KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

RTÜK

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu);

Kanunla kurulmuş, özerk ve tarafsız, kamu tüzel kişiliği haiz bir kamu kuruluşudur. Üst Kurulun Hükümetle ilişkileri Başbakan tarafından yürütülür. Kuruluş amacı; Radyo ve televizyon yayınlarını düzenlemek, yayınların, kamu hizmeti anlayışı içerisinde, kanunda belirtilen ilkelerine uygun olarak yapılmasını sağlamaktır.

Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlâl eden, yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını, bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine, aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına Üst Kurulca hazırlattırılacak eğitim, kültür, trafik, kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel ve ahlakî gelişimi, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır.

Aykırılığın tekrarı halinde 3984 Sayılı Yasanın 4756 Sayılı Yasayla değişik 33. maddesinde belirtilen miktarlarda idarî para cezası uygulanır. Para cezaları, her yıl Maliye Bakanlığınca ilân edilen yeniden değerleme oranında artırılır. İhlâlin, ihlâl tarihinden itibaren, takip eden bir yıl içinde tekrarı halinde bu idarî para cezaları yüzde elli oranında artırılır. İhlâlin, ihlâl tarihinden itibaren takip eden bir yıl içinde üçüncü kez tekrarında ihlâlin ağırlığına göre izin uygulaması bir yıla kadar geçici olarak durdurulur.

3984 Sayılı "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun" ve bu Kanunun bazı maddelerini değiştiren 4756 sayılı "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Basın Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair" Kanun 21.05.2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yeni düzenlemeler, teknolojik gelişmeleri AB normlarını içermektedir.

Kurul kararları idari yargının denetimine açıktır.Kurallar AB normlarına uygundur.

RTÜK Başkanları

Ali Baransel (16 Mayıs 1994 - 28 Mayıs 1996)

Güneş Müftüoğlu (29 Mayıs 1996 - 5 Mart 1997)

Orhan Oğuz (6 Mart 1997 - 3 Aralık 1997)

İbrahim Agah Çubukçu (8 Aralık 1997 - 31 Mayıs 1998)

Kutlu Savaş (1 Haziran 1998 - 31 Mayıs 2000)

Nuri Kayış (1 Haziran 2000 - 3 Haziran 2002)

Fatih Karaca (4 Haziran 2002 - 13 Temmuz 2005) (2 dönem Başkanlık)

Aykut Zahid Akman (15 Temmuz 2005 - 14 Temmuz 2009) (2 dönem başkanlık)

Davut Dursun (17 Temmuz 2009-14 Temmuz 2015) (3 dönem başkanlık)

Rtük Haberleri

 • RTÜK: Yerli ve milli medyamız yalnız ve sahipsiz değildir

  Gündem, 23 Temmuz 2021

  RTÜK: Yerli ve milli medyamız yalnız ve sahipsiz değildir

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı'ndan (RTÜK) "Yabancı kurum ve kuruluşların fonlarıyla Türkiye'de faaliyet gösteren medyanın olası milli güvenlik sorunlarına yol açabileceği gerçeğiyle hareket ederek Üst Kurul olarak gerekli tüm düzenleme ve denetleme faaliyetlerini titizlikle ele almaktayız. Yerli ve milli medyamız yalnız ve sahipsiz değildir" açıklaması yapıldı.

 • RTÜK İletişim Dergisi yayın hayatına başladı

  Gündem, 16 Temmuz 2021

  RTÜK İletişim Dergisi yayın hayatına başladı

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından hazırlanan İletişim Dergisi, temmuz sayısıyla yayın hayatına başladı.

 • Basın kartı yönetmeliği değişti

  İş-Yaşam, 22 Mayıs 2021

  Basın kartı yönetmeliği değişti

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun bazı maddelerini iptal ettiği Basın Kartı Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Sürekli basın kartı, “Taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlar sergilemek suretiyle basın meslek onurunu zedeleyecek faaliyette bulunma” halinde iptal edilecek.

  RTÜK Başkanı Şahin'den 'mesaj' açıklaması

  Gündem, 02 Mayıs 2021

  RTÜK Başkanı Şahin'den 'mesaj' açıklaması

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, medya kuruluşları temsilcilerine sokağa çıkma kısıtlamaları haberlerinin görüntüleriyle ilgili gönderilen yazıda "Hatırlatmamızın amacı, sağlığımız için milletçe büyük emek verdiğimiz tam kapanma dönemini hakkıyla sonlandırmaya katkıda bulunmaktır" ifadeleri yer aldı.

  RTÜK: Milli iradenin yanında, darbecilerin karşısındayız

  Gündem, 04 Nisan 2021

  RTÜK: Milli iradenin yanında, darbecilerin karşısındayız

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan açıklamada, bildiri yayınlayan 104 emekli amirale ilişkin "Milli iradenin yanında, darbecilerin karşısındayız" denildi.

 • RTÜK, HDP’nin şikayetlerini haklı bulmadı

  Gündem, 23 Mart 2021

  RTÜK, HDP’nin şikayetlerini haklı bulmadı

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), çeşitli TV kanalları hakkında dilekçeler veren HDP’nin şikayetlerini haklı bulmadı.

 • Ebubekir Şahin yeniden RTÜK Başkanı

  Gündem, 25 Ocak 2021

  Ebubekir Şahin yeniden RTÜK Başkanı

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığına Ebubekir Şahin yeniden seçildi.

 • RTÜK'ten Kılıçdaroğlu'nun avukatına tepki

  Gündem, 19 Ocak 2021

  RTÜK'ten Kılıçdaroğlu'nun avukatına tepki

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik’in bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalar üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ‘ten tepki geldi. RTÜK tarafından yapılan açıklamada, "Şahsın küstah söylemlerini esefle kınıyoruz’’ denildi.

  RTÜK'ten 'konuk hassasiyeti' uyarısı

  Gündem, 19 Aralık 2020

  RTÜK'ten 'konuk hassasiyeti' uyarısı

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan açıklamada, yayıncı kuruluşlardan konuk seçimi konusunda hassasiyet göstermeleri istendi.

  "TSK gözbebeğimiz"

  Gündem, 04 Aralık 2020

  "TSK gözbebeğimiz"

  Habertürk TV'nin yöneticileri ve ekran yüzleri, RTÜK'ün verdiği ceza ile ilgili tartışmalar sürerken Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hepimizin gözbebeği olduğunu vurgulayan paylaşımlar yaptı

 • Habertürk'e haksız ceza gündemde

  Gündem, 04 Aralık 2020

  Habertürk'e haksız ceza gündemde

  RTÜK’ün Habertürk TV’ye verdiği hukuka aykırı ceza, Habertürk TV özel yayınında ele alınırken #HabertürkeHaksızCeza etiketi trending topic (TT) listesine girdi. Sosyal medya kullanıcıları bu etiketle RTÜK’e tepkilerini dile getirdi.

 • Hukukçular tepkili

  Gündem, 03 Aralık 2020

  Hukukçular tepkili

  RTÜK'ün Habertürk TV'ye verdiği ceza tartışılmaya devam ediyor. Gün Başlıyor programına katılan saygın hukukçular Prof. Dr. Osman Can, Prof. Dr. Adem Sözüer ve Dr. Rezan Epözdemir, demokratik ve çoğulcu yayıncılığa işaret etti. Söz konusu ifadelerin yine aynı yayın içinde programın moderatörü Eren Eğilmez'in müdahalesi ile düzeltildiğini anımsatan hukukçular, kararın hukuka aykırı olduğunu kaydetti

 • RTÜK'ün cezası tartışılıyor

  Gündem, 03 Aralık 2020

  RTÜK'ün cezası tartışılıyor

  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın canlı yayındaki sözlerini program moderatörü Eren Eğilmez’in müdahalesi ile birlikte sıcağı sıcağına düzeltmesine rağmen RTÜK'ün Habertürk TV’ye verdiği ceza ile ilgili tartışma sürüyor. Habertürk yazarları da bugünkü köşelerinde kararı değerlendirdi. Nagahen Alçı, "Adalet ve hakkaniyete uygun mu bu tutum?" diye sorarken Oray Eğin de, "İleriye yönelik ayağınızı-denk-alın mesajı olduğu ortada" dedi. Nihal Bengisu Karaca da "Habertürk’ün yayınlarında uygulamaya gayret ettiği çoğulcu yaklaşım"a dikkat çekti

  "RTÜK'ün cezası doğru değil"

  Gündem, 03 Aralık 2020

  "RTÜK'ün cezası doğru değil"

  Habertürk TV'den Veis Ateş'e konuşan BBP Lideri Mustafa Destici, "ben şahsen Habertürk'ün bugüne kadar yayın politikasını göz önüne getirdiğimizde hep devletin bütünlüğünü, bayrağını, milletin birliğini, ezanı esas almıştır. Ben RTÜK'ün bütün bunlar ortada iken bir ceza vermiş olmasını şahsen doğru bulmuyorum, demokrasi açısından eksiklik görüyorum" diye konuştu...

  Habertürk yazarları RTÜK'ün hukuka aykırı kararını yazdı

  Gündem, 03 Aralık 2020

  Habertürk yazarları RTÜK'ün hukuka aykırı kararını yazdı

  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın "Ordu satılmış" sözleri siyasetin yeni gündem maddelerinden biri olurken Başarır'ın bu sözleri söylediği Gerçek Fikri Ne programı nedeniyle RTÜK tarafından Habertürk TV'ye 5 kez program durdurma ve para cezası verildi. Söz konusu ifadelerin yine aynı yayın içinde programın moderatörü Eren Eğilmez tarafından düzelttirilmesine rağmen alınan bu karar tepkiyle karşılandı. Habertürk yazarları Muharrem Sarıkaya, Sevilay Yılman ve Kübra Par, RTÜK'ün demokratik, çoğulcu yayıncılığa ve hukuka aykırı kararını yazdı...

 • Habertürk TV özgür, bağımsız ve tarafsız olduğu için cezalandırıldı!
 • Habertürk TV'den RTÜK açıklaması

  Gündem, 02 Aralık 2020

  Habertürk TV'den RTÜK açıklaması

  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın "Ordu satılmış" sözleri siyasetin yeni gündem maddelerinden biri olurken Başarır'ın bu sözleri söylediği Gerçek Fikri Ne programı nedeniyle RTÜK tarafından Habertürk TV'ye 5 kez program durdurma ve para cezası verildi. Söz konusu ifadelerin yine aynı yayın içinde programın moderatörü Eren Eğilmez tarafından düzelttirilmesine rağmen alınan bu karar tepkiyle karşılandı. Habertürk TV'den yapılan açıklamada "Bu haksız, hukuka aykırı ve antidemokratik müeyyideye karşı her türlü yargısal denetime başvuruda bulunacağız" denildi

 • "Hukuki ve vicdani dayanaktan yoksun"

  Gündem, 02 Aralık 2020

  "Hukuki ve vicdani dayanaktan yoksun"

  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın canlı yayında söylediği, moderatör Eren Eğilmez'in uyarısıyla düzelttiği "Ordu satılmış" sözleri nedeniyle RTÜK, Habertürk TV'ye ceza verdi. RTÜK'ün CHP'li üyeleri İlhan Taşçı ve Okan Konuralp, karşı oy kullandıklarını açıkladığı karara ilişkin tepkilerini Twitter'da dile getirdi

  RTÜK'ten 'sosyal medya' açıklaması

  Gündem, 19 Kasım 2020

  RTÜK'ten 'sosyal medya' açıklaması

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kurul üyelerinin şahsi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımların sadece kendilerini bağladığını bildirdi.