KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Japonya

Japonya, Doğu Asya'da bulunan, parlementer monarşi ile yönetilen ve 377.944 km2'lik yüzölçümüne sahip olan ülkedir.

10 Mart 1854'te Amerikan Donanmasına ait olan Siyah Gemi'ler, Kanagawa Sözleşmesi ile Japonya'nın dış dünyaya açılmasını zorladı ve daha sonra Batı ülkeleriyle yapılan anlaşmalar sonrasında ekonomi ve siyasi krizler arrttır.

Günümüzde Japonya'nın yönetim biçimi anayasal monarşidir ancak ülkede imparatorun yetkileri çok kısıtlıdır. Anayasaya göre imparator "devletin ve halkın birliğinin sembolü" olarak tanımlanır ve herhangi bir egemenlik hakkı yoktur.

Ülkenin yaklaşık 4 trilyon dolarlık milli geliri bulunmaktadır ve bu rakamlar dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahiptir. İkinci Dünya Savaşı'nda yenilse de, savaşın ardından hızlı gelişen Japonya'nın başarısı örnek olarak gösterilmektedir.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından şirketler, devlet ve vatandaşlar bir güç birliği oluşturmuş ve bu sayede toparlanarak dünyanın en iyi ve en büyük ekonomileri listesine adını yazdırmıştır. Japonya'nın bu kadar hızlı toparlayarak güçlü bir ülke olması, diğer ülkeler tarafından "Japon mucizesi" olarak tanımlanır.

Nükleer santraller kurarak enerji kullanımını da doğru bir şekilde yapmak isteyen Japonya'da 2005 yılı itibariyle petrol, kömür, doğal gaz ve nükleer enerji kullanılmaktadır.

Ülkenin ortalama yaşı 44,7'dir ve bu rakamlar dünyanın en yaşlı nüfusu olarak kayıtlara geçmiştir. Japonya nüfusunun %30,1'i 60 yaşından daha yaşlı olup 60+ yaş grubuna girenlerin dünyanın en yüksek yüzde oranına sahiptir.

Japonya Haberleri

 • O ülkenin erkekleri kadınlardan daha yalnız!

  Dünya, 19 Ağustos 2018

  O ülkenin erkekleri kadınlardan daha yalnız!

  Japonya'daki Ulusal Nüfus ve Sosyal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü'nün geçtiğimiz yıl Temmuz'da 10 bin hanede yaşayan bireyler üzerinde yaptığı araştırma, Japonya'daki toplumsal ilişkilerle ilgili çarpıcı veriler ortaya koydu. Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre ülkede yalnız yaşayan 7 yaşlı erkekten birinin, sadece 2 haftada bir ya da daha uzun bir zaman diliminde diğer insanlarla konuştuğunu gösterdi.

 • BM'den Japonya için kritik uyarı!

  Dünya, 16 Ağustos 2018

  BM'den Japonya için kritik uyarı!

  Japonya'da, 2011 yılında meydana gelen deprem ve tsunaminin yol açtığı Fukuşima nükleer felaketin ardında bıraktığı zararlı maddeleri temizlemek için istihdam edilen işçilerin büyük risk altında olduğu uyarısında bulunuldu. Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, on binlerce işçinin radyasyona maruz kalmış olabileceğini belirtti

 • 200 yıl sonra tahttan çekilen ilk hükümdar olacak!

  Dünya, 15 Ağustos 2018

  200 yıl sonra tahttan çekilen ilk hükümdar olacak!

  Kyodo ajansının haberine göre, gelecek yıl tahttan ayrılacak İmparator Akihito, Japonya'nın 2. Dünya Savaşı'nda teslim olmasının 73'üncü yıl dönümü kapsamında Tokyo'da düzenlenen anma törenine imparator olarak son kez katıldı

  Ülkelerin birbirinden değişik kuralları

  Dünya, 15 Ağustos 2018

  Ülkelerin birbirinden değişik kuralları

  Her ülke kendi düzenine ait hukuk kurallarını uyguluyor. Bir ülkede uyuşturucu ticareti büyük bir suçken başka bir ülkede sakız çiğnemenin büyük bir suç olduğunu görmek mümkün.

  İrtibatın kesildiği helikopterden kurtulan olmadı!

  Dünya, 11 Ağustos 2018

  İrtibatın kesildiği helikopterden kurtulan olmadı!

  Japonya'da, dün irtibatın kesildiği arama kurtarma helikopterindeki 9 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Helikopterin düşme nedeni ise henüz bilinmiyor.

 • Japonya'da helikopterle irtibat kesildi!

  Dünya, 10 Ağustos 2018

  Japonya'da helikopterle irtibat kesildi!

  Japonya'da içinde 5 itfaiyeci ve 4 arama kurtarma görevlisi olmak üzere 9 kişiyi taşıyan helikopterle irtibatın kesildiği bildirildi.

 • Aşkı için unvanından vazgeçen Prenses 'borç' ile gündeme geldi!

  Dünya, 09 Ağustos 2018

  Aşkı için unvanından vazgeçen Prenses 'borç' ile gündeme geldi!

  Aşkı uğruna prenseslik unvanından vazgeçeceğini ve üniversitede tanıştığı erkek arkadaşı ile evleneceğini duyuran Japonya İmparatoru Akihito'nun en büyük torunu Prenses Mako, daha önce ertelenen düğünü ile bir kez daha gündeme geldi. Prenseslik unvanından vazgeçmek uğruna üniversite arkadaşıyla evlenmeye hazırlanan Japonya Prensesi Mako’nun evliliği müstakbel eşinin borçlarından dolayı tekrar ertelenebilir.

 • Aşırı sıcakların vurduğu ülkede şimdi de tayfun alarmı!

  Dünya, 09 Ağustos 2018

  Aşırı sıcakların vurduğu ülkede şimdi de tayfun alarmı!

  Temmuz ayından bu yana aşırı sıcaklardan 140 kişinin hayatını kaybettiği Japonya'da, bu kez tayfun alarmı verildi. Japonya Hava Ajansı, ülkenin Doğu ve Kuzeydoğu bölgelerinde şiddetli tayfun beklendiğini duyurdu.

  Felaketin üzerinden 73 yıl geçti

  Dünya, 06 Ağustos 2018

  Felaketin üzerinden 73 yıl geçti

  ABD'nin 2. Dünya Savaşı'nın Pasifik Muhabereleri esnasında, Japonya'nın Hiroşima şehrinde 6 Ağustos 1945 sabahı attığı atom bombası on binlerce insanın ölümüne ve sakatlanmasına sebep olmuştu. Atom bombası, ilk aşamada 80 bin ve 1945 yılı sonuna dek ise 140 bin insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

  13 bin havai fişek gökyüzünü aydınlattı

  Dünya, 06 Ağustos 2018

  13 bin havai fişek gökyüzünü aydınlattı

  Tokyo’nun en büyük festivallerinden biri olan Egogawa Havai Fişek Festivali’nde 13 bin havai fişek patlatıldı. İzleyenlere görsel şölen yaşatan festivale turistler ve yerel halk akın etti

 • ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan pasifik diplomasisi

  Dünya, 04 Ağustos 2018

  ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan pasifik diplomasisi

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a hitaben yazdığı mektubu Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho'ya ilettiği bildirildi

 • Japonya'da giriş sınavında skandal: Kadın adayların notları yıllarca düşürülmüş!

  Dünya, 03 Ağustos 2018

  Japonya'da giriş sınavında skandal: Kadın adayların notları yıllarca düşürülmüş!

  Tokyo Tıp Fakültesinin, aile kurduktan sonra işi bırakmak istedikleri gerekçesiyle kadın doktor adaylarının sınav sonuçlarını değiştirdiği ileri sürüldü.

 • Dikkat! Sizin de başınıza gelebilir! Köpek bacağını yaladı, sonrası korkunç

  Sağlık, 01 Ağustos 2018

  Dikkat! Sizin de başınıza gelebilir! Köpek bacağını yaladı, sonrası korkunç

  ABD'de yaşayan Greg Manteufel, köpeği bacağını yaladıktan sonra hayatı tehdit eden bir enfeksiyonun tetiklemesi sonucunda kollarını ve bacaklarını kaybetti, burnu çürüdü. Uzmanlar, kapnocytophaga canimorsus bakterisinin sağlıklı kediler ve köpeklerin tükürüklerinde bulunduğunu, ancak bağışıklık sistemi baskılanmış insanlarda enfeksiyona yol açabileceğini kaydetti

  Japonya son zamanların en ölümlü ayını geçirdi!

  Dünya, 31 Temmuz 2018

  Japonya son zamanların en ölümlü ayını geçirdi!

  Japonya'da etkili olan aşırı sıcak ve yağmur sebebiyle 300'ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

  Kuzey Kore'den Japonya'nın füze kalkanı planına eleştiri

  Dünya, 28 Temmuz 2018

  Kuzey Kore'den Japonya'nın füze kalkanı planına eleştiri

  Kuzey Kore medyası, Japonya'nın Kuzey Kore'den gelebilecek füze tehditlerine karşı karaya konuşlu "Aegis Ashore" füze savunma sistemi yerleştirme planını eleştirdi

 • Dünyanın en yaşlı insanı olmuştu...

  Dünya, 27 Temmuz 2018

  Dünyanın en yaşlı insanı olmuştu...

  Guinness Dünya Rekorlar Kuruluşu'nun Japonya'da yaşayan Chiyo Miyako'yu dünyanın en yaşlı insanı seçmesinden kısa bir süre sonra pazar günü hayatını kaybetti.

 • Ülke tarihinin en büyük terör olayıydı: Asıldılar!

  Dünya, 26 Temmuz 2018

  Ülke tarihinin en büyük terör olayıydı: Asıldılar!

  Japonya'da ülke tarihinin en büyük terör olayı olarak geçen, 1995 yılında Tokyo metrosunda sarin gazı saldırısı düzenleyerek 13 kişinin ölümüne ve 6 bin kişinin yaralanmasına neden olan Aum Şinrikyo tarikatının son 6 üyesi de asılarak idam edildi. Grubun hala dünya çapında destekçileri bulunuyor

 • 'Cinsel istismara uğrayan' kadınlar için 9 milyon dolar ödeyecek!

  Dünya, 24 Temmuz 2018

  'Cinsel istismara uğrayan' kadınlar için 9 milyon dolar ödeyecek!

  Güney Kore, Japon askerlerin İkinci Dünya Savaşı sırasında köle olarak kullandığı Güney Koreli kadınlar için Japonya tarafından sağlanan yaklaşık 9 milyon dolarlık (1 milyar yen) fonun yerine geçecek bütçe tasarısını onayladı.

  Japonya kavruluyor: 23 günde 25 ölü!

  Dünya, 23 Temmuz 2018

  Japonya kavruluyor: 23 günde 25 ölü!

  Japonya'da ay başından beri etkili olan aşırı sıcaklar can kayıplarına sebep oldu. Tokyo'nun kuzeyindeki Kugayama'da 41,1 derece ölçülen hava sıcaklığı, ülke tarihindeki en yüksek sıcaklık değeri olarak kayıtlara geçti. Sıcak hava dalgası Güney Kore'de de etkili olmaya başladı.