi...

 • Türkiye, Japonya'dan iki FETÖ'cünün iadesini istedi

  Gündem, 16 Kasım 2018

  Türkiye, Japonya'dan iki FETÖ'cünün iadesini istedi

  Türkiye Japonya hükümetinden, 2016 yılındaki darbe teşebbüsünün elebaşı olduğu Türk yetkililerce belirlenen ABD’de ikamet eden örgüt elebaşı Gülen ile doğrundan bağlantısı olduğu gerekçesiyle 2 kişinin iadesini istediği öğrenildi

 • Putin'den Davos çıkışı: Prestijimizi etkilemez

  Dünya, 15 Kasım 2018

  Putin'den Davos çıkışı: Prestijimizi etkilemez

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın Davos’a katılmama kararına ilişkin, “Bu kesinlikle Rusya'nın küresel ekonomideki prestijini etkilemeyecek” dedi

  Japonya'nın en büyük terk edilmiş oteli!

  Yaşam, 14 Kasım 2018

  Japonya'nın en büyük terk edilmiş oteli!

  Japonya'nın başkenti Tokyo'nun 300 kilometre uzaklığındaki bir volkanik adaya inşa edilen devasa otele 2006 yılından beri ziyaretçi uğramıyor. Şimdilerde Japonya'nın en büyük terk edilmiş oteli olarak bilinen yapı, doğa tarafından ele geçirildi

  Hologramla evlendi, annesi düğüne gitmedi!

  Dünya, 13 Kasım 2018

  Hologramla evlendi, annesi düğüne gitmedi!

  Japonya'nın başkenti Tokyo'da okul yöneticisi olan 35 yaşındaki Akhido Kondo, sanal dünyada şarkıcı olan hologramla evlilik töreni gerçekleştirdi. Kondo ailesi tarafından tepkiyle karşılaşırken Japonya'da da bu evlilik eleştirildi.

 • ABD savaş uçağı düştü!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  ABD savaş uçağı düştü!

  Son dakika... Japon medyası, ülkenin Okinawa kenti yakınlarında F/A-18 tipi bir ABD savaş uçağının düştüğünü duyurdu.

 • Japon devi 2 birimini satıp 7000 kişiyi çıkarıyor

  İş-Yaşam, 09 Kasım 2018

  Japon devi 2 birimini satıp 7000 kişiyi çıkarıyor

  Toshiba, 2015 yılında patlak veren muhasebe skandalı sonrası şirket içi operasyonlara devam ediyor. Bu yıl, çip birimini 18 milyar dolara satan Toshiba, ABD ve Britanya'da bulunan doğalgaz ve nükleer enerji yatırımlarına son veriyor. 5 yıllık yeni bir strateji açıklayan Toshiba, 7000 kişininin de işine son veriyor. Haberler sonrası Toshiba hisseleri yüzde 12 arttı

 • Son 30 yılda intihar oranı arttı!

  Dünya, 06 Kasım 2018

  Son 30 yılda intihar oranı arttı!

  Japonya'da 2016-2017 yılları arasında gençlerin intihar oranı son 30 yıla kıyasla artış gösterdi. Japon Eğitim Bakanlığının raporuna göre, ilköğretim çağındaki 250 çocuk aile sorunları, zorbalık ve stres gibi konulardan kendi hayatlarına son veriyor.

  Çavuşoğlu, Japonya'da Meclis Başkanı Çuiçi ile görüştü

  Gündem, 06 Kasım 2018

  Çavuşoğlu, Japonya'da Meclis Başkanı Çuiçi ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya Danışma Meclisi Başkanı Date Çuiçi ile görüştü. Çavuşoğlu, Japonya temasları kapsamında Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ile görüşecek ve Başbakan Şinzo Abe tarafından kabul edilecek

  Çavuşoğlu: Ben merkezli bir ABD var!

  Dünya, 05 Kasım 2018

  Çavuşoğlu: Ben merkezli bir ABD var!

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Palace Otel'de Ortadoğu Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen "Türk Dış Politikası ve Ortadoğu'daki Güncel Gelişmeler Semineri"nde konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye'nin bölgesindeki ülkelerle istikrar ve kalkınmada güven artırıcı adımlar attığını belirterek, "Biz, Türkiye olarak kolay bir coğrafyada yaşamıyoruz. Tüm zorluklara rağmen ülkemizin istikrarının ekonomik olarak büyümesi için, güçlenmesi için her türlü tedbiri alıyoruz, almaya devam edeceğiz." dedi.

 • Bir ada ortadan kayboldu!

  Dünya, 03 Kasım 2018

  Bir ada ortadan kayboldu!

  Japonya'nın kuzeyindeki bir ıssız ada gözden kayboldu. Gözden kaybolan Esanbe Hanakita Kojima'nın durumunu tespit çalışmaları başlatıldı. Adanın dalgalarla aşınarak yok olması veya deniz seviyesinin yükselmesiyle su altında kalmış olması ihtimali üzerinde duruluyor

 • Dolara karşı bir hamle de Asya'dan

  Para, 01 Kasım 2018

  Dolara karşı bir hamle de Asya'dan

  Asya’nın iki büyük dev Hindistan ve Japonya 75 milyar dolarlık döviz takası anlaşması imzaladı. Anlaşmayla iki ülke arasındaki ticarette dolarizasyonun etkisinin azaltılması ve son dönemde dolar karşısında ocak ayından itibaren yüzde 15 değer kaybeden Hint rupisine de destek olunması amaçlanıyor.

 • Tacından vazgeçen Japon prenses dünya evine girdi!

  Dünya, 29 Ekim 2018

  Tacından vazgeçen Japon prenses dünya evine girdi!

  Japon Prenses Ayako halktan birisiyle evlendiği için unvanını kaybetti. Ayako tören sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu günü çok sayıda kişiyle kutlamaktan dolayı çok mutluyum. Güzel bir çift olacağız." ifadelerini kullandı.

  'İmzacı' ve 'Kulis'i kitap haline getirdi

  Kültür-Sanat, 29 Ekim 2018

  'İmzacı' ve 'Kulis'i kitap haline getirdi

  Türkiye'de oyunculuk yapan Ayumi Takano, Japonya'nın ünlü yazarlarından Kunio Şimizu’nun 'İmzacı' ve 'Kulis' adlı oyunların Türkçe'ye çevirdi

  ABD'den orta menzilli balistik füze önleme testi

  Dünya, 26 Ekim 2018

  ABD'den orta menzilli balistik füze önleme testi

  ABD'nin Japonya ile ortak geliştirdiği "Standart Füze-3 (SM-3) Block IIA" için yapılan testin başarıyla tamamladığı bildirildi

 • BM'den Fukuşima uyarısı: Çocukları durdurun

  Dünya, 26 Ekim 2018

  BM'den Fukuşima uyarısı: Çocukları durdurun

  BM bağımsız müfettişi Baskut Tuncak, Tokyo yönetimine çocukların Fukuşima'ya geri dönmesini durdurması çağrısında bulundu.

 • Dolara karşı 2 Asya devinden birleşme kararı

  Para, 26 Ekim 2018

  Dolara karşı 2 Asya devinden birleşme kararı

  Çin ve Japonya, finansal istikrar ve iki ülke arasındaki ticari faaliyetleri genişletmek için dev bir swap anlaşmasına imza attı. Japonya Merkez Bankası (BOJ) tarafından yapılan açıklamaya göre swap anlaşması 25 Ekim 2021 tarihine kadar sürecek ve 30 milyar dolar (200 milyar yuan - 3.4 trilyon yen) değerinde yerel para takasına olanak tanıyacak. 

 • Üç ülkeden karar: Birlikte hareket edeceğiz!

  Dünya, 19 Ekim 2018

  Üç ülkeden karar: Birlikte hareket edeceğiz!

  Japonya, ABD ve Güney Kore savunma bakanları, Kuzey Kore'ye yönelik Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının sert şekilde uygulanması amacıyla ortak haraket etme konusunda mutabık kaldı.

  MotoGP'de heyecan Japonya'da sürecek

  Motor Sporları, 19 Ekim 2018

  MotoGP'de heyecan Japonya'da sürecek

  MotoGP'de sezonun 16. yarışı, 21 Ekim Pazar günü Japonya'da gerçekleştirilecek.