KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

RTÜK

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu);

Kanunla kurulmuş, özerk ve tarafsız, kamu tüzel kişiliği haiz bir kamu kuruluşudur. Üst Kurulun Hükümetle ilişkileri Başbakan tarafından yürütülür. Kuruluş amacı; Radyo ve televizyon yayınlarını düzenlemek, yayınların, kamu hizmeti anlayışı içerisinde, kanunda belirtilen ilkelerine uygun olarak yapılmasını sağlamaktır.

Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlâl eden, yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını, bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine, aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına Üst Kurulca hazırlattırılacak eğitim, kültür, trafik, kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel ve ahlakî gelişimi, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır.

Aykırılığın tekrarı halinde 3984 Sayılı Yasanın 4756 Sayılı Yasayla değişik 33. maddesinde belirtilen miktarlarda idarî para cezası uygulanır. Para cezaları, her yıl Maliye Bakanlığınca ilân edilen yeniden değerleme oranında artırılır. İhlâlin, ihlâl tarihinden itibaren, takip eden bir yıl içinde tekrarı halinde bu idarî para cezaları yüzde elli oranında artırılır. İhlâlin, ihlâl tarihinden itibaren takip eden bir yıl içinde üçüncü kez tekrarında ihlâlin ağırlığına göre izin uygulaması bir yıla kadar geçici olarak durdurulur.

3984 Sayılı "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun" ve bu Kanunun bazı maddelerini değiştiren 4756 sayılı "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Basın Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair" Kanun 21.05.2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yeni düzenlemeler, teknolojik gelişmeleri AB normlarını içermektedir.

Kurul kararları idari yargının denetimine açıktır.Kurallar AB normlarına uygundur.

RTÜK Başkanları

Ali Baransel (16 Mayıs 1994 - 28 Mayıs 1996)

Güneş Müftüoğlu (29 Mayıs 1996 - 5 Mart 1997)

Orhan Oğuz (6 Mart 1997 - 3 Aralık 1997)

İbrahim Agah Çubukçu (8 Aralık 1997 - 31 Mayıs 1998)

Kutlu Savaş (1 Haziran 1998 - 31 Mayıs 2000)

Nuri Kayış (1 Haziran 2000 - 3 Haziran 2002)

Fatih Karaca (4 Haziran 2002 - 13 Temmuz 2005) (2 dönem Başkanlık)

Aykut Zahid Akman (15 Temmuz 2005 - 14 Temmuz 2009) (2 dönem başkanlık)

Davut Dursun (17 Temmuz 2009-14 Temmuz 2015) (3 dönem başkanlık)

Rtük Haberleri

 • İki kanala durdurma cezası

  Gündem, 01 Temmuz 2020

  İki kanala durdurma cezası

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), Tele 1 ve Halk TV'ye programlarında kanuna aykırı ifadelerin kullanılması dolayısıyla 5 gün geçici yayın durdurma cezası verildi

 • RTÜK Başkanı'ndan Sevda Noyan mesajı

  Gündem, 18 Mayıs 2020

  RTÜK Başkanı'ndan Sevda Noyan mesajı

  RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde, RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayınlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır" dedi

 • İYİ Parti'den RTÜK Başkanı'na istifa çağrısı

  Gündem, 18 Mayıs 2020

  İYİ Parti'den RTÜK Başkanı'na istifa çağrısı

  İYİ Parti milletvekili Aytun Çıray, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin'i istifaya çağırdı. Çıray, "Şahin’in tutumu hukuka, yüksek değerlere ve vicdani ilkelere bağlı herkes için hakarettir. Bütün bu nedenlerle Şahin’i bir an bile zaman kaybetmeden onurlu bir istifaya davet ediyorum" dedi.

  "Kılıçdaroğlu vatandaşın yanında olmalı"

  Gündem, 16 Nisan 2020

  "Kılıçdaroğlu vatandaşın yanında olmalı"

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, husumet ve yalan haberlere karşı tedbir alan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nu (RTÜK) eleştirdiğini belirterek, "Sayın Kılıçdaroğlu esas bu yalan haber karaborsasına bir şeyler söylemelidir. Vatandaşımızın yanında olmalıdır" dedi

  RTÜK 'Tele 1' hakkında inceleme başlattı

  Gündem, 23 Mart 2020

  RTÜK 'Tele 1' hakkında inceleme başlattı

  RTÜK Başkanı Şahin, "Can Ataklı'nın ayrımcılık içeren ifadelerini kabul edemeyiz. Bu nedenle 6112 sayılı yasaya göre Tele 1 hakkında inceleme başlattık." açıklamasında bulundu.

 • RTÜK'ten "milli birlik" ve "destek" mesajı

  Gündem, 28 Şubat 2020

  RTÜK'ten "milli birlik" ve "destek" mesajı

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, (RTÜK) İdlib'deki Türk askerini hedef alan saldırı sonrasında yaptığı açıklamada, "Milli birlik ve beraberliğimizi her zamankinden daha güçlü tutarak, devletimizin ortaya koyacağı her türlü karşı tavrı destekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

 • RTÜK'ten sorumlu yayıncılık vurgusu

  Gündem, 28 Şubat 2020

  RTÜK'ten sorumlu yayıncılık vurgusu

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Suriye'den gelen haberlerle ilgili sorumlu yayıncılık yapılması gerektiğini vurguladı.

 • RTÜK'ten "hassasiyet" çağrısı

  Gündem, 25 Ocak 2020

  RTÜK'ten "hassasiyet" çağrısı

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Tüm dikkatler bölgedeyken gelişmelere ilişkin haberlerin veriliş şekilleri konusunda yayıncılarımızdan hassasiyet bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

  Sagopa'nın klibine RTÜK incelemesi

  Magazin, 18 Ocak 2020

  Sagopa'nın klibine RTÜK incelemesi

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, klibinde sigaraya özendirdiği gerekçesiyle ifade veren Rapçi Sagopa Kajmer hakkında, soruşturmaya yer olmadığına karar vererek dosyayı RTÜK'e gönderdi

  İdari mahkemeden Bildirici kararı

  Gündem, 10 Ocak 2020

  İdari mahkemeden Bildirici kararı

  Ankara 9. İdare Mahkemesi, CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan Faruk Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesi kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Mahkeme, Bildirici’nin işlemin iptaline dair kararını ise daha sonra verecek

 • Netflix’e ‘çocuk’ ayarı!

  Teknoloji, 02 Aralık 2019

  Netflix’e ‘çocuk’ ayarı!

  RTÜK ile yaptığı görüşmelerin ardından Türkiye'de sunduğu ebeveyn kontrollerini artırmaya karar veren online dizi ve film izleme platformu Netflix, “Detaylarını yakında duyuracağımız yenilikle, çocukları yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmeyi hedefliyoruz” açıklaması yaptı. Habertürk’e konuşan Netflix Türkiye İletişim Müdürü Artanç Savaş, “Türkiye’de ücret ödeyen 1.5 milyonu aşkın üyemiz var… Yasalara saygılıyız. Diğer yandan zaman zaman kamuoyuna yansıyan ‘Netflix’in bazı içeriklerde kesinti veya değişiklik yaptığını’ ifade eden haberler gerçeği yansıtmıyor” dedi.

 • RTÜK'ten hassasiyet çağrısı

  Gündem, 10 Ekim 2019

  RTÜK'ten hassasiyet çağrısı

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından medya hizmet sağlayıcısı kuruluşlardan Barış Pınarı Harekatı boyunca yapılan haberler konusunda hassas davranılması istenildi

 • Önce RTÜK'e ardından yerli ödemeye başvurdu!

  Teknoloji, 20 Eylül 2019

  Önce RTÜK'e ardından yerli ödemeye başvurdu!

  ‘Türkiye’den gitti gidiyor’ derken,  RTÜK’e lisans için başvurup ‘yola devam’ diyen Netflix, şimdi de Türk kullanıcılar için iki yerel ödeme yöntemi sundu. Türkiye’de 1.5 milyon üyeyi geçen Netflix, bu kapsamda iyzico ve Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) TROY’u ile anlaşmaya vardı.

  "Spor programlarındaki şiddete geçit vermeyeceğiz"

  Futbol, 18 Eylül 2019

  "Spor programlarındaki şiddete geçit vermeyeceğiz"

  Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin'i ziyaret etti

  107 ülkeye var, Türkiye'ye yok!

  Teknoloji, 11 Eylül 2019

  107 ülkeye var, Türkiye'ye yok!

  Apple’ın diziler, filmler, şovlar, özel içeriklerle Netflix’e rakip olan online TV platformu Apple TV+, 1 Kasım’da kullanıma açılacak. Ancak Apple, 107 ülkelik listede Türkiye'ye yer vermedi! Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • RTÜK'ten TV haberleri için yeni düzenleme

  Gündem, 11 Eylül 2019

  RTÜK'ten TV haberleri için yeni düzenleme

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığınca, televizyon haberlerinde izleyicileri bilgilendirmek için haber bültenlerinde de akıllı işaretler kullanılması için çalışma başlatıldı. RTÜK'ten yapılan açıklamada "Bugüne kadar genel izleyici kategorisinde görülen ve özel bir uyarıcı akıllı işaret kullanılmayan haberlerde, son zamanlarda şiddet görüntülerinin sıklıkla yer alması ne yazık ki ailece izlenen bültenlerde, şiddet görüntülerini içeren haberlerin ağırlık kazanması yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılmıştır" denildi

 • RTÜK Başkanı ile Netflix ve Youtube sohbeti

  HT Gazete, 05 Eylül 2019

  RTÜK Başkanı ile Netflix ve Youtube sohbeti

  RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: Sanki bugüne kadar internet üzerinde hiçbir denetim yokmuş da bugün denetim başlayacakmış gibi bir tablo çiziliyor. Halbuki zaten BTK sakıncalı içerikleri denetliyor. Bu sadece bizim ülkemizde değil, her yerde var. Bugünkünden çok farklı bir şey olmayacak.

 • Netflix'ten esprili paylaşım

  Teknoloji, 03 Eylül 2019

  Netflix'ten esprili paylaşım

  Türkiye piyasasından çekilip çekilmeyeceği tartışılan Netflix twitter'dan esprili açıklama yaptı. Netflix Türkiye'nin hesabından yapılan paylaşımda "Benim sizi bırakmaya hiç niyetim yok, söylentilere kulak asıp kendinizi lütfen üzmeyin" denildi. Bir kullanıcının "Kanka sansür olayı da yok dimi?" sorusu da şöyle yanıtlandı: "Çocukları yaşlarına uygun olmayan içeriklerden korumak ekipçe önceliğimiz. Bunu yaparken senin istediğini özgürce izlemen de bizim için bir o kadar önemli. Ayrıca böyle bir taleple karşılaşmadık"

  RTÜK: Netflix dahil 600 başvuru aldık

  Teknoloji, 03 Eylül 2019

  RTÜK: Netflix dahil 600 başvuru aldık

  Son dakika haberi... RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yayınların internet ortamında sunumuna ilişkin 600'ün üzerinde lisans ve izin başvuru aldıklarını açıkladı. Şahin, twitter hesabından yaptığı açıklamada başvuranlar arasında Netflix, Puhu TV, Blu TV, Turkcell, Vodafone, Digiturk ve Tivibu'nun da bulunduğunu belirtti