KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Siemens

Siemens şirketinin temeli olan Siemens&Halske Telgraf Yapım Şirketi 1847'de, Werner von Siemens ve Johann Georg Halske tarafından Berlin'de kuruldu. Werner von Siemens'in kardeşi olan Sir William Siemens 1850'de Siemens&Halske'nin Londra bayiliğini almıştır.

Şirketin yönetimi Almanya'nın Berlin ve Münih kentlerindedir.Holding uluslararası alanda üç ana sektörde faaliyet göstermektedir: endüstri, enerji, ve sağlık. Tüm dünya çapında, Siemens ve alt firmaları 190 ülkede tahmini olarak 480.000 kişi çalıştırmaktadır.

Siemens, elektrifikasyon, otomasyon, dijitalizasyon ile sağlık sektörü çözümleri alanlarında küresel bir lider olarak faaliyet göstermektedir.

Siemens'in daha geniş anlamda iş alanları; Enerji Üretimi, Rüzgâr Enerjisi ve Yenilenebilir Enerjiler, Enerji Üretimi Servisleri, Enerji Yönetimi, Bina Teknolojileri, Ulaşım, Dijital Fabrika,  Proses Endüstrileri ve Sürücüler, Financial Services(İşletmeler arası finansal çözümler), Sağlık Sektörü, Real Estate(Emlak) şeklindedir.

Türkiye ve Siemens arasındaki işbirliği, 1800'lü yılların ortalarından itibaren, Osmanlı İmparatorluğu yönetiminin ülkeye telgraf sistemi getirme kararı vermesiyle başlamıştır.

Siemens'in Türkiye'de yaptığı bazı önemli girişimler şunlardır:

1907'de Elektrik ve haberleşmede Siemens&Halske'nin ağırlığı arttı. Siemens&Halske'nin Viyana bürosuna bağlı olarak çalışan İstanbul'da Konstantinopel bürosu açıldı.

1914'de Türkiye'nin ilk elektrik santrali olan Silahtarağa'da Siemens&Halske cihazları kullanıldı.

1927'de İstanbul'da Galata'da Elektro - Siemens radyolarını satmak için Radyo Türk Anonim Şirketi kuruldu.

1950'de kurulan Çukurova Elektrik, Türkiye'nin en önemli elektrik işletmelerinden biriydi. Seyhan üzerindeki barajın elektrik işleri Siemens'in sorumluluğundaydı. Siemens'in, Türkiye'de telekomünikasyon alanındaki varlığı 1950'li yıllarda PTT'yle gerçekleştirilen teleks projesiyle başladı.Siemens, Devlet Demiryolları'nın yeni devrin muhabere sistemini kurdu. 1950'lerin ortalarında başlayan proje takip eden on yıl boyunca devam etti. Yine 1950'lerde Türkiye'nin çeşitli yerlerinde uluslararası üsler kurulmaya karar verilmesiyle Sinop ve Çiğli'deki üslerin tesisat işlerini Siemens gerçekleştirdi.

1954 yılında Siemens, Türkeli'nde Türkiye'de asansörlerini üretmeye başladı.

1959'da Siemens ve Koç ortaklığıyla Simko doğdu.

1960'da Siemens ve PTT'yi buluşturan teleks iletişim projesi gerçekleşti.

1960'larda Sirkeci-Halkalı hattının elektrifikasyonu ve sinyalizasyonu yapıldı. Otomatik fren tertibatı o yıllar için büyük bir yenilikti.

1961 yılında Türkiye'nin ilk sanayi bölgesi olarak inşa edilen Pilot Sanayi Bölgesi'nde (Bursa OSB) Siemens ürünleri ve mühendisliğiyle çok başarılı çalışmalara imza atıldı.

1967'de Siemens, Ankara'nın trafik sinyalizasyonunu gerçekleştirdi.

1969 yılında kurulan Tofaş Fabrikası'nda Siemens ürünleri ve mühendisliğiyle çok başarılı çalışmalara imza atıldı.

1970'de Siemens, Türk turizmi açısından büyük önem taşıyan ören yerlerini aydınlatma çalışmalarına Efes'ten başlayarak bir ilke imza attı. Simko, Türkiye çapında TV vericileri kurdu, yayınların ülke geneline ulaşmasına öncülük etti.

1971'de Keban Barajı'nın jeneratörlerinden dördünün yapımını Siemens üstlendi.

1973'de Boğaz Köprüsü ve çevre yollarının elektrifikasyonu Siemens tarafından gerçekleştirildi.

1976'da Siemens, Türkiye'deki dördüncü Bölge Müdürlüğü'nü Bursa'da açtı. Elbistan Termik Santrali'nin kumanda, tesisat ve ölçü ayar sistemlerini Siemens kurdu.

1980'de Batı Anadolu Koaksiyal Kablo Projesi Siemens- SİMKO tarafından alındı. Zamanın ilk geniş bantlı koaksiyal kablo projesiydi. Konya Tramvay Projesi'ni Siemens yürüttü. Şükrü Saraçoğlu, Ali Sami Yen, Halkapınar İzmir Stadı, Alsancak, Trabzon Avni Aker, Adana stadyumlarının ışıklandırılması SİMKO tarafından yapıldı. Türkiye Elektrik Kurumu'nun havai transmisyon projesi ihalesinde 154 noktayı Siemens aldı.

1986'da Boğaziçi Köprüsü'nün her iki tarafından da 20'şer çiftlik fiber optik kablo çekildi.

1990'da Siemens, Türkiye'de GSM sektörünün altyapı sağlayıcılarından biri oldu. İskenderun'daki Sugözü Termik Santrali'ni 1990'ların sonunda Türkiye'ye kazandırdı.

1994'te 154 kV ve 380 kV XLPE kablolarının üretimi Türkiye'de bir ilk olarak Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirildi.

1998 yılında başlayan Bursaray'ın A ve B etaplarının proje yönetimi tamamen Siemens Türkiye tarafından gerçekleştirildi.

1999'da Marmara Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin orta ve alçak gerilim sistemlerinin teslimatını Siemens Türkiye üstlendi.

2003 yılında Siemens, Güney Doğu Anadolu'nun en büyük sulama projesi olan Yaylak Projesi'nde yer aldı.

2005'te Türkiye'nin ilk Formula 1 projesinde altyapıyı oluşturan Siemens Türkiye, Siemens dünyasında da bir ilke imza attı.

2008'de Siemens A.Ş. Alke konsorsiyumu İnegöl OSB'de İnegöl Atık Su Arıtma Tesisi'nin proses tasarımı, elektrik ve otomasyon tesisi kurulumunu gerçekleştirdi. İDO'nun yeni şehirhatları vapurlarında Siemens'in günümüzün en yeni teknolojisi olan dizel elektrik tahrik sistemi teknolojisi kullanıldı.

2011'de Siemens OSRAM ve İ.Ü. işbirliği ile Beyazıt Kulesi aydınlatma çalışması gerçekleştirildi.

2013'de Siemens'in, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) için üreteceği 7 adet Velaro çok yüksek hızlı tren setinden ilki Devlet Demiryolları'na teslim edildi.

Siemens Haberleri

 • Dünyanın en hızlısı olacak, rekor kıracak

  İş-Yaşam, 12 Ocak 2019

  Dünyanın en hızlısı olacak, rekor kıracak

  Rolls-Royce, dünyanın en hızlı ve tamamen elektrikle çalışan uçağını üretmeye hazırlanıyor. Sıfır emisyonlu uçağın, saatte 480 km’nin üzerinde hız hedefiyle birlikte rekorlar kitabına girmesi de bekleniyor. Her şey planlandığı gibi giderse Rolls Royce'un uçağı 2020 yılında göklerde olacak

 • 'Nesnelerin İnterneti' dijitalleşmeyi hızlandıracak

  Teknoloji, 03 Aralık 2018

  'Nesnelerin İnterneti' dijitalleşmeyi hızlandıracak

  Nesnelerin İnterneti ve dijital dönüşüm, İstanbul’da düzenlenen Innovation Tour 2018'de masaya yatırıldı. Etkinlikte dijital dönüşümün beş temel aşaması da paylaşıldı.

 • Siemens ve TEMSAN'dan iş birliği

  İş-Yaşam, 26 Ekim 2018

  Siemens ve TEMSAN'dan iş birliği

  Siemens ve Türkiye Elektromekanik Sanayi AŞ (TEMSAN), düşük verimliliğe sahip ve ekonomik ömrünü tamamlayan kombine çevrim santrallerinin, enerji verimliliği yüksek modellerle yenilenmesi konusunda iş birliğine gitti

  Irak, Siemens ve General Electric'le mutabakat imzaladı

  Dünya, 22 Ekim 2018

  Irak, Siemens ve General Electric'le mutabakat imzaladı

  Irak, ülkedeki enerji üretimini arttırmak ve altyapıyı geliştirmek için Alman Siemens ve Amerikan General Electric ile mutabakat imzaladı

  İstanbul Yeni Havalimanı’na Siemens Türkiye imzası

  İş-Yaşam, 20 Ekim 2018

  İstanbul Yeni Havalimanı’na Siemens Türkiye imzası

  Siemens Türkiye, İstanbul Yeni Havalimanı’nın, Enerji Yönetim Sistemi (SCADA) altyapısı, orta gerilim pano tedariki, pist aydınlatma kontrol odası alçak gerilim sistemi ve yangın algılama sistemlerinin kurulumunu yürütüyor.

 • Flaş iddia! ABD'den 15 milyar dolarlık enerji ihalesine müdahale

  Gündem, 18 Ekim 2018

  Flaş iddia! ABD'den 15 milyar dolarlık enerji ihalesine müdahale

  ABD yönetiminin, Irak'ın Siemens'e vermeyi planladığı 15 milyar dolarlık elektrik santrali ihalesine son anda müdahale ederek, ihalenin General Electric firmasına verilmesini sağladığı iddia edildi

 • Siemens tarihi imzaya hazırlanıyor!

  Enerji, 23 Eylül 2018

  Siemens tarihi imzaya hazırlanıyor!

  Irak ile Alman teknoloji şirketi Siemens’in bugün 13 milyar avroluk enerji anlaşması imzalayacağı ileri sürüldü

 • Almanya ve Türkiye'den 35 milyar Euro'luk dev işbirliği

  İş-Yaşam, 10 Eylül 2018

  Almanya ve Türkiye'den 35 milyar Euro'luk dev işbirliği

  Alman medyası, Türkiye ve Almanya arasında 35 milyar Euro büyüklüğünde devasa bir demiryolu projesi için anlaşmaya varıldığını duyurdu. Tedarik tarafında Siemens'in lokomotifi olacağı konsorsiyum tarafından yürütülecek ve Almanya'nın finansal ve teknik desteğiyle yapılacak proje, yeni yüksek hızlı tren alımının yanı sıra; yüksek hızlı trenler için yeni rotalar açılmasını, demiryollarının inşasını, mevcut olan hatların ve sinyalizasyon teknolojisinin modernizasyonunu da kapsıyor. Almanya'nın Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Thomas Bareiß'ın bu kapsamda eylül sonu Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor. Siemens geçtiğimiz bahar 10 adet TCDD hızlı tren alım işini 340 milyon euro bedelle kazanmıştı

  Türkiye'ye ve İstanbul'a ilk elektrik ne zaman geldi?

  Enerji, 17 Temmuz 2018

  Türkiye'ye ve İstanbul'a ilk elektrik ne zaman geldi?

  Yazar Behice Tezçakar Özdemir’in kaleme aldığı ‘İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Siemens Tarihi’ kitabında elektriğin Türkiye macerasını anlattı

  TAI dijital dönüşüm için iş birliğine gitti

  Savunma Sanayi, 27 Haziran 2018

  TAI dijital dönüşüm için iş birliğine gitti

  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), Siemens PLM Software ile üretim tesisinde bütünsel bir dijital ikiz uygulaması için iş birliğine gitti.

 •  ‘Dijital İpek Yolu’ oluşturuluyor

  İş-Yaşam, 11 Haziran 2018

   ‘Dijital İpek Yolu’ oluşturuluyor

  Türkiye'de 162 yılı aşkın zamandır faaliyet gösteren Siemens 100’ün üzerinde Çinli EPC (Mühendislik-Tedarik-Kurulum) şirketi ile iş birliğine gitti. Şirketten yapılan açıklamaya göre Bir Kuşak Bir Yol İnisiyatifi’ni destekleyen Siemens, ‘Bir Kuşak Bir Yol Uluslararası Zirvesi’ düzenledi. Siemens AG Başkanı ve CEO’su Joe Kaeser "Vizyonumuz 'Dijital İpek Yolu' kurmak." şeklinde konuştu

 • Japonlar pazarın yarısını kaptı! Almanlar 1 haftalığına tüm tesisleri kapatıyor

  Enerji, 08 Mayıs 2018

  Japonlar pazarın yarısını kaptı! Almanlar 1 haftalığına tüm tesisleri kapatıyor

  Siemens, küresel darboğaz nedeniyle ve maliyetleri kısmak için 1 haftalığına tüm enerji tesislerini kapatma kararı aldı. 20 Mayıs'ta uygulanacak karar öncesinde uzmanlar, gaz türbinleri pazarında Japon Mitsubishi'nin piyasanın yarıdan fazlasını eline geçirmesine ve Siemens CEO'su Joe Kaeser'in de pazarının Avrupa dışına kayacağını söylemesini ön plana çıkarıyor. Kapatma aynı zamanda 30 bin çalışanı etkileyecek

 • 'Sıfır'dan başlıyor! İki tanesi Türk şirketinden

  İş-Yaşam, 07 Mayıs 2018

  'Sıfır'dan başlıyor! İki tanesi Türk şirketinden

  Norveç, deniz taşımacılığındaki karbon salınımının sıfırlanmasını öngören yasayı onayladı. En geç 2026 yılında tüm feribot ve deniz araçlarının elektrikli olmasını öngören yasa doğrultusunda üretilecek 7 geminin 2 tanesinin tedariğini Yalova merkezli Cemre sağlayacak

  Bir günlüğüne Siemens Türkiye CEO'su oldu

  İş-Yaşam, 13 Nisan 2018

  Bir günlüğüne Siemens Türkiye CEO'su oldu

  Geleceğin liderlerini keşfetmek amacıyla global olarak yürütülen “Bir Gün CEO” programı kapsamında Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği öğrencisi Aziz Ulak ile Siemens Türkiye kampüsünde tam bir gün geçirerek deneyimlerini paylaştı

  Yüksek hızlı tren seti ihalesinin kazananı belli oldu

  İş-Yaşam, 28 Mart 2018

  Yüksek hızlı tren seti ihalesinin kazananı belli oldu

  10 yeni yüksek hızlı tren seti ihalesinde en uygun teklifi veren Siemens, TCDD Genel Müdürlüğü tarafından sözleşme için davet edildi

 • Siemens “Dijital İkiz” teknolojisi ile maliyetleri düşürdü

  İş-Yaşam, 23 Şubat 2018

  Siemens “Dijital İkiz” teknolojisi ile maliyetleri düşürdü

  Siemens, 'Dijital ikiz' teknolojisi ile üretim süreçlerini dijital ortama taşıdı. Böylece gerçek bir üretim süreci önce tamamen dijital ortamda tasarlanıyor, ardından üretim başlıyor. Bu süreç hem üretim maliyetlerinin düşmesini sağlıyor hem de yeni ürünlerin pazara çıkış süresini kısaltıyor

 • 3 dünya devi anlaştı! 2020 yılında geliyor

  İş-Yaşam, 29 Kasım 2017

  3 dünya devi anlaştı! 2020 yılında geliyor

  Avrupa'nın önde gelen 3 havacılık ve teknoloji firması birlikte hibrit özellikli elektrikli uçak üretmek üzere harekete geçti. Airbus, Rolls-Royce ve Siemens, elektrik motorlu hibrit uçak üretmek üzere anlaşmaya vardı

 • 2 fabrika kapatılacak! 7 bin kişi daha işten çıkarılıyor

  Enerji, 16 Kasım 2017

  2 fabrika kapatılacak! 7 bin kişi daha işten çıkarılıyor

  Alman devi Siemens, enerji bölümündeki türbin pazarının daralmasına bağlı olarak ülke içerisindeki 2 fabrikasını kapatma kararı alırken 7 bin kişiyi işten çıkaracak

  3 yılda 2 adet satabildi! Onlarca kişi işten çıkarılacak

  İş-Yaşam, 09 Kasım 2017

  3 yılda 2 adet satabildi! Onlarca kişi işten çıkarılacak

  Siemens CEO'su Joe Kaeser, rekabet baskısıyla düşen fiyatlar ve sektörün daralması nedeniyle enerji biriminde başta üretim departmanı olmak üzere üzüntü verici işten çıkarmalar yaşanacağını belirtti